Śmigłowce morskie - tak, Homar - kosztem innych zakupów. Co wynika z projektu budżetu MON na 2019 r.

2 listopada 2018, 08:12
1
Fot. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
Reklama

Na zadania związane z modernizacją techniczną sił zbrojnych w 2019 r. MON planuje przeznaczyć niecałe 11,5 mld zł. Zdecydowana większość z tych pieniędzy pójdzie na realizację kontraktów, które już zostały zawarte. Wśród umów, które czekają na podpisanie a przewidziano dla nich finansowanie jest zakup śmigłowców morskich. W zestawieniu przygotowanym przez MON dla posłów i senatorów brakuje natomiast programu Homar, czyli artylerii rakietowej o zasięgu do 300 kilometrów.

Dane przedstawione w niniejszym artykule pochodzą z informacji o projekcie budżetu MON na 2019 r. To jawny dokument przygotowany przez resort na użytek posłów i senatorów. Defence24.pl posiada jego kopię.

W dokumencie zwraca uwagę brak wzmianki o programie pozyskania systemów artylerii rakietowej o zasięgu do 300 kilometrów, którym wojsko nadało kryptonim Homar. Tutaj celem resortu jest zakup systemów HIMARS produkowanych przez koncern Lockheed Martin. W połowie października 2018 r. MON poinformowało, że do USA wysłano wniosek o zakup pierwszego dywizjonu HIMARS w trybie Foreign Military Sales. Jeśli uda się podpisać umowę i jeśli będzie ona przewidywała jakieś płatności na 2019 r., najpewniej odbędzie się to kosztem innych wydatków MON.

Czy ewentualny zakup HIMARS-ów pociągnie za sobą znaczące wydatki z budżetu MON w 2019 r.? Niekoniecznie. Wszystko zależy od terminów dostaw i harmonogramu płatności zapisanego w umowie. O ile takowa zostanie podpisana.

W opisywanym dokumencie przesłanym do Sejmu i Senatu nie ma też wydatków na inne zakupy, np. na radary NUR-15M Odra. Umowa na nie została podpisana we wrześniu i ma wartość 546 mln zł. Wskazuje to, że mowa tu o najważniejszych zakupach MON na 2019 r., ale nie o wszystkich.

Z informacji wynika, że na modernizację techniczną sił zbrojnych MON zamierza w 2019 r. wydać 11 mld 483,3 mln zł. To nieco ponad 1 mld zł więcej niż było zaplanowane na 2018 r. (10 mld 424,7 mln zł), ale trzeba pamiętać, że w październiku tegoroczny budżet na modernizację wojska został zwiększony o 1,6 mld zł. Wszystko to dzięki nowej rezerwie budżetowej.

Trochę liczb

Z ogólnej kwoty na modernizację techniczną, wydatki majątkowe (w uproszczeniu: inwestycje) mają wynieść 10 mld 67,5 mln zł (w planie na 2018 r. było 9 mld 326,8 mln zł). Natomiast wydatki bieżące planowane na 2019 r. to 1 mld 415,8 mln zł (w 2018 r. – 1 mld 97,9 mln zł).

W ramach wydatków majątkowych zaplanowano:

 • 9 mld 959,3 mln zł na inwestycje, w tym prawie 252,2 mln zł na wydatki związane z zakupem samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie;
 • 104,2 mln zł na dotacje związane z zakupami inwestycyjnymi,
 • 4 mln zł na współfinansowanie programów inwestycyjnych NATO i UE (chodzi o pozyskanie i utrzymanie oprogramowania).

W wydatkach bieżących uwzględniono:

 • 1 mld 98,6 mln zł na remonty uzbrojenia, sprzętu wojskowego i techniki specjalnej,
 • 317,2 mln zł na zakupy sprzętu i uzbrojenia (zaliczenie niektórych zakupów do wydatków bieżących zamiast majątkowych wynika z zmian w jednym z rozporządzeń Ministerstwa Finansów).

Wspomniana kwota prawie 252,2 mln zł na samoloty do transportu VIP-ów wynika z harmonogramu płatności ujętego w umowie na dostawę trzech Boeingów 737. To zaliczki na poczet dostawy dwóch takich maszyn, które dopiero zostaną dostarczone (jedna jest już w Polsce od 2017 r.).

Z informacji MON o budżecie na przyszły rok wynika, że całkowite koszty realizacji programu wieloletniego "Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)" w latach 2016-20 wyniosą 3 mld 52 mln zł.

Jakie wydatki modernizacyjne MON planuje na 2019 r.

Wydatki na modernizację techniczną są ujęte zarówno w programach operacyjnych składających się na Plan Modernizacji Technicznej (PMT) na lata 2013-22, jak i poza tymi programami.

Na zadania ujęte w programach operacyjnych MON planuje w 2019 r. wydać 7 mld 621,6 mln zł. Gross tej kwoty stanowią wydatki majątkowe, jedynie 1,16 mln zł ma pójść na systemy teleinformatyczne, co jest wydatkiem bieżącym.

Jakie kwoty MON zaplanowało na poszczególne programy operacyjne w ramach PMT? Są to wydatki na następujące programy:

 • System Obrony Powietrznej (pozyskanie programu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu Wisła, w którym Polska kupiła amerykańskie zestawy Patriot, a także dostawy rakiet i mechanizmów startowych do zestawów bliskiego zasięgu Piorun oraz do samobieżnych zestawów Poprad) – 2 mld 850,7 mln zł;

 • Modernizację Wojsk Rakietowych i Artylerii (informacja MON mówi tu o zakupie dywizjonowego modułu ogniowego Regina z 155-mm samobieżnymi haubicami Krab, modułów ogniowych 120-mm moździerzy Rak oraz radarów artyleryjskich Liwiec, nie wspomina natomiast o programie Homar) – 953,7 mln zł;

 • Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki – C4ISR (zakup mobilnych modułów stanowiska dowodzenia, sprzętu teleinformatycznego i łączności satelitarnej, elementów automatyzacji dowodzenia oraz identyfikacji bojowej i monitorowania położenia wojsk własnych) – 826,9 mln zł
 • Śmigłowce wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP (to pieniądze na sfinansowanie zakupu śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych z funkcją poszukiwawczo-ratowniczą – postępowanie rozpoczęło się niedługo po tym, jak fiaskiem zakończyła się próba podpisania kontraktu na maszyny H225M Caracal) – 695,4 mln zł;
 • Zwalczanie zagrożeń na morzu (zakup kolejnych niszczycieli min projektu Kormoran II, okrętu ratowniczego Ratownik oraz holowników) – 689,1 mln zł;

 • Modernizację Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych (a konkretnie czołgów Leopard 2A4) – 650 mln zł;
 • Kołowe transportery opancerzone ROSOMAK (zakup kolejnych pojazdów w wersji bazowej z przeznaczeniem pod zabudowę specjalistyczną, zakup ciężkich kołowych pojazdów ewakuacji i ratownictwa technicznego, kontynuacja prac rozwojowych Rosomak R1, R2 i RSK) – 456,1 mln zł;
 • Rozpoznanie obrazowe i satelitarne (pozyskanie bezzałogowców klasy mini oraz systemu analiz obrazowych) – 163 mln zł;
 • Przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE (zakup pocisków do kołowych transporterów opancerzonych) – 132,4 mln zł;
 • Symulatory i trenażery (w tym modernizacja samolotów PZL-130 TC-I Orlik do wersji TC-II) – 115,2 mln zł;

 • Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza – TYTAN (kontynuacja pracy rozwojowej) – 45,3 mln zł;
 • Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i wsparcie kryptologiczne (budowa systemów bezpieczeństwa cybernetycznego i wsparcia kryptologicznego) – 42,6 mln zł.

Poza programami operacyjnymi Planu Modernizacji Technicznej oraz poza programem dotyczącym samolotów do przewozu VIP-ów MON zamierza wydać na modernizację techniczną kolejne 3 mld 609,5 mln zł. W tej kwocie wydatki majątkowe mają wynieść 2 mld 194,9 mln zł, a wydatki bieżące – 1 mld 414,7 mln zł.

W ramach wydatków majątkowych zaplanowano m.in. pozyskanie "kierowanych lotniczych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu klasy powietrze-ziemia dla samolotów F-16 C/D Block 52+", czyli rakiet JASSM, lotniskowych osuszaczy powietrza, przeznaczonych do desantowania na spadochronach pojazdów wysokiej mobilności dla wojsk aeromobilnych, mostów pontonowych Daglezja-P, robotów przeznaczonych do usuwania ładunków wybuchowych i materiałów niebezpiecznych, aparatowni obliczeniowo-analitycznych skażeń, sprzętu optycznego i noktowizyjnego, indywidualnego uzbrojenia oraz środków ochrony przed skażeniami, samochodów, quadów, motocykli, sprzętu informatyki i oprogramowania, polowych pralni i piekarni.

W kwocie wydatków majątkowych przewidziana jest też modernizacja:

 • śmigłowców W-3 do wersji W-3 WARM Anakonda;
 • śmigłowców Mi-24;
 • czołgów T-72.

Pozostałe planowane wydatki majątkowe to pieniądze na dotacje dla jednostek wojskowej służby zdrowia, uczelni wojskowych i muzeów (74,2 mln zł), dotacje dla instytutów badawczych wojskowej służby zdrowia (30 mln zł) oraz współfinansowanie pozyskania i utrzymania oprogramowania NATO (4 mln zł).

Na wydatki bieżące poza programami operacyjnymi zaplanowano 1 mld 414,7 mln zł. Z tego prawie 1,1 mld zł ma pójść na remonty uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Przewidziano tu remonty m.in. czołgów, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, samolotów i śmigłowców, sprzętu rakietowego i artyleryjskiego, okrętów i jednostek pływających, uzbrojenia pokładowego i broni małokalibrowej, sprzętu łączności oraz rozpoznania i walki elektronicznej. Słowem: we wszystkich kategoriach uzbrojenia i sprzętu, które można znaleźć w wojsku.

Ponadto, w ramach wydatków bieżących przewidziano też zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego za nieco ponad 316 mln zł. Co ciekawe, w tej "szufladce" są pieniądze na zakup karabinków MSBS kal. 5,56 mm, a także m.in. uniwersalnych kamizelek ochronnych, hełmów kompozytowych, masek przeciwgazowych MP-6, filtracyjnej odzieży ochronnej FOO-1 i narzutek ochronnych NO-1.

współpraca Jakub Palowski

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 96
Reklama
K.
środa, 14 listopada 2018, 20:23

Anty 50 C-cali przed 500+ . Śmigłowiec na Twoim filmie to UH-60J , maszyna służy w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony a nie w Straży Wybrzeża ( która została powiadomiona prawie godzinę po zdarzeniu ) . Dlatego na Twoim filmie nie ma ich maszyn .

K.
środa, 14 listopada 2018, 18:35

@Anty 50 C-cali przed 500+ . Kolego pisz w końcu na temat . Zadałem Tobie pytanie , nie potrafisz odpowiedzieć ? Straż Wybrzeża została poinformowano po prawie godzinie , czego nie rozumiesz ? Japończycy byli wściekli , chcieli swojego śledztwa ale Amerykanie się nie zgodzili . Mają BH które produkowali na licencji ale nie są to licencyjne S70i ani UH-60M co Davien słusznie podkreślił . Przestań się migać i odpowiedz wprost na pytanie , rozumiem , że trudno to Tobie zrobić bo fakty nie pasują do Twojej koncepcji ale trudno ….. Kurczowo się trzymasz jakiś dziwnych koncepcji , piszesz , że ktoś mógł kupić ale tego nie zrobił , co to ma do naszego przetargu ? Wymagana była wspólna platforma która miała zastąpić maszyny rodziny Mi14/8 , Caracal pasował ze względu na wielkość i wyposażenie , zresztą podkreślali to też nasi wojskowi . Wybór nie pasował pracownikom Mielca i Świdnika .

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 14 listopada 2018, 17:02

K. bez przesadyzmu To popatrz na jutubie ussFitzgerald colizja- FILM helo medavac report.!! Ma znaczenie bo bredzisz skoro czerwona wielka Plama w tele bieli SAR Japonii. Airbus triumfalnie donosi o 10 H225 tam. Zgodnie z nazewnictwem obecnego tu Boczka - to wersja s70i w akcji SAR zamaist rasowych sar Caracali. Panie Davien....w temacie kompromitowania widzisz wysokiego H225M na tym biedaGawronie co wychodzi dzisiaj z basenu?? Promotorzy C-cali na Czajce (co wypiera z 1600 ton - na papierze IUMon z 2013??? Praktycy Damiena na taki patrolowiec co wypiera ponad 2000 ton upakowali 6 wyrzutni ESSM ALE Meksyk-nie dopakowuje tam Caracala H225M ZOP! Wyportkowani przez golasy utility w liczbie 11? bazowo podobno zintegrowane z torpedami, ba nawet MU90 poDstawili. w Kielcach.

K.
środa, 14 listopada 2018, 16:30

@Boczek . Źle mnie zrozumiałeś . Zgodzono się na przesunięcie terminu mówiąc wprost , że oferent ma w swoim katalogu maszyny które nas interesują . Gdyby zgodzili się na warunki Sikorsky mielibyśmy gołe S70i bo to nam chcieli sprzedać . Tak samo właściciele Mielca jak Świdnika wychodzili z założenia , że wystarczy mieć zakłady w Polsce a MON ma kupić to co oni proponują a nie czego potrzebuje . AH był jedynym dostawcą w tym przetargu który podszedł do niego uczciwie . Naprawdę szkoda , że nie zakupiono Caracali .

Boczek
niedziela, 18 listopada 2018, 18:51

No to się nawzajem źle zrozumieliśmy. To było ku wsparciu Twojej tezy.

Davien
środa, 14 listopada 2018, 14:11

No panie Boczek, to było celne, pamiętam ta afere z Sikorsky'm. A jak teraz...

Boczek
niedziela, 18 listopada 2018, 18:53

No, teraz Davienie to już wstaliśmy z kolan... i dlatego nie musimy się martwic o pisanie ustaw, bo czynią to na za nas, no i uzbrojenie też nam wybierają...

Davien
wtorek, 13 listopada 2018, 21:51

Panie anty Japonia nie ma ani jednego MH-60M, to wersja dostepna wyłącznie dla USA, Japończycy uzywaja UH-60J i SH-60J wiec znowu sie totalnie skompromitowałeś:))

K.
wtorek, 13 listopada 2018, 20:15

@Anty 50 C-cali przed 500+ . Japońska Straż została powiadomiona dopiero 55 minut po zdarzeniu , dlatego nie było na miejscu ich AH . Nie widziałem tego zdjęcia ale nie ma to znaczenia , japońskie wojsko ma BH produkowane na licencji w ich kraju to nie jest tajemnica . Nie produkowali licencyjnie S70i . Produkowała za to licencyjnie maszyny morskie , więc …. Nie odpowiedziałeś , dlaczego mieliśmy kupować nieuzbrojonego , bez wymaganych wersji specjalistycznych , bez własnego serwisu kastrata BH w cenie uzbrojonych , posiadających wersje specjalistyczne Caracali ? Pamiętam jak przesuwano ostateczny termin składania ofert sugerując amerykanom , że posiadają w swoim katalogu interesujące nas maszyny . Przegięli wystawiając gołego S70i , moim zdaniem dobrze bo maszyny mające zastąpić rodzinę Mi14/8 powinny być podobnej wielkości , taki jest Caracal .

Boczek
środa, 14 listopada 2018, 09:13

Tak rozmawialiśmy z USA jak jeszcze byliśmy na kolanach - https://www.defence24.pl/nie-ulegamy-naciskom-mon-odpowiada-na-list-prezesa-sikorsky-aircraft-corporation

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 13 listopada 2018, 15:40

K. skoro cytat ..."Sikorsky/PZL Mielec MH-60M (S-70i) Black Hawk " nie przekonuje to OBRAZOWO zaprasza : helo medavac report na youtubie PO wbiciu ussFitzgerald kolizja. jaki to heli dynda w zawisie i ratuje?? czy jest to jeden z rasowych sar airbusa, dostarczanych samurajom dla Coast Guard? w Gazecie wprost polewano paliwa do wojny polsko-polskiejJaponia bierze, Polska odrzuca. ta czerwona kropa na bieli tego heli sugeruje raczej nie sar seahwak usNavy. te dwa kwadratowe okna przed to oznaka podobnych heli jakie nasza policja odbiera. z tego PZL Mielek. nie tylko Wojska Lotnicze Chile

K.
poniedziałek, 12 listopada 2018, 21:02

@Anty 50 C-cali przed 500+ . Ten cytat mówi jakie zadania będzie wykonywał u nich a nie w jakiej odmianie został zakupiony . Też sobie na jeden pozwolę : " PZL Mielec wyprodukuje i dostarczy nowe helikoptery. Po rozpoczęciu dostaw w 2018 roku, chilijskie helikoptery będą wykonywać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne, w tym transport żołnierzy, misje poszukiwawcze i ratunkowe oraz wsparcie w wypadku klęsk żywiołowych. " Teraz dokładają mu jakieś uzbrojenie , jest wspomniana przez ciebie głowica ale to nie jest UH-60M . Mało tego , ma komponenty z wersji Lima . To jest wykastrowany M , zabrano całe wyposażenie objęte obostrzeniami i dołożono komercyjne , taka prawda . Nam zaproponowano śmigłowce gołe , bez uzbrojenia w wyższej cenie niż Caracale . Dlaczego mieliśmy je kupić ? Bez realnego offsetu i możliwości samodzielnego serwisu . Do takich zadań jak opisali na stronie Mielca można wysłać prawie każdą maszynę ale nie oznacza to , że stała się ta maszyna od razu maszyną CSAR . Porównaj go to wersji jaką do tych zadań używają Stany , zobaczysz różnice . Rasową maszyną CSAR jest Caracal , do takich zadań został pierwotnie zaprojektowany i do takich zadań jest używany głównie we Francji .

Anty 50 C-cali przed 500+
poniedziałek, 12 listopada 2018, 16:01

SAy69polecam klasyka. adm Sandy Woodward. Trafiony kontenerowiec, heli ratuje 13! reszta na zawody do wody w liczbie 130+, na tratwy. Koniec maja blisko Antarktydy to jak u blisko zimy. okrutna prawda. Cieplej czas pokoju kolizja w Malakka. na necie jest! ilu uratowali sar z Singapuru, z uszkodzonego niszczyciela

Anty 50 C-cali przed 500+
poniedziałek, 12 listopada 2018, 15:50

oK..." S-70is will be deployed in a combat search-and-rescue role with secondary liaison"... czy COMBAT sar to wystarcza jako wersja spec-jalistyczna. TO janes defence kontra wpisy polsko-polskiej wojny. Tamtejszy tag Chilean AIR FORCE, prosimy i Daviena wbijcie PZL Mielec wyskoczy Uh-60M(s70i) nie wykastrowany tylko na nosie ma takie cosik jak ten z bryg. lotnictwa z Gdynii-SAR. oznaczone to znaczkiem uwaga promieniuje.

Gojan
niedziela, 11 listopada 2018, 21:26

@say69mat. Zmienia Pan temat. Proszę przeczytać uważnie, co napisałem. Nie pisałem o podejmowaniu indywidualnych rozbitków pływających bezpośrednio w wodzie, np. wskutek wypadnięcia za burtę, tylko o zatonięciu całej jednostki pływającej i podejmowaniu wszystkich rozbitków, bo to Pan dał przykład katastrofy morskiej z 16 rozbitkami k/Bornholmu i pisał o użyciu 4 z 5 śmigłowców Anakonda w polskiej strefie SAR. Nie pisałem podręcznika SAR, a wykazywałem tylko w skrócie niezasadność Pańskiej tezy, że w polskiej czy duńskiej strefie odpowiedzialności SAR (czyli na akwenie przybrzeżnym), wysyła się do miejsca katastrofy wyłącznie liczne śmigłowce. Używane są także statki ratownicze, którymi polskie służby ratownicze dysponują. Posłużyłem się 2 przykładami rzeczywistych akcji ratowniczych przeprowadzonych w Polsce i Danii w 2018 r., gdzie wszyscy (o ile wiem) rozbitkowie byli na tratwach. Pominąłem rzeczy, które uznałem za oczywiste dla średnio zorientowanego odbiorcy, jak tą, że śmigłowiec może podjąć KILKA osób z wody. Wyjaśniam więc raz jeszcze, że rozbitkowie z zatopionej jednostki dysponują z zasady tratwą lub szalupą ratunkową. Zakłada się też, choć to jest brutalne, że znajdujący w tratwach/szalupach mogą trochę poczekać na pomoc, np. statków SAR, bo priorytet mają rozbitkowie znajdujący się poza tratwą, jeśli są. Wyliczyłem zadania śmigłowca, które ma do wykonania w realu. Śmigłowiec może oczywiście podnosić ludzi z tratw, jednak wymaga on wolnej strefy wokół siebie, aby uniknąć kolizji z innym śmigłowcem, więc choćby dlatego ilość śmigłowców, jaka może być użyta do podnoszenia dużej grupy ludzi z jednego miejsca, jest ograniczona. Czy np. jeśli w wodzie jest 100 osób, skierowałby Pan tam na raz 20 śmigłowców SAR? Życzę powodzenia.

K.
sobota, 10 listopada 2018, 16:37

@Anty 50 C-cali przed 500+ . S70i nie ma wersji specjalistycznych , to wykastrowany UH-60M . Nie wywodzi się z wersji Seahawka . Jeżeli się mylę to napisz proszę kto używa tej maszyny w wersjach specjalistycznych .

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 9 listopada 2018, 16:27

oho dyskusja wrze!! dobrze Boczek + K...oto airbus + Helibras (montowacz H225M). H225M is the latest evolution of the successful Super Puma / Cougar family of military helicopters, with more than 500 units delivered worldwide. As of today, 138 H225M Caracal have been ordered by France, Brazil, Mexico, Malaysia, Indonesia, Thailand and Kuwait..." czyli to cytat z OFiCJALNEgo nazewnictwa producenta. ok tropem dumania z forum Def.24.PL. H225M jest klonem Super Pumy przebudowanej Pumy z lat 60-tych, dlatego NATO flota-w tym Francji go nie chce. s70i to wersja starszych Seahawk, oblot czasu oblotu Cougara, z tym co na bajce "Polowanie na Czerwony..." to seahawk od dawna rzuca torpedami. Przeciwnie jak H225M co strzela Exocet i ma radar kupiony z firmy na terenie USA. Telephonic Boczku

Siedzik
piątek, 9 listopada 2018, 15:47

@mc. - masz nieaktualne dane - 24% na modernizację to było w 2015 roku, w ubiegłym ten wskaźnik spadł poniżej 20%

K.
czwartek, 8 listopada 2018, 19:33

@Bucefal . Składki zgromadzone w IIF podlegają dziedziczeniu . Wymagane jest złożenie wniosku do OFE bo sami nie muszą o tym informować . Dziedziczą małżonkowie i osoby uposażone .

Bucefal
czwartek, 8 listopada 2018, 16:23

@k Zapominasz że w II F część składek którą ukradziono podlegała dziedziczeniu, teraz już nie podlega. Nie ma znaczenia dla Kowalskiego jakiego rodzaju papiery dłużne to były. Jakieś papiery dłużne, które np małżonek mogły odziedziczyć teraz już nie może. Klaps w buzię raczkującej klasie średniej.

say69mat
środa, 7 listopada 2018, 23:10

@Gojan ... jak długo wytrzyma w wodzie rozbitek przy temperaturze powietrza 4/6 stopni Celsjusza i w zbliżonej temperaturze wody morskiej??? Stąd śmiała teza, że śmigłowce nie służą do podejmowania rozbitków z wody jest tezą na miarę klasycznego robienia wody z mózgu

K.
wtorek, 6 listopada 2018, 20:43

Anty ….@ Caracal jest bazowo zintegrowany z MU90 , wcześniejsze wersje tego śmigłowca już były , Brazylia certyfikowała Exocet na których im zależało . Spytam jeszcze raz , z czym kłamałem z S70i ?

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 6 listopada 2018, 16:42

Brazylia ma ZOP..first two modernised Super Lynx AH-11B helicopters in May and a third in September. Eight AH-11As are being upgraded by Leonardo as part of a 30 June 2014 contract....to takie heli podpowiadam jakie marynarka Danii prezentuje na filmiku na manewrach z 2017 chyba."16 naval H225Ms, of which seven UH-15 utility and three UH-15A combat search-and-rescue (CSAR) helicopters were previously received by Squadron HU-2 ‘Pegasus’ of São Pedro da Aldeia Naval Air Base (BAeNSPA). An eighth UH-15 will be received in April 2020...Po przekopaniu strony Helibras widze H225M z rakietami Exocet, nie z torpedami. Film z trafieniem Exocet nie jest produkcji Helibras

K.
wtorek, 6 listopada 2018, 14:07

Anty 50....@ Wersje ZOP ma Brazylia . Niby z czym kłamałem ?

Boczek
środa, 7 listopada 2018, 18:27

Brazylia ma ASuW. ASW/ASuW w jednym, z torpedami Mk-46 i z Exocet ma Chile w poprzedniej wersji - AS 532 SC (SH-32) - (tu: AS 532 SC ‘Cougar Naval’ do Chile ENTER). W Brazylii była konieczna kompletnie nowa certyfikacja maszyny, bo Brazylijski H225M, to nie oryginalny H225M, bowiem nie posiada oryginalnej awioniki SAGEM (z innymi), a izraelską Elbit.

ks
wtorek, 6 listopada 2018, 13:58

w temacie helikopterów tylko kilka pytań : czy są kupione maszyny typu : szturmowce, morskie, wielozadaniowe, transportowe ... a jeśli tak to ile ? albo łatwiej kiedy będą kupione i od kogo będą kupione ? a jeśli nie są kupione i nie jest znana data i producent z którym będzie podpisany kontrakt , i jest dzisiaj trudno określić datę ( która nie będzie po raz kolejny zmieniona) prowadzenia przetargu , to łączenie z tym 500+ , 1000+ czy czegokolwiek + czy - , jest tylko udziałem w wojnie polsko-polskiej

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 6 listopada 2018, 13:20

znowu ja..."Polish parliament that "the current priority of the [defence ministry] is acquiring four new ASW/SAR helicopters" to replace its four Kaman SH-2G(PL) "... w temacie TANIEGO zakupu. nauczka z wizyt X D w Australii oni, kangury olali tanie pozornie , czytaj Nie chciane w usNAvy SH-F, ZA przekroczenie kosztu moderki o PRAWIE 50 % wobec startowego, oferowanego na papierze co wszystko bierze. jak wielu?!! na forum. Bo tanie Caracale, 30 Lat gwarancja serwisu itp. Ten zagraniczny hejt POdaje losy taniego zakupu w 1990 tym.

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 6 listopada 2018, 13:10

nie rozwadniajmy tematu na DEFENCE24.pl. jak To widzi zagraniczny hejt ..."Warsaw has been attempting to acquire new rotorcraft since at least 2012. Its initial tender called for 70 helicopters split between all three services, but on selecting the Airbus Helicopters H225M Caracal in April 2015, this figure was reduced to 50.

Gojan
wtorek, 6 listopada 2018, 12:37

@ say69mat. Pana troska o potencjał lotniczego segmentu SAR jest słuszna i ją podzielam. Też trzymam kciuki za szybki zakup dla MW nowych ciężkich śmigłowców SAR, które w najbliższych latach muszą w zastąpić Mi-14 PŁ/R, bo faktem jest że resursy Mi-14 się za parę lat skończą, a w trudnych warunkach pogodowych zdają egzamin ciężkie śmigłowce. Ale doceniam to, że obydwa polskie Mi-14PŁ/R są sukcesywnie remontowane, podobnie jak lżejsze Anakondy. Natomiast za bicie piany (mówiąc grzeczniej: za zbytnie rozpędzenie się w krytyce) uważam nietrafny zarzut, że zasięg polskich śmigłowców nie pozwala im operować w rejonie Bornholmu. Po pierwsze nie jest to prawdą, gdyż polskie Mi-14 są niewiele mniejsze od duńskich Merlinów (OK, są starsze), a po drugie, polskie śmigłowce nie mają normalnie potrzeby operowania koło Bornholmu (na co zwrócili uwagę też inni forumowicze), choć byłoby dobrze gdyby miały takie zdolności. W polskiej strefie odpowiedzialności SAR nie musiałoby przylecieć 4/5 W3W. Proszę zauważyć, że główną rolą śmigłowca SAR nie jest podjęcie WSZYSTKICH członków załogi, bo w przypadku katastrof z udziałem wielu rozbitków byłoby to nawet niemożliwe. Głównym zadaniem śmigłowca SAR (podobnie jak samolotu SAR) jest jak najszybsze odnalezienie miejsca zdarzenia, udzielenie pierwszego wsparcia rozbitkom, tzn. pokazanie im, że zostali zauważeni i zrzucenie tratwy ratunkowej (jeśli nie mają własnej), ponadto oznaczenie miejsca zdarzenia jakąś pławą i naprowadzenie innych jednostek ratowniczych, w tym statków, na miejsce akcji. Zakłada się, że jeśli rozbitkowie są w tratwie lub szalupie ratunkowej, to nie zagraża im bezpośrednie niebezpieczeństwo i nie muszą być natychmiast podejmowani przez śmigłowiec (ewakuacja śmigłowcem niesie pewne niebezpieczeństwa). Proszę porównać podobny sposób prowadzenia akcji ratowniczych w Danii w październiku 2018, gdzie 16 członków załogi kutra Miętus, 9 Mm na pd-zach od Bornholmu, ratowały duńskie 2 śmigłowce i 3 statki ratownicze, i w Polsce w sierpniu 2018, gdzie 4 członków załogi kutra rybackiego KOŁ-73, 10 Mm na północ od Kołobrzegu, ratował 1 śmigłowiec MW i 2 statki ratownicze (1 należący do MSPR i 1 do SG). W obydwu też przypadkach rozbitkowie znaleźli się najpierw na tratwach ratunkowych, czyli nie wszyscy musieli być ewakuowani śmigłowcem. Jeśli zawodowi ratownicy widzą usterki w moim wywodzie, proszę o korektę.

mc.
wtorek, 6 listopada 2018, 12:21

Radzę przeczytać artykuł: https://www.defence24.pl/wlochy-piec-miliardow-euro-na-sprzet-wojskowy-w-2018-r Zakupy we Włoszech: - resort obrony - 2,3 mld Euro, - pozostałe 2,8 mld Euro z Ministerstwa Rozwoju. Jak to porównamy, nasz MON wydaje też ok. 2,3 mld Euro na uzbrojenie, brakuje nam dodatkowego programu (np. takiego który dotyczył F-16). Dodatkowo - "Italia"procentowy udział zakupów uzbrojenia, w budżecie MON 21%, u nas jest chyba 24 %. Musimy mieć dodatkowy program dotyczący zakupów uzbrojenia. Tylko trzeba zdecydować którego: F-16 Super Viper, Patriot, Homar-Himars, korwety, artyleria (Kraby), okręty podwodne, BWP Borsuk, śmigłowce bojowe (Kruk)... No właśnie - można wymieniać długo PODSTAWOWE POTRZEBY naszej armii. Na razie przy zwiększonych nakładach (oprócz zakupów uzbrojenia trzeba też realizować bieżące wydatki, czyli amunicja, remonty sprzętu, zakup środków eksploatacyjnych i paliwa, mundury i inne, UPOSAŻENIE ŻOŁNIERZY) - ciągle brakuje kasy. Wystarczyła kilkuletnia (kilkunastoletnia) dziura w zakupach uzbrojenia i... bardzo trudno to nadrobić. A pomyślcie jeszcze, że trzeba odtwarzać zakłady zbrojeniowe, np. Pionki (amunicja).

Dldkdkdrkrk
wtorek, 6 listopada 2018, 08:13

@Krzysiek - problem to nie WP tylko MON ! To struktura stricte polityczna i jest jak gąbka- jak trzeba politycznie wyciągnąć hajs z wojska to MON się kurczy i hajs idzie na socjal etc.

antidotum na zło
poniedziałek, 5 listopada 2018, 15:11

@zły, 500+ to nie żaden program socjalny, a wojsko to nie staruszkowie na wymarciu, tylko ciągły proces szkolenia młodych ludzi (może jaśniej: najważniejsze żebyś miał komu rozkazywać). Następna wiadomość jest taka że dzisiejsza opozycja jak wygra przyszłe wybory, już chce wprowadzać 1000+... dla mnie bomba i dziękuje że pozwalasz nam wziąć!

Anty 50 C-cali przed 500+
poniedziałek, 5 listopada 2018, 14:23

K. kurcze ile tej mitomanii. Skoro H225M taki tani to gdzie jest JEDEN przynajmniej wersji zop? W Francji ?Nie!! szukamy dalej ...Tajowie z tych 12 (a nie 50 np?) w opcji wybrali do csar, do Combat SAR wybrali kolejne 4. Dalej ...Brazylia. OD podpisania kontraktu na te 50 C-cali w 2008 ile to zlepili do kupy z sonarami Panie Boczku0. Dalej Meksyk po stracie jednego w akci policyjnej/przeciw narkotykowej czy kupili 13-go "wojownika" dla zalepienia luki? NIE!!! zapytali kongres USA o mh-60R do ...zop. Kto jeszcze? I...Indonezja. W czasie jak przez 8 lat the-besciaki (od 1989) wprowadzili Langusty -moderka BM-21ta dzicz Indonezji negocjuje Astros 2 z Brazylii. To w tamtym czasie strzela do 2 RAZY dalej jak Langusta! I szlak wie dla czego sonary zanurzane zarzyczyli sobie z Francji ale ALE na na H225M, ani jeden z tych....6 egzemplarzy!!!!

zły
poniedziałek, 5 listopada 2018, 11:36

@antidotum chociaż to nie miejsce na rozważania programach socjalnych to powiem ci dlaczego przeciwnicy 500+ powinni brać ten dodatek - ponieważ tak jak wszyscy podatnicy się na niego zrzucają. PiS nie wzięło na ten cel pieniędzy ze swojej partyjnej ani prywatnej kasy tylko sięgnęło Polakom do kieszeni i każdy podatnik dorzuca się 600 złotych rocznie na ten program. Starczy już tej partyjnej propagandy bo to ten portal nie temu służy.

fasfdsa
poniedziałek, 5 listopada 2018, 10:28

Samoloty dla VIPów wpisane w budżet MON- hahahahah. De facto budzet MON jest przynajmniej o 30% mniejszy przez to. Czyli jakeis 1,3% PKB a nie 2%. Śmiac sie czy płakać?

antidotum
poniedziałek, 5 listopada 2018, 09:57

Do propagandy: ........................................................................................... "Na Bałtyku doszło do tragedii, zatonął polski statek z polską załogą, pomocy udzielili Duńczycy." A jakim cudem mieli udzielać pomocy nasi, skoro zatonięcie miało miejsce u wybrzeży Borholmu? PIS jeszcze nie zajął Borholmu i to nie nasza strefa odpowiedzialności SAR.................................................................................... Kupić Caracale! Np. w wersji ZOP? Czemu nie, tylko jeszcze takiej nie stworzono, a nawet nikt nad nią nie pracuje.................................................................... A teraz o 500+. To nie działa z automatu i nikt nie zmusza nikogo żeby brać kasę. Trzeba wypełnić kilka stron wniosku i dostarczyć go w konkretne miejsce. Też się zastanawiam jak to jest że wy zwolennicy antypisu nie macie wstrętu do tych co ją biorą we własnym gronie. Moglibyście ją przekazywać na modernizację armii. Kto wam broni? I bez kitu - statystyki są nieubłagane ...................................................................................... @niezorientowany marsjanin - zgadzam się z tobą, 8 lat rządów 6 kryzysów i kilkanaście afer, normalnie Jonasze, że oryginał przy nich przy nich wymięka...

say69mat
poniedziałek, 5 listopada 2018, 09:42

@Gojan ... a gdyby się zdarzyła w polskiej strefie odpowiedzialności SAR??? Wysyłamy 4/5 W3W aby jak najszybciej podjąć rozbitków z wody??? Po drugie, od kiedy troska o potencjał lotniczego segmentu SAR jest biciem piany???

Pozdrawiam
niedziela, 4 listopada 2018, 22:14

@poznaniak: Duńczycy musieli wyławiać, bo to ich strefa SAR. Żaden wstyd tylko zakichany obowiązek. My ratujemy obcokrajowców w naszej strefie SAR i też chyba nikt się za to nie wstydzi. Wczoraj dyżurowały dwa śmigłowce i nie było potrzeby by ich użyć. No ale lepiej napisać coś na zasadzie: nie znam się, ale powiem.

Gojan
niedziela, 4 listopada 2018, 22:07

@ say69mat – Jeśli chodzi o kuter „Miętus”, to zatonął on 9 Mm od wybrzeży Bornholmu. Czy słyszał Pan o strefach odpowiedzialności SAR? To była duńska. Narodowość ratowanego statku i jego załogi nie ma nic do rzeczy. Gdy duński kuter będzie tonął u wybrzeży polskich, będą go ratować polskie śmigłowce i statki ratownicze. Po co to bicie piany?

Grredo
niedziela, 4 listopada 2018, 16:26

Niestety spekulacje z przed trzech lat się sprawdzają. Projekty i programy w których zwycięzca nie zostaje LM dziwnym trafem są zawieszane lub likwidowane. "Kasa ma płynąć w jednym kierunku" i to nie koniecznie za towary kupione po cenach rynkowych.

K.
niedziela, 4 listopada 2018, 15:41

Marek@ Wydatki ograniczały wszystkie ministerstwa z powodu kryzysu , teraz go nie ma a 2% na obronność to fikcja to pieniądze z MON są przekazywane do MSWiA , LPR , muzea , drogi , ławki multimedialne …. Ograniczono wydatki na modernizacje z ok.34% budżetu do ok. 24% . Samoloty dla VIP-ów to zbytek , przy takich brakach sprzętowych ten zakup to kpina z żołnierzy .

poznaniak
niedziela, 4 listopada 2018, 14:22

Rozumiem , że hajs idzie na emerytury i Wisłę ,ale na te 3 śmigłowce zop i 3 śmigłowce sar chyba znalazłaby się kasa. Dzisiaj w nocy Duńczycy musieli wyławiać naszych rozbitków-trochę wstyd nie prawda?

marian
niedziela, 4 listopada 2018, 13:59

@krajan Ale po co rezygnować z 500+. Wystarczy przyznawać je na dwa lata, zamiast na rok. Wtedy można zwolnić połowę ze stu tysięcy pracowników opieki społecznej. Do tego zlikwidować urzędy pracy i następne kilka miliardów w kieszeni. Podobno w Warszawie na jednego bezrobotnego, aby znalazł pracę wydaje się kilka tysięcy miesięcznie. Właściwie nie podobno, tylko są to oficjalne dane. Oczywiście likwidacja 500+ by bardzo pomogła, ale kto na to teraz pozwoli.

iras
niedziela, 4 listopada 2018, 13:48

Zirytowany - A co, żałujesz szampana chłopakom z misji ?

fck all
niedziela, 4 listopada 2018, 12:15

@krajan - jeśli chodzi o 500+ to ja i miliony innych sobie bez tego radzilismy i jesli ta kasa w całości by poszła na zakupy nowoczesnego uzbrojenia to chetnie bym głosował za tym żeby na to te kase przeznaczyć, problem w tym że MON nie potrafi kupić nawet zwykłych samochodów więc to byłoby zwykłe marnotrastwo

say69mat
niedziela, 4 listopada 2018, 11:46

Na Bałtyku doszło do tragedii, zatonął polski statek z polską załogą, pomocy udzielili Duńczycy. Ponoć w akcji brały udział dwa śmigłowce na których wszyscy psy wieszają, mam na myśli duńskie Merliny ;))). Zasięg W3W uniemożliwiał polskim śmigłowcom udział w akcji ratowniczej.

niezorientowany marsjanin
niedziela, 4 listopada 2018, 11:09

@boczek - wg. Ciebie PO miało 8 lat koszmarnego kryzysu gospodarczego za to PiS najpierw 2 lata boomu gospodarczego i teraz znowu kolejny boom gospodarczy - no jak pech to pech ... na zdrowy rozum wniosek jednak jest taki - jak PO to tacy pechowcy, to jednak lepiej dla reszty, żeby nie rządzili

Marek
niedziela, 4 listopada 2018, 07:18

@gerwazy Lepiej było kupić trzy 737 i Gulfstreamy niż oddawać co roku pieniążki z MONu do centralnego budżetu tak, jak robili to poprzednicy.

KrzysiekS
sobota, 3 listopada 2018, 19:18

Problemem nie jest planowanie problemem są struktury analityczno-decyzyjne w WP ten system jest archaiczny, szkodliwy i destabilizacyjny dla zakupów nowoczesnego sprzętu to wręcz dywersja dlaczego nikt tego nie przeanalizuje i nie zmieni. Pytanie czy to przypadek czy systematyczne działanie?

K.
sobota, 3 listopada 2018, 16:07

Gustlik@ Caracale były drogie ? Cena zawierała offset , serwis i gwarantowała stałą cenę części zamiennych . Oferta na S70i była drożna , nie zawierała uzbrojenia i serwisu . Która oferta była gorsza ?

K.
sobota, 3 listopada 2018, 16:00

Patcolo@ Ale stek bzdur . Jesteś ubezpieczony ? Możesz sprawdzić , pieniądze zostały zaksięgowane na kontach ZUS . Przejęto część obligacyjną ale zaksięgowano pieniądze na kontach ubezpieczonych . Nie ruszono środków materialnych np. akcji . Teraz rządzący chcą przejąć część gdzie realnie jest majątek , jak to nazwiesz ? Mielec został sprzedany przez super prezesa , Skorpion - skończyło się na modelu ze sklejki , reszty szkoda komentować . Teraz jest super w administracji , zniesiono konkursy i dosłownie każdy z odpowiedniki poglądami może liczyć ta etat , no to jest poprawa .

krajan
sobota, 3 listopada 2018, 15:05

Proponuje oponentom obecnego rządu i krytykom wybiórczych decyzji zakupowych w MON, by podjęli odważne i pożądane zobowiązanie 1. patriotyczne rezygnacje z 500+ na rzecz realizacji programu Orki , Homara, Wisły, Kruka 2. zrezygnujcie z tak wysokich odpraw, a szczególnie wysokich emerytur wojskowych, oraz kosztownych przywilejów, tym samym zmniejszając udział tych wydatków w budżecie MON, z 1/3 np. do 1/5, Wtedy każdy z was będzie podziwiany za te patriotyczne czyny, przez resztę pracusiów, sowicie plącących podatki i składki ZUS Zastanawiające, czemu w tzw. demokracji słowa, za rządów PO, nie starczyło wam odwagi na gardłowanie, protestowanie czy krytykę wobec decyzji społecznie krzywdzących naród Czemu akceptowaliście siedząc cicho jak rząd PO i wasz guru DT okradał Polaków z OFE, czy podzielił społeczeństwo na tych wybranych mundurowych bez składkowych i tych plącących składki do ZUS, wprowadzając diametralnie odmienne systemy wydłużenia wieku emerytalnego, szczególnie wobec kobiet, naszych matek Wielu uczciwych zapyta, jakie macie prawo moralne tak brutalnie krytykować obecny rząd, który częściowo zniósł te nie prawidłowości poprzedniego rządu, wprowadzając osłonę dla żyjących w notorycznej nędzy Wam elicie i systemowym wybrańcom, jest to całkowicie obce i nie zrozumiale, ze wiele milinów Polaków, musiało utrzymać sie, dysponując poniżej 1000 zł miesięcznie, czy 500 zł na osobę w rodzinie Czemu zarabiając więlokroć więcej niz. przeciętną, pobieracie te rzekomo społeczne ochłapy

Bardzo Jasnowłosa
sobota, 3 listopada 2018, 11:37

budżet MON na 2019 to 44,5 mld złotych, z tego na modernizację naszej technicznie zacofanej armii zamierzamy przeznaczyć 25 procent. W czasach i okolicznościach gdy bezpieczeństwo kraju wydaje się być coraz bardziej zagrożone. Tymczasem gros budżetu ministerstwa pochłaniają świadczenia na rzecz byłych oficerów Układu Warszawskiego a właściwie wdów po nich. Te osoby na prawdę żyją jak paczki w maśle. Skoro rządzący potrafią wbrew deklaracjom i bez zahamowań podnieść vat z 22 na 23 procent, skoro potrafią równie łatwiutko wprowadzać podatek solidarnościowy, kolejne opłaty drogowe, akcyzy, etc. a nasze społeczeństwo takie traktowanie przyjmuje bez protestu, to tym bardziej taką metodą powinni rządzący - mając na celu szczyt cel ochrony bytu państwa - część budżetu MON przeznaczonego na dobre życie wyżej wspomnianych przesunąć na cele modernizacyjne. Nasi emeryci po Układzie Warszawskim dalecy są od biedy czy niedostatku, więc jeśli ubędzie im 20 procent to nadal będą wysoko ponad średnią emerytalną. Zresztą w zrozumieniu potrzeb Ojczyzny pomoże im ich patriotyzm, który tak mocno podkreślają.

Zirytowany
sobota, 3 listopada 2018, 10:59

@Fryz5 serio czy tylko dla żartu tak piszesz?Gdyby to były samoloty multi typu MRTT/MMTT to mógłby wykonywać takie zadania,niestety ale to jest latająca salonka...

Dziadek
sobota, 3 listopada 2018, 10:57

Modernizacja Leopardów to 900 mln zł. Żenada. Po co nam to badziewie, ciężkie 2/3 mostów nie udźwignie tego szmelcu. Kto to sprowadził za zł a remonty już 1,5 mld zł.

Patcolo
sobota, 3 listopada 2018, 10:48

Skala zaniedbań jest tak ogromna że nie można ich opisać w kulturalny sposób. Ponadto dotyczy to nie tylko armii. Koalicja PO PSL zdemolowała państwo polskie a najbardziej to widać w dziedzinie informatyzacji i cyfryzacji gdzie nowe programy zrobione ze środków unijnych są gorsze od tych które maja zastąpić patrz kasus Gentax SSP i SZD a Poltax który był taki zły a teraz jest modernizowany bo jednak jest lepszy od następców lub ESKS a Mandaty. W wojsku to samo wielcy praworządni Gawrona wodowali dekadami, obrońcy konstytucji (która de facto była łamana za każdej opcji patrz tajne więzienia tortury, kradzież OFE, nominacja dodatkowych sędziów) załatwili Andersa Iryde Skorpiona Pzl Mielec Świdnik i inne więc jak my nagle mamy ruszyć z kopyta po dwóch dekadach zastoju i pauperyzacji. Ja nie chce straszyć ale zaraz będzie naprawdę niewesoło jak szeregowa administracja stanie bo od dekady ma zamrożoną kwotę bazową. Dopiero się wszyscy przekonają do czego potrzebny jest nie lekarz pielęgniarka policjant żołnierz ale kawosz barista nierób urzędnik jak wszystko stanie.

Lesiniec
sobota, 3 listopada 2018, 09:39

Do przodu, choć powoli. Poprzednie 8 lat to był zastój. Zbyt dużo środków idzie na stołki, sztaby, wojskowych biurokratów itp.

KrzysiekS
sobota, 3 listopada 2018, 08:17

HOMAR - ciekawe "fachowcy" nie wiedzą ile trwa procedura w USA a nawet taki laik jak ja wiem że jeżeli dojdzie do podpisania umowy z Rządem USA to będzie to raczej 2 połowa roku 2019 wobec czego nie ma potrzeby przedpłat za system którego produkcja najprawdopodobniej nie rozpocznie się 2019.

hym108
sobota, 3 listopada 2018, 00:42

Na podwyzki dla zolnierzy duzo poszlo?

Gustlik
piątek, 2 listopada 2018, 23:51

@Eckard Cain, problem w tym, że poprzednicy NIC nie robili. No może poza ustawianiem przetargów na Caracale drogie jakby były ze złota. Co roku pieniądze na modernizację wracały do budżetu i nie było na nic.

racjus
piątek, 2 listopada 2018, 23:33

@Mikst Prostując tylko fakty. Za poprzednich rządów nie wykorzystywano 100% budżetu ale o czym wielu zapomina spłacano F-16, które nie były w nim uwzględniane. Po dodaniu tego wydawano ponad 2% PKB. Teraz środki nie są zwracane ale finansuje się z nich samoloty VIP, drogi, sprzęt dla MSWiA, pogotowie ratownicze itd.

Dropik
piątek, 2 listopada 2018, 23:28

Cóż wydatki na pmt maleją w stosunku do budżetu. Środki są marnotrawione na WOT VIP , drogi , MSW itd. przez 4 lata znarnotrwaia więcej niż PO zwróciło przez 8. Przy czym i tak wszystko jest na kredyt . Przykład homara pokazuje , że ci ludzie nie wiedzą co czynią.

Dropik
piątek, 2 listopada 2018, 23:22

@Mikst za po zwrócona ok10 mld więc Wisły z tego by nie kupiono. Tym bardziej że nie było jeszcze czego kupować( podobnie jak i teraz). A w czasach kryzysu tnie się wlanie wydatki zbrojeniowe, ale ty najwyraźniej jesteś wyznawca socjalistycznej ekonomii.

As
piątek, 2 listopada 2018, 22:15

Dlatego już dawno powinna być podjęta decyzja o finansowaniu niektórych programów poza budżetem MON (jak miało to kiedyś miejsce w przypadku F16) . Innaczej nie damy po prostu rady. A czas ucieka.

PATRIOTA
piątek, 2 listopada 2018, 21:38

Oby kongresmeni byli przeciw i nie było drugiej bazy USA w Polsce, bo nie będzie gdzie sadzić i wszystko inne też zabiorą ku uciesze rządu

Pablo
piątek, 2 listopada 2018, 21:30

@Mikst - Nic nie "wracało" do budżetu- to był okres największego kryzysu na świecie od 90-lat - tej kasy po prostu nie było. A nam, cały czas czkawką odbijają się lata 90-, gdzie armię cięto bez żadnego planu, na lewo i prawo.

Ada
piątek, 2 listopada 2018, 20:14

Na samoloty dla VIP oraz policja,LPR oraz na drogi to prawie 5 mld Połowa programu orka ....szok co mon wyprawia .

Fryz5
piątek, 2 listopada 2018, 19:42

Widzę, że niektórzy nie rozumieją zadań pozyskanych przez Polskę samolotów Boeing 737. Można nimi ewakuować ludzi z terenów zagrożonych, rotowac żołnierzy z naszych misji wojskowych. Także ostrożnie z krytyką tego zakupu, a to że pozyskanie nowego sprzętu dla wojska się slimaczy to krytykować trzeba

Infernoav
piątek, 2 listopada 2018, 19:22

Eckard Cain* Rozpoczęli Wiśle, poprzednicy tylko o niej bredził przed kamerami, a to żadne rozpoczęcie programu. Program rozpoczyna się z chwilą rozpoczęcia negocjacji, a do tych PO i PSL nie przyłożyło nawet paznokcia. Pretensje za to mam do 1. Braku nacisku na nową amunicję do Kraba, raka, 125 i 120mm. To podstawy zwiększające zdolności nawet obecnego sprzętu. 2. Wlokące się przygotowania do tak płytkiej modernizacji T-72, to powinno być już 2 lata w toku, tak samo modernizacja BWP-1 polegająca na zastąpieniu obecnego uzbrojenia nowoczesnym działkiem i ppk. 3. Pretensje mam za brak zakupu z półki 4 śmigłowców SAR i 4 zwalczania okrętów podwodnych,. To pokazuje jak leniwi i głupi ludzie nami rządzą, w takim wypadku dla kilku maszyn robi się zakup z półki, a nie prowadzi dialogi techniczne. Krótko, A wysyłasz zapytanie do producentów B analizuje szkoły możliwości techniczne/cena/pakiet techniczny i logistyczny. C wybierasz najlepszą ofertę. To żadna fizyka kwantowa. 4. Brak jakiegokolwiek myślenia o własnych satelitach, stać nas na nie, wcale nie są niesamowicie drogie. Pozwalałyby natomiast nam obrazować okolice naszego kraju, niezależnie od innych. 5. Opieszałość przy zakupie drontów klasy MALE. To co kupujemy dzisiaj o tym zasięgu, jest absolutnie niewystarczające. 6. Patologia przy zakupie mundurów, hełmów ect. 7. Orka i Kruk- za patologię, tzw propagandy zamiast uzmysłowienia ludziom kosztów innych programów na konferencji i mamienia ich, że już jutro wszystko kupimy. Nie, nie kupimy. Jeśli w 6-7 lat zrobili byśmy 80-90% z punktu 1-6 to już jest sukces i to ogromny, drastycznie podnoszący nasze zdolności bojowe. Plus Homar oczywiscie-zapomnialem o nim.

Rex
piątek, 2 listopada 2018, 19:20

Jak na posiadany budżet to chyba wiele więcej niż zaplanowano nie da się zrobić. Każdy kolejny duży zakup to przecież konieczność wstrzymania jakiegoś innego. W naszej sytuacji OPL, artyleria, systemy rakietowe i radary to podstawa, która musi być zakupiona najpierw a dopiero później można myśleć o dalszych dużych inwestycjach w lotnictwo i marynarkę.

Ekspres
piątek, 2 listopada 2018, 19:09

Nawet Salamon z pustego nie nie naleje.

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 2 listopada 2018, 18:33

Sami sobie NIE kupili tych PERSPEKTYWICZNYCH Caracali morskich zop oferenci z Francji, bo nikt ich nie chce. Indonezja ma 6 do csar ALE i wyrzutnie klasy MLRS z Brazylii. Jak sie komu HIMARS nie podoba. patrzmy dalej na egzotyczne zielone wyspy...Singapur. zamawia Caracale bo i mieli przedtem Pumy, airbus na swojej stronie pisze jak byk do czego jest przydatny H225M, ani dudu o wersji zop! Od zawsze wymaganej dla naszej MW, nawet przed radosnym pijarem o 70 Tanich heli (za 10 mld pln) - zamiast 26 heli? A i ten Sigapur ma od dawna oryginalne MLRS made in USA

111001011111100010110010
piątek, 2 listopada 2018, 18:32

A po jakie hugo razem ze śmigłowcami ZOP i SAR wymienione są VIP? Nie ma ważniejszych spraw tylko śmigłowce, samoloty, i limuzyny dla łaskawie panujących?

Mikst
piątek, 2 listopada 2018, 17:34

Wszystkim znaFcom tematu chcę tylko przypomnieć że sam program Wisła to koszt całorocznego budżetu MON....a nawet więcej. Trudno w takiej sytuacji kupować wszystko co jest potrzebne . Gdyby przez ostatnie 8 lat PO i PSL wydawały na uzbrojenie tyle pieniędzy ile było przeznaczonych z pewnością takiej dziury w uzbrojeniu by nie było . Niestety zakupów nie robiono a pieniądze wracały do budżetu państwa. Teraz żeby zaspokoić podstawowe potrzeby trzeba z 10 lat.

Boczek
piątek, 2 listopada 2018, 21:58

Gdyby dziś - w dobie boomu gospodarczego - PiS realizował tyle co koalicja PO-PSL w czasie 6 letniego kryzysu gospodarczego, nikt, ale to absolutnie nikt nie krytykował PO-PSL. NIC!, ale to absolutnie nic w tej materii nie zostało przez PiS zainicjowane. To co jest realizowane leżało gotowe na biurku. Ciesz się z tego co pozostawili w spadku. Od 2019 będą musieli zaczynać od początku. Lajf is brutal end ful of zasadzkas.

jurgen
piątek, 2 listopada 2018, 17:16

W ramach wydatków majątkowych MON w projekcie budżetu na 2019 zaplanowano m.in. pozyskanie (...) mostów pontonowych Daglezja-P. To ciekawe, bo o ile MS-20, MG-20 czy nawet MS-40 pojawiały się to tu to tam (przynajmniej na zdjęciach i opisach), o tyle mostów pontonowych Daglezja jeszcze nie prezentowano oficjalnie. A może ktoś je już widział ?

Sami sobie winni
piątek, 2 listopada 2018, 16:40

Montując Caracale na należącej do Polski linii produkcyjnej będącej kopią linii z Francji oraz kupując blisko 90% komponentów z Polski, moglibyśmy o wiele szybcie zarabiać na eksporcie Caracali, np. już po odbiorze 30 Caracali przez polski rząd. Caracale to dual use, a więc oferując je nawet taniej niż Francja (ok. 70% kosztów Caracala we Francji, to płace) na pewno mielibyśmy klientów. Niepotrzebnie uperamy się na dużo droższych w użytkowaniu i gorszych HIMARS i Gulfstream 550 zamiast M270A1 i Falcon 7X.

sojer
piątek, 2 listopada 2018, 15:36

Tylko nie kupujcie śmigłowców ZOP, aby narysować na nich napis SAR i ta da! jest wyciągarka, jest śmigłowiec ratowniczy. Cztery ZOP, cztery SAR i opcja na cztery ZOP. Wtdy marynarka jest ustawiona. To co zrobiono z Anakondami to nie jest SAR, ale desperackie utrzymanie zdolności operacyjnej w sytuacji, gdy Mi-14 powinny być dawno uziemione.

alkaprim
piątek, 2 listopada 2018, 15:30

ale 2mld dolarów na obcą dywizję się znalazło..i to nie wiadomo,czy te ogromne kwoty to jednorazowo czy corocznie. Brawo rządzący brawo społeczeństwo-co wybrało takich ludzi.

Bucefal
piątek, 2 listopada 2018, 15:26

Bardzo sensowny plan minimum. Mam nadzieje, że to zobowiązanie zostanie dotrzymane. Cieszy ponad 800ml na środki dowiedzenia i rozpoznania.

Zatroskany
piątek, 2 listopada 2018, 15:04

Ja się pytam szanowny rząd Pisowski co z priorytetowym programem okrętów podwodnych Orka. Skoro to jest od dawna priorytet a nic w tej kwestii nie jest robione. Już nie długo pozostaniemy bez okrętów podwodnych bo to co jeszcze stoi w portach pójdzie na żyletki. Apeluje do obecnego rządu, skoro macie taką dobrą sytuację budżetową to wyłożenie kilku miliardów na okręty nie powinno być problemem, a w zamian rząd zyskał by uznanie i szacunek społeczeństwa i może w końcu Polska doczeka się okrętów wojennych z prawdziwego zdarzenia a nie jakieś pływające głupoty jak okrety z programów ratownik czy holowniki. Bo co będzie za kilka lat okręt np. holownik obslugiwał jeżeli wszystkie okręty wojenne będą na złomie!!!

Polak
piątek, 2 listopada 2018, 14:15

Powinno być conajmniej 20mld. Przecież w tym tępie nie uda nam się wzmocnić naszej armii. Dla Polski powinien buc to priorytet by mieć silna armie, jesteśmy między mocarstwami wystarczy, ze znów jeden z nich nas zaatakuje i polski nie ma.

Dyzio
piątek, 2 listopada 2018, 13:39

Z budżetu MON 500 mln zł idzie na drogi, 440 mln na zakup samolotów dla VIP, 400 mln na wsparcie MSWiA i ileś tam jeszcze na interwencyjny skup węgla, aby razem dało 2 procent PKB wychwalane przed Trumpem i NATO.

baq
piątek, 2 listopada 2018, 13:39

Budżet rośnie a zakupy maleją. Oto ciekawostka.

Bla bla bla
piątek, 2 listopada 2018, 13:35

Tak jak już nie raz pisałem. Brak kasy i tyle w temacie. Na armię trzeba wydawać minimum 30 miliardów dolarów. I dopiero wtedy będzie na okrety samoloty czołgi itd.

Eckard Cain
piątek, 2 listopada 2018, 12:43

Kolejny rok stagnacji. :( Poprzednicy chociaż coś robili - powoli i drogo, ale jednak toczyło się do przodu. A ci fachowcy to co najwyżej czasem potrafią dokończyć to co było już zaczęte, ale sami żadnego nowego programu nie zaczęli nawet... :(

edsa
piątek, 2 listopada 2018, 12:22

To jest żenada a nie modernizacja....

Lord
piątek, 2 listopada 2018, 12:12

To jest minimum wydatków na wojsko, tu nie ma żadnego wyraźnego skoku w modernizacji technicznej. Mam wrażenie, że jest coraz gorzej z naszym wojskiem i obronnością. Zamiast kłów będziemy mieć mleczaki, które nam wypadną, a Rosjanie pajdą z śmiechu jak to widzą. Tak poza tym miało być powyżej 2% PKB na obronność i samoloty VIP nie powinny być w budżecie MON to jest nie potrzebne i głupie.

Adek
piątek, 2 listopada 2018, 12:08

A gdzie pieniądze na Pegaza i Mustanga?

Heniek
piątek, 2 listopada 2018, 11:57

Jak na tak mały budżet mon trochę tego jest. Chciałoby się więcej, ale co zrobić skoro wcześniej nie było zakupow, potrzeb setki, a kasy jak zawsze - niewiele.

Paw
piątek, 2 listopada 2018, 11:16

Witam Budżet mon jest większy ale wydatki na modernizacje procentowo mniejsze .... Wszystkie programy zostaną wychamowane ..... tak to wszystko wyglada ..

Akanios
piątek, 2 listopada 2018, 11:00

Wydaje mi się, że rządzący nami ludzie są ponadprzeciętnymi ignorantami w sprawach morskich i należy to stwierdzenie traktować jako eufemizm. Oni po prostu uważają, że skoro zamówili niszczyciele (min) to znaczy że dbają o rozwój MW. Wygląda na to, że nikt im nie wyjaśnił, że "łowca min" (mine hunter) nie ma nic wspólnego z niszczycielem i bliżej mu do trałowca. Dotychczas sądziłem, że przynajmniej okręty podwodne będą w stanie "ogarnąć" ale tak też się nie stało. Ponoć w Szczecinie położono stępkę pod prom, którego też się nie buduje, choć przynajmniej od dwóch lat mogły tam być budowane okręty podwodne... Ech... Język polski jest bardzo bogaty dlatego piszę o nich "ignoranci" tylko tu na forum, postępując zgodnie z jego zasadami i zasadami kultury. Po za forum w pełni wykorzystuję bogactwo naszego języka w odniesieniu do tych ludzi. Nie da się inaczej!

Dyktatorek
piątek, 2 listopada 2018, 10:09

Czyli co ???...przed nami kolejny rok rządów Pis w którym nic się nie wydarzy pod kontem modernizacji WP...wszystkie programy typu.. Kruk , Narew ,Czapla , Orka,Homar, itd itd w odstawce .. Wisła to nadal pieśn przyszłości nie wiadomo kiedy , nie wiadomo za ile , i nie wiadomo czy wogóle będzie nas stać...a gdyby byli inni ludzie u władzy to już byśmy byli w posiadaniu ok 20 sztuk nowych Caraccali...ale cóż Naród wybrał to i ma...

Rzyt
piątek, 2 listopada 2018, 09:52

Pewnie na vipki jest... To może sobie działki na Madagaskarrze kupicie z lodoweczka pełną drinków. Pewnie Homara nie nada mamy raki i Kraby, wystarczy...dr. FrankStein pracuje pełną parą nad resuscytacja zwłok wojska już chyba pół Polskiego. Wieczny tytan ile to już lat opracowują ten super pakiet bojowy 10 lat? Jak to wejdzie w użycie to chyba 1 żołnierz Tytan będzie lepszy od 10 ratnikow...opcja ciskania błyskawica w pakiecie podstawowym. Ani słowa o Narwi, to jakiś żart? Na t 72, w 3 i mi 24 jest a na Narew i Homara nic? Może jeden dywizjon chociaż Narwi na paradę równości hmm? Będziemy holownikami strzelać w rakiety i samoloty... Moze HMS BOLKO NA TYCH SPADOCHRONACH DLA AEROMOBILNYCH będą zrzucac na tyły wroga

gerwazy
piątek, 2 listopada 2018, 09:45

Na co nam były aż trzy 737? Tupolewy były dwa i jakoś starczało. Mając jeszcze na uwadze Gulfstreamy to mamy prawdziwe bizancjum jeśli idzie o transport VIP. Za te pieniądze można by np. kupić nowoczesne hełmy i pozbyć się stalowych.

sako
piątek, 2 listopada 2018, 09:36

czy przy tych kwotach ma jakieś znaczenie - Prze znaczenie 500 mln złotych na budowę lokalnych dróg ! ?? z budżetu MON , .....?

Tweets Defence24