Reklama

Leopardy z Wesołej pojechały do Orzysza

2 października 2018, 17:45
Leo1
Uroczystość podporządkowania czołgów Leopard w 15 GBZ/ Fot. 15bz.wp.mil.pl / szer. Adrian Jórski, st. szer. Dawid Sofiński

Kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej w Wesołej została czasowo przemieszczona do Orzysza. Czołgiści będą współdziałać z jednostkami 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, jak i z batalionową grupą NATO.

Jak podaje kpt. Anna Bielak-Pestka, w poniedziałek 1 października na placu apelowym w Orzyszu odbyło się uroczyste przyjęcie w podporządkowanie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kompanii czołgów Leopard 2A5 z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Pod koniec września do Orzysza pojechało około 90 żołnierzy i 14 Leopardów 2A5, którzy przez kolejne sześć miesięcy, pod dowództwem 15 GBZ, będą współdziałać z Batalionową Grupą Bojową NATO w skład której wchodzą jednostki z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Pancerniacy i sprzęt z Wesołej rotować się będą co dwa miesiące. 

Kompania czołgów Leopard została włączona w skład batalionowej grupy zadaniowej, której trzon stanowi 2 batalion zmechanizowany wzmocniony elementami wsparcia, zabezpieczenia inżynieryjnego, przeciwlotniczego i artyleryjskiego. Dla 15 GBZ oprócz dużego wzmocnienia to możliwość współdziałania i budowania interoperacyjności z wojskami sojuszniczymi, które stacjonują w Bemowie Piskim.

image
Uroczystość podporządkowania czołgów Leopard w 15 GBZ/ Fot. 15bz.wp.mil.pl / szer. Adrian Jórski, st. szer. Dawid Sofiński

Brygada z Wesołej ma na wyposażeniu czołgi Leopard 2A5 i 2A4 od 2017 roku, wozy przeniesiono z żagańskiej 34 Brygady Kawalerii Pancernej. W ub. r. zakończył się proces przezbrajania jednego batalionu, natomiast do końca br. do podwarszawskiej brygady powinny trafić pozostałe Leopardy. 34 BKPanc. jest natomiast przezbrajana w czołgi T-72M1, wstępnie zaplanowano ich modernizację. 

Przy okazji przeniesienia Leopardów do Wesołej do giżyckiej brygady trafiły czołgi PT-91 Twardy, obecnie kompania tych wozów służy w grupie batalionowej NATO na Łotwie. Z kolei 1 BPanc., wraz z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich i brygadą planowaną do sformownia ma wejść w skład nowo tworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej na wschodzie kraju.

Jak podkreśla kpt. Anna Bielak-Pestka, przed żołnierzami 15GBZ, 1 BPanc oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO wiele wspólnych zadań, a w listopadzie udział w największym w tym roku ćwiczeniu pk.: „ANAKONDA-18”, które potrwa od 6. listopada do 8. grudnia tego roku. Weźmie w nim łącznie udział ponad 17 tysięcy żołnierzy i będzie rozgrywane na terenach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii,na Morzu Bałtyckim oraz w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Częścią ćwiczenia "Anakonda" będzie dokonanie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL).

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Przypadkowy polak
środa, 3 października 2018, 14:24

A kiedy P Błyskawica wróci do służby ? To ciagle najlepszy okręt wojenny jaki mamy :)

AAA
środa, 3 października 2018, 06:34

"34 BKPanc. jest natomiast przezbrajana w czołgi T-72M1, wstępnie zaplanowano ich modernizację. " Słusznie najpierw uzbroić potem modernizować, tfu znaczy planować modernizację

Grredo
środa, 3 października 2018, 01:52

Uroczystości to mogą organizować gdy wreszcie kupią jakiekolwiek następne leopardy. Były oferty z Holandii Szwajcarii, Hiszpanii i Niemiec. Nie kupiono żadnych,nawet małe lecz ststematyczne zakupy byłyby wzmocnieniem WP. Kompania nowiutkich a7 to kiszt rzędu 700 mln zł. Czy nie można takiego zamówienia składac raz do roku. Do wymiany i uzupełnienia mamy ok 200 czołgów wystarczy wydawać na sprzęt a nie na parady i uroczystości.

rED
środa, 3 października 2018, 01:19

gen. Gromadziński w akcji :)

Ryszard
środa, 3 października 2018, 01:15

A gdzie modernizacja wszystkich Leopardow do A7 i obrona aktywna i zakup z 700sztuk najnowszych?gdzie ciężkie BWP?

Vincold
wtorek, 2 października 2018, 23:04

Jaki Nasz? Wasze to są T-90, bieda modyfikację T-72.

Dropik
wtorek, 2 października 2018, 22:49

Zamiast dywizji będziemy mieli kilkanaście kompanii

Krzysztof
wtorek, 2 października 2018, 22:18

Ale wydarzenie! Kompania czołgów pojechała na poligon.

Wojcech
wtorek, 2 października 2018, 20:43

A jak tam nasz bieda prototyp Leo 2PL??? Nie rozleciał się jeszcze bo coś cisza a rok powoli się kończy.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama