Remontowa rozpoczyna produkcję drugiego Kormorana [Defence24 TV]

14 września 2018, 07:31

Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska zaprezentowała na tegorocznej edycji MSPO m.in. modele dwóch nowych okrętów budowanych obecnie dla Marynarki Wojennej RP w ramach programów "Kormoran" i "Holownik". "Już 18 września będziemy inaugurowali uroczyście rozpoczęcie produkcji okrętu drugiego (robocza nazwa "RP Albatros" - przyp. red.). Dziewięć miesięcy później zrobimy to dla trzeciego okrętu" - poinformował Defence24 TV Bartłomiej Pomierski, wiceprezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A., komentując harmonogram realizacji podpisanego pod koniec 2017 roku kontraktu na produkcję dwóch jednostek seryjnych programu Kormoran. 

W tej chwili uzgadniamy z gestorem, z użytkownikiem, jak również zamawiającym ewentualne zmiany usprawniające okręt. Ale jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć jakie zmiany wejdą do produkcji jednostek seryjnych.

Bartłomiej Pomierski, wiceprezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A.

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
iras
poniedziałek, 17 września 2018, 15:54

amator \"a ten karabinek na burcie to co to ma być na dzikie kaczki ?\"- A jakim kalibrem neutralizowałby Pan minę morską?

MI6
poniedziałek, 17 września 2018, 11:35

Ekstra, jego uzbrojenie przyda sie do płoszenia mew i straszenia przemytnikow...

NAVY
niedziela, 16 września 2018, 13:21

A jednak ! Nie wierzyłem w to,że będą kolejne Kormorany i chciałbym się mylić i, nie wierzyć jeszcze nie jeden raz ... PS.już dziś powinno się myśleć o kolejnych jednostkach tego typu dla zastąpienia starych trałowców ! 3 ptaszki nie czynią wiosny a tylko pełna kompleksowa i przemyślana decyzja sprawi,że PMW może nie bedzie wielka i potężna ,ale nowoczesna.

amator
niedziela, 16 września 2018, 03:54

a ten karabinek na burcie to co to ma być na dzikie kaczki ? bo chyba nie na samoloty.

PRS
sobota, 15 września 2018, 10:59

Produkcję czyli co? Palenie blach się zakończyło i rozpoczynają montaż kadłuba? Czy rozpoczynają zamawianie wyposażenia (wewnętrznego) którego zakup i dostarczenie trwa czasami lata? Pamiętajmy, że w obecnej odsłonie jest to okręt głuchy, ślepy i bezbronny. A można to radykalnie zmienić niewielkim nakładem dodatkowych środków. RSB to powinna przedstawić na MSPO makietę zmodernizowanej wersji Kormorana - jeśli trzeba to wydłużonej, z Sea Giraffe AMB 3-D, Trytonem 35 mm zamiast Wróbla, ZSMU z Tarnowa na burtach zamiast WKMów z celownikiem z I WŚ, z WKMami napędowymi (także z Tarnowa) na mostku i rufie, jakimś automatycznym systemem rakiet plot a nie marynarzem z Gromem na ramieniu... , z moździerzami Elma ASW-600/601 na dziobie i przynajmniej zdwojoną wyrzutnią lekkich torped... Może politykom taka makieta okraszona jakąś animacją komp. porównująca stan obecny z ewentualnymi możliwościami wersji zmodernizowanej uświadomiła by jaka to przepaść w wykrywaniu celów, możliwościach samoobrony oraz zwalczania pojazdów podwodnych wrażych nurków bojowych. OK - niech RSB wybuduje jak najszybciej 2 kolejne okręty ale niech MON zamówi już teraz kolejne 3 w wersji jak najbardziej zmodernizowanej. To samo tyczy się holowników. 6 kolejnych już powinno mieć pokład rufowy pozwalający na umieszczenie dwóch kontenerów.

Wkurzony ratownik
sobota, 15 września 2018, 10:52

Damy radę zrobić te nasze okręciki nim nas zaatakują? Życzę sukcesów naszym stoczniom i ich pracownikom. Tylko dobra zmiana Wam pomoże, bo reszta Was zawsze olewała

KrzysiekS
sobota, 15 września 2018, 07:35

Brawa dla Shipbuilding jednak można, cieszy również fakt dalszego doskonalenia następnych wyrobów z serii to najwłaściwsza droga.

bender
sobota, 15 września 2018, 02:07

Kormoran to bardzo fajny, nowoczesny i potrzebny okret. Mam nadzieje, ze z budowa Albatrosa pojdzie rownie sprawnie. I ze Albatros otrzyma juz Trytona zamiast Wrobla. Powodzenia.

Ok bajdur
sobota, 15 września 2018, 00:43

Te okręty powolom wreszcie zezłomować stare tralowce co da spore oszczędności na kosztach stałych. Przy nowoczesnych jednostkach można zastąpić jakością liczbę. Może wtedy znajdą środki na Slazaka.

Zorientowany
piątek, 14 września 2018, 19:15

Bardzo dobrze ale to ciągle okręt pomocniczy, z uzbrojeniem defensywnym! Nam potrzeba okrętów bojowych, z uzbrojeniem ofensywnym!

Rex
piątek, 14 września 2018, 16:58

Brawa dla Shipbuilding. @matrex ...A na co Ci świetnie uzbrojony krążownik czy korweta jeśli nawet nie wyjdą z portu bo będzie zaminowany tak samo jak szlaki morskie?

ERDA
piątek, 14 września 2018, 15:49

@JJ....ale co można? jakiś konkret co można?.....zbudować kolejny oket bez wartości bojowej? można.....zbudować kolejny trałowiec, mając ich już kilkanaście? pewnie że można.....tylko PO CO? wywalanie kasy na okety całkowicie bezbronne to działanie na szkodę państwa....tu brakuje kilkuset milionów aby uzbroić Ślązaka.....gdzie inne fregaty i korwety? po co nam 150 TRAŁOWCÓW?

Rzyt
piątek, 14 września 2018, 15:08

Budujcie

czyt
piątek, 14 września 2018, 14:54

Brzmi ciekawie ale oby nie było także kolejną kompromitacją wszystkich cywilów i mundurowych odpowiedzialnych za wzmocnienie potencjału obronnego RP i odbudowę floty, która od lat jest jednym wielkim muzeum! Oby realizacja tego programu była systematycznie i okresowo rozliczana za tok realizacji!

matrex
piątek, 14 września 2018, 14:51

po co nam ten okret do niczego? wywalanie kasy w błoto / morze - zadnych zdolnosci bojowych , zadnego uzbrojenia , budowa dla samego budowania - żenada

ryszard56
piątek, 14 września 2018, 14:37

a gdzie korweta Gawron z systemem AEGIS??

wojtek
piątek, 14 września 2018, 12:42

jedno pytanie - po co?

Rowi
piątek, 14 września 2018, 11:51

Czy tez zrezygnujemy z armaty morskiej na rzecz przestarzalego wrobla? I czy to prawda, ze ten ojret bedzie duzo drozszy niz gdyby byl kupiony zagranica?

Sev
piątek, 14 września 2018, 10:59

Hmm, Kormoran bis, holownik pewnie potrzebne tylko czy to nie jest tak, że kasa na budowę choćby jednego z tych okrętów wystarczyłaby na porządne uzbrojenie dla >najdroższej motorówki świata< tak żeby przestała być atrapą okrętu wojennego i nie było ryzyka, że doświadczona kadra pójdzie do cywila nim lub o ile pojawią się Mieczniki.

JJ
piątek, 14 września 2018, 10:42

Mozna??? Mozna

Tweets Defence24