Sukcesy i porażki modernizacji. Kownacki: Wisła największym osiągnięciem rządu PiS [SKANER Defence24]

26 lutego 2018, 16:30

O najważniejsze programy modernizacyjne polskich sił zbrojnych – Wisłę, Orkę, Homara, śmigłowce i samoloty dla VIP-ów – pytaliśmy byłego wiceministra obrony Bartosza Kownackiego. W programie SKANER Defence24.pl przekonywał on, że kontrakt na Wisłę będzie największym sukcesem rządu PiS. Jednocześnie tłumaczył, dlaczego wciąż nie ma umów Homara i śmigłowce.

Z Kownackim, który jeszcze na początku stycznia był wiceszefem MON, rozmawialiśmy o modernizacji technicznej Wojska Polskiego, zarówno o przedsięwzięciach udanych, jak i tych, które trudno nazwać sukcesem. Były wiceminister podkreślił, że w programie obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu Wisła, w którym MON zamierza kupić amerykański system Patriot, negocjacje miały się zakończyć w 2017 r. Tymczasem obecne kierownictwo resortu zapowiada podpisanie umowy mniej więcej na koniec pierwszego kwartału 2018 r.

Wielokrotnie powtarzałem, że jeżeli będzie potrzeba dwóch-trzech tygodni więcej, a można jeszcze nawet kilkanaście milionów dolarów "urwać" i zarobić, to uważam, że należało to zrobić. Więc nie warto było naprędce w ostatnich dniach urzędowania podpisywać kontrkatu tylko po to, żeby to było naszym (poprzedniego kierownictwa MON – przyp. red.) sukcesem, tylko lepiej było wysłać ekipę na jeszcze jedną turę negocjacji – powiedział Kownacki.

Moim zdaniem wszystko wskazuje, że – jeszcze poczekajmy na finał – będą to negocjacje korzystne dla Polski, ten kontrakt będzie naprawdę bardzo atrakcyjny. (...) Będzie to jeden z największych sukcesów rządu Prawa i Sprawiedliwości.

były wiceszef MON Bartosz Kownacki

Były wiceminister, a obecnie poseł PiS i członek sejmowej komisji obrony narodowej, bronił też decyzji o zakupie trzech samolotów Boeing 737 z wolnej ręki. Kownacki podkreślał, że ostatecznie Skarb Państwa wydał na zakup maszyn do przewozu najważniejszych osób w państwie mniej pieniędzy niż wynosiła wartość ofert złożonych w prowadzonym nieco wcześniej postępowaniu konkurencyjnym (skończyło się ono bez rozstrzygnięcia ze względu na braki w złożonych ofertach). Były wiceminister zwrócił również uwagę, że nie tylko pozyskano samoloty, ale także rozpoczęto odtwarzanie jednostki wojskowej odpowiedzialnej za transport VIP-ów.

Gość programu SKANER Defence24.pl był też pytany o procedurę zakupu śmigłowców dla sił specjalnych i morskich. Poprzednie kierownictwo MON rozpoczęło ją po fiasku negocjacji w sprawie offsetu za śmigłowce H225M Caracal. Jeszcze przed wymianą kierownictwa resortu termin składania ofert na śmigłowce dla sił specjalnych został przełożony z końca grudnia 2017 r. na – jak powiedział Kownacki – koniec lutego 2018 r. Jak planowano, rozstrzygnięcie postępowania na śmigłowce morskie miało nastąpić 2-3 miesiące po wyborze śmigłowca dla sił specjalnych. – Mam nadzieję, że rok 2018 zakończy tę kwestię i śmigłowce zostaną kupione – powiedział Kownacki.

Czytaj też: Kownacki: W Polsce właściwie w ogóle nie mamy rozpoznania [WYWIAD]

W programie Orka, w którym poprzednie kierownictwo MON zapowiadało wybór okrętów podwodnych w styczniu 2018 r., zdaniem Kownackiego potrzebny jest partner przemysłowy, który da zamówienia polskim stoczniom. – Jeżeli chcemy, żeby przemysł stoczniowy wykonał skok do przodu, to musi mieć dużego partnera europejskiego, który w takim programie jak Orka da zamówienia. Szacowaliśmy, że to jest kilka miliardów złotych dla polskich stoczni – powiedział Kownacki w programie SKANER Defence24.pl.

Były wiceszef MON był również pytany o program zakupu artylerii rakietowej zasięgu ok. 300 km, któremu wojsko nadało kryptonim Homar. W grudniu 2017 r. ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz mówił, że toczą się bardzo trudne rozmowy. Zgodnie z planami MON dostawcą Homara ma być Polska Grupa Zbrojeniowa współpracująca z amerykańskim koncernem Lockheed Martin, producentem zestawów HIMARS. – To miało być kilka miliardów złotych, które miały być wpompowane do polskiego przemysłu, by stanął on na nogi i mógł konkurować z przemysłami tureckim czy koreańskim, które też tak się rozwijały. Z punktu widzenia wojska wszystko było załatwione, mogliśmy podpisać umowę. Niestety, z tego, co wiem, nasz partner nie chciał dokonać takiego transferu technologii, jak byśmy tego oczekiwali. Uważał, że może nam dostarczyć ten projekt z półki – tłumaczył Kownacki.

Były wiceminister mówił też, że wobec dużych potrzeb i ograniczonego budżetu modernizacja wojska powinna być prowadzona krok po kroku. Zwracał uwagę, że tylko największe programy modernizacyjne będą kosztowały ok. 50 mld zł, podczas gdy obecnie MON ma na modernizację ok. 10 mld zł rocznie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 128
Z
poniedziałek, 5 marca 2018, 14:17

Osmiorniczki juz byly, zjedzone - sprawa zamknieta. Teraz homary i langusty. No jest lepsza zmiana czy nie ?

x
sobota, 3 marca 2018, 17:27

Trzeba być realistą, trwają prace nad budżetem UE i takie kontrakty jak orka to nasza karta przetargowa, jedna z niewielu. Zatem czekamy cierpliwie - takie czasy - liczą się ponoć tylko interesy. Podłe to ale takie są \"wartości europejskie\".

skąd się biorą fake newsy?
niedziela, 4 marca 2018, 09:12

a jaką Orkę miał rząd Tuska gdy załatwił rekordowy budżet UE dla Polski? żaden bo cala Twoja teoria to bzdura i usprawiedliwianie niepodejmowania żadnych decyzji w tej spawie przez 2,5 roku (w 2016 też negocjowano budżet UE?)

Tom
środa, 7 marca 2018, 17:20

Nie mial orki,poprostu sprzedal polowe Polski,zamknal stocznie ,kopalnie,itp

Marcin
poniedziałek, 12 marca 2018, 22:32

Boże, widzisz i nie grzmisz! Kto tuż przed kadencja Tuska, wrzucił ponad 2mld pln w stocznie z naszych podatków, i wszystko utopił zamiast restrukturyzować? Uwielbiam to ujadanie, ale już zastanowić się chwilę nad faktami, i nad tym, jak wyglądała kadra menadzerska i polityczna w tym kraju (chodzi mi o niskie kompetencje), to już widzę dla wielu osób jest analitycznie problem.

Willgraf
czwartek, 1 marca 2018, 16:08

ORKA ....??? będzie w maju lub czerwcu , jak rzuca dmuchane orki do pływania w morzu do Lidla lub biedronki, póki co wystarczy wiosenna orka na polach...takie są plany siermiężnego MON , co chyba szanowni komentatorzy tego Forum już dawno zauważyli

czf
środa, 28 lutego 2018, 16:36

Orka jest wiekszym! Bedzie do konca marca!

Akanios
czwartek, 1 marca 2018, 09:10

Byłoby pięknie! Ale skąd takie info i kogo wybiorą?? Koła zbliżone do MON?

Lord
środa, 28 lutego 2018, 15:06

Oceniając ostatnią ekipę, która była w MON to trzeba powiedzieć, że należy się jej 1. 1. brak śmigłowców dla MW i wojsk specjalnych, 2. strukturalne osłabienie wojsk pancernych - przenoszenie czołgów z jednostek do innych jednostek bez odpowiedniego zaplecza i załóg itp., 3. brak przetargu na okręty podwodne, 4. w ciągu dwóch lat prowadzono negocjację w sprawie programu Wisła!!!!!, a i tak zakończył to nowy Minister, 5. osłabienie wojsk operacyjnych kosztem formowania WOT!!!!!, 6. zablokowanie programu miecznik itp., 7. brak przetargu na śmigłowce szturmowe. Ogólnie wojsko polskie jest słabsze niż dwa lata wcześniej, a WOT nie jest w stanie to wyrównać, bo jest w trakcie szkolenia. Te osoby powinny mieć zakaz pełnienia funkcji w administracji państwowej.

Grredo
piątek, 2 marca 2018, 10:46

Najgorsze jest rozbicie 11dywizji. Skoro już popełniono ten czyn to trzeba wyłożyć z budżetu 800mln zł i kupić u używane a4 - jest jeszcze kilka państw, które są gotowe je sprzedać. Oczywiście lepsze byłyby nowe ale na to nie liczę.

vvv
wtorek, 6 marca 2018, 15:12

w momencie przenoszenia 2a5 do Wesolej MON wiedzial ze nie ma juz 2a4 na stanie a hiszpanie ich nie sprzedadza.

AAA
środa, 28 lutego 2018, 12:02

Polska nie ma pieniędzy w budżecie, te 2% to lipa - równie dobrze moglibyśmy cały ZUS wliczyć (tak jak wliczamy wydatki na wojskowych emerytów do wydatków na obronność)

ERTY
wtorek, 27 lutego 2018, 21:55

SUKCESY JAKIE SUKCESY ?

Lewandos
środa, 28 lutego 2018, 16:51

... No ale przed nimi, to tylko Rosomak i F16... czyli dwa większe zakupy na ćwierczwiecze... A o Radkowym Pentagonie na Wacie, to pewnie nawet nie pamiętacie... ;)

Boczek
środa, 28 lutego 2018, 20:57

...i Leo i Kormoran, i MSBS, i KRABY i HSW i ... 30-50 dalszych pozycji.

polak mały
wtorek, 27 lutego 2018, 19:03

Bardzo się staram, ale nie jestem w stanie dostrzec JAKICHKOLWIEK sukcesów MON podziel rządami AM. Widzę natomiast szereg kompromitujących posunięć. Nie wierzę, że oni są w stanie cokolwiek dobrego zrobić.

Bryndzy
wtorek, 27 lutego 2018, 18:30

Macierewicz chwalił się że ...\" Po raz pierwszy wszystkie pieniądze z budżetu MON zostały wydane, w tym na inwestycje... \" No i prawda bo większość tej kwoty to wcześniejsze emerytury, odprawy, dodatki i przywrócenie 100% płacy na zwolnieniach lekarskich. Tym sposobem wojskowi przejedliby nawet 100% PKB ...sami patrioci jak się widzi a ich patriotyzm kończy się na własnym portfelu

KIO
wtorek, 27 lutego 2018, 18:22

Pan ex-wiceminister bez mrugnięcia oka wydał 2,5 mld zł na trzy Boeingi gdzie cena katalogowa to 100 mln USD nawet uwzględniając niestandardowe wyposażenie to i tak dużo za dużo tym bardziej że została zamówiona wersja 737-800 której linie lotnicze już nie zamawiają bo wolą nowszą i tańszą w eksploatacji wersję MAX. A tu bajki opowiada jak to dobrze MON super negocjuje najpierw ogłasza całemu światu u kogo będzie składał zamówienia a dopiero potem negocjuje warunki zamówienia.

Derff
piątek, 2 marca 2018, 10:49

To byłby prawie gotowy system Narew, fregaty lub batalion/ może dwa najnowszych leopardów.

Dumi
wtorek, 27 lutego 2018, 17:15

Zwiększenie PKB na armię do 2,5% już od 2019 roku da nam CO NAJMNIEJ 10 mld zł więcej rokrocznie!!! Przeznaczając ta dodatkową kwotę na modernizację sprawimy, że w ciągu 3 lat na samą modernizację mamy ok 63 mld zł!!! Czyli możemy realizować największe programy nie mal jednocześnie!!! Owszem grozi nam większy deficyt ( choć nie koniecznie), to prawda, ale uważam, że w końcowym rozrachunku więcej zyskujemy. O korzyściach tego ruchu chętnie bym się tu rozpisał, ale główne pytanie jest: CZY PiS CHCE FAKTYCZNIE INWESTOWAĆ W ARMIĘ???

dropik
środa, 28 lutego 2018, 07:20

serio 2,5 % w 2019 , a nie 2030 ? hahaha ale ja podje o zakład że te 0,5 % pójdzie na ochronę zdrowia bo tam nakłady są śmieszne w porównaniu do innych krajów.

Juyt
wtorek, 27 lutego 2018, 20:44

PiS chcę inwestować w Armię, tylko czytelnicy Defence24, nie rozumieją że państwo ma także inne wydatki, ZUS (Emerytury i Renty), NFZ, Program 500+, Mieszkanie+, oraz inne programy, nawet sama obsługa długu, to wszystko kosztuje, to są ogromne miliardy złotych.

Boczek
środa, 28 lutego 2018, 21:05

Zaraz, zaraz... pani Szydo wymachiwała niebieskim kajecikiem i wykrzykiwała, że na wszystko są pieniądze, bo trzeba uszczelnić i w ogóle \"obatela\" słuchać się będzie i kasę trzymać do kupy. I co? Co Uszczelniono? VAT ZERO. Na roszady stanowisk nagrody wydano kasy tyle, że PO może o tym tylko marzyć. Długi zaciągamy jak zaciągaliśmy, budżet na kredyt, a wzrost gospodarczy nie leży jak powinien na 6-6,5 %. a 2% poniżej.

huba
niedziela, 4 marca 2018, 09:25

2 proc. poniżej mielismy w ub. roku i to tylko dlatego że statystyki liczone są rok do roku, a w 2016 mieliśmy rekordowo niskie 2,7%. obiektywnie PKB rośnie nam wolniej niż w latach 2014-15 i co gorsza jego wzrost wynika nie z inwestycji jak wcześniej a ze wzrostu konsumpcji na kredyt jak w Grecji

Wuu
wtorek, 27 lutego 2018, 21:44

Do tej listy należy dodać nowe limuzyny, bo co chwila którąś rozbijają, komisję smoleńską, pomniki, premie. To wszystko też kosztuje.

Rafał
wtorek, 27 lutego 2018, 21:38

Po prostu pamiętamy obietnice wyborcze, że na wszystko będzie, tylko nam dajcie władzę. Pamiętamy też cały zeszły rok propagandy sukcesu o niesamowitych wpływach do budżetu. Jeśli miałbym słuchać o tym że państwo ma inne wydatki to wolałbym PO u władzy. Oni przynajmniej mówili, zgodnie z prawdą, że nas nie stać na niższy wiek emerytalny. PiS twierdził że nas stać, zdobył władzę, obniżył ten wiek i ... dzisiaj słyszałem że rząd zastanawia się nad sposobami ratowania systemu emerytalnego. No pewnie, skoro na 38 mln mieszkańców czynne zawodowo jest około 16 mln to trudno żeby w ZUSie była kasa. A ci jeszcze kolejnych Polaków wysłali na utrzymanie ZUSu. A w kasie ZUSu pustki. Dobra Zmiana nie ma co.

Kozi
wtorek, 27 lutego 2018, 20:29

Plan dobry tylko nie napisałeś komu zabrać to 0,5%

Dumi
środa, 28 lutego 2018, 00:00

Nie komu zabrać tylko czy chcemy być bezpieczni??? Uważam, że w tej kwestii musimy się przygotować nawet na niewielki deficyt budżetu na koniec roku , który zwróci się w dłuższej perspektywie. Armia to inwestycja, która przyniesie nam korzyści na wielu płaszczyznach.

Greg
środa, 28 lutego 2018, 09:58

Odkąd jestem na tym świecie to Polska ma deficyt. To stan permanentny.

jodła2016
wtorek, 27 lutego 2018, 19:37

Problem polega na wydawaniu tych pieniędzy. Niestety MON wydaje te pieniądze na wszystko tylko nie na modernizację. Przy takim systemie wydawania pieniędzy, a w szczególności rozstrzygania przetargów i ich organizacji nawet 50% PKB przeznaczonym na armię niewiele by zmieniło.

Dumi
środa, 28 lutego 2018, 00:02

Nonsens. Aż tak źle to nie jest.

LukPal
środa, 28 lutego 2018, 10:19

Nonsens ? to pokaż choć jeden program zainicjowany przez PiS który jest realizowany sprawnie i bez opóźnień ? Kruk i Mustang cisza .... Orka , Czapla , Miecznik ... cisza , wstrzymane, redefiniowane ... Płomykówka ...analizy negocjacje .... Śmigłowce wielozadaniowe i SAR / CSAR ? cisza pomimo wielu licznych obietnic ! Kupili samoloty VIP ... BBJ z naruszeniem ( złamaniem ) ustawy ...!!!! I Karabinki MSBS dla Obrony Terytorialnej ... do testów !? :) goście którzy bawią się w wojsko w weekend będą oceniać nowy system broni strzeleckiej - oni w WP mają ku temu najlepsze kwalifikacje !? ... broni kupionej tez nie do końca standardowym trybem bo przez jednostkę NIL w ramach \"kruczka\" prawnego boczną furtką .... jesteśmy w czarnej D.....ziurze to co jest realizowane (KRAB i RAK) było inicjowane za poprzednich ekip !

marian
piątek, 2 marca 2018, 17:53

A czy jakikolwiek inny rząd realizował coś sprawnie i bez opóźnień?

Żołnierz
czwartek, 1 marca 2018, 00:59

W samo sedno!

Dumi
środa, 28 lutego 2018, 21:21

jeszcze inaczej. jodła26 twierdzi, że nawet jeśli przeznaczymy na armię połowę PKB czyli rozumiem, że ma na myśli 160 mld zł.... Nie chce mi się nawet już tego komentować...

Dumi
środa, 28 lutego 2018, 16:12

Kupiliśmy zbyt mało bo mało pieniędzy jest na modernizację. Więc jeśli ktoś pisze, że nawet jeśli 50% budżetu armii przeznaczamy na modernizację to nic to nie da to uważam to za oczywisty nonsens. Bo 50% to jakieś 18 miliardów czyli jak na polskie warunki to ogromna kwota!!! A to wiele zmienia przyjacielu. Nie potrzebnie się oburzasz.

Dumi
wtorek, 27 lutego 2018, 16:49

KLUCZ DO SUKCESU: większe pieniądze, większe pieniądze i jeszcze raz większe pieniądze na armię. Inaczej szkoda naszego gadania. Zacznijmy apelować o to wszyscy bo inaczej nic się nie zmieni...Wszystko w temacie.

heheh
wtorek, 27 lutego 2018, 15:13

To jest jawna sprzeczność. Pełna blokada transferu prymitywnej technologii INS+GPS dla efektorów HOMARa oraz szczodrość USA i wielki sukces offsetowy Wisły (a tam wchodzą technologie zastosowane w PAC3, Stunnerze, systemach dowodzenia).

anakonda
wtorek, 27 lutego 2018, 20:24

cos ci chyba umkneło tj sama rakieta której głowica jest kilka razy wieksza od tej izraleskiej i z jaka izrael sobie nie poradził

zły
wtorek, 27 lutego 2018, 15:08

Jedyny sukces jaki widzę po dwóch latach rządów AM to fakt, że nie zrezygnowano z zakupów Krabów. Może jeszcze zakup partii MSBS można podciągnąć pod sukces bo może wreszcie ruszy dopracowanie i wdrażanie broni chociaż w pierwszej kolejności powinny one trafić do żołnierzy zawodowych a nie do WOT. Reszta programów, o których chwali się Kownacki to pasmo porażek albo nawet celowej dywersji. Gdyby nie zerwano pierwszych negocjacji w sprawie Wisły to już były by w Polsce wyrzutnie wypożyczone do czasu dostarczenia pierwszych nowo wyprodukowanych bo taki był wówczas warunek. O pozostałych kontraktach nawet szkoda gadać.

gosc123
wtorek, 27 lutego 2018, 13:02

modernizacja powinna następować blyskawicznie ,a nie krok po kroku Polska nie ma czasu ,dla mnie to wroga robota i tyle w temacie ,My jesteśmy dobrzy w gadkach i debatach i tyle ,a potem zaskoczenie ,że z Nami nikt się nie liczy,a kiedy to silni i bogaci siedzieli przy jednym stole ze slabym i biednym?? czekam na odpowiedz

JSM
wtorek, 27 lutego 2018, 15:50

Masz kasę na taką błyskawiczną modernizację? To dorzuć do budżetu MON na jakiś celowy fundusz. Np. na budowę fabryki satelitów albo na rozwój Bursztyna.

gosc123
wtorek, 27 lutego 2018, 19:10

chyba żartujesz ,chcesz kase ?? żaden problem ,rozlicz wszystkie afery od stanu wojennego ,to będziesz mial kase ,i tyle w temacie ,a i wez jeszcze kase ze Ślązaka ciekaw gdzie poszła , ? zazdroszcze dobrego samopoczucia

Żołnierz
czwartek, 1 marca 2018, 01:01

Ty chyba nie wiesz co piszesz? Co rozliczać? Kto ma rozliczać? Masz pomysł na blyskawiczną modernizację? Podziel się geniuszu! Czekam na odpowiedź

gosc555
wtorek, 27 lutego 2018, 12:58

jak dla mnie to same porażki ,w ciągu tygodnia można podjądz decyzje co kupić i gdzie kupić

JSM
wtorek, 27 lutego 2018, 15:54

Ja tam jestem zadowolony. Za duże wydatki na zakupy uzbrojenia powodują biedę społeczeństwa. Wszystko musi się odbywać w rozsądnym tempie. Szybciej niż za PO-PSL ale nie takim kosztem jak przed wojną kiedy wydawaliśmy prawie 40% budżetu na zbrojenia.

John Wayne
wtorek, 27 lutego 2018, 21:41

Szybciej niż za PO, uśmiałem się :)) Dwa lata dreptali w miejscu z Wisłą po to by wrócić do stanu z 2015 roku, kiedy to Komorowski ogłosił że kupujemy Patrioty. Tylko cena wzrosła od tamtego czasu.

zły
środa, 28 lutego 2018, 08:42

Cena wzrosła, wymagania spadły (miało być wypożyczenie istniejącej baterii do czasu dostawy nowo wyprodukowanej), czas dostawy odjechał (miało być zakończenie programu w 2022, teraz mówi się o 2025 r.).

Marcin
wtorek, 27 lutego 2018, 11:51

Jak do tej pory ten rząd ciągnął na pracy poprzedników niestety modernizacja nowe plany technologie sprzęt umowy wszystko lezy

987
wtorek, 27 lutego 2018, 11:41

(cyt.) \\\"Jeżeli chcemy, żeby przemysł stoczniowy wykonał skok do przodu, to musi mieć dużego partnera europejskiego, który w takim programie jak Orka da zamówienia....\\\" Skąd się biorą tak naiwni ludzie, którzy wierzą, że koncerny które mają własne stocznie bez zamówień złoża zamówienie w polskich stoczniach. Kto będzie finansował rozwój konkurencji?!

Boczek
środa, 28 lutego 2018, 10:22

\"że koncerny które mają własne stocznie bez zamówień złoża zamówienie w polskich stoczniach. \" ### Poszukaj moich starszych postów, tam jest dokładnie wytłumaczone, dlaczego z tkMS to będzie funkcjonowało. Ale tylko z tkMS. ### W skrócie: ### 1. tkMS nie posiada własnej stoczni dla budowy nawodnych - zatem cała produkcja eksportowa może być realizowana u nas. Sa\'ar6 już straciliśmy, bo nie byliśmy zdolni do końca 2016 wystartować projektu M+C. ### 2. tkMS posiada zamówienia na ~25 OP do zrealizowania do 2030-2035 (nie da się zbudować więcej niż 1 (max. 2) rocznie - to z naszym wsparciem) - i tylko tkMS. SAAB nie ma żadnego zamówienia eksportowego, DCNS - abstrahując od specyficznej Australii - od 10 lat nie otrzymał żadnego zamówienia eksportowego na swój eksportowy \"szlagier\" Scorpène. Kiedyś też tłumaczyłem, że zamawiając 4 x 212CD budując/wspierając budowę dla D i N jeden otrzymalibyśmy \"za darmo\". tkMS jest zmuszony szukać wsparcia, tym bardziej, że statystycznie co roku wpływają zamówienia na min 1-2 OP - w ciągu ostatniego 1-1,5 roku było ich 10!

Gort
środa, 28 lutego 2018, 17:49

Od dwóch lat to powtarzam. Podpięcie pod zamówienia na wersję 212cd z Norwegią, to jest mega okazja. Raz cena, dwa udział w produkcji, trzy sojusznik z tym samym sprzętem i zapleczem serwisowym nad otwartym Morzem Północnym. Na zdjęciu lotniczym, czy satelitarnym nasze op w Norwegii nie będą nikogo dziwiły. Szybka decyzja to rzeczywiście szansa na cztery okręty najwyższej klasy w cenie trzech.

Markonn
wtorek, 27 lutego 2018, 15:56

Święta racja.

kołalsky
wtorek, 27 lutego 2018, 11:35

Wojsko ma pecha do swoich cywilnych zwierzchników. W odruchu samoobrony każdemu kadzi że jest \"najlepszym decydentem od 25 lat\" a potem wychodzi jak wychodzi. Jedynie nominacje generalskie wreszcie odblokowane ale samymi piersiami generałów granic nie obronimy ...

gosc333
wtorek, 27 lutego 2018, 19:12

wojskiem powinni rządzić wojskowi ,cywilom już dziekujemy

kapralek
wtorek, 27 lutego 2018, 23:50

proponuję zajrzeć do podręczników historii i dowiedzieć się dlaczego w ŻADNYM demokratycznym kraju armią nie rządzą wojskowi...

dropik
wtorek, 27 lutego 2018, 11:16

\"Niestety, z tego, co wiem, nasz partner nie chciał dokonać takiego transferu technologii, jak byśmy tego oczekiwali. Uważał, że może nam dostarczyć ten projekt z półki \" i tyle o naszym kluczowym znaczewniu dla USA. Strategiczne partnerstwo. Hahaha Co do Wisły to zapewne 2 lata to i tak bylo minimum , ale niestety moze okazać się że będzie dłużej , a najstotniejsze to szczególy tej oferty - te niestety , z tego co słychać z przecieków, wyglądają tragicznie. Drogo mało i późno. Sama długość negocjacji nie jest jakaś tragiczna.

Niema ze boli
wtorek, 27 lutego 2018, 10:59

Niema innej opcji niz redukcja wojska i kadr to przypomina wbijanie biegu do tyłu jesli co niekture spólki z pgz podniosły sie z kolan. Po za tym trzeba isc za sukcesem boxera i zrobic na ten wzór modułówą ciezka platforme gosienicową na której bedzie mozna adoptowac wszystkie moduły od czolgu do ciezkiego transportera z dodatkowa opcja montowania wierzy .

Mireq
wtorek, 27 lutego 2018, 10:50

Oprócz budżetu MON (2% PKB), powinien istnieć dodatkowy budżet na przyspieszoną modernizację (0,5% PKB).

Janek23
wtorek, 27 lutego 2018, 16:20

Wystarczyłby budżet MON, tylko mądrze wydany.

stary
wtorek, 27 lutego 2018, 10:46

Jak to się ma nasza modernizacja np. do Rumuni

sternik
wtorek, 27 lutego 2018, 16:01

Tak jak Mercedes do Dacii. Rumuni biorą z półki, sami niczego nie produkują. Nawet zdolności serwisowych nie mają. A to wszystko miejsca pracy dla dziesiątków tysięcy i ciężkie miliardy pozostające w kraju.

kim1
niedziela, 4 marca 2018, 10:19

To trzeba panie kolego licence kupwać a nie się bawić w offsety. Kiedyś w normalnych czasach jak państwo chciało samodzielnie produkować broń to kupwpowano licencję na produkcję broni. Nabywano w ten sposób doświadczenia do dalszej samodzielnej modernizacji i budowy danego typu uzbrojenia. Teraz bawią się w offsety, z powodu których zakup uzbrojenia jest dluższy i bardziej kosztowny.

Kozi
wtorek, 27 lutego 2018, 20:33

Ciekawe co my produkujemy dzięki offsetowie. Wydajemy mld tylko po to by potem nic nie wyprodukować.

Gort
środa, 28 lutego 2018, 17:52

Nauczyli nas malować samoloty. W zamian Polacy z Mielca pokazali jak organizować pracę i składać ich blachawki, szybcuej, taniej i bezusterkowo. Amerykanie oczywiście wszystkie nowe procedury szybko udokumentowali.

polak mały
wtorek, 27 lutego 2018, 19:05

Z tymi dziesiątkami tys. to cię poniosło.

PRS
wtorek, 27 lutego 2018, 14:41

Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii o Egipcie nie wspominając...

Vcv
wtorek, 27 lutego 2018, 10:42

Szkoda że u nas nie ma prezydenta jak w Rosji. Za takie \" olewanie \" armii 25 lat kolonii karnej na Syberi można dostać

Sailor
wtorek, 27 lutego 2018, 10:00

Jedyny zakupem jaki zrealizował poprzedni minister był zakup samolotów dla VIP i to z naruszeniem prawa. Piękny sukces. Natomiast z programu zaplanowanego przez poprzez PO nic nie pozostało oprócz krabów i to penie dlatego, że był już zbyt zaawansowany no i był realizowany w naszych zakładach i decydenci przestraszyli się reakcji związkowców gdyby próbowali uwalić i ten program. Natomiast udało się uwalić wszystkie inne i światełka w tunelu nie widać.

marian
środa, 28 lutego 2018, 07:54

Pomijam ,że to były VIPloty, ale czy w naszym kraju wojsko może cokolwiek kupić bez naruszenia prawa? Chyba o to chodzi, żeby nic nie można było kupić :(

real
wtorek, 27 lutego 2018, 09:52

Kownackiego nagle oświeciło że nie ma pieniędzy .I po cholerę było mamić ludzi że homar już już że śmigłowce w 2017 że orka najdalej styczeń ,luty.Przecież to nikt inny tylko właśnie on i jego szef mitoman naobiecywali cudów niewidów . Druga sprawa to priorytety czy luksusowe samoloty dla vip .są ważniejsze niż rakiety czy okręty ? I czemu zostały kupione z kasy na modernizację armii .

Lewandos
środa, 28 lutego 2018, 20:19

... Od czasów I wojny światowej... Utarł się zwyczaj posiadania rządu na uchodźctwie... Jan Kazimierz też na Śląsku siedział... Więc dla kontynuacji państwowości środki transportu umożliwiające ewakuację są niezbędne... Zobacz, czy mogłoby funkcjonować państwo podziemne, gdyby nie było rządu londyńskiego.

Janek23
wtorek, 27 lutego 2018, 16:22

Zostały kupione z kasy MON, bo innej kasy nie było.

marian
środa, 28 lutego 2018, 07:57

Bo to norma w Europie? Patrz Francja! Poza tym nie oceniam czy tak powinno być.

Mario
wtorek, 27 lutego 2018, 09:50

Jak na razie to szkoda gadać

Mikołaj Rej
wtorek, 27 lutego 2018, 09:38

Brawo panie Kownacki! Wykonał pan i pańscy ludzie świetną robotę. Wreszcie MON kupuje uzbrojenie uwzględniając polski przemysł. 2 lata w porównaniu z 25 to jest nic. Dziękujemy.

PRS
wtorek, 27 lutego 2018, 14:39

Np. Jelcze po bańce z silnikiem R-R...

Z
wtorek, 27 lutego 2018, 09:13

Jeszcze nic nie zrobili (poza setkami bunczucznych planow) a juz jest raut i balanga !

Po mojemu
wtorek, 27 lutego 2018, 08:56

Z 40 mld złotych zostaje 10 mld na zbrojenie a powinno min 20 mld zostawać ,aby to miało ręce i nogi należy robić cięcia w ilości kadr i wojska i zrobić reorganizację od podstaw.Wydluzyc przechodzenie na emerytury tych co na misjach nie służą, wojsko ma się zbroić jakościowo, a nie ilościowo.Dosc już tych absordow i rozumności. W takim tempie powoływania do wojska w 5 lat zjedzone zostanie jeszcze te 10 mil i pineski nieda rady kupić bo więcej sprzętu to większe koszty i ciećie musi być.

Kozi
wtorek, 27 lutego 2018, 13:29

10mld to dużo można za to kupować co roku 160 nowych Leo2a7 albo 25 F16 V można kupić 4 Fregaty Fremm albo 2baterie Pariot jak Szewcja. Nie mowiąc o banalnoe prostym przetargu na ppk za jakieś 2mld. Problem w tym że my pieniadze wydajemy tylko na co niemam pojecia

Wojciech
wtorek, 27 lutego 2018, 16:05

A do czego ci banalny ppk? Mało mamy Spików?

Marek1
środa, 28 lutego 2018, 08:43

Wojciech - TAK, DUŻO za mało mamy ppk Spike !! 15 lat temu zakupiono 264 wyrzutni(CLU) przenośnych ppk Spike-LR. Po 1,5 dekadzie użytkowania zapewne operacyjnie sprawne jest 240-250 szt. i NIC więcej. Poza muzealnymi rpg-7 z nieskuteczną amunicją z lat 70-tych polska piechota NIE ma jakichkolwiek innych środków ppanc. i NIC nie wskazuje, że ta dramatyczna sytuacja ma się zmienić, bo kolejny MON NIC w tej kwestii nie robi. Ponad miesiąc temu po cichu i bez fanfar medialnych minął termin rozstrzygnięcia postępowania w programie pozyskanie ppk Pustelnik, co wskazuje, że kolejny program ogłoszony z wielkim medialnym hukiem w ub. roku zdechł sobie po cichutku.

As
wtorek, 27 lutego 2018, 07:17

Nie zrealizowali nic. Cały czas obracając w sferze ruchów pozornych. Robili sztuczny szum przy błachych, nic nie znaczących dostawach pojedyńczych egzemlarzy sprzętu, które z trudem uklepał krajowy przemysł. Byli są i będą w fazie analityczno koncepcyjnej jeszcze przez lata. Jedyna rzecz potrzebna przy tego rodzaju modernizacji to tusz do drukarek i słone paluszki na konferencje.

Wojciech
wtorek, 27 lutego 2018, 16:12

Poza budową fabryki GROTÓW, budową fabryki pojazdów ciężkich (Krab itp) w HSW, poza zamówionymi holownikami i niszczycielami to faktycznie niewiele. Szczęśliwie udało się nie kupić tej nie latającej porażki od Francuzów. Przypomnę, że za 3,5 mld dolarów (równowartość 13,4 mld zł) Turcja kupiła 109 Blackhawków. A Polska za taką właśnie kwotę (13,3 mld zł) wynegocjowała 50 sztuk Caracali. Amen.

Kozi
wtorek, 27 lutego 2018, 20:41

Nic z tego co wymieniłeś nie jest zasługa Macierewicza co najwyżej złożył podpis pod gotowym projektem. Co do Caracala powiem krótko: kupiłem dostawczaka za 100tys. a głupie pogotowie kupuje \"takie same\" po milion zł

Stary Trep
wtorek, 27 lutego 2018, 20:14

Nowa fabryka FB Radom została otworzona za czasów PO, premier Kopacz brała udział w otwarciu. Żadnej nowej fabryki w HSW nie ma. Okręty to program PO. Śmigłowce są nam potrzebne a oferta Airbusa była optymalna w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy. Efekt jest taki, że nie mamy żadnych śmiglaków. I nie potrafimy nawet uratować naszego pilota, który przyziemia kilka kilometrów przed bazą. Dobrze, że na Ubera nie zadzwonił bo taksiarz pewnie by był najszybciej. Mamy armię paradną w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli taką która dobrze wygląda tylko na paradach.

Boczek
wtorek, 27 lutego 2018, 19:39

Fabryka MSBS to PO. ### Kraby i fabryka to PO. ### Niszczyciele Kormoran to PO. ### Tak - holowniki wywalczone przed sądem to PiS ###### Jeśli Turcja kupiła 109 BH za 13,4 mld PLN, a my 100-120 (równoważnik gołych transportowych tureckich) H225M za 7,8 mld PLN ( bo Turcja nie kupiła tego co my za różnicę 13 -7,8 mld PLN) to kto przepłacił?

kronan
wtorek, 27 lutego 2018, 19:18

Aleś ty mądry.BH dwa razy mniejszy do Caracali.I masz dwa BH za jednego Caracala.Za trudne co?

mako
wtorek, 27 lutego 2018, 07:08

narazie zadnej wisly jeszce nie ma takze do czego on sie odnosi. czekam na podpisanie wisly, narwi, orki jak najszybciej.

asx
wtorek, 27 lutego 2018, 06:18

Z Homarem to było jasne od samego początku. Amerykanie uważają że dysponowanie przez Polskę zdolnością do produkcji pocisków balistycznych o zasięgu pokrywającym cały Obwód naruszy równowagę w regionie, jakby rozmieszczenie Iskanderów nie miało wspływu na bezpieczeństwo Polski.

Victor
poniedziałek, 26 lutego 2018, 22:58

Ale to nie kto inny jak właśnie pan Kownacki przez cały ub rok zapewniał ciągle że już za chwilę poznamy dostawcę Orki. A teraz coś inaczej...

Olo
wtorek, 27 lutego 2018, 11:51

Bo wówczas już przygotowywał się do Agencji Kosmicznej i bujał już w obłokach. Nabierał doświadczenia...

Stary Trep
poniedziałek, 26 lutego 2018, 22:54

Raczy Pan żartować Panie Ministrze. Decyzja o zakupie Patriotów zapadła na wiosnę 2015. Wy, po dwóch latach negocjacji, doszliście do stanu, w którym polska armia była dwa lata temu. I to ma być sukces? Ja już nie chcę się czepiać tego że cena programu wzrosła. Więcej rozsądku, Panie Ministrze.

Kkk
poniedziałek, 26 lutego 2018, 22:13

Miało być 30mld zl za 8 bateri a teraz mamy zapłacić 15 mld zl za 2 baterie i ogłaszamy jako wielki sukces

Weście się do roboty!!
poniedziałek, 26 lutego 2018, 22:08

Ciężko mówić o sukcesie jak żadnej umowy nie podpisano . Nawet OT kraju nie obroni same karabiny grot nie wystarczą! Nowe bwp granatniki, ppk, systemy rozpoznania no i przeciw lotnicze . Już nie wspomnę o okrętach czy śmigłowcach . Kadęcia Macierewicza 2+ bo nie wiele dokonano . Liczyłem nawięcej

Zbys
wtorek, 27 lutego 2018, 09:15

Fuzje Wociokow tez kraju nie obronia ! Maja ich juz caly tysiac ! Reszta we wspanialych PLANACH ...

Piotr
poniedziałek, 26 lutego 2018, 22:02

Nie ma Wisły - nie ma Orki- nie ma Homara - nie ma śmigłowców .....wszystko ma być koedyś ....to gdzie te sukcesy??? Poza samolotami VIP nic nie widze !!

nano
poniedziałek, 26 lutego 2018, 21:43

Tak naprawdę nie ma się czym chwalić a zapowiedzi robić już nie można.

MadMax
poniedziałek, 26 lutego 2018, 21:20

\"Zacznijmy może od tego co się udało, a w zasadzie co się za chwilę uda...\" Piękne podsumowanie.

Raf333
poniedziałek, 26 lutego 2018, 21:14

MON i PIS cały rząd tylko politykę robi i tylko gada , a gdzie zakupy śmigłowców i łodzi podwodnych nadal brak . Mniej gadania i polityki w kupnie sprzętu natychmiast potrzebnego od zaraz , a nie za x kilka lat . A sprzęt wojskowy mamy muzealny . To wstyd i porażka dla Wojska Polskiego , wina rządu i Mon.

Willgraf
poniedziałek, 26 lutego 2018, 21:02

WISŁA sukces..raczej totalna porażka..jeszcze 3 miesiące temu, na samą próbę podważenia szumnych zapowiedzi 48 wyrzutni dla Polski, były komentarze udowadniające ,że na pewno będzie 48 wyrzutni, ... dziś już mowa na forach o 16-tu , i nikt z komentujących nie pamięta o 48 sztukach o jakich pisali wówczas zarzekając się ,że na pewno. obecnie natomiast nadal podważają że może być tylko 8 nawet nie 16 ,gdyż I FAZA obejmie tylko 8 ,bo kolejne 8 będzie zarezerwowanych dla skyceptora ,, oczywiście jak rakieta zostanie dopracowana do zwalczania celów manewrujących, których obecnie nie jest wstanie zwalczać, czego jak widać strona polska ponownie nie zauważa i nadal lansuje pozyskanie tej rakiety, brak nadal systemu IBCS nawet w wersji wczesnej i nie wiadomo czy będzie przyjęty przez Pentagon , brak także radaru dookólnego i już dziś wiadomo ,że do patriotów z wyrzutniami kierunkowymi taki radar nie będzie dedykowany ,gdyż należy zmienić konfiguracje wyrzutnico do sposobu wystrzeliwania oraz algorytmy samych rakiet, co do rakiet PAC-3 wszystkich serii nadal jest problem z ich niedoskonałym rezultatem przechwyceń 25-30% , co było ukrywana przez Lockheeda, ale po doświadczeniach w Arabii Saudyjskiej nie daje się już ukryć tego faktu ,że od 1991 roku nic się nie zmieniło w doskonałości tych rakiet poza wzrostem ich wartości...zatem ważą się w Pentagonie losy Patriota, dlatego firma stara się uzależnić od tego systemu kilka krajów Europejskich w celu wymuszenia na kongresie zatwierdzenie dalszych funduszy na jego udoskonalenie ...tylko że POLSKA nie posiada wywiadu, nawet tzw. białego który jasno i czytelnie podważyłby na podstawie tych informacji sens zakupu tego systemu ! Pytam się jakie założenia miał program WISŁA ??? i dlaczego była zgoda na jego wdrożenie i wydanie miliardów ???...obecny zakup nie ma nic wspólnego z Wisła ani w pozyskaniu technologi ani w ilości ani w sieciocentrycznosci

Gts
wtorek, 27 lutego 2018, 08:57

I tak, i nie. Ogolnie sie zgadzam, natomast jest tam pare niescilosci. Najnowsze wersje rakiet maja wyzsza skutecznosc. Wstepne zalozenia modernizacji Patriota zakladaly wyemiane wurzutni zreszta najnowszy pocisk nie moze byc wystrzeliwany ze starych wyrzutni wiec jego skutecznosc w Arabii Saudyjskiej nie mogla byc sprawdzona. Nie mieli jeszcze nowych wyrzutni. Co prawda te nowe wyrzutnie to modyfikacja starych bo plany zakladaly montaz wyrzutni typu VLS (inne od okretowych, ale pionowego startu) no ale z nivh zrezygnowano juz na samym poczatku. Tak samo rozowo mialo byc z IBCS i radarami, a jak bardzo ogranicza sie program modernizacji patriota z kazdym rokiem - sami widzimy. Co do samego Lockheeda - jest znany ze swoich propagandowych zachowan co jednczesnie rzutuje na tak chwalonego w Polsce MEADSa... w koncu to LM jest glownym wykonawca, a program ciagle jest w proszku o co mozna zapytac Niemcow. Ogolnie realizacja Wisly (nawet jeszcze nie dopieta) pozostawia wiele do zyczenia.

Kowalskiadam154
poniedziałek, 26 lutego 2018, 19:42

To juz przechodzi wszelkie pojęcie Tak źle w WP chyba jeszcze nigdy nie było jak w obozie dobrej zmiany

geograf
poniedziałek, 26 lutego 2018, 19:42

a gdzie ta Wisła? chyba tylko na mapie

Zbys
wtorek, 27 lutego 2018, 09:18

Niebawem wyschnie i bedzie juz tylko na starej mapie ...

1234
poniedziałek, 26 lutego 2018, 19:24

(cyt.) \"Jeżeli chcemy, żeby przemysł stoczniowy wykonał skok do przodu, to musi mieć dużego partnera europejskiego, który w takim programie jak Orka da zamówienia....\" To dlaczego byliście gotowi wybrać Francuzów, którzy takich zamówień nie dają???

MadMax
wtorek, 27 lutego 2018, 11:49

Bycie podwykonawcą raczej nie jest skokiem naprzód. Nigdy nie widziałem, by podwykonawca decydował o eksporcie wyrobu w którym jest podwykonawcą. Podwykonawca nie ma praw do wyrobu w którym jest podwykonawcą. Prac do jego eksportu również nie. Trudno też znaleźć przykład zachodnich stoczni, które na byciu podwykonawcą doszły do dzisiejszego stanu.

Boczek
środa, 28 lutego 2018, 10:24

Bez bycia podwykonawcą nie ma emancypacji.

MadMax
czwartek, 1 marca 2018, 00:59

Ja bym stawiał na hasło, bez rozwoju i własnych opracowań nie ma emancypacji. Wiara w to, że podwykonastwo doprowadzi do tego że będziemy mieli \"polski Damen\" jest złudna. Damen bazuje na tym, że sam projektuje i wytwarza okręty, a nie robi za podwykonawcę. Jego siła bazuje na własnych projektach.

Boczek
czwartek, 1 marca 2018, 19:54

To nie byłaby żadna emancypacja a skok z miejsca bez rozpędu. Ale generalnie zgoda. Tyle że nie od podstaw, bo szkoda czasu i kasę na to trzeba jakoś zarobić, a jako flanka. ### \"Wiara w to, że podwykonastwo doprowadzi do tego że będziemy mieli \\\"polski Damen\\\" jest złudna.\" - Chinom to nie zaszkodziło, Turecka stocznia w Gölcük potrzebowała na emancypację 40-50 lat. ### Z dnia na dzień nic się nie wydarzy. Zatem złudne jest przekonanie przeciwne.

śledzę newsy
wtorek, 27 lutego 2018, 09:56

Kolega widzę ma dostęp do danych przekazanych przez oferentów do MON. Ja nie mam, ale słucham informacji o ofertach. W czasie MSPO prezes Naval Group mówił o dodatkowych zamówieniach okrętów i konstrukcji związanych z energetyką odnawialną do polskiego przemysłu, oprócz budowy w Polsce okrętów podwodnych programu Orka. Skąd więc info Kolegi że Francuzi nie dają zamówień, skoro mówią oficjalnie że dają?

Boczek
środa, 28 lutego 2018, 10:33

Jakie zamówienia? DCNS sam nie ma zamówień na Scorpène, to jaki łańcuch poddostawców? Czego? Do budowy czego? ### Dla energetyki odnawialnej to produkujemy już tyle, że nawet gyby DCNS jedynie u nas lokował zamówienia, to może osiągną one 2-3-5% wartości tego co obecnie produkujemy? I po to mamy zamówić OP o wartości 600-700 mln € - akurat najgorszy stojący do dyspozycji i to wybrany poprzez najgorszy stający do dyspozycji CM? I to wszystko jeszcze w atmosferze szantażu - czym się Francuzi dobitnie zblamowali na ostatnim, III forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa!

MadMax
wtorek, 27 lutego 2018, 15:05

Kolega biznesu nie zna. Nauta tez dostała okręt od Szwedów do zrobienia. Tyle że: 1) część mechaniczną, bez tego co najbardziej zaawansowane i najbardziej dochodowe, 2) nie ma prawa włączenia tego okrętu do stałej oferty, bo dokumentacja okrętu jest szwedzka. Więc to tak jakbyś miał fabrykę, ktoś ci zlecił jednorazowo wyprodukowanie kilkudziesięciu mercedesów (a raczej ich nadwozia), po czym nie możesz włączyć produkcji Mercedesa do stałej oferty, bo to nie twoja dokumentacja. Więc to są wszystko jednorazowe biznesy, a nie tworzenie stałych kompetencji wytwórczych.

kim1
niedziela, 4 marca 2018, 10:31

To z takim biznesem za przeproszeniem \"wypad\". Dlaczego w takim razie my sami , nasz kraj nie opracuje całej dokumntaci? Jest jakiś prblem? Mało mamy inżynierów, projektantów, pracowników? Komputery, internet, programy do projektowaniq wszystko dostępne a my od lat nic. Tylko czekamy aż ktoś inny łaskawie pozwoli nam być podwykonawcą. Co to do licha jest? Kiedymw końcu nasz kraj wyjdzie z tego dołka \"niemożności\"?

kronan
wtorek, 27 lutego 2018, 19:37

Bądźmy jednak uczciwi że to była prywatna inicjatywa Szwedów.Więc z jakiej paki mieli oddać coś z technologii innej prywatnej pod firmie?No jakby przyszło do kontraktu od MON to wiele mogło by wyglądać lepiej pod tym względem.

Boczek
środa, 28 lutego 2018, 10:39

Panowie. Spokojnie. Tan sam projekt - budowa u nas - był jeszcze 2-3 lata temu dla Szwedów za drogi i oferta została odrzucona. Dzisiaj - w nadziei na kontrakt na A26 - łyknęli cenę, aby móc się głośno chwalić. Po prostu fake.

MadMax
środa, 28 lutego 2018, 08:59

Bądźmy uczciwi, dali okręt do budowy w Naucie, jako dowód woli współpracy na rzecz Orki. Tak z własnej dobrej woli to nikt nie daje.

Dropik
poniedziałek, 26 lutego 2018, 18:32

Tacy dumnie z osiągnięć , że aż Amerykanie naciskali na ich zmiane

gegroza
poniedziałek, 26 lutego 2018, 18:17

Czyli porażka na całej linii. Żadnych zmian w stosunku do rządów PO

Harry
poniedziałek, 26 lutego 2018, 18:06

Wisła największym osiągnięciem rządu PiS?!? O tym, że kupujemy Patrioty wiadomo było od wiosny 2015. Na jesieni 2015 pojawił się PiS, stwierdził że decyzje podjęte za czasów PO są nieważne i zaczął wszystko od nowa. Po dwóch latach \"negocjacji\" doszedł rząd PiS do punktu wyjścia z wiosny 2015. Tylko ilość baterii się zmniejszyła a cena wzrosła. Faktycznie sukces.

Stopidiotyzmom
wtorek, 27 lutego 2018, 18:39

To są dwa różne systemy, patriot PL i ten negocjowany.

Buba
poniedziałek, 26 lutego 2018, 17:51

Brak słów były wiceminister uważa,że największym sukcesem jest umowa na wisłę ,której nie ma. Do niedawna uważałem pana Kownackiego za jedynego inteligentnego z tej ekipy,ale się przeliczyłem.

korekcja ujemna
poniedziałek, 26 lutego 2018, 20:25

\"Moim zdaniem wszystko wskazuje, że – jeszcze poczekajmy na finał – będą to negocjacje korzystne dla Polski, ten kontrakt będzie naprawdę bardzo atrakcyjny. (...) Będzie to jeden z największych sukcesów rządu Prawa i Sprawiedliwości.\" A gdzie inteligentni widzą w wypowiedzi ministra słowa \"jest umowa\"?

Courre de Moll
wtorek, 27 lutego 2018, 11:38

Jeżeli - tryb warunkowy - umowa będzie podpisana, to wtedy będzie można argumentować, że jest dobra i że to sukces rządu. Na razie jednak to trochę tak, jakby trener uważał, że jego największym sukcesem jest ten mecz, który jego drużyna dopiero zamierza rozegrać, gdyż \"wszystko wskazuje na to\", że go wygra. Pomijając już fakt, że poprzedni trener był w praktycznie takim samym punkcie dwa lata wcześniej...

+5 dioptrii nie wystarczy
wtorek, 27 lutego 2018, 14:35

Masz rację, czym prędzej należy zaniechać podawania prognozy pogody, a dziennikarzom zadawania pytań dotyczących szans drużyn piłkarskich w nadchodzących mistrzostwach oraz ministrom na temat systemu Wisła. Tylko niech ktoś wreszcie odpowie, gdzie minister powiedział że \"jest umowa\" oraz \"że to jest sukces rządu\"?

Gts
wtorek, 27 lutego 2018, 11:17

Tylko ze sama cytowana przez ciebie wypowoedz to juz plucie inteligentnym w twarz. Takie \"bedzie\" to mozna sobie dumac latami, tak jak zreszta robia to wszystkie rzady.

kol
wtorek, 27 lutego 2018, 10:16

Nie ma mowy o żadnym sukcesie bo ten kontrakt to od samego końca to jakiś niewypał. Kupujemy kota w worku, który jest niedopracowany nawet niestworzony. Najlepsze jest to, że tak na prawdę nie znamy żadnej wartości bojowej tego sytemu, a przecież tzw. choroby wieku dziecięcego na pewno go dotkną. Wątpliwości budzi również to, że nie dostaniemy do niego, żadnego offsetu więc darujmy sobie tych pochwał. Dlaczego nie kupimy od francuzów tańszego i gorszego uzbrojenia, ale z możliwością transferu technologii by wreszcie od czegoś zacząć budować swój przemysł? Nawet rosyjskie s-300 byłoby bardziej rozwojowe dla nas niż to najdroższe pudełko świata - Patriot.

Zenek
wtorek, 27 lutego 2018, 09:16

największym sukcesem tej ekipy jest umowa, której nie ma. Więcej dodawać nie trzeba.

Tweets Defence24