Ukraińska rakieta przeciwokrętowa – „zabójcą mostu kerczeńskiego“

5 lipca 2020, 10:04
AcvbSWH8gtoN3cegXEePvSXrX382dsb9
Most Krymski nad Cieśniną Kerczeńską. Fot.kremlin.ru
Reklama

Część ukraińskich mediów zaczęła w odniesieniu do przeciwokrętowego systemu rakietowego RK-360MC Neptun używać nazwy „zabójcy kerczeńskiego mostu“. W odpowiedzi na takie informacje Rosjanie przypomnieli, że zaatakowanie Mostu Krymskiego łączącego bezpośrednio Krym z Rosją będzie jednoznaczne w wypowiedzeniem wojny Federacji Rosyjskiej.

Dyskusję na temat możliwości „zamordowania” kerczeńskiego mostu rozpoczął wywiad z Oliegiem Korostieliewem – dyrektorem biura konstrukcyjnego „Łucz“ po zakończonych sukcesem próbach nadbrzeżnego systemu rakietowego RK-360MC Neptun. Próby te miały udowodnić możliwość użycia ukraińskich rakiet przeciwokrętowych R-360 nie tylko przeciwko nawodnym jednostkom pływającym, ale również celom lądowym.

image
Próby ukraińskiego, nadbrzeżnego systemu rakietowego RK-360MC Neptun. Fot. Administracja Prezydenta Ukrainy/Wikipedia

Testy zostały przeprowadzone 17 czerwca 2020 r. w okolicach Odessy i zakończyły się pełnym sukcesem. Teraz producent systemu ma nadzieję, że w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy ukraińskie siły zbrojne zakończą prace odbiorcze i złożą zamówienia na kolejne, rakietowe dywizjony nadbrzeżne. Wyprodukowanie każdego z nich (składającego się z sześciu wyrzutni USPU-360; sześciu pojazdów transportowo-załadowczych TZM-360; sześciu pojazdów transportowych TM-360 i jednego punkt dowodzenia dywizjonem RKP-360) wymaga bowiem około 10-11 miesięcy.

Sukces jest tym większy, że cały system rakietowy RK-360MC Neptun został opracowany w 2,5 roku, z niewielkim budżetem i z wykorzystaniem głównie ukraińskich komponentów, w tym tych najważniejszych: silnika rakietowego, inercyjnego systemu nawigacyjnego, radarowego systemu naprowadzania oraz systemu łączności.

Głównym elementem tego systemu jest oczywiście rakieta przeciwokrętowa R-360, która ma długość 5,5 m, średnicę 0,38 m i rozpiętość rozłożonych skrzydeł 1,33 m. Pocisk o masie startowej 870 kg przenosi głowicę bojową o wadze 150 kg na odległość do 300 km. Lot na trasie odbywa się z prędkością poddźwiękową (do 0,85 Mach) na wysokości od 10 do 300 m, a w końcowej fazie na wysokości 3-10 m.

image
Próby ukraińskiego, nadbrzeżnego systemu rakietowego RK-360MC Neptun. Fot. Administracja Prezydenta Ukrainy/Wikipedia

Testy całego systemu (a nie jak zaznaczają Ukraińcy tylko rakiety) zostały przeprowadzone 17 czerwca 2020 r. w regionie Odessy i miały się zakończyć pełnym sukcesem. Teraz producent systemu ma nadzieję, że w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy ukraińskie siły zbrojne zakończą proces odbioru systemu i złożą zamówienia na kolejne, rakietowe dywizjony nadbrzeżne. Wyprodukowanie każdego z nich (składającego się z sześciu wyrzutni USPU-360; sześciu pojazdów transportowo-załadowczych TZM-360; sześciu pojazdów transportowych TM-360 i jednego punkt dowodzenia dywizjonem RKP-360) wymaga bowiem około 10-11 miesięcy.

Według wcześniejszych, oficjalnych informacji naprowadzanie pocisku ma zabezpieczać aktywna głowica radiolokacyjna wspomagana na trasie systemem nawigacji inercyjnej. Próby przeprowadzone koło Odessy wyraźnie pokazują, że Ukraińcy przewidzieli również planowanie ataków na szczególne ważne cele lądowe, co wymaga już wykorzystania systemu nawigacji satelitarnej.

image
Próby ukraińskiego, nadbrzeżnego systemu rakietowego RK-360MC Neptun. Fot. Administracja Prezydenta Ukrainy/Wikipedia

Do takich właśnie obiektów zaliczany jest most nad Cieśniną Kerczeńską, jedyne bezpośrednie połączenie kontynentalnego terytorium Rosji z anektowanym przez Rosjan Półwyspem Krymskim. I tu obserwatorzy od razu zwrócili uwagę, że cel wykorzystywany podczas testów przez Ukraińców mniej przypominał okręt, a bardziej stałą instalację lądową.

Połączono to z wypowiedzią byłego sekretarza rady bezpieczeństwa i obrony Ukrainy Alieksandra Turczynowa z lipca 2019 roku, który informował, że kerczeński most (nazywany przez Rosjan Mostem Krymskim) w ciągu kilku minut może zostać zniszczony nowym ukraińskim systemem rakietowym. Po testach tego uzbrojenia przeprowadzonych koło Odesssy ta idea natychmiast została przypomniana: początkowo na Ukrainie, a później w Rosji (w tym m.in. przez agencję lenta.ru).

image
Most Krymski nad Cieśniną Kerczeńską. Fot.kremlin.ru

Ukraińcy zwracają przede wszystkim uwagę na fakt, że system Neptun to jedynie początek programu prowadzącego do utworzenia całej rodziny rakiet manewrujących. Jest to tym bardzie prawdopodobne, że rakiety przeciwokrętowe są uznawane za o wiele bardzie skomplikowane w opracowaniu i produkcji niż manewrujące. I to właśnie z tego powodu, o ile amerykański Tomahawk kosztuje około milion dolarów, to jego przeciwokrętowy odpowiednik nawet trzykrotnie więcej.

Jednak na przeszkodzie w skutecznym niszczeniu tak dużych instalacji jak mosty przez pociski R-360 stoi niewątpliwie ich niewielka głowica bojowa (około 150 kg). Nie można oczywiście twierdzić, że jeden pocisk R-360 to odpowiednik bomby o wadze 150 kg ponieważ zniszczenie spowodowane przez Neptuna będą dodatkowo zwiększone przez samą rakietą i np. znajdujące się jeszcze wewnątrz resztki paliwa rakietowego. Ale nawet jeżeli prawdą jest informacja przekazana przez Ukraińców, że jeden dywizjo jest w stanie, w bardzo krótkim czasie, wystrzelić 24 rakiety, to zniszczenia wywołane taką salwą mogą być zbyt małe, by na długo wyłączyć cały most kerczeński z eksploatacji.

image
Most Krymski nad Cieśniną Kerczeńską. Fot.kremlin.ru

Chyba, że Ukraińcy znają słabe punkty tej instalacji, która powstała nie tylko jako droga dla pociągów i samochodów, ale również jako linia przesyłowa dla ropy i gazu. Uderzenie w odpowiedni punkt może więc wywołać o wiele większą katastrofę, niż tylko trafienie centralne w powierzchnię żelbetonowego mostu.

Jeszcze gorsza sytuacja dla Rosjan będzie w sytuacji, gdy Ukraina, kontynuując swój program rakietowy rzeczywiście opracuje własną rakietę manewrującą. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że najważniejsze kroki w tym kierunku już zostały zrobione. I być może to właśnie dlatego Rosjanie już się odgrażają, że cała ich przeprawa jest chroniona najnowszymi systemami przeciwlotniczymi S-400, Pancyr i Wierba.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 792
Reklama
Belzbebub
czwartek, 9 lipca 2020, 21:33

Po co zaraz wypowiadać wojnę Rosji. W sposób cichy i chytry można przecież testować np. rakiety manewrujące na rosyjskich obiektach. I myślę o polskich (amerykańskich) rakietach. W przypadku kolejnego nasilenia konfliktu należy w sposób "rosyjski" dokonywać testowania broni ale na rosyjskich obiektach z wykorzystaniem do tego terytoriów nieokreślonych państw i mórz. Rakiety manewrujące powinny mieć zatarte numery i dane kraju producenta . Atakować należy obiekty wojskowe ale tez użyteczności publicznej (stacje transformatorowe, nadajniki , rozdzielnie elektryczne). W przypadku wykrycia wypierać się wszystkiego i zwalać całą winę na separatystów kaukaskich, białoruskich i libijskich . Od razu grozić uderzeniem odwetowym w elektrownie atomowe w przypadku gróźb ze strony Rosji. Po otrzymaniu F35 systematycznie wlatywać w przestrzeń Białorusi i Ukrainy i FR i testować bron i samoloty . Z terytorium Izraela testować/atakować pociskami rosyjskie bazy . I rozwijać własne technologie. Priorytet to zakłócanie Glonassa zwłaszcza w pobliżu lotnisk rosyjskich . Zwalczać Rosję wszędzie i wspierać wszystkich którzy walczą z Rosją . A oficjalnie współczuć Rosji i malować gołąbki pokoju i wysyłać im pomoc humanitarną w postaci amerykańskich udek kurczaków

HeHe
piątek, 10 lipca 2020, 15:15

Plan jest tak "genialny", że powinien zostać omówiony z jedną z osób które dyżurują przy ogólnopolskim telefonie zaufania przy czym serdecznie odradzam chodzenie z tym do MON-u bo od nich dość niedaleko na ul. Sobieskiego na Stegnach.

Kasander
środa, 8 lipca 2020, 19:19

Oj, wysilacie się dzisiaj sieroty stalinowskie by grać na historycznych sentymentach Polaków.Rzeź Wołyńska. Chyba tylko dureń nie wie jeszcze o tym, że to podstawowy temat dyżurny ruskiej propagandy.By dzielić Polaków i Ukraińców.By wzbudzać u nas niechęć wobec Ukrainy.A prawda jest taka , że tej zbrodni nigdy nie zapomnimy.Ale jeszcze przyjdzie czas na jej rozliczenie, choćby symboliczne ale pokojowe i przyjazne. Druga prawda której nie znają już chyba tylko półgłówki jest taka, że wolna , niepodległa Ukraina jest Polsce niezbędna do przetrwania. Jest naszym buforem bezpieczeństwa, głębią strategiczną i sojusznikiem przeciwko wspólnemu wrogowi - putinowskiej Rosji.Czekam Jeszcze na przebudzenie się Białorusi. I kto wie, może niedługo się doczekam. Kiedyś myślałem, że ZSRR jest wieczny i za mojego życia szlag go nie trafi. Trafił tak szybko, że o mały włos bym ten moment przegapił.Więc jest nadzieja.

Paragraph23
wtorek, 14 lipca 2020, 10:16

@Kasandra Ludobójstwo, a nie Rzeź.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 9 lipca 2020, 21:03

Całkowicie się zgadzam.

Rhotax
czwartek, 9 lipca 2020, 18:49

Bardzo trafna i dobra ocena - pełne poparcie .

woj
czwartek, 9 lipca 2020, 13:02

W pełni podzielam Twoje stanowisko.

SOWA
czwartek, 9 lipca 2020, 09:23

Białoruś przebudziła się szybciej niż Ukraina tylko rządy urzędujące w Warszawie zasypały.

Niuniu
środa, 8 lipca 2020, 17:24

zyg - postawiliście jakiś pomnik ofiarom które mordowaliście na Wołyniu? A Banderze ile postawiliście? Nie przyjeliście prawa określającego UPA i Banderę Waszymi Bohaterami? Bohaterami z rękami czerwonymi od polskiej krwi? Nie wzruszaj się - nikt tego od Ciebie i Twoich rodaków nie oczekuje. Ale dokąd nie zrobicie rachunku sumienie nie pchajcie się do Europy.

czwartek, 9 lipca 2020, 10:27

Postawimy, na cokołach po waszych "bohaterach".

robo
środa, 8 lipca 2020, 19:19

następny mongolski troll próbujący się dostać do Europy?mówię o tobie Niuniu!

Zabolala cie prawda bobo?
wtorek, 14 lipca 2020, 05:00

Zabolala cie prawda bobo?

Mariusz
środa, 8 lipca 2020, 11:12

brak mi wiedzy na temat nastrojow na Ukrainie. ciekaw jestem czy spoleczenstwo ukrainskie jest przygotowane na agresje Rosji ? czym dysponuje armia Ukrainy , by odeprzec chocby atak lotnictwa ?

yike
środa, 8 lipca 2020, 13:59

Nie wiem jak reszta, ale południowy wschód od 5 lat modli się o wyzwolenie od władz, które wysyłają łysych bandytów na każdego kto ośmieli sie je krytykować

Baba Jaga
czwartek, 9 lipca 2020, 16:40

Ciekawe, czy gdyby np. mniejszość niemiecka na Śląsku wywołała rebelię, to byś nazywał walczących z nimi, np. oddziały WOT "łysymi bandytami". Bo ja pomimo że delikatnie mówiąc nie pałam miłością do ideologii dość częstych wśród środowisk "proobronnych", z których rekrutuje się wielu WOT-owców, nie odmawiam im ani patriotyzmu, ani prawa do obrony integralności kraju. Zwracam też uwagę że nazywanie zbrojnej rebelii "ośmieleniem się do krytykowania", to bardzo kiepski żart.

robo
środa, 8 lipca 2020, 15:36

dokładnie! pisał o tym sputnik !

Niuniu
wtorek, 7 lipca 2020, 20:15

Bebe3 - W Katyniu, Ostaszkowie i innych miejsca stalinowskich zbrodni stoją dziś Pomniki pomordowanych a w rocznicę tych bestialskich zbrodni przyjeżdżają delegacje z Polski z udziałem najwyższych władz oraz rodzin ofiar. Leżą tam wieńce i palą się lampki. A wartę u grobów pełnią polscy i rosyjscy żołnierze. A na miejscach ukraińskich zbrodni popełnionych na dziesiątkach tysięcy polskich kobiet i dzieci na Wołyniu czy we Lwowie są jakieś pomniki? Są - tyle że pomniki nie ofiar ale oprawców z Banderą na czele. I tym różni się Rosja od Ukrainy.

Baba Jaga
czwartek, 9 lipca 2020, 16:43

Chyba przespałeś twista jakiego wykręcił Putin. Już nie ma mowy o rosyjskich zbrodniach w Katyniu, a Polska jest winna wywołania II WŚ.

zyg
środa, 8 lipca 2020, 06:50

Prawie mnie wzruszyłeś trollu pisząc o "pełniących wartę rosyjskich żołnierzach" a tak na prawdę to właśnie usunięto tablice z b. siedziby NKWD w Twerze które upamiętniały pomordowanych tam Polaków i Rosjan a Putin reaktywuje kult największego zbrodniarza w historii ludzkości Stalina. Co do polsko - ukraińskich stosunków to możecie sobie szczekać ale jest to nasza wewnętrzna sprawa i sami to sobie ułożymy.

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 13:44

Nie mamy żadnych "wewnętrznych" spraw z Ukrainą i my nie mamy niczego do "układania" w kontaktach z nią. To oni muszą ułożyć kontakty z nami.

ACH
wtorek, 7 lipca 2020, 20:11

Szanowni "pisarze" komentarzy ,przeczytałem je wszystkie i stwierdzam ze stan umysłu narodu Polskiego mozna tylko porównać z stanem narodu Parafian [parafianin -czlowiek głupi ,idiota,tępak wg /Slownika Języka Polskiego] .Przykre ,smutne nawet beznadziejne bez szans na poprawę. Wielcy Janusze modlimy się do Ruskiej Matki Boskiej Bełskiej skradzionej w cerkwi przez Wł.Opolczyka zwanej Częstochowską,Ruska ikona Matki Boskiej została królową Polski,żyjemy w Matrixie, historię Rzeczpospolitej [ po slowiańsku Rzecz wspólna ] przypisalismy Polsce co jest kłamstwem historycznym gdyż Polacy w Rzeczypospolitej w stosunku do Rusinów,Litwinów stanowili ułamek ,napotęzniejsze rody magnackie to rusińskie korzenie ,łacznie z królami a jeszcze na końcu nazywamy siebie Katolikami co jest wiarutnym zaprzaństwem swojego wyznania czyli Rzymskiego-katolicyzmu , kościołach pisze parfia[sik!] Rzymsko-katolicka a nie katolicka a to wielka,wielka róznica.Parafianie do nauki i wiedzy i milowania Ojczyzny a nie pisania zwierzeń chorych umysłów .Amen

Klecha
środa, 8 lipca 2020, 17:26

Bajkopisarz się znalazł...a na dokładkę cham. Martw się o stan umysłowy swoich rodaków Rosjan.

Fanklub Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 18:50

Dowódca ukraińskiej "floty" zapowiedział, że Ukraina jest gotowa odbić Sewastopol. Nie tylko tym rozśmieszył słuchaczy, bo powiedział też, że łodzie patrolowe jakie otrzymali od USA ograniczyły możliwość działania rosyjskiej marynarki. :)

zbychu
środa, 8 lipca 2020, 09:27

To po co czytasz i piszesz po Polsku w polskim portalu skoro słuchasz rosyjskich stacji radiowo-telewizyjnych. Pisz u swoich i dla swoich. Polskę zostaw Polakom.

SyøTroll
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:38

Polska to nie tylko sympatycy antyrosyjskich ukraińskich ekstremistów. Tak samo jak Ukraina to nie tylko ta wspierana przez polskie rządy banda.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:44

A niech strzelają. Za cenę paru dziur w ruskim żelbecie te psudopaństwo będzie można w końcu rozwiązać w przeciągu tygodnia i zrobić strefę bezpieczeństwa od Lwowa po Kamieniec.

zyg
wtorek, 7 lipca 2020, 18:36

Artykuł musi rzeczywiście mieć coś na rzeczy gdyż wywołał masowy skowyt trolli widoczny poniżej. Odn stosunków polsko - ukraińskich, pragnę jeszcze raz podkreślić iż jest to niejako wewnętrzna polsko - ukraińska sprawa która znajdzie swój koniec podobnie jak konflikt angielsko-irlandzki, a post mongołom kremlowskim nic do tego?

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 09:48

Nie ma czegoś takiego jak "wewnętrzna polsko-ukraińska sprawa". Może być wewnętrzna sprawa Polski lub wewnętrzna sprawa Ukrainy ale sprawa ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów oraz gloryfikacji sprawców tego ludobójstwa przez władze Ukrainy nie jest ani wewnętrzną sprawą Polski ani wewnętrzną sprawą Ukrainy. Rozumiem jednakże wstyd trolli ukraińskich i próbę ukrycia tej sprawy jako wyimaginowanej "wewnętrznej polsko-ukraińskiej".

he he he
środa, 8 lipca 2020, 18:53

Ukraina od 1320 częścią wlk Ks Litewskiego a wkrótce potem Europy, gdy wy wciąż chowaliście się na drzewach przed Mongołami?

SyøTroll
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:40

Ukraina jeszcze długo nie będzie spełniać norm europejskich

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 21:38

O Ukrainie nikt w Europie nie słyszał do 1918 roku :)

Seb
wtorek, 7 lipca 2020, 22:12

To nie jest wewnętrzna sprawa polsko-ukraińska. Symbole UPA, a więc symbole faszystowskie są również zakazane za granicą. Fifa karała min. ukraińskie drużyna za używanie symboli UPA. Np. brytyjski dziennikarz Graham Phillips powiesił na grobie bandery transparent o treści: "Tu jest pochowany nazista ... ". Ludzie innej narodowości niż nasza potrafią mieć większe jaja od wielu, może nawet większości z tego forum... Niestety - sami się podkładacie nie dbając o pamięć o własnym narodzie.

zyg
środa, 8 lipca 2020, 06:52

czy był to TEN "brytyjski dziennikarz" "Graham" Władimirowicz "Philips" ?

SOWA
czwartek, 9 lipca 2020, 09:35

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że banderyzm jest silnie zwalczany w Czechach na Słowacji i Węgrzech. Ba podczas wojny węgierskie formacje były bezlitosne dla banderowców. Rozumiem, że dla części Ukraińców banderowcy to bohaterska armia ale... jeśli Ukraińcy nie rozprawią się ze swoją przeszłością nie będą mogli liczyć na realne wsparcie państw ościennych w przypadku konfliktu z Rosją.

SyøTroll
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:43

Pytanie dlaczego współcześni banderowcy są przez nas uznawani za "braci" wyłacznie dlatego że zamiast tradycyjnie rżnąć Polaków i Żydów, przerzucili się na etnicznych Rosjan i innych obywateli Ukrainy nie podzielających ich chorych przekonań.

trw
wtorek, 7 lipca 2020, 16:17

A komu Rosja wypowie wojnę? Przyleci rakieta, jaką można kupić w każdym sklepie z rakietami, no i zrobi bum! Tak jak ta, która trafiła MH17, też przecież ze sklepu z rakietami.

Fanklub Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 18:51

Dlatego Rosja nikomu nie wypowie wojny. Tylko uzna wyniki referendum ta terenach pomiędzy Rosją a Krymem... O tym nie pomyślałeś? :)

robo
wtorek, 7 lipca 2020, 20:39

ha ha ha "referendum" też takie mieliśmy w 1939r na terytoriach okupowanych przez twoich pracodawców .. 150% ludności głosowało za przyłączeniem do ZSSR !!!

yike
środa, 8 lipca 2020, 01:47

No i? Zadziałalo? Spytaj dzisiaj Ukraińców we Lwowskiem czy chcą przyłączyć się do Polski jak jestes taki odwazny i nie boisz sie kosy w żebrach

robo
środa, 8 lipca 2020, 13:03

Czy chodzi tu o Ukraińców którzy masowo przyjeżdżają do pracy do Polski, a kto może ustawia się w kolejce pod konsulatem po Kartę Polaka? Jeszcze raz ruskie trolle: PRZEGRALIŚCIE UKRAINĘ SWOJĄ TYPOWĄ BUTNOŚCIĄ I POGARDĄ DLA PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO. Przeciętny Ukrainiec ma mniej wspólnego z Rosjaninem niż profesor Uniwersytetu Madryckiego z drug lordem w Kolumbii, a mówią tym samym językiem?

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 15:04

Po pierwsze to ci którzy stoją w kolejce pod konsulatem po kartę Polaka muszą wylegitymować się polskim pochodzeniem a więc nie są to Ukraińcy tylko zamieszkali na Ukrainie Polacy. Po drugie to 2 miliony Ukraińców pracuje u nas a 5 milionów Ukraińców (z czego 3,5 miliona wyjechało tam po drugim Majdanie) pracuje w Rosji i wbrew twoim propagandowym bredniom to przeciętny Ukrainiec zawsze miał, ma i będzie miał o wiele więcej wspólnego z Rosjaninem niż jakimkolwiek Słowianinem zachodnim (w tym oczywiście z nami) bo Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie stanowią "wschodni świat" zasadniczo różniący się od zachodniego. Jeszcze jedno - Ukraińcy na Ukrainie mówią trzema językami: ukraińskim (zachód), dialektem surżyk (centrum) i po rosyjsku (wschód i okolice Odessy).

zyg
środa, 8 lipca 2020, 15:27

Jak potwierdza wasza historia jesteście looserami i w swej 530-to letniej historii niepodległego bytu Moskwy nie zdołaliście zaoferować ludzkości nic co czyniłoby was w jakikolwiek sposób atrakcyjnymi. Ukraina od XIV w jest częścią cywilizacji europejskiej a wy mongolskiej i postmongolskiej. Jak definiujesz Polaka na Ukrainie skoro nasz król Wiśniowiecki pochodził z Rurykowiczów? Rozumiał to gen Anders dzięki któremu frontowi żołnierze SS Galizien (która to formacja wbrew komunistycznej propagandzie nie zhańbiła się zbrodniami wobec Polaków oprócz jednego przypadku który wg prawa wojennego może być interpretowany jako retaliacja) dostali potwierdzenie obywatelstwa RP które uchroniło ich od deportacji do ZSSR, a ponad 500 z nich po weryfikacji zostało przyjętych do WP.

HeHe
czwartek, 9 lipca 2020, 09:15

Z czym ty do ludzi ukraińska sierotko? :) Wasza państwowość ma 29 lat. Chyba, że doliczasz do niej założoną w grudniu 1918 roku przez waszych bolszewików Ukraińską Republikę Rad oraz założoną w kwietniu tego roku Ukraińską Republikę Ludową Skoropadskiego. Do tej pory to cywilizacja europejska nawet nie słyszała o Ukrainie a twoi "heroje" z SS Galizien brali udział w spaleniu Huty Pieniackiej i wymordowaniu jej ludności 28.02.1944 razem z innymi "herojami" z OUN-UPA. Anders nie miał o tym pojęcia i dlatego pomógł twoim zbrodniarzom

Wklejam ponizej zeby nie zaklinali rzeczywistosci.
wtorek, 14 lipca 2020, 04:59

Wklejam ponizej zeby nie zaklinali rzeczywistosci. Marcin Majewski, Ukraińskie formacje zbrojne w służbie niemieckiej (Sipo, Orpo, Waffen SS) na Lubelszczyźnie w 1944 r., [w:] Marek Białokur, Mariusz Patelski, Podzielone narody. Szkice z historii stosunków polsko-ukraińskich w latach 40. XX wieku, Toruń-Opole 2010, ISBN 978-83-7611-828-4, s.37-40Grzegorz Motyka Dywizja "SS-Galizien" ("Hałyczyna") w Pamięć i Sprawiedliwość, nr 1/2002, Warszawa 2002, Wyd. Instytut Pamięci Narodowej, ISSN 1427-7476, s. 116 wersja elektroniczna Marcin Majewski, Ukraińskie formacje zbrojne w służbie niemieckiej..., op.cit., s.39 Ukraiński Legion Samoobrony (Legion Wołyński) – ukraińska kolaboracyjna ochotnicza formacja zbrojna podczas II wojny światowej. We wrześniu 1943 władze odłamu melnykowców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów kierowanego przez Andrija Melnyka, współpracujące blisko z Niemcami, utworzyły ochotniczą jednostkę pod nazwą Legion Wołyński (Niemcy nadali mu oficjalną nazwę 31. Schutzmannschafts-Bataillon der SD). Do Legionu wstąpiła ocalała część Frontu Ukraińskiej Rewolucji. Na jego czele stanął płk Petro Diaczenko, a cała kadra oficerska składała się z Ukraińców. Niemcy przydzielili jedynie do jego sztabu swoich oficerów łącznikowych – SS-Hauptsturmführera Siegfrieda Assmussa i SS-Oberscharführera Raulinga. Legion miał stanowić przeciwwagę wobec banderowskiej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Początkowo działał na obszarze Wołynia i okolic, walcząc z komunistyczną partyzantką sowiecką oraz pacyfikując polskie wsie. Legion był bardzo dobrze uzbrojony i wyposażony, miał nawet pododdział artylerii, saperów i szpital polowy. Kadry dla niego kształciły się w stworzonej specjalnie w tym celu szkole oficerskiej w Łucku. Wydawał własną gazetę "Ukraińskij Legioner". Po dotarciu Armii Czerwonej na obszar jego działalności został wycofany na zachód. Na początku 1944 r. na Lubelszczyźnie walczył z polską partyzantką, głównie z 1. batalionem BCh Stanisława Basaja Rysia[1]. Wziął on również udział w mordach na Polakach - 23 lipca 1944 r. w odwecie za zabicie oficera SS, Legion spacyfikował wsie Chłaniów i Władysławin zabijając 44 osoby, rozstrzelał też co najmniej kilku przypadkowo spotkanych Polaków[2]. Według relacji polskich świadków Legion specjalizował się w wyłapywaniu cywilnych Polaków i ich wyrafinowanym torturowaniu[3]. Od 15 do 23 września 1944 Legion w sile ok. 400 ludzi brał udział w walkach z powstańcami warszawskimi na Czerniakowie, działając przeciwko Zgrupowaniu "Radosław" i Zgrupowaniu "Kryska" oraz desantowanym oddziałom 9 Pułku Piechoty 3 Dywizji Piechoty z 1 Armii WP. Następnie przerzucono go do Puszczy Kampinoskiej, gdzie 27-30 września 1944 uczestniczył w działaniach przeciwko zgrupowaniu Grupy Kampinos AK (operacja "Sternschnuppe"). Po tych walkach wycofano go dalej na południowy zachód; uczestniczył w kolejnych walkach pod Bykowem i Krakowem. Stamtąd transportem kolejowym przeniesiono Ukraińców przez Austrię do Słowenii, gdzie walczyli z komunistycznymi partyzantami.

ryszard56
wtorek, 7 lipca 2020, 13:14

mam jedno pytanie do expertów ;czemu Polski przemysł nie współpracuje z Ukrainą ?????

Nabuchodonozor
środa, 8 lipca 2020, 17:29

Nie o wszystkim trzeba wszem i wobec rozpowiadać, prawda?

Minister Wojska Dariusz Płaszczak
środa, 8 lipca 2020, 13:24

Bo polscy decydenci są głupi. Mam nadzieję, że pomogłem.

nie znaju ,nie ponimaju
wtorek, 7 lipca 2020, 17:07

Współpracuje. Sprowadzamy z Ukrainy siłę roboczą.

XV600
wtorek, 7 lipca 2020, 11:59

TAM NA TYM KRYMIE NIKT NIC NIE ROBI---trawą porośnięte porty, żadnych przeładunków, KRYM TO TERAZ ZA ROSJI- BANKRUT.

LX
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:47

Czy można zabić most?

Minister Wojska Dariusz Płaszczak
środa, 8 lipca 2020, 13:25

Jeśli można zabić czas, to most tym bardziej.

Mykoła
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:41

Te mosty same się zawalą Ruskie brakoróbstwo i brak stabilnego podłoża

dajcie to
wtorek, 7 lipca 2020, 10:51

Pomyliłeś z polskimi autostradami.

Hanys
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:27

Mogą sobie grozić... Próba ataku na ten most jest równoznaczna z atakiem na Petersburg czy Kaliningrad czy inne terytorium FR i oznacza wypowiedzenie wojny, co zostało tu nawet zaznaczone na samym szczycie "newsa". Po za tym Rosja zainwestowała na Krymie w ciągu sześciu lat 22 mld dolarów, z czego most kosztował 4. Tyle wymagał ten region zaniedbany wcześniej przez Ukraińców. A zachód może sobie nie uznawać, ważne że zachód trzyma się od krymu na odległość przepisowych 12 mil, reszta Rosjan kompletnie nie obchodzi :)

Skąd się tacy biorą?
wtorek, 7 lipca 2020, 15:37

Zajęcie Krymu było aktem wypowiedzenia wojny Ukrainie. Jest na całej Ziemi jakiś baran, który tego nie rozumie? Jakiś na H?

Hejka!
środa, 8 lipca 2020, 17:31

Jeśli już to na CH. Poczytaj hrabiego A.Fredrę piszącego o chuciach pięknym staropolskim językiem.

Bankomat ćwiczebny
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:32

Zostali tam jeszcze tatarzy krymscy. Przydadzą się w razie W

SyøTroll
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:53

Którzy Tatarzy Krymscy ? Prorosyjscy uczestniczący w przyłączaniu Krymu do Rosji (5-10% populacji), neutralni, którzy chcieli mieć prawo rozwoju własnej kultury, co niestety dała im Rosja a nie Ukraina (ok. 65-70%), czy antyrosyjscy, miłujący ukraiński nacjonalizm, w większości przebywający poza Krymem - w Obwodzie Chersońskim (20-25% łącznej populacji) ?

Fanklub Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 09:29

Zawsze można ich odesłać do ojczyzny - Mongolii! :)

Bankomat ćwiczebny
środa, 8 lipca 2020, 01:03

Odsyłanie ludzi do swoich "ojczyzn" to domena Rosjan. Masz te same poglądy?

Stasiek Chan
wtorek, 7 lipca 2020, 16:16

po co aż tak daleko? wystarczy do Moskwy pod Kreml gdzie mongolskie tradycje wiecznie żywe !

Jabadabadu
czwartek, 9 lipca 2020, 14:42

Przypominam o bitwie pod Legnicą, o spaleniu Sandomierza i połowy Korony. To byli Tatarzy (lub Mongołowie, jeśli wolisz).

Cóż
środa, 8 lipca 2020, 01:51

Bez Caratu, który wdeptał Tatarów w ziemię, Jaśniepanowie Sarmaci z kresów do dzisiaj pozwalaliby im plądrować wsie i miasta i tysiącami spredawać Słowian na targach niewolników. Utrzymywanie istnienia zbrodniczego Chanatu Krymskiego przez Polskie państwo jest plamą na honorze wszystkich pseudo-patriotów którzy nadal nie potrafią odpuścić szkodliwej, szlacheckiej, neo-romantystycznej polityki robienia syfu w Europie wschodniej za wszelką cenę.

Kasander
środa, 8 lipca 2020, 18:55

Sarmaci, Słowianie, jaśniepanowie ? Ale odjechałeś. Cóż, takie gadanie było modne u bolszewików.A ty chyba nowoczesny Rusek jesteś, nie? Chociaż teraz znowu ten bandyta, zbrodniarz Dżugaszwili u was modny. Może dlatego piszesz takie androny ?

robo
środa, 8 lipca 2020, 13:08

"Słowianie" to wymysł propagandowy Moskwy z XIXw. Po prostu mówimy językiem należącym do słowiańskiej grupy językowej. Powiedz kibolowi reprezentacji Anglii czy Szkocji że jest "Germanem" ! ale najpierw wykup ubezpieczenie pokrywające plastyczną rekonstrukcję twarzy !!

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 15:09

Przypuszczam, że każdy nawet przeciętnie zorientowany kibol reprezentacji Anglii wie, że nie jest Germanem a potomkiem Normanów natomiast kibol reprezentacji Szkocji wie, że nie płynie w nim krew germańska tylko galijska z domieszką normańskiej. Skąd pomysł o tym, że Anglicy i Szkoci są Germanami?

robo
środa, 8 lipca 2020, 20:47

mówią językiem należącym do rodziny "germańskich" tak jak my "słowiańskim" językiem? ale to jest zbyt trudne do zrozumienia dla trolli.

7plmb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:11

A siedżcie tam sobie,skansen-żywy skansen.

kit
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:56

Absolutnie prawda. Bandyckie tradycje budzą się.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:09

Taak, powiedz to niszczycielom US Navy regularnie sobie pływającym po wodach terytorialnych ukraińskiego Krymu:)

jak widać-nie ma to jak montański odlot
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:34

"...powiedz to niszczycielom US Navy regularnie sobie pływającym po wodach terytorialnych ukraińskiego Krymu": Co ty bierzesz i kto to kupuje? Piwa ci nie sprzedadzą-bo od 21 lat, tym bardziej coś mocniejszego. Stawiam na susz z szuwarów nad rzeką (tych zaraz za przyczepami). Ale, żeby takie coś powodowało aż takie wizje?

zyg
środa, 8 lipca 2020, 20:05

USS Cook 2015/2017 USS Ross 2016 USS Barrie 2019, wszystkie jednostki przepłynęły w poniżej odległości 12 mil od Krymu czyli w wodach terytorialnych Ukrainy. I co trollu? Montanę to zobaczyłeś chyba w sowieckim podręczniku geografii?

jak widać-nie ma to jak montański odlot
poniedziałek, 13 lipca 2020, 20:49

Pewnie podczas "dobranocki" która oglądałeś z takim zainteresowaniem jak wcześniej Smefry dzidziu. Ale nie przejmuj się, w następnym odcinku "dobranocki" przepłyną 1,5 mili od Krymu.

Fanklub Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 09:30

To jakiś prowokator fałszywy Davien. Nawet Davien chyba nie napisałby takich głupot? :)

Hanys
wtorek, 7 lipca 2020, 00:14

Skoro on widzi w swojej szklanej kuli F-35 latające nad S-400 w Syrii, to może też widzieć amerykańskie niszczyciele pływające po wodach terytorialnych rosyjskiego Krymu :)

H2O
wtorek, 7 lipca 2020, 15:41

Rosyjski Krym? A co to "takiego"? Aaa, to ten ukradziony po bandycku przez Rosję Ukrainie. Tak samo prawdziwyy jak "rosyjski dobrobyt", "rosyjska demokracja", "rosyjska sprawiedliwość" rosyjska.... prawda"!! Niczego z tych rzeczy nie ma i nie będzie. Co najwyżej właśnie "Ukradziony Krym"!!

Łowca trolli
środa, 8 lipca 2020, 06:33

Jak nie masz nawet przysłowiowo bladego pojęcia na temat Krymu, to lepiej się nie wypowiadaj. Unikniesz wtedy co najmniej ośmieszenia, a nawet może czegoś więcej...

robo
środa, 8 lipca 2020, 13:10

Krym był krócej pod władzą Moskwy niż ziemia smoleńska pod Litwą? Oddacie?

gosc
czwartek, 9 lipca 2020, 08:06

a pomorze, slask tez oddasz

yike
środa, 8 lipca 2020, 01:52

Za ziemie ukradzione Niemcom, jak Szczecin czy Wrocław też tak płaczesz? Bo oni dobrowolnie też ich nie oddawali...

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:25

11 LIPCA kolejna rocznica RZEZI WOŁYŃSKIEJ. Mam nadzieję, że skoro macie tyle energii na spory dotyczące Rosji i Ukrainy - to co najmniej tyle samo energii poświęcicie na upamiętnienie naszych rodaków bestialsko wymordowanych na Wołyniu. Tym ludziom - Polakom też potrzebna jest należyta pamięć - nie bądźcie obojętni i potraktujcie tej rocznicy obojętnie.

Bebe3
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:08

O Katyniu ,Ostaszkowie , Miednoje ,Bykowni i Kolymie kolega nie zapomniał czy na sputniku zabrinili pisac ?

Seb
wtorek, 7 lipca 2020, 12:16

O Katyniu mówiło się dużo i cały czas od lat 90-tych, a o rzezi wołyńskiej w ogóle. Możesz ewentualnie o co chodzi w zwrocie: "czy na sputniku zabrinili pisac ?"

dajcie to
wtorek, 7 lipca 2020, 10:53

W Smoleńsku i nie tylko są cmentarze. Poszukaj za to cmentarzy pomordowanych Wołyniaków na twojej bratniej ukrainie. Życzę szczęścia ignorancie.

wtorek, 7 lipca 2020, 10:32

Pamięć przywołanych przez Pana ofiar jest w dzisiejszej Polsce wyjątkowo zaopiekowana. O ofiarach Rzezi Wołyńskiej nie można tego powiedzieć, a były to w większości kobiety, dzieci i osoby starsze. No i w większości poczytałyby sobie za łaskę śmierć od strzału w tył głowy.

zyg
wtorek, 7 lipca 2020, 16:27

Kol anonim przywołał pamięć funkcjonariuszy rosyjskiej NKWD którzy "humanitarnie" strzelali w tył głowy Polakom. Czy mamy być wdzięczni za "humanitaryzm"? A od Ukraińców się odczepcie. To jest wewnętrzna polsko - ukraińska sprawa która trwa już od ponad 370 lat i sobie z tym poradzimy tak jak Irlandczycy znaleźli drogę do pojednania z Anglikami.

Seb
wtorek, 7 lipca 2020, 19:16

To, że przypominam o tej rocznicy na forum - to jest czepianie się Ukraińców??? Oczywiście, że będę propagował pamięć o wydarzeniach na Wołyniu. Co więcej dokładałem się do jednej z imprez upamiętniających ludobójstwo na Polakach. Niestety z powodu pandemii została odwołana ale pieniądze zebrane na to wydarzenie zostanie przeznaczone na upamiętnienie Polaków pomordowanych na Wołyniu - z tego, co mi przekazano powstaną min. murale nawiązujące do tych krwawych wydarzeń. Wiem, że dla wielu pamięć o tych wydarzeniach jest niewygodna. Poza tym symbole UPA są zakazane nie tylko w Polsce. Np. FIFA karała ukraińskie drużyny za używanie symboliki UPA.

robo
środa, 8 lipca 2020, 13:12

jakieś szczegóły odn "kary FIFA" bo jedyne co mogę znależć w sieci to katu na Rosję za doping?

Niuniu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:30

Te rakiety są lata świetlne za francuskimi exosetami z zeszłego wieku. Kto obecnie opracowuje pociski przeciwokretowe o predkości lotu mniejszej niż prędkość dźwięku? Toż to zabytek. Takie coś stworzone ku pokrzepieniu serc. Jestem pewien, że jeśli w Kijowie odpalą te rakietki w kierunku mostu na Krym to ruscy sami ten most wysadzą. A następnie w 48 godzin zajmą wschodnią Ukrainę z Odessą i Charkowem. Zostawią Nam Zachodnią Ukrainę - na utrzymanie. A UE, USA i NATO będą co najwyżej ubolewać, że reakcja Moskwy była niewspółmierna do zagrożenia. Tak jak było po ataku Gruzji na Osetię.

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:21

Już za kilka dni 11 lipca będzie obchodzona rocznica rzezi wołyńskiej. Przypominam, żeby chociaż w symboliczny sposób uczcić pamięć naszych rodaków bestialsko wymordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na kresach wschodnich. Mam nadzieję, że będziecie pamiętać i nie potraktujecie tej rocznicy obojętnie.

robo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:13

wiem że nie śledzicie tego co się dzieje w Polsce na co dzień, ale wczoraj była uroczystość na Jasnej Górze (to jest klasztor w Częstochowie , bardzo ważny w historii Polski) a nawet odsłonięto tablicę ku czci "sprawiedliwych" Ukraińców którzy pomagali Polakom często płacąc za to życiem

wtorek, 7 lipca 2020, 10:55

Rodziny wołyńskie są bez wątpienia pełne wdzięczności, ze w ramach uczczenia polskich ofiar pomordowanych przez Ukraińców odsłonięto tablicę ku czci Ukraińców.

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:02

Może to jednak tacy jak ty nie śledzą tego co mówią środowiska kresowe które dobrze pamiętają o Ukraińcach sprawiedliwych ale nie da się nimi zasłonić tego, że zwyrodniałe zbiry OUN-UPA są bohaterami narodowymi Ukrainy a bestialskie ludobójstwo nazywane jest "wojną polsko-ukraińską" oraz "walką narodowo-wyzwoleńczą Ukraińców".

morabiecki
wtorek, 7 lipca 2020, 15:43

a co z pułkownikiem Bezruczko?

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:14

Dwa lata temu na polsatdoku oglądałam dokument o Ukrainie ,w nawiazaniem do holocaustu,rzezi wołyńskiej.Bylo kilka wywiadów ze starymi upowcami.Żadnej refleksji. Kazali ,to rezaliśmy.Niestety nie pamiętam tytułu tego filmu.Moze ktoś kojarzy?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:14

Heheszku jakbys nie zauwazył OUN-UPA nie istnieją od ok 70 lat a co do bohaterów to jeden z najwiekszych morderców i ludobójców swiata jest waszym idolem w Rosji: Stalin, a do mumii drugiego czyli lenina ciągle macie pielgrzymki. Jakos nei widziałem na Ukrainie mumii Bandery.

Cóż
wtorek, 7 lipca 2020, 18:38

OUN-UPA ma dzisiaj think tanki, między innymi przy władzach Kanadyjskich, gdzie własnie uciekli zbrodniarze z SS Galizien po wojnie. Może i ty masz przodków z tamtych okolic bo inaczej ciężko mi zrozumieć twoją jadowita nienawiść wobec niezależnej i niepodłegłej Polski.

man42
wtorek, 7 lipca 2020, 11:20

Istnieje w Zachodniopomorskim i nieźle działa w likwidacji elementu polskiego

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:04

Mumii bandery nie ma - jego grób znajduje si w Niemczech. Nie wiem czy jeszcze tam jest bo były plany wybudowania jego mauzoleum. Chyba słabo się orientujesz w tej kwestii. Poza tym na Ukrainie jest cała mas pomników bandery (min. we Lwowie - 7 metrowy posąg) oraz szuchewycza. W Polsce natomiast jest sporo nielegalnie postawionych pomników UPA.

dajcie to
wtorek, 7 lipca 2020, 10:58

Dodam, że te pomniki (nielegalne) stoją dopóki ludzie sami ich nie rozwalą. Niemoc urzędnicza i bierność - nie wiadomo kto postawił, nie wiadomo komu nakazać rozebrać. Przykład Chryszczatej i wielu innych, ale ten ignorant tego nie wie, oficer prowadzący mu nie powiedział. Bedzie odchodził od tematu i bredził to co mu przykazali.

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:42

Oczywiście, że takowi Ukraińcy też byli. O tych Ukraińcach ratujących Polaków też należy pamiętać, bo za naszą wschodnią granicą nikt pamiętać o nich nie będzie. To byli normalni ludzie - prawdziwi sąsiedzi, którzy nie dali się omotać antypolską ideologią. Dzięki za odzew.

tylko pytam
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:40

Był ktoś ze ZUwP?Sam wódz, pupil nadredaktora Michnika?A moze nasz,wasz rzecznik praw?

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:55

Ja na pewno będę pamiętał tak jak pamiętam o tym na co dzień. Pamiętam też o tym, że sprawcami tego bestialskiego ludobójstwa są zbiry uznane przez "majdanowe" władze Ukrainy (Tymoszenko, Juszczenko, Jaceniuk, Poroszenko, Parubij, Turczynow) za "bohaterów narodowych Ukrainy". Niestety nowy prezydent tego kraju oraz jego nowe władze niczego w tej materii nie zmieniły. Pamiętajmy także, że ofiarami tego bestialstwa byli nie tylko Polacy ale wszyscy kresowi obywatele II RP innych narodowości - Węgrzy, Żydzi, Słowacy, Czesi, Ormianie a także 10-12 tys. Ukraińców z rodzin mieszanych narodowo lub takich którzy usiłowali pomóc swoim sąsiadom innej narodowości niż ukraińska.

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:26

Jakieś ustępstwa poczynili tzn. zezwolili na wznowienie ekshumacji polskich ofiar pomordowanych przez Ukraińców i usunęli szefa ichniejszego IPN-u. Wcześniej zabronili ekshumacji ze względu na rozbiórkę postawionego na terytorium RP pomnika poświęconego UPA. Pomnik był samowolą budowlaną i stał na naszej ziemi od lat 90-tych. Co za ironia - a pod tym artykułem spierają się czy most z artykułu to samowola budowlana. A co z nielegalnie postawionymi na terenie RP pomnikami OUN/UPA !?!?!?!

Pirat
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:54

Przecież ten most w pośpiechu zbudowany się sam zawali.

zupa grzybowa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:47

Już twoi koledzy to napisali.Brak koordynacji?

Olx
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:35

Ukraina w końcu się rozpadnie, a zagrabione przez "nią" ziemie zostaną zwrócone prawowitym właścicielom jak Polska, Węgry, Rumunia, Mołdawia i Rosja. Niech no tylko ukropy zaczną prowokować ruskich to będą mieć drugą Czeczenię lub Gruzję!

B72
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:18

Lepiej niech sie rozpadnie bandycka mongolska antyslowianska Rosja .

Olaboga
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:16

Jakie to jest ironicznie, że można technologii z przełomu tysiącleci używać do opowiadania agresywnych głupot sprzed wieków. W czasach gdzie świat zdobywa się technologią, a walczy się o klientów i rynek, obudził się barbażyńca, który będzie przelewał krew ludziom za połacie gruntu. Towarzyszu Władimirze to wy?

BUBA
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:26

Nie popieram pana Olx ale Polskie wladzy zapomnialy juz o Kresach i Wolynu o rzezi na Polskich cywilach.Wiec toche barbazynstwa w sesie pamieci o pomordowanych jest wskazane.

robo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:23

rubel na dnie nie stać was na polskie czcionki? poza tym w sensie sensu to co piszesz nie ma sensu....

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:22

Władze zapomniały ale Ty możesz pamiętać - już 11 lipca kolejna rocznica rzezi wołyńskiej.

LMed
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:59

O polskości Lwowa na przykład też jakoś tak mało.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:18

Dawno powinien wrócic do Macierzy, ale taką mamy klasę polityczną że to chyba długo nie będzie możliwe, zaprzedańcy za hrywny

kołalsky
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:11

A Niemcy "pamiętają" o Poznaniu i Wrocławiu. Tego też chcemy ?

hermanaryk
piątek, 19 marca 2021, 12:25

O Poznaniu? A co im do niego? A do Wrocławia to nawet Czesi mieliby większe prawa niż Niemcy.

Maciek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:06

Po co zużywać drogie pociski manewrujące na ten most. Czterech facetów w pontonie w ciągu pół godziny założy ładunki wybuchowe na filary na długości kilometra. Odbudowa potrwa kilka miesięcy.

retoryczne
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:54

Ile potrwa odbudowa Ukrainy?

Saper z Kazunia
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:53

Pół kilo semtexu na,filar I sprawny nurek

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:34

Mam nadzieję że przypadająca 11 lipca rocznica rzezi wołyńskiej wywoła w was takie samo zaangażowanie i dykusje jat ten most i rakieta.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:51

Na ilu filarach stoi ten most na długości jednego km? Ile materiału wybuchowego potrzeba by wysadzić jeden filar? Ile materiału wybuchowego może zabrać na jeden ponton czterech facetów fantasto?

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:37

Ten most wywołuje w was tyle nienawiści, a czy pomniki Bandery na Ukrainie nie? Przypominam o przypadającej 11 rocznicy bestialskiego wymordowania naszych rodaków przez nacjonalistów ukraińskich.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:08

Nikt tej kładki przed wybuchem otwartego konfliktu nie będzie ruszał. Ale już w czasie pełnoskalowego starcia, wyeliminowanie tego na dłuższy czas to betka. To nie most na rzece, gdzie można rzucić przęsło obok, ani lotnisko, gdzie wystarczy zawalić dziurę.

Maciek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:17

Opaska z 5-6kg plastiku zetnie każdy filar. A filary sam sobie policz. Pontony są różne, siły specjalne wykorzystują i takie na 20 osób, czyli 1,5 tony wejdzie spokojnie. Filary można zaminować i wysadzić również pod wodą. Ruscy pewnie tego jakoś pilnują, ale... Angole też pilnowali w 1941 a włoscy nurkowie przedostali się do portu, pokonałi sieci i rozmieścili ładunki. Jeden z nich ważył 300kg! Można też wykorzystać podwodne drony.

co się dzieje z tymi dziećmi?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:39

Dziecko-ty należysz do harcerstwa? Mam nadzieje, że nie bo jeszcze chyba tylko tej grupy nie dotknęło całkowite otumanienie grami na PC.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:33

Te filary mają tak na oko jakieś trzydzieści metrów obwodu, może więcej. Jaka gruba będzie ta opaska z 5-6 kg plastiku? Makaronu? I zetnie taki filar? Chyba w grze komputerowej. Pewnie że można to zaminować i wysadzić, tylko jak sam zauważyłeś, Rosjanie pewnie tego jakoś pilnują. Japońscy Kamikadze ginęli za cesarza. Muzułmanie idą do raju gdzie czekają na nich piękne hurysy. Indianie szli do krainy wiecznych łowów. Gdzie wybiorą się ci hipotetyczni ukraińscy dywersanci? I dlaczego akurat most? Przecież bałtyckie rury miały być pierwsze i tutaj faktycznie kilka kg może narobić szkody.

robo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:28

o stanie bałtyckich rur świadczy fakt że Gazprom wykupił właśnie 92% przepustowości Jamału od polskiego Gaz-System na następny rok

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 15:13

To nie świadaczy o stanie bałtyckich rur tylko o ilości chętnych na ruski gaz :) Bałtyckie rury są w pełni wykorzystywane.

ROTFL
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:53

Zalezy jak to zrobisz. To jest wykonalne. O ile oczywiscie rosjanie nie pilnuja podejsc do tego mostu. A zdziwilbym sie gdyby nie pilnowali. Dla nich to symbol polityczny.

Eee
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:04

Nie kłóć się. Pisze ze da rade na pontonie to da rade hehehe Pozatym ten most to tylko fikacja propagandy kremala, a jak nie to i tak sie rozleci zaraz jak wyszstko co rosyjskie. Faktem zas jest ze nadawanie tej rekiecie takiego przydomka to strasznie slaba propaganda i niszczy wiarygodnosc calego programu.

Bebe3
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:26

Most budowali i projektowali Chinczycy , Rosjanie podejmowali proby ale ze wzgledu na ruchu podloza i niski poziom technoligiczno inzynierski przejracza to ich mozliwosci .

XXL
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:51

Zastanawiam się co biorą wszyscy ci którzy takie tematy poruszają na łamach internetu. Mam nadzieję że potencjalni autorzy takiego ataku zdają sobie sprawę z konsekwencji. Miłego dnia. Pozdrawiam.

hermanaryk
piątek, 19 marca 2021, 12:30

Sądzisz, że internetowe pogaduszki mogą doprowadzić do wybuchu wojny? :) Jeśli nawet, to na znacznie wyższym szczeblu - prezydenckim.

Jabadabadu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:12

Jak widać nie zdają sobie sprawy. Mentalnie są na poziomie 1914 roku, kiedy to wznoszono modły "o wielką wojnę prosimy cię Panie". Od tego czasu trochę się zmieniło na świecie i możliwość wyparowania w ciągu 26 minut jest realna i potwierdzona praktycznie. To jest istotna zmiana. Nie dotyczy to mentalności oszołomów modlących się o wielką wojnę.

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 02:32

Jabadabu nie znam nikogo kto obecnie modli si o wielka wojne Znam za to co niektorych ktorzy cigle mowia o powtorce 2 Wojny Swiatowej Magim Pawtarit mitp

Jabadabadu
czwartek, 9 lipca 2020, 14:54

Spoko, proponuję, żeby ci którzy tęsknią do powtórki II ww sami ją rozpiczęli zatrudniając się na przykład jako nawierzchnia mostów przez które przejadą czołgi. To nie ważne czyje te czołgi będą. O bardziej finezyjnych doznaniach wojennych nawet nie wspomnę.

MAG
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:49

Samowolne budowle się wyburza , tylko to Rosjanie zaatakowali Ukrainę przy pomocy tzw separatystów a faktycznie to są żołnierze , więc Ukraina ma prawo zbombardować most który przechodzi przez jej terytorium bez faktycznej zgody

eeee
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:05

Aż dziw że tego nie zrobili jeszcze.. jak i nie odzyskali krymu, donbasu. Maja "prawo" wiec.. na co czekaja ?!

Bebe3
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:28

Zadluzenie Rosnieftu u Gazoromu jest o 11% wyzsze niz rosyjskie rezerwy , zastaniw sie wania kogo bedzie ratowal Putin kolegow czy Ciebie ?

logika
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:21

Na dogodny dla siebie moment. Ich most, ich problem.

gienek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:37

A mnie się wydaje, że to jest tak jak w 1914. Świat oczekuję resetu wojennego, tylko jeszcze wielcy tego świata nie dogadali się co ma być Sarajewem i czy takich "miejscówek" nie powinno być może więcej. Most Kerczenski nadaje się idealnie, bo wiązałby sily Rosji i zajelo czyms niezadowolone rosyjskie spoleczenstwo z powodu narastajacego ubostwo, do tego odwrócilo by częsciowo uwagę od Tajwanu, Honk-Kongu, Morza Śródziemnego z Turcja w roli głównej, Libii i Izraela w czasie realizacji planu Kuschnera. Gdzieś musi kolokwialnie walnąć, by nie zbankrutowaly swiatowe finanse po resecie koronawirusowym..

Insider
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:23

Planu Kuschnera. Popłakałem się ze śmiechu.

Karkoszka
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:33

Żebyś nie musiał płakać krwawymi łzami jak go zrealizują.

Shsh
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:26

Polska musi miec plan zajecia Krolewca, ruscy beda sie rozpadac za 10-20 lat jak sie ropa skonczy, trzeba byc przygotowanym zeby niemcy nas nie uprzedzili.

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:51

Za 10,20 lat bedziesz zajęty obroną Szczecina przed islamską armią z Kalifatu Niemieckiego.

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 02:34

Fifi ty sobie poogladaj jak muzulmanie modla sie w Moskwie Najwiekszy meczet na swiecie

fifi
wtorek, 7 lipca 2020, 17:13

Czyli walka na dwa fronty:)?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:19

Fifik ale to u was w Rosji muzułmanie to 20% ludnosci a nei w Niemczech?:)) Ale juz widzę zmieniłęs z Francji na Niemcy, nowy prikaz czy co?

fifi
wtorek, 7 lipca 2020, 17:15

W Niemczech jestem przynajmniej raz w miesiącu. Wiem co widzę:).

Łukasz
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:06

Dobre;)

zyg
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:09

Parafrazując rosyjskiego "klasyka" można stwierdzić że "okręg Królewiecki to pokraczny bękart Jałty i Poczdamu", i jest pewne że jeszcze w tym wieku problem się rozwiąże. Jednak nawet na dziś olbrzymie koszty odbudowy infrastruktury i renowacji terenów zdewastowanych przez 75 lat rosyjskiej okupacji, pamiętajmy w jakim stanie były w Polsce bazy wojskowe czy n.p. dzielnice Legnicy które przez 45 lat zajmowali Rosjanie? Bez poważnych funduszy UE się nie obejdzie.

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:07

Czyli w tym wieku rozwiąże się także problem naszych Warmii i Mazur, Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska które są na tej samej zasadzie co Obwód Królewiecki "pokracznym bękartem Jałty i Poczdamu".. Niemcy bez funduszy UE poradzą sobie z odbudową infrastruktury i renowacją terenów zdewastowanych przez polską okupację.

spoko
wtorek, 7 lipca 2020, 02:36

HeHe A tak martwisz sie o pamiec wolynia A tu takie teksty

Bebe3
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:30

A kiedy one wasze byly ?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:21

Heheszku jakbys zapomiał biedaku( choć pewnei cię nei nauczyli) Warmia była Polskam podobnie Pomorze zachodnie czy Śląsk były częscią państwa Polskiego zanim doszło do rozbiorów. A Królewiec?kaliningrad nie był rosyjski do 1945r a do 1702 bytył nawet częścia Polski( Lennem).

wtorek, 7 lipca 2020, 16:25

Prusy Książęce były lennem (a nie częścią) Polski od 1525 do 1657 (traktaty welawsko-bydgoskie). Pomorze Zachodnie i Śląsk były częścią Polski do rozbiorów - to znaczy kiedy "historyku"? Za pierwszych Piastów? Warmia do 1945 była polska ok. 300 lat przed I zaborem - tu się częściowo udało, ale to przypadek, sądząc po pozostałych mądrościach.

HeHe
wtorek, 7 lipca 2020, 18:39

Davienek uczył się historii Polski w szkole z wykładowym ukraińskim :)

zyg
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:11

heheszku , podejrzewam że wszyscy nosicie za ciasne uszanki gdyż nie dociera do was na czym polega zjednoczona Europa czy Schengen. Każdy Niemiec który dziś chciałby się osiedlić na Warmii czy Mazurach ma do tego prawo, tak samo jak każdy Polak n.p. w Wilnie i miejmy nadzieję że za kilka-kilkanaście lat we Lwowie. A Niemcy wciąż płacą za odbudowę DDRu, polecam zdjęcie satelitarne Berlina nocą, nadal widać gdzie był mur i Berlin Wsch.

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:09

W zjednoczonej Europie zygusiu nadal są granice państwowe a w swoim powyższym komentarzu chyba nie sugerowałeś jednak "osiedlenia" w Obwodzie Królewieckim tylko zmianę jego przynależności państwowej bo jak może zauważyłeś Obwód ten nie należy do Unii tak samo jak nie należy do niej twoja "batkiwszczyna" oraz (w tym przypadku niestety) stary, polski Lwów. Miejmy jednak nadzieję, że w przypadku Lwowa oraz całej Małopolski Wschodniej, Wołynia i Polesia to się zmieni a więc uwagę o za ciasnych uszankach zachowaj dla swoich kolegów z rejonowego prowydu. Co do Berlina to widziałem go parokrotnie przed i po upadku muru.

robo
wtorek, 7 lipca 2020, 16:33

"Co do Berlina to widziałem go parokrotnie przed i po upadku muru". byłeś pucybutem Putina gdy był bazowany w Dreznie???? ale zaraz, w ACz nie było etatu pucybuta?

HeHe
wtorek, 7 lipca 2020, 18:36

Jako Ukrainiec możesz nie wiedzieć tego, że Polacy od 1982 roku nie musieli mieć wiz do Berlina Zachodniego a także do Austrii. Wy byliście wtedy sowietami :)

zyg
środa, 8 lipca 2020, 07:06

Aleś dowalił do pieca "w 1982 Polacy nie musieli mieć wiz do Berlina Zach i Austrii" HA HA HA HA W stanie wojennym i generalnie przed 1985 mogli wyjechać jedynie internowani których komuchy zachęcały do wyjazdu i ktoś z bardzo mocnymi plecami w SB. Do Austrii to poleciał bez wizy chorąży pilot AN-2 z pułku transportowego na Balicach, a do Berlina bez wizy latali ci którzy mieli szczęście i ich krajowy samolot był uprowadzony. Stąd niemieckie powiedzenie: LOT - Landet Often am Tempelhof. Tak że swoim komentarzem właśnie zredefiniowałeś pojęcie bezgraniczności głupoty.

dim
wtorek, 7 lipca 2020, 04:14

Polaków na Wołyniu mieszkało tylko około 18%, więc trochę realizmu poproszę. Zresztą siły zbrojne Ukrainy będą wkrótce wielokrotnie silniejsze niż te polskie, podobnie siły Niemiec. Polskie pozostałoby "Księstwo Warszawskie". Z żydowskimi domami - polskimi ulicami. Twierdzę, że lepiej niech jest, jak jest teraz.

HeHe
wtorek, 7 lipca 2020, 13:41

Polaków na Wołyniu mieszkało 30% z czego wszystkie większe miasta wołyńskie były polskie. 40% ludności Wołynia stanowil Ukraińcy a resztę Węgrzy, Żydzi, Czesi, Słowacy, Ormianie. Siły zbrojne Ukrainy cisną broń w krzaki jak ktoś przypadkowo tupnie a o ich morale niech świadczy ilość uciekinierów przed poborem :) Nie za bardzo wiem co do rzeczy ma Bundeswehra - jak rozumiem sugerujesz, że stanie za rezunami ...? Nic bardziej mylnego.

Swarożyc
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:40

...i wyprzedzajacy atak na Rostoke Chociebuz i Wologoszcz

polak
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:10

wedlug CIA rozpasć sie mieli koło 2004.I jakos to im nie wychodzi.Kolejny internetowy anal izator ,ktory dzieli skóre na niedzwiedziu.

Bebe3
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:32

A teraz zobacz ile kosztowala ropa 3,4 latatemu a ile dzis , o cenie gazu z litosci nawet nie pisze ....

Karkoszka
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:17

CIA też musi z czegoś żyć i zapewnić sobie sens istnienia. Gdyby rozwalili Rosję to po co ich utrzymywać? Chinom i tak nie dadzą rady, prędzej Chiny im.

zyg
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:17

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy wielu rosyjskich naukowców ostrzegało że budowanie mostu w tym konkretnym miejscu jest ryzykowne ze wzgl na specyficzne warunki geologiczno tektoniczne. Również w 1943r Niemcy (w innym miejscu) w 8 mies zbudowali ok 60% mostu przez cieśninę. Rosjanie most dokończyli jednak uznali potężne ostrogi zaprojektowane przez saperów Wehrmachtu za "zbędne" w rezultacie most runął pierwszej zimy. Obecny most jest na pewno jedną z najdroższych tego typu konstrukcji na świecie, każdy metr kosztował 9 x więcej niż Most Konfederacji zbudowany nad oceanem w Kanadzie a 6 x droższy niż system mostów i tuneli łączących Macau z HKG i kontynentem. W każdym razie spora szansa że konstrukcja runie, taka rosyjska tradycja. Kilka tyg temu runął strategiczny most kolejowy łączący miasto i port w Murmańsku z resztą Rosji.

ciężki jest los trolla w dobie swobodnego dostępu to praktycznie każdej informacji
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:07

Ciebie przez ten sowiecki syndrom po prostu żal. Do idiotyzmów dot. "runięcia" mostu kolo Murmańska nie odnoszę się ze względów wiadomych (aby obnażyć tylko trollą naturę podam, że nie runął cały most a fragment z jednym filarem podmytym przez wyjątkowo silną powódź a sam most ma prawie 100 lat.)

B-system
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:42

Czyli nie ,ze traktor ma zniszczone jedno koło , ale wazna informacja ,ze trzy koła traktora sa dobre , typowo rosyjsko mongolskie tlumaczenie

Ech
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:09

We Wloszech jakis czas temu zawalil sie most

Jabadabadu
poniedziałek, 13 lipca 2020, 19:22

Włoskie mosty tak mają, że albo same się zawalają (Genua), albo trzeba je wyburzać jeszcze przed oddaniem do użytkowania, a to z obawy przed zawaleniem (A1, pod Częstochową). To taka narodowa cecha.

robo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:54

zażalenia dot cięzkiego losu trolla skieruj do starszyny w kontrolce, "nie runął cały most a fragment z jednym filarem" czyli nie ma problemu!! może o tym nie wiecie ale u nas w Polsce w wielu miastach stoją mosty czy wiadukty kolejowe sprzed ponad 150 lat i jakoś nie runęło "nawet jedno przęsło" a powodzie sięgały nawet 1-go piętra, oczywiście dotyczy to głównie regionów które miały szczęście i nigdy nie były pod zaborem rosyjskim.

ciężki jest los trolla w dobie swobodnego dostępu to praktycznie każdej informacji
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:44

Prymitywnych botów niestety nie zaszczycam dyskusją. Ale brawo-wniosłeś się na wyżyny: tyle tekstu w jednym poście? To mogło przegrzać procesor.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:25

Most konfederacji, długość około 13 km, koszt, około miliarda dolarów, ćwierć wieku temu. Most na Krym, długość całkowita około 18 km, (suma długości mostów drogowego i kolejowego), koszt, równowartość około 4 mld dolarów. Już tutaj wychodzi że jednak nie 9 x więcej za każdy metr, nawet uwzględniając różną wartość dolara ćwierć wieku temu i obecnie. A teraz różnice. Most konfederacji, jedną jezdnia, jeden pas ruchu w jedną stronę. Most Krymski, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w jedną stronę, do tego most kolejowy. Wysokość, most Krymski, sześćdziesiąt metrów nad lustrem wody. Most konfederacji? Nie znalazłem danych, ale że zdjęć wynika że min dwa razy mniej. Ciekawe jakie dane przyjąłeś w swoich obliczeniach?

LOL
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:21

Garść prawdy. Najdłuższy most w Europie, największy śmigłowiec, najszybszy myśliwiec, najwięcej broni jądrowej, najdłuższe metro, najwyższy budynek i wiele naj jest w Rosji. A czy jest tam najwyższy poziom życia dla ludzi?

B72
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:44

I jeszcze najcięższy telewizor na swiecie .

robo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:40

TV KOLOROWY z automatycznym samozapłonem!! podobnie jak respiratory

zyg
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:17

Most Konferderacji: CAD 1.3mld/ USD 912mln. Most Putina koszt oficjalny USD 3.8mld (tyle poszło do Strojgazmontażu Rotenberga) plus następne ponad 250 mld rubli wydane na projekt przez "Ruskije Awtomobilne Dorogi) o czym pisał "Kommiersant" zanim redakcja otrzymał z Kremla przyjacielską radę aby porzucić temat. Wysokość mostów bardzo łatwo sprawdzić w sieci: Most Konfederacji 60m natomiast nie wiem dlaczego wysokość mostu Putina podana jest na 35 m?

ciężki jest los trolla w dobie swobodnego dostępu to praktycznie każdej informacji
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:47

Zachowaj choć trochę "godności": nie bądź drugim Davienem, błaznem do kwadratu. Przełam się z tym "mostem". Napisz w końcu prawdę.

czytelnik D24
wtorek, 7 lipca 2020, 10:26

Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz.

los trolla jest ciężki przy obecnym kursie rubla
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:34

Przełam się i GFYrslf Ivan?

qwert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:05

Najpierw obliczył, a później podłożył dane takie żeby obliczenia się zgadzały - przecież to jest proste

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:46

Jakieś bliższe dane o tym strategicznym moście kolejowym?

mm
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:59

samowole budowlane się wyburza, każdy to wie może prócz Rosjan. Po drugie, budowanie na cudzej ziemi nie czyni inwestora właścicielem obiektu i ziemi, każdy to wie może prócz Rosjan. Brak respektu dla cudzej suwerenności ma skutek wzajemności, każdy to wie może prócz Rosjan.

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:55

Wiec rozwalcie im ten most Mykolaj.I tak za wami nie przepadam,więc ...

w.
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:48

Na Kijów ile trzeba głowic jądrowych? Jak konflikt na pełna skalę to pełną. Zresztą wystarczy uderzenie zwykłymi pociskami w tę ukraińska elektrownię jądrową.

AMF
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:41

Lepiej policz ile wąglika i eboli potrzeba by plac czerwony stał się największym cmentarzem świata.

Antoni Wierzba
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:14

Jedna głowica jądrowa wystarczy, i po ukrach...

bat
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:52

Ciekawe czy przed memorandum budapeszteńskim gdzie Ukraina zdała Rosji głowice jądrowe, też bylibyście tacy cwani. Zresztą wtedy to właśnie Rosja gwarantowała Ukrainie nienaruszalność granic. Ile są warte gwarancje i układy z Rosją? Nic....

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:40

Pierwszy atak jadrowy na Ukrainę oznacza po pierwsze takie sankcje ze Rosja wyladuje koło KRLD, po drugie oznacza wciagniecie za uszy do tej wojny USA i UK. Po trzecie Ukraina tez może np wysadzic w odwecie brudna bombę w Moskwie, i tak juz nic nie beda mieli do stracenia.

rED
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:11

Ciekawe że atak na most o wypowiedzenie wojny a urwanie Ukrainie Krymu już tym wypowiedzeniem nie jest. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?

poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:18

Rosjanie odebrali tylko swoje dawne ziemie, podobnie jak Polacy "ziemie odzyskane". Więc o co ten szum? Most też jest Rosyjski, niech go tylko dotkną, to po Ukrainie zostanie tylko pustynia...

poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:26

To nie płaczcie jak Mongolia odbierze sobie Moskwe razem z ruskimi niewolnikami:)

FIFA rafa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:24

Rosjanie swoje dawne ziemie to mają tam gdzie było księstwo moskiewskie. Radzę to kiedyś zobaczyć, zdasz sobie wtedy sprawę co 8 komu ukradli.

ROTFL
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:00

Sadze ze zgodnie z tradycjami nowo-rosyjskimi okaze sie ze most posypie sie sam w zwiazku z tym ze czesc cementu nie dojechalo i zastapilo sie piaskiem z woda. Rosja to nie kraj. To stan umyslu.

Kiks
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:41

Odebrali? Czyli jednak była to agresja.

Yugol
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:47

A może by tak prewencyjnie zająć tereny aż do Dniepru???

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:40

Gorzej jak was pogonią razem z USA( bo własnei ich wciągneliście do tej wojny) az za Ural.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:23

USA nie mają przyjaciół , mają interesy. zostawili Kurdów na pastwę Turcji. Na pewno za banderowców ginąc nie będą

Karkoszka
czwartek, 9 lipca 2020, 14:59

USA zawsze będą prowadziły wojnę z Rosją, aż do ostatniego Ukraińca/Polaka/Słowaka/Węgra, itd.

Seb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:43

Pamiętaj Davien, że 11 lipca przypada rocznica rzezi wołyńskiej - kiedyś sugerowałeś pod jednym z komentarzy, że jestem ruskim trollem - a nie - jestem polskim trollem i właśnie przypominam, żeby uczcić pamięć Polaków wymordowanych na kresach wschodnich - im też należy się pamięć.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:27

Seb a co ma wspólnego masakra Wołyńska z tym tematem to juz ci w gotowcu biedaku nie napisali?

Łowca trolli
środa, 8 lipca 2020, 06:36

Skonsultuj się najpierw z prowadzącym, to może chociaż częściowo unikniesz dalszego ciągu kompromitacji. Zrozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów należy traktować jako retoryczne...

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:14

Davienku, USA nie było, nie jest i nie będzie sojusznikiem Ukrainy. USA wykorzystuje Ukrainę a gdyby coś się stało to zostawi ją samą sobie tak jak Gruzję :)

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:16

USA są wciągnięte do tej wojny? Naprawdę? A od kiedy w niej uczestniczą? Rosja "napadła" na Ukrainę, a Ukraina nic? Nie wypowiedziała wojny Rosji? Nie goni wraz z USA (i NATO) agresora za Ural? A kiedy zacznie? I kiedy ty przestaniesz? Wąchać

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:29

Co ty bierzesz komentatorku ze masz taki odlot:)) Ale dla twojej załosnej wiedzy: USA sie zobowiązały do obrony Ukrainy jak inne mocarsto atomowe na nia napadnie i wywoła wojne:0 Dlatego Putin jak ognia boi się czegos taeigo:)) Ale płacz dalej, będzie wiecej smiechu:)

Anty cwaniak
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:27

Jak USA wybiło wagnerowcow w Syrii to Putin co zrobił? A Rosja kalibrem jest dość zbliżona do USA. Nie to co Rosja i Ukraina....

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:17

Opowieści o "wybiciu Wagnerowców w Syrii" przez USA - ku pokrzepieniu ukraińskich serc :)

nowa historia
czwartek, 9 lipca 2020, 10:42

Czyli nie było wybicia wagnerowców w syrii przez USA? Tak jak nie było napaści Rosji na Gruzję?

poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:33

Widzisz heheszku ale USA było tu dość ostrożne w szacunkach ilu z tych bandziorów od Wagnera poszło do piekła. To od was z Rassiji podawali liczby takie jak nawet 600 przywiezionych jako Gruz 200.

Syberia wzywa
środa, 8 lipca 2020, 12:13

Davien, dlaczego zapomniales sie podpisac. A twierdziles ze zawsze sie podpisujesz.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:57

Wagnerowcy to nie rosyjska armia, to najemnicy. Amerykańskich najemników też trochę na świecie wybito.

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 10:45

Taka nie rosyjska armia, że Rosjanie prosili o wstrzymanie ognia jak się Amerykanie rozkręcili. Amerykanskch najemników nie wybito sześciuset na raz przez siły Rosyjskie.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:32

Doprawdy?? No to z jakiej organizacji najemników z USA wspieranej przez rząd wybito kilkaset osób w jednym ataku? Czekam:)

środa, 8 lipca 2020, 08:08

A o Blackwater czytales kiedys trollu?

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 10:46

Blackwater nie dało się tłuc Rosjanom w szczerym polu (pustyni).

wtorek, 14 lipca 2020, 04:53

Oni tylko dyndali na mostach w Iraku.

wert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:19

A nie lepiej do Uralu?

P-lotnik
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:52

Dla ścisłości: na marszowym odcinku lotu pocisk jest napędzany silnikiem turboodrzutowym (MS 400), stąd w momencie uderzenia w cel nie ma w nim "resztek paliwa rakietowego", mogących zwiększyć efekt rażący.

ito
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:30

Na razie jadą na technologiach z czasów Ukrainy rosyjskozależnej- to Ukraina robiła silniki i część systemów naprowadzania dla Rosji, co przekładało się na finansowanie- również badań. Stworzyli system- pytanie ile egzemplarzy zamówi rząd Ukrainy, czy uda się z eksportem (i za ile)- bo to będzie warunkowało zarówno rozwój systemu jak i przetrwanie biura i zakładów. Patrząc na nasze doświadczenia- jeśli rząd Ukrainy nie zachowa się zupełnie inaczej niż nasze kolejne "Łucz", podobnie jak pozostałe biura konstrukcyjne i zakłady ukraińskiej zbrojeniówki, są na wstępie szybkiego procesu degradacji zdolności, a "Neptun" pozostanie jednym z ciekawych, innowacyjnych rozwiązań, które nie znalazły się na uzbrojeniu. Kto nie wierzy niech się przyjrzy realnym wynikom starszych T64 i Opłotów w czasie zawodów czołgowych- teoretycznie znacznie nowocześniejsze i lepsze czołgi okazały się katastrofą ze względu na jakość wykonania. Co sporo mówi o kondycji zakładów- i armii, która ten złom odebrała i próbowała używać zamiast kazać producentowi doprowadzić do stanu używalności. Natomiast co do politycznej strony tematu- jeśli rzeczywiście uderzą i naprawdę choćby nieznacznie uszkodzą most muszą się liczyć z całkowitą utratą dostępu do Morza Azowskiego, a być może również obszarów rosyjskojęzycznych wykraczających nawet poza dzisiejsze Republiki Ludowe. I nikt palcem nie kiwnie żeby im pomóc- mogą liczyć najwyżej na gadanie i kredki.

wewqewqreewqr
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:01

Te rakiety mogą zaszkodzić mostowi Kerczeńskiemu, ale przede wszystkim bardzo utrudniają blokadę morską Ukrainy i desanty na ich wybrzeża.

Paragraph23
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:45

Piszemy o ataku na infrastrukturę cywilną. Most to infrastruktura cywilna. Czy wyobrażacie sobie, żeby tak po prostu dokonali ataku na ten most ? Bez wypowiedzenia wojny ????? Ludzie, trochę rozsądku.

ROTFL
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:02

Mosty w sowietach byly i sa traktowane jak infrastruktura wojskowa

kukurydza
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:23

Most postawiony przez okupanta i służący do przerzutu i zaopatrywania sił okupacyjnych to NIE jest żadna infrastruktura cywilna.

Palmel
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:29

naucz się historii Krym nigdy nie był Ukraiński ten kraj początki ma dopiero pod koniec XIX wieku język powstał na początku XX wieku jako mieszanka Ruskiego i Białoruskiego, był Rosyjski a dobyła go na Turcji Katarzyna Wielka w 1772 roku a w 1792 założyła miasto Odessę , tak że Krym wróci do Rosji po tym jak Chruszczow przyłączył go do Ukrainy

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 10:49

Niema znaczenia czy był i kiedy. Faktem jest, że Rosja siłą usiłuje zmieniać uznawane wcześniej granice, wykorzystując armię. Nie poraz pierwszy zresztą. Schemat ten sam: bez wypowiedzenia wojny: pod pretekstem "ochrony ludności".

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:42

Paragraph, na Ukrainie trwa wojna z Rosja, choc i Ukraina i Rosja unikaja tego terminu co prawda z róznych powodów. Mosty sa zawsze legalnym celem wojskowym, zwłaszcza te wykorzystywane przz siły wroga .A tym bardziej wybudowane na okupowanym terytorium.

Palmel
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:32

pokaż mi te wojska rosyjskie na Ukrainie, to jest tylko propaganda i też naucz się historii chyba opuściłeś jakieś lekcje w XIII wieku w Polsce mówiło się o tych terenach "U krańca ziemi" a mieszkali tam Rusini którzy później zostali wyparci w rejom Moskwy

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 10:50

Czyli Rosja jest tam gdzie są Rosjanie? Wystarczy nawieźć Rosjan albo naturalizować tybylców rozdając im paszporty - i już możemy granice przesuwać?

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:54

Dlaczego Ukraina atakuje Donbas? Bo są tam wojska rosyjskie. Dlaczego Ukraina nie atakuje Krymu? Bo tam naprawdę są wojska rosyjskie.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:36

Jakbys nie zauwazył w Donbasie masz operację antyterrorystyczną a Ukraina jak na razie unika wypowiedzenia wojny Rosji. W Donbasie masz rosyjskei wojska i rosyjskich terrorystów, na Krymie masz i tego i tego zwyczajnie znacznie więcej i dlatego tej swołoczy tam nei atakuja.

HeHe
wtorek, 7 lipca 2020, 13:49

"Operację antyterrorystyczną" to prowadziły także einsatzgruppen na Zamojszczyźnie czy Kielecczyźnie a więc nie wypisuj bzdur. Ukraina "unika wypowiedzenia wojny" a nawet nie zrywa kontaktów dyplomatycznych z Rosją bo 5 milionów Ukraińców pracuje w Rosji :) Do tego właśnie doprowadził twoją "batkiwszczynę" Majdan czyli "rewolucja godności".

Stalin@
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:30

Rosja to kraj kłamców, morderców i tchórzy.

Palmel
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:34

jak tak to dlaczego dwóch kaprali tam przegrało swoje wojny

czwartek, 9 lipca 2020, 10:51

Rozciągnięte linie zaopatrzenia i ostre zimy. Tylko to.

Żorż
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:45

O,Davien.Jak nie on,jak on .Żenada.

malimon
wtorek, 7 lipca 2020, 23:21

też go uwielbiam...

qwert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:06

Dobre

Prawda
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:50

Most jest obiektem wojskowym strategicznym. Zapewniający to, że Ukraincy nie wjadą na Krym. W razie zburzenie istnieje mozliwość odbicia Krymu

ubawiony
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:01

Nie odbiliscie Krymy zanim wybudowali ten most .Czemu :)?

rED
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:12

A zajęcie Krymu to było z wypowiedzeniem wojny czy bez?

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:14

Po co Ukrainie rakiety do zniszczenia tego mostu skoro lada moment on sam się zawali? Przecież podobno już osiada bo "podpory niestabilne", peka "bo cement ukradli" i "rozjeżdża się" z powodu dryfu płyt tektonicznych. Tak przynajmniej pisali na forum członkowie pewnego koła wzajemnej adoracji.

POLAK
poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:04

A ile tutaj proruskich na forum :) Ja nie uważam ani Ukraińców za braci ani tym bardziej ruskich.W Polsce już upadły wszystkie pomniki czerwonej zarazy i wzorowo.

Alosza
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:06

To źle bo Rosjanie to nasi bracia Ukrainiec nie ma takiego narodu jest Rusin Ukrainiec to wymysł Austriaków którzy sklucali grupy które mieszkały na ich terytorium aby łatwiej rządzić

Anty rusofil
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:08

To jak w bajce o Lechu Czechu i Rusie? Ale Ruś kijowska nie ma nic wspólnego z Rosjanami. Rosjanie w Europie to tylko najeźdźcy. Dziki pomiot złotej ordy. Pochodna z księstwa moskiewskiego.

zupa grzybowa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:22

Przeglądałeś słownik. I zajrzałaś do wiki.Przez pomyłkę?Ale coś tam jednak zostało. Brawo.

Swarożyc
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:44

Ukraina formalnie jest, tylko narodu ukrainskiego nie ma...

czytelnik D24
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:41

Sto razy prędzej nie istnieje coś takiego jak naród rosyjski - bo to nic innego jak zlepek podbitych plemion ze znacznie dłuższą historią.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:18

Zlepkiem czego jest naród amerykański?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:39

Imigrantów z całego swiata uznających go za swoją ojczyznę i tworzących jeden wielki, najpotęzniejszy na Ziemi kraj.

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:36

To zbiór ludzi którzy z całego świata jadą i chcą być Amerykanami. A Rosja to kraj zruszczonych, podbitych i zastraszonych wielu narodów służących żydowskim oligarchom i agenturze KGB.

Yugol
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:44

Nie szanujesz cudzych grobów,nie oczekuj poszanowania dla swoich.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:44

No popatrz Yugol, ale jakos w Polsce nei obala sie pomników na cmentarzarz czerwonoarmistów. Usuwa sie pomniki bedace symbolami okupacji i zaleznosci od ZSRS.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:53

Za to na UPAdlinie właśnie ścięto krzyż upamiętniający ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach na Wołyniu...

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:39

I neich zgadne, winnymi okazali się ruscy prowokatorzy i bandyci:))

Fanklub Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 09:33

Nie: ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, Żydzie, które przy okazji dało zakaz wjazdu na Ukrainę tym Polakom, którzy pod tym krzyżem palili znicze i składali kwiaty... Chciałeś błysnąć a się zbłaźniłeś! :)

rED
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:15

Widocznie nie jesteś świadomy że wasza władza zmusiła naszą do stawiania wam pomników PO ZA cmentarzami. No niestety za zaś zapytam jak potraktowaliście groby naszych oficerów z Ostaszkowa, Kozielska i innych tego typu miejsc?

?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:03

Dlaczego nie wspomniałeś o tych w Katyniu?

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:20

Otóż w Katyniu, Ostaszkowie , Kozielsku i Starobielsku są oznaczone kwatery ofiar wraz z ich nazwiskami. Jest pomnik ofiar a wszelkie rocznicowe uroczystości maja honorową asystę armii rosyjskiej. Na polskich Kresach ofiary dokonanego przez Ukraińców bestialskiego ludobójstwa leżą w nieoznakowanych dołach śmierci a Ukraińcy nadal zabraniają nam ich poszukiwania. Widzisz różnicę?

rED
wtorek, 7 lipca 2020, 07:38

Bez żartów, przez dziesięciolecia zarastały trawą i lasem. Dlaczego skoro "zbrodni tej dokonali Niemcy"?

tak pytam
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:40

A czy są groby i rosyjska honorowa asysta przy dołach gdzie wrzucono 130 tys Polaków wymordowanych strzałem w tył głowy na Kresach od roku 1937?

autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:48

Drąż temat rezun.Ja myślę ze ten pomysł z rakietą i mostem jest żydowskiej proweniencji. Za Babi Jar.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:32

Następnym razem, jeżeli piszesz w moim imieniu wpisz Autor widmo.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:41

POLAK, to źle uważasz. Mamy wspólnego, potencjalnego wroga, czyli FR. Jesteśmy sąsiadami i powinniśmy być gospodarczo i politycznie zaangażowani w temacie współpracy obu narodów i krajów. Razem Polacy i Ukraińcy razem walczyli przeciw Bolszewikom. Ukraińcy są bliżsi Polakom, niż jakikolwiek inny naród w Europie, Uwierz mi, że w przypadku W podobnie jak Ukraina, Polska Będzie musiała zasadniczo liczyć na siebie.

ja to ja
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:04

Zlodziej nicków...

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:29

Nie było, nie ma, i w możliwej do przewidzenia przyszłości nie będzie większego wroga Polski, Polaków i polskości niż władze Ukrainy oraz znacząca część Ukraińców z Zachodu tego kraju. My i Rosjanie powinniśmy nareszcie zostać partnerami tym bardziej, że mamy wspólnego wroga - ukraińskich banderowców.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:37

HeHe, My czyli kto ? Napompowałeś się jak balon.

czwartek, 9 lipca 2020, 10:54

Jakto kto: Rosjanie, Słowianie :)

Jabadabadu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:19

Anglia nie ma odwiecznych wrogów ani odwiecznych przyjaciół. Anglia ma tylko odwieczne interesy. Churchill.

polak
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:20

to chyba ty , nie wypowiadaj sie za wszystkich.A tobie tv nie dziala , nie slyszał ze bolszewików już nie ma.

czwartek, 9 lipca 2020, 10:54

taaa, niema :)

rED
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:18

Tak, tyle tylko że Ukraińcy razem z Niemcami walczyli z Polakami, Rosjanie również z Niemcami przeciw Polakom a ostatecznie wszystkie te 3 nacje urządzały nam rzezie. Dla nas korzystna jest Ukraina skonfliktowana z FR ale nie za silna.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:50

rED na konflikcie Ukrainy i Rosji nie zbudujesz stabilności w regionie. To FR zależy na tym, aby Ukraina była słaba i zależna. Przypomnij sobie powód Majdanu. Ukraińcy w przeciwieństwie do Rosjan potrafią myśleć niezależnie. Historii nie zmienimy. My też w powstaniu Chmielnickiego Ukraińców topiliśmy we krwi. Też mamy się czego wstydzić. Jak mówił Chmielnicki, który był przecież Polakiem " Brat zabijał Brata ". Wydrapując sobie grzechy historii, niczego razem nie zbudujemy. Jeżeli potrafimy z Ukraińcami na co dzień żyć, pracować i pić wódkę razem, to może moglibyśmy zbudować coś więcej. Mamy jedyną historyczną szansę po rozpadzie ZSSR i Pomarańczowej Rewolucji, aby Polska i Ukraina zbliżyły się do siebie. Już Piłsudski dawno temu widział w idei obojga narodów siłę militarną i gospodarczą, której nie odważyłaby się przeciwstawić nawet Rosja. W obecnej sytuacji, nie pozostaje Polsce, Ukrainie nic innego, jak wspólny sojusz ze wsparciem USA. W innej sytuacji jesteśmy zdani sami na siebie i w przypadku W, koło historii znowu przetoczy się środkiem Europy przez Polskę.

podatnik
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:46

Drogi Ukrainy i Polski rozeszly sie dawno temu .... i bylo to na wyraznie zyczenie Ukrainy.

sża
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:28

Nie wciągajcie nas do wojny z Rosją, bo to nie jest w naszym interesie. No i jak chcecie się kolegować, to chyba wypada nas wcześniej przeprosić za ludobójstwo na Wołyniu...

czwartek, 9 lipca 2020, 10:55

Rosja jest specjalistą w wywoływaniu wojen bez wojen.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:38

Chyba już jesteście w stanie wojny z FR ?

:)
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:53

Zapomnij.

Hmm
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:46

Popieram. Od Rosji musimy trzymać się z dala. Rosja pokazała że żadne z nią układy nie są warte splunięcia.

.
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:23

Trzymajcie się.

Xiński
poniedziałek, 6 lipca 2020, 06:54

Jak widać na załączonym obrazku różnica pomiędzy Rosją i Ukrainą jest ogromna. Rosja nie dąży do niszczenia celów na Ukrainie chociaż dysponuje odpowiednią bronią i możliwościami. Ukraina takiej broni jeszcze nie ma, a już straszy. Kto jest większym zagrożeniem dla pokoju Ukraina czy Rosja!?

czwartek, 9 lipca 2020, 10:56

Rosja co mogła to wywiozła z okupowanych teryroriów ukrainy "białymy konwojami" "humanitarnymi"

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:00

Rosja wykorzystuje tylko wiedzę innych krajów o tym że jak za bardzo będą się bronić to wymordują dziesiątki tysięcy ludzi, a później swobodnie grabią sąsiadów którzy według ciebie powinni im dziękować za to że nie zaatakowali ich bronią jądrową s jedynie okradli. Ależ ta Rosja ma dobre serce.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:45

Xiński jakbys nie zauwazył ten most jest nielegalną budowla na terenie Ukainy( Krym ciągle jest Ukraiński)

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:13

Davien, daj spokój. Po referendum już niestety dla Kijowa nie. Kosowo też nie jest już częścią Serbii. głos ludu

czwartek, 9 lipca 2020, 10:56

Tylko, że na Krymie to nie "lud" głosował.

Karkoszka
czwartek, 9 lipca 2020, 15:05

Za to w Kosowie głosowalł "lud" z US Army.

wert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:26

Zdecydowanie sowiety. Nasza cywilizacja w przeciwieństwie do ich walki o pokój walczy o dwa pokoje z kuchnią i łazienką.

poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:02

Już odpowiadam na twoje pytanie. Zagrożeniem jest ten, kto napada innych, a nie ten kto się broni.

poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:39

Czyli USA

Jontek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:51

wolę być "napadniętym" przez USA niż "wyzwolonym" przez ruskich patrz NRF i NRD

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 00:29

Ciekawe, zapytaj Irakijczyków i Afgańczyków to się raczej nie zgodzą .

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 10:57

Afgańczycy są raczej wdzęczni za pomoc w walce z Talibami.

Jacek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:19

USA ukradły Ukrainie Krym? Ciekawych rzeczy was na historii uczą.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:44

Pan Xiński posiada typową mentalność wschodnią, która cechuje się wybiórczą i przewrotną oceną oczywistych faktów.

ja to ja
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:06

Dlaczego" pożyczyłeś" sobie moj nick?Taka mentalność?

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:40

Dziwne trollu, że dzisiaj zaczęło ci to dopiero przeszkadzać.

poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:41

Masz racje. To Ukraina zajela Krym, I to jej zownierźe przypadkiem w Doniecku I Lugańsku się znalazły.

Igor
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:20

Od ukraińskiego straszenia jeszcze nikt nie zginął a od ruskiego najazdu tak. To kto jest większym zagrożeniem?

Karkoszka
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:21

Powiedz to tym z Podola. Tylko najpierw znajdź tych kilkaset tysięcy grobów.

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 10:59

Zaczynasz opowiadać historię od środka: Gdyby zsrr nie rozmontował nam kraju w 39r, to nie byłoby żadnego Podola ani Wołynia. Porządku pilnowała by Policja jak w każdym innym kraju.

Pb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:19

To powiedz to tym z operacji polskiej NKWD. Tylko najpierw znajdź tych 1,5 miliona grobow.

Ron
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:10

A kto kogo najechał na Krymie to już Pan Xiński zapomniał ?. To jest ta ogromna różnica i zagrożenie ze strony FR

KURDYBANEK
poniedziałek, 6 lipca 2020, 06:51

SZALENCY Czerwona bieda na Ukrainie a oni rakiety. konstruuja

czytelnik D24
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:43

Szaleńcy to mają biedę w Rosji i do tego arsenał nuklearny. Murowany przepis na agresora.

Jacek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:19

Coś jak w FR

Murf fanem Polski
poniedziałek, 6 lipca 2020, 03:33

W ciągu 7 lat przeszli z armii, która nie mogła wydostać się z puli motorowej i była gotowa tylko na 5% walki, do budowy pocisków balistycznych, które mogą dotrzeć do Moskwy. Polska i Ukraina są naturalnymi sojusznikami w neo-imperialistycznej Rosji.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:46

Ukraina jest wrogiem Polski a nie żadnym sojusznikiem. I pasożytem jest - dość miliardów już naciągnęli... :)

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:00

Po pół wieku sojuszu z moskwą, jeszcze się nie możemy podnieść.

Prawda
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:55

Nie nie jesteśmy sojusznikami lecz jesteśmy sobie potrzebni. Przy czym silna Ukraina nie jest w interesie Polskim. W interesie jest to by istniała coś tam sobie działała i była jak najbardziej niezależna od Rosji. Bo do momentu gdy istnieje Rosja nam nie bardzo zagraża, bo nie ma powodu próbować nas atakować.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:06

Silna Ukraina potrzebna jest Polsce, tak jak silna Polska jest potrzebna Ukrainie, ponieważ leży to w interesie obu krajów. Oba kraje, jeden obok drugiego, mogą się doskonale rozwijać, nie konkurując ze sobą. Polska i Ukraina jako "mocarstwo" nie leży w interesie zarówno wschodu jak i zachodu Europy, bo są dla nich konkurencją w obszarze dzisiejszych ich wpływów. To dla tego UE sprzedała Ukrainę Rosji. Reszta była zwykłą grą. Ukraińcy mają szczęście, że zorientowali się na sojusz z USA, bo tylko stamtąd mogą liczyć po trochę na pomoc . Na Ukrainie jedynym problemem dzisiaj jest oligarchia i wschodnia zależność Ukrainy od Rosji. To ich kula u nogi. Módlmy się wspólnie, aby do władzy w USA nie doszli znowu demokraci, bo na wschodzie będzie znowu gorąco.

poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:22

ukraina to bankrut a ty o pociskach balistycznych.Budowali ale to za czsow ZSRR i z rospedu w lata

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 01:52

Taki most zbudowany od zera w parę lat, a u nas od 15 lat trwa remont linii kolejowej Warszawa Zachodnia - Radom, końca nie widac, pomimo że zrezygnowano z budowy drugiego toru na odcinku od Warki do Radomia, bo po drodze jest rzeka ! i trzeba by zbudowac .... most. to wyzwanie nie do przejścia.

Raider
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:53

A ile w Polsce jest nowych dróg,autostrad,chodników a ile w Rosji.I te domy kryte paskudną blachą.Byłem ok.150 km za Moskwą.Dziadostwo to mało powiedziane.

ubawiony
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:08

Na drugie masz turysta,prawda?

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:41

Autostrad w Polsce jest około 2 tys km, w Rosji podobnie. Tylko że autostrada autostradzie nierówna. Autostrada z Sankt Petersburga do Moskwy ma min cztery pasy ruchu w każdą stronę, w okolicach Sankt Petersburga osiem, a Moskwy nawet dziesięć. Jak to porównać z polskimi autostradami, to widać wyraźnie że słabo to w Polsce wygląda. Co do mostów, same nakłady na most krymski wyniosły więcej niż w III RP na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych. O to co lepsze na dachu, paskudna blacha czy piękny eternit kłócił się nie będę.

Palmel
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:35

a tam mieli jeszcze jeden duży problem tam się stykają płaty ziemskie

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:26

Pomijam szczegóły, jak to jest że przez 15 lat nikt, bo rządziły też PO polska kolej nie jest w stanie wyremontowac torów kolejowych na dystansie mniej niż 100 km, że o zbudowaniu mostu na rzece Pilica nie wspomnę ? to nie Amazonka tylko rzeka którą można przeżucic kamień na drugą stronę. A to na bardzo ważnym szlaku łączącym stolicę z dużym miastem nawet wojewódzkim kiedyś. Tak że półtorej dekady pociągi jeżdżą przez Dęblin albo komunikacja zastępcza. To są polskie dylematy a nie absurdy typu budowa lotniska w lesie pod Łodzią.

Raider
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:08

W Polsce dominującym pokryciem dachowym jest dachówka ceramiczna lub cementowa.Żyjecie na prowincji jak dziady i tyle.

złośliwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:10

Cementowa,ale i ceramiczna.poniemiecka.przejeżdżam przez taką wieś codziennie,w drodze do pracy.

czytelnik D24
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:44

Ty Polską prowincję to widziałeś chyba na mapie.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:43

Ty chyba polskiej prowincji nie widziałeś.

Realia RP
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:17

A byłeś na wioskach 40kmod Wrocławia? Polecam trasę 35w kierunku Śwdnicy jedź i zobacz jak się sypią domy i nie piszę tu o wiosce zabitej dechami na Podkarpaciu. Cudze widzisz a swojego syfu już nie.

Mieszkaniec Podkarpacia
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:27

Co do Podkarpacia bo mnie trochę ruszyło. Sam pochodzę i mieszkam na podkarpaciu właśnie w domku na wsi. Dzisiejsze osiedla domków na podkarpaciu nie odstępują nikomu. za to ściana zachodnia niby ta bogata to porażka. Jeżdzę dużo m.in Sulechów, Nowogród Bobrzański, Zielona Góra, okolice Szczecina. Stare sypiące sie budownictwo poniemieckie. Podkarpacie to Cud przy tym

wert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:35

Podkarpacie wraca do swej roli regionu najbardziej rozwiniętego jak było przed I wojną. Są zakorzenieni w przeciwieństwie do przesiedleńców z Kresów na zachodzie. Oni długo nie czuli się u siebie. Ostatnio tam jeżdziłem po kilku latach przerwy i są wielkie zmiany podobnie jak na Pomorzu i Mazurach z lat 90tych

ubawiony
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:12

Niestety nie mozna tu wyrzucić fotek Pokazlbym ci te zmiany.

Kot
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:52

Nie radzę oglądać za to zdjęć pokazujących bogactwo zaściankowej Rosji. To tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Krzysztof
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:20

Priorytety. Myślisz, że infrastruktura w Rosji wszędzie jest tak szybko budowana? :-)

Tioo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 01:02

Zaraz zaraz ale rosjanie ponoc nie zajeli ani krymu ni donbasu.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:05

Nie zajęli: odzyskali, wyzwalając z bezprawnej okupacji! I co im ukraińcu zrobisz? :)

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:39

A w '39 też wyzwoliliście sobie należne pół Polski. A nie, wyście to wzięli pod ochronę przed kumplami pod wodzą swego kolegi z wąsikiem. I tak samo powiedzieliście: A co nam Polaczku zrobisz?

Fanklub Daviena
wtorek, 7 lipca 2020, 09:35

To nie była Rosja, tylko Ukraińska Republika Ludowa. Jej I Sekretarz - tow. Nikita Chruszczow (Ukrainiec) ogłosił "referendum" nt włączenia Polskich Kresów do Ukrainy! :)

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:05

I inny towarzysz wtedy dzierżył stery - bynajmniej nie Urainiec.

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:04

A przypomnij nazwę jeszcze nazwę tego państwa którego przy wódcą był tow. Nikita CHruszczow. Czy był to Związek Socjalistycznich Republik Ukraińskich?

Anty rusofil
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:07

To od Rosji trzeba wyzwolić tak z 16 mln km². Przecież resztę podbili lub ukradli. Choćby Rzeczpospolitej. Księstwo moskiewskie nigdy nie sięgało nawet morza czarnego. A to właśnie kolebka tych morderców Słowian -rosji.

rED
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:21

Przypominam ci że dokładnie tak samo Niemcy mówili o Sudetach. Ciekawe wciąż te same podobieństwa.

Paranoid
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:02

A czy odzyskanie przez Chiny Władywostoku to będzie taki sam przypadek? A jak odzyskają to co im zrobisz?

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:47

Tak, czytam was trefnisie i czekam kiedy podacie ten termin wspólnej polsko-chińskiej granicy na Uralu, którą tu ciągle obiecujecie... :)

poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:25

Tyl

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:52

Rzym, III Rzesza, idee Lenina, Marksa i Engelsa też miały być wieczne. Поживем, Посмотрим ...

ja to ja
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:13

No i co z tm moim nickiem?Praworządny .

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:44

Z gramatyki twoich wypowiedzi jasno widać, że do polskiej szkoły nigdy nie chodziłeś.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:45

Wieczne to miały być USA. Przecież po rozpadzie Sowietów ogłoszono nawet "koniec historii". A tymczasem może już jesienią w USA wybuchnie nowa wojna secesyjna... :)

Auror widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:25

W każdym komentarzu widać Wasze sowieckie kompleksy. Wystają Wam jak słoma z butów. Trzeba było równolegle z Wojną Secesyjną w Ameryce, rozpętać wojnę domową w Rosji. Przy potencjale Wielkiej Rosji prześcignęlibyście dzisiaj militarnie i gospodarczo USA. Problem w tym, że z rewolucją nigdy u Was nie szła edukacja i to jest Wasz problem, z którym nie potraficie sobie poradzić jako naród. Z punktu widzenia Waszej władzy im głupsi Jesteście, tym łatwiej Was doić i Wami sterować.

Łowca trolli
środa, 8 lipca 2020, 06:42

Lepiej zainteresuj się, gdzie tkwią korzenie kompleksów członków, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji. Rusofobia szerzy się jak pandemia i czyni dotkliwe spustoszenia w osłabionych umysłach. Dlatego w pewnym sensie współczuję bezwolnym wykonawcom rozkazów płynących z wiadomych ośrodków walki propagandowej...

Veritas
czwartek, 9 lipca 2020, 11:08

To nie "rusofobia", to Rusorealizm. USA istnieje i ma się świetnie. ZSRR niema, a klika w Moskwie ile razy musiała w ciągu 100 lat zmieniać godło, flagę i chymn?

:)
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:23

Chwała.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:21

Prędzej ruscy oligarchowie dojdą do wniosku, że trzeba spadać z tonącego okrętu. A że są panami na włościach, więc te włości zabiorą ze sobą.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:47

Orthodox, stacji benzynowej ze sobą nie zabiorą. Dopiero gdy będzie pusta, zostawią i wyjadą na zgniły Zachór lu do USA, gdzie majątek jest ulokowany i gdzie ich dzieci chodzą do szkoły.

Prawda
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:58

Po 1 nie przesadzaj. To całe zamieszanie finansowane z zagranicy, niestety może wywołać wojnę. Bo USA bedzie chciało ugryść.

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:32

Po polsku pisze się UGRYŻĆ.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:55

Może i jest finansowane z zagranicy. Ale napięcia wewnętrzne w USA są wewnętrznej produkcji. Dziś wyczytałem, że w USA powstają murzyńskie uzbrojone bojówki złożone z uzbrojonych weteranów wojskowych, które mają się zająć "białymi rasistowskimi uzbrojonymi ekstremistami broniącymi pomników". Jak tak ostro idzie w sprawie pomników, to teraz sobie wyobraź kontestowanie wyników wyborów, zwłaszcza jak rzeczywiście będą takie szopki jak ostatnio jak nielegalne głosowanie przez imigrantów (do czego nawoływał... prezydent Obama, który jeszcze imigrantów zapewniał, że choć czyn który popełnią jest nielegalny, to praktycznie nie do wykrycia - lewackie sądy w USA zabraniają sprawdzania tożsamości wyborców, więc można głosować nielegalnie lub wielokrotnie lub za kogoś)... A jeden z szeryfów (co ciekawe, wyglądał na czarnoskórego!) na Florydzie ogłosił, że jak władze nie będą sobie radzić i nie przyślą policji czy Gwardii Narodowej do obrony mieszkańców jego hrabstwa przed lewackimi zadymiarzami, to zaprzysięgnie wszystkich legalnych posiadaczy broni w swoim okręgu jako zastępców szeryfa... :)

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:55

Jeżeli piszesz o gangach, powstały już w latach 70 XX wieku. A gdy będziesz chciał napisać o białych bojówkach, to CU Clux Clan powstał po Wojnie Secesyjnej. I proszę nie czytaj już GAZETY ПРАВДА, lepiej włącz TV Russia Today.

Yhil
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:56

Ruskichm mozna bardzo latwo zrobic game over wystarczy im wysadzic nord stream odciac ropociagi biegnace przez polske i w 2 miesiace maja nowa rewolucje pazdziernikowa.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:56

Prowadź Wodzu! Pokonaj Rosję! (ale nie prowadź Polaków, tylko swoich rodaków). :)

:)
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:15

Jego rodacy zarabiają na buty w Amazonie.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:58

Zastanawiam się, czy Wy możecie sobie jeszcze rano spojrzeć w lustro ?

Extern
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:04

Nic nie trzeba wysadzać, Nord Stream ma małą przepustowość (po to chcieli budować NS2) więc i tak nim Niemiec nie nakarmią. Za dwa lata Polska i Ukraina dzięki gazociągowi od Norwegów będą niezależne gazowo, więc w razie czego będzie można tą główną lądową nitkę poddać planowanemu "remontowi". A co do ropociągu idącemu przez Białoruś, to są szacunki (i to nawet Rosyjskie) że w tym dziesięcioleciu wydobycie ropy w Rosji spadnie o połowę, i jest to podobno już stały trend wynikający głównie z geologii, wystarczy poczekać.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:33

NS1 ma wystarczającą przepustowość by "nakarmić" Niemcy. Ciekawe czy wystarczy przepustowości BP i możliwości Świnoujścia by "nakarmić" Polskę i Ukrainę"?

wert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:57

Geologia plus rozmarzająca Syberia przez co infrastruktóra się rozpada. Wystarczy poczekać i nie karmić go

qwert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:26

Oni mają rewolucję, a ty radioaktywną dziurę w ziemi

wert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:01

Nie strasz nie strasz bo..... Strachy na lachy a w drugą stronę B61

Wieniawa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:49

Trzeba przyznać, że rosyjskie trolle mocno się przyłożyły do nauki polskiego

ja to ja
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:16

W przeciwieństwie do ukraińskich trolli.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:00

Widzisz głąbie, jednak ruski to ruski. M...y i mentalności nie zmienisz. Zobaczymy, czy dopasujesz litery. To taki test na inteligencję.

qwert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:27

Nie przyszło ci do głowy, że to są rozsądni Polacy ?

kukurydza
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:27

Myślisz że prawdziwi Polacy nie pamiętają, że Rokossowski nie był sam? Że były z nim całe tabuny, tak przywiezionych jak przyswojonych, jak ten Michnik, który się ukrywa przed sądem i wyrokiem za zbrodnie w Szwecji?

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:00

Nie przyszło ci do głowy, że te Michniki, Kwaśniewskie, Smolary, Cimoszewicze, których tatusiowie zostali tu osadzeni przy władzy przez Sowietów, z równą gorliwością co popierały okupację Afganistanu przez Sowietów, popierają teraz okupację przez USA? Tak jak popierały napaść UW na Czechosłowację, tak popierały napaść NATO na Jugosławię? Zdrajca zawsze będzie zdrajcą i dawniej się wysługiwali okupantowi Polski ze Wschodu a teraz z jeszcze większą neoficką gorliwością wysługują się okupantom Polski z Zachodu. I prawdziwych patriotów nazywają "ruskimi onucami"... :)

Kot
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:09

Prawdziwy "polski" patriota opływający innych Polaków od banderowców i włażący w tyłek Rosji bez wazeliny. Jakbyś był choć neutralny bym ci uwierzył, ale ty bronisz Rosji jak wściekły piesek w każdym aspekcie.

qwert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:18

Ci internetowi wojownicy w razie "W" z podwiniętym ogonem będą się kryć po piwnicach. Snują tu grafomańskie elaboraty o systemach bojowych, a jedyny kontakt z bronią to wiatrówka po dziadku

ciekawy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:11

Wy za to bohaterowie będziecie odważnie wtedy nieść czerwone sztandary?

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:11

Ci rozsądni Polacy to ci co ślinią się na myśl o tym że Rosja spali atomem Polskę . Z twojego stanowiska wynika że bardzo popierasz Rosję w ich bandytyzmie. Jaki ty więc Polak jesteś?

qwert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:24

Bardziej jestem Polakiem niż ty i tak - rozsądni Polacy obawiają się atomowego ognia. Nie wiem jak tam u was w Kijowie, czy innej Montanie, ale też powinniście się bać

czwartek, 9 lipca 2020, 11:11

Ale to wy ruskie trolle straszycie atomem

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:46

Qwert po pierwsze taki z ciebie Polak jak ze Stalina, po drugie to ty nawołujesz do rozpetania wojny jądrowej wiec jak jestes taki głupi to słusznie wygrasz Nagrode Darwina jqak ja zaczniecie.

:)
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:17

I że nie kocha twojej Ukrainy tak mocno jak ty

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:17

Czy ja tu agituje za Ukrainą? Ja jestem przeciw agresji rosyjskiej czy to na Ukrainę, Polskę czy inny kraj. Wy za to widzę bardzo Rosję wspieracie w jej bandytyzmie. Gratuluję.... Tłumaczenie Rosji w napaści na Ukrainę że względu na banderę , a zapominanie o ich obecnym statusie do Polski jak i historycznym, czyni z was dno. I mogę być dla was Ukraińcem. Jeśli przez to czujecie się lepiej wspierając pogrobowców NKWD.

Syberia wzywa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:03

Ty Polaków to widziałeś ale tylko na zdjęciach.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:12

Bez przesady. Na pewno widział Polaków w gołdapskiej biedronce.

tak to leciało, cy chodziło o nożyce?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:49

Uderz w stół a troll się odezwie? Jakież to prawdziwe.

Syberia wzywa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:47

Prawdziwe, prawdziwe ;-) Zanim komuś wypomnisz najpierw sprawdź czy nie pasuje do ciebie.

tak to leciało, cy chodziło o nożyce?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:14

Z Montany na Syberię. Co na to Davien? Też się przeprowadza?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:47

A ten potowek NKWD-istów spod Katynia znów szczeka.

Syberia wzywa
środa, 8 lipca 2020, 08:05

A kto to jest "potowe". Mogli by was lepiej z jezyka polskiego szkolic.

harry2
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:37

Brawo.

dd
niedziela, 5 lipca 2020, 22:55

Najpierw Ukraińcy prowokują a później ukraińscy analitycy płaczą że Rosja dąży do przebicia lądowego połączenia z Krymem choć inwestycja w most który chcą zniszczyć Ukraińcy temu zaprzecza. Podobnie polscy politycy straszą Rosją ale nie traktują poważnie tego zagrożenia opierając polskie zdolności na sojuszniczych mirażach

czwartek, 9 lipca 2020, 11:13

Wystarczy oddychać by sprowokować Rosję. O rosyjskiej inwazji na Krym juz nie pamiętasz?

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:01

dd, widzę że masz coś do Ukraińców. Z kontekstu wypowiedzi widać żeś troll, siano w głowie i historii nie znasz ( nawet tej z 2014 r. ).

dd
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:58

znam chłopcze historię od 1943 i Parośli a potem lipcowej niedzieli tak więc nie ucz historii tylko skup sie na tym aby promocja tego co zle na ukrainie nie zatopila tego kraju bo wschodni sasiad rozgrywa ich tekturowy "nacjonalizm"

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:14

To szkoda, że nie znasz historii od 1939r. Wtedy ważniejsze dla Polaka rzeczy siędziały.

ja to ja
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:18

Co z tym moim nickiem?Pożyczyłem tylko Mykolaj?

Anty chlew
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:20

Kolejny rosyjski trol robiący chlew durnymi wpisami... Jaki kraj takie trole.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:05

Aby było trochę zabawniej, zadałem mu wyżej trudną zagadkę. Będzie miał nad czym myśleć, to może przestanie g...a dolewać.

Klara
poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:48

Sojusz, do którego nas przyjęto, jest obronny, jego zadaniem nie jest wspieranie awanturników.

Karkoszka
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:41

Bardzo obronny: Afganistan, Irak, Syria, Libia i jeszcze parę drobiazgów, które napadły na obronny sojusz. Nie pleć bzdur.

hmm
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:24

A co Rosja robi w Libii, Syrii i na Ukrainie, kiedyś w Gruzji, Czeczeni Afganistanie, Wietnamie? NATO to sojusz państw z różnymi interesami, Rosja to jeden kraj z dość bogatą działalnością.

Blob
poniedziałek, 6 lipca 2020, 05:12

Rosja zawsze się tylko broni, a że najlepszą obroną jest atak to jakoś tak w samoobronie zajmuje coraz to nowe terytoria.

Jacek
niedziela, 5 lipca 2020, 22:22

Obecny oligarchiczno-nacjonalistyczny układ władzy w Kijowie powinien zdawać sobie sprawę, że każdy atak na Most Krymski spowodowałby miażdżącą odpowiedź ze strony Moskwy. Nawet osobnicy o skłonnościach samobójczych powinni mocno zastanowić się nad skutkami tak nierozważnego kroku...

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:08

Bardziej oligarchicznego systemu, niż w Rosji, to ze świecą szukać.

Whiro
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:17

Oligarchiczny -nacjonalistyczny z kominkiem jako prezydentem? To jak nazwał byś rosyjski system władzy gdzie połowa rządu to byli agenci KGB a wszystkie większe koncerny i druga połowa rządu jest w rękach żydowskich oligarchow?. A rosyjskim faszyzmie to już nie wspominam. Ten kraj wymordował, zruszczyl i wysiedlił dziesiątki milionów ludzi.

.
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:20

A gdzie WD40 się zapodzial?Wszystkie rece na pokład.

sdsFsdfasdfgf
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:07

To zależy od sytuacji. Bo teraz każdy atak na Ukrainę, może spowodować atak na most Krymski.

poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:04

Jacek, nie bierz dosłownie wszystkich wypowiedzi polityków i tego co pisze prasa. Znaczenie wypowiedzi czyta się między wierszami.

Krzysztof
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:28

Chyba chodzi o atak na most tylko na wypadek większej ofensywy i przerzucania wojsk przez most i zaopatrzenia. Układ sił się nie zmieni długo wiec raczej odbijanie Krymu i Donbasu nie wchodzi w grę. Rosję bez otwarcia gospodarki, uwolnienia postawy obywatelskiej i inicjatywy obywateli nic nie uratuje. Zaścianek się zrobi i prędzej czy później bedzie jak z ZSSR. Wtedy te ziemie wrócą słusznie do Ukrainy.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:03

Jak na razie oligarchiczno-nacjonalistyczny mafijny rzad to jest w Moskwie

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:21

Davien,ilu Ukraińców bylo w rządzie za kadencji Poroszenki?Podpowiedzieć ci?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:48

Jak widać fifik prawda zabolała ze takiego szału najmito dostałęs:)

FR technologiczne imperium
poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:00

A w Rosji jaki jest rząd? Oligarchiczoe-poskomunistyczny?

Andrzej
niedziela, 5 lipca 2020, 23:07

Spokojnie, Rosjanie nie są tacy mocni jak się malują

!
poniedziałek, 6 lipca 2020, 08:41

Ale Ukraińców w tydzień podbiją

czwartek, 9 lipca 2020, 11:15

Coś w Donbasie nie pykło :)

w
niedziela, 5 lipca 2020, 22:06

2,5 roku ?? U nas tyle MON zajmuje zamówienie papieru na analizy i dialog techniczny

duch
niedziela, 5 lipca 2020, 22:02

Może rakieta made in Ukraina jest dobra... Ale kto ją odpali jak wszyscy pouciekali do Polski i doją z naszego budżetu socjal bo im się to od Polski należy...

Papa Pe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:15

duch, miałem okazję rozmawiać z wieloma Ukraińcami, którzy przyjechali do Polski. W Porównaniu do Rosjan, nie mają kompleksów. Są bardzo dobrze do nas Polaków nastawieni, ciężko pracują, czasami lepiej i szybciej niż my sami, więc im nie ubliżaj, bo to tylko świadczy o Tobie.

złośliwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:22

Nie pitol.Miałeś okazję, jakby inni nie mieli :).Ta wasza tandetna propaganda.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:16

Może to z rosjanami rozmawiałeś :)

Fanklub Daviena
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:02

To dwulicowi zdrajcy. Porozmawiaj z nimi gdy będą pijani i szczerzy, to się dowiesz co o tobie i Polsce uważają naprawdę... "In vino veritas!" :)

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:13

Przeczytaj sobie post wyżej, może coś z tego zrozumiesz. Zaklinanie prawdy 100 razy, nawet jak Goebbels tego nie zmieni, taka jest historyczna między nami przepaść.

Anty fafik
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:28

Powiedz kiedyś Rosjaninowi że Putin to świnia z KGB to dowiesz się co myśli o Polsce i całym świecie. Nie ma drugiego bardziej faszystowskiego kraju jak Rosja.

qwert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:39

No może jeszcze USA

Szymon
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:51

Bez imigrantów z Ukrainy polska gospodarka leży i kwiczy. Oni tutaj ciężko pracują, a nie "pobierają socjal", trollu.

7plmb
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:54

Oni tu pracują trollu.

?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:23

Wiemy ,wiemy.ZUwP?

Tita
poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:16

Tak jak polacy do Niemiec......

www
poniedziałek, 6 lipca 2020, 04:12

Znam wielu w Polsce Ukraińców, wszyscy ciężko pracują i nic nie doją z polskiego budżetu. Wręcz przeciwnie, przyczyniają się do jego zwiększenia. Widzę że ruska trolownia nadal kłami jak z nut.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:57

Pracują na czarno a zarobione pieniądze wymieniają na dolary i wywożą na Ukrainę, co ma z tego polski budżet ? a polskie rodziny żyją w biedzie bo im zabierają pracą.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:05

Nawet jeśli część pracuje na czarno, to firmy ich zatrudniające płacą podatki. A kto Ci zabrania iść na ich miejsce. W pośredniaku będziesz pierwszy do zatrudnienia. I nie mów nic o zarobkach, bo dla robili jak Ukraińcy nikt u nas nie zapłaci jak szkop, czy inny Angol. Jakbyś miał trochę między uszami, to i o rodzinę nie musiałbyś się martwić, a i wiedziałbyś jaki wpływ na bogacenie społeczeństwa ma demografia i stopa bezrobocia.

Kot
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:21

To weź się do roboty. Tobie też nikt nie broni jechać do Niemiec czy Norwegia i zarabiać na czarno. W polskich firmach nikt nie pozwala im na lenistwo bo nasi prywaciarze to w większości wyzyskiwacze. Jak nie pracują to nikt ich nie trzyma.

Jan
poniedziałek, 6 lipca 2020, 02:10

Głupoty piszesz

rzeszow
niedziela, 5 lipca 2020, 21:54

Więc jeśli chodzi o zamierzone zaszkodzenie - poprawną formą jest jedynie strzał w stopę.

Wania
niedziela, 5 lipca 2020, 21:25

Kochani piewcy czerwonego mira. Ta informacja jest informacja obronną. Ciągle się słyszy o koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. W przypadku już oficjalnej napaści Rosji będzie zniszczony most. Rosja może wtargnąć na terytorium Ukrainy bo na Krymie zaczyna brakować wody. Rosyjskie działania na tym terenie tylko pogłębiły kryzys. Wiercenie studni spowodowało opadnięcie wód gruntowych a zwiększenie ilości wojsk rosyjskich na tym terenie doprowadziło do katastrofy. Teraz zrobią to co potrafią najlepiej - napadną na Ukrainę.

N10
niedziela, 5 lipca 2020, 21:00

Zielone ludziki w ukraińskich mundurach wysadzają most i juz jest pretekst żeby Rosja wchlonela trochę nowego terytorium.. Szkoła Adolfa

Ass
niedziela, 5 lipca 2020, 20:40

A tymczasem u nas święcenia ręcznej wyrzutni strzelającej na 2,5km. Rzeczywiście należy tylko liczyć na siły nadprzyrodzone.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:35

Co prawda nie na 2,5 tylko coś koło 6, ale generalnie wszystko w temacie.

Christobal
niedziela, 5 lipca 2020, 20:25

Dla własnego rozwoju i szybszej i tańszej modernizacji WP powinniśmy współpracować z Ukrainą w przedmiocie modernizacji śmigłowców i czołgów oraz rozwoju własnych systemów artylerii. Takie są możliwości, a ograniczyliśmy się sami tylko do Pirata. Homar (Himars) drogi (symboliczne zamówienie), Kruka nie widać (Mi-24 i W-3 "umierają"), a moderka T-72 upadła na rzecz tzw. modyfikacji nic nie znaczącej na polu walki.

!
poniedziałek, 6 lipca 2020, 08:44

WP nigdy nie powiano współpracować z Ukrainą wystarczy posłuchać ich nacjonalistycznych polityków co sądzą o Polsce

Kot
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:26

Jak spojrzysz na nacjonalistycznych kandydatów na prezydentów czy partie to mają zazwyczaj poparcie max 3%. A Putin który ukradł Krym, Donbas, chce wchłonąć i zruszczyc do końca Ukrainę to kto.? To faziol pełną gębą.

Autor Widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:23

Co ty tam wiesz, o tym co Ukraińcy mówią o Polsce. Nacjonalizm w żadnym państwie nie jest myśleniem większości. Nie pisz więc, że to co nacjonaliści mówią min. o Polakach, to myślenie wszystkich Ukraińców. Myślę, że szybciej dogadalibyśmy się z ukraińskimi nacjonalistami, niż z sowieckimi towarzyszami.

basta
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:26

Nie zachwalaj swojego tandetnego towaru.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:16

Co chciałeś mi przekazać, bo tłumaczenie z translatora nie jest zbytnio jasne.

Pitek1
niedziela, 5 lipca 2020, 23:06

Ukraiński przemysł zbrojeniowy to ,,dziecko'' ZSRR, to znaczy , że sporo części to te same co w Rosji albo podobne. Poza tym ten Neptun to przerobiony Ch-35 Uran, a nie oryginalny pomysł. Ukraina ma przemysł silny zbrojeniowy, ale po ZSRR, a najważniejsze przedsiębiorstwa takie jak Motor sicz( chińskie udziały) i Antonow( An-178 był ostatnim jaki zbudowali w ciągu ostatnich 5 lat) idą w dół, więc lepiej chyba współpracować z kimś kto sobie radzi lepiej(Szwecja) albo z kimś komu sami możemy coś zaoferować(Bułgaria- granatniki)

XYZ
poniedziałek, 6 lipca 2020, 06:58

Dziecko ZSRR i oczywiście a jakiego dziecka Polska się dorobiła przez 30 lat wolności?? Pioruna o zasięgu 7 km,niecałych :) Wiadomo u nich wszystko przestarzałe ale co my mamy??? Nawet ta ich przestarzała technologia to dla nas kosmos nie do zdobycia.

Pitek1
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:24

Do tego co napisałeś w pełni się zgodzę .Mój komentarz to tylko była ocena przemysłu zbrojeniowego Ukrainy i tego z kim najlepiej współpracować.

hermanaryk
niedziela, 5 lipca 2020, 22:59

"Moderka" T-72 jest niezmiernie uboga, ale znacząca na polu walki. Przed nią nasze T-72 na polu walki nie miały czego szukać, teraz odpowiednio wykorzystane mogą już coś zdziałać.

człowiek nikt
poniedziałek, 6 lipca 2020, 05:23

Co ?

Extern
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:12

Ano to że w obronie z zasadzki wykorzystają pasywność przyrządów do obserwacji i z bliskiego dystansu, nawet starszą amunicją będą w stanie przestrzelić też taki sobie pancerz T72B3. Bez tych modyfikacji były ślepe zupełnie.

Karkoszka
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:44

Z zasadzki to można strzelać granatnikiem lub rakietą ppanc. Czołg z założenia służy do wojny manewnowej.

rob ercik
niedziela, 5 lipca 2020, 19:47

testy przeprowadzali w Odesie dla uczenia 50 spalonych żywcem Ukraińców ?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:05

Mówisz o tych rosyjskich terrorystach co samo podpalili budynek gdzie siedzieli a potem strzelali do usiłujacych gasić go strazaków??

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:29

Davien,z tym "twoim" tekstem w necie spotkałem się już co najmniej dwa razy.Fragment jakiejś instrukcji?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:50

Fifik jak widze prawda niezle was boli. I dobrze ma bolec takich najmitów z Olgino jak ty.

Komentator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:21

Gdyby ci "terroryści" mieli broń, to ci "strażacy" sami by się spalili.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:51

Komentatorku jak widze dalej jesteś poplecznikiem terrorystów i bandytów.

Da(łn)vien
środa, 8 lipca 2020, 08:01

A ty znowu wmawiasz komus swoje cechy charakteu?

Tik tak Robercika posty czerwone tak
poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:03

Rosjanie nie tyle Rosjan zabili a rob ercik cicho sza ;))

niedziela, 5 lipca 2020, 22:46

ukraińców?

gnago
poniedziałek, 6 lipca 2020, 05:30

Niezbadane są meandry umysłu opanowane przez papkę informacyjną. A formalnie, owszem, posiadacze ukraińskiego paszportu. A ciekawostką jest powszechne oddolne potepienie, sprawcy uciekli gdzieś . Do Polski może ,przytulono tych bandrowców przez hrywny

czwartek, 9 lipca 2020, 11:22

Rosjanie nie zabijali Rosjan?

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:32

Nazywając Ukraińców banderowcami możesz swoich braci Rosjan nazywać nkwdzistami. W 1939 tych banderowców walczyło w naszej armii przeciw Niemcom grubo ponad 100 tys. A twoi bracia z NKWD od 1937 do 1941 tylko strzałem w tył głowy wymordowali ok 200 tys Polaków. W inny sposób to były setki tysięcy.

złośliwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:30

W SS Galizien?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:53

Widzisz czekisto ale to wasi z RONA w esesmańskich mundurach mordowali w czasie Powstania Warszawskiego, a reszta tyle ze pod czerwona gwiazdą stała i na to patrzyła.

Doucz sie.
środa, 8 lipca 2020, 08:00

Marcin Majewski, Ukraińskie formacje zbrojne w służbie niemieckiej (Sipo, Orpo, Waffen SS) na Lubelszczyźnie w 1944 r., [w:] Marek Białokur, Mariusz Patelski, Podzielone narody. Szkice z historii stosunków polsko-ukraińskich w latach 40. XX wieku, Toruń-Opole 2010, ISBN 978-83-7611-828-4, s.37-40Grzegorz Motyka Dywizja "SS-Galizien" ("Hałyczyna") w Pamięć i Sprawiedliwość, nr 1/2002, Warszawa 2002, Wyd. Instytut Pamięci Narodowej, ISSN 1427-7476, s. 116 wersja elektroniczna Marcin Majewski, Ukraińskie formacje zbrojne w służbie niemieckiej..., op.cit., s.39 Ukraiński Legion Samoobrony (Legion Wołyński) – ukraińska kolaboracyjna ochotnicza formacja zbrojna podczas II wojny światowej. We wrześniu 1943 władze odłamu melnykowców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów kierowanego przez Andrija Melnyka, współpracujące blisko z Niemcami, utworzyły ochotniczą jednostkę pod nazwą Legion Wołyński (Niemcy nadali mu oficjalną nazwę 31. Schutzmannschafts-Bataillon der SD). Do Legionu wstąpiła ocalała część Frontu Ukraińskiej Rewolucji. Na jego czele stanął płk Petro Diaczenko, a cała kadra oficerska składała się z Ukraińców. Niemcy przydzielili jedynie do jego sztabu swoich oficerów łącznikowych – SS-Hauptsturmführera Siegfrieda Assmussa i SS-Oberscharführera Raulinga. Legion miał stanowić przeciwwagę wobec banderowskiej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Początkowo działał na obszarze Wołynia i okolic, walcząc z komunistyczną partyzantką sowiecką oraz pacyfikując polskie wsie. Legion był bardzo dobrze uzbrojony i wyposażony, miał nawet pododdział artylerii, saperów i szpital polowy. Kadry dla niego kształciły się w stworzonej specjalnie w tym celu szkole oficerskiej w Łucku. Wydawał własną gazetę "Ukraińskij Legioner". Po dotarciu Armii Czerwonej na obszar jego działalności został wycofany na zachód. Na początku 1944 r. na Lubelszczyźnie walczył z polską partyzantką, głównie z 1. batalionem BCh Stanisława Basaja Rysia[1]. Wziął on również udział w mordach na Polakach - 23 lipca 1944 r. w odwecie za zabicie oficera SS, Legion spacyfikował wsie Chłaniów i Władysławin zabijając 44 osoby, rozstrzelał też co najmniej kilku przypadkowo spotkanych Polaków[2]. Według relacji polskich świadków Legion specjalizował się w wyłapywaniu cywilnych Polaków i ich wyrafinowanym torturowaniu[3]. Od 15 do 23 września 1944 Legion w sile ok. 400 ludzi brał udział w walkach z powstańcami warszawskimi na Czerniakowie, działając przeciwko Zgrupowaniu "Radosław" i Zgrupowaniu "Kryska" oraz desantowanym oddziałom 9 Pułku Piechoty 3 Dywizji Piechoty z 1 Armii WP. Następnie przerzucono go do Puszczy Kampinoskiej, gdzie 27-30 września 1944 uczestniczył w działaniach przeciwko zgrupowaniu Grupy Kampinos AK (operacja "Sternschnuppe"). Po tych walkach wycofano go dalej na południowy zachód; uczestniczył w kolejnych walkach pod Bykowem i Krakowem. Stamtąd transportem kolejowym przeniesiono Ukraińców przez Austrię do Słowenii, gdzie walczyli z komunistycznymi partyzantami.

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:39

Znowu ten przykład rosyjskiego wywracania kota ogonem. Jak chcesz grać to ja ustawie przeciw ss galizien ss rona. Zapewniam cię że po stronie faszystów walczyło więcej Rosjan niż Ukraińców. Nie mówię już o sojuszu Hitlera że Stalinem. Daj sobie więc spokój bo udowadniasz tylko jak macie zryty światopogląd.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:53

No istotnie gnago jestes tego niezłym przykładem:) A w Odessie miałes rosyjskich terrorystów co samo najpierw podpalili budynek gdzie siedzieli a potem stzrelali do strazaków usiłujących go gasic.

8u
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:59

Pewnie chodziło o Eskimosów

df
niedziela, 5 lipca 2020, 19:12

Skąd pozyskali technologię dokładniejszego INS to wiadomo, natomiast skąd mają moduły GPS PLGR ? Ktoś pomógł też Radionixowi przy radarze choć i tak nie ma on rozdzielczości by trafiać w cele inne niż np okręt na płaskiej tafli morza. Ktoś zapewne ucyfrowił pocisk, zbudował autopilota, dał opcję naprowadzania EO. Przy skutecznym zakloceniu GPS sam INS to za malo by punktowo razic cele naziemne a radar to tylko opcja przeciwokrętowa. Jak widać rakieta wciąż jest testowana ale jej wadą jest duża "górka" tuż po starcie ułatwiająca radiolokacyjne wykrycie odpalenia pocisku choć z odległosci zdecydowanie mniejszej niz maksymalny zasieg rakiety. Na plus mały przekrój poprzeczny rakiety oraz niska wysokość lotu i znowu ktoś zapewne pomógł z dokładnym radiowysokościomierzem pozwalającym na niskie profilowanie lotu.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:10

Ty naprawdę jestes smieszny:)) Neptun powstał na bazie pocisku pokr CH-35 URAN a na Ukrainie produkowano układy INS zanim w Polsce o nich w ogóle pomyslano. Do tego nasz INS choc nowoczesny zupełnie nie pasuje do Neptuna A juz najlepsze z tym radiowysokosciomierzem jak jest to standard w pociskach seaskimmer a tym jest Uran

df
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:05

jak to to wujek im nie pomogl ? nie badz taki skromny :) co innego slaby INS a co innego ucyfrowic cala awionike, zrobic autopilota, obrobke sygnalow w petli z INS, zintegrowac z GPS PLGR .. no i to raczej nie radiowysokosciomierz bo to co pisze szczery tlumaczy dobre osiagi rakiety jesli chodzi o pulap minimalny. skad ukraina pozyskuje technologie laserowe ? bez komentarza

fifi
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:32

Nasz to który, Davien?Nasz,wasz,już się pogubiłem:)...

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:54

To sobie kup lepszy translator z rosyjskiego na polski to moze coś fifik zrozumiesz:)

FIFA rafa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:41

No wy z miłością do Rosji to najwyżej żydzi lub islamiści.

Szczery do bolu
niedziela, 5 lipca 2020, 22:42

Nie stosowany jest laserowy wysokościomierz. W Polsce znają ten pocisk. Tyle fachowców a nie wiedza ze mesko współpracuje.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:11

A niby panie szczery co Mesko może pomóc przy przeróbce rosyjskeij kopii Harpoona na pocisk manewrujący, jak nigdy w Polsce nei powstawały takie rakiety

Soumar
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:06

Iran tez nie produkowal Ch55 :) a teraz maja cala game pociskow na bazie Ch35 i 55

w
niedziela, 5 lipca 2020, 22:07

myslisz ze za komuny wymyslalismy swoja elektronike bez naszego wywiadu ???

Rk53
niedziela, 5 lipca 2020, 19:12

to jest jeden ze sposobów na przeciążenie rosyjskiej obrony Plot warto coś takiego mieć nawet jeżeli te pociski będą przy bareże dźwięku to i tak średnio zagospodarują dwa pociski plot gdyby nie powodowały ogromnych zniszczeń i tak zapotrzebują środki obrony. To jest jakiś kierunek przesycenia obrony

ktos
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:04

tak jest... nie ma to jak wykorzystac drogi pocisk zeby przeciazyc system przeciwlotniczy. USA pewnie sie zasugeruja twoim pomyslem i beda uzywac B2 do atakow saturacyjnych :D

bertone
niedziela, 5 lipca 2020, 18:50

Jeśli zniszczeniu ulegnie most w części zachodniej w granicach wód terytorialnych Krymu to w świetle międzynarodowego prawa nie będzie to atak na rosyjską instalację a nieszczęśliwy wypadek.

Obserwator
niedziela, 5 lipca 2020, 22:18

Jeżeli już powołujesz się na prawo międzynarodowe, to wypadałoby wskazać konkretny przepis i dokonać analizy w przedmiotowym zakresie. Nieprawdaż? Czekam na odpowiedź, wyłącznie merytoryczną oczywiście...

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:12

Proste, Krym wg prawa międzynarodowego to tereny Ukrainy.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:59

ta a referendum które zdecydowało o wystąpieniu z Ukrainy? , wola narodu to święta rzecz

hehehe
czwartek, 9 lipca 2020, 11:25

Rosja u siebie wolnych wyborów nie robi, miała by na tetyrorium ukrainy?

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:30

Wola narodu, postawionego przed faktem dokonanym i głosującego pod bagnetami, waży tyle, co papier wrzucony do urn.

FIFA rafa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:42

To zrób takie referendum gdzieś w Rosji. Dowiedz się czy wola narodu to świata rzecz. Krym prawnie nie miał możliwości decydować o swej niepodległości. Tak samo jak nie ma go Śląsk, Katalonia czy Texas. Jak Rosjanie z Ukrainy chcieli iść do Rosji to mieli się spakować i wio. Ale przecież tylko naiwny wierzy w to że tu chodziło o ludzi. Rosji chodziło jedynie o bazy floty czarnomorskiej i Zagłębie donieckie. Rosjanie zaczęli ginąć w tej wojnie dopiero w chwili gdy Rosja niby zaczęła chronić rosyjskojęzyczną ludność Ukrainy . Wcześniej żaden Rosjanin tam nie zginął.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:57

Moim zdaniem błędna diagnoza. Zawieruchę w Donbasie Putin wywołał, by jeszcze bardziej zdestabilizować Ukrainę i trzymać ją na dystans od ,,zachodu". Jako zdobycz terytorialna, jest mu zupełnie zbędny. W przypadku Krymu, oprócz destabilizacji Ukrainy ważniejsze chyba były aspekty wizerunkowe Putina we własnym kraju.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:55

Referendum było nielegalne nawet wg prawa Autonomii Krymskiej do tego pod lufami kałachów i z wynikami które wydrukowane przyjechały z Moskwy więc sie nei osmieszaj:)

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:50

myślisz że mieszkańcy Krymu nie mieli dośc życia pod okupacją ukraińską? przecież nic ich nie łączy z Kijowem, który ich rabunkowo wykorzystywał. A po puczu Praszenki tym bardziej. a przy okazji widziałeś te wydrukowane wyniki na oczy ?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 20:56

Widzisz trollu ale nei było zadnej okupacji az do 2014r kiedy wdarli sie tam rosyjscy terrorysci i bandyci. Mówi ci coś nazwa Autonomia Krymska??

Da(łn)vien
środa, 8 lipca 2020, 07:58

Znowu wyzywasz wszystkich od trolli, trollu?

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:27

"Wszystkich"..... jakie maniemanie o sobie :) Nazywa was po imieniu.

Da(łn)vien
wtorek, 14 lipca 2020, 04:48

Niestety was fanbojkow na wiecej nie stac.

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 00:34

a na czym ona polegała, ta autonomia ? banderowcy i autonomia - ciekawa kombinacja.

ktos
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:06

nie trzeba niesamowitej analizy. Krym jest czescia Ukrainy. Granica przebiega w polowie cieśniny, więc polowa mostu jest na Ukrainie. Jezeli Ukraincy zbombarduja wlasny most to raczej nie mozna nazwac tego atakiem na Rosje prawda? Analogicznie Polska bombardujac most w Warszawie nie wypowie wojny Rosji.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:40

Problem polega na tym, że prawo międzynarodowe jest tylko prawem międzynarodowym, a prawo do odwetu ze strony FR jest prawem FR. Tyle warte jest prawo międzynarodowe, ile jaj mają przywódcy tego świata, aby to obowiązujące prawo respektować. Ile są warte gwarancje dla Ukrainy z Budapesztu ? A może ile są warte ustalenia z Mińska ? Prawo międzynarodowe to tylko ocena strat i zysków reszty świata. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny !!!

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:57

Jak na razie gwarancje dla Ukraina pogwałciła jedynie Rosja , USA i UK ich przestzregają. I dlatego własnie Putin jak ognia boi sie stanu wojny z Ukrainą. Zobacz na reakcje Rosjan jak Poroszenko ogłosił stan wojenny po pirackim napadzie Rosjan na Ukraińskie okręty. Mało szlag nei trafił Putina.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:37

Davien, w d...e mam gwarancję Rosji, bo jak zawsze nic nie znaczą i znaczyć nie będą. Mam tylko pretensję do wielkich tego świata, że nie potrafią przycisnąć Putina za jaja i to jest problem dzisiejszego świata, przyzwolenie dla innych na tego typu zachowania. Mały złodziej z Petersburga, kreuje się na Cara Rosji, Zbawiciela Oświeconego Świata.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:02

Nie moga , zreszta akurat tu Ukraina i Rosja nei są oficjalnie w stanie wojny a Memorandum Budapesztaskie akurat w tym punkcie jest jasne: musi byc pełnoskalowy konflikt Ukrainy z mocarstwem jadrowym. A czy nie chca... Sa nałozone sankcje na Rosje i to dość dotkliwe jak juz sama Zacharowa sie głosno skarżyła jaka ta Rosja biedna. Ale i Rosja sie wpakowała po uszy z Krymem i Donbasem: nie moga sie wycofac bo straca twarz i pewnei Putin poleci na łeb na szyję a dopóki tam tkwią są udupieni przez sankcje. Podobnie masz w Syrii gdzie tez utkneli na dobre, z Libii juz zaczynają sie wycofywac.

bertone
poniedziałek, 6 lipca 2020, 05:28

Jaki stanowczy

Blob
poniedziałek, 6 lipca 2020, 05:18

Wg prawa międzynarodowego to wypadek na terytorium Ukrainy, obserwatorze co patrzy a nie widzi.

Stefffan
niedziela, 5 lipca 2020, 22:11

...oczywiście, podobnie gdy Chińska Armia Ludowo Wyzwoleńcza ostrzela Tajwan, albo armia syryjska wzgórza Golan...

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:13

Armia syryjska jak najbardziej moze ostrzeliwac Golan, to okupowane tereny Syrii, ba moga nawet spróbowac ostrzelac Izrael, takie rzeczy się dzieją na wojnie. A teraz odpowiedz sobie czemu nie chcą tego robic.

Sarmata
niedziela, 5 lipca 2020, 20:47

Ale w swietle prawa Rosyjskiego tak , jak myslisz co dla Rosjan ważniejsze? W swietle prawa miedzynarodowego USA nie ma prawa robić żadnych sankcji.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:25

Stany nakładają sankcje w swoim imieniu i poprzez swoje wpływy oczekują ich kontynuacji przez sojuszników.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:14

Oczywiscie że USa ma prawo nakładac sankcje na Rosję trollu i dotycza one Rosji i USA. Nikt wam nie broni nałozyc w odpowiedzi sankcji na USA ale by was zabili smiechem:)) A prawo rosyjskie nei obowiązuje na Ukrainie.

LeLo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:22

Sankcje USA zobowiązują tylko w USA. Firma/państwo poddane sankcjom nie zrobi już żadnego interesu z USA czy amerykańską firmą. I to wystarczy. Podobnie działają rosyjskie sankcje na polską żywność. Prawo miedzynarodowe nie ma w tym przypadu zastosowania.

Zenek warga
niedziela, 5 lipca 2020, 18:49

Ola Boga ale zabójca mostu ? Ruskie zmiotą Ukrainę z powierzchni ziemi strasznie to im kwasu narobią już zaczynam się bać tej ukraińskiej rakiety

śmiedzisz onucą na kilometr
niedziela, 5 lipca 2020, 20:23

Czyli tak jak Putin z KGB, wysadzał bloki i bijał własnych obywateli, żeby wywołać Wojny Czeczeńskie tak i teraz Putin zniszczy mostek, żeby znaleźć pretekst do eskalowania trwającej od wielu lat Wojny Ukraińskiej?

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:52

Myślę, że na Kremlu mają świadomość, że wkraczając na Ukrainę dzisiaj lub wkraczając do Polski lub krajów Bałtyckich kiedyś, czekałby ich Afganistan x 100. Na chwilę obecną nie stać na to Rosji, co nie znaczy że nie mogą zrobić tego w przyszłości.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:19

Akurat czas działa na niekorzyść Moskwy.

czytelnik D24
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:11

Putin wzorował się na djadji Stalinie i słynnym incydencie w Mainili.

koment
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:42

Teraz notowania Putina spadają na pysk i nie wystarcza już, że jest wódka, kartofle, kiełbasa i słonina (jeżeli jest), więc jakaś wojna którą mogli by wygrać, z kimś słabszym, jest Putinowi potrzebna, do potwierdzenia "roli mocarstwa" :D

:)
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:37

Trzy trolle.A może tylko jeden.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:03

Jeden, i do tego rosyjski, niejaki :)"))

wtorek, 7 lipca 2020, 05:04

Mowis o sobie? Ty to jednak nie masz analogow.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:15

Rosyjski naród był za gnuśny, by nauczyć się wyrobu czegoś takiego, jak prawdziwa kiełbasa.

Fanklub Daviena
niedziela, 5 lipca 2020, 18:28

Jak Ukraima chce, by Rosja miała lądowe połączenie z Krymem, to niech uderzają w most... Putin tylko czeka na pretekst. :D

czwartek, 9 lipca 2020, 11:29

Już raz próbowali i nie pykło ;)

Bat
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:47

Ty oczywiście jako rosyjski potomek Mongoła cieszysz się na każdy gwałt, kradzież i mordy Rosji... Tacy właśnie jesteście.

?
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:38

Rezun,nie zamierzasz bronić ojczyzny?

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 11:30

Mriupol i Odessę skutecznie obronił.

Oleg
niedziela, 5 lipca 2020, 22:34

Ciekawe , druga dekada skonczy sie za pare miesiecy( o ile jest to material prawdziwy i dobrze przetlumaczony i dobrze bedzie zinterpretowany). Czyzby wojenka z Rosja byla by na reke Trumpowi do zwyciestwa w wyborach? W ramach przypomnienia; Omen* 23 Dyktator Białej Rusi narazi się władcy Wschodu -/- Po złudnym dobrobycie nastąpi wielki kryzys – Sterowany ze wschodu bunt utopi władcę we krwi -/- I postawi u władzy innego… Posłuszny woli Mongoła odda mu bez walki swój kraj-/- Opór nielicznych skończy się za górami Europy i Azji- Baran w znaku Barana rozpocznie wojnę dwóch przywódców…. Aż Scytia i Biała i Ruś przypadnie Sarmatom i chanowi Mongołów! Przepowiednia;28,92(sześciowiersz) Inwazja Niedźwiedzia postrachem Atlantów! Z ich poparciem przestraszeni Polacy, pod skrzydłami zachodnich orłów, przekroczą wschodni Rubikon Scytii. Galijskie ziemie z przed pierwszej wojny, powrócą na stałe do kraju Sarmatów! Przepowiednia;182,11/sześciowiersz/; Z trzech stron wielki niedźwiedź uderzy na mniejszego brata, Ze wschodu, południa i północy wraz z oddziałami białej Rusi, jego wojska wkroczą na ziemie nędznej i obolałej (chorej) Scytii, Wielki błąd białego dyktatora doprowadzi do utraty na rzecz Polaków, dwóch byłych królewskich nadgranicznych miast Sarmatów, Skutki nieprzemyślanej decyzji będą ostateczne i nieodwracalne! * Na prośbę Galicjan Polacy wejdą za zgodą, Nad Dnieprem na przedpolach Kijowa straszliwa klęska, Uciekającemu niedźwiedziowi zostaną wybite kły i przycięte pazury, Atlantydzi grożą ,Smok i Wyspy się cieszą Omen* Walki długą nie ustaną, bo gorejący płomień obejmie za jakiś czas; bliskie sobie dwa walczące narody./.. I Krzyk braci południa stanie się krzykiem braci z północy! Nim upłynie druga dekada nowego tysiąclecia - Niedźwiedź przekłuty widłami - będzie się opędzał od swoich i obcych nieprzyjaciół!

Acan
niedziela, 5 lipca 2020, 17:32

Najlepszym rozwiązaniem byłby transfer technologii jak w przypadku ,,pirata” bierzemy to czego nie potrafimy na tą chwilę sami zrobić wkładamy swoje bebechy i w kilka lat robimy z tego pocisk manewrujący z elementami stelth . Względnie tanio w miarę szybko i 100% kontroli nad technologią.

łowca d..
niedziela, 5 lipca 2020, 20:07

Tak to se możesz samochód z Niemiec poklepać.Kolejny inżynier z youtuba

tagore
niedziela, 5 lipca 2020, 17:21

Ten unowocześniony spadek po ZSRR w oczywisty sposób jest zagrozeniem dla mostu. Nagłaśnianie tego problemu przez Moskwę i pożytecznych na Ukrainie może być niebezpieczne, co się stanie gdy usłyszymy o zestrzeleniu kilku pocisków przez rosyjską obronę i nieszkodliwym pojedyńczym trafieniu?Idealny pretekst do ograniczonego konfliktu i podstawa do sabotowania działań NATO przez Turcję i Berlin.

RK53
niedziela, 5 lipca 2020, 19:15

najlepiej rozbroić się i prosić o dobre traktowanie, życzę powodzenia ale może lepiej nie u nas- życzę zdrowia na nic innego nie licz

:)
niedziela, 5 lipca 2020, 18:17

Czyli tak czy inaczej jesteście w czarnej...

codybancks
niedziela, 5 lipca 2020, 17:18

Najważniejsza informacja która płynie to ta , że oni w stanie wojny mogą wyprodukować taką broń o której my nie możemy nawet pomarzyć !!! Musimy kupić !!! I to jest smutne ! Tak oni mają jeszcze po ruskie technologie i jest trochę łatwiej , ale zawsze to lepsze niż start od zera !!!

niedziela, 5 lipca 2020, 22:10

Mylisz sie ze te technologie sa ruskie. To na Ukrainie były wymyślane i produkowane w większości elementy tych technologii. Tylko niektóre elementy były dostarczane przez zakłady teraz ulokowane w Rosji. To Rosjanie sa w głębokiej dupie - bo jak pokazali Ukraińcy - bardzo szybko odtworzyli potencjał produkcji opisanych w artykule systemów i poszli dalej - unowocześnili go. Tka samo jak z czołgami i wozami bojowymi (Kozak, Vatra itp) Ukraińcy są trochę bardziej do przodu z technologia niż ruskie. A za kilka lat Ruskie będą daleko w tyle i obawiam się ze my także.

Hektor
niedziela, 5 lipca 2020, 19:19

Można się tak ciągle oszukiwać, że niemiecka okupacja, że ruska okupacja, że PRL, że nie mamy technologii itp. itd. Ale popatrz na tych ukraińskich wojaków. Jak widać mają mundury w nowoczesnym kamuflażu. A u nas co? Niby taki "drobiazg", ale nawet to przerasta nasze możliwości. Tylko czy na pewno? Czy to kwestia tego, że nie potrafimy tego czy tamtego, czy raczej tego, że są tutaj pewni ludzie na usługach pewnych państw (w tym jednego państwa znad Morza Śródziemnego), którzy dbają o to by się Polakom nie dało, nie opłacało, nie było ich stać itp. itd.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:01

To sobie przypomnij stan ukraińskiej armii sprzed wojny. Druga największa w Europie, ale tylko na papierze. To wojna wymusiła diametralne zmiany. Co nie zmienia faktu, że lepiej by u nas taka sytuacja się nie powtórzyła.

wojak
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:10

No to się uśmiałem. Akurat mundurów to nam zazdrości wiele nacji, w tym zwłaszcza Niemcy, ale też Amerykanie. Kamuflaż wz. 93 też nie jest najgorszy na warunki Europy środkowej.

z
niedziela, 5 lipca 2020, 16:45

Tam jeszcze coś produkują, poza bronią?

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:54

Lichej jakości bimber.

Sarmata
niedziela, 5 lipca 2020, 20:48

Robią sało z słoniny sprowadzonej z Polski.

Anty rusofil
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:50

Przecież do Rosji nie idzie Polska słonina to co bzdury opowiadasz. Wielka Rosja póki co dalej sprowadza wiecej żarcia niż eksportuje...

świadomy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:39

Oni piszą o rezunowie.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:04

Ciekawa nazwa dla Rosji, tej jeszcze nie słyszałem ale nawet wam pasuje:))

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 16:44

Jeśli Ukraińcy planują rozwijać pocisk manewrujący bazowania naziemnego, o odpowiednio dużym zasięgu, wypadałoby się tym zainteresować.

leming
niedziela, 5 lipca 2020, 16:33

Nie sądzę by ukraińska rakieta,latająca z prędkością poniżej prędkości dźwięku,to już przestarzała konstrukcja, doleciała do mostu.

czwartek, 9 lipca 2020, 11:31

Po prostu nie masz wiedzy w temacie.

Rome(t)
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:39

Jedna z kilku na pewno trafi.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 19:10

No popatrz leming wiec wszystkie rosyjskie Ch-35 Uran to tez złom?? Te tak gloryfikowane przez was kalibry tez sa poddzwiekowe.

Marcin
niedziela, 5 lipca 2020, 22:12

a lansowana przez ciebie technika Made in USA jeszcze nigdy nie stworzyła naddżwiękowej rakiety przeciwokrętowej, że o pocisku hipersonicznym nie wspomnę. Szczyt techniki to kolejna modernizacja Harpoona z początku lat 70. a przy okazji akurat niektóre Kalibry są naddżwiękowe.

ciekawy
czwartek, 9 lipca 2020, 12:03

Uważasz, że USA miałaby problem ze stworzeniem rakiety naddźwiękowej? Poprostu mają inną filozofię, podobne jak Francuzi i Nowredzy uważają, że niskolecąca wolniejsza manewrująca rakieta będzie trudniej wykrywalna i przez to bardziej skuteczna niż szybki pocisk , lecący wysoko, po prostej (naddźwiękowe prękości nie sprzyjają manewrowaniu), spalający większą ilość paliwa i zostawiający większy ślad termiczny z gorącego silnika.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:21

Marcinku biorąc pod uwage ze rosyjski Uran to kopia pierwszych wersji Harpoona... Ale popatrz USA ma takie SM-6 ERAM zdolne do ataku na cele nawodne z prędkościa ponad Ma 3 tyle ze szybkość mogła coś znaczyc 30 lat temu a obecnie nic ci nei pomoże w starciu z nowoczesnymi pociskami z-p.. Zaden Kalibr nie jest naddżwiekowy, jedynie 3M54 ma naddżwiękowy człon bojowy o "zabójczym" zasięgu do 20km.. A co do pocisków hipersonicznych to ciekawe ze kiedy niby Rosja ma odpalać tego Yeti Cyrkona to zawsze leci Oniks:)0

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:06

No i wystarczy, nawet na 20 km przed celem. akurat nie jest jakąś kopią, typowy pocisk do zastąpienia pocisków -P15 , dla małych jednostek. Exocety też są poddżwiękowe. A naddżwiękowe pociski mieli w końcu lat 70 już, uzbrojenie niszczycieli Sowromiennyj na przykład, pociski Ch-31 to kiedy były? A amerykańskie pociski hipersoniczne kiedy na uzbrojeniu? ostatnia próba lotu takiego pocisku w kwietniu była nieudana - opis w portalu Kosmonauta.net i Astronautyka. A KINDŻAŁ na jakim jest etapie ?

hmm
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:55

Nie kracz. Jak pokazał program kosmiczny USA , to kraj ten jak weźmie się za robotę może rosyjskie hipersoniki zostawić w tyle w kilka lat.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:05

Marcin, ten pocisk nie doleci na te 20km do okretów NATO bo go zestzrelą znacznei szybciej. Uran jest kopia pierwszych Harpoonów, wyglada dokładnie tak samo i ma identyczne osiagi, a powszechna nazwa rosyjska to Harpunskij:) Kinżał nie ejst pociskiem hipersonicznym, to zwykły ALBM a pociski tej klasy i to lepsze o kilka kategorii od tej przeróbki Iskander-M to USA opracowało dekady wczesniej: GAM-87 Skybolt. Ch-31 dla USA to robił za cel latający i to taki sobie, do chwili zastapienia przez znacznie lepsze GQM-163 Coyote:) Exocety soa poddzwiękowe, podobnie jak Harpoony czy LRASM bo USa nei potzrebowało bawić sie w superszybkie rakiety jak Rosja na morzu lezała i kwiczała ai do tej pory poza systemem Redut nei maja OPL zdolnej zwalczac seaskimmery. Aha ciekawe kiedy Rosja pobije oficjalny rekord dla X-51Waverider bo do tej pory jakos nie moga tego biedaczki mimo tej całej propagandy zrobic. I odpowiedz sobie na pytanie, czemu to Rosja prosi by broń hipersoniczna właczyc do nowych umów rozbrojeniowych:)

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:02

no ty nazywasz harponskij, nikt inny. Skybolt to konstrukcja z przed pół wieku, co ma do rzeczy. Zestrzelą albo nie, Patrioty są jakoby skuteczną tarczą antyrakietową a pociski irańskie bez problemu pokonały bronione przez nie bazy w Iraku czy saudyjską rafinerie. No na skudy z jemeńskich wyrzutni jeszcze wystarczały . Natomiast Exocety bez problemu trafiały cele, poddżwiękowe i niski zasięg - MM38 to ledwie 40 km, a Kalibr to jednak 220 z tego ostatnie 20km naddżwiękowo. Oby nie, ale może kiedyś zostanie użyty bojowo to okaże się co on może, ale na pewno więcej od zmodernizowanych Harpoonów. A Kindżałem to straszy komandor i zawsze jest mapka z bazą MiG-31K na Gotlandii, co mnie śmieszy niezmiernie. Ale cóż.

czwartek, 9 lipca 2020, 12:09

Twierdzisz, że Patrioty są bronią nieskuteczną? Wspominasz o przypadkach nie tafienia Patriota, ale o zestrzelonych rakietach nie mówisz nic. Przecież zestrzeliwały irackie SCUDY juz na początku lat '90. A nikt nie mówił, że system ma 100% skuteczość, a zestrzeliwanie rakiet balistycznych jest ogólnie zadaniem trudnym. Tylko, że w przypadkach kiedy patriot nie był odpalany do celu, bo system wyliczył miejsce upadku scuda po za terenem zabudowanym, rosyjska propaganda zaliczała to jako "brak zestrzelenia" by zaniżyć skuteczność Patriota... Od lat 90 pojawiły się nowe generacje rakiet Patriot.

Historyk
niedziela, 5 lipca 2020, 16:28

Sporo wojen zostało sprowokowanych przez agresora, robili tak również sowieci, którzy ostrzelali swoją wieś i powiedzieli że to Finowie, po czym zaczęła się wojna zimowa. Różnie może być, także pozdrawiam tych co leją wodę na sowiecki młyn i pisali wcześniej o zajmowaniu Kaliningradu. Służby rosyjskie chętnie te wypowiedzi potem przytoczą, na pewno mają je zgromadzone i gdy sami ostrzelają sobie Kaliningrad (powiedzmy ucierpi jakieś stare sowieckie lotnisko, na którym nic nie ma) co będzie pretekstem do cofnięcia Polski do epoki kamienia łupanego. I ja bym nie liczył wtedy na NATO które raz że nie chce być agresorem, a dwa że nikt nie chce wyparować z powodu Kaliningradu. Z punktu widzenia Rosji, Ukraina i Polska to tylko dwa problemy które trzeba rozwiązać, w przyszłości nawet tranzytu gazu przez te kraje nie będzie...

nom
niedziela, 5 lipca 2020, 22:23

wania a może my wam wysadzimy Nord Streamy?

ruszaj
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:40

Stary Grzyb &co?I tak pojdzie na konto Ukrainy.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 19:11

Historyk, ty sie lepiej zapytaj czy Putin chce wyparować z powodu Kaliningradu że wypisujesz takei brednie.

Raptor
poniedziałek, 6 lipca 2020, 08:30

NATO ma 48 godzin na odpowiedź przeciw niesprowokowanemu atakowi na jeden z krajów NATO.

qwert
niedziela, 5 lipca 2020, 23:55

Na bank , ty wyparujesz pierwszy

Krzysztof
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:47

Nie chodzi o to kto pierwszy, tylko o konsekwencje. a te dotkną bez względu na to, kto by był pierwszy. z tego powodu atom ma stabilizujący wpływ na pokój.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:22

Wiec jednak jestes idiota jak tak bardzo chcesz wojny jądrowej i to atakujac cele w Polsce.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:12

Davien, uwierz mi że przy pokazowym użyciu np. dwóch pocisków jądrowych na cele w Polsce, FR wytłumaczy to pomyłką lub niekontrolowanym użyciem rakiet przez wojsko. W odpowiedzi NATO nie zastosuje odwetu kalkulując wynik końcowy. Dla zachowania twarzy USA wyśle dwa pociski w drugą stronę w obiekty wojskowe. Zbierze się ONZ popitoli, popitoli, wyda rezolucję i tyle. Nikt kto jest przy zdrowych zmysłach nie zastosuje pełnoskalowego odwetu, ze względu na jego skutki.

trol
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:01

Więc cięgle tylko Rosja udowadnia nam że bez skrupułów powinniśmy ładować w ich elektrownie atomowe. To kraj bez skrupułów i tak samo powinien być traktowany. Może by tak przypadkiem wysłać prewencyjnie jak8s sabotaż i wysadzić na zapas ich elektrownie i skazić teren niż czekać na ich atak?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:09

Autor, uwierz ze nikt nie bedzie czekał gdzie te pociski trafia a tym bardziej na tłumaczenie sie Rosji bo nikt nie jest idiota by dac im czas na odpalenie pozostałych rakiet. Ale istotnie pociski nie poleca w rosyjskie miasta ale w silosy i rosyjskie bazy rakiet strategicznych. A dwa pociski to zostana zwyczajnie zestrzelone przez Redzikowo lub Deveselu i tyle z tej" awarii" Rosjanom przyjjdzie.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:43

Davien, nie mówiłem o konflikcie pełnoskalowym, tylko o pokazie siły, albo jak to się mówi w polityce o nowym rozdaniu kart.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:13

Nie ma czegos takiego jak pokaz siły przy uzyciu broni jadrowej panei autor. Do tego jak pisałem te dwa pociski zostana bez problemu zestzrelone przez bazy ABM w Polsce albo w Rumunii.

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 00:35

w Rumunii jest tylko radar, a pociski w Polsce. ekspert od wszystkiego a tego nie wie?

:)
niedziela, 5 lipca 2020, 18:19

Zdaje się ze pomysł z Kaliningradem ,to taki rzut na taśmę zestresowanych rezunów internetowych.

złośliwy
niedziela, 5 lipca 2020, 15:48

Brawo za pomysł. Ruskie by was zaorali.

qwert
niedziela, 5 lipca 2020, 23:56

Zaiste - zabłysnęli intelektem

RK53
niedziela, 5 lipca 2020, 19:17

połóż się i zawiń w prześcieradło

Niuniu
niedziela, 5 lipca 2020, 15:43

Kolego Kiks - nie tylko Ukraina potrzebuje pieniędzy. Polska też. Może nawet bardziej niż Kijów. Mamy wiekszy dług zagraniczny niż ta biedna Ukraina. A co do samej rakiety to zadaje się, że mamy ciut lepsze od Norwegii i to od lat. To po co Nam ukraiński prototyp?

Kiks
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:33

Taaa.... Jasne. Napisz jeszcze, że Białoruś jest 10 razy bogatsza niż Polska. I co do pieniędzy ma dług zagraniczny. I co z tego, że masz lepsze norweskie. Możesz je klepać samodzielnie? A już z tym ciut lepsze to odleciałeś kompletnie.

Niuniu
niedziela, 5 lipca 2020, 15:39

Most można zniszczyć na wiele sposobów. Ale to zawsze będzie atak na terytorium i strategiczny obiekt Rosji. I to jest problem a nie to czy mamy czym skutecznie zaatakować i zniszczyć sam most. Zapewne Rosja i osobiście Putin bardzo by się ucieszyli jeśli Kijów zdecydował by się odpalić rakiety w kierunku tego celu. Może nawet Rosjanie sami by wysadzili ten most jeśli ukraińskie rakiety nie dały by rady tego zrobić. Moskwa nie mogła by marzyć o lepszym prezencie od ukraińców. Mieli by wspaniały pretekst aby rozwiązać ostatecznie ukraiński "problem" na dziesięciolecia.

Trele morele
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:04

Dla Rosji pretekst to nawet fakt że obok nich żyją ludzie mówiący innym językiem. A jedyny problem jaki od lat występuje w Europie to rosyjski problem. Uchodowal się nam tutaj taki bandyta i lokalny złodziej ziem i niestety nie ma na niego bata. Ale Europa odetchnie jak kiedyś Rosji nie będzie.

Zxc
niedziela, 5 lipca 2020, 15:38

Jak Ukraińcy zniszczą most to 2tygodnie później w Kijowie będzie łopotać rosyjska flaga. Tak że do dzieła Ukraińcy pokażcie jak niszczyciel most ku zapewne uciesze autora artykułu.

tia
poniedziałek, 6 lipca 2020, 02:41

Dokladnie na resztkach tego co z Kijowa zostanie bedzie ta flaga...

Sarmata
niedziela, 5 lipca 2020, 20:51

Ja stawiam na max tydzien z przerwą na weekend.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:49

Ten weekend w środku tygodnia, to jakiś nowy ukaz Putina?

ogólnik
niedziela, 5 lipca 2020, 18:04

I zwali sie nad Wisłę połowa dzikich pól, wrzeszcząc ze ruskie ich biją. Jak się ma pusty łeb, to trzeba mieć twardy tyłek.

adda
niedziela, 5 lipca 2020, 21:38

dobrze powiedziane, panie ogólnik

Kaczor
niedziela, 5 lipca 2020, 15:27

Wniosek dla INSPEKTORAT UZBROJENIA To 3ci dywizjon NMS

Pa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:16

Kaczor, czytam i czytam komentarze i bardzo mnie cieszy, że w końcu przynajmniej jeden głos rozsądku.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:04

tak szczególnie że radar ma zasięg tylko 50 km, bo musi byc polski...

Pa
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:23

To już inna para kaloszy, może z jednego i z drugiego postu wyciągną jakiś wniosek ?

Szymon
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:59

Bzdura. Już drugi nie był potrzebny.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:44

Tak, szczególnie w obliczu faktycznej likwidacji morskiego komponentu MW.

WTYKA82
niedziela, 5 lipca 2020, 15:05

Jeżeli Ukraina by zechciała zrealizować swój zabójczy plan to mamy gotową wojnę! tak myślę , że ten plan jest częścią planu NATO aby szukać zwarcia z Rosją! Wszak stratedzy NATO a zwłaszcza polski lubują się w takich prowokacjach , już raz inspirowali opozycję Ukraińską do rozprawienia się z ludnością rosyjską zamieszkałą na terenie Ukrainy.

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:09

Natomiast wykonało plan zwarcia z Rosją i zajęło Krym i donbas? A Kaliningrad, Naddniestrze to co? A chęć wchłonięcia Białorusi to co? Kto więc tu prze do zwarcia z NATO i zbliża się wciąż do czyich granic... Kto tu szuka zaczepki? Kto się zbroi ponad miarę i straszy wszystkich w koło?

niedziela, 5 lipca 2020, 22:19

No to dałeś kur... ognia Wtyka82. Przypominam ci ze te tzw, małorusy jak to Putin ich nazywa, to nic innego jak rodziny oficerów rosyjskich i innych przesiedleńców z biednej Rosji na tereny Ukrainy. Przyjechali na Ukrainę jako "desant" carów i sowieckiej rosji. Wiem co pisze bo mieszkam na Ukrainie już sporo czasu i doskonale słyszę jaki jest stosunek Ukraińców do ruskich i na odwrót. Ukraińcy maja w 100% racje że rosyjskojęzyczni obywatele winni są posłuszeństwo Ukrainie lub niech wyjada do "macierzystej" rosji jak im cos się nie podoba.

Papa Pe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:20

WTYKA82, dalej oglądaj TV Russia Today.

Daswidania
niedziela, 5 lipca 2020, 18:49

Wtyka od Putina Sawuszkina 55 Sankt Petersburg.

ubawiony
niedziela, 5 lipca 2020, 17:41

Wania, fantazjujesz.

Mój nick
niedziela, 5 lipca 2020, 17:38

Da, da wania.

Mirr
niedziela, 5 lipca 2020, 18:20

Zaparz sobie melise.

niedziela, 5 lipca 2020, 15:01

Stek bzdur. Zresztą pan admirał będąc w MW wcale mądrzejszy nie był...chętnie brał kasę a marynarkę miał gdzieś... dowód... wystarczy wejść na Wikipedię i spojrzeć na MW

niedziela, 5 lipca 2020, 22:49

następny mistrz wikipedii...

AlMighty
niedziela, 5 lipca 2020, 14:53

A co, jeżeli w wyniku wady konstrukcji sam się zawali?

Na bezrybiu
niedziela, 5 lipca 2020, 14:38

NMS to nie jest ale prosty BUK

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 16:25

Od kiedy BUK to pocisk przeciwokrętowy?

XYZ
niedziela, 5 lipca 2020, 15:40

Ale ich własny a dla nas taka technologia którą oni posiadają to kosmos,naszym osiągnięciem w kwestii broni rakietowej jest Piorun o zasięgu niecałych 7 km :)

Kpt Azimov
niedziela, 5 lipca 2020, 14:37

Plywalem po tym akwenie Po co od,razu zburzyć?

ZZZZ
niedziela, 5 lipca 2020, 17:19

Przecież nikt nie ma zamiaru burzyć tego akwenu.

Kapustin
niedziela, 5 lipca 2020, 14:35

Kapusta po obiedzie Dawaj dawaj molojec

BUBA
niedziela, 5 lipca 2020, 17:13

Nie kapusta po obiedzie a musztarda

droma
niedziela, 5 lipca 2020, 14:05

brawo ukraina pocisk sie przyda do lutowania azjatyckiego bandyty ,rosji-kaput -pomozemy ...

Iwan
niedziela, 5 lipca 2020, 15:50

No to wtedy polecicie na śmietnik historii razem z ukrainą polskie ratlerki :)

niedziela, 5 lipca 2020, 22:49

Iwanku wasze straszenie i mowa o waszej potędze to na uzytek waszego pijanego naroda . Chyba widzisz gdzie was ma Europa i większość cywilizowanego swiata .Jak spojrzysz wstecz to pojmiesz że nikt nie wykończył tylu ruskich co sami rosjanie .Dlatego wszyscy życzą wam aby wasz wielki wódz Putinek rządził wami do smierci. To najlepszy sojusznik wolnego swiata ,sam bez wojny wykonczy ruskich i ich mir

Sarmata
niedziela, 5 lipca 2020, 20:53

Przeciez to napisał ukrainiec człowieku.Niestety są ich miliony w Polsce i uczą sie Polskiego.

PLW
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:18

Sarmata , a u was kiepsko (płocho) z nauką języków, co z wami starszyna czy lejtnant zrobi jak to zobaczy ...

niedziela, 5 lipca 2020, 19:22

a ty gdzie wtedy będziesz???

niedziela, 5 lipca 2020, 19:13

A wy zamienicie sie w chmurkę jak zaczniecie wojnę z NATO.

Grzegorz
niedziela, 5 lipca 2020, 13:37

Takie uderzenie byłoby wymarzonym pretekstem do uderzenia na Ukrainę i obawiam się, że ze strony państw zachodnich nikt nawet by nie zaprotestował.

BUBA
niedziela, 5 lipca 2020, 17:14

A napad na Kryym i Donbas to nie napasc na Ukraine ??

poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:00

A był jakiś napad na Krym?

hmm
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:13

A nie było? To niby kto pilnował tego referendum niezgodnego z prawem Ukrainy? Rybacy z kuszami?

Jabadabadu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:59

A mieli czekać i przełożyć w bazę US, która miała tam powstać? Czy już nikt nie pamięta kryzysu kubańskiego? Może czas przypomnieć sobie to i owo. Podobno myślenie nie boli.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:14

Skad wy bierzecie te brednie o jakiejs bazie USA na Krymie....

Sarmata
niedziela, 5 lipca 2020, 20:53

A kogo ukraina obchodzi?

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:29

A mnie obchodzi, bo bez wolnej od Sowietów Ukrainy nie będzie w przyszłości wolnej Polski. Zrozum to w końcu. Inaczej wydymają nas z jednej i z drugiej strony jak dmuchana lalkę.

niedziela, 5 lipca 2020, 19:23

nie to są od wieczne ruskie ziemie

Bat
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:16

A od kiedy Rosjanie to ruscy? Rosjanie pochodzą z księstwa moskiewskiego. Z Rusią Kijowską nie mają nic wspólnego. Rosjanie to bandycki napływowy naród który podbijał Słowian z Rzeczpospilitej i miliony km INnych ziem.

kj1981
niedziela, 5 lipca 2020, 22:59

Wania, popatrz na historyczne mapy i dowiedz się, gdzie leżała Ruś, a dopiero później się wypowiadaj.

kj1981
niedziela, 5 lipca 2020, 22:59

Wania, popatrz na historyczne mapy i dowiedz się, gdzie leżała Ruś, a dopiero później się wypowiadaj.

Papa Pe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:30

Dla nich Wielka Rosja zawsze była wielka, nieważne gdzie się naprawdę kończyła.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:39

Są trzy rzeczy nie znające granic: odwaga, głupota i Armia Czerwona.

Jabadabadu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:00

Wielka Rosja sięgałattam, gdzie sięgnął bagnet żołnierza rosyjskiego.

niedziela, 5 lipca 2020, 16:36

Wnikliwie. Zadziwiająco. Tylko Ukraińcy użyją Neptuna w odpowiedzi ma agresję rosyjską, sami nie będą atakować. A tu już nie będzie wątpliwości już kto jest agresorem, drugi raz ten numer nie przejdzie...

?
niedziela, 5 lipca 2020, 15:04

Nie tylko by nie protestowali ale jeszcze przyzwolili by na włączenie Ukrainy do Rosji

xawer
niedziela, 5 lipca 2020, 14:48

Raczej takie uderzenie można potraktować jako straszak, odpowiedź(odwet) na znaczącą agresję Rosji na Ukrainę. W takiej sytuacji Ukraina miałaby pretekst do odpowiedzi i nic do stracenia.

Kiks
niedziela, 5 lipca 2020, 13:36

Błaszczak woli budować muzea. Nie ogarniam, dlaczego Polska nie może dogadać się z Ukrainą na temat technologii rakietowych. Oni potrzebują pieniędzy. My techniki. Po co na nowo próbować wynaleźć koło. Skrócić drogę. A akurat w ulepszaniu tego co już wymyślono mamy doświadczenie. Nie wierzę, że Ukraińcy by mieli coś przeciwko. Wierzę bardziej w to, że lepiej kasę przeznaczyć beczki wazeliny do robienia interesów z USA. I niech ktoś nie powie, że Błaszczak to szkodnik. Ale łatwiej im przez kolejne 20 lat mówić, że to wina Tuska.

Marek
niedziela, 5 lipca 2020, 21:02

Już próbowaliśmy. Robiły to zarówno "Kaczory" i "Tuski". Choć ci ostatni półgębkiem tylko. Dogadywać można się wtedy, kiedy na dogadywaniu korzystają dwie strony. No i jeżeli jest o czym gadać. Poza tym dogadywanie się nie polega na bawieniu się w dobrego wujka, w którego nie wiadomo po co usiłujemy się od dawna bawić. Interes to interes. Nie ma sentymentów.

Mikołaj
niedziela, 5 lipca 2020, 17:51

Dokładnie. Oni mają know-how, my pieniądze i dostęp (teoretycznie) do zachodnich technologii. Duża ilość tanich rakiet manewrujących byłaby świetnym uzupełnieniem do tych wszystkich drogich amerykańskich zabawek, które kupujemy z katalogu.

Janusz biznesmen
niedziela, 5 lipca 2020, 17:06

Znasz kogoś kto dobrze wyszedł na interesach z Ukrainą?Nawet Trump narzekał że jego kolegów rezuny przywieźli.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:33

Janusz, najlepiej wychodzi się na biznesach z Wami. Szczególnie kupując gaz, ropę albo kradziony w Donbasie " Syberyjski węgiel ". Nie używa słowa rezun w odniesieniu do Ukraińców, bo świadczy tylko o Tobie. A o czym Trump mówi, możesz cokolwiek dowiedzieć się z Twittera, tyle co napisze na nim lub z Waszej telewizji, co Wam powiedzą.

Truteń
niedziela, 5 lipca 2020, 16:40

Ileż można w kółko mielić to samo... Może Ukraińcy nie widzą korzyści w takiej współpracy? Sami sobie rzepkę skrobią i na takie projekty jak widać mają kasę. My zaś nie będziemy im sypać kasę na ich biedę bo może się okazać, że ta pomoc wyjdzie nas drożej jak Tomahawki...

Kiks
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:37

To kupić od nich know how. Tomahawków nie sprzedadzą ci. I tyle. A nawet jeżeli to nie będziesz ich do woli klepał. My musimy mieć coś co sami możemy produkować.

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 16:21

Jasno i przejrzyście!

BUBA
niedziela, 5 lipca 2020, 14:34

Ludzie idziemy wszyscy na wybory da sie cos zmienic

Afropolak
niedziela, 5 lipca 2020, 18:11

Idziemy, idziemy, ja na Andrzeja. Rafau wprawdzie obiecał sformować po wygranych wyborach Lekki Górski Batalion Transportowy, ale to jednostka lekka, logistyczna i działa tylko na tyłach. Zatem tylko Andrzej!

Ubawiony
niedziela, 5 lipca 2020, 17:44

Tylko Rafal I Prawdomowny. Gdy juz opracuja mu program.

Kiks
poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:35

Taaa... Ważne, że Duda zapewni ci w konstytucji, że tylko kobieta i mężczyzna to rodzina. Już czuję się bezpieczny.

Fanklub FR
niedziela, 5 lipca 2020, 13:32

Rosja myślała że będzie wszystkich straszyć kurkiem z gazem, w odpowiedzi straszne kraje zainwestowały w porty LNG, straszyła iskanderami w odpowiedzi straszne kraje zainwestowały w podobne środki. Putin oparł swoją politykę na zastraszeniu innych myśląc że będzie tak można wiecznie.

FR technologiczne imperium
niedziela, 5 lipca 2020, 13:26

Z ekonomicznego punktu widzenia zakup homara od Ukraińców wyszedł by znacznie taniej i z większym transferem technologii.

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 16:17

Zdecydowanie. I z jakąś podstawą do rozwoju systemu, do czego mamy technologie brakujące Ukraińcom. No ale niestety, jakie priorytety ma nasza władza, każdy widzi.

Asf
niedziela, 5 lipca 2020, 15:57

Ale Ukraińcy, obok Rosji to potencjalny agresor

Kot
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:20

Ukraińcy to zagrożenie? Jeśli Ukraina chce iść do NATO i unii to palcem nie kiwnie. Rosyjska propaganda wmawia wam pewno że Ukraina to za grożenie a Putin to wyzwolenie. Taki Katyń bis.

kj1981
niedziela, 5 lipca 2020, 23:05

Oni mają u siebie taki bałagan, że przynajmniej przez następne 50 lat nie będą dla nas zagrożeniem.

kikopl
niedziela, 5 lipca 2020, 13:25

burzyc nawet sie nie zastanawiac.

proste pytanie
niedziela, 5 lipca 2020, 16:20

Wy na tej swojej Ukrainie wybudowaliscie cokolwiek po uzyskaniu niepodległości ?

twuj stary
niedziela, 5 lipca 2020, 21:43

a wy w tej swojej polszy opracowaliście cokolwiek samodzielnie? Czy tylko z branie z półki od JuEsEj?

Ukrainiec
niedziela, 5 lipca 2020, 20:14

Nic. Wolimy niszczyć

fifi
niedziela, 5 lipca 2020, 18:24

Głównie pomniki Stefana.Choć podobno sporo z nich to przeróbki z Lenina .Mam nadzieję ze pokropione przez popa .

XYZ
niedziela, 5 lipca 2020, 13:09

Zaraz zjawią się "fachowcy" którzy powiedzą że ten system jest przestarzały itp. no ale mają swój a my mamy rękę w nocniku i tyle,czy nie można pójść na współpracę z Ukrainą w kwestii technologi rakietowych żeby w końcu i samemu coś rozwijać??? Ciągle tylko na pasku USA bez żadnego transferu technologi....

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 16:12

Mam podobne odczucia. Co prawda pociski przeciwokrętowe z możliwością ataku celów naziemnych już mamy i to dwa typy, o tyle nie mogę odżałować braku zainteresowania z naszej strony systemem Wilcha. Ktoś powie ,,kupiliśmy lepszego Himarsa". Owszem, cholernie drogiego, jeden dywizjon i znowu bez żadnego transferu technologii. Moim zdaniem optymalnym byłby dywizjon Himarsów dla rakiet przyszłościowo +500 km i co najmniej cztery dywizjony spolonizowanych Wilch, z produkcjá rakiet w kraju.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 19:19

Orthodox, problem z Wilcha jest taki ze nei jest to po pierwsze system kompatybilny z NATO, co jednak nie byłoby za dużym problemem. Ty.e ze obecnie Wilcha to modernizacja BM-30 a tu juz gorzej.

Orthodox
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:27

I co z tego, że to rozwijany klon sowieckiego systemu. Taki sam jak nasz Grom/ Piorun. Chodzi mi o to, że to system którego nie mamy, a jest jednym z najbardziej priorytetowych. Śmiem twierdzić, że zakupy Himarsów nigdy nie zaspokoją naszych potrzeb, nie mówiąc już o transferze technologii, które były by zaczątkiem własnej niezależności w tym segmencie. Jak napisałem Himars, jako system rakiet balistycznym zasięgu +500 km, jest jak najbardziej akceptowalny w obecnej formie zakupu. I tak możemy kupować rakiety balistyczne tego zasięgu. Jednak artyleria rakietowa zasięgu 70-150 km, będąca priorytetem w naszej sytuacji, powinna być całkowicie nam dostępna, zarówno w aspekcie technologicznym, jak i ekonomicznym.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:19

Orthodox problem jest taki ze Grom/Piorun obecnie nei maja juz nic wspólnego z Igłą na bazie której powstawały a Wilcha to ciągle na razie modernizacja Smiercha. Dopiero bedą rozwijac własne pociski i wyrzutnie. Natomiast do MLRS powstaja nowe pociski znacznei nowoczesneijsze od Wilchy i tez beda dla nas dostepne.( co prawda jedynie jako zakup) Co do produkcji Wilchy w Polsce to nei tak łatwo bo tzreba by zbudowac pod to kompetencje( nasze prace obecnie idą w nieco innym keirunku) No i Ukraina musiałaby chciec to zrobić

spodlasa
niedziela, 5 lipca 2020, 13:07

Ukry powinny w koncu sie pogodzić w koncu z faktem ze krym nigdy nie by U krainski

y
niedziela, 5 lipca 2020, 20:10

A ruscy z tym, że nie nie był rosyjski! Tylko przez Rosję zdobyty.

Sailor
niedziela, 5 lipca 2020, 17:19

Krym również przez większość historii nie był rosyjski panie trollu.

od a do z
niedziela, 5 lipca 2020, 19:23

Ile lat?Od 54 roku do 2014.60 lat.

Fanklub Daviena
niedziela, 5 lipca 2020, 18:35

No tak, za łowców mamutów nie był rosyjski... Ale był dłużej rosyjski niż istnieje USA, o UPAdlinie nie wspominając. I nigdy legalnie nie był ukraiński. :)

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:25

Jak prawdziwy Rosjanin kłamiesz. Po pierwsze Krym Rosja zajęła później niż powstało USA. Po drugie jak odliczysz ten czas w granicach Ukrainy to w ogóle wychodzisz na kłamcę. Ale Rosjanin to kłamca co zawsze udowadniacie. Wasz Putin ostatnio kilka razy udowodnił jak zakłamanym narodem jesteście....

co się dzieje
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:10

Takiego blazna powinni pokazywać w telewizji publicznej jako "sensację dla gawiedzi". Czemu tego nie robią?

poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:26

Ale wiesz trollu że cos takiego jak ZSRS było nielegalne samo w sobie?

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 22:17

Był w granicach Ukrainy powstałej po rozpadzie Sojuza.I Rosja była jednym z gwarantów nienaruszalności tych granic.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:26

I to jest jeden z kilku, konkretnych dowodów, że Krym był i jest Ukraiński. Co do gwarancji nienaruszalności u Ruskich, jest takie powiedzenie " Pewne jak w Ruskim Banku ".

Autor Zwidmo
wtorek, 7 lipca 2020, 05:02

To chyba tak sie mowi u was na Ukrainie, bo my w Polsce tak nie mowimy.

dudek
niedziela, 5 lipca 2020, 21:50

No widzisz panie "fanklub daviena", USA istnieje tak krótko a są największą potęgą gospodarczą na ziemi. Natomiast twoja rosyjska brać istniejąca od wieków, dla której tak pilnie wypisujesz bzudry na forach jest gospodarczą katastrofą ;)

y
niedziela, 5 lipca 2020, 20:15

Towarzyszu Fanklubie, przypominam o rdzennych mieszkańcach Krymu - Tatarach krymskich, których Rosja eksterminowała. I o tym, że Ruś to historycznie Ukraina. A państwo moskiewskie to spadek po mongołach. Wy lubicie historię pisać pod siebie, bez uwzględniania prawdy! Do mamutów już nie chcę sięgać! Douczyć się trzeba trochę historii.

On
niedziela, 5 lipca 2020, 16:47

Hmm musimy oddać Wrocław w takim razie

niedziela, 5 lipca 2020, 15:27

A Syberia nigdy nie była Rosyjska.

Fanklub Daviena
niedziela, 5 lipca 2020, 18:38

Przeciwnie: stamdąd wywodzą się Słowianie, którzy nauczyli Chińczyków wytopu brązu i tkactwa. Jak genotyp Chińczyków wskazuje, pochodzą z gorących azjatyckich dżungli a nie Syberii... :)

hau hau
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:29

Słowianie na Syberii.. nawet Rosjanie to nie Słowianie choć są bliżej. Równie dobrze możesz napisać że Finowie to Słowianie bo to ludy ugro fińskie jak Rosjanie. W Rosji tylu Słowian ilu nie zdążyli wysiedlić i wymordować z terenów Rzeczpospolitej obojga narodów. Nawet durna Bajka o Lechu Czechu i Rusie nie mówi nic o Rosjanie. Ruski to nie Rosjanin.

y
niedziela, 5 lipca 2020, 20:17

Już Ci pisałem - pisz książki SF. Mniejszy wstyd i lepiej na tym wyjdziesz! A za interpretację historii to się nie bierz. Tylko się ośmieszasz! I sprawdź swój genotyp. Pewnie znajdziesz tam nie jednego Mongoła!

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:44

Robiąc genotyp, powinien szczególnie zwrócić uwagę, czy nie ma przypadkiem genów nordyckich, o których może przypadkiem też nie wiedzieć. Myślę, że tu powinniśmy poszukać powodów jego życiowych frustracji.

spolski
niedziela, 5 lipca 2020, 14:31

w takim razie niech Niemcy anektują Kaliningrad który nigdy nie był rosyjski...

andys
niedziela, 5 lipca 2020, 17:59

1. To akurat nie jest prawda.W latach 1757-1763 na mocy ukazu carowej Elzbiety ( w Wiki podano taka nazwę, pewnie , aby podkreslić, że Elżbieta pełniła funkcję cara, a nie była żoną cara) Prusy (dokładniej , nie całe Prusy , a cześć ,która później otrzymała nazwe - Prusy Wschodnie) zostały wcielone do Rosji. I tam by pozostały, gdyby nie śmierć Elzbiety i objecie tronu przez jej krewniaka, który był wielbicielem króla Prus i wszystkiego co niemieckie. Na jego rozkaz Rosjanie wycofali sie ze zdobytych terytoriów uzyskanych w ramach wojny siedmioletniej. Jako ciekawostkę , Rosjanie lubią podawać fakt , że Kant (wielki filozof) wystosował do Elzbiety wiernopoddańczy list z prośbą o mianowanie go szefem katedry filozofi na Uniwersytecie w Konigsbergu. .......................2. Taka refleksja. Rosjanie zdobyli Konigsberg i właczyli do Rosji, my natomiast kilka razy mielismy podobna sytuacje i tym Prusakom darowalismy. Trzeba bylo , po prostu anektować Prusy, a nie teraz płakać, że własciwie to należą się one nam.

y
niedziela, 5 lipca 2020, 20:20

A o hołdzie Pruskim słyszałeś? I przy okazji także o hołdzie Ruskim?

:)
niedziela, 5 lipca 2020, 17:49

Podpowiedź to Merkel.Co jeden to inteligentniejszy.

Xd
niedziela, 5 lipca 2020, 17:42

To i ślask i pomorze

Bartholem
niedziela, 5 lipca 2020, 17:26

Także Wrocław, Szczecin aż poEłk. Nigdy nie były polskie!

Sarmata
niedziela, 5 lipca 2020, 20:57

Akurat Wrocław był rdzennie Polski, Szczecin był krótko w Polsce a Ełk i całe Prusy Wschodnie były wasalem Polski.

y
niedziela, 5 lipca 2020, 20:21

Nie pisz głupot! A gdzie były granice państwa Bolesława Chrobrego?

Bankomat ćwiczebny
niedziela, 5 lipca 2020, 19:06

Nigdy? Na pewno się na tym znasz? Berlin nigdy nie był Polski ale za to te ziemię były słowiańskie.

g
niedziela, 5 lipca 2020, 13:01

Uderzenie na Most Krymski oznacz likwidacje tego tworu jakim jest ukraina i tyle w temacie.

zyg
niedziela, 5 lipca 2020, 15:40

Ukraina jest spadkobiercą Rusi Kijowskiej, ponad 1100 lat historii a od XIV w część cywilizacji Europejskiej, natomiast Rosja spadkobiercą Księstwa Moskiewskiego, bękarta mongolskiego który uzyskał niepodległość 540 lat temu, a do Europy to chyba nigdy się nie zbliżą cywilizacyjnie czy mentalnie. Owszem próbowali wielokrotnie ale zawsze z tym samym skutkiem, mongolskie geny pielęgnowane samogonem zawsze biorą górę? Tak że Rosja jest swego rodzaju mutantem i azjatyckim potworem. Co do mostu to wielu rosyjskich geologów ostrzegało że postawienie konstrukcji w tym miejscu jest wysoce ryzykowne ze wzgl na warunki geologiczno-sejsmiczne. Tak że bardzo prawdopodobne że ten most i tak runie, tak jak pierwszy most w 1945r. Wówczas Rosjanie dokończyli projekt zaczęty przez Niemców (w nieco ponad 7 mies Niemcy zbudowali 60 % konstrukcji) ale uznali potężne ostrogi zaprojektowane przez saperów Wehrmachtu za "zbędne" w rezultacie most runął pierwszej zimy. Wygląda na to że walące się mosty to taka rosyjska tradycja. Kilka tygodni temu runął most kolejowy łączący port i miasto Murmańsk z resztą kraju.

ubawiony
niedziela, 5 lipca 2020, 20:19

A gdzie była ta twoja Ukraina przez te 1100 lat.Ja bym dał 4000 lat historii.A co,niech maja.

autor!autor!
niedziela, 5 lipca 2020, 18:12

Stary Grzyb i jedna z jego ulubionych wklejek.Kto wam to pichci?

nie ma co się dziwić
niedziela, 5 lipca 2020, 21:33

Nie przejmuj się. To akurat zakompleksiony frustrat o zdecydowanie rusofobiczny zabarwieniu (wystarczy popatrzeć na jego posty), który na siłę chce się stać jedynym prawdziwym patriotą lepszym od Grzyba czy Szacha (ach zapomniałem-on "abdykował") a więc Grzyba.

Wołyń
niedziela, 5 lipca 2020, 14:03

Jakim ty jesteś tworem i po co?

Polak
niedziela, 5 lipca 2020, 14:26

Co z ukrainy przyjechales z tego dobrobytu ucieklesa

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 14:00

Juz próbowaliscie rusku i wam się nie udało

Xd
niedziela, 5 lipca 2020, 17:47

Przypomnę raz jeszcze wypowiedz pewnej ukraińskiej tzw ekspertki wypowiedzianą w rusofobicxnej rozgłośni radiowej " gdyby na ukrainie było 3000 rosyjskich żołnierzy to dawno nad kijowem wisiała by rosyjska flaga" więc skończ bezmyślnie powtarzać te propagandowe idiotyzmy bo tylko trafiają one do zaślepionych wyborców jednej z opcji reszta zdrowych ludzi ma inne zdanie

czwartek, 9 lipca 2020, 12:15

Jakoś nie udało się połączyć Krymu lądem z matiuszką...

Hanys
niedziela, 5 lipca 2020, 16:36

Davienku, jak twoi koledzy z Ukrainy spróbują zniszczyć ten most, to wtedy z pewnością zobaczymy różnicę pomiędzy Rosją która nie jest w stanie wojny z Ukrainą, a Rosją która naprawdę jest w stanie wojny z Ukrainą... I żadne zaczipowane cyborgi nie pomogą ;)

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 19:27

No popatrz, a po co własciwie niszczyc cos co A; samo sie moze w kazdej chwili zawalić, B: będzie przydatne dla Ukrainy po wykopaniu rosyjskich terrorystów z krymu i Donbasu:) A Rosja mająca stan wojny z Ukrainą to najgorszy koszmar Putina bo oznacza wciągniecie do tej wojenki za uszy USA i UK:)

Jes of kors.
poniedziałek, 6 lipca 2020, 02:52

No popatrz, a jakos w Donbasie zolnierze USA i UK nie walcza. Ty to lubisz pisac bzdurki.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:12

A masz ogłoszony stan wojny pomiędzy Ukrainą i Rosją ?? Ech Olgino schodzicie na psy:))

Jes of kors.
wtorek, 7 lipca 2020, 04:58

No popatrz, a w Syrii do wagnerowcow strzelali, a sa z ruskimi w stanie wojny? I co powiesz trolliku z Montany?

Hanys
niedziela, 5 lipca 2020, 22:52

Davienku, zawsze gdy jesteś zdenerwowany piszesz niewyobrażalne głupoty, już widzę jak USA i UK chcą wyparować z powodu Krymu, a wykopany to będzie tam każdy, który bez zaproszenia Rosjan się tam pojawi :)

ręce załamuje
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:38

Jedyne czym Rosja może grozić to tym że kogoś odparuje. Poza tym ten kraj to dno i idol dla takich ubogich umysłowo ludzi jak ty. Gdyby nie broń atomowa za którą chowasz się ty i twój car Putin już dawno był byś na kolanach... Choć 8nne narodu nie są tak prymitywne jak wy i nie lubują się w napadaniu i grabieniu sąsiadów jak rosyjscy faszyści. I nie podpisuj się hanys bo jestem ze Śląska a taki doopowlaz rosyjskim mordercom jak ty, przynosi wsyd dla Ślązaków.

Hanys
poniedziałek, 6 lipca 2020, 19:32

To wy tchórzliwie chowacie się za USA i udawacie gierojów jak udawaliście w 39 chowając sie za Anglią i Francją. A gdyby nie broń atomowa, to Rosja nadal byłaby co najmniej drugą potęgą militarną na świecie. A co do Śląska, akurat bardzo wielu Ślązaków miło wspomina "okupację radziecką" zwłaszcza dekadę Gierka, na którego grób do dzisiaj chodzą pielgrzymki :)

czwartek, 9 lipca 2020, 12:18

Wy w 39 chowaliście sięza Hitlerem jak zwykli bandyci. Nawet do dzisiaj się nie chcecie przyznać, że braliście udzial w wojnie po stronie Hitlera.

czwartek, 9 lipca 2020, 12:16

w 1920 skopaliśmy wam tyłki bez pomocy USA.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:22

Widzisz żałosny trollu ale w 1939r to wy razem z Niemcami wywołaliście najstarszliwsza i największa wojnę w historii Ziemi, to wy razem z Niemcami mordowaliscie Polaków wiec zwyczajnie zamknij sie ruski najmito póki jeszcze mozesz.

?
niedziela, 5 lipca 2020, 15:55

Dlaczego wszyscy ciebie i twoich kolesi uważają tu za Ukraińców?

czwartek, 9 lipca 2020, 12:18

Jacy "wszyscy"? jesteś tylko ty jeden, nadający z róznych nicków.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 19:29

Nie wszyscy ale tacy jak ty: rosyjskei trolle kiepsko wyszkolone w Olgino:)) Aha , zdecydujcie sie w końcu: Ukraina, Montana, izrael, bo jeszcze pomieszania zmysłów biedacy dostaniecie;)

złośliwy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:46

Dla mnie Ukrainiec z Podkarpacia.

Nie ma takiej mozliwosci aby bylo niemozliwe.
poniedziałek, 6 lipca 2020, 02:51

Te trzy mozliwosci wcale sie nie wykluczaja. Na przyklad ukrainski Zyd mieszkajacy w USA. Moze tak byc? Moze.

czytelnik D24
niedziela, 5 lipca 2020, 23:36

Oni mają taki sam poziom argumentów w dyskusji jak Mietek bez matury z piwnym brzuchem. Mentalny poziom osiedlowych Sebiksów i innych prawilnych Karyn.

autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 17:47

Piszesz o swoich kumplach ze smiesznymi nickami ?Jestu ich kilku.Poziom taki sam jak ich nicki.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:10

Słuchaj ruski trollu. Jeżeli coś piszę, to wyrażam tym swoje prywatne zdanie. Moje zdanie nie jest wspólnym przekazem z innymi wypowiedziami na tym forum, napisanymi przez kogokolwiek. Jeżeli piszesz w komentarzu o moich kumplach ze śmiesznymi nickami, to świadczy tylko o tym, że Sam działasz w takim systemie. Po za głupimi wpisami, które nic nie wnoszą na tym forum, Twoje wypowiedzi nie zawierają jakichkolwiek sensownych treści. Proszę napisz coś więcej, szerzej o czymkolwiek w odniesieniu do któregokolwiek postu z forum, chętnie poczytamy. Myślę jednak, że to dla Was jest intelektualnie awykonalne. Najlepszy translator tego nie ogarnie. Jak widzisz mimo to z szacunku do Ciebie zwracam się WIELKĄ LITERĄ, bo tak mnie wychowano.

Szept
niedziela, 5 lipca 2020, 15:24

Smutne jest to że kiedyś Daven z wiki coś tam przeklejał na temat amerykańskiego sprzętu, ale wyraźnie już mu się tego robić nie chce. Teraz tylko troluje i ludzi obraża, no i wszędzie widzi ruskich, dziwne objawy oj dziwne.

niekłammy
czwartek, 9 lipca 2020, 12:21

Smutne to jest tak towarzysze płaskoziemcy, nie wierzacy w "mainstreamowe" media wklejają sputnikowe wieści.

Wnuk Błochina
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:44

Smutne jest to że na tym portalu zrobiło się rosyjskie towarzystwo wzajemnej adoracji które zamiast prowadzić jakaś konstruktywną rozmowę, atakuje jedynie innych obecnych na forum i straszy wszystkich jak to ich Rosja odparuje atomem. Dno i żenujący syf na poziomie Rosji. Do tego czepiacie się że ktoś napisał bajeczki a wy wypisujcie tutaj kwiaty jak upośledzone dzieci.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 6 lipca 2020, 02:48

Po tym jak mu nie poszlo i zostal zlapany na pisaniu bajek o AIM-120 z 1973 roku, lopatkach turbin widzianych od strony wlotu powietrza w samolocie czy nieistniejacych F-15AE to juz nie probuje.

czwartek, 9 lipca 2020, 12:23

a o "stealth wynalezionym przez rosyjskiego uczonego", "Migu-31 na pułapie 32km" i tp debilizmach to nie warto pamiętać?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
wtorek, 14 lipca 2020, 04:46

Warto. Tylko jak tamtemu sie te brednie udowdnilo, to zwyczajnie sie zawinal i nie wdawal w dyskusje. A dejvidkowi jak sie to udowodnilo pisanie tych bredni, to sie pisania tych bredni tchorzliwie wypieral, mataczyl i klamal "ze to nie jego reka". I tutaj jest ta roznica.

AntyOnuca
niedziela, 5 lipca 2020, 21:28

~Szept~ czy sputnikowa ku....a Fanklub Daviena a może ~Biskup Połowy ~ Zmieniasz nick i sam sobie odpowiadasz żenada.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 19:30

Szept jak prawda cie obraża to neich robi to jak najczęściej, moze sie wyniesiesz z powrotem do Moskwy i nei będziesz razem z kumplami forum zasmiecał.

!
niedziela, 5 lipca 2020, 15:07

Davien jak by próbowali to by Ukrainy już nie było i twoje zaklęcia nic by nie pomogły i to każdy myślący człowiek wie

czwartek, 9 lipca 2020, 12:23

Przecież próbowali

RUDY
niedziela, 5 lipca 2020, 14:07

Devi, nie pisz na tym forum o swoich iluzjach. Czy myślisz, że wszyscy Polacy są idiotami?

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:32

Rudzik sam sie przyznałes ze jestes Rosjaninem wiec skończ udawac Polaka.

niedziela, 5 lipca 2020, 17:46

Tylko owi oplacani przez Rosje...

złośliwy
niedziela, 5 lipca 2020, 19:06

A chebie Davien kto sponsoruje?Może i naiwne to pytanie...

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:23

Ja trollu zawsze sie podpisuje nei ejstem takim tchórzem jak wy:)

czwartek, 9 lipca 2020, 02:09

Tak, podpisujesz sie jako GB, i inne ruskie zegarki...

Hmmm
niedziela, 5 lipca 2020, 15:28

Wszyscy nie ale ty na 100%.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:33

To nawet nei Polak, sam sie przyznał ze jest Rosjaninem.

czwartek, 9 lipca 2020, 02:09

A gdzie sie przyznal? Udowodnij.

ciekawy
niedziela, 5 lipca 2020, 15:12

Tzn. Ruscy nie próbowali? Czy oco chodzi?

jm
niedziela, 5 lipca 2020, 12:54

Zakupić gdyby chcieli sprzedać, a nie bawic się w analizy itp.pierdoły biurokratyczne. Mogłoby sie przydać na naszych "przyjaciół" którzy mają wielkie, nigdy nienasycone ambicje. Obawiam sie jednak, że się na to nie zdecydujemy. A przydał by się nam taki "kij" zeby mieć czym się bronić.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:12

Wam nie jest potrzebny "kij" do obrony, tylko "kij w mrowisko".

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 14:01

A po kiego namten przerobiony Ch-35 jak mamy znacznei lepsze pociski manewrujace w Polsce?

Laik
niedziela, 5 lipca 2020, 16:29

Niby jakie?

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 22:07

P-okrętowe z możliwością ataku na cele naziemne NSM i RBS. Lotnicze manewrujące JASSM i JASSM Er.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 19:31

NSM, JASSM a niedługo JASSM-ER, RBS-15 Mk III

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:22

Iryda przeniesie 5 NMS na raz, a Bielik to i 7. drżyjcie narody

poniedziałek, 6 lipca 2020, 02:46

AIM-120 z 1973 roku...

!
niedziela, 5 lipca 2020, 15:07

Jaki proszę powiec

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:24

NSM, JASSM a niedługo JASSM-ER, RBS-15 Mk III

Gość
niedziela, 5 lipca 2020, 18:08

Naval Strike Missile

Zdziwiony
niedziela, 5 lipca 2020, 12:47

Nie ma znaczenia czy głowica konwencjonalna 150kg to za mało, żeby zniszczyć nawet jedną nitkę drogową dużego mostu , czy może wystarczy, bo taki atak jest bez sensu. Jeśli już, lepiej walić w rafinerie, zakłady chemiczne, czy elektrownie. Ale chyba nawet Ukraińcy zdają sobie sprawę, że rozpoczęcie wojny z krajem, który przez 70 lat przygotowuje się do totalnej wojny jądrowej z połową świata to bardzo słaby pomysł...

codybancs
niedziela, 5 lipca 2020, 17:13

Łatwiej będzie podłożyć coś w pociągu ,cysternie, ciężarówce , chyba , że sprawdzają dokładnie !!! Albo czasówka albo zdalnie bum !!!

historia pokaże
niedziela, 5 lipca 2020, 17:02

Po co w swoje mają walić. Ruskie posypią się. Po raz kolejny w krótkim czasie.

qaz
niedziela, 5 lipca 2020, 19:41

Takie to ich jak Lwów. Zlepek.

Adam
niedziela, 5 lipca 2020, 12:43

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Niech się zajmują sobą jak najdłużej.

sff
niedziela, 5 lipca 2020, 12:41

Proste, Ukraińcy most, Rosjanie wszystkie budynki rządowe w Kijowie...

niedziela, 5 lipca 2020, 14:28

Najpierw te ich kilka neptunkow a potem zapewne i kijow by oberwal

Marcin
niedziela, 5 lipca 2020, 12:37

Znowu komandor lobbuje za Ukrainą, z uwagi na rocznicę Rzezi Wołyńskiej to chyba nie przypadek?

Fanklub FR
niedziela, 5 lipca 2020, 15:30

Rzeź Wołyńska to promil zbrodni jakie wyrządzili nam Rosjanie, ci za którymi lobbują tacy jak ty. Zresztą polityki nie robi się na historii tylko na teraźniejszym interesie.

wtorek, 14 lipca 2020, 04:42

Wy trolle zawsze macie wytlumaczenie.

Palmel
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:37

gdy ci zarżnęli 17 osób z rodziny w jeden dzień to byś inaczej mówił

czwartek, 9 lipca 2020, 12:26

Co mają mówić Ci z zarżniętymi przez Rosjan?

Sarmata
niedziela, 5 lipca 2020, 21:36

Jakim nam ukraincu? Nie podszywaj się pod Polaka. I zdecydowanie wolę być zabity strzałem w tył głowy niż żywcem cięty piłą lub palony żywcem. Ukraincy normalnie nie mordowali, chcieli zadawac jak najwiekszy ból.Dzieci nabijali na sztachety w płocie. Dobry banderowiec to banderowiec wbity na pal.

Anty Rusofil
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:55

Rosyjski faszysto, ty i twoi pracodawcy z mongolskiej Rosji odpowiadacie po części choćby za śmierć 6 mln Polaków w 2 wojnie. Zejdź mi z oczu s ciu. Od 1937 do 1940 NKWD wymordowała strzalem w tył głowy 200 tys Polaków. I nie pisz mi że to żydzi czy inni. Błochina temu przeczy. Nie zapominaj też faziol że w 1939 jak i w 1920 ci banderowcy i rezuni w setkach tysięcy walczyli w szeregach polskich przeciw Niemcom i mordercom z Rosji. Więc skończ bo rzygać się chce na ten twój podły skowyt. I nie mów jak upośledzony że lepiej jest być zastrzelony niż zaszlachtowany. Rodzinie to bez wyjątku bo ktoś i tak nie żyje. A dzięki twoim idolom z Rosji nie żyje miliony Polaków.

Marcin
niedziela, 5 lipca 2020, 19:23

Na prawdę? kilkaset tysięcy pomordowanych w barbarzyński sposób Polaków, zagrabienie ich majątku którego nigdy nie zwrócili, lata przemilczania to dla ciebie promil ???

Bat
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:59

A miliony ofiar Rosji.? Na Wołyniu mordy zaczęło nkwd w 1937. Strzałem w tył głowy zabito 130 tys Polaków. A lata milczenia to lepsze niż kłamstwa Rosji jak choćby katyńskie do 1990 roku. A Putin kreuje kłamstwa do dziś.

Autor widmo
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:20

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że aby wbić szpilę pomiędzy Polaków i Ukraińców, zawsze Ruski wywlecze Wołyń. Najzabawniejsze jest w tym to, że My bierzemy się wzajemnie za łby, a On patrzy na to i śmieje się Nam w oczy.

Marcin
wtorek, 7 lipca 2020, 00:42

ta szpila jak piszesz to zbrodnia ludobójstwa na 200 tysiącach Polaków , zagrabienie ich mienia i ziemi nielegalnie do dziś w posiadaniu banderowców. To też atak granatnikiem na polski konsulat - do dziś sprawców nie wykryto. To kult bandery - sprawcy ludobójstwa. To 11 lipca, święto przemilczane... ale my nigdy nie zapomnimy.

klerykał
niedziela, 5 lipca 2020, 22:56

"Na prawdę"!. Nie byłoby rzezi wołyńskiej gdyby nie wybuch wojny, do którego się Rosjanie przyczynili.

Marcin
poniedziałek, 6 lipca 2020, 22:23

tyle że gardła polskim dzieciom podżynał ukraiński banderowiec

BUBA
niedziela, 5 lipca 2020, 12:31

A podboj Krymu to bylo co. To bylo wypowiedzenie wojny Ukrainie w kturej defacto znajduje sie Rosja.

Sailor
niedziela, 5 lipca 2020, 17:25

Dwa zdania i 7 byków.

złośliwy
niedziela, 5 lipca 2020, 17:07

Z tego co pamiętam, w czasie tego podboju Krymu nie padł ani jeden strzał.

Lol
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:01

To jak ktoś przyjdzie do domu i okradnie cię przykładając broń do głowy twoim dzieciom, to wtedy nie było napaści bo nikt nie strzelał? Jaja sobie robisz?

niedziela, 5 lipca 2020, 16:46

Oj, ruskie onuce cię teraz będą ortografii uczyć...

Polak
niedziela, 5 lipca 2020, 14:31

Tobie to łeb podbito i dlatego masz p... pod okiem.Jak tam nauka polskiego?Widzę że kiepsko z ortografia.

Paragraph23
niedziela, 5 lipca 2020, 14:27

@BUBA "kturej" a może "której" ?! Ty chłopie weź się lepiej za naukę, a nie za filozofowanie....

Rumak
niedziela, 5 lipca 2020, 16:48

To nie portal orograficzny

Bat
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:04

No orograficzny na pewno nie... Ale widać jak trol wspiera trola. Zresztą tu ostatnio przez rosyjskich zwolenników zrobił się chlew i podblokowy deptak ,gdzie kilku pijanych po jabolach Rusofil obraża Polskę i Polaków.

Życzliwy
niedziela, 5 lipca 2020, 20:45

Każdy portal jest ortograficzny, jeśli używamy na nim języka. Jeśli nie będziemy się nawzajem poprawiać teraz, wtórny analfabetyzm, który jest już faktem nieomal na każdym kroku w internecie, wyolbrzymi się do naprawdę poważnego problemu jutro. Nie chcę, by najpiękniejszy język Świata zmarł, bo wszyscy mają go w czterech literach. Nie lekceważ poprawiających błędy innych - robią to w imię wyższej idei. A krew zalewa, bo pokończyliście podstawówki, średnie szkoły, macie matury, czasem wyższe - językowo zaś kompletna aberracja jakiegokolwiek egzaminowania.

Bankomat ćwiczebny
niedziela, 5 lipca 2020, 19:18

Znasz jakiś, chociaż jeden, portal "orograficzny"? To dziedzina zajmująca się historią duńskiej numizmatyki?

RUDY
niedziela, 5 lipca 2020, 14:12

Co to jest wypowiedzenie wojny? Nie mów, że zamach stanu Bandera w Kijowie był samobójstwem Ukrainy, w wyniku którego jesteśmy teraz świadkami.

czytelnik D24
niedziela, 5 lipca 2020, 23:39

Polska język - trudna język :)

polonista
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:20

Teraz już rozumiem dlaczego twoje komentarze ograniczają się do jednego zdania i to najczęściej prostego.

Davien
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:26

Żeby tacy jak ty znający język polski wyłacznie ze szkoleń GRU mogli go zrozumiec:))