Tysiąc Wagnerowców w Libii

7 maja 2020, 14:42
international_mine_action_center_in_syria_(aleppo)_09-b
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. syria.mil.ru
Reklama

Według raportu ekspertów ONZ od 800 do 1200 najemników zatrudnionych przez tzw. grupę Wagnera wspiera prowadzoną przez gen. Chalifa Haftara ofensywę na stolicę kraju Trypolis — donosi w czwartek agencja Associated Press.

Raport, do którego dotarły agencje, został przygotowany przez ekspertów na zlecenie komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ monitorującego przestrzeganie sankcji nałożonych na Libię. Dokument zaznacza, że zagraniczni najemnicy skutecznie wzmocnili potencjał militarny sił Haftara, często zajmując się specjalistycznymi działaniami, takimi jak pomoc w atakach lotniczych i artyleryjskich, walka elektroniczna czy działania snajperskie.

Konflikt w Libii toczy się od 2011 kiedy obalono wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego, a kraj został podzielony między dwa konkurujące ze sobą ośrodki władzy, wspierane przez własne armie. Kontrolujące wschód kraju i wspierane przez Francję, Rosję, Egipt, ZEA i inne państwa arabskie siły gen. Haftara od ponad roku, prowadzą ofensywę zmierzającą do zajęcia stolicy kraju Trypolisu, który jest siedzibą rządu uznawanego przez ONZ i wspieranego m.in. przez Turcję i Włochy.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapytany w styczniu o obecność żołnierzy grupy Wagnera w Libii odpowiedział, że jeżeli w tym kraju walczą Rosjanie, to nie reprezentują oni tego państwa, ani nie są przez nie opłacani — przypomina Reuters, dodając, że prywatne rosyjskie firmy militarne wspierały wojska tego kraju w walkach w Syrii i na Ukrainie. Z oenzetowskiej analizy wynika, że wielu zatrudnianych przez grupę Wagnera bojowników walczyło wcześniej w Syrii, a pierwsze doniesienia o ich obecności w Libii datuje się na styczeń tego roku.

Raport wspomina także o ok. 5 tys. Syryjczyków walczących po stronie rządu w Trypolisie, którzy zostali zrekrutowani przez Turcję. Konflikt w Libii gwałtownie nasilił się w kwietniu; zacięte walki rozgrywały się na kilku różnych frontach na zachodzie kraju, pomimo pilnych wezwań ze strony USA i agencji pomocowych do zawieszenia broni w celu rozwiązania kryzysu związanego z koronawirusem.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 103
Reklama
AJW
piątek, 8 maja 2020, 14:48

Przeczytałem prozachodni komentatorzy wasze wypociny i jestem zachwycony. Wg was Putin powinien wsadzić Wagnera i jego wojsko do ciupy, bo tak mówi ruskie prawo. Ale oni działają na arenie międzynarodowej , gdzie obowiązuje prawo amerykańskie i międzynarodowe. Czy słyszeliście, aby departament sprawiedliwości USA postawił zarzuty Wagnerowi lub go ścigał. Albo czy może podobnie Wagner jest ścigany przez prokuraturę i sądy w Hadze. Pozdrowionka dla Daviena.

Wania
sobota, 9 maja 2020, 06:24

W Rosji prawo jest dla zwykłego Iwana czyli dla ciebie. Dla kolegi Putina są rządowe samoloty, które rozwożą najemników po całym świecie. Są wojskowi, którzy koordynują ich działania na Ukrainie. Ot taka 3 kolumna.

Davien
piątek, 8 maja 2020, 16:17

Widzisz trollu, w USA bycie najemnikiem nie ejst karalne, a Wagner i jego banda siedza w Rosji gdzie to jest powazne przestepstwo wieć najpierw naucz sie polskiego a potem cos pisz.

Paranoid
piątek, 8 maja 2020, 15:05

wróć lepiej do lekcji online, jak nie rozumiesz słowa pisanego

mac
piątek, 8 maja 2020, 10:19

to super informacja! im więcej miejsc na świecie, gdzie "prywatna" armia Moskwy walczy tym lepiej! Tak samo było w latach 1970-tych (wtedy Moskwa wałczyła rękami innych, ale za swoje i nasze pieniądze), teraz robią to częściej własnymi rękoma. Polityka imperialna kosztuj i to sporo, niech wydają pieniądze na mrzonki o odbudowie imperium, im więcej tym lepiej i niech walczą Rosjanie

Sidematic
piątek, 8 maja 2020, 13:09

Ukraina, Syria, Libia. Coraz lepiej. Do tego koronka, spadek cen ropy i gospodarkę Rosji diabli wezmą. Szkoda tylko, że najwięcej na tym skorzystają Amerykanie bo to nie jest dobra wiadomość dla Polski. Chyba żeby się zagotowało na Wschodzie i kowboje znowu zwinęliby żagle, jak za Husajna Obamy. Wtedy musimy liczyć na awanturę muzułmańską w Niemczech. Albo ją sprowokować. Tylko czy u nas jest ktokolwiek, kto myśli w kategoriach propaństwowych?

Roman
piątek, 8 maja 2020, 09:17

Bardzo mi się podoba to biadolenie poniżej w komentazach że to ci najemnicy są źlii, inni znowu że tamci są źli itd. Obyśmy mieli kiedykolwiek okazję vwysylać jakichkolwiek najemników opolskich gdziekolwiek... Jest to przynajmniej sygnał że ma się jakikolwiek wpływ lub możliwość wpływu poza granicami kraju... A najemnik, coż, był, jest i będzie. I nie ma w takich konfliktów złych i dobrych, prawda ma to do siebie że jest subiektywna.

bender
piątek, 8 maja 2020, 13:33

Primo, przez 120 lat Polacy walczyli w różnych zagranicznych armiach i wcale nie znaczyło to, że Polska ma jakiekolwiek wpływy, secundo, poszanowanie prawa to fundament naszej cywilizacji, tertio, subiektywne to mogą być opinie, ale nie prawda.

piątek, 8 maja 2020, 16:58

Mam nadzieję że o tym poszanowaniu prawa to piszesz o poszanowaniu przez wszystkich i tego samego prawa , wtedy całkowicie sie z Toba zgadzam. Szok normalnie.

Roman
piątek, 8 maja 2020, 15:37

Dobrze wiesz o czym piszę a jeśli nie (przynajmniej w kontekście tego artykułu) to niestety nie pomogę ci. Ponadto walczyli bo nie mieli własnej armii. A po trzecie :) nasza cywilizacja to nieustanne nawalanki i nie widzę tu miejsca do poszanowania prawa. Chyba że masz na myśli mizerny np. kfor który zgodnie z literą prawa bronił srebrnych...

powiedzieć błazenek to nic nie powiedzieć
piątek, 8 maja 2020, 08:51

Sytuacja jak sytuacja ale najśmieszniejsze jest w tym wszystkim popiskiwanie znanego trolla na D, który wręcz dwoi się i troi aby zakłamać rzeczywistość

sah
piątek, 8 maja 2020, 08:41

Brawo Rosja, robić tak samo jak ameryka, dobra robota.

has
piątek, 8 maja 2020, 14:16

Jasne brawo, niech wracaj jako gruz 200, USA w Syrii ich ładnie przemieliło :)

easyrider
piątek, 8 maja 2020, 08:40

Skoro Zachód mięknie, głównie z powodu toczącej go jak nowotwór, destrukcyjnej ideologii, to jego miejsce zajmują inni gracze.

ttt
piątek, 8 maja 2020, 07:35

taką samą formacją jest francuska Legia Cudzoziemska więc nie rozumiem zdziwienia?

Wawiak
sobota, 9 maja 2020, 10:30

Bzdura. Legia oficjalnie była i jest formacją podlegającą francuskim władzom, a nie grupą (udawanych) najemników z danego kraju, jak wagnerowcy. Blackwater dostawał zlecenia od konkretnego rządu więc też było to inaczej, o rząd ruski oficjalnie z wagnerowcami nie ma nic wspólnego. Ot, typowe ruskie zakłamanie.

werte
piątek, 8 maja 2020, 07:01

Panowie, bez nerwów. Szara strefa wojny to własnie domena firm prywatnych mających mniejsze lub większe poparcie władz swego kraju. Ale oficjalnie nie ma jak przypiąć ich działalności do polityki władz. To stara praktyka i nie tylko Rosja z niej korzysta. Oficjalnie na świecie wszędzie są takie firmy o różnych nazwach i oficjalnym profilu głównie ochroniarskich albo konsultacyjnych i nikt nie wymyślił żadnej skutecznej metody na ich delegalizację. Bo nawet najbardziej demokratyczne z demokratycznych krajów mają swoje firmy o takim profilu i korzystają z ich usług. W Polsce również znajdują się oddziały takich firm. Co faktycznie robią i gdzie trafiają zwerbowani tam ludzie z byłych specjalsów i innych formacji nikt głośno nie mówi. Bo jak pokazują przykłady Wagnerowców czy Blackwater na dłuższa metę zainteresowanie mediów nie służy ich działalności. Takie formacje były i będą nadal bo to domena realnej polityki a nie sił zbrojnych.

bender
piątek, 8 maja 2020, 02:28

O stratach Wagnerowców w Libii Belsat donosił już 8 miesięcy temu

bender
piątek, 8 maja 2020, 02:26

O stratach Wagnerowców w Syrii Belsat donosił już 8 miesięcy temu.

Ech
piątek, 8 maja 2020, 02:03

A ja bym wolal zeby tam dalej bytl Kadafi i by ludzie nie umierali nie gineli. JAkim prawem ZAchod atakuje kraj po kraju i zmienia wladze i dopwadza do wojen ktore trfaja 10 czy 20 lat? hanba . Tych zachdnich prezdentow nalezy postawic pdo sad w Hadze za doprawdznie do Ludobujstwa.

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:18

Jak na razie ludobójstwo uprawia wyłacznie Rosja i wspierani przez nią dyktatorzy wiec może milcz trollu i nie zasmiecaj forum.

HeHe
piątek, 8 maja 2020, 15:43

A gdzież to Rosja i wspierani przez nią dyktatorzy uprawiają ludobójstwo??? Poza tym nie histeryzuj i nie rzucaj się do ludzi z "trollami" bo zgodnie ze starym powiedzeniem to złodziej najgłośniej drze się - "Łapać złodzieja".

Davien
wtorek, 12 maja 2020, 16:28

Syria, Czeczenia, . Masz cos jeszcze do dodania?

rob ercik
wtorek, 26 maja 2020, 13:06

Syria? cos ci sie w glowce przestawilo bo to USA wywolaly tam wojne, do tego Irak, Panama, Vietnam, Ukraina, Libja lista jes naprawde naprawde impresjonujaca

link
czwartek, 7 maja 2020, 22:55

Przypominam,że u nas w Polsce kilka lat temu Leszek Miller zaklinał się ,że nie ma i nie było żadnych żadnych miejsc do prania brudów amerykańskiego CIA. A potem chyba Polska miała płacić duże odszkodowania dla osób które były ponoć wiezione tu w Polsce przez CIA...

Robert
piątek, 8 maja 2020, 10:55

A jaki ma to związek z artykułem? Chyba tylko taki że jedyna nasza wartość dla "sojuszników" to traktowanie nas jako śmietnika gdzie umieszcza się "wątpliwe i ryzykowne działania" od których chcą umyć ręce. Prawda panie dawien???

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 17:31

No i widac jak Rosja łamie embargo ONZ mimo zaklinan wiadomej grupy ze ich tam niet przeciez:)

gnago
sobota, 9 maja 2020, 10:40

Wolno USA łamać zakazy dyrektywy ONZ wolno i Rosji. \A gdzie łamie prawo USA to sam sobie odpowiedz

R
piątek, 8 maja 2020, 13:09

A niby jak Rosja lamie embargo Trolu?

Davien
piątek, 8 maja 2020, 16:25

Zaprzeczysz ze Rosja wysyła tam broń i najemników?? NO czekam:)

T
piątek, 8 maja 2020, 14:17

A jak się łamie mega trollu ??? Normalnie !

piątek, 8 maja 2020, 16:59

To znaczy?

Gnom
piątek, 8 maja 2020, 07:54

Sądzisz, że następców Blackwaters i różnorodnych tzw. "agencji ochrony" z USA, Wlk. Brytanii, Francji tam nie ma. tak samo są, tylko teraz to "nasze". taki jest świat.

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:19

Gnom, zapoznaj sie czym było Blackwater( obecnie Academi) i skończ kłamać i wybielać Rosjan jak zwykle. I to tyle.

zeneq
piątek, 8 maja 2020, 06:43

jeżeli w tym kraju walczą Rosjanie, to nie reprezentują oni tego państwa, ani nie są przez nie opłacani - koniec cytatu. Wagnerowcy to najemnicy i jeśli są na garnuszku Ankary, ZEA czy nawet Francji to Rosja może się spokojnie od nich odciąć i nie łamie żadnego traktatu.

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:21

zeneq, po pierwsze w Rosji jest zakazane bycie najemnikiem, laduje się przez to wwięzieniu. Wagnerowcy tymczasemmaja dostep do rosyjskich baz wojskowych i ich sprzetu, w Syrii pojawili się po przewiezieniu tam samolotami rosyjskiego wojska więc daruj sobie kiepska manipulacje bo w bajki Putina nikt juz nie wierzy poja jego funflami:)

qwert
sobota, 9 maja 2020, 09:00

To całkiem jak Black Water

Davien
piątek, 15 maja 2020, 21:26

Doprawdy?? To takie małe pytanie: czemu Wagner i jego banda nie siedzą w wiezieniach wojskowych jak bycie najemnikiem w Rosji jest cięzkim przestepstwem? Bo w USA nei jest:)

wert
czwartek, 7 maja 2020, 23:28

to samo robią Turcy próbując się uwłaszczyć na Morzu Śródziemnym. Najśmieszniejsze że główni winowajcy i inicjatorzy francuzi i włosi robią za niewiniątka. Dla nas chyba najlepsza opcja to niech się biorą za łby i tłuką jak najdłużej

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:22

Turcy, ZEA, Egipt,Francja, Włochy, jest tego troche,

retoryczne pytanie..
czwartek, 7 maja 2020, 22:57

A Włochy ?

Observer
czwartek, 7 maja 2020, 21:27

A turcja?

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:23

Tak samo jak Rosja.

Observer
piątek, 8 maja 2020, 22:48

No nie tak samo. Rosja ma tam nieformalne zielone ludziki a turcja regularne oddziały i sprzęt.

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 02:45

Observer, Wagnerowcy to takei same oddziały rosyjskie jak reszta armii, bo jak jest inaczej to wytłumaczproszę czemu co do jednego nei siedza w Rosji w wiezieniach( bycie najemnikiem to w FR cięzkie przestepstwo) a zamiast tego korzystają z baz i sprzetu Armi FR? Aha rozumiem tez że Orłan-10 to Haftar kupił sobie w sklepie sportowym?:)

FR technologiczne imperium
czwartek, 7 maja 2020, 17:17

Niektórzy poruszają nielegalność amerykańskiego pobyty w Syrii a jakoś nielegalnego przebywanie rosyjskich żołnierzy w Libii nie komentują, podwójne standardy?

czwartek, 7 maja 2020, 18:45

Co powiesz o amerykańskich najemnikach schwytanych w Wenezueli?

Xd
piątek, 8 maja 2020, 05:33

No nie że coś długo myślą nad wersją ten nad seierdłowskiem był zagubionym samolotem meteorologicznym

bender
piątek, 8 maja 2020, 02:31

To będzie kiedyś doskonały film sensacyjny. Albo tragikomedia. W każdym razie trudno wziąć pechowych ex zielonych beretów za przedstawicieli amerykańskiego rządu. Kogo i co reprezentuje i ambitny właściciel Silvercorp z Florydy (nie mylić z kanadyjskim Silvercorp Metals Inc.) powinno zainteresować FBI. Na razie czekają go nieprzyjemności w USA za szmuglowanie broni i ludzi. Ale porównując do Wagnerowców w Libii, to ciekawe czy Prigożina czekają nieprzyjemności za przerzucanie pracowników i broni? Jestem pewien, że nie, a to świadczy, że "kucharz Putina" cały czas dla niego gotuje (a w rosyjskim prawie są równi i równiejsi, co akurat niespodzianką nie jest).

piątek, 8 maja 2020, 01:04

To pewnie będzie temat na fascynujący film. Pomysł, żeby paru koleżków planowało porwanie Maduro uważam za humorystyczny.

wert
czwartek, 7 maja 2020, 23:29

słyszałem o jednym. Sklonowali go?

piątek, 8 maja 2020, 12:02

Słabo słyszałeś..

Sarmata
piątek, 8 maja 2020, 11:25

A ja czytałem na tym portalu o dwóch schwytanych, myslisz że autor kłamie?

Polak
piątek, 8 maja 2020, 14:19

A ja czytałem również na tym portalu tylko o najemnikach ruskich !

piątek, 8 maja 2020, 17:02

Twierdzisz że ruski bandyta to bandyta ale amerykański bandyta to nie bandyta tylko roznosiciel demokracji i pokoju?

Sarmata
czwartek, 7 maja 2020, 18:09

Jesli ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem i nie odróżnia żołnierzy państwa USA od pracowników prywatnej firmy to...... ręce opadają.

Orthodox
czwartek, 7 maja 2020, 21:46

Tyle że to prywatna firma Władimira Władimirowicza.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 21:08

Panei Sarmata więc czemu cała ta banda Wagnerowców nie siedzi w więzieniach w Rosji jak powinna( bycie najemnikiem to w Rosji przestepstwo) ale korzysta na wolnosci ze sprzetu i baz armii FR??

kowalski
piątek, 8 maja 2020, 11:22

To jedź do Libii i ich aresztuj ...

Davien
piątek, 8 maja 2020, 16:27

A po co, w Libii ich zwyczajnie wybiją i finał ale ta banda przyleciała tam z Rosji gdzie powinni siedziec w wiezieniach.

Makarov
piątek, 8 maja 2020, 14:20

Może wkurzą USA i będzie powtórka z Syrii :P

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 02:46

Raczej nie, USA w Libii nie działa .

ale odlot
piątek, 8 maja 2020, 08:48

To tego tez nie wiesz? A banda Academy i innych tworów m. in. CIA czemu nie siedzi?

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:24

A w USA jest to przestepstwem ??

Gnom
piątek, 8 maja 2020, 07:55

Jak w twoim ukochanym USA ci co niby prywatnie zwalczają władze innych krajów niewygodne dla USA. Norma na świecie.

Davien
piątek, 15 maja 2020, 21:27

Panei Gnom,od kiedy to bycie PMC jest w USA karalne?? Może juz skończ kłamac na potege by tylko Rosje wybielać.

gegroza
czwartek, 7 maja 2020, 23:28

Dokładnie tak nie siedzie jak Black Water. Po prostu tym mocarstwom opłaca się udawać, ze nie mają z tymi firmami nic wspólnego. Ruscy nauczycieli się tego do USA.

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:25

Po pierwsze Blackwater nigdy nie robili za wojsko, ale za ochroniarzy, po drugie po wpadce w Bagdadzie zostali rozwiązani, po trzecie w USA bycie pracownikiem PMC nie jest karalne więc daruj sobie te kiepskie manipulacje:)

Roman
piątek, 8 maja 2020, 20:37

Piszesz bzdury, w Iraku jeździli na akcje i stacjonowali na terenie US jednostek....

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 02:48

ROman jeszcze raz bo jestes jakis ciezko chyba kapujący: Blackwater byli w Iraku jako ochroniarze wynajęci pzrez USA a byciePMC nei ejst w Stanach karalne. W Rosji za samo bycie najemnikiem idzie się do więzienia na długie lata. Masz cos jeszcze do dodania?

bender
piątek, 8 maja 2020, 12:34

To nie tak. Blackwater i inne firmy PMC posiadały odpowiednie pozwolenia Departamentu Stanu. W przypadku incydentów Waszyngton mógł powiedzieć, że to nie wojsko brało w nich udział, ale nie wypierał się obecności pracowników Blackwater w Iraku. Prowadzenie PMC jest jak najbardziej legalne, o ile masz niezbędne licencje. W przypadku Grupy Wagnera mamy inną sytuację, gdyż rząd Rosji wypiera się związków z najemnikami, choć tajemnicą poliszynela jest, że ich obecność na Krymie, w Donbasie, Syrii i teraz w Libii byłaby niemożliwa bez wsparcia Kremla. Rosjanie łamią swoje własne prawo i udają, że "ich tam niet". Co ciekawe Białoruś na wniosek służb ukraińskich zaczęła ścigać swoich obywateli pracujących w Grupie Wagnera.

Hanys
czwartek, 7 maja 2020, 18:05

W Libii nie ma rosyjskich wojsk, po za tym podwójne standardy to są u was, bo macie pretensje że Rosjanie wleźli na Krym (zamieszkały głównie przez rosyjską ludność która tego chciała) a jak USA włażą jak zwykły bandyta do Syrii gdzie nikt ich nie chce (oprócz może Dajeszowców), to próbujecie tu wymyślać różne dziwolągi, że to niby legalne :)

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 21:05

Hanys, jest embargo na dostawy broni i wojska do Libii a Krym NIE BYŁ rosyjski wiec to zwyczajna napaść bandyckiej Rosji na kraj któremu w 1994r uroczyscie gwarantowała nienaruszalnoc granic, w Syrii Amerykanie walczyli własnie z tym Daesh które twoja Rosja ignorowała mordując cywili w Aleppo i Doumie i wspierając terrorystów z Hezbollahu i al Nusry wieć może zwyczajnie milcz.

gnago
piątek, 8 maja 2020, 10:10

Razem z USA

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:28

Gnago sam chciałes: W Rakce podczas wielotygodniowych walk o miasto i mordów ISIS zgineło 1440 cywili a w samym Aleppo rosyjskie bomby zabiły ponad 1500 dzieci w wieku do 5 lat. Masz coś jeszcze trollu do dodania?

pytanko
czwartek, 7 maja 2020, 22:23

Kiedy nie był rosyjski? Chruszczow podarował Ukrainie Krym, ale w ramach ZSRR. Upaińcy doskonale o tym wiedzą. Wiecznie pijany Jelcyn mało kiedy wiedział co robi. Czy Kosowo nie jest częścią Serbii? Dlaczego ta aneksja nikomu nie przeszkadza?

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:30

Od dawna, rosyjski był przez niecałe 200lat a od kiedy Chruszczow go oddał Ukrainie był Ukraiński co Rosja oficjalnie i uroczyście potwierdziła w 1994r wiec skończ trollu kłamać.

bender
piątek, 8 maja 2020, 12:55

W Memorandum Budapesztańskim z roku 1994 Rosja zobowiązała się przestrzegać integralności terytorialnej Ukrainy w ówczesnych granicach, czyli z Krymem. Złamała umowę, którą sygnowała, ale to nie powinno dziwić vide pakt Sowietów z RP o nieagresji czy ostatnio INF. Natomiast w Kosowie miała miejsce konfrontacja wojska Miloszewicza z lokalsami, której skutkiem był ogromny kryzys humanitarny i setki tysięcy jeśli nie ponad milion uchodźców na włoskim wybrzeżu. Miloszewicz odmawiał załagodzenia sytuacji więc NATO wystosowało ultimatum, po odrzuceniu którego nastąpiła kampania lotnicza i wycofanie wojsk serbskich z Kosowa, gdzie kontrolę przejęła ONZ. Później były zorganizowane przez OBWE i przy współpracy Rosji wybory, a po jakimś czasie nowe władze ogłosiły secesje od Serbii. Jak widzisz sytuacja jest bardzo różna od tego co wydarzyło się na Krymie, zwłaszcza, że jak na razie Kosowo nie weszło w skład żadnego sąsiedniego państwa.

Hanys
czwartek, 7 maja 2020, 22:22

USA w Syrii tylko przeszkadzało w walce z terroryzmem, a bombardowanie "przez pomyłkę" syryjskich wsi, elektrowni, szpitali, to jest znak firmowy twoich terrorystów amerykańskich, którzy ramię w ramię z Dajeszowcami chcieli obalić Asada. Na szczęście Rosja siłą wybiła bandyckiej Ameryce obalenie Asada z głowy :)

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:33

Hanys, syryjskie wsie, szpitale, szkoły i cywile to był typowy cel dla rosyjskich gierojów w bombowcach bo Rosja nie walczyła z terrorystami ale z cywilami i broniła swojej marionetki Asada. Daesh to twór wspieranej pzrez Rosje partii BAAS, al Nusrze dostarczała Rosja nowoczesna broń, terrorystów z Hezbollahu wspierali bbezposrednio, to Rosja jak ja złapano na goracym uczynku zbrodni wojennych na cywilach wystapiła z Konwencji Genewskich o ich ochronie. Masz cos jeszcze do dodania.

HeHe
piątek, 8 maja 2020, 21:02

Do dodania jest jeszcze to że Daesh był wspierany przez Arabię Saudyjską, Izrael oraz przez Turcję i taka jest prawda. Tylko dzięki ruskim Daesh w Syrii przegrał.

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 02:50

Nie panei Hehe, był wspierany rzez Turcję( przypuszczalnie) i jak widac przez Rosję że tak sie rzucasz. A Rosja nei walczyła z ISIS dopóki USA i SDF ich nie rozbili w pył. Właśnei przez ruskich Daesh tak długo istniał bo ci zamiast z nimi walczyc woleli zabijac masowo cywili i pomagac Asadowi w atakach chemicznych.

bender
piątek, 8 maja 2020, 12:39

Potwierdzone przypadki bombardowania szkół i szpitali to akurat lotnictwo rosyjskie. Assad stosował broń chemiczną przeciw rebeliantom, a do dziś używają bomb beczkowych, których nie da się użyć precyzyjnie, ale nie o to chodzi, bo ich zadaniem jest sianie terroru.

sża
czwartek, 7 maja 2020, 17:39

Mylisz najemników z regularnym wojskiem. Gdyby tam byli rosyjscy żołnierze, to już dawno byłoby po wszystkim. Swoją drogą to Libijczycy za Kadafiego mieli taki socjal, o którym my możemy tylko pomarzyć, ale ktoś ich podpuścił i teraz zamiast socjalu mają piekło na ziemi...

bender
piątek, 8 maja 2020, 13:00

Mam kolegów, którzy pracowali w Libii w latach 80. i tak różowo jak piszesz to nie było. W dowolnym momencie przedstawiciele władz mogli pozbawić Cię dobytku, mieszkania czy wsadzić do ciupy. Do wolności nikogo nie trzeba podpuszczać.

k
piątek, 8 maja 2020, 08:27

Przecież Wagnerowcy to rosyjscy żołnierze z całym wyposażeniem i wsparciem. A w Syrii też nie błyszczeli" i nie jest "po wszystkim" mimo obecności także regularnych oddziałów rosyjskich..

...
piątek, 8 maja 2020, 02:01

Nie wytlumaczysz.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 21:06

Panei sża Wagnerowcy to rosyjskie wojsko bo jak inaczej wytłumaczysz fakt korzystania z baz i sprzętu armii FR w Rosji, czyli w kraju w którym za samo byie Wagnerowcem powinni wg rosyjskiego prawa trafić z miejsca do więzienia? Cos jeszcze masz do dodania?

kowalski
piątek, 8 maja 2020, 12:26

Davien, z reguły cenię sobie Twoje komentarze ale trudno oprzeć mi się wrażeniu, że przy tym artykule szukasz tłumaczenia bardzo "na siłę" i bardzo stronniczo. Wszelkie firmy o charakterze OFICJALNIE "ochroniarskim" mogą być i z reguły są legalne tak na wschodzie jak i na zachodzie a nawet u nas. I nie tworzą i nie pracują w nich bynajmniej przedszkolanki czy etatowi sprzedawcy z hipermarketów a byli zawodowi żołnierze, policjanci i to zazwyczaj ci bardziej elitarni przynajmniej przy "dużych" sprawach. Koligacje np. z wojskiem są więc oczywiste i nieuniknione a skoro firmy są do tego legalne to i wynajęcie np. poligonu może być możliwe a nawet zupełnie naturalne. Czy są gdzieś wielkie firmy tego typu, które nie są zależne w jakimś stopniu od polityki ? Wątpię - przynajmniej w kontekście tych większych. W każdym kraju w którym coś takiego istnieje i na taką skale, taka firma jest potencjalnie i zwyczajnie wygodna - bo Państwo nie musi sobie "brudzić rąk" a i nieuniknione straty są jakby mniej bolesne dla opinii publicznej. Czy mogą być "nieprawidłowości" ? Mogą - nawet w tych firmach zachodnich - wszak dlatego nie ma już (formalnie) black waters, aby nie ograniczać się tylko do przykładów ze wschodu. I coś bardziej od strony prawnej: postulat aby za samą przynależność (uproszczenie ale to nie miejsce na poważny, spory wykład w tym zakresie) do jakiejś organizacji (o ile nie jest zakazana np. jako neonazistowska, terrorystyczna czy generalnie nie jest np. grupą przestępczą o charakterze zbrojnym) nie ma podstaw prawnych, przynajmniej w cokolwiek normalnych, niestalinowskich krajach. Jeśli więc chcesz posadzić jakiegoś wagnerowca czy blackwaters'a (aby znów po równi obdzielić wschód i zachód) to musisz mu (KONKRETNEMU człowiekowi) udowodnić dokonanie KONKRETNEGO przestępstwa a dochodzenie a'la CSI czy NCIS w warunkach wojennych to marzenia idealisty oglądającego wojnę w kapciach, przy piwie, przed TV w spokojnym kraju. Więc dopóki np. Grupa Wagnera, nie zostanie uznana np. za zbrodniczą lub wpisaną na listę organizacji terrorystycznych.... to i środki prawne wobec niej pozostaną ograniczone. A skoro takie firmy działają dość i są wygodne dla różnych krajów to nikt wzajemnie nie będzie ich zbytnio analizował, delegalizował, karał za przynależność do nich itd. bo zwyczajnie narazi się na działanie analogiczne w stronę swoich zaufanych przedsiębiorstw. W końcu nie po to prowadzi się "wojny zastępcze" by samemu brać w nich otwarty udział i odpowiadać za różne (delikatnie mówiąc) niegodziwości . I można się zżymać na etyczną stronę tego zagadnienia ale tak to niestety działa i nic się nie zapowiada aby się miało zmienić. A jak już jakaś firma gdzieś "przesadzi" (można a nawet trzeba zastąpić to słowo czymś bardziej dosadnym i konkretnym wg decyzji czytelnika) i dotrze to szeroko do pinii publicznej, to po prostu otworzą nową pod nową nazwą (może nawet z nowym prezesem) i tak dalej, pod każdą szerokością geograficzną ...

Davien
piątek, 8 maja 2020, 16:39

Panie kowalski, jak pan chce: W Libii obowiązuje embargo ONZ na dostawy broni i zołnierzy. Panie Kowalski jak pisałem w Rosji bycie najemnikiem jest powaznym przestepstwem a PMC sa zakazane. Natomiast Grupa Wagnera korzysta i ze sprzetu rosyjsich wojsk i z ich baz, do Syrii polecieli samolotami wojskowymi Rosji. W Rosji za samo bycie gzłonkiem Grupy Wagnera wg ich prawa powinienes siedzieć więc proszę bez takich kwiatków. Natomiast co do najemników to nie obowiązuja ich żadne konwencje i w takiej Syrii czy Libii złapanego Wagnerowca zwyczajnie mozna zastzrelic na miejscu. A juz porównywanie Blackwater do Wagnerowców to albo duza neiwiedza albo ciężka manipulacja i zwyczajnei zmyslanie mapie kowalski

gnago
piątek, 8 maja 2020, 10:13

NA takim samym poziomie prawa jak jankeskie wojska w Syrii i Afganistanie czy Wenezueli. bezprawie jest bezprawiem a najemnicy pod status jeńca nie podlegają zatem tortury ogranicza jedynie wyobraźnia. I te ignorowane prawa człowieka do życia w pokoju, sytości i bezpieczeństwa. A destabilizacja to sprawa USa i Zachodu co t im się złoty dirhem nie podobał

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:34

Gnago, naucz się trollu polskiego jak rzucili ciebie na ten kierunek i skończ rozsiewać rosyjskie kłamstwa.

Roman
wtorek, 12 maja 2020, 13:25

Davien kiedyś zadałem ci kilka prostych pytań na które nigdy nie odpowiedziałeś np. czy kadafii był terrorystą. Przypinasz się maniakalnie do ludzi o innym zdaniu jadąc z polskością i trolowaniem kiedy ty sam z tą ślepą proamerykańskoscią zakrawsz na gościa z dzielnicy Jackowo kasującym po dolarze od wpisu. Dokonasz się do każdego postu ucząc lub obrażając kogoś. To się nazywa TROLLING...

Kosciuszko
piątek, 8 maja 2020, 10:10

A co ma piernik do wiatraka, tak samo wagnerowcy jak i Black wather wysyłani są tam za zgodą rządów. Wymyślasz alternatywną rzeczywistość by wykazać pozorne różnice.

Davien
piątek, 8 maja 2020, 13:36

Kolejny... Od kiedy to Blackwater robili za najemników,?? Bo w Iraku biyli jako ochroniarze VIP-ów , do tego nie korzystali ze sprzetu US Army ale własnego i praca w Blackwater nie była w USA przestepstwem. Naucz sie polskiego jak juz tu trafiłeś:)

Milutki
czwartek, 7 maja 2020, 17:00

Po stronie Haftara walczy Rosja, ZEA, AS, Francja, Jordania i pewnie inne kraje, najmniej po jego stronie stoi Libia którą chce rządzić jako dyktator którym już się ogłosił

Observer
czwartek, 7 maja 2020, 21:29

i dlatego wysyłacie tam turkmenów (byłych isis) z Syrii? Ani w Syrii ani w Libii was nie chcą.

Milutki
czwartek, 7 maja 2020, 23:35

Bojownicy ktorzy są wysyłani przez Turcję bronią Trypolisu i są za zgodą władz w Trypolisie, bojownicy rosyjscy są atakujacymi. Jeżeli wśród bojowników wysyłanych przez Turcję trafi się jakiś co był w ISIS to odkupuje swoje winy.

Observer
piątek, 8 maja 2020, 12:58

Odkupuje swoje winy służąc turcji? Niech buduje domy w Iraku I Syrii dla Kurdów, Jezydów, Syryjczyków, Irakijczyków a nie służy wam . Kolejny przykład tureckiej obłudy

Milutki
niedziela, 10 maja 2020, 13:54

Na budowę domów przyjdzie czas, na razie Turcja musi zwalczyć tych którzy te domy burzą

Milutki
sobota, 9 maja 2020, 02:56

Aby budować domy wpierw trzeba zapewnić że nikt tntychowych domów nie zburzy i oni właśnie starają się to zapewnić

!!!
czwartek, 7 maja 2020, 21:28

Ty akurat wiesz co Libijczycy chcą pierw jedz tam i się dopytaj a potem wypisuj

Pitek1
czwartek, 7 maja 2020, 17:08

Komentarz zamieszczony 7 maja 2020 o 19.00 jak u mnie była 17.08 tego samego dnia.

Tweets Defence24