Zagraniczni "doradcy" w oblężonej bazie w Libii?

18 kwietnia 2020, 12:44
Libyan_Air_Force_Su-22_(12549274053)
Fot. Rob Schleiffert/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 2.0
Reklama

Według pojawiających się doniesień medialnych w znajdującej się pod kontrolą Libijskiej Armii Narodowej (LNA) bazie lotniczej Al-Wattia, która została zaatakowana i oblężona przez siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) mieli zostać "uwięzieni" wojskowi "doradcy" libijskich rebeliantów gen. Chalifa Haftara z Fracji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Informacje na ten temat zostały opublikowane przez libijskich aktywistów w mediach społecznościowych i nie zostały potwierdzone przez żadną ze stron konfliktu. Doniesienia o zagranicznych "doradcach" wojskowych po stronie LNA potwierdza jednak m.in. tunezyjski poseł Maher Zid, ktory oskarżył Zjednoczone Emiraty Arabskie o prowadzenie rozmów z tunezyjskimi władzami w celu przerzutu emirackich oficerów "uwięzionych" w oblężonej bazie rebeliantów. Lokalne media donoszą także o przeciekach potwierdzających prowadzenie takich rozmów z kręgów tunezyjskich wojskowych.

25 marca br. siły GNA zdecydowały się na rozpoczęcie niespodziewanego i śmiałego kontrataku, w postaci rajdu na bazę lotniczą al-Wattia, która znajduje się w północno-zachodniej Libii w centrum terytorium opanowanego przez rebeliancką Libijską Armię Narodową. Dowódca połączonych sił GNA Room Juwaili poinformował, że przeprowadzona przez podległe mu pododdziały operacja ma kryptonim  "Burza Pokoju" w celu odbicia tego obiektu z rąk rebeliantów. Bezpośredni szturm na lotnisko nie zakończył się całkowitym powodzeniem, pomimo wzięcia do niewoli znacznej liczby rebeliantów oraz uchwycenia części strategicznych obiektów.

Od tego momentu w rejonie lotniska trwają ciągłe walki, a ono samo ma znajdować się w stanie oblężenia. W ostatnim dniach siły GNA oblegającym bazę od północy, postawiły broniącym się rebeliantom ultimatum dotyczące opuszczenia bazy i oddania je w ręce rządu trypoliskiego, a wobec jego niewypełnienia zagroziły przeprowadzeniem kolejnego szturmu. Tymczasem siły LNA zaprzeczają, jakby prowadzono negocjacje w sprawie opuszczenia i wydania bazy lub kapitulacji.

Równolegle do zmagań o wspomniane lotnisko, na północ od niego GNA rozpoczęło błyskawiczną kontrofensywę, mającą na celu przejęcie pełnej kontroli nad wybrzeżem Morza Śródziemnego od Trypolisu do Tunezji. W wyniku szturmów przeprowadzonych 12 i 13 kwietnia br. na pozycje rebeliantów na wybrzeżu od Surman do Al Jamil oraz wokół Zelten operacja ta zakończyła się pełnym powodzeniem i odcięciem LNA od morza w tym rejonie. Równolegle LNA 17 i 18 kwietnia br. rozpoczęło ofensywę na południow-wschód od Trypolisu skierowaną w stronę wybrzeża, opanowując znaczny obszar. Obecna wymiana ciosów pomiędzy obiema stronami konfliktu libijskiego ma miejsce nadal mimo wcześniejszych zapowiedzi wstrzymania walk w związku z pandemią koronawirusa, która zaczyna również rozprzestrzeniać się w tym kraju.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
Polarny Miś
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:55

Po 10 latach CHAOSU w Libii okazuje się że Zielona,Książka,Kadafiego jest o wiele lepsza od czarnej plagi państwa islamskiego

Derwisz
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:52

Nareszcie granica do Tunezji wolna co umożliwia Rządowi Trypolisie koncentrację sił. Tunezja wielokrotnie wspierała rząd libijski i TERAZ zobaczymy jej realną pomoc głównie szpitale żywność energetyka infrastruktura

gegroza
niedziela, 19 kwietnia 2020, 17:34

Póki co rząd w Trypolisie wyrywa przy pomocy Turków i najemników z Syrii. Szkoda bo wydaje się ze wojna wraca do punktu wyjścia.

niedziela, 19 kwietnia 2020, 19:30

Przeciwnie, wojna się właśnie skończy bo Libijczyvy odzyskują Libi

a świstak siedzi i zawija w te sreberka
niedziela, 19 kwietnia 2020, 21:14

Że co?

QRF
niedziela, 19 kwietnia 2020, 11:58

Zastanawiam się czy naszych SU22 nie dało by się przerobić na nośniki NSMów jak zrobili to Argentyńczycy z pociskami Exocet w swoich Super Etendardach. Fajnie by było znów mieć lotnictwo morskie.

Orthodox
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 10:19

Argentyńskie Exocety były w wersji lotniczej w przeciwieństwie do naszych NSM. Istnieje wersja JSM i jestem gorącym zwolennikiem jej zakupu i reaktywacji jakiejś formy lotnictwa morskiego, oczywiście nie w oparciu o Suki. F 35 ze swoimi zdolnościami byłby idealny, Także jako radar dla nadbżeżnych dywizjonów. Szczególnego znaczenia nabiera to w obliczu postępującej likwidacji MW.

Davien
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:35

QRF a co musieli przerabiac Argentyńczycy jak Super Etendard bazowo przenosi pociski Exocet a oni kupili je razem z pociskami? A Su-22 nie przerobsz na nosnik NSM bo NSM nie jest pociskiem dostosowanym do odpalania z samolotów.

Navigator
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:32

Kolego suczk mają swoje przeznaczenie TERMOBARY i wystarczy Niepokoić może ich gotowość bojowa

BieS
wtorek, 26 maja 2020, 23:28

Taa, te "termobary" dawno zardzewiały, a jak wyślesz sukę na rajd za granicę to już nie wróci ta "super technika".

ito
niedziela, 19 kwietnia 2020, 07:45

Nie piszcie "rebelianckie" bo to nic nie znaczy- zależy kto się wypowiada rebeliantami jest ta druga strona. Bardzo uprzejmie oznaczyli się nazwami o jednoznacznie odróżnialnych skrótach- LNA i GNA, których użycie wyklucza pomyłki.

Davien
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 08:30

Haftar jest buntownikiem więc okreslanie jego bojówek jako rebelianckie jest jak najbardziej własciwe.

COVID 19
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:25

Dla takiego "obrońcy" demokracji jak ty to wszyscy ci , którym nie podoba się ((w twoim przypadku jankeska polityka) są buntownikami i terrorystami, dlatego nazywanie trollami wszystkich takich osobników jak ty jest jak najbardziej wskazane i właściwe.

Turecki
sobota, 18 kwietnia 2020, 18:56

Tunezja tez jest juz zmeczona Bo to nawet nie islamski nacjonalizm ktory wspiera ale proceder roznoju ktory uderza w ich turystyke

Derwisz
sobota, 18 kwietnia 2020, 17:02

Ludzie sa już zmęczeni Haftarem to co robi przypomina Donbad

COVID 19
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:36

DONBAD ?? a jak on wydląda i z jakiej jest on bajki, No i Skąd wiesz co tam myślą ludzie ? czy mieszkasz w Libii ??? obudź się czarny alibabo i nie pisz bzdur!

Orthodox
niedziela, 19 kwietnia 2020, 13:44

Taka sytuacja pojawia się wszędzie, gdzie próbuje się zaprowadzać demokrację w stylu zachodnim, kiedy takowej tam nigdy nie było. Wydaje się, że jedyne co w takich sytuacjach ma szansę, to jakaś forma federacji.

o
sobota, 18 kwietnia 2020, 15:59

Mapka Libii gdzie jest?

leo
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:35

w atlasie

Tweets Defence24