Rosja: Parada Zwycięstwa w Rowie Mariańskim

24 maja 2020, 08:37
51ae8a6182832d556e3fd717a21e6a34
Głębokowodny, autonomiczny pojazd podwodny „Witiaź-D”. Fot. fpi.gov.ru
Reklama

Rosjanie uczcili Dzień Zwycięstwa wysyłając na dno Rowu Mariańskiego bezzałogowy, autonomiczny pojazd podwodny „Witiaź-D”. Bazą dla tego głębinowego dronu był należący do Floty Oceanu Spokojnego okręt ratowniczy „Fotij Kryłow”.

Rosja znalazła unikalny sposób świętowania 75 rocznicy zakończenia Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Postanowiono bowiem w Dzień Zwycięstwa opuścić na dno Rowu Mariańskiego bezzałogowy pojazd podwodny „Witiaź-D”. Rosjanie zdecydowali się więc na zdobycie jednego z najbardziej niedostępnych miejsc na Ziemi, gdzie ostatnio zarejestrowana, maksymalna głębokość wynosiła 10994 m.

Działanie dronu zabezpieczał okręt ratowniczy „Fotij Kryłow” (SB-135) projektu R-5757 (o długości 98,8 m i wyporności 5250 ton). Jest to jednostka o bardzo ciekawej historii, która dwukrotnie była wprowadzona do rosyjskiej marynarki wojennej. Po raz pierwszy było to w 1989 roku, jednak po 4 latach okręt został wynajęty za jednego dolara firmie Intertag LTD. Okręt był następnie kilkakrotnie. nielegalnie odsprzedany i dopiero po długich poszukiwaniach i postępowaniach sądowych udało się go odzyskać i po kilkuletnim remoncie, ponownie wprowadzić w 2008 roku do służby w rosyjskiej marynarce wojennej.

image
Okręt ratowniczy „Fotij Kryłow” (SB-135). Fot. US Navy

„Fotij Kryłow” został m.in. przystosowany do opuszczania i podnoszenia z wody różnego rodzaju głębokowodnych pojazdów podwodnych. Obecnie okazało się, że wśród nich jest również autonomiczny pojazd podwodny „Witiaź-D”, który jest zdolny do zanurzania się do około 11000 metrów. Taka głębokość jest właśnie w Rowie Mariańskim i tam też Rosjanie postanowili świętować Dzień Zwycięstwa. Ich pojazd podwodny po zaprogramowaniu opuścił się na dno 8 maja br. o godzinie 22.34 osiągając głębokość 10024 m i zostawił tam pamiątkowy proporczyk poświęcony 75. rocznicy zakończenia Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Dron przeprowadził dodatkowo mapowanie, fotografowanie i filmowanie dna oraz badał parametry środowiska morskiego. Czas trwania misji, z wyłączeniem procesu zanurzania i wynurzania, wynosił ponad 3 godziny.

Sukces całej operacji był tym większy, że „Witiaź-D” został dostarczony do Floty Oceanu Spokojnego dopiero miesiąc wcześniej – w kwietniu 2020 r. Rosjanom udało się w międzyczasie przeprowadzić jedynie kilka zanurzeń na Morzu Japońskim, które miały potwierdzić deklarowane przez producentów właściwości techniczne.

Próba przeprowadzona w najgłębszym miejscu na Ziemi miała według Rosjan pokazać, że są oni już w posiadaniu technologii pozwalających im na działanie w dowolnym miejscu na morzach i oceanach. „Witiaź-D” jest bowiem według nich jedynym obecnie na świecie, autonomicznym pojazdem podwodnym zdolnym do pływania na głębokościach poniżej 10000 m. Trzeba jednak pamiętać, że jest to demonstrator technologii, które dopiero później na być wykorzystywane w całej gamie głębokowodnych urządzeń badawczych … i bojowych. Jednym z jego pierwszych zastosowań mają być prace w poszukiwaniu nowych, podwodnych złóż ropy naftowej i gazu.

Pojazd został opracowany przez Centralne Biuro Konstrukcyjne CKB „Rubin” z Sankt Petersburga i był współfinansowany przez państwową Fundację badań perspektywicznych FPI. Współwykonawcami projektu byli dodatkowo m.in.: Instytut Badań Hydrołączności „Sztil”, Centralny Instytut Badawczy Robotyki i Cybernetyki Technicznej oraz Instytut Problemów Technologii Morskiej Dalekowschodniego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.

„Witiaź-D” ma być elementem głębokowodnego kompleksu nurkowego, którego rozwój zapoczątkowano we wrześniu 2017 r., po rozpoczęciu projektu „innowacyjnego, mobilnego, morskiego kompleksu robotów, zaprojektowanego do badań naukowych w dowolnej części Oceanu Światowego” i nie mających ograniczeń co do głębokości zanurzania.

Pojazd otrzymał swoją nazwę na cześć radzieckiego statku badawczego „Witiaź”, który w czasach Związku Radzieckiego był okrętem flagowym floty ekspedycyjnej przeprowadzając m.in. w 1957 roku badania głębokości Rowu Mariańskiego. To właśnie wtedy otrzymano pomiar głębokości 11034 m, którego nigdy później nie potwierdzono.

W skład kompleksu „Witiaź-D” wchodzi autonomiczny bezzałogowy pojazd podwodny, głębokowodna denna stacja łączności i nawigacji GDS SN (spełniająca rolę stacji bazowej) oraz okrętowy punkt kierowania (jak na razie zastępowany przez doraźnie skompletowane laptopy i monitory). Zarówno dron jak i stacja GDS SN mają „korpusy sztywne” wykonane ze stopów tytanu natomiast opływowa obudowa została zrobiona ze sferoplastiku o wysokiej wytrzymałości. Poruszanie pojazdu we wszystkich kierunkach zapewnia aż czternaście silników elektrycznych: cztery marszowe oraz dziesięć pomocniczych. Zainstalowany na dronie sprzęt pomiarowy pozwala na wykonywanie badań poszukiwawczych i batymetrycznych, pobieranie próbek dna, wykonywanie badań sonarowych topografii dna oraz na pomiary parametrów hydrofizycznych środowiska morskiego. Dron ma docelowo posiadać sonar obserwacji bocznej jednak najprawdopodobniej nie było go na pojeździe wykorzystanym 8 maja br.

image
Głębokowodny, autonomiczny pojazd podwodny „Witiaź-D” z widoczną obok denną stacją łączności i nawigacji GDS SN. Fot. CKB „Rubin”

W zestawie znajduje się również hydroakustyczny system łączności pozwalający na utrzymywanie łączności z pojazdem i stacją denną w czasie rzeczywistym. Rosjanie podkreślają, że w odróżnieniu od wcześniej wykorzystywanych w Rowie Mariańskim sterowanych przewodowo aparatów podwodnych Kaiko (Japonia) i Nereus (Stany Zjednoczone) ich dron działa w pełni autonomicznie w odległości nawet do 150 km od miejsca opuszczenia. „Sztuczna inteligencja” zaimplementowane na pokładzie „Witiaź-D” pozwala bowiem np. na samodzielne omijanie przeszkód, wyszukiwanie wyjść z ograniczonej przestrzeni oraz rozwiązywanie innych problemów wymagające samodzielnego dokonywania obliczeń i wyborów.

Badania tego rodzaju są obecnie w Rosji traktowane priorytetowo. Rosjanie podkreślają, że „dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek pilna jest kwestia praktycznego wykorzystania krajowego przemysłu obronnego w zdobywaniu dostępu do niezliczonych bogactw oceanów, w tym Arktyki, oraz ekspansji przestrzeni gospodarczej naszego kraju poprzez dodanie nowych narzędzi morskich, w tym dennych. W obecnej sytuacji geopolitycznej, charakteryzującej się zaostrzeniem relacji Wschód-Zachód i intensyfikacją walki o zasoby, zadanie to można zrealizować jedynie przy udziale Wojennomorskowa Fłota”.

Pomóc w tym mają autonomiczne pojazdy podwodne. Władze rosyjskie uznały bowiem wcześniejsze badanie głębin oceanów załogowymi pojazdami za nierentowne. Efektem takiej polityki ma być „Witiaź-D”, całkowicie wykonany z podzespołów opracowanych i wyprodukowanych w Rosji. Uwzględniając jednak wcześniejsze, rosyjskie prace w tej dziedzinie należy zakładać, że Rosjanie najprawdopodobniej skorzystali z zagranicznych technologii opracowanych w trakcie trwającego od kilkunastu lat gwałtownego rozwoju dronów podwodnych.

Pomaga w tym również fakt, że rosyjskie pojazdy podwodne są budowane nie tylko dla marynarki wojennej, ale również dla środowisk cywilnych, w tym do zasobnego sektora gazowo-naftowego. Daje to większe szanse na utrzymanie ciągłości prac i na płynne finansowanie poszczególnych projektów. Pozwoli to również na pełną realizację programu państwowego „Rozwój społeczno-gospodarczy strefy arktycznej Federacji Rosyjskiej na okres do 2025 r.”.

Dron „Witiaź-D” jest rzeczywiście czymś, czym można się pochwalić. Obecnie na świecie jest bowiem jeszcze tylko jeden pojazd (sterowany przewodowo japoński Abisimo), który może schodzić poniżej 10000 m i nie ma ograniczeń co do głębokości zanurzania. Pozostałe, zdolne do tego urządzenia, są już nie do wykorzystania (batyskaf Trieste został oddany do muzeum, roboty Nereus i Kaikō zatonęły, a zbudowany przez National Geographic, firmę Rolex i Jamesa Camerona jednoosobowy batyskaf Deepsea Challenger spłonął i jest obecnie naprawiany).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 140
Reklama
gosc
środa, 3 czerwca 2020, 21:03

a my kopiemy na mierzeji,latwiej i bezpiecznij beda wplywac kajaki.

Niuniu
wtorek, 26 maja 2020, 09:56

Wydaje się, że to techniczno-naukowa ciekawostka. A moim zdaniem to morskie próby technologii opracowywanych dla "Posejdona". Jakś tak przy okazji pojawiła się informacja, że pierwszy próby morskie "Posejdona" rozpoczną się na jesieni. Teraz najwyraźniej rosjanie testują technologie przeznaczone dla tego projektu. A tym co sobie kpią życzę dużo poczucia humoru szczególnie przy ocenie zdolności polskiej floty podwodnej.

Wisiu
wtorek, 26 maja 2020, 10:58

Dobry ,stary rybak,wie gdzie są najlepsze łowiska.

www
wtorek, 26 maja 2020, 07:31

"Poinformowano o rozpoczęciu budowy pierwszego próbnego egzemplarza samolotu bombowego powstającego w ramach programu PAK-DA. Budowa prototypu ma się zakończyć w 2021 roku. Prace nad dokumentacją techniczną zostały już zakończone i rozpoczął się montaż kabiny. Budowa będzie przebiegała w jednym z zakładów należących do OAK jednak na dzień dzisiejszy brak informacji w którym."

robo
wtorek, 26 maja 2020, 09:00

@www yaro: Już pisałeś poniżej że będzie to stocznia w Kerczu która buduje helikoptery? sprawdź ze starszyną obertrollem która wersja aktualna na dziś? Su-57 miał autonomiczny lot ku ziemi kilka mies temu i owszem pisano o tym na tym portalu.

wtorek, 26 maja 2020, 12:07

O, ktoś zauważył mój wpis. Informacja o trybie autonomicznym (bezpiljotnyj reżim) może rzeczywiście rzucać nowe światło na katastrofę sprzed kilku miesięcy. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Fgu
wtorek, 26 maja 2020, 00:54

Pewnie znowu chcą coś wydobywać żeby się wyzywić ahhh

Wisiu
poniedziałek, 25 maja 2020, 23:35

Taka ciekawostka,jutro 26 mają w stoczni Bałtyckiej zakładka 4 po Arctice,Syberi,Uralu lodołamacze atomowego Yakutia. Nieoficjalny koszt jednej takiej jednostki to 2 mld dolarów. Pewnie poprosza nas o pożyczkę,no bo z czego?

Gustaw
poniedziałek, 25 maja 2020, 14:51

Panowie komentatorzy odrobina szacunku i zdroworozsądkowego myślenia. Przypominam że żyjecie w państwie nie potrafiącym wdrożyć pojazdu schodzącego do dna głębi borholmskiej a proste drony dla wojska kupujemy prawie z chińskiego sklepu (no za pośrednictwem Asseco). Goście stworzyli rzeczywiście demonstrator o dużych mozliwosciach i to w państwie z którego większość robi sobie polewkę zamiast wyciągać wnioski. Pomyśl ile nad tym obiektywnie.

poniedziałek, 25 maja 2020, 22:50

Jako ciekawostka. Około tydzień temu media rosyjskie doniosły o prowadzeniu testów su-57 w trybie autonomicznym (bezpilotowym). Nie oceniam tego z powodu braku wystarczającej informacji, ale intryguje mnie, że def24 nie zająknęło się o tym nawet słowem, a można by przecież nieźle poszydzić. Prawda?

Gustaw
wtorek, 26 maja 2020, 12:29

Nie portal rzeczowy, jednak sporo brakuje komentującym - i nie tylko wiedzy technicznej ale przede wszystkim wiedzy historycznej i realistycznego podejścia do bazy od jakiej się startuje. Ale masz rację pisząc o szydzenie, tutaj to jakieś 80 procent komentarzy.

wtorek, 26 maja 2020, 17:27

Witam. Jestem ciekawy, czy jest to miara moralnego i intelektualnego upadku znacznej części społeczeństwa, czy miara zewnętrznej (także obcej lub w obcym interesie) kontroli przestrzeni medialnej w Polsce. Czy jedno i drugie. Pozdrawiam.

Gustaw
środa, 27 maja 2020, 10:23

Moim zdaniem głównie to pierwsze z lekka domieszką drugiego. Problemem jest tutaj wypracoanie zbiorowego poczucia mesjanizmu, czyli my w środku a wszyscy wokół nas, to oni powinni zabiegać o nasze względy, nie przeciwnie. Brak sprawności politycznej w kontekście historii. Np. ktoś pisze że nie będziemy się bratać z Ukrainą (pomimo że potencjalnie duży partner handlowy i bufor geograficzny) bo kogoś nie ekshunowali, lub święta wiata w przymierze z Czechami, slowakami, Węgrami i przymrzem (oczywiście my jako "lider" kiedy wszyscy prowadzą wyraźną, niezależna politykę omijając z nami jakiekolwiek alianse. Zaszłości nie do odrobienia, szczególnie że piszący tutaj to ludzie w młodym i średnim wieku. Niestety nikt nie potrafi zrozumieć dzisiejszych implikacji historii np. zajęcia Zaolzia lub budowy państwa polskiego na terenie dzisiejszej Ukrainy. Tak to jest że każdy naród musi mieć swoich bohaterów np. Ukraińcy Banderę. Antagonizują w naszych warunkach - kim był Łupaszko?

Marek
czwartek, 28 maja 2020, 22:36

No właśnie drogi Gustawie powiedz nam jak to z tym Zaolziem było? Piszący tutaj czeski kolega do dziś ma z tego powodu kompleksy i lęki. Wie jak z nim było po Pierwszej Wojnie Światowej, choć wcale nie chce o tym pisać. Człowiekowi trudno zrozumieć, kiedy mu się pisze, że czasy się zmieniły i nikt dziś już nie zamierza się za to i za numer, który usiłowali zrobić po Drugiej Wojnie Światowej odgrywać bo i po co? Poza tym z Czechami czy Słowakami jest nieco inny problem, który wynika ze skali. Dużo by trzeba było gadać o tym. Poza tym drogi Gustawie jak najbardziej bratamy się z Ukrainą mimo nieciekawego z ich strony podejścia do spraw kilku. Chętnie ich widzimy i nikt nie robi im wstrętów, kiedy przyjeżdżają do pracy. Obydwie strony starają się też współpracować w technice militarnej, tam gdzie obydwu stronom się opłaca. Na przykład "pobrali" od nas kilka rzeczy służących do modernizacji T-72. My do nich cielsko do Pirata i kilka "drobiazgów" do precyzyjnej amunicji artyleryjskiej. Czy ta współpraca mogłaby być szersza? Pewnie tak. Tytułem przykładu WB, od którego pobrali to i owo razem z Ukraińcami dłubie teraz przy ciekawym OPL o krótkim i niekoniecznie już krótkim zasięgu na przykład. Dostał nawet na to pieniążki z NCBR. Kłopot w tym, że niektórzy panowie z MONu sami nie wiedzą czego chcą. Posłużę się tu przykładem "Zasłona". Dostaliśmy technologię, przemysł zrobił. Do Leosi nie możemy założyć z powodów wiadomych. Ale mógłby już być od dawna w Rośkach. I co? Ano kicha. Rodzimy przemysł opracował dwa inne autorskie tym razem systemy służące do tego samego. I co? Znów kicha. Bo po co tym panom ASOP potrzebne? Nie do końca więc jest drogi panie tak, jak się panu wydaje. Poza tym guzik pan wiesz o budowie Polskiego Państwa po Pierwszej Wojnie Światowej na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wystarczy powiedzieć tylko, że gdyby nie ta budowa, to w tej części gdzie wtedy była Polska rządziliby Rosjanie. I wiesz co by tam wtedy było? Otóż dużo większy niż był "Wielki Głód". A mogło go nie być wcale i mieliby już wtedy swoje państwo. Tylko, że niestety znaczna część Ukraińców poparła bolszewików na swoje nieszczęście. O Łupaszce i OUN UPA także guzik wiesz. Facet może i ma to czy owo za kołnierzem, ale w odróżnieniu od UPA nie planował na zimno i nie realizował w bestialski sposób eksterminacji ludzi za to tylko, że urodzili się w nieodpowiedniej rodzinie. Tamci robili to. Wioska po wiosce. Jak leciało. Co więcej, mordowali swoich, za to tylko, że byli zwyczajnymi przyzwoitymi ludźmi, którzy w tym bestialstwie nie chcieli brać udziału. Dzisiaj także w tym kraju nie jest różowo. Mniejsza o wątpliwych tamtejszych "bohaterów". Rzecz w tym, że w Donbasie i nie tylko ktoś zapomniał jak się żyło pod rosyjskim butem kiedy nie było am, am.

Rzeszow
poniedziałek, 25 maja 2020, 18:56

Popieram...

olo
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:05

W 2027 ruszył projekt, a demonstrator już schodzi na maksymalna głębokość. Jeśli to prawda to tempo prac imponujące. Warto przy okazji przypomnieć, że mamy udziału w dnie morskim na oceanie gdzie występują ponoć ważne metale. Rosjanie inwestują w sprzęt do badań dna i zapewne wydobycia surowców. Może warto się dogadać z kimś kto ma podobne licencje jak my i podjąć wspólne prace nad sprzętem i technologiami bo sami tylko płacimy za te prawa do dna bez szans na czerpanie korzyści.

Fanklub Bilionera
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:42

Jezu ... aberracja umysłowa niektórych jest napradę niezwykła ... swoją drogą to możliwe tylko w Rosji - w 2027 ruszył projekt a w 2020 kuż pływa ... brawo Towarzysze !!!

droma
niedziela, 24 maja 2020, 21:29

po kolei ;kawal rury odkrytej to mozna zanurzyc i na 30 km ,inteligencje sztuczna toto widzialo jak ruskie niewidzialny dobrobyt ,a juz bylem smutny ,dla przypomnienia to amerykanie podniesli ruska lodz podwodna ...

poniedziałek, 25 maja 2020, 13:27

Pojęcie implozji zna?

eldanco
poniedziałek, 25 maja 2020, 11:00

Nie znasz się na temacie, ale wypowiedzieć się musisz, co nie? Takie lekceważenie przeciwnika świadczy o skrajnej głupocie.

to robo to bobo davienowo anonimowo ale wg. tych samych wytycznych
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:45

Ale płacz, nawet tak żałosny na fakty nie wpływa. Tylko pogłębi frustrację.

chateaux
niedziela, 24 maja 2020, 21:01

Skoro roboty Nereus i Kaikō zatonęły, to znaczy ze Rosjanie juz je maja w Swierdlowinsku.

dsf
niedziela, 24 maja 2020, 19:25

Ciekawe co do środka dali, może jakieś złoto bo już się boją ;)

Jabadabadu
niedziela, 24 maja 2020, 18:20

Mapowanie dna? Posejdon musi mieć aktualną bazę danych.

Fanklub Daviena
niedziela, 24 maja 2020, 20:22

Rosja miała za Sowietów i ma teraz najdokładniejsze mapy dna. Zresztą nie tylko dna: od czasów Stalina mapowali całą ziemię i za Jelcyna za bezcen (32 mln ) sprzedali cyfrowe mapy powierzchni Ziemi, które mieli jako jedyni (USA miały tylko niektóre rejony). To dzięki temu współczesne samoloty mają systemy unikania kolizji z Ziemią, a bez tego miałby to tylko rosyjskie. Dzięki dokładnym mapom dna morskiego sowieckie okręty podwodne w rejonie podmorskich gór wymykały się śledzącym je zachodnim okrętom podwodnym, które bez map przejść przez te pasma nie ryzykowały płynięcia za sowieckimi okrętami.

sża
poniedziałek, 25 maja 2020, 12:30

Fanklubie, z Davienem nie wygrasz bo on zapewne z Mossadu jest i dzięki temu wie wszystko o wszystkim i o wszystkich. Przed nim nic się nie ukryje, na ten przykład mnie natychmiast rozszyfrował, że nadaję z Rosji. Taki analityczny to umysł jest...

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:37

Skończyłes wypisywac bajki??

Palmel
poniedziałek, 25 maja 2020, 10:40

tylko tyle potrafisz odpowiedzieć

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 13:50

A jak inaczej podsumowac bajki funkluba?? Choc dla ciebei to prawda objawiona:)0

yaro
niedziela, 24 maja 2020, 18:07

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podpisało umowę na budowę dwóch helikopterów o wartości 100 miliardów rubli. Dokument dotyczący dostawy dwóch uniwersalnych statków desantowych został podpisany ze stocznią Zaliv w Kerczu.

Wisiu
wtorek, 26 maja 2020, 11:09

Ta stocznia ma dok 360 metrowy. Ktoś tu niedawno twierdził ,ze nie mają takich. Jednym z wielu jej dzieci jest jedyny na świecie kontenerowiec atomowy klasy lodowej. Był nie tak dawno w Piterze. Robi wrażenie okolo263 metry,posiada własny sprzęt do rozładunku, niemalże w każdych warunkach.

Kiks
poniedziałek, 25 maja 2020, 12:11

A co to ma wspólnego z artykułem? Lol

robo
niedziela, 24 maja 2020, 21:43

po pierwsze bądz łaskaw pisać ceny w przeliczniku na jakieś cywilizowane waluty bo za rublem trudno podążać "100 mld rubli" to na dziś jak 100 tys EUR czy już bardziej 100 tys PLN? Za dwa helikoptery to tanio w obydwu przypadkach? artykuł o podwodnych ROV czyli jeśli helikoptery zbuduje stocznia to też podwodne "niet analoga" tak jak samoloty pokładowe "Kuzniecowa"?

yaro
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:06

sam se przelicz co to matematyki nie uczyli, kalkulatory odpowiednie są w inecie

Wania
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:32

Rosyjska waluta za bardzo traci na wartości, żeby uchwycić jej wartość. Nie jesteście w Rosji. Tu obowiązują złotówki lub dolary/EUR. Poza tym powiedz towarzyszowi, że to są nie helikoptery tylko śmigłowcowce lub helikopterowe z rosyjska.

niedziela, 24 maja 2020, 21:05

Dostawy seryjnych Su-57 już w toku?

eldanco
poniedziałek, 25 maja 2020, 11:18

Jak najbardziej. Jesienią tego roku mają przekazać wojsku partię 10 myśliwców. A jak tam idzie usuwanie ponad 600-set (sic!) problemów F-35, czy przy strzelaniu z działka nadal odpadają skrzydła?

Fgu
wtorek, 26 maja 2020, 00:53

Su57 ma za to jeden problem - rozbija się.

poniedziałek, 25 maja 2020, 17:12

Znowu "mają".... 500 sz F-35 dostarczonych.

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 13:53

Taak, ale wieszz e skrzydła to odpadają ale Su-57 a jak przekaza te 10 to będzie znowu festiwal zbierania puzzli na ziemi. No chyba ze przebija numery na protoypach T-50 i nazwa je szumnie seryjnymi:)

zyg
niedziela, 24 maja 2020, 16:23

Niby 60 lat po tym gdy w tym samym miejscu robili zdjęcia zanurzeni w batyskafie J Piccard i kpt Walsh, a 8 lat po nakręceniu przez J Camerona ponad 2 godzinnego filmu z Deepsea Challenger, już nawet komuchy z ChRL wysłały tam swojego ROV w 2016. A rok temu prywatna firma Five Deeps Expedition cztery zanurzenia i kolejka innych firm od Triton poprzez DOER do Virgin Oceanic

F
niedziela, 24 maja 2020, 21:07

No i co

gango
niedziela, 24 maja 2020, 14:51

W "necie" wyczytałem, że następna wersja będzie miała zdolność zanużania się na głębokość 20 km. Elektronika będzie oparta na lampach by zapewnić odporność na impuls elektromagntyczny.

Mniej niż 10 sekund
niedziela, 24 maja 2020, 18:25

Podobno możliwe będzie także otwarcie portalu w czasoprzestrzeni i dotarcie do Kurskai jego uratowanie. Trwają prace nad doskonaleniem i skalowaniem technologii, jak dotychczas udało się jednak cofnąć całą Rosję do XX wieku...

Jacek
niedziela, 24 maja 2020, 20:52

Ta historia nie ma analogów.

Adam S.
niedziela, 24 maja 2020, 20:00

Ale są na dobrej drodze, i Rosja konsekwentnie zbliża się do wieku XIX :)

sża
poniedziałek, 25 maja 2020, 19:52

Ale tam na Ukrainie macie kompleksy w stosunku do Rosji...

wtorek, 26 maja 2020, 16:00

To nie ukraińcy straszą świat coróż to nowymi środkami prznoszenia broni masowego rażenia.

MS
niedziela, 24 maja 2020, 14:33

" Rosjanie najprawdopodobniej skorzystali z zagranicznych technologii" to mi się podoba. Do tej pory tylko amerykanie robili z tytanu okręty podwodne 705, 941, 945 i bombowce TU160. A o wytrzymałości tych konstrukcji może coś powiedzieć USS Baton Rouge. Lepiej zgodnie z prawdą. Tu nie ma nic do ugrania. To historia

chateaux
niedziela, 24 maja 2020, 21:04

Tytan panie MS w ogole nie jest wytrzymaly na uderzenia. Ma duza ciaglowsc i jest lekki, w zwiazku z tym wytrzymuje stale czy wzrastajace cisnienie, ale w ogole nie jest wytrzymaly na punktowe uderzenia.

Lekarz
wtorek, 26 maja 2020, 08:45

Widzę że posiadasz podstawową wiedzę internetową, dodam tylko że żelazo ma takie same właściwości więc po co budujemy z tego statki i kadłuby?

wtorek, 26 maja 2020, 16:01

kadłuby Tu-160 i Miga-25? z tytanu?

z innej beczki
sobota, 30 maja 2020, 21:37

I w mirage'ach

poniedziałek, 25 maja 2020, 21:03

Jesteś chyba niepoważny, tytan nie jest odporny na uderzenia ?!!! Jest po prostu kosztowny w otrzymaniu i trudny w obróbce , że o spawaniu nie wspomnę

tak na marginesie
sobota, 30 maja 2020, 21:41

Spawa się nawet dosyć przyjemnie. I w szczególnych warunkach-w komorze pozbawionej 02 a wypompowany argonem. Ale trzeba też trochę umiejętności i wiedzy. Świdnik pozdrawia.

Davien
niedziela, 24 maja 2020, 18:38

Panie MS a co tu ma do znaczenia tytan, chodzi o budowę urzadzeń zdolnych działac na takich głebokosciach a Rosja nie miała w tym zadnych doswiadczeń w przeciwieństwie do zachodu. Aha pierwszy i jedyny samolot z tytanu to SR-71 Blackbird, pozostałę maja jedynie tytanowe elementy .

Roman
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:23

Żadnych doświadczeń??? Davien albo się przykładasz albo nie pisz wcale. Napisz może co wiesz o "Łoszariku".

Davien
środa, 27 maja 2020, 00:59

Zabił wiekszość załogi jak cos sknocili pod wodą i sie zapalił. Masz cos jeszcze do dodania? Aha od kiedy to AS-12 moze sie zanurzac na ponad 10km??? Bo mógł maks na 2,5km?:)

ciekawy
wtorek, 26 maja 2020, 16:02

Eeee. Zabił załogę? Czyżby tytanowa konstrukcja nie pomogła?

MS
niedziela, 24 maja 2020, 21:21

Rozumiem że elektronika też jest tytanowa, nie wspominając o pilocie, bo inaczej miałby jedynie elementy tytanowe. Kapkę wyżej. Proszę się nie nadymać, ja tak dla żartu. Wygrałem zakład z kolegą że Pan się odezwie i nawet trafiłem tego SR. Ale Pan mnie przebił tym że jest cały z tytanu. Pozdrawiam. PS.Zmniejszyć ciśnienie w zaworze bezpieczeństwa.

litości
wtorek, 26 maja 2020, 16:05

Konstrukcja płatowca i poszycie SR-71 jest w całości tytanowa. I jest to jedyny taki samolot na świecie. W każdym innym są jedynie drobne wstawki.

Kiks
poniedziałek, 25 maja 2020, 12:13

Blackbird faktycznie miał kadłub z tytanu, a schładzany był powierzchniowo paliwem.

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:39

Jak widze prawda powaznie zabolała ze odwracamy kota ogonem. I tak panei MS samolot SR-71 Blackbird był wykonany w całosci z tytanu na lata przd tym zanim w Rosji dali radę stworzyc dość neiudane Liry.

esteban
niedziela, 24 maja 2020, 20:45

dodać należy, ze ów tytan pochodził z ZSRR, a pozyskany był przez CIA pod przykrywką firmy zarejestrowanej na Cyprze czy innych Kajmanach.

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:40

Dokładnei to ruda tytanowa, a w Stanach opracowano cąły proces wytapiania i produkcji.

Filip
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:59

Bo tego nie dali rady ukraść...

Davien
środa, 27 maja 2020, 01:00

Filipku, nie ukradli rudy ale kupili to nei Rosja a technologie sami opracowali bo nikt takeij wtedy nei posiadał:) A juz na pewno nei Rosja:))

poniedziałek, 25 maja 2020, 17:13

W kradzieży to Zssr nikt nie pobije.

r
niedziela, 24 maja 2020, 14:18

Jestem rosjaninem - odetchnąłem z ulgą, gdyby nie ten spektakularny wyczyn można by pomysleć że Rosja przestaje się liczyć w świecie i zostaje jej tylko 3 świat.

Roman
niedziela, 24 maja 2020, 14:02

Na świętowanie 75 rocznicy Dnia Pobiedy w Wielikoj Oteczestwiennoj Wojnie przez zanurzenie Witiazia na Pacyfiku w Rowie Mariańskim wybrano dość osobliwe miejsce. Ciekawe tylko gdzie Rosjanie uczczą 75 rocznicę zakończenia wojny z Japonią? Może aparat Witiaź tym razem dokona zanurzenia gdzieś w głębinach Rowu Kurylsko-Kamczackiego, tam też głębokości dochodzą do 10 km. Blisko Japonii, a jednocześnie potwierdziliby, że zdobytych Kuryli nigdy nie oddadzą, a traktatu pokojowego z Japonią niet i nie budiet.

Wisiu
wtorek, 26 maja 2020, 11:18

Wiesz jak to zabawnie wygląda,z jednej strony zatloczona do granic możliwości populacja skosnookich,z drugiej jeden ruski z dwoma winami w lopuchach kimajacy,bez stresu,na łonie,wśród lososi i niedźwiedzi ptactwa wszelakiego,niemalże tak jak to go Stwórca stworzył. A do tego bez lornetki kontakt wzrokowy obu stron jest możliwy.

chateaux
niedziela, 24 maja 2020, 21:06

Zalezy ktorej. Nie tak dawno byla okragla setna rocznica zakonczenia wojny z Japonia w 1905 roku. Chyba nie swietowali.

easyrider
niedziela, 24 maja 2020, 13:53

No cóż, dla propagandy Kreml sięgnął dna.

rED
niedziela, 24 maja 2020, 13:05

Za rok świętowanie na Księżycu?

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 13:55

rED a co wynajęli od SpaceX Falcona Heavy by poleciec na Księzyc?

Urko
niedziela, 24 maja 2020, 18:47

Za jaki rok? Przecież paradę zwycięstwa przeniesiono na wrzesień... Tzn. na nową rocznicę zakończenia II WŚ.

sża
niedziela, 24 maja 2020, 12:21

A niby co w tym takiego sensacyjnego? Przecież każdy z naszych okrętów podwodnych, też się może zanurzyć na 11000m, kwestia tylko z doholowaniem go na miejsce...

Davien
niedziela, 24 maja 2020, 18:39

No istotnie a WMF ma w kocu dosyc holowników by te wszystkei Sierry, Delty czy Akuły tam zaciagnać:)

g
niedziela, 24 maja 2020, 15:20

Jestem pełen podziwu, dla waszego towarzyszu sża autoironicznego poczucia humoru. Ale czy wasi, towarzyszu sża, szefowie z Petersburga również podzielają ten optymizm? Wątpię.

sża
niedziela, 24 maja 2020, 19:43

Ty chyba z Mossadu jesteś, bo mnie od razu rozszyfrowałeś - gratulacje! A pisząc o "naszych op" miałem akurat na myśli Kobbeny...

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:41

Ale przeciez wy Kobbenów nei macie?? Acha panie sża co wy macie z tym Izraelem, kompleksy jakeis czy co??

Ja
niedziela, 31 maja 2020, 23:38

Oni się mylą z tym izraelem według mnie to pracujesz dla Niemców a jak wiadomo Niemcy chodzą na sznurku ruskich a i sami nie maja interesu w silnej Polsce dlatego promujesz rozwiązania najdroższe dla polskiej armii celem jest oczywiście jak najgorszy wynik stosunku koszt do efektu, maksymalnie umniejszasz możliwości wojskowe potencjalnego przeciwnika Polski z wyolbrzymieniem możliwości USA co ma na celu wprowadzenie błędnej oceny sytuacji i oczywiście promujesz tylko sprzęt który nie daje żadnych szans na polonizacje bo niby według ciebie jest najlepszy.

qwert
poniedziałek, 25 maja 2020, 21:05

Za to my mamy

booboo1234
niedziela, 24 maja 2020, 14:41

100/100 :-)

hehe
niedziela, 24 maja 2020, 11:31

Czy to zostało potwierdzone przez niezależnych obserwatorów ,czy ta informacja jest oparta wyłącznie na twierdzeniu Rosjan? Rosjanie mówią różne rzeczy a kanały informacyjne Kremla jak Sputnik czy Russia Today to rozpowszechniają.

Orthodox
niedziela, 24 maja 2020, 17:09

Równie dobrze można spytać, czy lądowanie na księżycu nie było mistyfikacją. Nigdy tego nie powtórzono...

Davien
niedziela, 24 maja 2020, 21:52

Orthodox, rozumiem że Misje Apollo-12-17 nigdy nie istniały?? I ze ta mistyfikację powtarzano 7 razy??

auti
niedziela, 24 maja 2020, 12:25

kogo ty wogóle obchodzisz.co ty sadzisz

hehe
niedziela, 24 maja 2020, 17:20

moim zdaniem nie byli na dnie Rowu Mariańskiego tylko potrzebują sukcesu medialnego ku pokrzepieniu serc zrezygnowanych swoim losem Rosjan.Wiadomo epidemia,ceny ropy i gazu w dół,problemy z Nord Stream II.To trzeba coś dać ruskim ,żeby byli dumni i nie psioczyli na władzę.No i co powiesz ,nerwusie?

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:43

Byc mogli jak najbardziej, dzisiaj nei jest to jakaś nadzwyczajna technologia.

Orthodox
niedziela, 24 maja 2020, 19:51

Ceny ropy sięgnęły dna, więc trzeba je odszukać, by zacząć windować.

xd
niedziela, 24 maja 2020, 12:17

fakt nie było tego w cnn więc raczej to fake, co innego jak cnn poda informacje o kimie to prawda objawiona

hehe
niedziela, 24 maja 2020, 17:21

A i owszem ,bo CNN to firma wielokrotnie bardziej wiarygodna od Russia Today.

xd
niedziela, 24 maja 2020, 20:15

wyjątkowo, jak wspomniana informacja o kimie (cytowana przez ten portal) ps. podaj przykłady przekłamań w rt

poniedziałek, 25 maja 2020, 13:56

No to nie sztuka, znajdz tam lepeij choć jedną prawdziwa wiadomość:)

qwert
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:43

Konkretnie proszę ! Bez tekstu, typu - "jak powszechnie wiadomo " czy z "dobrze poinformowanych źródeł"

Wisiu
niedziela, 24 maja 2020, 11:18

Brawo dla autora za rzeczowy materiał rozsądek,którego tu brakuje często. Co do parady,to wiadomo że mają na tym punkcie odlot,ale jak człowiek porówna szyki moskiewskie z tymi z drugiej strony globu,to Ci drudzy idą jak pielgrzymi z Suwałk do Częstochowy,na ostatnich kilometrach. Bez urazy oczywiście.

Kiks
niedziela, 24 maja 2020, 13:20

Jasne. Jak w Moskwie? Uwielbiam czytać wypociny niby zachwyconych Polaków na temat ruskiej "potęgi". Po co oni chcą ropy szukać skoro nawet na to co mają kończy się popyt. Z drugiej strony wyobraźcie sobie implozję na tej głębokości. Masakra ;)

rozsadek
niedziela, 24 maja 2020, 17:21

Przestancie z ta ropa ,bo to jest jakies 16-18% budzetu. Taka Kanada dla przykladu 70% I nie piszecie nic,a jak leci w dol to dla wszystkich jest problem. Prosze sprawdzic ile Gazprom wydobywa gazu, a ile . sprzedaje na rynku wewnetrznym.Podpowiem 700 mld/ 500mld. Tak wiec export to 1/3,i bez tego tez nie padna. A jak juz te nasze 6-8 mld ma ich rozlozyc , bo nie wezmiemy to nie wiadomo smiac sie czy plakac. To dane gieldowe,kazdy moze zweryfikowac bez glupiego powtarzania jakichs bredni. Za chwile sie okaze ,ze propagande to siejemy my a nie oni. Smutne to zarazem.

Wania
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:47

Kanada:, Populacja: 37 milionów, PKB: 1713 mld USD Liczba miliarderów: 44... 1% najbogatszych ma 26% bogactwa kraju, mediana wynagrodzenia: 3254 USD. Płaca minimalna: 1580 USD. Twoja kochana Rosja: Populacja 147 milionów, PKB: 1 658 mld USD, Liczba miliarderów: 99... 1% najbogatszych ma 59 procent bogactwa kraju, Mediana wynagrodzenia: 580 USD, Płaca minimalna: 165 USD. Gdzie chciałbyś żyć?

Kiks
poniedziałek, 25 maja 2020, 12:15

Jakie 16-17%? Dla twojej informacji to 40%

zyg
niedziela, 24 maja 2020, 22:44

HA HA HA !!!! "Kanada dla przykładu 70%" ! "Mining, quarrying, and oil and gas extraction: 8.21%" Niech ci ktoś z sekcji angielsko języcznej przetłumaczy ! PKB wyższe od Rosji a ludności mniej niż w Polsce !! HA HA .... dobry żart. Przykład Kanady o podobnym terytorium i klimacie kraju aczkolwiek uboższym w zasoby naturalne od Rosji najlepiej ilustruje jak porąbanym i praktycznie beznadziejnym przypadkiem jest Rosja.

Wisiu
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:26

To w jakich okolicznościach Imperium Brytyjskie zdobyloi te wszystkie swiecidelka,ktore widac tez w Kanadzie to inny temat. Do dzis na giełdzie londyńskiej sa notowane firmy ,które sto lat temu hurtem sprzedawały całe statki afrykanskich turystow. Transakcje były pieczetowane korona. Co do riposty,wiedza nie ma nic wspólnego z wiadomością,tak jak cena z wartością,to są dwa różne zagadnienia.

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:45

Wisiu, może naucz sie kłamac, bo 100 lat temu to swiat podnosił sie po IWŚ ale jak widzę na lekcjach historii się nei uwazało:))

Wisiu
poniedziałek, 25 maja 2020, 11:32

Kilka takich malutkich firemek ,to nawet nasz Pan premier do kraju nad wisla zaprosil nie dawno. Mam sie uczyc klamac? No to ucz mistrzu bos w tym dobry.

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 13:57

Wisiu, trollu 100 lat temu to był 1920r, czego was tam w petersburgu ucza na historii:)

wtorek, 26 maja 2020, 13:46

Mamy szansę stworzyć nowy kierunek nauczania światowego tzw . Dewotyzm. W tym żeśmy dobrzy ,co zresztą kolego tutaj promujesz . Czasem piszesz bardzo dobre komentarze,i dobrze, bo po to ,to forum chyba jest,ale odrobina ..samokrytycyzmu nie zaszkodzi. Masz wiedze ,to,pisz. Trollem być ,toż to zaszczyt przecie . Internetowym.Wisi.

Davien
środa, 27 maja 2020, 01:05

Panei ichtamniet poczytaj posty Wisia zanim znowu cos popełnisz.Ale prosze próbke:"Do dzis na giełdzie londyńskiej sa notowane firmy ,które sto lat temu hurtem sprzedawały całe statki afrykanskich turystow" Masz cos jeszcze do dodania?

spoko
niedziela, 24 maja 2020, 20:07

kanada GDP Industry Share of GDP Real estate and rental and leasing 13.01% Manufacturing 10.37% Mining, quarrying, and oil and gas extraction 8.21% Finance and insurance 7.07%

Orthodox
niedziela, 24 maja 2020, 19:44

Eksport kopalin to 40% rosyjskiego budżetu.

niedziela, 24 maja 2020, 16:30

A coz to za ton ,mlody czlowieku?

fifi
niedziela, 24 maja 2020, 14:05

Powinienes zapytać czy ten dron dymi równie mocno jak Kozniecow.Uwielbiam te wasze intelektualne ciosy kładące Rosjan na dechy.Cyber WOT na miarę naszego misia.W ostrogach.

Xd
niedziela, 24 maja 2020, 13:59

Kończy się popyt....

Kiks
niedziela, 24 maja 2020, 16:59

Kończy. Wątpisz? Pogadaj z producentami. Oni to wiedzą, a ty masz tylko nadzieję.

Sarmata
niedziela, 24 maja 2020, 13:57

Ropa jest potrzebna do wszystkiego, nie tylko jako paliwo, na przykład jest niezbędna do produkcji plastiku.

Wagabunda
niedziela, 24 maja 2020, 19:09

I co w związku z tym? Jak się inni dowiedzą tej prawdy objawionej to ropa od razu podrożeje?

Kiks
niedziela, 24 maja 2020, 16:57

No i? Ameryki nie odkryłeś. Nawet w kosmetykach. Tylko, że to ułamek tego co idzie na paliwo. Sukcesywnie spada popyt na ropę jako paliwo. Sprawdźcie sobie. Wiedzą to nawet producenci, a wy swoje.

rozsadek
niedziela, 24 maja 2020, 21:23

Jak kolega taki obtrzaskany,to prosze nas oswiecic,ile [ bez transportu lotniczego,morskiego,oraz wojska ] -paliw zuzywa motoryzacja na swiecie.Podpowiem ze mniej niz 10%.

Kiks
poniedziałek, 25 maja 2020, 12:18

Litości. Napisz może, że 3%. Skoro tylko aż tyle to skąd problemy finansowe producentów z powodu spadku cen. W końcu popyt innych branż powinien zrekompensować LOL

andys
niedziela, 24 maja 2020, 11:10

Ciekaw jestem w jaki sposób został umieszczony proporczyki czego został zrobiony.

hm
niedziela, 24 maja 2020, 12:16

Proporczyk jest 5 generacji w technologii Stealth i jest przytrzymywany przez spory ciężarek. W sumie warto by go zbadać jakimś miernikiem promieniowania :)

Marek1
niedziela, 24 maja 2020, 13:36

Zapomniałeś napisać, że ów proporczyk ... "nie imiejet anałoga w mirie". To wręcz obowiązkowa część komunikatu dot. prawie każdej technologii rodem z FR.

Wisiu
niedziela, 24 maja 2020, 12:12

Złoto wysadzane diamentami. Tak około 25 kg.

andys
niedziela, 24 maja 2020, 17:09

Och naiwny ty jesteś ,andys, naiwny. Wiadomo bylo, w 90 % , że nie otrzymasz odpowiedzi.

Wania
niedziela, 24 maja 2020, 11:07

Nareszcie coś, z czego Rosja może być dumna.

dajcie to
niedziela, 24 maja 2020, 13:41

Rozumiem, że np loty, w kosmos to nie jrst rzecz, z której mogą być dumni, tylko dlatego, że Jakiś polak tak zadecydował.

Wania
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:41

Mówimy o współczesnych osiągnięciach. Loty teraz jakby im opornie szły. Mają statek do wielokrotnych startów? Angara wreszcie ruszy mimo największej ceny za umieszczenie ładunku? Mają kosmodrom, który jest znany ze skali korupcji i fuszerki ale czy mogą być z niego dumni to mam wątpliwości. Moduł stacji kosmicznej rdzewieje, na księżyc się nie wybiorą a tym bardziej na Marsa. Może jakiś wahadłowiec choć mają? Nie - zawalił się hangar, w którym niszczał. Więc Twój wpis jest jakby nieuzasadniony.

Kiks
niedziela, 24 maja 2020, 16:59

Gdyby nie Niemcy to by sobie latali co najwyżej balonami.

dajcie to
piątek, 29 maja 2020, 13:49

To napisz jeszcze czy latają v1 czy v2, no i nie zapomnij dodać, że ak to kopia stg44 i będzie komplet.

skąd tu tylu frustratów?
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:51

To von Braun budował rakiety tym wrednym Sowietom? Zawsze mi się wydawało, że Amerykanom.

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 14:00

Korolow ichtamnietku wykorzystał przy R-7 prace H Grottrupa nad pociskami balistycznymi . A bez R-7 nei byłoby Sojuza bo Sojuz to modyfikacja R-7.

Kiks
poniedziałek, 25 maja 2020, 12:20

To niespecjalnie znasz dobrze historię. Bo ruscy bez jeńców w postaci niemieckich naukowców niewiele by zrobili. Korolow tylko wykorzystał ich wiedzę i rozwinął.

qwert
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:48

To zupełnie jak Jankesi

Davien
środa, 27 maja 2020, 01:06

Panie qwert tyle że w Stanacxh to się skończyło na Saturnie a w Rosji ciągle musza latac rakieta powstała dzieki Niemcom( Sojuz, czyli moderka R-7)

Skik
poniedziałek, 25 maja 2020, 06:42

Dokładnie tak samo jak Amerykanie a nawet jeszcze gorzej, bo Rosjanie Niemcom kazali odtworzyć V2 a potem wypuścili ich do domów po czym pracę kontynuowali już sami w przeciwieństwie do USA które bez von Brauna nie poleciało by nigdzie.

wtorek, 2 czerwca 2020, 18:23

wypuścili ich do NRD, dziesięciolecia później.

Davien
poniedziałek, 25 maja 2020, 09:49

Doprawdy?? No popatrz a jedyna rosyjska jako taka rakieta nosna czyli R-7/Sojuz bez Niemców nigdy by nie powstała:)) Ale jak widac uczą was że von Braun zbudował Space Shuttle, budował Delty a nawey o zgrozo Podszył sie pod Muska i stworzył Falcony kilkadzieisąt lat po smierci:)

123
niedziela, 24 maja 2020, 12:56

Równają w dół.

321
poniedziałek, 25 maja 2020, 21:20

zaczynają racę od podstaw bo tylko to przynosi efekty ....

Tweets Defence24