Najnowsza wersja F-16 dla Słowaków. Dostawy do 2023 roku

4 grudnia 2018, 15:46
Zrzut ekranu 2018-12-04 o 16.45.33
Ilustracja: Lockheed Martin
Reklama

Słowacja podpisała umowy dotyczące zakupu 14 samolotów F-16 Block 70/72 Viper. Dokumenty czekają jednak na zatwierdzenie przez Ministerstwo Finansów. Jeżeli zostaną ostatecznie zaakceptowane, to będzie to największy kontrakt zbrojeniowy w historii Bratysławy, a słowackie siły powietrzne staną się pierwszym użytkownikiem najnowszej wersji F-16 w Europie.

Umowy, podpisane między Ministerstwem Obrony Słowacji a rządem USA 30 listopada br. (a dokładnie trzy LOA), zakładają że Słowacy zapłacą za 14 amerykańskich samolotów, uzbrojenie lotnicze wsparcie logistyczne oraz szkolenie 1,8 mld USD. Zgodnie z ich zapisami, wszystkie maszyny mają zostać dostarczone do końca 2023 roku. 

Głos w sprawie zabrał kilka godzin później premier kraju, Peter Pellegrini. Jak poinformował on w oficjalnym oświadczeniu, umowa między Słowacją a USA pozostaje nieważna. Dokumenty zaakceptować musi bowiem minister finansów. 

Co ciekawe, w opublikowanym w piątek oświadczeniu resort obrony podkreśla, że podpis pod dokumentami złożono na podstawie decyzji słowackiego rządu. Nie wiadomo co jest bezpośrednim powodem "spięcia" między premierem a ministrem. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę wskazuje się wewnątrzkoalicyjną walkę o władzę. 

Przypomnijmy, że słowacki rząd decyzję o zakupie amerykańskich myśliwców F-16 w celu zastąpienia maszyn MiG-29 podjął jeszcze w lipcu br. Została ona ogłoszona w pierwszym dniu szczytu NATO, w trakcie którego Donald Trump krytykował kraje europejskie za zbyt niskie wydatki na obronę. Słowackie władze podjęły więc decyzję zgodną z wcześniejszą rekomendacją resortu obrony, którego szef podkreślał, że oferta rządowa USA była najlepsza pod kątem zdolności operacyjnych, ale także jakości i ceny.

Słowacy zakupią najnowszą wersję samolotów F-16, czyli Block 70/72. Zgodnie z wnioskiem FMS, ujawnionym na początku kwietnia br., będzie to 14 maszyn wyposażonych m.in. w radar AESA Northrop Grumman AN/APG-83 SABRE (ang. Scalable Agile Beam Radar). Głównym wykonawcą będzie koncern Lockheed Martin, który już dostarcza na Słowację śmigłowce wielozadaniowe UH-60 Black Hawk.

Wybrane przez Bratysławę F-16 Block 70/72 (Super Viper) to najnowsza wersja tej maszyny oparta na F-16IN, opracowana z myślą o Indiach i posiadająca szczególne rozwiązania, takie jak wbudowany sensor podczerwieni IRST. Maszyny przeznaczone dla Słowacji wyposażone będą w nowe silniki General Electric F110 lub Pratt & Whitney F100 oraz radar AESA Northrop Grumman AN/APG-83 SABRE (ang. Scalable Agile Beam Radar) na bazie stacji radiolokacyjnej AN/APG-81 stosowanej w F-35.

Inne wybrane rozwiązania to m.in. modułowy komputer misji oraz terminal Link-16 (MIDS-JTRS), celowniki nahełmowe Joint Helmet Mounted Cueing System, zasobniki nawigacyjno-celownicze AN/AAQ-33 Sniper oraz system nawigacji LN260 EGI Embedded GPS INS. Zdolności defensywne maszyn mają zapewniać systemy AN/ALQ-213 EWMS i AN/ALQ-211 AIDEWS oraz standardowe wyrzutniki flar i dipoli AN/ALE-47. Wraz z maszynami mają być pozyskane m.in. pociski powietrze-powietrze AIM-120C7 i AIM-9X oraz bomby kierowane Paveway II i JDAM.

Słowackie F-16 będą w tym czasie najnowocześniejszymi maszynami tego typu w Europie, którym niemal dorównać będą mogły jedynie zmodernizowane do standardu F-16V samoloty greckie. Podstawowa różnica między F-16 Block 70/72, a F-16V polega przede wszystkim na tym, że pierwsze powstają od podstaw, natomiast drugie stanowią pakiet modernizacyjny dla wcześniejszych modeli F-16.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
Reklama
Łukasz
poniedziałek, 4 marca 2019, 18:34

@dim głównym celem offsetu powinien być transfer technologii, która byłaby niemożliwa, bardzo droga lub zbyt czasochłonna do opracowania w zakresie własnych (krajowych) możliwości gospodarczych, technicznych, naukowych. Zaangażowanie własnej gospodarki do realizacji kontraktów wojskowych to dopiero pochodna wynikająca z osiągnięcia głównego celu. Korzyścią offsetu powinno być osiągnięcie możliwości serwisu, naprawy zakupionego sprzętu oraz produkcja amunicji, a idealnie produkcja części eksploatacyjnych (częściowa polonizacja). Jeśli w ramach negocjowanego offsetu nie jesteśmy w stanie otrzymać takich korzyści to lepiej kupić tańszy sprzęt niż pchać się w jakieś dziwne biznesy.

megafon
wtorek, 18 grudnia 2018, 13:27

A niech kupują. Wyjdzie drogo jak zawsze kupując od USA a sprzęt dziś dobry jutro niekoniecznie.

Stalker
środa, 12 grudnia 2018, 13:03

O czym wy dyskutujecie. Proponuje zbudować parasol OPL z prawdziwego zdarzenia a potem prześcigać się w tym jaki to samolot kupić. Pilica PL i okey Narew powinna być spolonizowana również. Wisła trudno wzięliśmy od USA to co wzięliśmy choć za tą samą cenę można było kupić większą ilość baterii SAMP/T a i były by szybciej u nas. Potem dopiero zaczynajcie swoje dyskusje nad programem Harpia. AntyTroll masz rację lecz wszystko zależy od tego jak to widzi Saab. Amerykanie chcą by płacić im za ochronę a przykre to bo obronność swoją możemy zbudować bez skamlenia i płacenia im za ochronę. Cóż elity polityczne w tym kraju nie znają pojęcia HONOR.

antyUSAtroll
poniedziałek, 10 grudnia 2018, 18:02

Ceny Gripena E/F to 112mln dla Szwajcarii 150mln dla Brazylii. A teraz zadaj sobie min. trudu i sprawdź co na taką a nie inną cenę się składa i przestań zmyślać na potrzeby swej propagandy. A teraz skumaj. Cena F-35 tą szpiegującą "szkapę trojańską" o ile to prawda to 80 mln/szt. tylko za samą maszynę. 100% braku offsetu (już przy F-16 praktycznie go nie było nigdy) dodaj koszta budowy nowej bazy logistycznej pod F-35 to wyjdzie ci min. 150mln (dla nas wujek pewnie przewiduje wyższą. Obstawiam 180 mln/szt.) Koszty użytkowania i serwisu dla F-35 są dużo większe niż w przypadku Gripena. Stać nas? Tak. Na parę sztuk na pewno jak się sprężymy. Bliskość potencjalnego przeciwnika oraz jego możliwości sprawią że ta twoja zabaweczka będzie celem nr. 1 i to zapewne im się uda. Kupując od was Wisłę i zapewne Homara hamujemy modernizację armii. Powtarzam ci ośla łąko że gdybyśmy swego czasu kupili Gripeny to problem Su&Mig by nie istniał. Zamiast 48 maszyn LM mielibyśmy zapewne 2x więcej maszyn Saaba z widokiem na powolną wymianę ich na wersję E/F. Saab który już teraz wraz z BAE System biorą się za stworzenie maszyny V generacji. Zamiast wybrać opcję i plan na lata wybraliśmy to co wybraliśmy kierując się poprawnością polityczną za co przychodzi nam płacić bo opłacalne to dla Polski nie było.

Jarek
środa, 4 grudnia 2019, 19:43

Raczej 16 sztuk więcej a dzisiaj 2019 to proporcja ceny gripena(c/d) do f16blok70 dla Bułgarii to 3 gripeny 2 f16(+/-)

dim
piątek, 7 grudnia 2018, 06:15

@Napoleon - offset jest droższy od leasingu, czy kredytu. Czyli offset ma następnie kalkulować się finansowo. Jako większa odeń redukcja kosztu eksploatacji. Lub wyższy od pozyskania offsetu zysk z eksportu. Zauważ: zysk, a nie sam tylko wpływ. Offset może być kluczem nabywania technologi - Turcja zbudowała tak własny, innowacyjny i proeksportowy przemysł zbrojeniowy. Gdyż miała taki KILKUDZIESIĘCIOLETNI ( ! ) PLAN - wizję, metodykę, konsekwencję. Gdy MON zaspokaja tylko związki i zarządy.

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 15:07

Panei erns junger i czemu zmyslasz? Caracale w armii francuskiej lataja w misjach cały czas a ich gotowośc przekracza 80%,nasze WL nie maja maszyn specjalistycznych poza antycznymi Mi-8, nasze Mi-14 zaraz zaczna spadac a nastepców dzieki temu że twój PiS uwalił przetarg nie ma. Godzina lotu Caracala w wersji CSAR( a takie uzywa Francja) to ok 9000, ta sama godzina lotu dla Pavehawka czy MH-60S zaczyna sie od 20000 wiec panie junger....

krajan
czwartek, 6 grudnia 2018, 14:14

Mozna tylko miec wielkie marzenia o nowym sprzecie wojskowym Budzet MON to ca 40 miliardow zl, z tego 1/3 przeznaczona jest na emerytuty ponad 300 tys emerytow wojskowych i swiadczenia zdrowowtne dla ich rodzin To jest naprawde wielka armia, ale nie czynnych zolnierzy, bo tych jedynie jest 100 tys To samo dotyczy policjantow, i innych sluzb mundurowych Utrzymanie obecnej armii, to kolejne 1/3 budzetu, na zakup sprzetu wojskowego zostaje ponizej 1/4 budzetu z tak wielkiego budzetu MON Rzad musi cos z tym zrobic, by zmniejszyc koszty utrzymania emerytow wojskowych i ich rodzin, wypromowane za PRLu, celem utrzymania komunistycznej wladzy Proponuje by dokonac powszechnej reformy emerytalnej w tym mundurowej i togowej i tak; 1. najnizsza emerytura, to polowa minimalnego wynagrodzenia 1150 zl brutto 2 max najwyzsza emerytura w gospodarce, to 7 krotna najnizszej emerytury ca 8000 zl brytto a/ zachowalbym ograniczenie dochodu do placenia skladek ZUS, po przekroczeniu tego ograniczenia, podatnik placilby tylko skladke solidarnosciowa wysokosci, np. 1/4 skladki naleznej od jego dochodu 3 max najwyzsza emerytura panstwowa (mundurowka, wymiar sprawiedliwosci), to 5 krotna najnizszej emerytury ca 6000 zl brutto a/ te grupy zawodowe obecnie nie placa skladek emerytalnych, zdrowotnych, chorobowych czy rentowych, placi podatnik b/ emeryci mundurowki i ich rodziny oraz rodziny czynnej mundurowki, winni przejsc do powszechnej sluzby zdrowia ze skladka powszechna tak jak inni emeryci Czy wam podatnicy, to sie podba i jestescie za tym by odejsc od znaczacych przywilejow rodem z komuny, za ktore to my nadal placimy

sobota, 25 kwietnia 2020, 18:48

absolutnie się zgadzam, obecnie największym zagrożeniem państwa Polskiego to emerytury mundurowo- togowe, Przede wszystkim zatrzymać licznik służby przy zwolnieniach lekarskich. Uprzywilejowana emerytura za służbę nie leżenie. Zus tak ma

Ernst Junger
czwartek, 6 grudnia 2018, 08:54

Panie ZZZ, ostatnie wielkie kontrakty dla armii to rządy SLD - F-16, Rosomak, Spike, Gawron (btw, jego budowała szła pomyślnie do czasu dojścia PO do władzy. Wtedy prace zastopowano, by ostatecznie zrobić z niego okręt patrolowy). O Krabie mówiło się już na początku lat '90. Proponuję poczytać o politycznym załatwieniu Szeremietwiewa, kto był tego autorem i jak to zastopowało na długie lata program Regina. Platforma była chętna modernizować armię do czasu, gdy trzeba było wyłożyć kasę, tzw. bezkosztowa modernizacja armii. A skoro wspominasz Caracale... jak to jest, że tyle lat negocjowali umowę i nawet nie zdążyli jej podpisać? W mojej opinii dobrze, że ich nie wzięliśmy. Po pierwsze, mamy ważniejsze wydatki. Po drugie, śmigłowce dla WL mają jeszcze resursy. Po trzecie, godzina lotu Caracala kosztuje tyle, że w armii francuskiej są uziemione. Aha, i jeszcze jedno. Nie jak twierdzę, tylko PO zdołało zrealizować cały budżet jedynie raz, tj. w 2014r. W pozostałe 7 lat "odzyskali" 13 mld zł. To wiedza ogólniedostępna.

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 06:13

Panie Hallo Moto, cena Gripena E bez pakietu to 112mln, F-35 89mln widzisz róznice czy dalej udajesz:)) Cena z pełnym pakietem zalezy od wielu czynników, dla Gripena E to 150mln natomiast dla F-35 to ok 180mln ale przy starej cenie samolotu powyzej 100mln a nie obecnej wiec jak widać nic mi się nie ubzdurało:))O stosunku mozliwości do ceny nie ma nawet sensu mówic by nie dobijać Gripena bardziej:)

[sic!]
czwartek, 6 grudnia 2018, 04:41

+Napoleon Egipt? - ten to zbroi się min za amerykańską pomoc.

Enki
środa, 5 grudnia 2018, 22:56

Wojcech środa, 5 grudnia 2018, 05:04 Enki, skąd ci się wzięło zestawienie F-15/F-35? To zupełnie inne samoloty do innych zadań. F-35 to następca lekkiego F-16 a za następcę F-15 można by - przy odrobinie dobrej woli - uznać F-22 Raptor. Tak sobie pomyślałem, że mając około 100 F-16 72/70 i V, nie ma większego strategicznego sensu zwiększanie ich ilości. Zdecydowanie ciekawszy efekt osiągnie się mutując spektrum możliwości bojowych właśnie przez dokupienie dwóch eskadr F-35 (przeciwnik musi brać pod uwagę, że w pojedynczym starciu nie wygra z 100 myśliwców i narazi na bardzo bolesną kontrę F-35 w połączeniu z JASSM ER) albo F-15 (maszyna tej klasy ma niesamowite zdolności areodynamiczne, o wiele łatwiej zdobywa się przewagę w powietrzu dysponując F-15 i F-16). Ale to tylko takie moje wolne przemyślenia. F-22 USA nikomu nie sprzedają, a F-35 i F-16 mają kompletnie inne właściwości taktyczne, nie można zastąpić w naszej sytuacji F-16 myśliwcem 5 generacji.

sorbi
środa, 5 grudnia 2018, 22:54

do dim - A za czasów poprzedniej ekipy- (która skroiła sam tylko MON na 13mld zł i kolejne dziesiątki tys. żołnierzy, likwidując kolejne jednostki wojskowe, posterunki Policji i Straży Granicznej i wszytko , co się da głosząc wszem i wobec, że Polsce nie grozi wojna przez kolejne 25 lat -, to tą swoja infację uzwzględniałeś?

dim
środa, 5 grudnia 2018, 19:58

@JSM, re: wzrost wydatków na siły zbrojne RP. - nie uwzględnia Pan chyba ani inflacji ? Ani okoliczności, że broń jest coraz bardziej high-tech i także coraz droższa ? Toteż boję się, że wydatki wzrosną, ale dozbrojenie RP, relatywnie do możliwości Rosji, nie poprawi się lub pogorszy.

Napoleon
środa, 5 grudnia 2018, 19:53

@dim racje to ty masz co do programów, które zasługują na priorytet (ale uwaga! zapomniałeś o rozpoznaniu). Niemniej jak jest jakaś kaza to powinniśmy dokupić f16-stki albo nawet Vki (moderki) bo i tak za 15 lat będą to maszyny totalnie przestarzałe. Natomiast problem to jest MON (tu nie ważne jaka partia rządzi) to jest patologia i to jak tam wszelkiej maści lobbyści potrafią działać to woła o pomste. Kolejna sprawa to kredyt. To jest nie pojęte jak nasz ultrakonserwatyzm w tym zakresie jest karkołomny, nie weźmiem bo lepiej składać. Dla przykładu taki Egipt to za dostępne środki się zbroji? Totalna masakra na tym polu.

Hallo Moto
środa, 5 grudnia 2018, 19:30

@Davien więc skąd ci się człowieku ubzdurało że F-35 będzie po 80 mln za sztukę? Jednocześnie krytykujesz cenę za Gripena E w przetargu dla Szwajcarii lub Brazylii?

ZZZ
środa, 5 grudnia 2018, 18:22

@Ernst Junger O czym mówię? O Krabie, Raku, Rosomaku, Caracalu, programie Wisła. Które były realizowane pomimo tego, że jak twierdzisz, pieniądze wracały do budżetu. Teraz nie wracają i ... na nic nas nie stać. Wytłumaczysz to?

PRS
środa, 5 grudnia 2018, 18:09

To jest przykład braku współpracy, a może nawet antywspółpracy między naszymi krajami. My powinniśmy zamówić na wczoraj 24 sztuki. Słowacy chcą 14 szt. Być może gdyby to zamówienie było połączone to cena by spadła. Być może... Ale LM zależy (co nie dziwi) by cena była jak najwyższa. Nam brakuje tych 24 sztuk (po 8 na eskadrę) by wzmocnić klucze, tak by jedna maszyna była liderem - przewodnikiem stada. Nie by stworzyć kolejną eskadrę... MIGi powinny być wymienione na samoloty myśliwskie (dwusilnikowe), a Su-22 na Gripeny. Tymczasem Pan Minister planuje wydać ponad 2 miliardy na miasteczko dla Amerykanów. Nie jestem miłośnikiem F-16, niestety wdepnęliśmy w to... i teraz trzeba brnąć. A w zasadzie wykonać krok do przodu i dokupić te 24 sztuki. Nie wierzę by MON zechciało próbować odkupić od Słowaków MIGi29. LM na to nie pozwoli.

ŚWIERGOT
środa, 5 grudnia 2018, 15:53

dla Polski na najbliższe 25/30 lat to modernizacja posiadanej floty F-16 do wersji block 70/72 i zakup dodatkowo 24 sztuk F-16 70/72 ... a przy "chóra optymizmie" do 32 sztuk ...i tyle aż tyle nas stać ...reszta opcji to fanaberie o których można porozmawiać za ćwierć wieku ....trzymajmy się opcji F-16 z prozaicznej sytuacji ...mamy zbudowane i budowane zaplecze pod te samoloty tj bazy lotniska wyposażenie techniczne ,uzbrojenie , efektory wyposażenie szkoleniowe począwszy od trenażerów po samoloty szkoleniowe Orliki z oprogramowaniem pod F-16 .....zabito Irydę, zabito EM-10 Bielika ( nie mylić z Masterem) inne projekty typu Grot , czy Skorpion więc Polsce zostały tylko zakupy z przepłacaniem ...rzec można gdyby głupota miała skrzydła toby Polsce nie potrzebne było lotnictwo...

mati
środa, 5 grudnia 2018, 15:36

te 1.8 mld usd obejmuje nie tylko myśliwce, ale infrastrukturę, części zamienne, serwis, szkolenia pilotów i mechaników. goły myśliwiec to kosztuje może w granicach 60 mln usd.

Covax
środa, 5 grudnia 2018, 15:31

Panie pilot (drona) pirx: opracowane LBPP-100 pod Natowskie samoloty np. F16 poza chyba opracowaniem nowego zamka co nie stanowi peoblemu. Wymaga integracji a to wygląda tak. Pl:Dzień dobry Panowie z LM chcielibyśmy "sterownik uzbrojenia",do waszego (naszego) F16. LM "Ale mamy dobre bomby lepsze od waszych, sprzedajemy po 1 mln od sztuki".PL " ale nasze kosztują po 100 tyś zl". Lm" Gon sie frajerze ( jezykiem biznesu/dyplomacji " Alez oczywiacie, mamy wieloletnia wspołprace z lokalnym producentami. Cena integracji 100 mln dolarów, nasz programista ma czas w grudniu 2035r ale najpierw dajcie plany to sprawdzimy czy to w ogole mozliwe")

Tp
środa, 5 grudnia 2018, 15:28

do ZZZ - "PO bym w to nie mieszał bo za ich kadencji programy zbrojeniowe były realizowane" - tutaj niestety mijasz się z prawdą.

Davien
środa, 5 grudnia 2018, 14:40

Panie skybandit: Słowacja musi kupic wszystko od samolotów po uzbrojenie, zapłacić za logistyke, szkolenie, częsci zamienne wiec te 120mln za sztuke wychodzi z pełnym pakietem obsługi. Akurat tanio jak na jeden z nalepszych mysliwców gen 4+

Ernst Junger
środa, 5 grudnia 2018, 14:40

Do ZZZ. O czym Ty mówisz? Jakim cudem PO miała zrealizować jakikolwiek program jak celowo nie wykorzystywała budżetu? W ten sposób w ciągu 8 lat "zaoszczędzili" 13 mld zł + zawieszenie spłat za F-16. Reszta to deklaracje na potrzeby prasowych konferencji.

BieS
środa, 5 grudnia 2018, 14:24

@myster nołbody (czyli bez ciała) - to, że suki mogą coś przenosić nie oznacza, że mogą coś zaatakować: "Według opublikowanych informacji do zniszczenia celu typu elementy systemu 9K720 Iskander, poruszającego się w kolumnie marszowej o długości 1000 m, potrzeba przykładowo 10 Su-22 uzbrojonych w 8 bomb FAB-500 każdy. Przy obiekcie bateria rakiet przeciwlotniczych typu S-300, rozlokowanego na powierzchni 750x150 m, wymagane jest użycie 6 Su-22 z 20 bombami OFAB-100 czy 7 Su-22 z 8 bombami FAB-500 każdy. Podane wskaźniki dotyczą ataków z lotu poziomego, najbardziej efektywna jest jednak misja, gdy pilot wykorzysta zmienny kąt nurkowania, w tym przypadku liczba niezbędnych do wykorzystania maszyn spada o 40–50%. Teoretyczną efektywność Su-22 ukazuje też symulacja zniszczenia małowymiarowego celu w postaci pojedynczego czołgu. Należy do takiego ataku, prowadzonego przy locie nurkowym, wykorzystać np. 7 Su-22 uzbrojonych w 8 zasobników kasetowych RBK-500 z małymi bombami PTAB-2,5. Su-22M4 może atakować cele powierzchniowe, punktowe są już dużym wyzwaniem..." cyt. z artykułu p. Mariusza Cielmy z Magnum-x. Ile jest Su-22 M4 (bojówek) w PSP? D-W-A-N-A-Ś-C-I-E, z czego zdolnych do latania połowa, tak więc, przydatność bojowa Su-22 M4 to utrzymywanie iluzji lub szyderczy kawał.

pilot (drona) pirx
środa, 5 grudnia 2018, 13:11

@mr nobody - juz znalazlem LBPP-100. swoja droga, lepiej byloby zainwestowac w rozwoj wersji, ktora moze byc przenoszona przez typowe samoloty nato. wersja dla su22 to byla slepa uliczka;/

ZZZ
środa, 5 grudnia 2018, 11:40

@Robert PiS owszem poległ pod wpływem grup nacisku typu: Świdnik, Mielec, NSZZ Solidarność (niedziele bez handlu) itd... PO bym w to nie mieszał bo za ich kadencji programy zbrojeniowe były realizowane. Nawet Wisła była już ogłoszona po czym przyszedł Macierewicz, pokrzyczał że to zdrada polskich interesów, po czym kupujemy od Amerykanów to samo, tyle że drożej. PiS a PO w zbrojeniówce to dwa przeciwstawne sobie światy.

arza
środa, 5 grudnia 2018, 11:22

Gts @ "Zakup tak malej ilosci w pierwszym etapie skazuje nas na wysoka cene i brak mozliwosci negocjacji" brak mozliwosci negocjacji jest Izrael jest Korea pierwszy etap co to w ogóle jest najpierw kupujemy a później będziemy negocjować ceny i offset i co amerykanie powiedzą obniżymy wam polacy ceny i damy offset ;) niby po co . spodziewam się jeszcze wyższych cen ,offset zapomnijmy

zły
środa, 5 grudnia 2018, 10:27

Gdyby w obecnym MON ktoś miał olej w głowie to wynegocjowali by u Amerykanów przekazanie kilku F-16 (lub F-15) w zamian za przekazanie Ukrainie naszych MiGów-29. Ukraińcy mogli by je sobie zmodernizować u siebie a my mieli byśmy nowsze maszyny. Zdaje się, że Słowacja przekazała Ukraińcom Mi-8 w zamian za BH z USA.

Skybandit
środa, 5 grudnia 2018, 10:26

hmm...... ponad 120mln/szt. faktiko tanio:-/

Pavelsky
środa, 5 grudnia 2018, 10:23

Program Harpia to dalsza przyszłość i totalna ściema. Proszę się nie podniecać. Wymagania są sprecyzowane pod maszyny amerykańskie więc po co ten cyrk? Podobnie ja w przypadku Belgii wszyscy poza LM zapewne się wycofają z tą różnicą że my zakupimy dalsze F-16 a nie F-35 (i dobrze) I to tyle w sumie z tej historii.

ck16
środa, 5 grudnia 2018, 10:10

Skoro MiG i 29 będą latać w Polskiej armii jeszcze z 10-15 lat to oczywistym powinien być zakup tych ze Słowacji razem z ich zapasem części. Podobno mają jeszcze kilka zmagazynowanych. Po pierwsze mamy wyszkolonych lotników a to kosztuje a po drugie to w czasie pokoju lepiej zużywać MiG- 29 niż F 16. Koszt zakupu tych Słowackich byłby również zapewne niezbyt duży. Mało tego, ja bym jeszcze poszukał z kilkadziesiąt MiG ów 29, choćby tylko na części zamienne ( Kuba, Irak, Indie). Ostatecznie można je przehandlować Ukrainie w zamian za kilka ich technologii, które by nam się bardzo przydały (silniki do czołgów).

Robert
środa, 5 grudnia 2018, 10:06

Niestety grupy nacisku i lobby w zbrojeniówce jest tak silne, że poległo zarówno PO, jak i PiS. Na pewno nie można twierdzić, że nie ma pieniędzy, bo te zaplanowane a nie wykorzystane środki wracają do budżetu.

Marek1
środa, 5 grudnia 2018, 09:00

Eeee tam, my za to prowadzimy od lat potężną analizę techniczno-koncepcyjną dot. progrmu Harpia i KTO nam podskoczy ? Zwłaszcza, ze takich analiz mamy w MON jeszcze wiele. Tam gdzie inni sie zbroją MON ... analizuje.

NsZ
środa, 5 grudnia 2018, 06:50

To super wiadomość dla nas,będzie można zakupić trochę szrotu w postaci MIG-29 tym razem ze Słowacji :) U nas się je odmaluje i będą służyć jeszcze ze 20 lat jak nie dłużej

JSM
środa, 5 grudnia 2018, 04:21

Dla zainteresowanych wydatki Polski na armię, przy bardzo optymistycznym ale nie nierealnym założeniu 5% wzrostu: 2018-10,6 mld USD, 2019-11,8 mld (+1,2 w stosunku do 2018), 2020-13 mld (+2,4 do 2018), 2021-13,5-14 mld USD, 2022-15 mld USD.

Wojcech
środa, 5 grudnia 2018, 04:04

Enki, skąd ci się wzięło zestawienie F-15/F-35? To zupełnie inne samoloty do innych zadań. F-35 to następca lekkiego F-16 a za następcę F-15 można by - przy odrobinie dobrej woli - uznać F-22 Raptor.

galvanis
środa, 5 grudnia 2018, 01:06

nasze migi 29 mimo wieku maja lepsze parametry lotne. przydala by sie im tylko modernizacja. producent oczywiscie takiej nie wykona, ale nasz przemysl ma wystarczajaca technologie - ukrainskie rakiety i zasobkiki z mozdziezami laserowymi sa juz dostepne, wystarczy je tylko zamowic i zamontowac. ciag silnika mozna zwiekszyc uzywajac wzbogacona mieszanke paliwowa. do tego zmniejszenie wykrywalnosci przez zastosowanie farby stealth z lubawy. przydala by sie tez nowa awionika i nowy komputer misji. ta pierwsza mozna pozyskac z mielca by byla jak najbardziej zunifikowana z black hawkami ale na komputer niestety trzeba bedzie kupic licencje np commodore. taka modernizacja mysle jest porownywalna z f16v

zolka
środa, 5 grudnia 2018, 00:13

Akurat Dla Słowaków skończą dostarczać samoloty w 2023, a my zaczniemy kupować je od 2024r. Bo 48-64 F-35 z pewnością nie kupimy. Ale możemy pozyskać 1-2 eskadry F-16 i 2 eskadry F-35.

dim
wtorek, 4 grudnia 2018, 23:54

A właśnie coś mocno pęcznieje cenowo, po raz kolejny, w sprawie modernizacji greckich F-16. Oto te starsze urządzenia (ponoć) niechętnie współpracują z tymi nowszymi. I tak np. - czytam u naczelnego red. greckiego, tematycznego czasopisma - do nowego radaru nie dało się dostosować starszego systemu samoobrony. Wobec czego system samoobrony też trzeba będzie wstawiać nowy. I ma to być (zdaniem redakcji) już nie pierwsza niemiła niespodzianka tej modernizacji. Zapewne producent musiał wiedzieć wcześniej, ale przy negocjacjach nie zdradził się. Nie mogę wykluczyć także, że wiedziały obie strony, a chodziło o znaczne zaniżenie preliminarza wydatków - póki Grecja jęczała pod zarządem trojki, zresztą bardzo złym także ekonomicznie. Z drugiej strony Grecy i tak muszą modernizować F-16 tak, by maksymalnie współpracowały w sieci z okrętami, w tym z podwodnymi, z radarami brzegowymi itp oraz z F-35. Które Grecy też planują dokupić. Chyba, że w międzyczasie 35-tki staną się zbyt "widzialne" - na bardzo gęsto zapchanym myśliwcami egejskim niebie, lub dla radarów tureckich. Turcja też szuka... Poza tym wczesne wykrywanie F-35 możliwe jest już także pomysłami greckich informatyków. Nie otrzymali zlecenia od greckiego MON, toteż wieść niesie, że wyjechali gdzieś na Bliski Wschód. Ale może chodzi o zmyłkę, z tym wyjazdem ? Jest faktem, że Grecy bywają mocni w technikach obserwacji. I tak np. ich przyrządy do obserwacji nocnej są znacznie szerzej eksportowane niż polskie, ponoć do 50 krajów i aktualnie z zamówieniem także od US-army (licencja oczywiście). Obowiązuje zupełne milczenie do mediów greckich czynników oficjalnych, w tym wojska. Można odnieść wrażenie, że redaktorzy wyciągają swe info wyłącznie z kontaktów prywatnych. Grecki mundurowy (nieważne żołnierz, policjant, strażak) dopóki pozostaje w służbie czynnej, ma prawo co najwyżej uśmiechać się do mediów, ale broń Boże zabrać głos. Ani o wojsku, ani o samorządzie dzielnicy, ani o czymkolwiek. A to dopiero wyżsi oficerowie, ale emerytowani, mogą cokolwiek mówić.

myster nołbody (czyli bez ciała)
wtorek, 4 grudnia 2018, 23:34

pilocie Pirxie, Su-22 chyba jako jedyne przenoszą nasze bomby kasetowe i termobaryczne. Więc to stanowi sens ich utrzymywania.

Nowe F-16 dla Polski
wtorek, 4 grudnia 2018, 22:01

Zamiast razem ze Słowakami kupić nowe F-16 byłoby taniej i może serwis u nas, należy zapomnieć o innym typie samolotu, dla f-16 mamy przygotowaną logistykę, pilotów, instruktorów, brakuje nam tylko serwisu jak kupimy odpowiednią ilość np. z 70 sztuk to na pewno serwis na Europę będzie w kraju i o to chodzi, ale nie ma się co łudzić obecny rząd pisowski to tylko udaje że cokolwiek robi dialogi techniczne i zakup małej ilości sprzętu na defilady aby ciemnemu ludowi wcisnąć kit że coś kupili i dbają o obronność naszego kraju.

Gts
wtorek, 4 grudnia 2018, 21:24

Widze ze autor zglebil temat bo rzeczywiscie wersja V oznacza modernizacje a block 70 opiera sie na nidoszlej propozycji dla Indii. Przez to ze jest jedna wersja (troche jak ford T, tylko w kolorze czarnym) ma byc taniej i szybciej. Gratulacje dla Slowakow i pytanie co robia nasi. Przespia wszystko az w koncu kupia 4 samoloty F-35B na parady? Jak na razie same minusy w dizalanosci pis. Na plus moznaby zaliczyc zakup Patirota czy Himarsa, ale ilosc i cena nie pozwalaja postawic za te programy wiecej jak szkolnego 2 na szynach. Programy bez zadnego wplywu na bezpieczenstwo za to propagandowe i medialne prosto na defilady. Zakup tak malej ilosci w pierwszym etapie skazuje nas na wysoka cene i brak mozliwosci negocjacji. P kokei pis tak uwalil rowniez BWP, Czolgi, Smiglowce wielozadaniowe, Okrety nawdlodne i podwodne, samoloty transportowe, MPA, a teraz to samo dzieje sie z mysliwcami... jedyne co potrafili zrobic to stworzyc tysiace dobrze platnych stoleczkow obsadzonych wlasnymi 14 dniowymi oficerami... nawet lichego offsetu nie potrafili zalatwic. Pierwszy raz w historii sojusznika porownal nas do Jugoslowianakiej partyzatnki i pierwszy raz w historii zostalosmy zrugani na szczycie NATO za kreatywna ksiegowosc oraz spadek udzialu budzetu na modernizacje za czasow pis o 12% do 23% budzetu MON. Efekty widac golym okiem kiedy zolnierze biegaja na prestizowych manewrach w dresach i odmalowanych helmach wz 56. Pytam sie gdzie nasze 48 F-16 70/72? Dalej bedziemy udawali ze cokolwiek mozemy zdzialac Migami i Su? Dlaej jestesmy armia defiladowa? Chyba tak skoro sami ustalilismy sobie minimalna liczbe samolotow mysliwskich na 144 maszyny, a optymalna na 196. Bolesne jest to, ze nie ma nawet polowy zakladanego minimum... a Blaszczka oglasza sukces za sukcesem.

Wojciech
wtorek, 4 grudnia 2018, 20:40

Nowe F-16 to piękne dopracowane maszynki, gdyby tak nasi kupili za migi i suki te nowe 16 byłoby super kupić ich więcej i może serwis na Europę dałoby się umiejscowić w kraju, na f-35 nie ma co liczyć w ciągu 15 lat.

pilot pirx
wtorek, 4 grudnia 2018, 20:28

moze mi ktos wytlumaczyc dlaczego mowi sie, ze zgumentem dla zachowania su22 w sluzbie jest mozliwosc przenoszenia broni jadrowej. ja myslalem o tym i wniosek byl taki - jedyna opcja n ato by u nas kiedykolwiek mogla pojawic sie taka bron jest nuclear sharing z NATO. a czy bron jadrowa nato moze byc odpalana z su22? watpie... nie lepiej skasowac ten zlom bo tylko generuje koszty? kase ze zlomowania niech zainwestuja w bitcoiny to chyba jedyna szansa zeby pozyskac kase na modernizacje. wgl ile kosztuje zmodernizowanie 1 starego f16 jakie mamy w pl do f16V?

x
wtorek, 4 grudnia 2018, 20:26

dostaną AIM120C7 szybciej niż Polska która próbuje je pozyskać już od 2012 a F16 ma kilkanaście lat

KrzysiekS
wtorek, 4 grudnia 2018, 20:17

Czy ktoś w MON i Rządzie widzi co się dzieje na Ukrainie,Francji, Rosji pytanie ile mamy czasu na programy zbrojeniowe?

KOSA
wtorek, 4 grudnia 2018, 20:13

Brawo Slowacja. A nasi już planują kolejne analizy...

edd
wtorek, 4 grudnia 2018, 19:47

I tak, powoli ale systematycznie po MW, siły powietrzne zaczynają isć drogą zacofania.......na szczęście dla naszego MON nasze samoloty są najlepsze na świecie, cudowne, piękne, takie amerykanckie......

Patryiota
wtorek, 4 grudnia 2018, 19:29

A my odkupimy migi 29 od Słowaków, pomalujemy i na 11 listopada jak znalazł.

Luke
wtorek, 4 grudnia 2018, 19:12

Fajnie dla nich, moze Polska cos wrescie dokupi!

Enki
wtorek, 4 grudnia 2018, 18:35

Zazdrość! Dla nas przydałyby się 4 eskadry takich F-16 70/72. Potem możnaby dokupić dwie eskadry F-15/F-35 i modernizować Jastrzębie do F-16V. Można pomarzyć, a co! :)

Pilot
wtorek, 4 grudnia 2018, 18:34

Niezła suma. 1.8mld za 14 samolów. Wiem że to viper ale cena uzbrojenia nieźle podskoczyło od początku lat 2000.

kto leci
wtorek, 4 grudnia 2018, 18:31

Po to zostały te kraje przyjęte do NATO... by kupować sprzęt od USA itd. ... i wydadzą miliardy a za 10lat będą jak dinozaury wśród automatycznych dronów

kriss
wtorek, 4 grudnia 2018, 18:29

A u nas trwają prace analityczno -koncepcyjne !

Dropik
wtorek, 4 grudnia 2018, 18:25

Inne źródła podają cenę poniżej 1,6 mld

derko
wtorek, 4 grudnia 2018, 18:08

14 sztuk to jes tbardzo malo. ale lepsze to niz by mieli kuic stare f16.

Lord Godar
wtorek, 4 grudnia 2018, 18:03

I nie zdziwił bym się gdyby nasz rząd w ramach programu Harpia pozyskał taką samą wersję F-16 dla naszych sił powietrznych , w bardziej lub mniej "czytelnym" przetargu lub bez ... Tak czy siak to pozyskanie następnych 48 szt wydaje się logiczną konsekwencją i sam bym tak zrobił . Niech kupią ... Natomiast jako następcy Su- 22 szukał bym czegoś innego .

Slskskd
wtorek, 4 grudnia 2018, 17:44

Mig-29- najbardziej niedomodernizowany samolot myśliwski

12345
wtorek, 4 grudnia 2018, 17:26

można by było kupić tylko za co jak w skarbonce pusto

dim
wtorek, 4 grudnia 2018, 17:09

Nie mamy wielu rezerwowych, przy tym dobrze bronionych lotnisk. Czyli już jeżeli nowe samoloty, to raczej w 10 letni leasing. Oczywiście będą to F-16 block70/72. Cokolwiek nie uważmy, wybrane zostaną te. Natomiast jeśli nie w leasingu, wtedy od razu zupełnie zabrakłoby pieniędzy na inne, a jeszcze pilniejsze sprawy. Gdyż NATO może zapewnić nam od ręki lotniczą osłonę, ale praktycznie żadnej innej, dużej pomocy, na wschodniej granicy, szybko nie będzie. Czyli te najpilniejsze, to kompleksowa OPL i walka radioelektroniczna. Nowoczesna artyleria, we właściwej ilości, nie jakichś tam 20 wyrzutni. Gotowość do błyskawicznego operowania milionem min, a nie kilkoma tysiącami. I oczywiście 18 brygada. Siła rzeczywista, nie papierowa czy "administracyjna". - czy napisałem coś, z czym ktoś się nie zgadza ? Co nie jest zupełnie oczywiste ?

69
wtorek, 4 grudnia 2018, 17:06

Czyli z grubsza za 2,6 mld USD 20 sztuk celem zastąpienia SU-22?? Ciekawa alternatywa dla Himars...

Tweets Defence24