Korea Północna: testy pocisków manewrujących

13 września 2021, 10:28
North_Korea's_ballistic_missile_-_North_Korea_Victory_Day-2013_01
Zdjęcie podglądowe. Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia/CC BY 2.0
Reklama

Korea Północna przeprowadziła w weekend udane testy pocisków manewrujących dalekiego zasięgu - poinformowała w poniedziałek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Podczas testów, przeprowadzonych w sobotę i niedzielę po dwóch latach prac badawczych, pociski przeleciały 1500 kilometrów, zanim uderzyły w swoje cele - podała KCNA.

Agencja podkreśla, że ostatnich latach Korea Północna dokonała szybkiego postępu w pracach nad pociskami samosterującymi dalekiego zasięgu, "broni o wielkim strategicznym znaczeniu" i dużym potencjale odstraszania.

Rozwój pocisków rakietowych zapewnia "posiadanie kolejnych skutecznych środków odstraszania dla bardziej niezawodnego gwarantowania bezpieczeństwa naszego państwa i silnego ograniczenia manewrów wojskowych wrogich sił" - napisała KCNA.

Jak zauważa francuska agencja AFP, mimo wielu międzynarodowych sankcji, Korea Północna pod przywództwem Kim Dzong Una znacznie zwiększyła swoje zdolności wojskowe. Pjongjang przeprowadził m.in. kilka prób jądrowych i pomyślnie przetestował rakiety balistyczne zdolne do dotarcia do Stanów Zjednoczonych.

Na styczniowym zjeździe rządzącej partii Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i budowę "najpotężniejszej siły militarnej". Pjongjang oskarża Waszyngton i Seul o wrogie zamiary i utrzymuje, że zbrojenia rakietowe i jądrowe zabezpieczają go przed inwazją.

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Płn. znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna.

Korea Północna potępiła w sobotę prowadzoną przez USA wojnę w Afganistanie jako "zbrodnię przeciwko prawom człowieka"  i oskarżyła Waszyngton o popełnienie "okrucieństw masowego rażenia" wobec niewinnych ludzi w tym kraju.

Reklama
Reklama

W oświadczeniu na swej stronie internetowej zatytułowanym "USA będą postawione za wszelką cenę przed wymiarem sprawiedliwości za swe zbrodnie przeciwko prawom człowieka" Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej napisało, że "pośpieszna ucieczka amerykańskich wojsk położyła gwałtowny kres trwającej dwie dekady "zabawie (Waszyngtonu) w antyterroryzm" w Afganistanie.

Północnokoreańskie MSZ cytuje doniesienia przedstawicieli rządów Iranu i Chin oraz informacje japońskich mediów jakoby amerykańskie operacje wojskowe w Afganistanie kosztowały wiele ofiar cywilnych w targanym wojną kraju.

"Powyższe fakty potwierdzają, że wszystkie miejsca deptane przez wojska amerykańskie zostały zredukowane do jałowej ziemi praw człowieka" - napisano. Dodano, że USA popełniły takie zbrodnie w różnych częściach świata za zasłoną "sędziego praw człowieka".

W ubiegłym tygodniu MSZ Korei Północnej skrytykowało wojnę amerykańską w Afganistanie i dyskryminację rasową, nazywając amerykański naród niszczycielem praw człowieka i demokracji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
Xzibit
poniedziałek, 13 września 2021, 13:15

Korea Północna i pociski manewrujące o zasięgu 1,500 km a Republika Bananowa Polski..... :)

poniedziałek, 13 września 2021, 17:30

Porównaj PKB na głowę Polski i Korei Północnej.

Zibi
wtorek, 14 września 2021, 08:22

U nas jest jednak troszeczke większe. Do czego pijesz?

3krotek
wtorek, 14 września 2021, 07:35

Wbrew oficjalnym danym, szacuję, ze w Polsce PKB jest faktycznie ujemne. Dziwnie to brzmi, ale proszę zauważyć, że PKB jest liczone terytorialnie. A więc polskie PKB jest generowane przez zagraniczne firmy i sieci handlowe, ale zysk z tych przedsiębiorstw idzie za granicę. Co innego w krajach takich jak Francja czy Niemcy, gdzie handel i przemysł są w rękach Francuzów i Niemców. Tam zysk pozostaje w ich krajach i nie wypływa nigdzie, jak to się dzieje w Polsce. To samo dotyczy KRLD - tam PKB choć niewielkie pozostaje w kraju i to oni mogą budować rakiety balistyczne a nie Polska, pomimo tego, że kraj jest objęty sankcjami. Propaganda na temat PKB jest zbyt eksponowana, ale odrobina refleksji własnej n

Xzibit
wtorek, 14 września 2021, 06:19

Korea Południowa,ludzie żyją na poziomie i produkują nowoczesne uzbrojenie o którym Polska może tylko marzyć.W Polsce według ciebie taki dobrobyt a militarnie leżymy :) Szczytem możliwości naszego przemysłu jest przeciwlotniczy Piorun o zasięgu 6,5 km i skopiowanie sowieckiego pocisku do BM-21 Grad :) 30 lat wolnej Polski i dalej leżymy :) Zero transferu technologii tylko na kolanach przed USA

bender
poniedziałek, 13 września 2021, 15:07

Masz dziwne priorytety. W Polsce nie masz klęski głodu i jesteś wolny do tego stopnia, że możesz krytykować władze a nawet wyjechać z kraju. W KRLD masz głód, kompletne zniewolenie i pod żadnym pozorem nie możesz nigdzie wyjechać, ale za to możesz odczuwać dumę, że rząd wydaje kasę na broń o imponującym zasięgu, nieznanej celności i bardzo wątpliwym zastosowaniu bojowym.

Zibi
wtorek, 14 września 2021, 08:24

No to dobra. Weźmy na warsztat Koreę Południową. Tam nie ma klęski głodu i i ostatnio zaczeli opracowywać własne okręty z pociskami balistycznymi

bender
środa, 15 września 2021, 10:21

Republika Korei to faktycznie lepszy kraj do porównania i robią prawdziwą broń, która działa, nie sowieckie balistyki z lat 60. na dopalaczach, ale bez naprowadzania. Przyjrzyj się jak Korea budowała kompetencje i powiedz, że nie próbujemy podążać podobną drogą.

kroples
poniedziałek, 13 września 2021, 19:48

Z tą wolnością słowa i wolnością w krytykowaniu rządu mocno przesadziłeś... Ja pracuję w szkole i nie daj Boże ,aby ktoś usłyszał że powiem coś złego na umiłowanych przywódców najjaśniejszej bananowej...

ifdno
wtorek, 14 września 2021, 13:04

to najwyżej cię wyrzucą, a w Korei Płn by była czapa i zapewne dla całej rodziny

Jagoda
wtorek, 14 września 2021, 10:50

Większość środowiska nauczycielskiego to lemingi (trzy-czwarte popiera PO i SLD).

bender
wtorek, 14 września 2021, 10:42

Rozumiem, zauważ jednak, że jak na razie nie rozstrzeliwują ani Ciebie ani Twojej rodziny za krytykę ukochanego przywódcy. Życzę siły i rozsądku w następnych wyborach. After all PiS do władzy doszedł demokratycznie i demokratycznie powinien ją utracić.

Se puku
poniedziałek, 13 września 2021, 19:30

Myśmy kiedyś też mieli komunę, kolejki i puste półki w sklepach ale żadnego nowoczesnego na tamte czasy uzbrojenia nie stworzyliśmy. Teraz gdy wstaliśmy z kolan i mamy ponoć swietną gospodarkę też jakoś nie wiele potrafimy. Żadnych nowoczesnych polskich granatników, pocisków rakietowych, czołgów, okrętów czy samolotòw. Że o milionie samochodòw elektrycznych już nie wspomnę.

Reaper
wtorek, 14 września 2021, 12:41

Hmm, ELWRO i integratory danych to Układowego IADS przychodzą na myśl, jak i na sam koniec własny prosty system aktywnej obrony p-panc dla czołgów podobny do GALIX-a Francuskiego. A też trzeba pamiętać o sankcjach ekonomicznych nałożonych przez USA na PRL za wprowadzenie stanu wojennego i krach eksportowy tym spowodowany. Skończyło się to bankructwem kraju de facto.

Se puku
wtorek, 14 września 2021, 16:59

Panie Reaper, na myśl przychodzą ci rzeczy, które nie miały żadnego znaczenia bo nie były produkowane i stosowane na dużą skalę, czytaj masowo. U nas ciągle po staremu, he, he.

bender
wtorek, 14 września 2021, 10:44

Nowoczesne uzbrojenie z KRLD? Dajesz się wkręcać.

Monkey
poniedziałek, 13 września 2021, 18:07

@bender: Super, no super. A teraz wracając do meritum sprawy podkreślonej przez @Xzibit: Mamy się czym bronić? Przed agresją czy to ze wschodu, czy z zachodu.

bender
wtorek, 14 września 2021, 11:05

Ja już mieszkałem w państwie, które działało jak KRLD i nie dam się wkręcić na dumę z "10 potęgi gospodarczej świata" czy innych wyników w połowie kryla. Guma do żucia była wówczas luksusem, a kolorowe pisma z Zachodu przedstawiały jakiś niemożliwie fantastyczny świat. Jednak ku memu zdumieniu okazuje się, że urodzeni i wychowani w wolnej Polsce nie dysponują doświadczeniem życia w totalitaryzmie i dają się oszukiwać jak bezbronne dzieci. Np. rakiety Kima są niewiadomej celności (jak wspomniałem powyżej), więc traktowanie ich jako rozwiniętej broni jest propagandowym nadużyciem. W jaki sposób KRLD ma wystrzelić pocisk na 1500 km i trafić w cel? Gdzie jest taki poligon? Zamiast myśleć krytycznie dajesz sobą manipulować i uważasz idiotyczną propagandę sukcesu za prawdę objawioną. Do tego pytanie jak się bronić przed agresją z Zachodu. Na serio?

harriman
poniedziałek, 13 września 2021, 17:23

Jasne, ale ostatnim razem jak sprawdzałem to znajdujemy się na forum portalu o tematyce militarnej, nie ekonomicznej czy światopoglądowej.

tarantula
poniedziałek, 13 września 2021, 16:25

Tylko że można opracowywać takie technologie i mieć dobry poziom życia czego jest przykładem druga z Korei. My sobie wszystko odpuściliśmy i wystarcza nam zbijanie palet. Dlatego przegramy.

vjj
wtorek, 14 września 2021, 13:08

różnica w mentalności, Walkiewicz dość dobrze to omawiał w swoim wystąpieniu na TEDx pt."Pełna moc możliwości" - już na samym początku filmu

wtorek, 14 września 2021, 08:01

Bardzo dobrze mu powiedziałeś. Trafiłeś w sedno sprawy. Brawo!!!

Pulsar
poniedziałek, 13 września 2021, 13:14

Najzabawniejsze że oni to robią za ułamek kwoty jaką my wydajemy na watykańskie gusła. Dzięki temu stali się faktycznie nietykalni i mogą być zacofani w wielu wojskowych technologiach konwencjonalnych. Nie ma już głupiego co by pomyślał żeby ich tknąć. Faktycznie stali się niezależni militarnie nawet od Chin. Zastosowali perfekcyjnie strategie jeża. A w PRLu bis strach że jakiś Zapad na Białorusi. Król jest nagi, wszyscy to widzą ale chwalą jego wspaniałe szaty.

smd
poniedziałek, 13 września 2021, 17:31

Dlatego Polska musi mieć broń atomową. I za 15-20 lat będzie ją miała.

Davien
poniedziałek, 13 września 2021, 14:45

Te jak ty to nazywasz "watykańskie gusła" sprawiły, że największy Polak w historii został Papieżem (Ojcem Świętym) i obalił komunizm. Gdyby nie Jan Paweł II to byś nie wiedział połowy rzeczy i żył na poziomie Albanii, Ukrainy albo Kongo a zakup hulajnogi albo iPhone to byłby wydatek że musiałbyś się zakredytować na kilka lat. Papieżowi bezwzględnie należy się szacunek bo był wielkim Polakiem.

Pulsar
wtorek, 14 września 2021, 11:57

Fabien, nie zrozumiałeś. Bardzo cenię sobie twoje zdanie w wielu sprawach na tym forum. Tu chodzi o przepływy finansowe państwa i jego cele. W Polsce postawione na głowie. Kiedyś sam byłem ultra katolikem bo nie znałem świata, ale ponad 10 lat życia na kilku kontynentach wyleczyło mnie z takiego wpojonego mi poglądu na świat. JP2 niczego nie obalił był tylko świadkiem i to mimowolnym wydarzeń któremu przypisano bohaterstwo. To Reagen miał młot w ręku a reszta patrzyła. Polska musi mieć broń A i średni jej przenoszenia a minimum broń o silnym ładunku konwencjonalnym sięgającą Rosyjskich elektrowni atomowych, inaczej sojusznicy zrobią to co w 39 roku... Póki co współpraca z Koea Południowa przy rakietach dalekiego zasięgu, nie przy czołgach bo ich nie potrzebujemy, broń ppanc dalekiego zasięgu typu bonus - tak. Nie stać nas na marnowanie środków na zbędna broń, biurokrację, chorobliwa ekologię, dotowanie religii itd. Aktywne srodki odstraszania, nie pasywne bo są zawodne i kilkukrotnie droższe, oraz rozwój technologii i infrastruktury strategicznej. Potem potajemne kontrakty z Pakistanem, Indiami czy nawet Koreą Północną dla pozyskania broni A. Znam Rosjan doskonale gdyż tam mieszkalem. Szanują tylko tego kogo się boją. Taka mentalność. Moim celem poprzedniego wpisu było zwrócenie uwagi na konieczność zastosowania strategi jeża w Polsce na wzór Korei Północnej czy Izraela. Musimy umieć zwolnić środzki w niepotrzebnych obszarach by zainwestować je w w/w strategie.

Zibi
wtorek, 14 września 2021, 08:27

Czego świetnym przykładem są na przykład Czesi, którzy nigdy żadnego papieża nigdy nie mieli

3krotek
wtorek, 14 września 2021, 07:43

A może bez pana Jana żylibyśmy na poziomie Białorusi? Wbrew obiegowym opiniom wiem (byłem tam), że to kraj dostatni, z własnym przemysłem i rolnictwem (są eksporterem żywności), z nieporównanie silniejszą armią od naszej, z dużą liczbą przyjaznych krajów na świecie (czy Polska mam chociaż jeden? Ach, zapomniałem, może Węgry?). Samochody na ulicach nawet jakby lepsze niż w Polsce, w Egipcie i innych kurortach na świecie spotykam Białorusinów i jakoś nie są to uciekinierzy ale zwykli turyści. Może warto się temu przyjrzeć?

miśColargol
poniedziałek, 13 września 2021, 16:05

za czyje pieniądze obalał ten komunizm ?

AB
poniedziałek, 13 września 2021, 15:11

albo... Korei Północnej.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 13 września 2021, 14:36

Na amerykańskie gusła... Na amerykański szmelc i amerykańskie wojny kolonialne pewnie wydaliśmy więcej niż cały budżet Korei Północnej... :D

BadaczNetu
poniedziałek, 13 września 2021, 14:09

Jeśli marzysz za tym dobrobytem który pozwala na Korei na budowę rakiet, to możesz się tam przeprowadzić. Oni bardzo cenią sobie takich pasjonatów - jest szansa nawet na mieszkanie z wyżywieniem na koszt Kim-a. Tylko z wyjazdem może być problem...

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 13 września 2021, 12:55

Brawo Koreańczycy! To zniechęca USA do wywołania wojny! Jak powiedział wysoki urzędnik Departamentu Stanu "USA musi co 10 lat wybrać i napaść na jakiegoś sk...na i wybić z niego g... by przypominać światu jacy jesteśmy wielcy i że mówimy serio!"... :D

AB
poniedziałek, 13 września 2021, 15:12

Ale to Kim Dzong Um dzwoni... .

Monkey
poniedziałek, 13 września 2021, 18:13

@AB: Oby nie zadzwonił tymi pociskami.

AB
poniedziałek, 13 września 2021, 19:53

Jak zadzwoni pociskami, to następnego dnia już nie będzie Korei Północnej.

Tweets Defence24