W Pjongjang na zakończenie zjazdu partii odbyła się defilada wojskowa

15 stycznia 2021, 10:34
840_472_matched__oz58r8_NorthKoreanmilitaryparade
Fot. endlie.com
Reklama

Korea Północna zorganizowała w czwartek w Pjongjangu paradę wojskową, aby uczcić pierwszy od prawie pięciu lat zjazd rządzącej Partii Pracy - podała w piątek rano czasu miejscowego KCNA, oficjalna agencja prasowa reżimu.

Według KCNA północnokoreański przywódca Kim Dzong Un obserwował paradę i "najpotężniejszą na świecie" broń, jaką jest pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętów podwodnych.

Była to pierwsza parada wojskowa w Korei Północnej od października ubiegłego roku, kiedy to obchodzono 75. rocznicę powstania rządzącej Partii Pracy Korei (PPK).

W przemówieniu kończącym zjazd partii Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i rozwój zdolności bojowych północnokoreańskiej armii – przekazała KCNA.

"Musimy dalej wzmacniać odstraszanie nuklearne, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej" – oświadczył Kim, cytowany przez północnokoreańską agencję.

W swym wystąpieniu, na kilka dni przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na 46. prezydenta USA, północnokoreański dyktator nazwał Stany Zjednoczone "największym wrogiem" i stwierdził, że polityka Waszyngtonu wobec Korei Północnej nie zmieni się niezależnie od tego, kto jest w Białym Domu.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/36-forteli/
Reklama

VIII zjazd Partii Pracy Korei rozpoczął się 5 stycznia i trwał do wtorku. Podczas tego wydarzenia Kim Dzong Un otrzymał stanowisko sekretarza generalnego partii, które wcześniej zajmowali jego ojciec i dziadek. Według komentatorów ma to na celu wzmocnienie autorytetu przywódcy.

Zjazd PPK odbył się w momencie ocenianym jako jeden z najtrudniejszych w dziewięcioletnich rządach Kima. Zamknięcie granic i praktyczne wstrzymanie handlu z sąsiadami z powodu pandemii Covid-19, a także powodzie i tajfuny, które latem niszczyły uprawy, dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą, do której przyczyniały się wcześniej międzynarodowe sankcje i złe zarządzanie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Monkey
piątek, 15 stycznia 2021, 14:12

Ciekawe jak ludzie w tak sponiewieranym państwie (sponiewieranym przez jego przywódców z ich doktryną dżucze) jeszcze nie wymarli z głodu. Nawet wędrowne ptaki ponoć omijają ten teren, bo nie mogą znaleźć pokarmu.

Xd
niedziela, 17 stycznia 2021, 06:58

Czemu mieli umrzec bo tak cnn pisała opalony też twierdził że gospodarke rosyjską porwał w strzępy na tym portalu też pisali różne bzdury i vo coś się sprawdziło z tych życzeń

politolog
sobota, 16 stycznia 2021, 13:49

nam też się wydaje, że wszystko potrafimy zrobić czy wybudować, dodać do tego taką samą propagandę i indoktrynację i mamy gotowy przepis na Koreę nad Wisłą

Aha
piątek, 15 stycznia 2021, 22:13

Jeśli to prawda to raczej z powodu polowania na nie niż z braku pokarmu na polach (to nie czas wielkiego głodu) mizerne bo mizerne ale uprawy maja i jedzenie również

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 13:18

Co innego pokazują podróżnicy na filmach..

dalej patrzący
piątek, 15 stycznia 2021, 12:09

Korea robi świetne czołgi na przykład K2 który może w przyszłości będzie polskim MBT dobre samochody na przykład KIA a poza tym mają silną armię i piękne parady wojskowe. Ostatni raz parada z takim rozmachem była u nas chyba w 1966 z okazji 100-lecia istnienia Polski.

Ar
piątek, 15 stycznia 2021, 23:39

Czizus. Gościu, artykuł jest o Koreii Pólnonej, a ty piszesz o południowej. Nota bene południowo koreańskie czołgi nie są dobre na środkowo europejski teatr dzialan wojenny.

SimonTemplar
sobota, 16 stycznia 2021, 17:19

A to dlaczego nie są dobre np. K2 na polskie warunki?

Ar
sobota, 16 stycznia 2021, 19:48

Choćby ze względu na działo 105mm, wystarczy do zwalczania północno-Koreańskich T-55AM ale nijak nie nadaje się do unieszkodliwienia T-72B3 lub Leopardów 2A7. Co za pożytek z czołgu, który musi wozić więcej PPK niż APFSDS. W takim układzie do walki z Leopardami 2 można równie dobrze wysłać Honkera wyposażonego w Spike albo Javelin. Poza tym waga K2 dyskwalifikuje go z używania większości mostów drogowych w Polsce, trzeba na każdej rzece stawiać przeprawę.

Ukulele
piątek, 15 stycznia 2021, 22:36

Lepsza parada była w 966 r. z okazji 0-lecia Polski, a na K2 to może wejdziemy, a może nie

Tweets Defence24