Korea Północna szykuje się do wystrzelenia pocisku balistycznego

7 kwietnia 2021, 10:05
960px-潜艇
Zdj. ilustracyjne – radziecki okręt podwodny projektu 633, używany obecnie przez flotę Korei Północnej, fot. Nescoffee/Wikimedia (domena publiczna
Reklama

Korea Płn. przesunęła barkę używaną do testów rakietowych, co może być częścią przygotowań do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM) – podała w środę agencja Yonhap, cytując ustalenia amerykańskiego think tanku Beyond Parallel.

Think tank, który jest częścią Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), doszedł do takich wniosków po analizie zebranych we wtorek zdjęć satelitarnych stoczni w mieście Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Płn.

Groźba wznowienia prób pocisków klasy SLBM stawia „znaczące wyzwania” przed administracją prezydenta USA Joe Bidena i rządem prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina – ocenił Beyond Parallel.

Z obrazów satelitarnych wynika, że zanurzalna barka testowa w stoczni Sinpo została przemieszczona do suchego doku. Nie oznacza to jednak, że próba rakietowa jest bliska, ponieważ na barce nie zaobserwowano pojemnika na pocisk.

Barka mogła zostać przemieszczona w ramach przygotowań do próby pocisku SLBM, ale możliwe jest również, że przesunięto ją w celu konserwacji, naprawy lub instalacji urządzeń – podkreślają eksperci Beyond Parallel.

Korea Płn. ogłosiła niedawno, że z powodu obaw o zakażenia koronawirusem nie weźmie udziału w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Rozwiało to nadzieje na możliwość wznowienia dialogu z Pjongjangiem przy okazji tej imprezy – pisze Yonhap.

Reklama
Reklama

Negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Płn., dotyczące likwidacji jej programu zbrojeń nuklearnych, pozostają w martwym punkcie od szczytu z udziałem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una z 2019 roku. Od tamtej pory znacznie nasiliły się również napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Na styczniowym zjeździe rządzącej partii Kim Dzong Un zapowiadał dalsze zbrojenia nuklearne i budowę „najpotężniejszej siły militarnej”. Pjongjang oskarża Waszyngton i Seul o wrogie zamiary i utrzymuje, że zbrojenia rakietowe i jądrowe zabezpieczają go przed inwazją.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Fanklub Daviena i GB
środa, 7 kwietnia 2021, 22:47

Korea Południowa ma 2x więcej ludności i 50x większą gospodarkę od Korei Północnej, więc sama potrafi się obronić i pora by USA się z Korei wyniosły, to się tam uspokoi! :D

Wasko
środa, 7 kwietnia 2021, 22:25

Teraz tego tetryka to będą wszyscy testować.

Wojmił
środa, 7 kwietnia 2021, 22:23

Proponuję prócz krótkiego komentarza, że jesteśmy gotowi z naszymi systemami obronnymi - inaczej nie reagować.. Korea Płn robi to ciągle na zlecenie Rosji i Chin aby odciągać uwagę od głównych przeciwników i aby rozpraszać siły i środki... strata czasu... jak Trump się obraził na Kima i zerwał z nim i Kim strzelił parę rakiet bez reakcji ze strony USA to była cisza... apeluje aby nowy prezydent nie wdał się w stratę czasu na Koreę..

Monkey
środa, 7 kwietnia 2021, 22:16

W jednym Kim ma rację. Zbrojenia jądrowe zabezpieczają KRL-D przed inwazją.

easyrider
środa, 7 kwietnia 2021, 18:04

Amerykanie budują takie kosztowne okręty zdolne do wystrzeliwania rakiet balistycznych a tu można z barki.

Tweets Defence24