Kim Dzong Un wzywa urzędników do wyprowadzenia kraju z kryzysu

10 kwietnia 2021, 08:15
Kim_Jong-un_(2019-04-25)_02
Fot. kremlin.ru/Wikimedia/CC BY 4.0
Reklama

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wezwał aparat partyjny do podjęcia „kolejnego, trudniejszego ciężkiego marszu”, by wydobyć kraj z kryzysu w obliczu nadchodzących „przeszkód i trudności” – poinformowały w piątek państwowe media północnokoreańskie.

Kim porównał w ten sposób sytuację w kraju do okresu zwanego „ciężkim marszem” – tragicznej klęski głodu z lat 90., gdy w Korei Płn. z niedożywienia i związanych z nim chorób zmarło kilkaset tysięcy osób, a według niektórych szacunków nawet ponad 3 mln.

Władze komunistycznej Korei Płn. na początku 2020 roku zamknęły granice w obawie przed pandemią koronawirusa, co zredukowało handel z Chinami prawie do zera i dodatkowo pogłębiło zapaść niewydolnej krajowej gospodarki, która zmagała się już wcześniej z międzynarodowymi sankcjami.

„Postanowiłem poprosić organizacje Partii Pracy Korei na wszystkich szczeblach, w tym Komitet Centralny oraz sekretarzy komórek całej partii, o podjęcie kolejnego, trudniejszego ciężkiego marszu, aby uwolnić nasz lud od trudu” – powiedział Kim, cytowany przez państwową agencję prasową KCNA.

Przywódca nakazał też partyjnym sekretarzom, aby – „podobnie jak matki, które zawsze troszczą się o życie i rozwój swoich dzieci” – cierpliwie szkolili członków partii jako „wojowników bezgranicznie wiernych partii i rewolucji”.

Reklama
Reklama

Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap wezwanie do zaciskania pasa ma na celu wzmocnienie dyscypliny w aparacie partyjnym w związku z narastającymi problemami gospodarczymi kraju. Rząd Korei Płd. oceniał, że w Korei Płn. zabraknie w tym roku nawet 1,3 mln ton zbóż.

Na styczniowym zjeździe partii Kim przyznał, że w Korei Płn. nie udało się zrealizować planów gospodarczych w prawie żadnej dziedzinie. Zapowiedział jednak dalsze zbrojenia jądrowe i budowę „najpotężniejszej siły militarnej”, co jest jego zdaniem konieczne, by chronić kraj przed „wrogą polityką” USA.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Chyżwar dawniej Marek
sobota, 10 kwietnia 2021, 20:21

Czyli szykuje się czystka.

Asir
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:10

Skoro sam "wielki" wódz mówi o złej sytuacji to oznacza jeszcze większą liczbę ofiar wspaniałego systemu.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
sobota, 10 kwietnia 2021, 12:13

satrapa będzie miał argument że destrukcja Korei Północnej to nie jego wina to wina regionalnych decydentów i urzędników którzy doprowadzili kraj do upadku i biedy , w ramach odnowy stosując stare socjotechniczne sztuczki nakaże a nawet nie nakaże ale zasugeruje stosując zawoalowaną retorykę o wieloznacznym zrozumieniu ( to na wypadek gdyby coś nie wyszło ) by rękoma ludu zlikwidować podpadniętych urzędników a potem jako jedyny i tylko jedyny zbawca narodu ogłosi plan ratunku i odnowy kraju , dorzucając że wewnętrzny wróg został zdławiony trzeba się bronić ojczyzny przed wrogiem zewnętrznym i ogłosi wielki plan a w nim normy wielkiego kreatora- zbawiciela ta metoda to stara sprawdzona sztuczka odkąd kartel ping ponga rządzi krajem ...ale nie tylko kraje rządzone przez satrapów stosują podobną retorykę

Eee tam
sobota, 10 kwietnia 2021, 11:44

W ramach tych wezwań kazał rozstrzelać wczoraj jednego na uniwersytecie co narzekał że nie może realizować nauczania zdalnego z powodu braku komputerów

Tweets Defence24