Izraelska armia kupuje systemy Iron Fist

8 stycznia 2020, 08:27
3840px-Eytan_--_Our-IDF-2018-IZE-200_(43053775600)_(cropped)
Fot. Zachi Evenor/CC BY 2.0,

Ministerstwo Obrony Izraela zawarło umowę z koncernem Elbit Systems na dostawę nieujawnionej bliżej liczby aktywnych systemów ochrony pojazdów typu hard kill Iron Fist (Light Decoupled), które trafią na wyposażenie nowych kołowych transporterów opancerzonych Eitan w przeciągu pięciu lat za kwotę 31 milionów USD.

W ramach zawartego kontraktu Elbit Systems dostarczy i zintegruje z Eitanami systemy Iron Fist oraz zapewni ich serwis i zabezpieczenie eksploatacji w całym cyklu życia. Decyzję o wyborze tego systemu dla izraelskich wojsk lądowych podjęto w sierpniu 2019 roku. Systemy te otrzymać mają także buldożery gąsienicowe D-9 Caterpillar.

Iron Fist to izraelski system aktywnej ochrony pojazdów typu hard-kill opracowany przez Israel Military Industries i produkowany przez Elbit Systems. System występuję w dwóch podstawowych wersjach — ciężkiej i lekkiej. Lżejsza wersja systemu o nazwie Iron Fist-Light Configuration (IF-LC) może zwalczać wszystkie typy zagrożeń z wyłączeniem amunicji czołgowej, waży ok. 250 kg i jest przeznaczona dla lżejszych wozów bojowych (w tym kołowych).

Jesteśmy dumni, że Ministerstwo Obrony Izraela wybrało nas do zapewnienia izraelskiej armii tak ważnej zdolności operacyjnej. Decyzja izraelskiego MON o preferowaniu IFLD zwiększa zainteresowanie naszym ASOP przez wiele innych sił zbrojnych, które starają się zwiększyć możliwości ochrony swoich wozów bojowych

dyrektor generalny Elbit Systems Land Division Yehuda (Udi) Vered

W przypadku Eitana od samego początku już na etapie jego projektowania uwzględniono montaż systemów ASOP typu hard-kill, co ułatwia zdecydowanie jego integracje z pojazdem. Według wstępnych planów na wieży wozu mają zostać umiejscowione działające w promieniu 360° stacje radiolokacyjne z aktywnym skanowaniem elektronicznym typu AESA, dwa czujniki podczerwieni, a także 12 wyrzutni przeciwpocisków (po 6 z każdej strony wieży). 

Izraelska armia posiada już na swoim wyposażeniu inny aktywny system ochrony pojazdów - Trophy izraelskiego Rafaela. Jest on instalowany na cięższych pojazdach, takich jak czołgi Merkawa Mk 3 i 4 oraz gąsienicowe transportery Namer. System Trophy był wykorzystywany operacyjnie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Betonowe umysły. XIXw.
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 10:43

A My na co czekamy??? Na święta??? Niczego nie nauczyli się po Czeczeni i Syrii??? Dalej niechronione czołgi naprzód???

Wesołek
środa, 8 stycznia 2020, 19:05

Ciekawe ,czy w naszym MON ktokolwiek słyszał o takim systemie? Nie pytam nawet czy rozważają taki dla naszych pojazdów, bo przecież jasne że nie!!

red
środa, 8 stycznia 2020, 12:22

Pytanie jak toto ta choinka na tych pojazdach jest odporna na ostrzał z działek ,km , ks , odłamki itp?

Marek L.
niedziela, 12 stycznia 2020, 22:48

„Choinka” ta jest bardzo niewielka, a zarówno radary AESA firmy RADA, pozostałe czujniki, jak i wyrzutnie efektorów są stosunkowo dobrze opancerzone. Tak, że systemy IMI Iron Fist sobie zarówno z km’ami, jak i z odłamkami, poradzą .......

Gupeczek
środa, 8 stycznia 2020, 19:06

Wystarczająco!

mobilny
środa, 8 stycznia 2020, 11:22

Nie dziwi. Raz że pancerz przegrał z pociskiem a dwa że coś sięzaczyna dziać. Czyżby plan ostatecznego rozwiązania kwestii arabskiej wszedł w decydującą fazę? Zobaczymy

Fanklub Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 10:42

A dwa Kornety odpalone w jednej wiązce potrafi zwalczać czy dalej nie?

Czemu nie my??
środa, 8 stycznia 2020, 19:02

Potrafi. Zrobiono testy. Dopinają oprogramowanie do zwalczania kaskadowego. Jak dopracują a testy niemal zakończono to nawet kilka pod rząd zdoła zniszczyć. Bajer nie system będą wkrótce mieli. Tylko zazdrościć! Znowu najlepszy na świecie.

Adr
środa, 8 stycznia 2020, 14:30

Zakładając że nie...... Najpierw ich npl musi przemieścić, zamaskować a przede wszystkim kupić, dostać(z transportem od darczyńcy) lub wyprodukować dwa ppk czy dwie wyrzutnie zamiast jednej.I dwa razy więcej przeszkolonych operatorów ppk. O trudnych do ukrycia przy Izraelskiej dominacji powietrzno-informacyjnej, wyrzutniach na pojazdach nie wspominając. Żaden problem..... przy braku przeciwdziałania :) rakieta z Ppk kosztuje kilkadziesiąt tys , ASOP kilkaset tys , kto kilka ,ale załoga plus desant to kolejne kilka (odszkodowania, renty koszty szkolenia). Przy braku możliwości podniesienia liczebności IDF IMHO ASOP jest opłacalny działaniem.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:34

Funku nie odpalisz dwóch Kornetów w jednej wiazce bo jest to nierealne:0 Niektóre rozyjskie SKO potrafia naprowadzac dwa Kornety, w dwóch róznych wiazkach jednej sterowanej manualnie a drugiej automatycznie. Co i tak dla 4-ech efektorów na sektor dla ASOP Iron Fist/Trophy stanowi łatwy cel:)

Fanklub Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 17:03

Davienku jak zwykle bredzisz. Wszystkie rosyjskie wieloprowadnicowe wyrzutnie Kornetów czy Ataka mają tryb odpalania 2 ppk w niewielkim odstępie czasu, dobranym tak by systemy jak Trophy sobie z tym nie radziły i naprowadzanych w JEDNEJ wiązce prowadzącej. Ich spiralny lot wokół wiązki to właśnie umożliwia. USA jak zwykle 25 lat za Rosjanami w technice rakietowej. :)

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 22:19

Funku, prymitywne Ataka czy Kornety leca kazdy naprowadzany oddzielnie, Ataka w wiazce i sterowanie radiowe a Kornet jedynie w wiazce bo od kilkudziesięcu lat poza archaiczny SACLOS Rosja nie potrafi wyjśc, ot takie to "zaawansowanie" Polecam zapoznac sie biedaku z systeme naprowadzania na waszych Tigrach Kornet-D ale zebys sie nie załamał:) A trophy czy Iron fist radzi sobie nawet z 4-ema efektorami na sektor więc znowu sie zblazniłes.

A co
piątek, 10 stycznia 2020, 07:01

A nawet 6

Tweets Defence24