Holenderskie BWP z aktywnym pancerzem

20 września 2019, 09:54
1434638352336
Fot. BAE Systems

Holenderska armia wybrała BAE Systems do zintegrowania systemu aktywnej ochrony (Active Protection System – APS) Iron Fist z flotą bojowych wozów piechoty CV90. Decyzja nastąpiła po udanych testach integracji rozwiązania Elbit Systems z platformą.

Iron Fist to zaawansowana technologia, która automatycznie wykrywa, śledzi i neutralizuje zbliżające się zagrożenia w celu ochrony pojazdu i jego załogi. Królewskie Wojska Lądowe Holandii ściśle współpracują z BAE Systems Hägglunds nad możliwością wdrożenia APS Iron Fist w CV9035NL od 2015 roku. W pierwszej fazie oceniono wykonalność dla pięciu systemów.

Drugi etap koncentrował się na osiągach i wysokim poziomie integracji APS. Obecnie flota CV9035NL holenderskiej armii ma zdolności do zakłócania i obezwładniania układów naprowadzania nadlatujących pocisków (soft-kill) – to pierwsza warstwa ochrony Iron Fist. Planowane jest dodanie ostatniej warstwy Iron Fist – zdolności do zwalczania pocisków.

"W ciągu ostatnich kilku lat wykonaliśmy kompletną pracę, badając integrację i przeprowadzając testy APS z platformą CV90. Jesteśmy teraz przekonani, że zapewni on nam zdolności, jakich potrzebujemy. APS da nam znaczną przewagę bojową i polepszy działania taktyczne" – powiedział Joost Vernooij, holenderski kierownik projektu CV90.

Holenderskie BWP CV-90 będą więc prawdopodobnie pierwszymi w europejskich krajach NATO, z aktywnym systemem ochrony klasy hard-kill (zdolnym do fizycznego zwalczania nadlatujących pocisków). Modernizacja tych pojazdów jest jednym z priorytetów holenderskich wojsk lądowych, stanowią one podstawowe uzbrojenie 43 Brygady Zmechanizowanej (jedynej jednostki tego typu, jaka pozostała w holenderskiej armii). Należy nadmienić, że system Iron Fist został również wybrany na wyposażenie części amerykańskich BWP Bradley oraz izraelskich transporterów Eitan i buldożerów Caterpillar D-9. 

Inny izraelski system aktywnej ochrony, Rafael Trophy, jest instalowany na czołgach Merkava Mk 3 i 4, ciężkich transporterach Namer, a także na amerykańskich Abramsach. Został również wybrany przez Bundeswehrę w celu wyposażenia czołgów Leopard 2 skierowanych do sił natychmiastowego reagowania NATO VJTF w zestawie na 2023 rok.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Marek
sobota, 21 września 2019, 22:08

A co z rodzimymi pomysłami na APS? No i miał być pono Zasłon?

Andrettoni
sobota, 21 września 2019, 15:18

Tylko co z własną piechotą jak jest na zewnątrz? Nie oberwie własnymi odłamkami? Wszystko zależy od taktyki, ale niektóre środki nie potrzebują APS. Pytanie czy ma to być "pancerna ciężarówka" czy "wóz pancerny" obecne BWP czy KTO to coś pośredniego, co jednak jeżeli APS zadziała w momencie gdy pojazd holenderski będzie w pobliżu sojuszniczej piechoty - np naszej? Nie wszystko złoto co się świeci.

szemrany smerf
piątek, 20 września 2019, 23:13

Z innej beczki, nie lepiej zintegrować OTO Melara 60 mm od Leonardo z ZSSW do Borsuka? Cięższa niż Bushmaster ATK, i mniej amunicji, lecz o nieporównywalnie większej sile rażenia i osiągach i na pewno rozwali każdy rosyjski BWP (nie wyposażony w ASOP jak Bumerang czy Kurganiec). Cała armata mogła by powstawać w Polsce na przykład w HSW. Tak samo wieże Loary przeprojektować tak by pasowała na Rosomaka i Borsuka, hmm, raczej cały pojazd trzeba dostosować do systemu Loara- ale otrzymujemy mobilny, nowoczesny system przeciwlotniczy na nośniku adekwatnym do profilu jednostki i o potencjale eksportowym (jeśli się uda na naszym podwórko, można integrować Loarę z innymi nośnikami) + pociski Grom/Piorun w przyszłości Błyskawica.

Djdjejeekei
piątek, 20 września 2019, 20:47

U nas jest Iron fist- 12.7 mm na dachu

sobota, 21 września 2019, 22:04

I każdego innego poza Kolendrami europejskiego państwa NATo też

krak
piątek, 20 września 2019, 15:41

A czasem nie pracowano u nas nad asop? Co się z tym programem stało.

sdf
sobota, 21 września 2019, 23:03

U nas zwało się to ZASOP, a stały się: zmiana władzy i niewiedza MON co do tego czego chce i jak ma ten system wyglądać. Program zawieszono.

mobilny
piątek, 20 września 2019, 14:50

ASOP to przyszłość i tyle

Leopardzik
piątek, 20 września 2019, 13:44

Iron fist to testów na Dragon 2020

iras
piątek, 20 września 2019, 17:03

A to Dragon nie jest co dwa lata, i to w lata nieparzyste?

Tweets Defence24