ZSSW-30: coraz bliżej mety

23 listopada 2020, 16:24
w3
Wieża ZSSW-30 na Rosomaku w konfiguracji, w której w 2020 przechodzi badania kwalifikacyjne / Fot. PGZ
Reklama

Z informacji, jakie nieoficjalnymi kanałami udało się pozyskać naszemu portalowi wynika, że w miniony czwartek i piątek, 19 i 20 listopada, został wykonany bardzo ważny krok zbliżający program bezzałogowego systemu wieżowego ZSSW-30 do finału badań kwalifikacyjnych. M.in. oddane zostały strzały z kierowanych pocisków przeciwpancernych.

W czwartek na poligonie Dęba z KTO Rosomak, z którym zintegrowany jest jeden z trzech zbudowanych dotychczas prototypów przechodzącego badania kwalifikacyjne systemu ZSSW-30 przeprowadzono serię strzelań dedykowanymi do tego systemu ppk Spike-LR2. W trakcie testów dokonanych zostało sześć odpaleń pocisków w wariancie bojowym. Rezultaty tych testów zostały ocenione jako „bardzo satysfakcjonujące”.

W Hucie Stalowa Wola, która jest liderem – wspólnego z WB Electronics – konsorcjum realizującego program wieży bezzałogowej, odmówiono nam informacji i komentarzy na ten temat, tłumacząc to zapisami umowy łączącej w tej dziedzinie konsorcjum i gestora programu. Wyłączność na informowanie o wynikach strzelań ma gestor.

Ubiegłotygodniowe testy poligonowe poprzedzone były szkoleniem teoretycznym, w trakcie którego specjaliści z firmy Rafael przeszkolili grupę specjalistów z HSW S..A oraz WB, którzy – istnieje taka możliwość, choć nie jest to jeszcze rozstrzygnięte – prowadzić będą dalsze badania ZSSW-30 z ppk Spike różnych wersji. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w obecnej sytuacji, związanej z pandemią.

image
Reklama

Jak informowaliśmy niedawno pisząc obszernie o programach wieżowych HSW, największym problemem z domknięciu programu strzelań ZSSW-30 był nie ten natury technicznej, ale obostrzenia i ograniczenia narzucone przez programy walki z pandemią COVID-19 w Polsce i Izraelu. Z tego powodu przyjazd specjalistów z firmy Rafael, którzy w myśl umowy międzynarodowej mieli uczestniczyć w pierwszych testach ZSSW-30 z ppk Spike w ramach badań kwalifikacyjnych, przesunął się o kilka miesięcy. Istniało ryzyko, że ta ważna dla terminowego przebiegu badań kwalifikacyjnych faza przypadnie na porę najtrudniejszych dla precyzyjnej broni warunków atmosferycznych (wilgotność powietrza, temperatury, widoczność, silne wiatry). Co, swoją drogą, nie byłoby w ostatecznym rozrachunku złe, bo pozwoliłoby wykonać strzelania w warunkach maksymalizacji niekorzystnych czynników, a przez to dowieść wysokiej jakości zarówno ppk, jak i systemów wieży.

Pierwsze strzelania wieży ZSSW-30 standardowymi (takie wówczas były dostępne) pociskami Spike wykonane zostały, przypomnijmy, w lipcu 2016 roku, a więc już w rok od rozpoczęcia badań wstępnych pierwszego prototypu wieży. Zakończyły się one bardzo dobrymi wynikami, co konstruktorom z HSW oraz z WB pozwoliło ze spokojem i optymizmem myśleć o oficjalnych badaniach kwalifikacyjnych wieży z nowszymi, znacznie bardziej zaawansowanymi wersjami ppk Spike o zwiększonych możliwościach bojowych. I, jak się przekonujemy, były ku temu uzasadnione podstawy.

Czwartkowymi testami na poligonie w Nowej Dębie zamknięta została kolejna, po badaniach trakcyjnych, faza badań wieży związana z testowaniem wszystkich trzech rodzajów uzbrojenia wieży, czyli armaty ATK 44 Bushmaster II S, UKM 2000 7,62 mm i ppk Spike. Przed systemem wieżowym pozostaje już tylko etap badań stanowiskowych w komorach, w których testowana jest m.in. zgodność elektromagnetyczna, odporność na oddziaływanie skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperatur itp. Na tym etapie prac badawczych nikt nie oczekuje jakichkolwiek niespodzianek, jako że wieża wcześniej dostała już solidny „wycisk” w trakcie badań zakładowych, a badania kwalifikacyjne praktycznie powinny te rezultaty formalnie potwierdzić. W tej sytuacji całkiem realne jest, że protokoły kończące badania kwalifikacyjne powstaną jeszcze przed końcem 2020 roku, i że przed początkiem 2021 r. HSW SA i MON rozpoczną fazę negocjacji handlowych, pozwalających rozpocząć ostateczne przygotowania do rozpoczęcia produkcji seryjnej systemu wieżowego.

Jak wielokrotnie wypowiadał się na łamach naszego portalu prezes zarządu HSW SA Bartłomiej Zając, realne zapotrzebowania polskiej armii na systemy wieżowe ZSSW-30, w wariantach dla KTO Rosomak i NP BWP Borsuk, może sięgnąć poziomu tysiąca egzemplarzy. Wdrożenie produkcji tego systemu, i jego asymilacja przez wojsko, będzie jednym z największych wyzwań programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Systemy ZSSW-30 najprawdopodobniej w pierwszej kolejności trafią na Rosomaki. Zanim HSW zaspokoi tę część zapotrzebowania, swoje badania powinien zakończyć NP BWP Borsuk, który jest najważniejszym adresatem tego systemu wieżowego. Borsuk obecnie, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przechodzi intensywną fazę badań zakładowych, związanych z testowaniem m.in. zdolności trakcyjnych. W czasie, kiedy na poligonie Dęba Rosomaki strzelały z ppk Spike, prototyp Borsuka na innym poligonie testowany był pod kątem m.in. prędkości maksymalnej, zrywu i hamowania. W kolejnych dniach uruchamiane są kolejne fazy badań, dotyczących np. zdolności pokonywania pochyłości i wzniesień terenowych, przeszkód wodnych, manewrowości itp. Na fazę badań ogniowych z wykorzystaniem trzeciego egzemplarza prototypowego ZSSW-30, jaki został zabudowany na Borsuku, przyjdzie czas za kilka miesięcy.

Pomyślny efekt badań poligonowych ZSSW-30 z ppk Spike, w połączeniu z przeszkoleniem w obsłudze całego zestawu specjalistów z HSW oraz z WB oznacza, że osiągnięty został znaczny postęp na jeszcze dwóch strategicznie ważnych polach. Po pierwsze – producent wieży i jej elektronicznego oprzyrządowania uzyskuje kompetencje do przeprowadzania instruktaży dla przyszłych użytkowników systemu wieżowego, czyli żołnierzy obsługujących dotychczas załogowe wieże Hitfist-30P, w jakie uzbrojone są KTO Rosomak, lub nie znających w ogóle systemów uzbrojenia tej klasy. To będzie mieć kapitalne znaczenie, kiedy program wdrażania ZSSW-30 wejdzie w fazę końcową – produkcji seryjnej i przekazywania sprzętu wojsku. Jest bardzo możliwe, że faza ta nastąpi najpóźniej w 2022 r., a może nawet już w drugim półroczu 2021. Wszystko zależeć będzie od tego, jako potoczą się negocjacje handlowe HSW z MON. Według oficjalnych informacji wynikających z zawartych umów, zakończenie trwających od końca stycznia badań kwalifikacyjnych wyznaczono na grudzień 2020 r., zakończenie pracy rozwojowej ZSSW-30 powinno nastąpić w drugim kwartale 2021 r., a terminem rozpoczęcia dostaw seryjnych wież jest rok 2022. Oficjalnie mowa jest o pierwszej partii 208 wież, nieoficjalnie – o ok. 300. HSW niejednokrotnie sugerowała, że jest w stanie dokonać znaczącego przyspieszenia harmonogramu prac. Dotychczas, warto przypomnieć, zainwestowano w nie 88 mln. zł.

Po drugie – doświadczenia, zgromadzone w trakcie prac nad ZSSW-30, w tym prac nad bardzo ważną dla skuteczności całego systemu integracją wieży z ppk, są nieocenione w kontekście prac, jakie HSW prowadzi od kilku miesięcy nad innym, lekkim systemem wieżowym typu otwartego, spokrewnionym konstrukcyjnie i funkcjonalnie z ZSSW-30. Jak nas niedawno zapewniali przedstawiciele HSW, trwają intensywne prace nad dokumentacją tej wieży, co zdaje się potwierdzać założenia sprzed kilku miesięcy, iż jej prototyp może zaistnieć już nawet około połowy 2021 r.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 237
Reklama
as
wtorek, 1 grudnia 2020, 09:55

Rossomak, to jest fenomen. Jedyny przypadek, że wykorzystano offset. Jaka jest inna cecha tego projektu? Offsetu nie udzieliła firma z USA.

dropik
środa, 2 grudnia 2020, 13:13

a co ma do tego rosomak ? no i jak wykorzystano ten offset ? jakiś własny rozwój nastąpił ? nie zastój, spoczęli na laurach.

SAS
poniedziałek, 30 listopada 2020, 17:26

Sprawa jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego czy z przypadku ministrem obrony zostanie człowiek bliski interesom Polski, jak onegdaj pan Macierewicz, wymieniony przez pana prezydenta Dudę. Czy tez ministrem obrony pozostanie człowiek, bliski interesom amerykańskim, być może bardzo wygodny panu prezydentowi i ambasadzie amerykańskiej, ale nieprzychylny rodzimemu przemysłowi zbrojeniowemu. Być może ta wieża nie jest najlepsza na świecie i Borsuk tez nie będzie najlepszy na świecie, ale to wszystko jest fundamentem na przyszłość. Bez Borsuka 1, nie będzie Borsuka 2, nie będzie podstawowej rodzimej bazy zbrojeniowej.

Extern
wtorek, 1 grudnia 2020, 20:16

Biorąc pod uwagę kto teraz prawdopodobnie zostanie prezydentem w USA, to nasza władza nie będzie już miała powodu aby aż tak dofinansowywać Amerykanów. Może dzięki temu kontrakty znowu wrócą do naszego przemysłu.

Dropik
poniedziałek, 30 listopada 2020, 08:58

Jeszcze raz o wadach zssw-30. Wadach które niestety zostały narzucone przez zamawiającego : 1) Słaba osłona czyli zaledwie przeciw pociskom karabinowym 7,62. A powinna być minimum 12,7(z przodu i magazyn amunicja i ppk). Same płyty te są też źle spasowane (dach ze ścianami). 2) przestarzałe granaty dymne, które są słabsze niż stare stosowane w leopardach 3) niezbyt nowoczesny system wykrywania promieniowania laserowego. Oczywiście to są problemy, które dość łatwo rozwiązać, ale niestety nie bardzo wierzę , że to nastąpi.

Troll z Polszy
poniedziałek, 30 listopada 2020, 22:20

Kontener PPK jest dopancerzony względem cytadeli wieży i stabilizowany, wieża nie musi mieć Stanag 4 ponieważ jest bezzałogowa, najważniejsze za "żywotne organy" czyli EO i serwonapedy. Głowice mają osłony z transparentnej ceramiki czyli po ludzku "szkło pancerne", a te "nity" na wieży służą do zawieszanie dodatkowej ceramiki w polu dwóch żołnierzy w czasie 15 min. Widać nie zrozumiałeś zarzutu co do OBRY to Ci wytłumaczę, chodzi o to że zamiast systemu Hard Kill jest LWS, sama Obra 3 daje radę, szczególnie jak wymienisz granaty dymne. Ale tutaj kodeks betonido nie pozwala.

dropik
środa, 2 grudnia 2020, 09:29

obra 3 to nie jest jakiś cud-miód, a wieża to najdroższa część bwp wiec jej ochrona to nadal priorytet. oczywiście można ja dopancerzyć ale znając życie to odpowiednich zestawów będzie 10-20 na całą armię

Marek
poniedziałek, 30 listopada 2020, 11:56

Z granatami sprawa prostą. Odpowiednie są opracowane. Tyle, że wojsko ich nie zamawia.

men
piątek, 27 listopada 2020, 22:26

Panowie, wizje polegające na tym że zamienimy wszystkie Hitfisy na ZSSW są z gatunku SF (ze względu na kaszty), przypominam że obecnie pododdziały na Rosomakach (12/17BZmot) w całym batalionie posiadają ............... 4 Spike (CLU), wizja podnoszona prze niektórych że wszystkie Rosomaki z ZSSW "idą" do 15/21Brygady w sytuacji totalnej niemocy zdolności ppanc w 12/15Brygady jest z gatunku dywersji..... po prostu. Zdolności buduje się etapowo, z tego powodu, moim zdaniem WB z ZSSW powinny w I kolejności zasilić dr wsparcia w pl lub utworzyć w kzmot pluton wsparcia właśnie na WB z ZSSW, pozostałe pl na Hitfisach, z przewożnymi np Piratami , Osobnym problemem jest ewidentna słabość naszych dr które są niezdolne do samodzielnych działań po spieszeniu, ( liczą 6 żoł w WB a właściwie 5 bo jedno miejsce w WB jest dla "załoganta" z pl - czołowe Armie świata oceniają że dr minimum to 2xsekcja 3-4 żoł + d-ca dr wychodzi więc 7-9 żoł, wynika z tego że w WB winno znajdować się 8-10 żoł). Rozwiązaniem jest tworzenie mieszanych ugrupowań bojowych złożonych z TO/BWP w różnych konfiguracjach, jest to jednak możliwe tylko w sytuacji dysponowania BMS. Osobnym problemem jest anty -dronizacja, praktycznie już na szczeblu kompani/szwadronu powinien znajdować się WB (najlepiej 2 - np w pl dowodzenia) z systemem anty-dronowym (nie przesądzam jakim) , który miał by za zadanie być "przewodnikiem" tych zdolności dla wszystkich WB z ZSSW, jeśli rzeczywiście potrafią te wieże działać w sieci.

luka
wtorek, 1 grudnia 2020, 11:43

Koszty, ale samej wieży - Borsuka oceniają, że będzie kosztował około 25 mln za sztukę, z czego niemal połowa to koszt samej wieży, czyli tak powiedzmy 10-11 mln a sam bazowy rosomak kosztuje połowę tego, bo tylko 5 mln (9 mln w wersji afgańskiej, ale że one dalej mają pływać więc j/w).

Milwaw
piątek, 27 listopada 2020, 14:52

Warto tą wieżę zintegrować w niedalekiej przyszłości z własnymi ppk Pirat i Moskit o wydłużonym zasięgu (tego ostatniego rozwój dofinansować) i mamy swój tańszy, niezależny od Izraela system wieżowy z polskimi ppk mający duże szanse także na eksport.

dropik
poniedziałek, 30 listopada 2020, 09:01

Ale na export to raczej ze spikem niż z nikomu nieznanym piratem. kupujący przeważnie wybiera sam ppk zgodnie z tym co ma juz używa

kulawy_laik
piątek, 27 listopada 2020, 20:04

Pirat i Moskit to ppk mają zupełnie inne parametry i do czego innego służą - równie dobrze mógłbyś zaproponować że zamiast licencyjnego Bushmastera (na Spike też mamy licencję...) trzeba zamontować polski MSBS z amunicją przeciwpancerną .. ;D

Marek
poniedziałek, 30 listopada 2020, 11:48

MSBS jak MSBS. Zważ jednak, że niemiecka puma ma MG4. A to kaliber 5.56.

as
niedziela, 29 listopada 2020, 07:26

MSBS? to póki co karabinek. Karabinu nie ma jeszcze do amunicji 5,56.

Sternik
sobota, 28 listopada 2020, 03:27

Nie mamy licencji na produkcję Spike. Mamy na montaż. Najważniejsze podzespoły są dla nas niedostępne, przychodzą w całości z Izraela.

HS konstr.
piątek, 27 listopada 2020, 13:46

Doświadczenia z opracowania i budowy wieży bezzałogowej ZSSW-30 będą bezcenne w pojektowaniu i budowie własnej wieży bezzałogowej do nowego czołgu podstawowego przy współpracy w kontrahentem zagranicznym.

Gustlik
sobota, 28 listopada 2020, 03:30

A ten kontrahent zagraniczny to do czego? Na silnik - najlepiej ukraiński - trzeba kupić licencję a resztę zrobić samemu. Ewentualnie jeszcze armata żeby nie obić wszystkiego od a do z.

wert
poniedziałek, 30 listopada 2020, 22:47

o silniku mogłeś myśleć kiedy Wola nie była zaorana. Silniki posowieckie są na aluminium z dużą sygnaturą cieplną i "odpowiednią" do tego materiału trwałością. Dzisiaj tylko żeliwo

Marek
poniedziałek, 30 listopada 2020, 11:51

W czym ten ukraiński wypada najlepiej? W cenie chyba. Do 1300 kucyków się sprawdza. Ale trwałość ma mniejszą od zachodnich. Podkręcony do 1500 kucyków się przegrzewa, więc dodatkowe kucyki takie papierowe trochę.

Dropik
poniedziałek, 30 listopada 2020, 09:03

ten silnik to moze był nowoczesną koncepcją ale nadal jest niedopracowany.

Logistyk
piątek, 27 listopada 2020, 21:52

Trzymam kciuki za NASZ nowy czołg. Jesteśmy w stanie opracować go sami zakupując nieprodukowane podzespoły za granicą. Mamy zdolnych ludzi, trzeba im tylko to umożliwić.

Amx
piątek, 27 listopada 2020, 13:36

Dobre wiadomości. Produkcja seryjna ZSSW-30 powinna się odbywać na podstawie wieloletniego kontraktu przy rocznej wydajności przynajmniej 90-100 sztuk ( ok. 8 miesięcznie) oczywiście przy rozbudowie zakładu. Wtedy są duże szanse na negocjację optymalnej ceny przy dużej i pełnej ilości zamówienia sprzętu oraz szanse na stabilny rozwój dla producenta. Jest to sensowna ilość pozwalająca na sprawne przezbrojenie Rosomaków i produkcję bwp Borsuk przez co najmniej 10-11 lat a także szanse na przyszłą produkcję na eksport.

Troll z Polszy
piątek, 27 listopada 2020, 21:59

A który chcesz zakład rozbudowywać ? Bo chyba HSW ?;-)

wert
piątek, 27 listopada 2020, 14:20

to +- 1.2 mld PLN rocznie. Sporo

JSM
sobota, 28 listopada 2020, 03:32

Na szpital "narodowy" gdzie leży 25 pacjentów poszedł miliard. Ale jak pięknie wygląda :-)

Marek
poniedziałek, 30 listopada 2020, 11:52

Jakby nie daj Boże była potrzeba, żeby położyć w nim więcej, wtedy narzekałbyś, że go nie ma.

Gość
środa, 25 listopada 2020, 10:42

A jakby do tej wieży dodać dwa pojemniki z warmate TL??? Byłby sztos..

aaa
wtorek, 1 grudnia 2020, 11:46

A jakby wymienić Spike LR na NLOS to w ogóle już byłoby fajnie

Wojciech
piątek, 27 listopada 2020, 12:24

Jako nosiciel powinien wystarczyć Żubr. W Polsce jest na tyle rozwinięta sieć dróg że wszędzie dojedzie a Warmate nie musi startować wprost z okopu. Kilometr w prawo czy w lewo nie zrobi różnicy.

Dropik
środa, 25 listopada 2020, 15:02

A po co ? bwp ma szukać celów 20-40 km od siebie ? od tego są oddziały rozpoznawcze i mogę miec nawet warmate na wyposażeniu.

Gość
środa, 25 listopada 2020, 10:39

Ta wieża powinna mieć jeszcze dwa pojemniki z amunicja krążąca warmate TL.

Gość
środa, 25 listopada 2020, 10:36

Po drugiej stronie wieży powinny być dwa pojemniki z warmate TL i byłoby super..

BUBA
wtorek, 24 listopada 2020, 19:06

Dlaczego to tak dlugo trwa. Za niedlugo beda przestarzale ...

ciur obozowy
środa, 25 listopada 2020, 08:54

Chyba tylko dlatego, aby nie wydawać pieniędzy. No i oczywiście "strach decyzyjny".

Krzys
wtorek, 24 listopada 2020, 14:15

Boję się że jest problem. Trzeba będzie podejmować jakieś decyzje. Może szybko zmienić założenia? Może stwierdzić że produkt w zasadzie to jest niepotrzebny? Że też zachciało się komuś deklarować kończenie prac...

Michał Mały
wtorek, 24 listopada 2020, 16:48

Hahah. W punkt. Z 2 strony oglądałem ostatnio ofertę reinhmetal i jest tego masa. Czy bundeswehra kupuje to wszystko. No bwp to akurat mają.

Znafca
wtorek, 24 listopada 2020, 11:26

Szkoda że te 88 mln złotych zostało wyrzuconych w błoto. Ta wieża już teraz jest przestarzała, czego dowodzi ostatni konflikt w Górnym Karabachu. Czy to się komuś podoba czy nie, era gąsienic i pancerza się skończyła. Teraz tylko drony.

Bartek
wtorek, 1 grudnia 2020, 11:50

Panie, od lat 80, jak nie wcześniej powtarzają takie brednie a bo to pojawiły się ppk, a bo to szturmowe helikoptery itd. Tak się kończy, kończy i skończyć się nie może a jedyne co ten konflikt pokazał że kto się nie rozwija ten się cofa i trzeba interesować się nowymi rozwiazaniami

Sternik
piątek, 27 listopada 2020, 12:32

Nic podobnego. Trzeba tylko zapewnić jednostkom pancernym lepszą ochronę przeciwlotniczą. Być może również z dronami myśliwskimi polującymi autonomicznie na drony nieprzyjaciela. Myślę, że niedługo będą latające radary małej mocy, latające chmary dronów i antydronów sterowanych przez autonomiczną, sieciocentryczną AI. A na ziemi będzie po staremu. Kto zwycięży w internecie, w WRE i w powietrzu ten zwycięży i na ziemi ale do tego muszą być m.in takie wieże.

robson
czwartek, 26 listopada 2020, 11:00

w sprawie ...."ery pancerza i gąsienic..." sądzę, że to chyba zależy od "teatru działań wojennych", a w sprawie wieży bezzałogowej - to czy konstruktorzy ZSSW-30 myślą tylko o "zabawce technicznej" czy również o praktycznym wykorzystaniu, taktyce użycia takich transporterów na polu walki....

Extern
środa, 25 listopada 2020, 12:20

Akurat, Będzie jak kiedyś, myśliwskie drony będą się żarły na niebie a na ziemi pancerz będzie się ścierał z pancerzem. Oczywiście jeśli w powietrzu jedna ze stron zdecydowanie drugą zdominuje no to fakt będzie pozamiatane. Ale to nie znaczy że siły lądowe nie są potrzebne.

Yaro68
środa, 25 listopada 2020, 09:57

E tam. Era pancernych pojazdów gąsienicowych trwa, tylko pojawiły się nowe zagrożenia. Do ogarnięcia. Nadchodzi raczej era uniwersalnej broni, również "antydronowej", np. wielu pojazdów spiętych sieciocentrycznie w system ognia. To raczej nieuniknione

Lord Godar
wtorek, 24 listopada 2020, 20:47

Ooo tak , tylko drony . Zmech też wsadzimy na drony i wio do przodu ...

Gustav
piątek, 27 listopada 2020, 12:35

I to jest pomysł :-)

Trzciun
wtorek, 24 listopada 2020, 18:59

Tylko Linia Piłsudskiego na Bugu! A na niebie roje szarańczy -drony. Przed pola patrolują roboty kroczące ale zgadzam się że era pancerza powoli się kończy

X
środa, 25 listopada 2020, 08:57

Ona tak się kończy, źe prawie wszyscy liczący się myślą o nowym czołgu, BWP czy haubicoarmatach.

Trzciun
piątek, 27 listopada 2020, 11:12

Pancerz+mobilność+uzbrojenie to całość i ma to swe ręce i nogi. Jednak w dzisiejszych czasach dochodzi jeszcze aspekt ekonomiczny zwłaszcza kiedy grozi nam konflikt który może trwać długi czas. Tu również ważna jest suwerenność eksploatacyjna. Za potencjalnego przeciwnika uważamy państwo które uchodzi za potęgę militarną. Ich armia ma wszystko, Ilość, Siłę Ognia i Mobilność. Bunkrowanie się a tym samym stawianie na duże, ciężkie związki taktyczne nie ma najmniejszego sensu bo nas rozbije w pył. Tak jak "no name" i "mobilny" pisze, to jest dobre na misje gdzie mamy całkowicie inną charakterystykę konfliktu. @Extern, rozwój dronow tak przyspieszył że budowa nowych ciężkich pojazdów nie nadąży a rozwój pancerza już pozostał w tyle za rozwojem środków które mają go zwalczać. Panowie żeby wyeliminować pojazd z walki nie potrzeba go całkowicie zniszczyć! Nie rozumiem zakupu F-35 przez Polskę kiedy nie posiadamy opl! Pamiętajmy że to właśnie lotnictwo sojusznicze będzie pierwszym rodzajem SZ które nadejdzie z pomocą! Z tego też powodu skupiłbym się na innych problem a że są ogromne a środków finansowanych już nie bardzo to wiadomo od dawna. Nawiąże do KTO i NPBwP. Wobec powyższych faktów pływalność ma więcej sensu niż się wydawać mogło by na początku. Sojusznicy takowego nie posiadają! Środków przeprawowych jak na lekarstwo właściwie wszędzie a WP w tym aspekcie się akurat się specjalizuje. Większy pancerz notabene nie zawsze musi oznaczać większego przeżycia na polu walki. Za Borsukiem przemawia jeszcze jeden punkt. Pamiętajmy że w razie potrzeby możemy go ubrać w dadatkowy pancerz. Pancerz jest ważny ale warto postawić na kompromis zwłaszcza w czasie kiedy zmiany następują tak szybko. Drony, świadomość sytuacyjna, mobilność to coraz większa wartość na polu walki. Zabezpieczone niebo to spokój na ziemi. Nie zapominajmy o suwerenności eksploatacyjanej.

mobilnyPL
czwartek, 26 listopada 2020, 07:54

Przecież żołnierz w XIX w nie będzie poruszał się pieszo czy na rowerze a pancerz jest lepszy niż paka Jelcza. Nie zmienia to faktu że pancerz powoli przegrywa z pociskiem

czwartek, 26 listopada 2020, 07:53

Naturalnym jest że żołnierz nie porusza się biegiem czy rowerem. KTO czy BWP to lepszy wybór niż paka Stara czy Jelcza jednak pocisk wygrywa z pancerzem. Rozwój dronow pancerzowi również nie pomaga. Pancerz jest dobry na misje wojsk państw zachodnich w Afryce czy na bliskim wschodzie

Extern
środa, 25 listopada 2020, 22:14

Zgodził bym się z "Trzciun"em, No może nie w tym że era pancerza się już kończy, ile że już widzimy początek zmian które do tego końca doprowadzą. Co oznacza że spokojnie jeszcze jedną generację wozów bojowych chroniących załogi warto opracować. Ale to że w końcu drony będą tak dobre, że czołgi już nie dadzą rady się obronić to pewne. Myślę że warto w tym miejscu ku zastanowieniu polecić książkę Stanisława Lema pt. "Niezwyciężony".

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 17:46

Biorąc pod uwagę, że ta wieża ma działko z amunicją programowalną i jedna wieża drugiej może wskazać cel, faktycznie żeś znafca.

leo
wtorek, 24 listopada 2020, 15:49

masz rację tylko potężne schrony

kibic
wtorek, 24 listopada 2020, 12:19

No przecież u was w Rosji chwalicie się nowymi czołgami i innym sprzętem z gąsienicami czy pancerzem.

OptymistaPl
wtorek, 24 listopada 2020, 10:30

ZAMAWIAĆ ZAMAWIAĆ ZAMAWIAĆ i to w dużej ilości oraz zamawiać ppk Pirat!!!

???
wtorek, 24 listopada 2020, 21:35

Dlaczego Pirat a nie Moskit ???

Extern
środa, 25 listopada 2020, 12:27

Bo Moskit nie ma za sobą PGZ i prawdopodobnie zostanie zatopiony przez MON aby dać nauczkę WITu że nie projektuje się w Polsce broni której MON nie polecił zaprojektować. Kazus Andersa od Obrumu się kłania.

Troll z Polszy
środa, 25 listopada 2020, 10:04

Bo Pirat jest uszyty pod zmot/zmech gdzie będzie jednocześnie PPK i podświetlaczem dla APR/LGB. Moskit nie jest lepszy od Spike LR2, a Sandej Sils mimo negatywnej opinii Wojsk Lądowych i Specjalnych wepchneło sobie kolanem Javelina. Cóż miejsca dla Moskita brak

Marek
środa, 25 listopada 2020, 18:48

Z Piratem masz rację. Z Moskitem niekoniecznie. Na razie to nie jest gotowy PPK, tylko projekt WITU, który działa pod egidą MON.

Troll z Polszy
środa, 25 listopada 2020, 22:16

Chciałbym żebyś miał rację, ale na tą chwilę tak to wygląda. O ile Pirat na 90% wejdzie do SZRP to Moskit nie. Choć właśnie IMHO Moskit to idealny "zagęszczacz" dla WOT. Ale w "ten kraju" ogon kręci psem, "niedzielni" zatrzymują Specnaz i ratują świat. Najlepsze czołgi wystawia się na trzy zimy pod Chmurkę bo komuś sie wydaje że tak będzie lepiej.

rozczochrany
wtorek, 24 listopada 2020, 23:37

Dlatego, że Pirat jest już po testach a Moskit dopiero powstaje. Poza tym to dwa całkiem rożne systemy rakietowe o różnym przeznaczeniu i sposobie użycia. Jedno więc nie koliduje z drugim i może być zamawiane niezależnie.

kulma
czwartek, 3 grudnia 2020, 11:20

koliduje ... nie żołnierzom liniowym ... tylko inspektoratom i sztabom zaopatrzeniowym ...

Józek spod płota
wtorek, 24 listopada 2020, 12:30

... i Moskita z WITU oraz GROTa z Mesko!

Krzys
wtorek, 24 listopada 2020, 14:16

O słodka naiwności...

Grzyb
wtorek, 24 listopada 2020, 17:49

Dobrze pisze! Kupować na potęgę, dobre bo POLSKIE!

riba
środa, 25 listopada 2020, 08:58

Nie takie znowu dobre, a polskie pewnie też nie całkiem.

Haz
wtorek, 24 listopada 2020, 10:25

Ciekawe ile ta wieza będzie kosztować i jak to wypadnie na tle konkurencji

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 12:27

Wieża IMO jakieś 11-14 mln złotych, czy to dużo że bezzałogowa wieże która awaryjnie może być "załogowa". W konstrukcji której użyto ceramiki i której SKO buduje obraz sytuacji na podstawie "dwóch BSM" oceń sam ;-)

riba
środa, 25 listopada 2020, 09:00

"i jak to wypadnie na tle konkurencji" - odnoś się precyzyjnie.

Troll z Polszy
czwartek, 26 listopada 2020, 07:34

A jak wycenić możliwość możliwość oznaczania celów dla innych ZSSW30 ( przykładowo "Borsuk A" oznacza cel i wybiera "Rosomaka D" po drugiej stronie wzniesienia do neutralizacji celu bo akurat tylko ten ma jeszcze PPK, wszystko automatycznie tylko dowódca musi potwierdzić ) jak wycenić możliwość współdzielenia się danymi z Rakiem, Krabem, czy T72bieda ? A po wymianie/modernizacji łączności z każdym Leo i Twardym czy te możliwości "doliczyć" do ceny wieży czy może do "rezerwowego BMS" ? Jak wycenić "trzeci peszel z amunicja ABM" i możliwość "zagęszczenia" OPL ( jeżeli zassie dane z "dużego BSM" To nie jest odpowiedź 0-1.

Troll z Polszy
środa, 25 listopada 2020, 22:21

A na ile wycenisz możliwość budowy "małego BSM" z każdym pojazdem z ZSSW30, T72bieda, Leo 2PL/A5( jak dostanie nowe radia) Rakami, Krabami, ,Langustami plus integracja z "dużym BSM" ?

Adampoczta2013@o2.pl
wtorek, 24 listopada 2020, 09:57

Chłopaki, proszę Was wyprodukujmy dobry polski samochód. To będzie bardzo dobry ruch.

SUPER PROGRAM
wtorek, 24 listopada 2020, 21:09

Produkcja auta nie jest najtrudniejsza. Największe wyzwanie to go sprzedać z zyskiem.

Extern
wtorek, 24 listopada 2020, 13:09

Już to liczono, Nie chodzi o kwestie techniczne. Samochody w Polsce są przecież produkowane. A polskie firmy mają znaczący udział w produkcji części samochodowych w Europie. Zaczynać teraz produkcję wielkoseryjną zupełnie nowego modelu, przy w pełni zaspokojonym popycie, się po prostu nie opłaca. Trzeba to robić od drugiej strony w segmentach rynku które są jeszcze nie nasycone. I jest kilka obiecujących firm które np. wchodzą w elektromobilność indywidualną (hulajnogi itp.).

wtorek, 24 listopada 2020, 13:00

Nikt nie zabrania Ci produkować. Daj przykład.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
wtorek, 24 listopada 2020, 12:31

Zacznij,osprzęt silnikowy weź z Polkowic,komputer z Wrocławia,silnik i skrzynie z Wałbrzycha,Jelcza,lakiery z Polifarbu,szyby ,fotele ,poduszki ,układy hamulcowe,galanterii gumową ,opony to znajdziesz sam bo nie chce nic sugerować.Jak dostaniesz od wierchuszki talon na Nive ,to bierz model na licencji Forda ,tej z początku lat 90,to najnowszą konstrukcja u Was.

janusz z passeratu
wtorek, 24 listopada 2020, 13:01

Jaki komputer??? on woli pewnie miec "kontrole nad mocom"...

vvv
wtorek, 24 listopada 2020, 11:47

dobry czy polski?

Dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 10:59

buduj. nie ma zakazu. A państwo niech sie trzyma od tego z daleka bo przy takich fachowcach to straty murowne

Matt
wtorek, 24 listopada 2020, 09:13

A jak je ochronimy przed dronami i amunicją krążącą? Inaczej nie powalczą w linii!

czesioczesław
wtorek, 24 listopada 2020, 19:39

Kurcze a ja myślałem że mają dowieść żołnierzy w pobliże terenu walk i ewentualnie przy sprzyjających okolicznościach wesprzeć piechotę ogniem.A w linii to czołgi,bwp itp.

efe
wtorek, 24 listopada 2020, 13:10

Podejrzewam, ze z amunicją programowalną predzej ZSSW ściągnie drona, niż kolejne wersja archaicznych 23mm rozrzutników..

fkdfgkfdgjfhjhgfdj
wtorek, 24 listopada 2020, 12:01

Podobno ZSSW może zwalczać drony...

vvv
wtorek, 24 listopada 2020, 11:48

a czy KTO i BWP ma zwalczac drony czy moze opl?

Extern
wtorek, 24 listopada 2020, 18:49

Dronów na przyszłym polu walki będzie tak dużo, że lepiej żeby możliwie jak najwięcej środków walki miało taką możliwość

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 20:14

Jasne, proste i oczywiste.

No co ty?
wtorek, 24 listopada 2020, 17:55

A jest jakiś zakaz strzelania amo programowalną z ZSSW do dronów? Nie "ma", tylko m o ż e zwalczać. Im więcej zdolności oplot w naszym wojsku tym lepiej. Żadnych ograniczeń!!!

Dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 11:36

kupimy wielowarstwową obronę przeciwlotniczą i wyposażenie WRE ? ewentualnie nie kupimy i będą dobrze wyglądać na defiladach .

Frantz
wtorek, 24 listopada 2020, 08:59

Te strzelania świadczyłyby zatem o ukończeniu systemów bojowych tej wieży, co jest dobrą wiadomością. Szkoda, że równolegle nie była szykowana ta druga, ta odkryta mini-wieża. Mogłyby przechodzić badania i strzelania równolegle, a to pozwoliłoby mieć i oferować dwa produkty o podobnych parametrach bojowych, ale wg dwóch odmiennych koncepcji. Rozwijając temat dalej możnaby na bazie wersji odkrytej opracować kolejny moduł ogniowy złożony np. z innego działka (20 czy 23mm/wkm) oraz np. granatnika automatycznego. Tym samym HSW stworzyłoby naszą własną rodzinę modułowych wież do stosowania na różnych pojazdach. Tak w każdym razie bym działał jako inżynier i menadżer.

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 17:50

Ta druga jest projektowana na bazie doświadczeń zebranych przy okazji pierwszej.

ech..
wtorek, 24 listopada 2020, 16:27

Jakby byla testowana tez miniwieza to MON nie zamowiliby tej drozszej argumentujac ze ta tansza jest o niebo lepsza bo mozna zamontowac ja nie tyko na rosomaku ale takze na poczciwym maluchu ze szrotu.

Wątpię
środa, 25 listopada 2020, 09:44

Etam. MON mając do wyboru rozwiązanie tańsze ale liczniejsze, zawsze wybierze pojedyncze droższe. V Kolumna w MON pilnuje żeby przede wszystkim kupować rzeczy najdroższe, bo mając ograniczony budżet wiedzą, że w taki sposób ograniczają naszą liczebność. Jeśli za Kraba możemy mieć 3 Kryle, MON wybierze 1 Kraba. Zamiast kupić 10 mozdzierzy klasy Spear, kupi 1 Raka. Mogąc kupić 10 lekkich kołowych niszczyciel czołgów, MON zamówi 1 gąsienicowego "potwora". Zamiast 3 rakietowych korwet MON na pewno zamówi 1 fregate.

ribik
wtorek, 24 listopada 2020, 08:08

To jeszcze testy działa elektromagnetycznego.

dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 07:59

To będzie dobra wieża choć z pewnością ma swoje wady z których pewne są widoczne, a pewne nie. Ta wersja jest jednak przeznaczona dla WP i nie podlega exportowi. Na export musi powstać inna jej wersja.

oli
wtorek, 24 listopada 2020, 07:36

Martwi mnie brak licencji na armatę. Jeśli jej nie uzyskamy zgodnie z umową offsetową to trzeba będzie szukać innej bo ta na pewno zdrożeje. Armata przy potencjalnych potrzebach 1000 - 1200 sztuk musi być produkowana u nas.

wtorek, 24 listopada 2020, 17:04

Nie chodzi o same działko, a o prawo do certyfikacji własnej amunicji, tutaj jest prawdziwa kasa. Sama rurę można kupić od kogo się chce, ale płacić 25-30 % do każdej sztuki 30 to już kosmos

Sztabowiec
wtorek, 24 listopada 2020, 04:35

Ale uderzenie marketingowe - kilka dni temu Borsuk i wieża a teraz wieża. Ile lat trwa już to chwalenie się się na te tematy a tych rozwiązań jak nie ma w wojsku tak nie ma i ciekawe za ile kolejnych lat będą. Zatem rekomenduje aby ten wysiłek poświęcić głównie jakości tych produktów, skróceniu przeciągających się terminów ich przekazania żołnierzom oraz transparentności doboru konsorcjantów - podwykonawców zresztą nie tych projektach.

kibic
wtorek, 24 listopada 2020, 00:55

Zainwestowali w wieżę tylko 88 mln zł? Amerykańcy by potrzebowali wielokrotnie więcej. Najwyraźniej nasi konstruktorzy zainwestowali w tę wieżę dużo serca. To też jest wielka wartość, chociaż nie ma przelicznika na złotówki. Po prostu szacun. Oby końcowe badania poszły gładko.

dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 10:14

88 mln to wydało na to państwo. nie wiadomo ile dodatkowo wydały na to HSW i WBE. Może nic ale może coś . Tak czy siak to dość tanio wyszło.

...
wtorek, 24 listopada 2020, 11:49

Właśnie to jest w tym wszystkim wkurzające ze tam mało się u nas przeznacza na rozwój a wymaga tak dużo... Wydajemy leką ręką od tak 70 mln na wybory których nie ma czy na pomoc białorusi 50 mln a na ważne projekty nie ma...

Wstyd
wtorek, 24 listopada 2020, 18:03

Cały dotychczasowy koszt Moskita to k i l k a milionów. A na dokończenie c a ł e g o programu Andersa OBRUM dostał na całe 4 lata czyli w perspektywie do końca 2024 aż... 16 mln. A przy wyborach zmarnowano aż 70 mln!!! Niewyobrażalne!!

Dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 12:11

no z drugiej strony jak sie patrzy na wykorzystanie funduszy mon przeznaczonych na badania i rozwój to płakać się , tak malo wydajemy ...

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 00:24

A będzie jeszcze parę innych dobrych wieści, to będzie ciekawy koniec roku ;-)

Ernst
wtorek, 24 listopada 2020, 10:05

Po cichu liczę na triumwirat Pirat/APR-155/APR-120. Może wreszcie naszym oczom ukaże się długo wyczekiwane CLU... Biorąc pod uwagę testy kwalifikacyjne to pewnie i Pilica się załapie. W 2021 r. kończy się dostawa spike'ów lr 1.5, stąd należałoby oczekiwać umowy dla ZSSW-30 (jeśli wieża mieści 2+3 spike'i, a pierwsza partia oscyluje między 208 a 300 wieżami to nie trudno zgadnąć, że potrzebujemy jakieś 1040 - 1500 spike'ów). Coś jeszcze?

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 12:24

Powiem tak, czarny Honker już grzeje silnik, choć APR120 będzie na cito w czerwcu, a C2 Pilica to "zacofane C2" które buduje obraz sytuacji powietrznej na podstawie wskazań każdego sensora w ugrupowaniu i dokonuje automatycznego wyboru najbardziej odpowiedniego efektora. A może jeszcze czymś Pit-Radwar zadziwi ;-) ( ps. Covid może parę rzeczy przesunąć o tydzień dwa ale nie dłużej niż Kwartał maksymalnie )

RafR
wtorek, 24 listopada 2020, 14:27

OK, jakieś źródła na poparcie tych rewelacji? Wielokrotnie już spotkałem się tutaj z komentarzami sygnalizującymi jakieś niestworzone rzeczy "już teraz, zaraz, szczęki wam opadną" po to, by potem była tylko cisza.

Poważnie?
wtorek, 24 listopada 2020, 18:12

A co jest w tym "niestworzonego"? APR-y 155mm i 120mm praktycznie gotowe, latają, trafiają! Trwa dopracowanie zmniejszonej wersji CLU dla APR. Zamówiona już Pilica, poza kalibrem zbyt małym dla ABM, jest bardzo dobrym stacjonarnym, w pełni sieciocentrycznym systemem plot krótkiego zasiegu. Ciekawe , że tego nie wiesz.

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 17:59

Z tego samego źródła co w marcu mówiło o integracji ZSSW30 z Spike LR2, z tego samego co w grudniu tamtego roku mówiło że zajączek przyniesie kwoty do 120HE Rąk itd. nie musisz wierzyć

luki
wtorek, 24 listopada 2020, 00:22

Czyli jest szansa, że stara ekipa jak znów wróci, nie zdąży uwalić tego kontraktu.

Kto wie?
wtorek, 24 listopada 2020, 18:13

Kto wie. Gotowych, bodaj 200 szt., granatnikow rewolwerowych z Tarnowa po MON "po prostu" nie odebrał.

Sailor
wtorek, 24 listopada 2020, 14:14

Jakbyś nie zauważył to wszytki e programy modernizacyjne zapoczątkowała stara ekipa. Macierewicz i spółka kilka uwalił. Wymień choć jeden program modernizacyjny zapoczątkowany przez obecna ekipę. Cała ich zasługa w tym, że nie uwalili ZSSW 30, Kraba czy Borsuka. Nic więcej.

Qwest
środa, 25 listopada 2020, 09:36

Zapoczątkować a zapłacić jest różnica.

wert
wtorek, 24 listopada 2020, 22:45

oni "tylko" znaleźli kasę na te programy

Sailor
sobota, 28 listopada 2020, 15:08

Kasa była. Oni tylko łaskawie nie przepuścili wszystkiego na pięćsetplusy, radio bez głośnika i inne takie.

bcvcbcbcbcv
wtorek, 24 listopada 2020, 12:05

No właśnie.

Paweł
wtorek, 24 listopada 2020, 11:27

A kto niby rozpoczął ten program. Żeby nie stara ekipa to Byś oglądał ławki patriotyczne i maszty.

przypomnam
wtorek, 24 listopada 2020, 13:03

Nie przesadzaj. Stara ekipa przez pierwsze kilka lat unikała podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Paweł
wtorek, 24 listopada 2020, 13:12

Praktycznie wszelki produkty które teraz są i beda kupowane zaczynajac od MSBS po samoloty Bieliki byly peogramami rozpoczętym lub kontynłowanymi przez tamta ekipę.Nie ma co dywagować wystarczy sprawdzić. Wskaz mi choć jeden projek naukowo badawczy ktora rozpoczęła ta ekipa. Jedyne co potrafili to bez przetargu kupować w USA. No i uwalili też kilka programów , np drony zwiadowcze.

a
sobota, 28 listopada 2020, 00:42

Np jak, a flotą samolotów ucieczkowych dla VIP. najszybszy program od 89’. I jeszcze bez żadnego trybu.

12345
poniedziałek, 23 listopada 2020, 23:34

Kibicuję temu programowi bardzo. Mam nadzieję, że wszystkie bojowe rosomaki będą w te wieże przezbrojone.

Cyniczna Świnia
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:28

Czemu system's altyrelyjskie almaty 30mm nie mają I systemu elektronicznego do amunicji rozczepialnej?!

wtorek, 24 listopada 2020, 13:03

To że o czymś nie wiesz, nie znaczy że tego niema.

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 11:15

Skąd ty się urwałeś chłopie? ZSSW-30 ABM ma od początku.

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 16:01

Jednym z powodów opóźnienia ZSSW30 była właśnie zgoda kongresu na sprzedaż 150 sztuk ABM ;-)

wvs
wtorek, 24 listopada 2020, 23:39

Nie masz pojecia o czym piszesz!

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 17:55

Drugim wadliwe działko, które niby miało być dobre. To niczego nie zmienia. Robiono ją pod ABM od początku.

ursus
poniedziałek, 23 listopada 2020, 21:34

Najważniejsze pytanie to czy jest alternatywa dla niemieckich części, czy też trzeba będzie na zamiennikach od nowa te badania kwalifikacyjne przeprowadzać?

Ewa
wtorek, 24 listopada 2020, 10:25

Taki macie dziś w PIS przekaz dnia towarzyszu?

ursus
wtorek, 24 listopada 2020, 12:05

Nie jestem i nigdy nie byłem w PIS, po porostu nie zgadzam się na niemiecki totalitaryzm - zwłaszcza w narzucanej formie mającej gdzieś obywatela. Dla Pani to być może jest wszystko jedno, ale niektórzy z nas rozumieją potencjalne tego konsekwencje.

On
wtorek, 24 listopada 2020, 22:52

Rozumiem że nigdy nie mialeś/ nie masz niemieckiego auta lub innego dobra produkcji niemieckiej?

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 13:20

Swego czasu z równym powodzeniem mógłbyś to tłumaczyć Vidkunowi Quislingowi. Facet zaczął karierę jako zafascynowany Rosją komunista. Czyli taki odpowiednik dzisiejszego euro-lewaka. Skończył ją jako popierający niemiecki totalitaryzm narodowy socjalista.

wtorek, 24 listopada 2020, 13:04

Jak wyprodukujesz coś podobnego to będziesz się mógł niezgadzać. A póki co nic ci do tego.

ursus
wtorek, 24 listopada 2020, 13:50

Zakup sprzętu będzie ze środków publicznych, więc każdy ma prawo się wypowiedzieć i ew. niezgadzać. Do tego sytuacja geopolityczna zawsze jest powiązana z ryzykiem dla inwestycji - co z tego, że sprzęt przejdzie badania kwalifikacyjne, jeżeli potencalnie znajdzie się tam np. "śrubka" nad której pozyskaniem ebargo "wisi" w powietrzu? Co wtedy: ponowne badania kwalifikacyjne i olbrzymie opóźnienie, czy produkcja seryjna w wielkości kilku egzemplarzy - masz w tym swój interes? Podobnie ma się sprawa regulacji prawnych - "nic o nas bez nas", bo nie wszystko jest dla nas dobre. Proszę nie narzucać tu nikomu logiki niewolniczej i wypłacić należne reparacje za IIWŚ, a dopiero w następnej kolejności rozmawiać o wizji rozwoju/zwijania tzw. "Unii". Pieniądze za regulacje, to jak pieniądze za "liberum veto" - po prostu konsekwencje nie są tego warte i nasi zachodni sąsiedzi wydają się być w trakcie procesu tracenia własnego kraju na rzecz grup które sami do siebie ściągnęli (całkowicie pomijając przy tym kwestię bezpieczeństwa własnych obywateli). Nie mam antyniemieckiej fobii, bo dopuszczam możliwość współpracy na zdrowych zasadach, ale nie lubię gdy ktoś próbuje włazić innym na głowę - co ma miejsce obecnie.

WzrBZM
piątek, 27 listopada 2020, 12:55

Mądre wnioski. W pełni podzielam pana komentarz.

Rafał
wtorek, 24 listopada 2020, 08:11

To jest głównie polska konstrukcja, niemieckiego wkładu tam brak.

ursus
wtorek, 24 listopada 2020, 12:09

Mam szczere nadzieje, że rzeczywiście tak jest i że nasze Borsuki, czy Rosomaki nigdy nie zostaną przez to uziemione.

riba
wtorek, 24 listopada 2020, 17:20

Ale jest wkład z San Escobar, z którym też nie jeteśmy w najlepszych stosunkach...

ursus
środa, 25 listopada 2020, 01:14

Wszelkie zagrożenia dla inwestycji należy eliminować, więc nie ma, że równi i równiejsi. W tym wszystkim chodzi o to, by nie zastępować problemów dotyczących zapóźnień sprzętowych innymi tj. związanymi np. z przyjmowaniem niekontrolowanych ilości uchodźców zarobkowych, a modernizować trzeba. Trzeba też dużo złej woli by nie dostrzegać, że wkład z choćby jednego chybionego kierunku oznacza, w najlepszym razie, sporą stratę czasu. Proszę zapytać panią kanclerz, dlaczego jej polityka wygląda w ten a nie inny sposób, bo to właśnie kierowanie się pościgiem za euro kosztem ogólnego dobra i ochrony obywateli "Unii Europejskiej" oraz chęć traktowania innych "z góry" jest prawdziwą kością niezgody - są lepsze opcje.

X
wtorek, 24 listopada 2020, 07:06

Spoooko, to jest prawdziwe polska wieża na częściach prawdziwe węgierskich.

Yaro
wtorek, 24 listopada 2020, 02:56

Niby jakich niemieckich części? To nie jest wieża do Leoparda.

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 00:10

Świec mnie proszę, jakie niemieckie części są w ZSSW30 ?

x
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:50

tam podobno jest też kupa części z San Escobar, to dopiero jest problem...

General stefan
poniedziałek, 23 listopada 2020, 20:17

Bardzo dobra wiadomość przed światami budujaca ducha w narodzie teraz tylko masowa produkcja w wysokości 1500-2000 aby obniżyć koszty podnieść zasieg poprzez dodatkowe zbiorniki paliwa aby mogly dotrzeć do wybrzeży Szwecji a okrety podwodne będą na zbyteczne ,, ale czy polska ra szanse wykorzysta i stanie się potega .

123
wtorek, 24 listopada 2020, 08:13

zabawny koment :))), PL poki co nie radzi sobie z epidemia, a sluzba drowia kleknela juz dawno ale jeszcze nie zezgonowala do konca tylko dzieki poswieceniu personelu przynajmniej tych co jeszcze chorzy nie sa... PL potega hehehe.

Cyniczna Świnia
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:32

HSW ma zredukować 50 sztuk rocznica to te 2000 Borsuków ile lat będą budowali?!

wert
środa, 25 listopada 2020, 18:18

pomnóż 50 szt x(+-)25 mln PLN/szt. Wyczaruj więcej kasy. Borsuk będzie bardzo dobry ale będzie też kosztował. Połowa ceny to system wieżowy

victor
wtorek, 24 listopada 2020, 09:04

A kto tak powiedział? Niech rząd zdecyduje się podpisać z HSW umowę wieloletnią, pozwalającą w kilkanaście miesięcy przeprowadzić kosztowne inwestycje w rozbudowę potencjału, to będzie MON dostawał rocznie i po 150 BWP. Pytania: czy MON stać na takie wydatki, jak zakup 150 wozów rocznie? Czy jednostki są gotowe przyjmować w takiej liczbie tak zaawansowany sprzęt, do którego szkolenie trzeba prowadzić zupełnie inaczej niż dla bwp-1? Jaką MON ma w jednostkach infrastrukturę do obsługi tak skomplikowanego sprzętu (hangary, stanowiska obsługowe, kadra techniczna)? Przejmowanie Krabów przez trzeci z kolej pułk świadczy najlepiej, jak dobrze trzeba się do tego przygotować, i jak to jest kosztowne.

Amx
piątek, 27 listopada 2020, 12:58

Racja. Tylko wieloletni, pewny kontrakt zapewnia rozwój zbrojeniówki

Warol
poniedziałek, 23 listopada 2020, 21:19

W warunkach teatru baltyckiego wystarczy zasieg w perymetrze Bornholmi. Zamiast zbiornikow paliwa lepiej doposazyc w torpedy- koniecznie te kawitacyjne, szybkie znaczy sie.

;)))
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:51

jaki General, taki Warhol..?

Michał Mały
poniedziałek, 23 listopada 2020, 20:01

Ale to się ślimaczy.... aż szukałbym obcych wpływów

Piotr Skarga
wtorek, 24 listopada 2020, 09:02

Po co obce. Wystarczą "stare, dobre, sprawdzone" kadry w MON czy IU, oraz ich dzieci czy inne koleżeńskie koneksje. Ale zgodzę się co do podejrzenia, że ktoś - moim zdaniem w MON i IU - prowadzi od lat wrogą nam działalność sabotazową.

kiwi
piątek, 27 listopada 2020, 12:59

Dokładnie tak może być

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 00:11

Sorry tylko Amerykański SpW nie przechodzi w Polsce badań poligonowych. A nawet jak przejedzie negatywnie to i MMB zdecyduje

Mischek
poniedziałek, 23 listopada 2020, 19:16

Czeski Pandur ma Spike już 10 lat...

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 07:26

Z tym tylko, że jego wieża zimową porą ne robi.

Cyniczna Świnia
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:34

Tak no czesi mie robią Spike na licencji jak my w 53%tach. To mi dopiero licencia na spawanie zbiorników paloma.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
wtorek, 24 listopada 2020, 10:34

Technologie spawania zbiorników na agresywne rodzaje paliwa wynalazł anonimowy funkcjonariusz NKWD,we wrześniu 39 roku ,w biurku prof.Bryły z Politechniki Lwoskiej.Cała kosmiczna technologia jedzie na tym wynalazku podobnie jak na technologia walcowania ścianek cienkowarstwowych o podwyższonej wytrzymałości prof.Sedzimira.

HeHe
wtorek, 24 listopada 2020, 13:07

Jak to! przecież Rosja Polski nigdy nie napadła! To biurko musiało samo zaatakować funkcjonariusza przechodzącego z tragarzami! :)

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
wtorek, 24 listopada 2020, 10:23

Dobra wiadomość, to taka że ruskie w swoim kto montuja: układ hamulcowy produkcji i konstrukcji ZF Wabko, zawieszenie Knorr,czyli jakby co to części do zdobycznych/porzuconych wozów się dorobi,sie naprawi ,sie wyrychtuje i git.

Zdziwiony
poniedziałek, 23 listopada 2020, 21:30

I wieże, która pół roku stoi i nie działa

Troll z Polszy
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:02

Uściślijmy, pół roku nie działa z powodów atmosferycznych i drugie pół roku czekając na części albo serwisanta

w
poniedziałek, 23 listopada 2020, 21:17

ale nie ma tylu analiz. A bez nich jest mało wart

LeAN
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:39

208 to akurat 4 bataliony. Albo wszystkie pójdą do Brygady Podchalańskiej, albo można by wymienić BWP w w jednym batalionie 12 BZ i przezbroić całkowicie brygadę w 16 DZ

Zainteresowany
poniedziałek, 23 listopada 2020, 23:20

Raczej przezbroić najstarsze rośki w nową wierze zamiast moderki Hitfista . Zwłaszcza że nikt nie mówi o kupnie nowych podwozi w najbliższym czasie. Czyli cała 17BZ i batalion w 12 BZ na pierwszy rzut

Ali
wtorek, 24 listopada 2020, 10:23

ze sto rosomakow stoi już kilka lat na parkingu i czeka na odbiór armii wiec jest gdzie to montowac

Zniesmaczony MON
wtorek, 24 listopada 2020, 09:27

Nie będzie żadnej moderki Hitfista. Chyba że wygonisz obecny MON. MON markował modernizację Hitfista twierdząc przez 13 lat, że "integrują" Spike z Hitfistem 30, by w 2019 ostatecznie oficjalnie wycofać się i pozostawić Hitfista bez ppk. Oficjalnie nie są prowadzone żadne prace by dozbroic w jakiekolwiek ppk Hitfista. Skandaliczne!!

Jasiu
wtorek, 24 listopada 2020, 11:17

Nie ma co się zniesmaczyć tylko trzeba trochę włożyć własnego wysiłku i się doszkolić.

hehe
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:36

czyli za jakies 2 lata może zaczną produkować ,o ile wojsko zamówi.Bo oni raz chcą innym razem wolą wstrzymać i zamawiać coś innego.Z jakimś przetargiem na samochody to odwoływali kilka razy bo było za drogo.

Cyniczna Świnia
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:43

Bo za drogo? Przepłaciliśmy za Patryjoty bez Offset, których nie mamy. Przepłaciliśmy za F35 bez Offset których nie mamy. Tylko że masz kochamy MON to tak jak ladacznica idzie z tym kto lepiej podpłaci pod stolen.

Ciekawy
środa, 25 listopada 2020, 07:36

Kiedy wam ktoś towarzyszu sprzedał Patrioty i F-35? Coś mi uciekło?

dywersant
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:32

To w którym roku można się spodziewać wprowadzenia 500 Borsuków z ZSSW, wymiany obecnych Hitfistów na Rośkach i pewnie co najmniej 150 nowych Rośków z ZSSW? W dekadę dadzą radę?

wtorek, 24 listopada 2020, 09:28

W dekadę teoretycznie powinni zdążyć zrobić 500 szt.

baba
wtorek, 24 listopada 2020, 08:54

Zważywszy, że poruszasz kilka różnych tematów, odpowiedź zgodnie z logiką może być jedna. Przynajmniej 12,5 roku od momentu złożenia zamówienia na Borsuki. Choć mogę się mylić, ale gdzieś było napisane, że możliwości HSW to ok 40 Borsuków rocznie. Nie wiem jak produkcja bwp wpłynie na możliwości produkcji innych systemów.

Amx
piątek, 27 listopada 2020, 13:19

Gdyby sensownie rozbudować zakłady i wyszkolić nowe kadry oraz ograniczyć biurokrację to możliwości produkcji w HSW Borsuka spokojnie mogą wzrosnąć do ponad 70 sztuk rocznie ( 6 egzemplarzy miesięcznie). Podobnie można rozbudować i zmodernizować Bumar Łabędy wraz z WZM z i Cegielskim by produkować seryjnie nowe czołgi, wzt lub moderkę Twardego z wydajnością do 6 sztuk miesięcznie. Przybliżone nakłady to kilkaset milionów (500- 700) złotych na wszystkie wymienione zaklady, które zwrócą się z nawiązką przy wieloletnich kontraktach na łączne zapotrzebowanie na nowe BWP-y, czołgi podstawowe i nowe WZT. Potrzeba pilnych i mądrych decyzji a zbrojeniówka się rozwinie.

spokojnie
wtorek, 24 listopada 2020, 15:21

Pod warunkiem, że będzie je produkować wyłącznie HSW, a nie np. Waryński, czy Autosan ( przynajmniej elementy ), czy spółki pozostałe po restrukturyzowanym górnictwie.

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 22:43

Teoretycznie mogą. Przekonaj do tego rozwiązania tutejszą hołotę wychowaną przez partię, którą sponsorował jeden z liderów UE. Do takich cudów trzeba by przestawić naszą gospodarkę na tryb zimno wojenny, co zresztą należało zrobić już dawno. Kłopot taki, że to ani liderowi UE ani jego koledze, który myśli, że jest liderem UE się nie opłaca.

RafR
wtorek, 24 listopada 2020, 11:39

Było powiedziane, że "kilkadziesiąt rocznie, przynajmniej batalion". Więc ciut wiecej.

mick8791
wtorek, 24 listopada 2020, 03:00

Artykuł dotyczy ZSSW-30 to po kiego grzyba pytasz o Borsuka?

wtorek, 24 listopada 2020, 13:08

Pewnie nie rozróżnia.

tygrys 007
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:23

Super powiny byc teraz produkowane tylko takie

Artur
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:20

Jaki moskit hahahaha. Lepsze są spike na wojnę niż makiety.

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 07:31

Makieta nie lata. Moskit lata.

Alti25
piątek, 27 listopada 2020, 13:22

Zgadza się i ten projekt powinno się także dofinansować i przetestować bo gruba kasa na badania co roku przepada

KrzysiekS
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:17

Bardzo dobre wiadomości JEDNAK MOŻNA brawo. I jeszcze jedna dobra wiadomość to zacieśnienie realnej współpracy pomiędzy HSW i Czeską TATRĄ.

koło
poniedziałek, 23 listopada 2020, 22:57

po co? podwozia mamy swoje

spokojnie
wtorek, 24 listopada 2020, 15:27

Tatra ma opatentowaną konstrukcję centralnej rury z napędem, do której dochodzą wszytskie koła i która stanowi ramę tej konstrukcji, pozwalająca na mocny wykrzyż poszczególnych osi kół. Może i i inni mają mocniejsze silniki, ale w terene sprawdza się dużo lepiej od zachodniej konkurencji, czy rosyjskiego Kamaza T-4. Zobacz na YT taki temat "Truck Trial Czechy". Tam jeżdżą Liazy, Tatry, Mercedesy, Urale itd. i to dostosowane do terenu.

Bruno
wtorek, 24 listopada 2020, 09:37

Niestety nie mamy odpowiednika Tatry. Jelcz 8x8 nie dorówna w terenie jeszcze długo Tatrze, więc gdybyśmy np. uznali , że chcemy SONĘ na podwoziu kołowym to ja wybrałbym jednak Tatrę. Podobnie gdybym szukał podwozia kołowego dla "polskiego Pancyra" wybrałbym jednak Tatrę 8x8. Jest na pewno lepsza w terenie. Ale gdybyśmy chcieli wersję pływającą to zwrócilbym się do AMZ i Hipopotama.

victor
wtorek, 24 listopada 2020, 09:24

A czy to nie z powodu braku dobrego podwozia opóźnił się program wozu rozpoznania dla Raka? Ostatecznie, z braku laku, zdecydowano się wybrać Rosomaka... Czy nie z powodu braku podwozia dla dywizjonów Langusty nie powstały komponenty rozpoznania i dowodzenia? Langusta jest w służbie jakieś 15 lat, i wciąż tego ważnego komponentu nie ma, a część, którą udało się zbudować, jeździ na starych ruskich pojazdach z lat 60... Po to HSW weszła w interes z Tatrą.

jkk
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:17

Witam, martwi mnie brak informacji o armacie. Co z armata ? Czy mamy juz licencje z Raytheon ? Przecież poszły duże pieniądze na offset a w tym temacie cisza zupełna.

victor
wtorek, 24 listopada 2020, 09:07

Może coś przeoczyłem, więc proszę, przypomnij: kto z kim i kiedy podpisał umowę offsetową za Wisłę? Ja o tym nie słyszałem, choć bicie piany trwa już kilkanaście miesięcy. HSW ma z producentem armaty umowę biznesową, a umowa offsetowa miałaby ją rozszerzyć o te elementy, której w umowie bezpośredniej nie ma. A za umowę offsetową to nie HSW odpowiada, ale rząd. A ten jaki jest, każdy widzi.

mick8791
wtorek, 24 listopada 2020, 23:42

No trochę przeoczyłeś. Umowy offsetowe z Lockheed Martin zostały podpisane w marcu 2019. Do podpisania zostały umowy z Raytheon.

hermanaryk
wtorek, 24 listopada 2020, 19:04

Każdy widzi inaczej :)

rex
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:08

dobrze...dobrze...dobrze, oby jak najwięcej takich pomyślnych informacji

victor
wtorek, 24 listopada 2020, 09:28

Pomyślne w tym najbardziej jest to, że praktycznie w pięć lat od podstaw opracowano w kraju bardzo innowacyjny i bardzo nowoczesny system. Przecież demonstrator technologii ZSSW pokazano w 2014 r., prototyp w 2015, a na początku 2020 wieża już była gotowa. Cały rok 2020 to trwające od stycznia badania państwowe. Zatem realna praca nad systemem trwała około 5 lat, co jak na polskie warunki jest mistrzostwem świata - jeśli uwzględnić, jak wiele prac było prowadzonych - podobnie jak w Borsuku - od poziomu badań podstawowych i budowania podstaw procedur projektowania. To już procentuje, bo lekka wieża powstaje w HSW w nieco ponad rok

LMed
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:06

Biorąc pod uwagę, że Spikiem może strzelić z ramienia i osiągnąć "satysfakcjonujące rezultaty" prawie każdy Szwejku (bez obrazy), nie demonizowałbym znaczenia eksperymentu.

Ciekawski Dyziek
wtorek, 24 listopada 2020, 09:06

"Z ramienia" to możesz strzelać tylko Spike-SR. Wyłącznie. My zaś nie mamy ani jednej sztuki, którą można odpalić "z ramienia"! O czym więc piszesz, wykazując się całkowitym brakiem wiedzy?

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 07:37

Życzę szczęścia w strzelaniu z tego Spika co jest w ZSSW-30 z ramienia. Takie cuda to tylko w SPIKE SR.

Dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 07:34

nie no weź wystrzel bez rakietę bez oryginalnego CLU ? może to nie technologia kosmiczna, ale trzeba to clu zaimplementować z pomocą własnej kamery termalnej i własnego komputera.

mick8791
wtorek, 24 listopada 2020, 03:02

Po pierwsze nie z ramienia tylko ze statywu. Po drugie w tym przypadku trzeba zintegrować wyrzutnię z elektroniką, optyką i sterowaniem wieży, a to już trochę większy "fikołek".

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 00:21

Biorąc pod uwagę że "za CLU" w tym przypadku "robi" SKO na które składają się przyrządy optyczne PCO i komputer balistyczny WB ( przydała by się jakąś ładną nazwa dla tego SKO ) to wniosek na temat swoje wypowiedzi wyciągnij sam

kj1981
poniedziałek, 23 listopada 2020, 19:40

Spike LR2 jest odpalany z trójnogu, a nie ramienia. Poza tym, to wszystko trzeba sprawdzić, więc postęp nawet w tych - zdawałoby się - prostych czynnościach jest również ważny, zwłaszcza że tu jeszcze doszły niespodziewane trudności z podróżami specjalistów z zagranicy.

Pawlak
poniedziałek, 23 listopada 2020, 17:55

Niezle....zeby tylko jeszcze zintegrowac to z Moskitem za chwilke

poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:34

Kiedy będzie moskit???

BRAWO WITU
wtorek, 24 listopada 2020, 09:20

Pierwsze loty na testowym dystansie 3000m już ma za sobą, docelowo nawet ma być 5000m. Trwa dopracowywanie. Jak na wręcz śmieszny... kilkumilionowy budżet, to jest to niemal cud, że w ogóle powstał. Głowica tandemowa, ponoć pokona aż 800mm za ERA, możliwość niezakłócalnego sterowania światłowodem. Polska głowica z PCO. Niedostępna w Spike LR możliwość - awaryjnego odpalenia nawet z ramienia. Moim zdaniem grzechem jest brak dla niego dedykowanego wsparcia z NCBR/MON. Gotowość produkcyjna jest deklarowana optymistycznie na przyszły rok, pesymistyczne początek 2022. Dla mnie brzmi nieźle.

Lord Godar
wtorek, 24 listopada 2020, 21:09

Przepraszam ... To Moskit jeszcze nie przeszedł badań , nie zakończono prób , MON go nie zatwierdził , a już praktycznie gotowa jest linia produkcyjna tego ppk i clu do niego ?

Pytajnik
poniedziałek, 23 listopada 2020, 17:55

Czas na testy MOSKITa na wieży ZSSW. Kiedy będą?

Spoko
poniedziałek, 23 listopada 2020, 20:41

Jeszcze nie gotowy, choć już lata. Na próby integracji wciąż za wcześnie!

inzynier
poniedziałek, 23 listopada 2020, 19:08

Chyba najpierw musi zaistnieć jakaś produkcja tych onych, chociażby pilotażowa.

Tomek pl
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:34

A kiedy będzie moskit, podróbka spike????

wtorek, 24 listopada 2020, 09:21

Gotowość produkcyjną WITU deklaruje na koniec 2021. Jest nieźle.

mick8791
wtorek, 24 listopada 2020, 23:53

Jeszcze nawet nie zaczęli końcowych testów zakładowych, a co dopiero mówić o państwowych! Samo to zajmie ponad rok.

wiarus
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:24

Nigdy - nie po to lobbowali za Spike, obrzydzali inne "obce" rozwiązania i blokowali nasze, aby odpuścić ten interes

mick8791
wtorek, 24 listopada 2020, 03:06

Blokowali nasze rozwiązania? To teraz sobie kolego sprawdź kiedy rozpoczął się program ZSSW-30 i jego integracja ze Spike, a kiedy w ogóle zaczął powstawać Moskit! Dodam jeszcze, że Moskit jest w dalszym ciągu dość prototypem w dość wczesnym stadium. Przed nim jeszcze mnóstwo badań i na ten moment nawet nie wiadomo jakie będą jego finalne zdolności operacyjne. A Spike jakby nie patrzeć to absolutny to ppk na świecie.

Monkey
poniedziałek, 23 listopada 2020, 17:45

Nareszcie po tylu latach jest szansa, że polskie bwp i kto będą porządnie uzbrojone. Spike LR2 i tak będziemy produkować na licencji, a może udałoby się też wprowadzić do uzbrojenia wersję ER.

Józek co ma wózek
poniedziałek, 23 listopada 2020, 19:19

Powstaje nasz Moskit. Powinien dostać szansę.

Monkey
poniedziałek, 23 listopada 2020, 19:49

@Józek co ma wózek: Projekt przygotowany przez WITU jest. Teraz piłka po stronie MON, żeby ten produkt sprawdzić i jeśli zostanie zaakceptowany, to PGZ powinno ulokować produkcję w którymś z własnych zakładów. Na razie Moskit jest niestety tylko propozycją instytutu badawczego.

suka blyat
poniedziałek, 23 listopada 2020, 17:34

super ale kasy na 1000szt. borsuków i tak nie ma

mobilnyPL
poniedziałek, 23 listopada 2020, 19:30

....Kasa jest co widać po PMT....

Zdziwiony
poniedziałek, 23 listopada 2020, 21:31

dla usa jest

mobilnyPL
wtorek, 24 listopada 2020, 08:59

....Wiem i niestety ale jednak Borsuka i zssw30 ujęto....poza tym chyba Europa idzie w złym kierunku kierując względami politycznymi....

wtorek, 24 listopada 2020, 07:39

bardzo mi przykro z tego powodu, że dla Niemców nie ma

Troll z Polszy
wtorek, 24 listopada 2020, 11:49

A dla Polaków jest ? ;-)

Lord Godar
wtorek, 24 listopada 2020, 21:11

Najbardziej boli to , że przez ostatnie lata bezkrytycznie łykaliśmy wszystko z USA i to na ich warunkach .

Trep
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:04

Jest i będą produkowane :))

ds dd
poniedziałek, 23 listopada 2020, 17:30

Czekam aż ruszy produkcja. 600 Rosomaków i drugie tyle Borsuków czeka. W sumie to Rosomaki z Hitfist 30P można wystawić na sprzedaż po wprowadzeniu nowych wież na Rosomakach po rozpoczęciu produkcji Rosomaka XP.

Artur
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:53

To i tak cud ze w kraju w którym na obronnośc wydajemy 2 % PKB a na tzw sluzbe zdrowia 6.8%jesteśmy w stanie zaprojektować taki produkt. Powodzenia i szybkiego wprowadzenia do WP

baba
wtorek, 24 listopada 2020, 08:59

Bez przesady, wieża to nie samolot piątej, czy nawet czwartej generacji. Tak naprawdę niewiele wiemy o możliwościach samego Borsuka, ani wieży. Optymistycznie zakładam, że postęp jest w stosunku do stanu poprzedniego, ale prawda jest taka, że startujemy z niskiego pułapu.

Dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 07:30

6,8% pkb na zdrowie to marzenia. Realnie jest 5% - i to teraz odczuwamy , a za chwilę odczuje i mon bo utrzymanie dalszego wzrostu budżetu a może i utrzymanie będzie nie możliwe.

wtorek, 24 listopada 2020, 14:49

Obie wartości mogą odpowiadać prawdzie.Zalezy to od metodyki liczenia ,mniejsza wartość (zapewne nie uwzględnia)Funduszu Pracy z którego są finansowanie rezydenci, część szpitali wojewódzkich to także Osrdki Badawczo Rozwojowe finansowane z NCBR ,Uniwersytety Medyczne

dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 16:00

to też ale bardziej chodziło mi o to , że % w przypadku zdrowia liczony jest z innych danych w dzielniku, z roku poprzedniego , a w mon bodaj planowanego.

lol
wtorek, 24 listopada 2020, 04:17

Nie wiem co cudem nazywasz bo jak dla mnie efekty wydawania czy raczej marnowania rok w rok na tzw. sily zbrojne czy moze lepiej odrazu powiedziec zalosna imitacje SZ 2% PKB to zwykla malwersacja. Juz lepiej byloby, zamiast 2% na SZ i 6,8% na sluzbe zdrowia, wydac 8,8% na sluzbe zdrowia a jeszcze lepiej dac te 2% fundacji Jurka Owsiaka. Przynajmniej jeden z problemow panstaw isntiejacego teoretycznie zwanego Polska bylby rozwiazany. A w razie jakiejkolwiek agresji, kogokolwiek, i tak sie nie obronimy z tymi nedznymi okrawkami udajacymi SZ.

jdklsjfkljdsklfjkds
wtorek, 24 listopada 2020, 12:23

Słusznie, powiedz to Putinowi, on marnuje, aż chyba ponad 4% PKB, na złom, który bez problemu rozwalają niezbyt zaawansowane Tureckie drony.

moze
wtorek, 24 listopada 2020, 02:38

zobaczmy..narazie idzie bardzo wolno

Lekarz
wtorek, 24 listopada 2020, 02:31

Państwo polskiego wydaje na ochronę zdrowia trochę ponad 4 %. W USA na system ochrony zdrowia wydaje się 4 razy więcej na ochronę zdrowia niż na wojsko.

dropik
wtorek, 24 listopada 2020, 16:02

zgadza się z tymi 4,5% u nas , ale w usa raczej na panstwo na zdrowie wydaje mniej. tam przede wszystkim prywatna służba zdrowia i finansowana z prywatnych składek.

alkaprim
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:26

ds dd-jakiej produkcji RosomakaXP-ktoś zmówił?Jakie 600Rosomaków-ktoś zamówił? Jakie drugie tyle Borsuków czeka?-to już jest 600szt i czekają na odbiór?Naucz się chłopie pisać po polsku i artykołować swoje myśli.

Marek
wtorek, 24 listopada 2020, 07:41

Będą musieli domówić Rosomaki. Nie mają wyjścia. Zresztą po coś kupili licencję na Patrię XP.

Tweets Defence24