Znamy lokalizację amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

31 lipca 2020, 13:49
200610-A-KD154-0032
Fot. Richard Herman/U.S. Army
Reklama

Na mocy dwóch porozumień podpisanych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zdecydowano o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.

Uzgodniono następujące lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Siedzibą Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze U.S. Army zostanie Poznań. Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.

Baza lotnicza załadunkowo-rozładunkowa USAF zostanie rozlokowana we Wrocławiu-Strachowicach, a Łask wyznaczono na siedzibę eskadry bezzałogowców Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Do Powidza mają trafić z kolei lotnicza brygada bojowa, brygadowy batalion wsparcia logistycznego oraz zostać wybudowany obiekt dla sił specjalnych. Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych, a pododdziały bojowe Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego mają trafić do garnizonu Żagań/Świętoszów.

Wzmocnienie obecności wojsk USA w Polsce dotyczy nie tylko jednostek bojowych, ale też rozwijania określonych zdolności w zakresie rozpoznania, dowodzenia czy też przyjęcia dodatkowych sił na wypadek zagrożenia. Wprowadza to nową jakość obecności wojsk USA zarówno w Polsce, jak i w całym regionie.

29 lipca br. Sekretarz Obrony M. Esper zapowiedział także utworzenie w Polsce w najbliższym czasie wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Kolejne decyzje wzmacniają polityczne i militarne zaangażowanie USA w Europie, w tym w Polsce. Wspólnie ze wzmocnioną, wysuniętą obecnością wojskową NATO na wschodniej flance Sojuszu zwiększa to poziom odstraszania i obrony wszystkich sojuszników, w tym w szczególność naszego regionu.

Większość ze wspomnianych lokalizacji była już wcześniej znana, ale jeszcze w czerwcu br. trwały uzgodnienia co do miejsca stacjonowania brygady pancernej rotującej się na wschodnią flankę. Rozważano ośrodek Żagań-Świętoszów, w którym stacjonuje ona obecnie, oraz inną lokalizację, prawdopodobnie we wschodniej części Polski (mówiło się o Nowej Dębie). Ostatecznie jednak brygada będzie rozmieszczona w ośrodku Żagań-Świętoszów, tak jak ma to miejsce w chwili obecnej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 245
Reklama
greh
sobota, 5 grudnia 2020, 10:13

W Iraku i Afganistanie jest po 2,5 tys. żołnierzy USA a w Polsce 5,5 tys. To kto w końcu jest pod amerykańską okupacją?

Ree
środa, 17 marca 2021, 22:23

Podobają im się nasze złoża w okolicy Suwalszczyzny ree ciekawe zagadnienie anomalie magnetyczne związane z nimi były odczuwalne już podczas ll wojny dla niemieckich radarów np. artykuł Suwałki24.pl artykuł z 7maja 2015 a jest ich więcej

JONS
sobota, 12 września 2020, 07:14

Amerykanie drenuja pierwiastki zadkie oni tak wszystkich bronia. U nas na terenie tych baz sa zloza Tytanu jedne z wiekszych na swiecie pojechal tam ciezki sprzet wydobywczy. Mierzeje kopia zeby moglinszybciej rude wywozic. Wykorzystuja nas teraz jankesi jak przedtem sowieci.

Randori
środa, 17 marca 2021, 22:33

Dokładnie artykuł z 7 msj2015 na suwsłki24. pl przedstawia ilości naszych złórz a Polsce Nasz Kraj powinien być najbogatszym w Europie a tu nasza władza z góry Synaj nie pozwala na godne życie bo goj zawsze będzie wasalem w kraju polin w końcu tak nazywa się muzeum w warszawie

amx
wtorek, 8 września 2020, 15:49

Dobrze, ale najważniejsze jest zadbać o własną armię i niezastąpią jej żadne sojusze a znamy to z historii Polski, bardzo boleśnie się o tym przekonaliśmy w 39r.

Charlotte
sobota, 29 sierpnia 2020, 23:54

Jaki jest powód zwiększenia ilości wojska amerykańskiego w Polsce?

Ree
środa, 17 marca 2021, 22:27

Obecność minerałów ziem rzadkich na suwalszczyźnie to się bardzo podoba naszym przyjaciołom z za oceanu proszę poczytać na suwsłki24.Pl z 7maj 2015r ile my tego mamy w Naszym Kraju

Zmotoryzowany
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:33

Wiemy gdzie lepiej nie korzystać z dróg. :)

Cóż
piątek, 7 sierpnia 2020, 04:17

Pojawiły się kompromitujące PiS szczegóły, dotyczące podpisania Wspólnej Deklaracji Współpracy Obronnej pomiędzy Polską i USA i utajnionego przez PiS przed opinią publiczną Porozumienia o statusie amerykańskich wojsk w Polsce (SOFA). O podpisaniu porozumienia poinformowała jako pierwsza Georgette Mosbacher, zanim jeszcze stosowny komunikat wydało polskie MON. Zobowiązania strony polskiej obejmują: 1) pełne wyłączenie żołnierzy USA stacjonujących w naszym kraju spod jurysdykcji karnej państwa polskiego (tak więc m.in. za zgwałcenia polskich kobiet, rozboje, wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu itp.); 2) eksterytorialność jankeskich baz na polskim terytorium, do których funkcjonariusze państwa polskiego będą mieli wstęp jedynie za zgodą USA; 3) przekazanie USA strategicznych obiektów wojskowych jak baza lotnicza w Powidzu i część poligonu wojskowego w Drawsku Pomorskim wraz z tamtejszą infrastrukturą wojskową; 4) sfinansowanie budowy i remontu obiektów oddanych na użytek sił USA.

narzeczona amerykańskiego żołnierza
środa, 5 sierpnia 2020, 09:42

a propo szkolenia i tego że mają lzejszy ładunek na plecach, nie chodzi o ładunek ,nie jest ważne ile nosisz, ważna jest taktyka, bitwe można wygrać bez broni jeśli odpowiednio rozstawi sie ludzi i odpowiednio przeprowadzi rozmowy, wojna w 70% polega na rozmowach 20% taktyce i 10% działaniach wojennych , nie mówię o war zone bo tam sie biją cały czas ale gdzie zaczyna sie ostrzał tam kończy sie myślenie i godność ,Ja swojego narzeczonego ,amerykańskiego podoficera ,poznałam w USA ,pisał potem o Kabulu, tam jest strefa wojny i liczy sie szkolenie aktywne,ale u nas jest strefa pokoju więc liczy sie taktyka, więc nie martwmy sie problemami ,czy noszeniem "plecaków" :) jest ok, choć podpisanie karty obronności uwazam za nie konieczne, wojsko polskie nie jest słabe a i tak w czasie wojny mamy podpisaną karte z USA oraz nalezymy do NATO więc nie mamy się czym obawiać,myślę że podpisanie o stacjonowaniu wojsk teraz jest handlem,nie wiem co ugrał prezydent Duda może szczepionki czy coś, umowy są tajne i pomimo bycia wnuczką polskiego połkownika i narzeczoną amerykańskiego sierżanta nic nie wiem :) ale podpisanie wdł mnie umowy stałej armi amerykańskiej w Polsce jest niewłaściwe pomimo że mieszkam w USA i tam jest mój -dziękuję losowi, sporyyyy dom- to kupiliśmy też mały dom w Polsce i moge odwiedzać rodziców,chce zachować kontakt ze swoim krajem ,wiec jako obywatel moge coś napisać, szanuję Polski rząd ale problem jest już od kilku lat

us man
piątek, 12 lutego 2021, 21:13

Wszyscy na świecie mają podpisane takie same umowy w nich są oczywiście wyjątki. Amerykanie są krótcy. Albo tak jak my chcemy albo wyjeżdżamy. I tak trzymać. Mamy też wybór niech wrócą ruscy

Zuza
sobota, 7 listopada 2020, 02:51

Dziekuje za ciekawa wypowiedz.. Chetnie bym porozmawiala... Podpytala cos.. Pozdrawiam..

wyłaczeni od jurysdykcji
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:10

cz e najemnic-yyy

gosc
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:24

iskanderom juz wprowadzono dane.

Piko
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 14:19

patrioty czekają

yaro
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 11:23

Negocjacje zostały zakończone w piątek. Z naszych informacji wynika, że jeżeli nowa umowa zostanie ratyfikowana, żołnierze amerykańscy nie będą podlegać polskiemu prawu To oznacza, że jeśli żołnierz USA popełni przestępstwo — nawet niezwiązane ze służbą, np. spowoduje wypadek drogowy — to przejmą go amerykańscy żandarmi, przetransportują do swojej bazy i odeślą do USA, gdzie będzie sądzony (albo i nie będzie – mój dopisek). Kolejnym ustępstwem jest zgoda na eksterytorialność baz USA w Polsce — Polacy nie będą mogli wkraczać na ich teren bez zgody Amerykanów. Amerykanie, jak mówią nasze źródła, wynegocjowali również przekazanie im niektórych ważnych polskich obiektów wojskowych m.in. bazę lotniczą w Powidzu oraz część poligonu w Drawsku Pomorskim

miron brągos
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 22:26

to w żaganiu najpierw przez naszego oficera dyżurnego przechodzą to teraz jak tam będą wchodzić ?

Niuniu
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:57

Zdaje się, że 30 lat temu z tych lokalizacji wyjeżdżali do domu rosyjscy przyjaciele. Historia jak zwykle kołem się toczy. Ciekawe dla czego Polska nie może istnieć wzorem południowych sąsiadów bez obcych wojsk na swojej ziemi? I może głupi jestem ale wcale nie czują się bezpieczniejszy z 6 tysiącami żołnierzy USA.

Dragon
środa, 5 sierpnia 2020, 22:24

Niestety - jesteś taki, jak napisałeś. Decyduje geopolityka - nasi południowi sąsiedzi są inaczej położeni. poczytaj trochę.

olej russtrolla
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:02

niuniuś, na dziś wystarczy, wytrzyj nos i do domu. Jutro z rana na kurs BHP niech przyjdzie, Władimir zamówił nowe pancerne klawiatury.

a kamienice ODDAŁ
wtorek, 4 sierpnia 2020, 00:10

WSZYSTKIEGO NAJGORSZEGO zycze

Bolko z Gliwic
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:29

1994 jak ostatni ruski kontyngent 160tys żołnierzy opuścił Polskę Cienki Bolek to wynegocjowal w Moskwie po czym upadł RZĄD polski ktory byl agentura KGB WIĘCEJ CIEKAWOSTEK?

Qwerty
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:15

Dobrze Niuniu napisałeś.Jesteś głupi.

Jindo
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:16

Sam jesteś. Dobrze prawi. Można się obyć bez obcych wojsk na terenie RP. Armia Czerwona też była sojuszniczą. Myślenie cię boli jak widzę

salatka
sobota, 17 kwietnia 2021, 08:06

dokladnie!

Dok
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:54

armia czerwona sojuszniczą. He he dobre, nie wiem co bierzesz, ale lepiek to odstaw

wtorek, 11 sierpnia 2020, 18:10

erer
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:28

Zamiast ganiać po całym forum jak po polu kukurydzy i demaskować każdego ruskiego trolla z osobna, (lepiej robią to inni nasi forumowicze), tutaj powiem o nich kilka słów: co tu robią, po co tu są, i dlaczego należy temu przeciwdziałać. --------------------------Prawdziwy ruski troll to polskojęzyczny tzw. agent wpływu będący na usługach moskiewskiego ośrodka władzy i realizujący politykę Kremla, biorący pieniądze i udział w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce. Nie żartuję, tak jest. Stosują oni propagandę sukcesu jak Dziennik Telewizyjny za PRLu. Każdy wpis tych rustrolli jest dezinformacją, dosłownie KAŻDY (nawet gdy, pyta o godzinę, ważny jest kontekst), również wtedy, gdy zawiera prawdę, gdyż zmanipulowana prawda też jest dezinformacją. Najczęściej jednak TREŚCI wprowadzane na forum są manipulowane w mało skomplikowany sposób, niekiedy tak prosty jakby były cięte z metra, dużo też jest mylącego 'szumu', podszywania pod 'Polaka patriotę'. TREŚĆ może być prawdziwa lub częściowo prawdziwa, i kłamliwa czyli prowokująca. A niektórych treści nie da się zweryfikować "w locie" więc automatycznie stają się dezinformacją (tak to postrzega niejaki Davien oraz inni nasi 'żniwiarze', bo zauważcie, że rzucają się jak bullterriery na wszystko co z lekka tylko trąci ruskimi onucami, nie zawsze mają rację stąd wiele nieporozumień i 'friendly fire'; np. pojawia się rodzimy malkontent trollopodobny i też obrywa). ---------------------------------------Dezinformacja jest tak podana, aby odbiorca uwierzył, że treść jest prawdziwa, a przekaz godny zaufania, i wtedy przyjmuje świadomie lub nie, punkt widzenia autora dezinformacji, akceptuje zawarty w niej przekaz. Podam przejaskrawiony przykład: jednego dnia rozmawiasz do białego rana z parą miłych ludzi, a następnego ogłaszasz rodzinie, że zostałeś właśnie wyznawcą Hare Kriszna; tak to działa. Tutaj trwa to dłużej, urabianie społeczeństw trwa latami, jeżeli nie jesteś uodporniony, to lata karmienia mieszaniną prawdy z kłamstwem spowodują, że to co było dla ciebie w 2014r. zwykłą agresją i zaborem, w 2020r. okazuje się być już tylko pokojowym przejęciem. Propaganda to mocna rzecz, gdy się chwiejesz może cię obrócić. Zrozumieli to Bałtowie, pozamykali Sputniki i inne tuby.————------------------—---—Dalej o tym: zachęceni sukcesami swojej propagandy prowadzonej od wieków u siebie (np. każdy rusek zapytany na ulicy kto ma większą... armatę odpowie, że oni, najlepszy czołg? - oni, okręt podwodny - oni, a Marynarkę Wojenną USA czy Chiny? pytanie tendencyjne odpowie rusek, oczywiście, że oni. Fakt autentyczny. Normalnie Bareja.) ruskie trolle stosują u nas ten sam mechanizm siania dezinformacji, głównie poprzez NACHALNE i WIELOKROTNE pokazywanie ruskich osiągnięć i przewag (często urojonych) jakie rzekomo posiadają w technice wojskowej, ale i innych dziedzinach, chcąc zadziwić świat i ludzi; niekiedy wygląda to komicznie, gdy np. chcą udowodnić, że są w stanie zapakować kontener ISO wojskową techniką pod sufit i włożyć go do dziupli tak, żeby dzięcioł się nie zorientował. ———————ABSURD? Nie. Oni dobrze wiedzą, że kilku z nas się nabierze na taki fakenews i powieli dalej. I o to im chodzi. ------------------------------Nasz portal ma szeroką rzeszę czytelników i duży opiniotwórczy zasięg, nawet kilka nowych artykułów dziennie. Stąd tyle rustrolli. Dochodzi do tego, że rustrolle czekają pod świeżutkim artem i wołają Davien, gdzie jesteś? Czasem odnosimy, i słusznie, wrażenie, że troll siedzi na trollu, i trollem pogania (tak mamy myśleć, dlatego często zmieniają nicki). To istotny element ich pracy, troll ma wiele nicków, jak nie pisze nie zarabia. W sumie nie jest ich wielu, ale potrafią zrobić sztuczny tłok jak kieszonkowcy w autobusie, są zorganizowani i sprytni, po tym też poznasz rustrolla, że robi w weekendy. Niekiedy relatywnie mała liczba lub aktywność naszych forumowiczów (będąca wynikiem obojętności wobec działalności rustrolli, no bo ile razy można komentować te same kłamstwa) powoduje, że ci czują się tu jak u siebie, potrafią zakrzyczeć, ośmieszyć, poddać w wątpliwość racjonalną treść, obelżywie wyzywać. Tutaj wniosek nasuwa się sam: ruski troll jest wredny i uparty, po tym poznasz trolla. Ruskie trolle urządzają też SABATY, zlatują się dosłownie wszyscy, okazję daje Puttin jak coś ogłosi, albo w Rosji coś zwodują, albo poleci w kosmos itp, świętują i tego nie kryją, otwarcie śmieją się nam w twarz, są zadowoleni, leje się szampan. Spoko. Dla nas nie jest to powód do nerwów, to też element dezinformacji. ------------------------------Na amerykańskich czy innych zachodnich portalach tematycznych też są i trollują. Tyle, że tam są najczęściej przez znacznie liczniejsze grono miejscowych „znawców” zjadani już na śniadanie na zimno i z onucami, po lunchu smród ruskich onuc jest jedynie wspomnieniem. ———----------------------Czy stosowana przez nich metoda jest skuteczna? Tak, zwłaszcza, gdy 'ciemny lud' łyka wszystko jak leci (jak u ruskich obywateli). Czy jest skomplikowana w realizacji? Nie, gdy wystarczy użyć „kopiuj i wklej” treść wprost ze Sputnika. Ale z drugiej strony w przypadku tematycznego portalu jak nasz, przygotowanie treści posiadającej wszelkie cechy wiarygodnej informacji wymaga wiedzy specjalistycznej, robią to nieliczni, za to stale obecni zawodowi ruscy trolle, to nie są zwykli cywile wzięci z ulicy. Po naszej stronie jest różnie: nierzadko zdarzają się 'młócki' na kilkaset wpisów, (moderator wtedy ma pianę na ustach, jest takie zagnieżdżenie postów, że nie wiadomo już o co poszło, kto z kim itd; 'żniwiarze' wpadają, młócą, wypadają, na publikację swojego wpisu czekasz pół dnia, cały dzień, pył opada, wokoło cisza i spokój, wątek zamknięty, rustrolle żerują już na nowym), ale też zdarzają się wątki (np. w weekend) , że niewielu z naszych przeciwdziała zalewowi wrogich treści. Brak zainteresowania denerwuje trolle, to ich wpędza w depresję, czasami urządzają scenki: jeden udaje zdziwionego Polina, Ukra, a reszta robi z niego sierotę. Lubią też robić numer z "przygłupem": nasi się na to nabierają, tłumaczą >>>szanowny pan się myli, jest tak i tak<<<, dyskusją ciągnie się przez pół wątku albo dłużej, bez wyraźnego efektu, "przygłup" dalej swoje, nasi się w końcu orientują, że to ustawka, a ruskie trolle mają ubaw. I tak to wygląda. -------------------------------------------------Trafna identyfikcja dezinformacji i OBRONA przed narzuceniem nam ruskiej narracji historycznej czy wojskowo-technicznej doprowadza do wielu - z pozoru bezsensownych i mało ważnych - kłótni (pomijam oczywiście te polsko-polskie) o cokolwiek, o szczegóły, o dane takt-tech. rakiety, czołgu, czy samolotu, o interpretację wydarzeń, o historię, dosłownie o wszystko. Proszę się nie dziwić, to bardzo istotny element wojny informacyjnej: kto komu narzuci swoją narrację i zdominuje dyskusję (tutaj Davien i spółka, GB, clash, Rhotax i inni są sztandarowym przykładem walki na tym polu, nieistotne czy robią to w białych rękawiczkach czy przy użyciu baseballa, ważne, że skutecznie wybijają argumenty z rąk rustrolli; są dla nich prawdziwą solą w oku i zadrą w du...ie, stąd tyle hejtu pod ich adresem (inna sprawa, że rustrolle potrzebują ich jak ryba wody, by funkcjonować w tym środowisku). ———---—---------------------—Dalej, po co to robią? Liczą na rozbudzenie prorosyjskich resentymentów. Chcą też nas Polaków utrzymać w przekonaniu - jak za PRLu - że są NIEPOKONANI, że nie mamy żadnych szans w konfrontacji z nimi, i że są stroną dominującą narzucającą innym swoją wolę. Główny CEL (są też inne) wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko nam jest taki: ich wolą jest, abyśmy nie podejmowali z nimi rywalizacji o dominację i wpływy na naszym głównym kierunku geopolitycznym jakim jest obecnie Pomost bałtycko-czarnomorski. Kropka. Tego nie widać na co dzień, ale tak jest. ——------------------------------------------—-I na koniec. Najważniejsze. >>>>>>>>>>>>>>Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy podzieleni, osamotnieni, nic nie wiemy, ich sołdaty to cyborgi, a nasze SZ nie mają zdolności by stawić czoła ich 1-ej gwardyjskiej armii pancernej. To nieprawda, bo mamy wraz z sojusznikami potencjał obronny (inna rzecz, że moglibyśmy mieć lepszy lub lepiej go wykorzystać), ruscy nie mają po 2m wzrostu, a my możemy i powinniśmy podjąć rywalizację na wschodnim kierunku, aby powstrzymywać ich ekspansję, o ile nie chcemy tak jak kiedyś znów mówić po rosyjsku. ——------------------------——-Rosja jest słaba i biedna. Ruskie 'gacie' puszczają w szwach od lat 90'tych, to oni nie mają rekruta, aby obsadzić każdy kierunek operacyjny, to oni trzymają w ręku strzępy dawnego imperium cofnięci terytorialnie do XIIIw. To decydenci na Kremlu każdego dnia budzą się zlani potem i pierwsze co robią to patrzą ze strachem czy Władywostok jest jeszcze rosyjski, czy mają jeszcze Kaukaz, czy Białoruś się nie obróciła. >>>>>>>>>>>>W tym schizofrenicznym ruskim świecie wojna trwa zawsze, a armia odgrywa dużą, ale nie najważniejszą rolę. Zanim podejmą decyzję o użyciu armii - o ile podejmą - wykorzystują wiele innych instrumentów do osiągnięcia celów politycznych. Teraz trwa wojna informacyjna.

jak wspanialy PRL HA HA
wtorek, 4 sierpnia 2020, 00:13

BLA BLA ... 447 , polish camps , angole [ZE ZLOTEM Z WOJEN OPIUMOWYCH w skarbcu ] pouczaja co mamy"oddać" , ZAKAZ wykopków TU I TAM

Catalina!@
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:22

Zgoda! Ale troll nie zawsze kryje się pod nikiem. Wystarczy wejść każdego dnia, a dzisiaj jest świetna okazja (tekst o umowie polsko-amerykańskiej) na polskojęzyczny niemiecki portal, o zgrozo kiedyś założony jeszcze przez firmę p. Kluski. Takich trolli znanych z imienia i nazwiska jest niestety zbyt dużo. Metoda: jak donosi nasz anonimowy informator albo wypowiedź jakiegoś eksa złego że jest już eksem. Są też trolle, które piszą jak włamywacze, "na wyrwę" np: taki J.B. który słyszał co innego niż mówiła Le Pen i miał za nic że na sali siedzi polska dziennikarka, która jego "sensacje" obali jednym zdaniem. I co? I nic. Troll ma się dobrze! Dobry tekst ERER. Nic dodać nic ująć.

Marabut
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:19

schizofrenia

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:45

może doktor sprecyzować objawy?

Cóż
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:29

Mania prześladowcza, podejrzewanie że za wszystkie problemy w zyciu pacjenta odpowiadają mroczne, wszechpotężne siły - Rosja, Putin, ruscy agenci.

fanek kacapków
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:19

no cóż, zapomniałeś jeszcze dodać 7 plag rosyjskich: 1. świąd od ruskich niemytych onuc, 2. plaga ruskiej szarańczy w sezonie wakacyjnym, w tym roku widziana na Krymie, 3. plaga ruskich pierogów z nowiczokiem, ostatnio nawiedziła WB, 4. plaga ruskiej wody źródlanej z dopingiem dla sportsmienów , 5. plaga ruskich zielonych ludzików na Ukrainie i ostatnio na Białorusi, 6. plaga 'rdzy na pustyni' w ruskim złomie kupowanym przez zagranicznych użytkowników, 7. plaga ruskiej dezinformacji w europejskich mediach, czyli ruskie lecą po taniości, bo tylko tyle mogą.

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:33

z autopsji stwierdziłeś zmieniając tylko adresata?

Rzyt
niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:12

Jestem ruskim trollem bo uważam ,że Polska mając budżet 44 mld zł na armie jest sama wstanie się obronić jeśli ograniczy się socjalizm w polskiej armii i zredukuje liczbę generałów,urzędników,posłów,MON,iu o połowę...wprowadzi sie zupełnie inny system administracji . Uważam ,ze USA jest nam nie potrzebne... chcą 'pomoc' niech dadzą sprzęt a my ludzi...czołg z amerykańskim czołgista prędzej pojedzie na zachód niż wschód. Amerykański czołg w którym jest polski czołgista prędzej pojedzie na wschód niż zachód...

erer
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:46

Rzyt. ..."i pojawia się nasz rodzimy malkontent trollopodobny". Nie, nie jesteś ruskim trollem. Jesteś tylko 'nieco' sfrustrowany stanem naszego państwa, biurokratycznym bezwładem organów, za wolną modernizacją SZ RP itd. Z takim budżetem jak podałeś Polska samodzielnie nie jest w stanie się obronić przed Rosją. USA chcą pomóc przede wszystkim sobie, a my uczestniczymy w tej grze, bo jest nam po drodze; nasi decydenci grają kartami jakie obecnie mają w ręku, a że nie są geniuszami 'pokera'? nie szkodzi, ja bym tak nie lamentował, jeszcze nauczą się licytować wysoko.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:57

Wydaje mi się, że nie rozumiesz, że wojsko to nie tylko sprzęt (najlepiej bojowy) ale duża rzesza kadrowa, która za nim stoi. Bokser walczy sam na ringu ale do tej walki przygotowuje go i wspiera podczas, sztab ludzi. To raz, dwa to polityka, od niej nie uciekniesz, bo przecież możesz ograniczyć zależność kraju, jak np. Korea Północna, i bać się, że każdy obywatel chce dźgnąć cię w plecy... Oczywiście niuansów jest wiele, odniosłem się chyba tylk do tego co zazwyczaj przebija z twoich postów... Każdy z nas odnosi się raczej do tego co sam przeżył kiedyś "w kamaszach", a to wtedy nie był dobry okres, narzekań pozostało na całe życie, urazów (u niektórych), ale tamten okres na szczęście odchodzi, szybciej lub wolniej ale odchodzi. Idzie nowe, jest zainteresowanie wojskiem, bo jego rola w przyszłości wzrośnie, trzeba mieć nadzieję, że będzie dobrze przygotowane do wypełnienia swoich celów.

plusik
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:14

Dokładnie tak. Niestety szlachta polska to szlachta polska reszta to dzieciaki albo ciemnogród który tego nie jest w stanie objąć. Jedyna ich broń to wyzwiska pt. Troll ruski. Polska wolna niepodległa i silna to silna gospodarka i armia. Historia niczego ich nie uczy. Takie elity mamy z ust 447 w tle

niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:10

Silna gospodarka, jaka? Bez partnerów gospodarczych, bo skąd ich weźmiesz, jak ze wszystkimi będziesz rozmawiał z pozycji siły (której nie masz) i dumy - nie patrząc na interesy innych. Trąci wielkim, i dumnym narodem, od 70 lat żrącym trawę...

Jindo
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:17

A kto każe rozmawiać z pozycji siły której nie masz.

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:43

Podpisuje się pod tym, dodam że trzeba bezwzględnie odbudować Centralny Okręg Przemysłowy i polską szkołę konstruktorów,inżynierów i specjalistów, czyli elitę technologiczną, bo zbrojenie się armii poprzez zakupy zagraniczne kończy się drenażem budżetu na dziesiątki lat.........i to jest celem korporacji zbrojeniowych z USA osiąganym z pomocą takich ludzi jak Kaczyński............................... .........................................................................................................................................................................

mobilnyPL
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:22

....Deiznformacja to siła. Stosowana przez każdą ze stron sieje spustoszenie w umysłach jednostek. Rzeczywistość apokaliptyczna. NSA. Snowden. NWO co? Zapomnieliście? Myślenie odchodzi do lamusa bo jest internet, wujek google itp narzędzia tworzące naszą rzeczywistość. Myślę że aby wyjść z tego naszego guana należy pójść drogą turecką tzn. kupować z offsetem i nabywać licencję. Na tej podstawie budować swoje, korzystać przy tym również z pomocy np. koreańskich inżynierów. Jesteśmy w NATO i okey ale na tej podstawie (że to oni nas obronią) nie można budować swego bezpieczeństwa. Obecność wojsk USA w Polsce to błąd (już nie wyjdą) no ale jak się skomli a nie buduje swojego to tak wychodzi. Zakupy w USA to pierwszy błąd (można było lepiej te pieniądze wydać). Zakładamy że wojna do czasu dostarczenia tych cudów na pewno nie wybuchnie. Oto super rozumiwanie. Płacić za ich utrzymanie a nie inwestować w siebie to drugi błąd. Historia niczego nie uczy was co widać od czasu obalenia komuny choćby na przykładzie MON. I teraz nazwijcie mnie ruskim trollem. Dynda mi to. P.s. trollowanie idzie w dwie strony Wisła jeszcze daleko. Homar jest taki że Białorusini mają lepszy system a F-35 to zabawki w rękach polityków i to za jakieś 10 lat może a już za to płacimy. Gdzie Narew? BWP? Nasze czołgi to albo posowiecki złom albo niemiecki szrot. KTO już dawno powinny być zintegrowane z ppk a migi i su wycofane. Marynarka to obraz nędzy i rozpaczy nie do uratowania już. Jedyne co nam wychodzi to wchodzenie w tyłek wujkowi Samowi, parady i defilady oraz machanie scyzorykiem przed niedźwiedziem. A najlepsza z tego wszystkiego jest ślepa wiara (narodowa tradycja) godna fanatyka że sojusznicy nas obronią. Historia niby znana i kultywowana ale olewana. Z ruskich się nabijać nie mając nawet ułamka tego czym oni dysponują to jak nazwać? I nie liczę Daviena bo on to uprzedzony i nawiedzony oszołom bynajmniej nie działający w interesie Polski. Nie postępujemy mądrze. Czas leci a my nadal w miejscu....

Przechodni człowiek
czwartek, 22 października 2020, 09:51

Nie wiem czy dobrze rozumie? 3% na modernizacje itd. Polskiego wojska, mamy płacić część na tzw. "najemne legalne obcokrajowe wojsko". w celu obronności kraju. Nie wnikam, że inwestycje US w Polsce, są relatywne, względne... Ogólnie, nic nie mam złego do społeczności USA, ale różnie może być wiedząc, że różnimy się pod wieloma względami. Poza tym p. erer, grać to można na konsoli, komputerze itd. Wiem, że to nie są "wybory", ale popieram wypowiedź MobilnyPL.

erer
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:37

Skoro wolisz - jak rozumiem - chwalić ruskich, nie mając ułamka tego czym oni dysponują, to jak to można nazwać? Jeżeli to robisz pod własnymi auspicjami, wolnoć Tomku w swoim domku, mamy swobodę wypowiedzi, wolno każdemu. ----------- Rozumiem i podzielam twoją ocenę stanu naszej armii, tylko czy ciągłe narzekanie (narodowa tradycja?) cokolwiek teraz zmieni? Nasi decydenci JUŻ podjęli decyzję, wybrali opcję amerykańską i wszystkie związane z tym konsekwencje, od kupowania sprzętu w USA po obecność wojsk USA w Polsce. A, że robią to na kolanach? Takie wybraliśmy elity, kolejne wybory za 4-5 lat. >>>dla wyczulonych na wewnętrzne podziały polityczne dodam, że dla bezpieczeństwa państwa nie ma różnicy, która opcja sprawuje władzę, gdyż tak samo widzą zagrożenie ze strony Rosji<<<< Gdyby wybrali opcję niemiecką (co już przerabialiśmy), to też byłby lament czy ok? -------------Czy w interesie Polski jest: przeciwdziałać ruskiej propagandzie i dezinformacji czy nie? To nie jest pytanie do mobilnyPL, bo jego zdanie już chyba już znamy. Wolę już ponabijać się z ruskich gamoni.

15851
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 11:12

Tak masz racje . Jesteś trollem czy moskalem czy pochodzenia Polskiego to już bez znaczenia. Każdy potrafi narzekać ale mało kto coś zmienia.

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:19

Mamy jeszcze polską niezawodną patriotyczną broń p-panc czyli nastoletni harcerz z butelką z benzyna vs czołgi Rosji............................................................................... ........................................................................................................................................

plusik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:10

Niestety ale to nam chyba pozostanie

fanek kacapków
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:50

nie udawaj Polaka

men
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:05

Niektórzy na forum wymiatają argumentacją typu za/przed Wisłą, bliżej /dalej wschodniej granicy. Przecież na czas "W" jest to bez znaczenia, wojska będą w rejonach ich bojowego przeznaczenia, jeśli dadzą się zaskoczyć w koszarach to znaczy że całe te strategiczno/operacyjne rozpoznanie NATO jest g....o warte (US mają takie możliwości w R że dla nas to kosmos - wartość dodana ich stacjonowania). Na czas "P" zażyczyli sobie możliwość intensywnego szkolenia co najmniej rozwiniętego batalionu, a to zapewnia tylko Drawsko - i tyle w temacie. Na miejscu naszych "wodzów" bym pilnie podglądał, ich struktury i szkolenie batalionowych grup bojowych w realu........ to może do tych "betonów" coś dotrze jak powinny być skomponowane i szkolone w realiach DZISIEJSZEGO pola walki a nie II WŚ. Co do zasady na Polskich poligonach powinny się szkolić odpowiednio wyposażone i zmotywowane SZ RP z gościnnymi występami wojsk NATO, ewentualnie magazyny uzbrojenia tak jak zresztą się dzieje.Pozdrawiam

wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:42

Aż miło posłuchać mądrego

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:27

Nie ma co podgladac, oni maja mniejsze standarty wyszkolenia jak nasi zolnierze. Ich ladunek na plecach to 50% naszych. Oni byli a juz nie sa. Bo maja problemy kadrowe.

fanek kacapków
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:38

znowu wali niemytym onucem, czy ktoś ma maskę p.gaz? tylko nie ruską.

Cóż
niedziela, 2 sierpnia 2020, 00:52

No i zaczął się outsourcing obronności do obcej potęgi morskiej, która ma gdzieś, czy rozpętanie dekady piekiełka z ruskimi, jak zrobili na Ukrainie, doprowadzi nas do ruiny jeśli tylko uda się im coś na tym ugrać. Jeśli dostanę kartę powołania do czegokolwiek od obcej, Pisowskiej agentury, napisze na niej żeby poprosili o pomoc te samą ambasadę z której wychodzą brudni na pyskach. I wsadzę ją panu Dudzie w gardło.

Yy
niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:57

Patrz zeby tobie ktos czegos nie zasadzil ruska onuco.I o obcej głowie państwa wyrazaj się z szacunkiem.

Cóż
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:55

Nie wiem na jaki szacunek zasługuje harcerzyk, który obok trumpa podpisywał umowy na krawędzi biureczka. Szukaj dalej ruskich szpiegów schizolu, a Polska będzie się staczać coraz niżej w pisowczykowskim upokorzeniu

olej russtrolla
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:57

cóż, zaczynasz gadać jak twój pupil PUTLEREK, który polskiego ambasadora w rzeszy niem. nazwał sobaką i gnidą, aby później musiał to odszczekać, taka sowietskaja sobaka.

fanek kacapkow
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:49

cóż, żeby być ruskim schizolem wystarczy nie myć onuc, żeby być ruskim schizolem-szpiegiem, a następnie prezydentem, to wystarczy, że 140 mln ludzi nie myje ruskich onuc.

kuba18
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 22:38

Bez obrazy. Chyba nie był Pan w wojsku. Myje się nogi, onuce się pierze, suszy i owija stopy w zastępstwie skarpet, których w moich czasach w wojsku nie było.

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:44

ulżyło?

Dzierzynskij
niedziela, 2 sierpnia 2020, 08:40

Tow. "Cóż", cieszy nas wasza pionierska czujność. W gardło, oprócz samogonu, mozecie sobie sobie wsadzić... No sami wiecie, co!

Wojtekus
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:55

Czyli nie udalo nam sie zachecic amerykanow do Nowej Deby. Przegralismy te rozmowy.

JASTRZĘBIEC
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:26

Obecna lokalizacja jest lepsza, bliżej tam di Niemiec w razie potrzeby i społeczeństwo zżyte z pancerniakami.

Chlopek Rostropek
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:41

A po co do tego SYFU INSTYTUTU WSPARCIA NAWET KIBLI BRAK ty sobie strzel w stodołe Granstem z,raka

Wachmistrz Soroka
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:23

Ta przegraliśmy, Nowa Dęba najważniejsza. Prezydent musi lecieć do Waszyngtonu bo Wojcio chce koniecznie by amerykanie byli w jego rodzinnej miejscowości.

breitbart
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:43

Brawo Duda !!!

Gts
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:18

Co brawo? O tysiąc mniej niz obiecywali, do tego żadnego z 30 myśliwców.

Artur
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:22

Dupa piecze ahahah ma piec.

TeReFeReQqBęC
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:27

I czym ty się podniecasz? Tym, że polski żołnierz będzie koczował ja beduin w dziurawych namiotach NS, sr***ał po krzakach a jankes będzie się wylegiwał w wygodnym wyrku, w cieplutkim budynku i żarł za pieniądze polskiego podatnika? Gratuluję.

mobilnyPL
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:23

K#& wielu tu to właśnie popiera

sobota, 1 sierpnia 2020, 13:39

Haha haha haha Żagań haha haha usofilki zadowolone?...pisałem a4 lub a2 gdzieś na zachodzie ...buahaha Polin klęczy... kiedyś orzeł trzymał miecz i jabłko...teraz powinien banana obranego,zbieracze do bananów i skórkę na łbie...wstyd...dumny kraj dumny naród umiłowany w wolności staje się n. Arodem wasalskim jakimś smutnym lennem gdzie wygodniccy mają kibelki w domkach

rED
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:30

Czas byś odwiedził stosownego lekarza...

niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:14

Daruj sobie...może się obudzisz

h55
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:23

Biedny troliku z kiblem w wiadrze. Lepiej ci w USSRRlandzie :)

Naiwny bachor
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:38

Kibel polowy INSPEKTORATU WSPARCIA wz 2008

sobota, 1 sierpnia 2020, 13:34

ZAnim przeczytam...i komentarze i artykuł ...zachód polski...zobaczymy czy się zaskoczę...gdzieś blisko a4 lub a2

Troll i to wredny
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:42

Podnosi się wiek rezerwistów do 63 lat , bo za wyjątkiem paru dziadków ,pijani i naćpani chłopcy lubiący innych chłopców nie chcą umierać za ten system.... Czyli ktoś musi bić się za nasze ,,elity"...

Rezerwa 61
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:22

Średnia wieku mojego plutonu to 58 Ale jeb#### JESZCZE potrafi

Rezerwa 61
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:49

Kolego nie wiem jak Kto. ale moje PEDAŁY STRZELAJĄ Z T72 i osiągają 100% celności na 2 km cep 25cm Mój PEDALSKI PLUTON już 4-ty raz z rzędu bije Żagańskich zagonczykow Jak tak dalej pójdzie to WP WYSTAWI SWÓJ PIERWSZY PEDALSKI PLUTON do corocznego konkursu czołgistów Fajnie Co?

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:27

Stara dobra szkoła...pozdro.

Rezerwa 61
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:16

KLASA bobasa HAHAHAHA

Rezerwa 61
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:16

KLASA bobasa HAHAHAHA

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:18

Po co chłopcy lubiący chłopców i inni "Nieprawdziwi Polacy" maja umierać za Polskę PiS? Czy ktoś Polaków pytał w referendum że chcą płacić na utrzymanie amerykańskich garnizonów w Polsce? ....................................................................................................................................................................... Przecież zapewniano nas o tym że napad na Irak w 2003, pacyfikacja partyzantki w Iraku przez 17 lat - do dziś na KOSZT POLSKI, pacyfikacja partyzantów w Afganistanie na KOSZT POLSKI ma nam zapewnić bratnia pomoc USA. "Przyjadom i bedom nas bronic bo to NATO"...tylko że za kasę która nie trafi do Wojska Polskiego........................................................................................................................................ ....................................................................................................................................................................... A czy Konstytucja RP pozwala na pobyt wojsk USA na stałe? Nikt nie określa terminu kiedy USA stad wyjdzie........................................................................................................................................................... ........................................................................................................................................................................ Wiec po co bronić i ginąć za kolonię USA w której rząd nie pyta Polaków o zgodę w kwestii stałych garnizonów obcego wojska za kasę polskiego podatnika stacjonujących tu bezterminowo?........... W imię czego ma ginąć Polak, skoro w strategicznych i niepodległościowych sprawach Polski obywatel nie ma nic do powiedzenia?........................................................................................................................

aurora
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:04

mam podobny pogląd, i co? Nie głosowałam za popis, a nie dość, że mam dopłacać do ich chamerykańsko-watykańskiego włazidupstwa, to jeszcze mam się tłumaczyć? Nie jestem ani za USrAńcami, ani za Ruskiem. Jestem przeciwko obcej armii w mojej ojczyźnie i przeciwko dymaniu obywateli. Niech sobie robią bazy u siebie na miedzy, a ja nie zamierzam im tego dotować z moich podatków. Niektórzy wyborcy uwierzyli w mannę z nieba i szlachetnych kowbojów wraz z rycerzami najjaśniejszej, ale dlaczego ja mam za to beknąć? Powiem źle o USA, to jestem ruskim onucem? Albo zdewociałym pisiorem , żyjącym paradygmatem zimnej wojny? Moim wyborem nie byli ani obecni postsmoleńscy dewoci ani tłuste koty ani kawiorowa lewica od Olka. I nie zamierzam się tłumaczyć z wyborów innych ani dopłacać do zagranicznych bardaków na mojej ziemi.

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:43

wiesz że Mieszko I jak coś robił brał pod uwagę opinii zagranicznego otoczenia? Kazimierz Wielki grał przede wszystkim polityką międzynarodową podobnie jak wszyscy Jagiellonowie. Jesteś "przeciwko dymaniu obywateli" Przecież dymasz aż miło bajeczkami że przy produktywności na poziomie 50-60% niemieckiego, PKB 3X mniejszym od sowieckiego, 6x mniejszym od niemieckiego będziesz rządził regionem czy Europą. NIE BĘDZIESZ bo to jest zaklepane dla silniejszych którzy od dawna narzucają nam warunki gry. Jest taka piłkarska maksyma- tak się gra jak przeciwnik pozwala i albo płyniemy w gównym nurcie albo próbujemy grać. Jeżeli grać to z kim? Z tymi którzy już karty rozdali i skrupulatnie pilnują swoje lewy? Izolacjonizm w naszej sytuacji geopolitycznej? Nie bądź śmieszny! Jak będziemy mieli 100 mln ludzi, PKB na poziomie niemiec to wtedy wejdziesz do pierwszej ligi i będziesz dyktował warunki. USrAńce to nie żadna manna ani szlachetni rycerze. To normalni ludzie chcący zarabiać i utrzymać hegemonię światową. Bez nas albo dogadują się z sowietami i niemcami przeciw Chinom albo lądują na oucie. My albo się podporządkujemy duetowi sowiecko-niemieckiemu albo spróbujemy ich balansować amerykanami. "paradygmatem zimnej wojny?" - prymitywne, płytkie, bez rozumu. Jakichś fobii się naćpałeś

plusik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:14

W obecnych czasach takie rzeczy wypisujesz? Polska jest Wolna i niepodległa a gwarantem tego jest armia. Należy jechać na sojuszach ale ślepa wiara w sojuszników to delikatnie powiedziawszy Błąd. Polska silna armia niezależna plus mądra polityka zagraniczna. Problem w tym że na obu frontach przegrywamy.

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:04

Kto mówi o ślepej wierze? Nie wciskaj mi swojego kitu. Problem w tym że upraszczasz, generalizujesz, prymitywizujesz

Cóż
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:52

Tak sie składa że Chiński jedwabny szlak jest największą szansą rozwoju dla Polski w tym stuleciu, a zwłaszcza jego północna odnoga, idąca przez Białoruś i Rosję! ale amerykańska agentura ciężko pracuje żeby do rozwoju naszego regionu nie doszło, żeby zablokować Chińskie inwestycje równiez w Polsce. I jedyne co macie do powiedzenia Polakom to to, że są gorsi, że "nie potrafią" i "nie dadzą rady"bo są "słabi" i dlatego potrzebują amerykańskiego imperium które wybawi ich jak chrystus. Sącz swój jad dalej bo nikt raz odłaczony od TVP już was nie słucha.

fanek kacapkow
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:55

cóż, następny nawiedzony trollopodobny malkontent, lubujący się w epatowaniu otoczenia tekstami w stylu "...sącz swój jad...itd.", a propos, czy niejaki 'Wkurzony' to przypadkiem nie twój kolega z sali obok w szpitalu bez klamek? W Polsce jakbyś nie wiedział zadurzony ruską propagandą 'domorosły omnibusie' imię Chrystus piszemy, zawsze wielką literą. Wbij sobie do łepetyny raz a dobrze, że dopóki są tu 'chłopcy wuja Sama' to ruscy mogą nam naskoczyć, bo to ruscy są słabi, a nie my Polacy.

chłystusek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 03:23

zmuś mnie w takim razie ;)

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:02

oczywiście że USA starają się SziP zablokować tak samo jak Chinczycy starają się budować swoje wyspy forty na szlaku morskim. Co w tym dziwnego? Rywalizują i starają się zwiększyć swoje aktywa i ograniczyć aktywa przeciwnika. Maja im zapewnić osłonę swoją flotą? Jeżeli uważasz że SziP jest naszą szansą to zobacz co zrobili w Grecji, Wykupili za grosze Pireus, obiecali złote góry , nie zrealizowali NIC- wzięli tylko to co im pasowało. Afryce obiecywali też złote góry, przeanalizuj jak się tubylcy cieszą z ich "inwestycji". Kapitał chinski jest bardzo drapieżny i inwestuje tylko w wysokie stopy zwrotu. SziP masz północny wzdłuż Morza Arktycznego; centralny przez Polskę; południowy najstarszy, najkrótszy i najprostszy przez Turcję. Gra się toczy, zobacz ile oddaliśmy terminali przeładunkowych, jakie wzrosty przewozów są. Chiny nie są skore do dania nam "szansy" czyli kasy, bardziej zajmują się przymuszaniem nas do "poszanowania" ich interesów, podobnie zresztą jak amerykanie. Zabiegi o zmniejszenie deficytu praktycznie olewają. Tak im zależy? To sprawy bardziej skomplikowane niż twoja uproszczona wizja kokosów. Nigdzie nie pisałem, nie myślę, że Polacy "są gorsi, nie potrafią nie dadzą rady" Projektujesz na mnie swoje FOBIE

Cóż
wtorek, 4 sierpnia 2020, 03:27

Wszystkie sposoby na które usiłujesz przedstawić Polskę i Polaków jako naturalnie słabych przepisałem z twojego komentarza. Porównaj do Chin jak amerykańskie spółki okradają nas na zakupach uzbrojenia, na blokowaniu taniego gazu z Iranu i sprzedawaniu nam swojego po zawyżonej cenie, jak z pomoca ich banków balcerowicz zniszczył polski przemysł. Chiny są bez porównania lepszym partnerem i nadzieją na zmniejszenie naszej upokarzającej zależności.

Olej rustrolla
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:41

Typowa ruska propaganda, ani jedno!!! zadanie nie jest prawdą

Cóż
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:38

Jak najbardziej, wybrałes bardzo ciekawe przykłady. MIeszko pierwszy był finansowo zalezny od żydowskich handlarzy niewolników z Pragi, kiedy podbijał Polskie plemiona i niszczył rodzimą kulturę, zastępując ją zaimportowanym abrahamskim chrześcijaństwem. Podobnie Kazimierz "wielki", był tak zajęty płodzeniem bękartów z swoją kochanką Rachelą, że nie zdołał biedak znaleźć czasu na męskiego potomka. No i za wstawiennictwem swojej miłości nadał niebotyczne przywileje żydom, których nie wolno było od tej pory sądzić w innych sądach niż królewskie; dając im praktycznie immunitet wobec drobnej szlachty i chłopstwa. Naprawde ciekawe że wybrałeś jednych z najwiekszych semitofili w naszej historii.

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:39

No zobacz jaki ten Mieszko głupi był że zbudował państwo "niszcząc" rodzimą kulturę. Wolałbyś aby to zrobili Czesi czy niemcy? Jeżeli uważasz że była inna opcja twojej tzw "rodzimej kultury" to mogę tylko współczuć. Skąd się ona niby wzięła? Wyrosła w momencie stworzenia świata? Przypisana Światowidową Mocą do ludzi i miejsca po wieki? Kazimierza Wielkiego dlaczego wybiórczo oceniasz? Kochanek miał tabuny, małżeństwa zawierał dynastyczne potwierdzając wpływ otoczenia międzynarodowego. Trudno to zrozumieć? " nie zdołał biedak znaleźć czasu na męskiego potomka" rozumiem że siedziałeś w jego łóżku- To prostactwo zwykłe! Zobacz że min semitofilami byli polscy mieszkańcy Lwowa którzy odpowiedzieli chmielnickiemu na propozycję wydania żydów w zamian za odstąpienie od oblężenia, krótkie: paszoł won! Tobie zacytuję Mariana Grydzewskiego szefa przedwojennych "Wiadomości Literackich" (pisma polskiej inteligencji gdybyś nie wiedział): "im głupszy Żyd tym głośniej krzyczy o antysemityzmie"

Cóż
wtorek, 4 sierpnia 2020, 03:38

Wolałbym, żeby zrobili to miejscowi Polacy (nazwa późniejsza, wiem), żeby połaczyli siły pomiędzy wolnymi plemionami i w ten sposób stworzyli konfederacyjną państwowość, jak choćby Wieleci, czy później Ruskie republiki wiecowe. Zresztą Piastowie prawdopodobnie w ogóle wywodzili się z Moraw, I władzę duchową w kraju natychmiast po zjednoczeniu oddali Rzymowi, więc twój argument o Niemcach czy Czechach jest smieszny. Akurat miejska inteligencja i szlachta zawsze była w Polsce ostoją żydofilstwa, ponieważ byli zindoktrynowani przez chrześcijaństwo z jednej strony, a z drugiej czerpali bezpośrednie zyski z wyzysku robotników i chłopów. Żydzi byli poborcami podatkowymi, właścicielami gorzelni, którzy rozpijali chłopstwo, nie udawaj że o tym nie wiesz. To chłopstwo zawsze tworzyło tkankę narodową, ci których próbujesz tu reprezentować zawsze na nich żerowali. Co jest bardzo smutne skądinąt, bo z pochodzenia też jesteś chłopem.

wert
wtorek, 4 sierpnia 2020, 10:04

chciejstwo jak zwykle w Twoim przypadku oderwane od rzeczywistości. Też bym wolał żebyś w swoje "tezy" wkładał więcej wysiłku intelektualnego. Dzięki oddaniu władzy duchowej Rzymowi, władza świecka Czech i niemiec formalnie nic do nas nie miała i ziem ot tak pod hasłem chrystianizacji zagarnąć nie mogła.. Jeżeli to śmieszny argument to nie mamy za bardzo pola do dyskusji na podstawie faktów. Dość prosto i jednostronnie generalizujesz i oceniasz. Realny świat jest znacznie bardziej skomplikowany. Twoje chłopstwo "tworzące zawsze tkankę narodową" wydawało kozakom, zdzierało np ubrania z powstańców styczniowych. Co do reprezentacji to reprezentuję siebie i swoje poglądy-kolejna Twoja projekcja dziwnych fobii. A prostackie obrażanie dodatkowo z zaprzeczeniem tylko świadczy o miałkości intelektualnej. pzdr

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:20

Panie BUBA - wyskoczyles jak Filip z konopi.Byly wybora - co wybrales to jest - chyba ze nie masz w Polsce prawa glosowania.

Łuki
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:09

Buba a za PO i Brukselę to byś życie oddał ? :)

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:00

Co mnie obchodzi POPiS? To jedna partia podzielona na dwie frakcje - AWS......................... ............................................................................................................................................................ Niestety 50% społeczeństwa ogranicza się do oceny ludzi po przynależności partyjnej........ ............................................................................................................................................................ A istnieją ludzie o jeszcze innych poglądach.................................................................................

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:25

i tak to sobie tłumacz. Trzy razy dziennie po jedzeniu. Jak widzisz po korwinie&com oceniają przynależność partyjną DOBRZE

plusik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:15

Ale tak właśnie jest

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:42

Pudło. Masz ograniczone horyzonty postrzegania ludzi......................... ........................................................................................................................

sceptyk
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:18

100/100.

rED
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:10

A o ruskie bazy ktoś nas pytał? USA chce w Polsce najpieprzniej część narodu waszego wojska nikt z nas nie chciał.

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:22

Ruskie bazy - zgoda - dalej nie rozumiem

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:57

To Amerykanie w Jałcie w trosce o Polskę zapewniają tym "głupim" Polakom stacjonowanie bratniej Radzieckiej Armii pod wodzą Józefa Stalina oraz wyzwolenie Polski która sami nie potrafili Polacy obronić i wyzwolić a Ty gryziesz bratnia rękę Radzieckiego Narodu i plujesz na amerykańska pomoc osobiście zapewnioną Polsce przez Prezydenta USA? .......... .................................................................................................................................................. Nasi przyjaciele z USA i z Wielkiej Brytanii prawdopodobnie pomogli NKWD/KGB i ZSRR wyczyścić Polskę z narodowego podziemia...bo dziwnie szybko załatwiono AK, BCh, NSZ...itd ................................................................................................................................................... Związek Radziecki otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec (Turyngią, Saksonią, Meklemburgią, Brandenburgią i Pomorzem Przednim.................................... ................................................................................................................................................... Polska utraciła Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.................................... ................................................................................................................................................... Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej urzędującego w Warszawie, który zobowiązany został do przeprowadzenia wolnych, nieskrępowanych wyborów na zasadzie powszechnego głosowania (wybory zostały sfałszowane)............................................................................................................................ .................................................................................................................................................. Churchill i Roosevelt uznali zgodność działań NKWD z konwencją dotyczącą prowadzenia wojny na lądzie – w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, spokoju i porządku na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski. Sojusznicy dali Stalinowi carte blanche na siłowe zniszczenie podziemia zbrojnego – przede wszystkim Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych[2]. Roosevelt zapewnił Stalina, że Stany Zjednoczone nigdy nie będą popierać tymczasowych władz polskich, które byłyby wrogie jego interesom............................... .................................................................................................................................................. A wiesz w ogóle kto to był Churchill i Roosevelt - podpowiadam nie Rosjanie ani Żydzi, Niemcy też nie.........................................................................................................................

Yy
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:15

No czytać się tego nie da,kopiuj wklej na tyle Cię stać.Przypomnij sobie jakie było stanowisko USA w sprawie Polski po pierwszej wojnie światowej,kto doprowadził do upadku ZSSR,Tak mieliśmy pecha że Thrumann został za późno prezydentem USA.Niestety tam też zdarzają się prezydenci pokroju Obamy.

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:51

ZSRR nie wytrzymało konkurencji wolnego rynku i gospodarki opartej na ekonomii a nie centralnym sterowaniu. RWPG to był niewypał, dwa kryzysy paliwowe 1973/74 oraz słabszy z 1978 spowodowały że Zachód kupował głownie u siebie, wiec strumień dewiz do Bloku Wchodniego przestał płynąć...stąd puste pułki w latach 80 i koniec epoki Gierka.............. ................................................................................................................... Krótkie streszczenie z Wiki: "Zastosowanie „manewru gospodarczego” nie przyniosło spodziewanego efektu, ze względu na panującą sytuację międzynarodową (kryzys naftowy, pogorszenie stosunków Wschód–Zachód) oraz słabość polskiej gospodarki wyrażającej się w wadach systemowych (niewydolność centralnego kierowania, niska efektywność gospodarowania, chybione inwestycje i powszechne marnotrawstwo). Kumulacja negatywnych efektów polityki gospodarczej wprowadzonej w latach 70. doprowadziła do załamania płynności walutowej (wartość kosztów obsługi długu zagranicznego za 1980 była większa od całego eksportu dewizowego), dużego spadku produkcji przemysłowej i rolnej oraz gwałtownego pogorszenia zaopatrzenia ludności w 1980"..................................... ................................................................................................................. Krótko mówiąc największy wkład do rozpadu ZSRR i Bloku Wschodniego wnieśli...szejkowie naftowi w 1973. W PRL kryzys uderzył z opóźnieniem. Jak zabrakło gotówki na pokrywanie marnotrawstwa to pojawił się kryzys - dokładnie tak samo działa UE i USA - bańka nieruchomości 2008. ................................................................................................................. Dziwisz się że wklejam fragmenty, skoro ktoś zakrzywia rzeczywistość i nawet jak jest napisane czarno na białym w Wiki, nie najlepszym zresztą źródle ale pokrywającym się w większości z rzeczywistością to podsuwam mu to czego się nie chce lub nie potrafi poszukać jako podstawowych informacji w internecie np z powodu braku zainteresowania ekonomią. .................................................................................................................. Poza tym przeczytać a zrozumieć mechanizm działania to dwie różne sprawy przede wszystkim w kraju który uważa się za pępek świata............

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:31

USA to nie tylko opanowany przez sowiecką agenturę i kolonialne poczucie winy roosvelt. Wina marionetki czy marionetkarza? To Wilson bez którego dalej bylibyśmy pod zaborami, to Regan który skończył kacapię, Trump który zobaczył w Polsce partnera do wspólnych interesów. "Nasi przyjaciele z USA i z Wielkiej Brytanii prawdopodobnie pomogli NKWD/KGB i ZSRR wyczyścić Polskę z narodowego podziemia...bo dziwnie szybko załatwiono AK, BCh, NSZ...itd" "teorii" bzdurniejszej i nacechowanej złą wolą dawno nie czytałem

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:59

ZSRR upadło nie dlatego że coś postanowił Regan, Wilson czy inny prezydent. ZSRR upadło gdyż zbankrutowało ekonomicznie. I Polska uzyskała wolność tylko dlatego, podobnie jak Ukraina, Białorus , Azerbejdżan, Turkmenistan, Lita, Łotwa, Estonia i inne pastwa. ZSRR nie było w stanie utrzymać swoich wojskowych garnizonów w tych państwach i republikach jak i administracji. Bez sensu było tłumienie zbrojnie powstań bo teren był nie do utrzymania finansowo............................................. ...................................................................................................................... Podobnie było po I Wojnie Swiatowej gdy upadły państwa zaborców. To że pojawiły się nowe państwa osłabiło obecną Rosję i daleko jej do potęgi ZSRR. Było to w interesie militarnym NATO............................................. ...................................................................................................................... A co do podziemia to jak sobie wytłumaczysz że tak szybko zinfiltrowano polskie podziemie - Niemcy nie dali rady przez 5 lat a tu dobry wynik był po 2/3 ?.............................................................................................................. .......................................................................................................................

Tani
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:00

Poczytaj tzw,,Manifest Lipcowy,, I sie kapniesz. Komuchy byly pierwsze i ostatnie. Obiecaly i daly. Narod zakapowal. I po wykletych.

BUBA
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:34

Tak możesz rozpracowywać doły struktur, czyli leśne oddziały a nie całe państwo podziemne......................... .............................................................................................

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:36

"przy tym Oświęcim był igraszką" Wiesz kto i w jakich okolicznościach to powiedział?

bender
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:17

Buba, a ZSRR zbankrutowało ekonomicznie bo tak Gorbaczow kazał, czy dlatego, że imć Reagan narzucił im wyścig zbrojeń, którego nie byli w stanie unieść?

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:35

Bankructwo ZSRR zaczęło się przed Gorbaczowem. Gorbaczow był już tylko grabarzem ZSRR. Wycofywał garnizony, wygaszał konflikty, itd. Wyścig zbrojeń to jedna strona medalu a kryzys światowy to druga strona............ .................................................................................................. Sam wyścig zbrojeń nie spowodował by głodu w Bloku Wschodnim. Przede wszystkim nieracjonalna gospodarka komunistyczna i brak zapotrzebowania na produkty z tej strefy ekonomicznej. Dlaczego w Polsce brakowało np. Dużych i Małych Fiatów a Syrenkę klepano do 1985? Bo Fiaty sprzedawały się na Zachód a Syrena była na rynek wewnętrzny jako tani i prosty w produkcji produkt samochodopodobny. Maluch w 1998 kosztował 11 tys PLN to Syrena miała podobna cenę w 1998 i tak też było w PRL tyle że jej nikt na Zachodzie nie chciał w przeciwieństwie do starszej Warszawy/Pobiedy......................................... ......................................................................................... Waluta RWPG czyli rubel transferowy to była fikcja oficjalnego rynku wewnętrznego Europy Wschodniej. W Polsce istniał nieoficjalny obieg gdzie dominował dolar. Mało kto chciał złotówki czy ruble jako oszczędności a to jasno wskazuje jak słaba gospodarczo była PRL, ZSRR i inne demoludy w latach 70 i 80............................................

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:51

ktoś powiedział: okupacja niemiecka wydobywa z Polaka cechy najlepsze- męstwo braterstwo poświęcenie. Okupacja sowiecka cechy najgorsze- zdradę, zaprzaństwo sprzedajność. Dodaj pragnienie stabilizacji jakiejkolwiek po latach okupacji, długotrwałą infiltrację przez gl, al, sowieckich spadochroniarzy i masz odpowiedź. sowiety upadły bo Regan narzucił wydatki-wyścig zbrojeń i obciął dochody-dogadał się z AS w temacie cen ropy. Sam widzisz jak nasza sytuacja zależy od okoliczności, od otoczenia, ja to nazywam okienkiem czasowym. Dzięki komu mieliśmy to okienko? Gdyby carter zosstał na 2 kadencję byłoby też? Co do zsrr też się mylisz- Gorbaczow przejął władzę i napotkał ZDECYDOWANY OPÓR breżniewoskich struktur. Dlatego z jego inicjatywy była głasnost- czyli inspirowane, najpierw w zakładach pracy, przez kgb-owców wystąpienia przeciw strukturom poszczególnych szczebli władzy. Miało to doprowadzić do spacyfikowania "elyt" lub ich wymiany na tzw reformatorów- cały czas KOMUNISTÓW tylko uznających gorbiego!!!! coś na kształt dzisiejszych CHIN lub NEP-u lenina- też ówczesnej pierestrojki!!! Niestety/stety z czasem to wymknęło się im z rąk, reformatorzy jak mazowiecki, iliescu & com i sam gorbi stracili "waadzę" a wiecznie pijany Jelcyn dokończył

rED
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:32

Daruj sobie te brednie." Bratnia ręka Radzieckiego Narodu" strzelała w tył głowy polskim oficerom.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 04:17

Strzelala,ale Ci dala a nie musiala dac. Przeciez kiedy Churchill zapytal Stalina dlaczego chce Polsce dac Saved in to on mu odpowiedzial,,bo tam stoja radzieckie czolgi,,a dlaczego Wroclaw?, bo tam tez stoja radzieckie czolgi. I co najwazniejsze usunal Niemcow stamtad. Moze to bylo odszkodowanie za te strzaly w tyl glowy. Inni strzelali i nic nie dali.

fanek kacapków
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:29

tania ruska propaganda i kłamstwo smoleńskie, tylko sowieci strzelali w tył głowy Polakom na tak masową skalę.

bender
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:15

Sugerujesz, że Amerykanie i Brytyjczycy też masowo mordowali polskich więźniów strzałem w tył głowy? Nie rozumiem, jak można lubić Stalina, ale rozumiem, że trzeba nieźle nakłamać, żeby wybielić mordercę. Na koniec mały smaczek: 1 sierpnia br. ambasada RFN opuściła flagi do polowy masztu na znak żalu i przeprosin. Ciekawe czy kiedykolwiek podobny gest uczyni ambasada Rosji. Raczej nie, w Rosji Stalin znów jest bohaterskim wodzem.

Tani
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:13

Niemcow mam na mysli przyjacielu. Brytowie i Amerykancy nas sprzedali za Grecje Jaki bohater? Polityk, dal a nie musial dac. Churchill by nie dal nie tylko Szczecina a Wroclawia tez. Na koniec napisz mi przyjacielu za co ruskie maja nas przepraszac? Za 17 wrzesnia? A mysmy pepikow przeprosili za Zaolzie? Ja mam ruskiemu sprawdzac mankiety majac brudny kolnierz? Ribentropp -Molotow ale wczesniej byl Beck. Mam racje czy nie. Czy zlodziej co ukradnie 100 pln jest uczciwszy od tego co ukradnie 1mln pln? Nie, wiec my sa nie lepsi od sowietow. My napadli pepikow, ruscy nas. Ot chyba wsio

fanek kacapków
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:23

Tani. Znowu w pracy? kiedy urlop? pytam bo jak się pojawiasz, to wali niemiłosiernie niemytymi ruskimi onucami, nie czujesz tego? ...rozumiem, próbujesz odwrócić uwagę brudnymi mankietami, zrzucasz winę na innych, ruski złodziej krzyczy łap złodzieja; wsio to taka ruska wioska?

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:05

kolejny laik. Zaolzie było demonstracją i złamaniem Układu monachijskiego. Protestem: nie możecie decydować za inne narody/państwa. Polska NIE była jego sygnatariuszem!, nie uzgadniała tego kroku z berlinem. Beck grał tak jak mu karty pozwalały! Wiesz że generalicja czeska opowiadała się za sojuszem z Polską że wywiady ściśle współpracowały. Do monachium doszło tylko i wyłącznie dzięki beneszowi, jego fobii antypolskiej (wcześniej znany z tego był masaryk), zapatrzeniu we francję i ciągotki prosowieckie!. Czechy w tym czasie mogły się spokojnie obronić w oparciu o sudeckie fortyfikacje ale woleli żłopać piwsko niż walczyć w sojuszu z Polską. Porównanie Zaolzia do 17 września to prostacka ignorancja lub zła wola. My walczyliśmy od pierwszego dnia z sowietami oficjalnie nie walczyliśmy tylko dzięki rusofilskiemu romlowi który skasował nieudolnością Armię Łódź a potem jako samozwańczy dowódca obrony Warszawy wydał ten sławny rozkaz niby w imieniu Naczelnego Wodza. Wracając do Becka tym niby zbliżeniem z niemcami uzyskał gwarancje brytyjsko-francuskie. Stan wiedzy WTEDY był taki że I wojna wybuchła bo WSZYSTKIE gwarancje zostały DOTRZYMANE! Proponowałbym chwilę zastanowienia i analizy faktów zanim napiszesz coś równie nieudacznego. Sprzedanie nas przez brytoli i ROOSVELTA (nie amerykanów) to inna para kaloszy. A co do stalina, to był tylko bufor dla niego i napuszczenie niemców na Polaków z nim jako rozjemcą. I najpierw ZABRAŁ 2/3 terytorium Polski zagwarantowanego w Traktacie Ryskim

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:55

Bratnia rękę Narodu Radzieckiego zapewnili nam Amerykanie - Roosevelt i Anglicy - Churchill.................................................................................................. .................................................................................................................................

Tradycja
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:46

Grunwald byłby idealny

Zbyszko z bogdanca
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:32

Grunwald nie będzie kosztować 2 mld pln rocznie jak wojska amerykańskie w Polsce Błaszczak dawaj KASĘ

ciekawy
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:43

Nowa Dęba po prostu nie nadaje się do stacjonowania Brygady Pancernej. To teren gęsto zaludniony, wywiezienie stamtąd czołgów to już byłby problem. Biegnąca w pobliżu droga Rzeszów Warszawa jest ciągle zakorkowana a samochody jeżdżą tam w żółwim tempie.A poligon to nadaje się dla piechoty , wojsk zmechanizowanych itp, a nie do rozwinięcia brygady czołgów. W Nowej Dębie po prostu nie ma warunków dla jednostki z dużą ilością ciężkiego sprzętu. W Żaganiu jak najbardziej. Na ziemiach zachodnich znajduje się duża ilość przejętych po Niemcach koszar, poligonów i niestety ale albo trzeba by je zburzyć i budować nowe w centralnej i wschodniej Polsce/ gdzie nie ma po prostu na nie miejsca/ albo zagospodarować.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:36

Nie po niemcach tylko po Armii Sowieckiej. Bo te tereny zostaly przez nia zdobyte, przekazane nam z zastrzezeniem. Ze oni potrzebuja tego itego i to dostali. Dzis amerykanie chca tego i tego i to musza dostac.

olej russtrolla
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:15

Nie po armii sowieckiej tylko po Niemcach, bo te tereny kiedyś należały do III rzeszy szwabskiej, pozostawały krótko pod okupacją sowietów, ten tego facet, 'poniał' czy powtórzyć?

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:36

Nie po niemcach tylko po Armii Sowieckiej. Bo te tereny zostaly przez nia zdobyte, przekazane nam z zastrzezeniem. Ze oni potrzebuja tego itego i to dostali. Dzis amerykanie chca tego i tego i to musza dostac.

olej russtrolla
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:15

dla pewności powtórzę, bo troll może głuchy, Nie po armii sowieckiej tylko po Niemcach, bo te tereny kiedyś należały do III rzeszy szwabskiej i pozostawały krótko pod okupacją sowietów, ten tego facet, 'poniał' czy powtórzyć?

Tani
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:37

Co bylo a nie jest, nie pisze sie w rejestr. Niemcy podpisali bezwarunkowa kapitulacje czyli zgodzil sie na wszystko. Oni to dali sowietom a sowieci nam. Inaczej nie moge. Krowa by zrozumiala, ze niemcy w tej sprawie nie istnieja.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 04:54

Facet napoligony nie wozi sie tankow. Tanki sa na poligonie i jada do nich zalogi. Jak trzeba bylo 6 teciakow imitowalo pulk pancerny, robi to sie bez problemu. To juz naprawde musi byc Wielka Wojna zeby pulk pojechal. Goscie to sa ogromne pieniadze u nas nie ma imitatorow Strzela sie tylko amunicja stokowa i oszczedza lufy bomaja zywotnosc. Najbogatsze panstwa swiata limituja uzycie amunicji, bo ich nie stac.

Tani
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:15

Ja w 88r wkladalem do moska 120mm granat. Byl wyprodukowany w.....1953r. Zadzialal jak potrzeba.

fanek kacapkow
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:06

No proszę, ruski troll, a jaki obyty w świecie, wrócił z wakacji na ...Krymie? Tanki to są u was na rusi, a u nas niekoniecznie musi to co na rusi, u nas są imitatory i się nie strzela z byle powodu, na wiwat, nie to co u was na rusi.

Tani
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:44

Tanki sa wszedzie, czolg pochodzi od czolgania do 39 r w polsce nazywali to tankietkami. Moj dziadek byl dowodca dziala i strzelal do tankietek . King Tiger co go zostawili we wsi niemcy to tez dla niego tankietka. Jak to zwali to zwal wiadomo o co chodzi o tank. Kacap to ty, bo to stan umyslu a nie narodowosc. Gdybys byl Polakiem to powinienes to wiedziec bobys mial pra, dziatkow i rodzicow. Ukrainski kacap?

Zmechu 12
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:49

Amerykanie buduja swój poligon w Drawsku pomorskim Bo ten syf co jest i jego gospodarz INSPEKTORAT WSPARCIA po PROSTU NIE dbają A mówimy o taktyce i rozwinięciu szyku bojowego dla batalionu zmechanizowanego i to nie jest nasz SUPER wz76

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 04:25

Facet poligon ma przygotowac wojsko do walki w terenie. Jakie kible, jakie lazienki jakie ogrzewane kwatery? To Armia Zbawienia. Nas komuna rzucila na Tarcze 88 i nic nie bylo bo npl zniszczyl kuchnie i kwatery. 2 tygodnie bez mycia i cieplego posilku i trzeba bylo dac rade. Dzis tylko placz i placz. Ja kontraktu z MON nie mialem tylko mialem i mam obowiazek. Obowiazek maja Ci comaja stosunek pracy. Nowa Deba do niczego sie nie nadaje bo jest za mala. Trzeba na Drawsko lub tzw Trojkat Bermudzki tam mozna.

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:05

Nowa Dęba odzyskała 10 tyś ha i ma być powiększana. Tylko drawski będzie większy. Poligony dziś mają jeden problem: łunia ojropiejska i ekologia! "Nam strzelać nie kazano"- bo się coś np zapalić może. Na drawskim jak sowietom las zasłaniał pole ostrzału to wpuszczali swoich sołdatów lub brygady pilarzy z nadleśnictwa i kilkadziesiąt hektarów wycinano nie patrząc czy stary czy młody las. Dziś to nie do pomyślenia

Inspektor Łysiak
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:23

Nowa dęba to pomysł INSPEKTORAT WSPARCIA Poligon DOBRY do limitowanych testów na,10km Bo dalej stoi STODOŁA Ale to ich flagowy projekt Barany do kwadratu

rmarcin555
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:52

Z sojusznikiem jest jak z kobietą. Jak jesteś interesujący to sama się znajdzie, a jak nie to musisz się namęczyć. Nikt nie chce być w sojuszu ze słabiakiem, a płacenie za sojusz oznacza, że w przypadku prawdziwego zagrożenia, możesz dostać pilny aneks do podpisania. Niestety rządzący uznali, że lepiej płacić niż modernizować armię.

wert
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:57

Wisła II + Narew +- 100mld PLN. Borsuk 25 mld za wersje podstawowe+-10 mld. Gdzie czołgi samoloty drony okręty amunicja? Jak masz 500 mld PLN to wyjmij i już robimy moderkę WP. Wiesz chociaż ile czasu trzeba na opracowanie czegoś przyzwoitego? Nic nie wiesz, wolisz brejzolić pod dyktando polskojęzycznych gadzinówek

Gts
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:30

A jak fakty są nie do obalenia, to robicie z nich wyzwanie w kosmos. To nawet nie jest śmieszne, wasza niekompetencja jest żałosna, a brak jakiejkolwiek samokrytyki sprawia że uważacie się, za nieomylnych wręcz o boskich atrybutach. Szkoda tylko, że wśród specjalistów wywołujecie politowanie.

Marek
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:35

Tyle się tej samokrytyki nasłuchałem od Klicha i Siemoniaka ile kot napłakał. Wcześniej zresztą także niewiele jej było.

sobota, 1 sierpnia 2020, 20:27

Na socjal idzie prawie 50 mld zł rocznie, kasa była, a pis z MON wyprowadzał regularnie po kilka miliardów na zachcianki Antoniego i Jarka. Poza tym czy to nie pis wszędzie się chwali, że dochody państwa są teraz wyższe o 100 mld niż za PO? Nie róbcie sobie jaj, kasa była i pis ją przefikał. Nie ma tu nic z brejzowania, to jest czysta rzetelna krytyka, z która sobie psychicznie nie radzicie. Uważacie że to atak agentów itp a prawda jest oczywista, tylko dla was nie do zaakcpetowania. Po prostu to wy pisowcy zje***liście. Piszesz że wisła i narew to 100 mld, to dlaczego jeszcze kilka lat temu Antek i Mariuszek zaklinali się, że to Wisła to 30 mld zł. Wy tak zawsze klamiecie, odwracacie kota ogonem, a jak fakty w koncu

rmarcin555
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:25

@wert. Z Wisły to została co najwyżej wisełka, a Narwii jako takiej nie ma. Borsuk może będzie, może nie będzie. Wdrożenie do produkcji będzie bardzo drogie. Pytasz co powinno się robić: współpracować tam gdzie tylko się da, bo jesteśmy za mali, aby samodzielnie budować bwp czy czołg, nie mówiąc o całej reszcie. Ale my chcemy robić wszystko. No i wychodzi jak wychodzi. Z bólami udało się zrobić kraba, kalekiego rosomaka i raka. Problem w tym, że te programy już wymagają modernizacji, a nie są jeszcze w pełni wdrożone. Trzeba współpracować. Ale oczywiście ego nie pozwala. Z Francją nie, z Niemcami nie, z Czechami nie. No bo jak to. Wszystko ma produkować Polska Grupa Rozbrojeniowa. Potem przychodzi pani namiestnik Mosbacher i mówi: " będziecie mogli pomalować ciężarówki w programie Wisła". Radość wielka w całym kraju. Piłsudski to było jedno z największych nieszczęść tego kraju. Zacofanie gospodarcze i techniczne II RP to jego wielka zasługa.

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:39

Nieprawda. Inaczej Szwecja nie budowała by niczego poza kajakami. BAP zbudowalismy - i nie wdrożyliśmy, Irydę zbudowaliśmy i nie wdrożyliśmy, Loarę zbudowaliśmy i nie wdrożyliśmy...dlaczego? Bo za rogiem czeka ktoś z pajdą la polityka.....................................

Meska
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:53

Dokładnie. Niektórzy myślą tutaj, że Polska bogactwem stoi, dosłownie śpi na złocie. Rzeczywistość jest taka, że Polska przez dekady jeszcze nie będzie wstanie się sama obronić w potencjalnym konflikcie, jeśli w ogóle kiedykolwiek będzie wstanie. Polska jest skazana na "sojuszników". Czy się to komuś podoba czy nie.

sobota, 1 sierpnia 2020, 13:41

Bo śpi...mamy dużo pieniędzy...problem w tym,że jest państwo źle zarzadzane

Masza i Kasza
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:37

Co ty z tymi trzykropkami? Do szkoły nie chodziłeś, czy z Moskwy piszesz?

mobilnyPL
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:49

....Wisła (kiedy i ile tego i kto tym będzie zawiadywał) Narew to na razie pobożne życzenia. Borsuk za min 2 lata plus....) Czołgi to lata 2030-4020. 2030 to ponoć dopiero pełna gotowość 32 F-35....Himarsy (kiedy i w jakiej liczbie a jakie tam efektory to kto wie) Utrzymanie USA Army w Polsce to jakieś 2 plus mld rocznie. Modernizacja Polskiej Armii wyhamowuje i to gwałtownie o czym niebawem się przekonasz.... OPL to podstawa a tu leżymy więc to co na dole to puszko-cele....MW to....była kiedyś teraz to wiesz.... Podsumowując_ POTRZEB WIELE PIENIĘDZY NIE WIELE a WYBORY których dokonaliśmy uważam za nie trafione....No ale wojny nie będzie....a jak będzie to sojusznicy obronią....wniosek to po co nam WP?....Nie wierzyłem w realizację ustawy 447 ale teraz to raczej pewna sprawa o której milczą media publiczne....Dialogi i przetargi to w dużej mierze ściema polityków której przyklepują wyżsi oficerowie bo belka musi być jak najwyższa BO od tego zależy wysokość późniejszej emerytury.... Smutne lecz prawdziwe. Obym się mylił....niebawem się przekonamy jak jest....

wert
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:13

Kolejny jasnowidz-czarnowidz. Trudno pojąć że samotnej Polski bez sojusznika/ów sowiety bać się NIE BĘDĄ, choćby z tego powodu że wydają 5x tyle ile MY? Pretensje do "żondzoncych" którzy "prywatyzowali", "sprzedawali" za bezcen, godzili się no kolonialny wzrost i "rozwój" przez te minione lata "wolności". Zobacz PKB POlski i Korei Płd w latach 80-tych, porównaj DZIŚ i będziesz wiedział dlaczego te dwa kraje są tam gdzie są- co znaczą DOBRE NARODEWE Rządy! Narew kończy radary, wyrzutnia praktycznie gotowa do produkcji, pociski umową przedwstępna zaklepane z opcją na SkyCeptora. Ty te wybory uważasz za nietrafione ja przeciwnie- są bliskie optymalnym. Na kogo chcesz liczyć? Na całkowicie rozbrojoną i spacyfikowaną ojropkę która na uszach stanie żeby tylko sowiecki miś gniewnie nie mruknął? Prześledź historię Japonii, Niemiec Korei Płd, nawet Chin na przestrzeni ostatnich 70 lat. Źle wyszli na "wasalstwu" wobec USA? Wasalstwo w cudzysłowie bo to była wspólnota interesów, dzisiaj MY mamy taką szansę. Takie okienko czasowe dla Polski otwiera się bardzo rzadko. Ostatnio za Wilsona i Piłsudskiego, wcześniej za Jagiellonów. Potrzebujemy sprzyjających warunków międzynarodowych bo nie mamy 100 mln ludzi, jesteśmy ŚREDNIM państwem. Czy tą szansę wykorzystamy czy zaprzepaścimy jak się często zdarzało, ostatnio np tzw rozpad bloku komunistycznego, to zależy OD NAS! Przeczytałeś raport Departamentu Stanu? Jest tam napisane że nie ma czegoś takiego jak "mienie bezspadkowe" czyli w całości przyjęto naszą argumentację!!! Z wszelkimi konsekwencjami tego stanu rzeczy. Tematu nie należy zamykać tylko wykorzystać do wspólnego dealu z Żydami w kwestii odszkodowań od niemiec! Sami niemiec nie "ugryziemy" wspólnie szansa jest znacznie większa, "prowizji" nie powinniśmy żałować

plusik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:21

Z żydami się dogadać? Czyli że co? Realizacja ustawy 447? Skończ wasz mość wstydu oszczędź sobie

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:46

z żydem zawsze pieniądzem się dogadasz. Niemcy sypnęli im kasą i jak na ulicy choćby w Tel Avivie usłyszą szwargotanie to Ci będą nadskakiwać. Jak usłyszą polski będą pluć. Żadne oficjalne 447 tylko wspólny front odszkodowawczy i wypłacenie odszkodowań obywatelom polskim pochodzenia żydowskiego również. Boli Cię że to znacznie zwiększa szanse?

plusik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:20

Bzdury piszesz Wert. Silna Polska Armia wystarczy by skutecznie odstraszyć Rosję i takie są fakty. Ustępstwa i uzależnienie się od kogokolwiek nie są drogą którą powinniśmy iść. Przykład Ukrainy choćby dobitnie to pokazuje a pamiętaj że jesteśmy w NATO i UE.

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:15

Niemcy przeznaczają ok 50 mld EU, sowieci też mniej więcej tyle. My 10 mld EU. Silną armię zbudujesz jak przeznaczysz na szybko +- 100mld EU potem nie 2% budżetu ale 10%. Stwórz dodatkowo przemysł który obejdzie się bez zagranicy i zapewni dostawy broni i amunicji. Nie zapomnij o rezerwie mobilizacyjnej chyba że żołnierzy będziesz trzymał w walce bez rotacji. Załóż partię, ogłoś ten warunek ludziom, wygraj wybory, zrealizuj ten program. POWODZENIA. Kto tu bzdury pisze?

BUBA
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:43

Czemu Finowie nie robią ze strachu pod siebie jak Prawdziwi Polacy?.... ............................................................................................................................

wert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:20

a potrafisz czytać mapy?

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:56

Potrafię. Granica rosyjsko fińska to ponad 1300 km. Granica polsko rosyjska to 210 km, a polsko białoruska to 418, polsko litewska to 100 km, razem około 700 km strachu, przy czym kierunek zagrożony ofensywą pancerna to 400 km na kierunku białoruskim..... ......................................................................................................

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:20

Czytanie mapy to nie suma granic. To takie drobiazgi jak ukształtowanie terenu, dostępność i parę innych rzeczy. Wygląda że nie jarzysz nic o wojnie zimowej. A słyszałeś dlaczego sowieci na Półwysep Kolski wysłali T-80? I ile? Rozczarowałeś mnie

Kris
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:31

Wert.Odnośnie wątku odszkodowań. To jest chyba to o czym w oficjalnych komentarzach nie można powiedzieć. Myślę, że koncepcja była taka: próbujemy dogadać się z Żydami żeby poparli nas w roszczeniach wobec Niemców bo sami jesteśmy za słabi.Jeśli uzyskamy reparacje to oczywiście wypłacimy im ich " dolę".Summa summarum opłaci się to i zwróci z nawiązką.Niestety coś poszło nie tak.Wydaje mi się , że wpływy sowieckiego wywiadu w Izraelu są większe niż nam się wydaje.

Yy
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:46

Z Zydami sie nie dogadamy bo nie powinnismy w tej sprawie w ogóle z nimi rozmawiać.Moze załóżmy Stowarzyszenie i będziemy domagać się od USA spadku po Polakach którzy zmarli tam i nie zostawili spadkobierców.Czy to ma jakiś sens?Poza tym to są Ci Żydzi którzy w czasie 2WS palcem nie kiwneli by pomóc swoim rodakom w Europie a teraz domagają się ich majątków.Bezczelnosc czystej wody.

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:54

co ma bezczelność do realnej polityki? Mając spacyfikowanych żydów łatwiej będzie złamać naszych jurgieltników. Wśród Polaków nie ma ma jednolitego frontu. Można spokojnie poczekać na zmianę ekipy a potem definitywnie zamknąć temat deklaracją/ustawą/czymkolwiek nowego "rządu POlskiego". W imię dobrych "stosunków"/dymania, jakoś tak. Zadbają o to na bank

Tktkttktk
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:22

Nie mylisz się. Ci z belkami myślą o grupie z której będą iść pod kapelusz i tyle. Odwagi dostają i zaczyną narzekać już po otrzymaniu decyzji z biura emerytalnego

Feluś
piątek, 31 lipca 2020, 22:32

Czad! I to wszystko Pan Prezydent załatwił rozmawiając z tym Guterresem! Jestem pod wrażeniem!

dim
piątek, 31 lipca 2020, 21:15

Bardzo elegancko. Świetna obrona niemieckiej granicy, brawo !

PUNX
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:46

Nie są idiotami jak nie którzy komentujący. Baz nie tworzy się w przestrzeni operacyjnej bo bardzo łatwo można stracić cały znajdujący się tam sprzęt .Proponuję zapoznać się z walkami w Gruzji i Ukrainie .Braniewo, Bratoszewice, Wędrzyn, Giżycko,w najlepszym wypadku cztery baterie strzelające z linii granicznej są w stanie unieszkodliwić w razie konfliktu asymetrycznego 25% naszej armii . W gorszym będą "sklepem z czołgami i sprzętem" dla zielonych ludzików . Proponuję się zapoznać z symulacjami które powstały na temat hipotetycznego konfliktu z Białorusią .

niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:04

Jemu nie przetłumaczysz, zresztą nie ma po co. Kolega Dmitrij tutaj tylko narzeka i straszy Rosją, co to nie oni i czym nie zaatakują.

dim
niedziela, 2 sierpnia 2020, 17:11

I argumentując tak, zasięgami artylerii tudzież rosnącymi prędkościami pocisków rakietowych, za maksymalnie około pół pokolenia, najbliższym "bezpiecznym" miejscem Amerykanów i także dla naszych co lepszych wojsk, staną się Pireneje. Resztę kontynentu pozostawiając tamtym.

Africa Corps
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:28

Dokładne pas taktyczny Odry BRONIĆ bedzie 5Korpus To tylko słaba formacja taktyczna BROŃ OSŁONY rakietowej na,300 km dają Niemcy Czyli Śląsk Brandenburgia Meklemburgia bezpieczne

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 04:48

A przed kim? Zimbabwe?

dim
niedziela, 2 sierpnia 2020, 17:12

A kto odtwarza kolejne dywizje ? Modernizuje tysiące sprzętu, tworzy nowe bronie ? Jasne że jest to mentalne Zimbabwe, TU SIĘ ZGADZAMY !

Tani
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:23

A co maja robic? Popatrz na mape. Gdzie jest NATO. Gdybym byl ruskim to bym robil to samo. Modernizuja bo maja baze. Z tego co tam pisza nigdy NATO nie dalo im gwarancji granic. Nas rosja nigdy niezaatakuje, natomiast czy my nie pojdziemy na Rosje to tego nie jestem pewny. Oni mentalnie nie sa Zimbabwe oni organizuja obrone swojego terytorium. Przed kim? Na pewno nie przed Zimbabwe .

Poznaniak
piątek, 31 lipca 2020, 21:01

Przecież o Poznaniu wiadomo już od jakichś pięciu lat.

Lingwista z Radomia
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:29

Do Błaszczaka dopiero to TERAZ dociera ze ma dowództwo w Polsce a nie ŻENADA MON lizusow

tyle
piątek, 31 lipca 2020, 20:59

Lepszy rydz niźli nic. Niestety góra urodziła mysz i to miniaturkę. Za polskie mld lokowane w amerykański przemysł , należy się Polsce zdecydowanie więcej. Więcej asertywności nasi rządzący w stosunku do amerykańskiej administracji. Weźcie to do serca i naprzód.

Mike Texas USA
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:19

Zgadzam size w 100%. Polska tez powinna zrobić swoje własne plany operacyjne na dwa fronty Suwałki i Białoruś. Panowie z Think Tank w USA nie biorą pod uwagę ataku z Białorusi i to musi się zmienić.

RealMax
piątek, 31 lipca 2020, 21:31

Żeby być asertywnym, to trzeba powiedzieć po angielsku coś więcej niż "haj ar ju" do swojego partnera. Takie rzeczy załatwia się na kolacji bez tłumaczy, a te PISowskie trepy pewnie tylko kiwają głowami "i andrstend maj friend", "of cors may big friend" lub coś w ten deseń.

Rlrlrorro
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:24

Zarobiłe 10 rubli i 5 marek

Tadziu
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:19

TROLLE PiS juz zawyja HAHAHAHA

wert
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:39

oj Tadziu Tadziu. DOKTORA!

Chiny górą
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:37

Na kolacji to knuły barany z PO. Między sobą i z ruską agenturą niskiego szczebla.

harry2
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:29

Prawda!!!!

Łuki
piątek, 31 lipca 2020, 23:45

Przynajmniej nie klęczą w Brukseli i nie liżą butów makreli jak POkemony

C
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:34

Może tak po polsku a nie w pisim języku?

hmchm
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:45

Jeśli chodzi o język dostosowali się do waszego poziomu przecież, więc w czym rzecz?

Tktktk
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:25

Zarobiłeś paczkę czapi

Max
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:27

Za "lizanie" butów Polska dostała miliardy Euro, PIS sprzedał nas z zdjęcie Dudy klęczącego przy biurku Trumpa. Mam pomysł. Poświęcę Ci weekend i zrobimy objazdówkę po Polsce, jak Ci pokaże inwestycje sfinansowane przez złą UE, ty mi pokażesz te sfinansowane przez naszego najlepszego przyjaciela. O.K?

AM
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:07

A który rząd negocjował 1 i 3 budżet z środków UE dla Polski? Pamięć zawodzi ? UE nie daje nic za darmo ! Tyle ze nas nie obroni wyrazie potrzeby gdyż sama jest w wielu sprawach w konflikcie z USA . Zobacz jak Niemcy płaczą że wycofanie wojsk USA z ich terenu to osłabienie NATO! A kto osłabia pakt robiąc interesy z Rosja? Niemcy czytaj UE

RealMax
niedziela, 2 sierpnia 2020, 08:50

Amerykanie też robią interesy w Rosją. Tylko Polakom nie wolno. Jakim cudem Aeroflot cały czas zamawia Boeingi 737 MAX, skoro USA nałożyło na Rosję sankcje ? Możesz mi to wytłumaczyć.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:07

My nie robimy interesów z Rosją? To skąd taki bilans handlowy?

Feluś
piątek, 31 lipca 2020, 22:37

We will do grace, we will do grace my friend!

rrr
piątek, 31 lipca 2020, 20:44

Nic za Wisłą to mówi wszystko dobrze że nie w Zgorzelcu.

gigo
piątek, 31 lipca 2020, 19:19

elegancko. nastepny krok nuclear sharing. kupowac w usa sprzet i starac sie o to.

sobota, 1 sierpnia 2020, 13:44

Wiesz co to jest zbieraczu śmieci pod ambasadą USA i Izraela?

mobilnyPL
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:50

....nuclear sharing w PL?....ty tak serio, na serio poważnie znaczy?....

Marek D.
piątek, 31 lipca 2020, 19:15

Ostatnie decyzje o relokacji wojsk z Niemiec pokazują, że Belgia, nie mówiąc o Włoszech, są dla Amerykanów dużo bardziej poważnymi i wiarygodnymi sojusznikami niż Polska.

Dopytywacz
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:35

O, pan wszechwiedzący! Dostałeś info prosto z kwatery głównej NATO? Skąd możesz wiedzieć jakie jest uzasadnienie takich decyzji? A może jednak militarne lub logistyczne a nie głupkowate politycznie?

poprawka
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:41

*niż Niemcy

rr
piątek, 31 lipca 2020, 20:06

Gadasz bzdury.

Alfret
piątek, 31 lipca 2020, 19:00

Nowa Dęba bylaby bardziej prewencyjna w powiazaniu z brygada pod Warszawa, jej gotowosc w zasadzie musialaby byc 100%, a Zagan to opcja daleko bezpieczna na dowoz obslugi tych czolgow i armatohaubic oraz BWP. Badz co badz rzeki stanowia czasowa przeszkode dla wojsk przeciwnika, ponadto wszystko co jedzie wymaga czasu, aby przejechac kilkaset kilometrow do Zagania.

Arek75
piątek, 31 lipca 2020, 21:18

Nowa Dęba??? Czy ty myślisz, że w amerykańskiej armii decydują ludzie pokroju Macierewicza?

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 04:33

Faceci ND to poletko dosw dla Stalowej Woli. Tam sie mozecie bawic a nie cwiczyc. Juz Torunski byl wiekszy jak ND.Bo na T Dany strzelaly a ND nie bo za maly. Ja tam bylem i nie raz wino pilem. To byl plac cwiczen dla mojej dywizji a potem brygady rez, wiec go znam

Alfret
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:44

Nowa Deba szachuje zarowno kierunek bialoruski jak rowniez ukrainski, razem z Warszawa tworza cos w rodzaju nozyc kastracyjnych dla potencjalnych atakow z tego kierunku. Wydaje sie rowniez, ze tutaj odwrot nastepuje na Slowacje, gdzie uksztaltowanie terenu jest raczej skaliste.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:12

Ona nic nie szachuje, to jest poletko za male do cwiczen brygady. Wez sobie kup mape a potem pisz. Z moska 120 mozesz strzelac, o rakietach zapomnij. Gdyby to wzieli amerykanie byli by idiotami. Do szkolenia wojska ten teren sie nie nadaje. Nadaja sie za to po sowieckie poligony bo sa duze. Trojkat Bermudzki czyli Zagan ,Zary Krosno Odrz.to jest to jak pisza pepiki. Tam mozna.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:12

Ona nic nie szachuje, to jest poletko za male do cwiczen brygady. Wez sobie kup mape a potem pisz. Z moska 120 mozesz strzelac, o rakietach zapomnij. Gdyby to wzieli amerykanie byli by idiotami. Do szkolenia wojska ten teren sie nie nadaje. Nadaja sie za to po sowieckie poligony bo sa duze. Trojkat Bermudzki czyli Zagan ,Zary Krosno Odrz.to jest to jak pisza pepiki. Tam mozna.

wert
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:30

amerykanie mocno obsiedli nasze poligony- ćwiczą b dużo. Jeśli z tego powodu Nowa Dęba została dedykowana Żelaznej to ok

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 08:56

Ona nie Zelazna tylko Blaszana. Reszty nie chce mi sie pisac.

Feluś
piątek, 31 lipca 2020, 22:45

Rany jeśli nie, to może by go wypożyczyć do USA!

Wór
piątek, 31 lipca 2020, 20:51

Może o to chodzi by nie zdążyć.

Zastanawiający się
piątek, 31 lipca 2020, 19:58

Nowa Dęba byłaby idealna, i taki był chyba pierwotny plan.

Kot w butach
piątek, 31 lipca 2020, 18:33

Znamy od 2017 a BŁASZCZAK myślał ze,ich pośle za,WISŁĘ Sam masz tam czuwać i BRONIĆ polski a nie TYLKO kota PREZESA

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:16

Na Abramsy za wisle to smierc. To teren max 50ton i nie ma dyskusji tylko mapy. Kupcie sobie mapy wojskowe tam pisze. Abrams do Wisly za wisle Leo2 pl i teciak

Rhotax
piątek, 31 lipca 2020, 17:06

SUPER !!! Mam nadzieję że zawsze przy okazji Zapad 2021 i 2025 - pełne siły będą ćwiczyć przy granicy z Białorusią (do 60 km od granicy z RP - Zapad FR ćwiczy na 4 poligonach żeby zrobić myk przez granicę i atakuju !!! ) oraz przy Kaliningradzie -- bo z tych kierunków nadejdą uderzenia "wyzwolicieli prawosławnych ciemiężonych przez katolicki rząd w Wa-wie " taka retoryka będzie Sputnika na bank w razie ataku Ich Tam Niet-ów . (mnie ateistę też ciemięży :) ... ale już lepszy niż Putino-reżim i pijane gieroje na ulicach .

Bartholem
piątek, 31 lipca 2020, 20:00

Katolicy zawsze byli agresywni. Historia to potwierdza. Począwszy od Konstantynopola. Odpowiedzialni są za wiele zła. Tak więc mają rację , że się obawiają katolickich rządów z Warszawy.

Rkrkr
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:26

Zarobiłeś 10 rubli, 10 marek, 10 euro

starszyna Iwan
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:38

Co paliłeś? Wyraźnie ci szkodzi.Zmień dostawcę.

Chiny górą
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:41

Nie przejmuj się tak bardzo katolikami. Przejmuj się islamem jaki u was w Rosji zapanuje.

mobilnyPL
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:52

....gada bez sensu ale ja proponuje nie przejmować się losem Rosji i Rosjan bo widzę że bardziej jej los was obchodzi niż samych Rosjan a tym że Europa się islamizuje....

Podbipięta
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:30

Łże jak Moskal..polskie przysłowie z XVI wieku,,

Jerry
sobota, 1 sierpnia 2020, 08:32

Pitolicie Hipolicie

Zastanawiający się
piątek, 31 lipca 2020, 16:33

Wyraźnie wydać, że podobnie jak 11 i 12 dywizja, Amerykanie przygotowują się do zajęcia Berlina. A tak poważnie, to umiejscowienie Amerykanów w zachodniej części Polski to porażka również dla krajów nadbałtyckich.

sobota, 1 sierpnia 2020, 09:45

Wg ruskich trolli, gdy wojska na wschód od Wisły to źle. Jednocześnie, gdy wojska stacjonują na zachód od linii Wisły to też źle.

Zastanawiający się
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:37

Jesteś dla siebie zbyt surowy.

Podbipięta
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:32

Łżą jak to Moskale..

Alfret
piątek, 31 lipca 2020, 19:03

Te czolgi T72 i PT91 z jakiegos powodu trzymaja ze wzgledu na ich posredni tonaz. Czolgi typu Leopard i Abrams wymagaja stabilnego terenu do przejazdzki. Na bagnach latwo jest utonac, czy najzwyczajniej zakopac sie.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 04:46

Nie posredni tonaz tylko rezerwa, nasz kraj ma rezerwy ludzkie przeszkolone w obsludze sprzetu. Dla nich musi trzymac bron na jakiej byli szkoleni.

Sam
piątek, 31 lipca 2020, 19:02

Jak to mówią lepszy rydz niż nic. Ale poważnie mówiąc to czego oni na wschodzie mieli by bronić jak większość zachodnich fabryk jest przy Odrze.

PRS
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:55

Stalowa Wola, Mielec, Nowa Dęba, Elektrownia Połaniec to tak w pobliżu. Parasol OPL z automatu...

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:18

A Rzeszow stolica wojewodztwa to co?

niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:16

Dziura, po prostu dziura... parę wywrotek ziemi i może da radę ziemniaki posadzić...

marian
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:05

Jeżeli uważaliby nas za prawdziwych sojuszników, to zaraz po wejściu ruskich na Białoruś powinni bronić nas na terenie Białorusi. Jeżeli postąpiliby inaczej, a raczej postąpiliby inaczej, oznaczałoby to tylko jedną wielką ustawkę na której my tylko stracimy. Mu przecież broniliśmy ich na terenie Iraku i Afganistanu, a nie na terenie USA.

Oset
piątek, 31 lipca 2020, 18:45

Przecież każdy wie że wschodnia flanka pójdzie się walić w razie konfliktu, więc nikt nie wystawi komponentu na natychmiastowe porażenie wbronia krótkiego i średniego zasięgu. Do tego musicie wiedzieć że atak na Polskę nie powoduje że oddziały NATO wejdą automatycznie do walki z Rosją. To się może stać za zgodą wszystkich członków NATO czyli po kilku dniach gdy front będzie na Wiśle.

Tani
niedziela, 2 sierpnia 2020, 04:42

Facet nie pisz farmazonow jesli UW nie mial planow ataku na NATO to tym bardziej Rosja. Jesli jestes Polakiem to powinienes wiedziec ze juz dawno byly minister obrony RSikorski opublikowal wszystkie mapy operacyjne UW. Pisac ze napadnie naPolske Rosja to jest debilizm. Rosja nie jest militarnie zdobyc malej Finlandii a co dopiero Polski.

wert
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:59

Układ Warszawski nie miał planów ataku na NATO? Rosja nie ma planów ataku? Chopie, kajś Ty sie ulung?

Fmfmfm
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:28

Poprawka: żadnego frontu nie będzie bo u nas zawodowi pójdą na L4 lub opiekę na kogokolwiek a jednostek mamy rozrzuconych po kraju co kot napłakał

Kasander
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:57

Jak w kółko można powtarzać takie bzdury.Co ty sobie myślisz, że twoja putinowska armia jest niewidzialna? A może nietykalna? Na pewno wszyscy będą grzecznie czekać aż podejdziecie pod polską granicę i zaczniecie w nas naparzać. Jakiś ty pewny siebie. Już raz dostaliście w d..ę na Wiśle i możecie ponownie. Hitler też wam nakopał bo nie mógł spokojnie patrzeć jak szykujecie atak na Rzeszę. Najpierw dogadajcie się z Łukaszenką czy chce nadstawiać kark za Putina. U Ukraińców macie przerąbane i bez walki nie przejdziecie. Są takie oddziały NATO (bataliony) które natychmiast wejdą do walki z rosyjską agresją na Polskę lub kraje bałtyckie.Wejdą bo nie będą miały wyjścia. Są też takie oddziały, które zrobią to w krótkim czasie . No i na koniec wystarczy samo zaangażowanie USA by wam dokopać. Amerykanie nie potrzebują niczyjej zgody na walkę z Rosją.A my staniemy wam kością w gardle. Jak zawsze zresztą...

Alfret
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:47

W przypadku kiedy uklad o nierozprzestrzeniniu broni sredniego zasiegu juz nie obowiazuje pisanie o "porażenie bronia krótkiego i średniego zasięgu" nie ma raczej najmniejszego sensu.

piątek, 31 lipca 2020, 19:26

Mowa jest o wojskach amerykańskich, nie szeroko rozumianego NATO. Co mają inne kraje NATO do tego? Przecież nie przeszkodzą US gdy ta będzie chciała walczyć.

Tweets Defence24