Błaszczak: więcej Amerykanów, czyli wszystko "zgodnie z planem"

30 lipca 2020, 09:52
Błaszczak
Fot. MSWiA/flickr.
Reklama

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak.

W środę minister obrony USA Mark Esper poinformował, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Esper wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch. We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM). Zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego

Do tych informacji odniósł się szef MON. "Wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA oraz powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych. Sekretarz Mark Esper potwierdził dziś nasze ustalenia i wskazał na możliwość dalszego zwiększenia liczebności amerykańskich żołnierzy" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Szef Pentagonu oznajmił również, że strona amerykańska "planuje rotację do Polski +przewodniego elementu+ nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA" po podpisaniu przez Warszawę "porozumienia o współpracy obronnej i umowy o +podziale obciążenia+, tak jak zostało wcześniej obiecane". Amerykański minister obrony dodał, że "być może są również inne możliwości, by skierować do Polski i krajów bałtyckich dodatkowe siły".

Esper dodał że Stany Zjednoczone zamierzają rozpocząć złożoną operacje przemieszczenia wojsk "tak szybko, jak to możliwe". Jej początek zaplanowano już na najbliższe tygodnie. Szef Pentagonu szacuje, że będzie ona kosztować kilka miliardów dolarów. Wojska USA "mają zostać przemieszczone, by być lepiej umiejscowione na rywalizację mocarstw" - zapowiedział Esper. Wyraził przekonanie, że krok ten wzmocni NATO.

"Ograniczamy naszą liczbę (żołnierzy w Niemczech), gdyż oni nie płacą rachunków, to bardzo proste" - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump. O swojej decyzji w tej sprawie amerykański przywódca poinformował już 15 czerwca. Argumentował to tym, że Niemcy za mało wydają na obronność.

W lutym Pentagon zdecydował o reaktywacji V Korpusu po siedmiu latach od jego rozwiązania. Jednostka z główną kwaterą w Fort Knox w Kentucky ma być operacyjna od jesieni. Wśród celów V Korpusu jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do działania w Europie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Reklama
andys
środa, 19 sierpnia 2020, 13:34

1. "Wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA oraz powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych. Sekretarz Mark Esper potwierdził dziś nasze ustalenia i wskazał na możliwość dalszego zwiększenia liczebności amerykańskich żołnierzy" Prosze powiedzieć coś o tym planie. Co to za plan? 2. "Wojska USA "mają zostać przemieszczone, by być lepiej umiejscowione na rywalizację mocarstw" - zapowiedział Esper. Wyraził przekonanie, że krok ten wzmocni NATO." A wiec wydało się - nie chodzi o bezpieczeństwo Polski, ani nawet Europy , a o interesy USa w rywalizacji mocarstw, zapewne chodzi głównie o konflikt z Chinami. Jaki interes w tym ma NATO oraz UE? Nie widzę, nie słyszę! 3. ""Ograniczamy naszą liczbę (żołnierzy w Niemczech), gdyż oni nie płacą rachunków, to bardzo proste" - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump. " Dobrze, a jesli Polska , z jakiegos powodu, będzie miała kłopoty z placeniem rachunków USA (kryzys, potrzeba wprowadzenia jakiegoś 1000+ itd) to Amerykanie sie wycofają z Polski? 4. Oj, ludzie, ludzie- nie wszystko to takie proste jak wydaje sie entuzjastom!

andys
wtorek, 1 września 2020, 12:47

"...powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych.." to jest kluczowe stwierdzenie ministra. Czyli teren Polski bedzie miejscem siedziby głównych sił USA w Europie, zastępując w ten sposób Niemcy. Czy jest na to zgoda Polaków? Czy warto podstawiać sie pod rosyjskie rakiety w imie globalnych interesów USA?

andys
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:41

Zastanawiam się, na ile polityka Trumpa to polityka USA. Przecież Trump przegra najblizsze wybory - tak przynajmniej twierdzi większość obserwatorów. I co wtedy? Czy bedzie kontynuacja?

Erer
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:38

A ja i tak chce, aby w Polsce stacjonowały na stałe wojska amerykańskie.

Biel45
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:01

Nie chcę amerykańskich wojsk na Polskiej ziemi.

Er
środa, 12 sierpnia 2020, 11:01

Polacy się cieszą z obecności USA w Polsce, bo rozumieją czym jest ruski imperialny pęd do Europy.

andys
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 15:57

Co to takiego "....ruski imperialny pęd do Europy"?

jesud
piątek, 31 lipca 2020, 15:48

Polacy są bezbronni wobec „amerykańskiej agresji”. Żołnierze USA nie podlegają Polskiemu prawu. W umowie o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczpospolitej Poskiej jest zapis o odpowiedzialności prawnej amerykańskich żołnierzy. Zgodnie z nim Amerykanie podczas służby w bazie nie podlegają polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Naprawdę istnieje podpunkt, zgodnie z którym w niezwykle ważnych sytuacjach dla państwa, Polska zachowuje pierwszeństwo jurysdykcji. Jednak nie określono kto, oraz w jakich przypadkach będzie to wyznaczać. Dlatego często przed wszczęciem postępowania sądowego Stany Zjednoczone wycofują swoich żołnierzy z kraju, ponieważ władze USA nie są oczywiście zainteresowani w tym, żeby pogorszyć reputację swoich sił zbrojnych. Ale co to blaszczaka obchodzi.

Michał
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:34

I tak chce aby w Polsce stacjonowały na stałe wojska Amerykańskie.

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:46

Konrad Mazowiecki też chciał Krzyzakow i wyszlo to nam jak wyszlo. Ja nie chce

andys
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:44

Ja tez nie chcę. Gwoli ścisłości - Krzyżacy nie mieli, gdzie się wycofać z Polski, Amerykanie -mają.

Polak z Polski
piątek, 31 lipca 2020, 13:09

Trump dał zielone światło Rosji do zajęcia Białorusi a może i czegoś więcej. Dla Polski, Ukrainy i państw Bałtyckich to katastrofa.

ktos
piątek, 31 lipca 2020, 11:05

A jak wycofaja wszystkich zolnierzy z Europy to NATO bedzie niepokonane!

andys
poniedziałek, 7 września 2020, 19:35

Tak prawde powiedziawszy to Trump (i USA) w Europie żadnych interesów nie ma, prócz ekonomicznych, on by widział Europe jako rynek zbytu produktów amerykańskich i tylko. My, Polska i kilka innych państw-entuzjastów USA, potrzebni jesteśmy , aby "szturchać" Rosje i UE , ot tak bez wiekszego przekonania, aby stwarzać atmosfere zagrożenia i wielkiej potrzeby zakupu przez te państwa uzbrojenia amerykańskiego.

fflyer
piątek, 31 lipca 2020, 01:22

Choćby u nas było nawet sto tysięcy Amerykanów to i tak nie mamy pewności czy dowództwo USA nie zechce ich oszczędzić w razie ataku na Polskę i czy będą chcieli bić się i umierać za nasz kraj tak jak za własną ojczyznę nawet ci z tzw. szpicy natowskiej. Co więcej artykuł 5 Nato można różnie interpretować i skierować pomoc np. po 10 dniach gdy będzie za późno bo mogą pojawić się"problemy" np. ze sprawnością logistyki. Dodatkowo w pierwszych dniach, tygodniach może pojawić się inna pomoc wyrażona przykładowo w zrzutach karabinów, moździeży, konserw, namiotów itp. a dużo póżniej pojawią się twarde siły bojowe jednak sami nie przetrwamy wielu dni bez konkretnego wsparcia przy obecnym stanie modernizacji armii. To tylko przykłady, ale mądre powiedzenie mówi: MASZ NA KOGOŚ LICZYĆ - LICZ NA SIEBIE! Już historia to pokazała w 1939roku i czas wyciągnąć wnioski. NATO jest potrzebne i wręcz nam niezbędne lecz jeśli mamy się czuć naprawdę bezpiecznie to sami musimy być najpierw silni a potem liczyć na pomoc z zewnątrz a nie naiwnie opierać się na politycznych zapewnieniach.

Pentagram
piątek, 31 lipca 2020, 11:58

KOLEGO update Amerykanie buduja lotnisko w Starachowicach NA te swoje zrzuty Samo DOWÓDZTWO 5 GO Korpusu potrzebuje 380 ton SPRZĘTu operacyjnego i to nie sa konserwy

rrr
czwartek, 30 lipca 2020, 23:14

Finlandia, Szwecja, Dania, Litwa, Polska, Ukraina, Rumunia, Turcja to jest materiał na realny sojusz geostrategiczny. Tu powinna być większą współpraca od uzbrojenia zaczynając, z USA Patrioty i myśliwce i na razie wystarczy.

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 16:35

Błąd. "Krzyżacy" w Polsce i choć Pomorza nie wezmą ale kasę 447 na pewno i to na nasz koszt oraz kosztem własnej armii. Co do Trumpka to gada bajki ale co gorsza u nas to kupują bo że w USA to mnie nie dziwi. Szkoda słów

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 12:38

Oj boli was, boli ze sami zapraszamy sojuszników a wasze rosyjskei hordy wykopalismy z Polski:)

Czesiu 112
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:04

Ładny sojusznik któremu trzeba zapłacić 90% kosztu pobytu, kupić uzbrojenie bez przetargu i to przeciw komu Rosji która ma problemy żeby poradzić sobie z Ukrainą i ponoć ma tak przestarzałą broń że nasze F35 zniszczy ly by wszystkie rosyjskie mysliwce zanim piloci zdarzyli by wypić szklankę wodki

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:48

Ty nikogo nie zapraszasz a ja jako Polak was nie chce u siebie

Fanek kacapkow
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:54

To kup sobie daczę pod Moskwą.

Gvalch'ca
czwartek, 30 lipca 2020, 15:26

Trump wycofuje z Niemiec 12 tys. żołnierzy poważnie osłabiając zdolności do skutecznej obrony sojuszników z Europy, a Błaszczak się cieszy, bo dzięki temu do Polski trafi stu żołnierzy więcej na rotację - czy ci partyjniacy są głupi, czy tylko nas za takich mają?

fifi
piątek, 31 lipca 2020, 11:39

Obstawiam dwa w jednym :).

JB
czwartek, 30 lipca 2020, 19:09

Po czym wnosisz, że się cieszy? Jest to raczej dobra mina to złej gry, bo w Polsce nie uznaje się konceptu błędu i korekty, tylko od razu określa się kogoś mianem przegranego. Gdybym miał się pokusić o ocenę, to jest to efekt braku porozumienia pomiędzy USA i Polską podczas wizyty PAD w Waszyngtonie. Amerykanie podbili teraz stawkę i ... przestrzelili w mojej ocenie. Tak naprawdę upokorzyli nasz Rząd w oczach Polaków i Sojuszników, a to może zmusić Polskę do szukania innych rozwiązań i zmniejszenia się orientacji na USA. I tak dokładnie ja bym zrobił, gdyby potwierdziły się moje odczucia. Sprzęt wojskowy kupić możemy, ale o stałej obecności, ani nawet o wsparciu przez Polskę Ameryki mowy by już nie było. Kto wie, może to dobry czas, aby zaproponować Pekinowi kilka projektów w ramach Pasa i Szlaku.

Fanklub Daviena
piątek, 31 lipca 2020, 11:40

Oczywiście, że w Polin uznaje się koncept błędu - oskarża się o niego poprzednio rządzące ugrupowanie polityczne. Korekty też są zawsze stosowane: w postaci usunięcia ludzi mianowanych przez poprzednio rządzących i zastąpienie ich własnymi! :)

rrr
czwartek, 30 lipca 2020, 23:19

10/10 np. są teraz jakieś problemy z górnictwem Pekin na pewno mógłby jakoś pomóc, tylko bantustany rezygnują ze swoich surowców naturalnych.

Max
czwartek, 30 lipca 2020, 21:27

Teraz to sobie mogą zmieniać orientację. ubrali nas w kontrakty na uzbrojenie na 20 MLD USD, drenując budżet MON na co najmniej 10 lat, bez żadnych korzyści dla naszego przemysłu. Nie wspomnę już o długoterminowych umowach na dostawy gazu, w formule take or pay. Jesteśmy uwaleni przez tych zdrajców na dziesięciolecia.

Tadziu
czwartek, 30 lipca 2020, 18:50

Kolego to GŁUPEK ale po gastronomicznej zawodowej

Szept
czwartek, 30 lipca 2020, 15:14

Niech się na mnie pan minister obrazi ale w mojej opinii jest Pierwszym Kosmitą RP i taki tytuł powinien dumnie nosić. Cała polityka wojskowa PIS wpadła właśnie do śmietnika, z pobliża Polski ubywa 12k żołnierzy, wzmocnieniu ulegają Włochy, Belgia i Rumunia, my dostaniemy coś symbolicznie rotacyjnego jak rząd podpisze korzystną dla USA umowę na stacjonowanie (czyt. jak się bardziej wypniemy). I kiedy to wszystko się dzieje pan Kosmita mówi oczywiście coś przeciwnego niż widać w wypowiedział Amerykanów, komentatorów, ekspertów czy zwykłych rozsądnie myślących ludzi. Faktem jest że nasza polityka zagraniczna leży ale pomiędzy tym że coś leży bo rządzą nieudacznicy/lenie a nierealnym postrzeganiem otaczającego świata jest spora różnica. My sobie tu budujemy trójkąciki, kwadraciki a z boku zapadają ważne dla Europy decyzje, bez naszego udziału, ba patrząc na pana ministra wydaje się że bez naszej świadomości.

rrr
czwartek, 30 lipca 2020, 23:36

Akurat ten MON jest najlepszy od dłuższego czasu jedyna wpadka to chyba Homar, to że rządzą pacyfiści humaniści a Amerykanie nie mają zasobów i wolnego wojska i jadą na oparach wiarygodności to inna sprawa.

Darth Vader
czwartek, 30 lipca 2020, 18:52

Tytuł Kosmity Roku nadaję Ja I jest już zajęty PRZEZ Adriana

wills
czwartek, 30 lipca 2020, 15:06

i bardzo dobrze

Wojtekus
czwartek, 30 lipca 2020, 15:00

Okret tonie ale "wszystko zgodnie z planem". Nierozumiem jak Polska jest wzmocniona przez wycofanie 12 tys zolnierzy amerykanskich z odleglosci kilkuset kilometrow od naszych granic? Ponad polowa wraca do USA a reszta do Wloch i innym krajom. Strykery w Rumuni to dobra wiadomosc ale dowodztwo operacyjne samo z siebie nie jest tym na co oczekiwalismy. Samo dowodztwo nas w zaden sposob nie wzmocni. Nadzieja jest ze po wyborach prezydeckich Joe Biden wysle do nas wiecej wojska aby w koncu postawic sie Putinowi. Jednym problemem jest niestety pogon PiSu przeciw homoseksualistom co napewno bedzie negatywnie odbierane w bialym domu. Czyli bedziemy miec wszedzie wrogow.

Pentagram
czwartek, 30 lipca 2020, 18:55

Jeżeli wygra Joe to nie tylko ta flanka NATO będzie zagrożona ale i CAŁE negocjacje START

Gvalch'ca
piątek, 31 lipca 2020, 09:11

ale zauważyłeś, że to nie "lewak" Obama wycofuje wojska z Europy, a prawilny Trump - ponoć wielki przyjaciel Polski

asf
czwartek, 30 lipca 2020, 14:56

Wycofywanie przez USA żołnierzy z Europy to wg MON "Wszystko zgodnie z planem!.." ?

Ustawiator
czwartek, 30 lipca 2020, 18:49

Błaszczak zaplanował za Yrumpa a Adrian mu to.przekazał w Waszyngtonie FARSY cz5

uden
czwartek, 30 lipca 2020, 14:43

Na 242 lata istnienia ameryki to rozpętała ona 392 wojny, Rosja 44. No to mamy przechlapane.

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 12:40

Wystarczy jedna wojna jaka zaczęła Rosja czyli IIWŚ wioec siedz lepeij cicho.

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:48

A wy zmierzacie do trzeciej trollu

Grzesiek
czwartek, 30 lipca 2020, 18:55

Proszę je wszystkie wymienić chronologicznie

Stary Grzyb
czwartek, 30 lipca 2020, 18:10

Niezależnie od tego, że bredzisz, to w ciągu ostatnich 242 lat, ile wojen Ameryka prowadziła przeciw Polsce, a ile Rosja, i jak długo Ameryka okupowała polskie ziemie, a jak długo Rosja?

Fanklub Daviena
piątek, 31 lipca 2020, 11:55

Po tym co USA urządziły Polsce po 1989 straty są jak po IIWŚ. Polska straciła 75% przemysłu (III Rzesza czy Jugosławia po przegranych wojnach 40%), jak w IIWŚ 1/4 ludności (szczęśliwie większość nie została zamordowana, choć były niezliczone samobójstwa z biedy i śmierci z braku opieki medycznej, większość "tylko" wyemigrowała - ale skutki demograficzne są nawet gorsze niż po IIWŚ, bo wyemigrowali młodzi, operatywni i wykształceni), Polacy utracili większość majątku narodowego i technicznie, naukowo, kulturalnie cofnęli się o dziesięciolecia (porównując relatywnie do krajów, które przepędziły amerykańskie "Brygady z Marriotta", ale nawet w skali bezwzględnej - utraciliśmy przemysł okrętowy, elektroniczny, aparatury chemicznej, farmaceutyczny, lotniczy, kosmetyczny, zbrojeniowy, przetwórstwa spożywczego, tkanin technicznych itp. - teraz coś, co za PRL "na fuchę" było do zrobienia w każdym mieście wojewódzkim za parę flaszek wódki, np. zmikronizowanie suszonych ziół do kosmetyków, teraz wymaga milionowych zleceń dla szwajcarskich czy niemieckich firm... Teraz nawet wirówkę do śmietany trzeba sprowadzać ze Szwajcarii - staliśmy się III Światem!) - to wystarczy, bym nie lubił amerykańskiego okupanta Polin? :)

Olej rustrolla
środa, 5 sierpnia 2020, 00:23

Typowa rosyjska dezinformacja, troll wciela się w rolę ruskiego ekonoma i udowadnia, że po wyrzuceniu rusków z Polski po 89r nasz kraj gospodarczo i cywilizacyjnie cofnął się w rozwoju, dzięki pomocy oczywiście USA, ( a czemu nie Niemiec?) z rozrzewnieniem wspomina czasy PRLu, że co dwie flaszki to nie jedna, wyrażając żal, że obecnie nie mając ŻADNEGO przemysłu kupujemy wszędzie tylko nie u ruskich.

nom
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:48

troll bredzi tak podsumowac mozna twoj wpis

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:41

Skończyłes wypisywac te brednie zdrajco i spzredawczyku? jedynym okupantem w Polsce były rosyjskei hordy które już wygonilismuy z naszego kraju. wiec też spadaj do swoich nowych panów w Moskwie.

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:50

Holocaust indianom zgotowaliscie i wyzyskiem afroamerykanow potege zbudowaliscie na spolke z wojnami swiatowymi wiec mi trollu nie trolluj bo wali Na kilometr dziadu jeden

Fanek kacapkow
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:59

Plusik, prześpij się, za dużo emocji na dzisiaj, jutro kupisz sobie wigwam i pióropusz, będzie dobrze, zobaczysz.

czwartek, 30 lipca 2020, 17:55

Rosja rozpętała jak dotychczas największą wojnę, także tego...

Zaq
czwartek, 30 lipca 2020, 14:40

Mariusz jeszcze do Ciebie nie dotarło że amerykanie pokazali ci środkowy palec zyskają Włochy i Belgia a ty wysyłałeś mld dolarów za ocean. Naiwny jesteś jak dziecko.

Kot w butach
czwartek, 30 lipca 2020, 18:28

Mariusz idzie w zaparte Ma to po PREZESIE

BUBA
czwartek, 30 lipca 2020, 17:45

Historia sie powtarza. Kiedys to do Francji wysylano miliardy i niwzle na WP zarobili a potem w 39 zostawili. Teraz jest USA ... przyklad - Kurdowie

efel
czwartek, 30 lipca 2020, 14:38

Jak można tak nisko upaść.

Fanklub Daviena
czwartek, 30 lipca 2020, 14:29

Błaszczak to taka współczesna Wandzia Wasilewska a PiS to taki współczesny Związek Patriotów "Polskich"... :)

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 12:41

Funku, takich jak ty zdrajców i sprzedawczyków Targowicy to Polacy wieszali za Kosciuszki.

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:50

K....historii sie doucz dziadu

Tadziu
czwartek, 30 lipca 2020, 18:27

Kolego nieprawda Wanda BYŁA kochanką Stalina

:)
piątek, 31 lipca 2020, 11:42

Bo nie chciała Niemca.A akurat w Wiśle był wyjatkowo niski stan wody.Wybrała mniejsze zło .

BUBA
czwartek, 30 lipca 2020, 17:46

Wybory byly - co wybrales to jest ...

Dudley
czwartek, 30 lipca 2020, 13:31

Tylko dlaczego w ogromnej większości Amerykanie dyslokują siły do Włoch i Belgii, które płacą jeszcze mniej jak Niemcy, i na pewno nie maja dużo wspólnego ze wzmocnieniem flanki wschodniej. Ciekawe jak długo Płaszczak będzie zaklinał rzeczywistość, amerykańskie f16 będą skuteczniejsze w działaniu z Italii jak z Niemiec. Żenada, podeślą nam 100-200 (jak zapłacimy ) żołnierzy do dowództwa w Poznaniu. A my potrzebujemy zespołu brygadowego na Mazurach i elementów brygady lotnictwa bojowego US Army z AH64 np w Powidzu.

klawiatura
czwartek, 30 lipca 2020, 13:24

hahahaha, ograniczamy naszą liczbę (żołnierzy w Niemczech), gdyż oni nie płacą rachunków. Pytanie czy budżet polski to wytrzyma ? :-) Niżej się już nie da...

rozbawiony
czwartek, 30 lipca 2020, 13:22

Brednie . Dowództwa i sztabowcy odstraszą Rosję ? Gdzie są nowi żołnierze liniowi , Bradleye , Patrioty , F-16 - nic z tego nie dotrze . No ale przecież w razie W najłatwiej ewakuować dowództwo.

bender
piątek, 31 lipca 2020, 14:58

Dowództwa mają to do siebie, że przygotowują plany. A jak są plany, to wojsko wie co ma robić. Ergo dowództwa V korpusu w Polsce to dobra informacja.

Ruski A2/AD
czwartek, 30 lipca 2020, 13:19

Całą flota sewastopola u ruskich HAHAHAHA NAWET zabrali te kutry z kerczu

Zmechu 12
czwartek, 30 lipca 2020, 13:17

Pozdrawiam kolegów z Drawska Przynajmniej dali sie popatrzeć przez celownik Pełna gama komputerowa Chce się żyć

mobilny
czwartek, 30 lipca 2020, 16:37

....jasne....Oni u nas a nasi z kosami i krzyżem....

Fanklub Daviena
czwartek, 30 lipca 2020, 13:03

Te formacje są złożone z agentów CIA, którzy chcą obalić Łukaszenkę tak aby wyglądało że to sprawka Rosjan #potwierdzone_info

nom
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:51

taa a jak wam w rosji nie obrodzi pszenica to winna stonka zrzucona przez CIA

Davien
piątek, 31 lipca 2020, 12:43

Info potwierdzone prze Łżewrowa i sprzedawczyków jak funek:)

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:50

Dziadu jeden nie trolluj

Autor
niedziela, 2 sierpnia 2020, 11:57

Następnym razem jak będziesz coś komentował postaraj się o merytoryczne argumenty bo jak na razie to wyzywasz wszystkich od ruskich trolli. Dzisaj każdy kto prezentuje niewygodne fakty to dla Ciebie troll. I piszesz nie wyraźnie bo dłonie i usta masz pełne American dream if You know what i mean ;]

Fanek kacapków
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:08

Są fakty i ruskie fakty, widzisz różnicę? Nie bardzo? To poczytaj sobie o wojnie informacyjnej i dezinformacji, if you know what i mean.

Max
czwartek, 30 lipca 2020, 17:03

Czyli powtórka Majdanu.

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 16:36

Tego nie wiem ale prowokacja to jest akurat pewne

czwartek, 30 lipca 2020, 21:25

Putinowska tak jak na Ukrainie.

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:51

Nie banderowska jak w Polsce

Baranek
czwartek, 30 lipca 2020, 12:55

Idąc tropem Błaszczaka to Amerykanie przejmują zachód polsku jako ich pas taktycznyca wp idzie za Wisłę?

Kot w butach
czwartek, 30 lipca 2020, 12:54

Chłopak idzie w zaparte Duch PREZESA

Natowiec
czwartek, 30 lipca 2020, 12:45

Faktycznie to duży SUKCES NATO Taktyczne przesunięcie dowodzenia MON w panice bo tam nie ma dla nich stanowisk Wszystko amerykańskie Będzie się działo

Tadziu
czwartek, 30 lipca 2020, 12:43

Bravo BŁASZCZAK Oświecenie????? 5Korpus w Polsce to nie,przelewki Brało sie KASĘ z NATO za nic a,teraz TRZEBA będzie raportować

KrzysiekS
czwartek, 30 lipca 2020, 12:30

Obecność USA w Polsce nie stanowi realnej siły dlatego Polska powinna realnie zastanowić się nad umową dwustronna z Ukrainą (pomimo historii). I znacznie realniej oprzeć się o sprzęt produkowany w Polsce BORSUK na już (nawet na licencji) szczególnie mówię o programach NAREW (CAMM) , HOMAR (powrót do wersji droższej ale opartej o PGZ), WILK (może z Włochami mają silnik i przekładnię a tego nam brakuje), PIRAT (może MOSKIT), ORKA MIECZNIK (wspólnie z SAAB lub NAVAL GROUP) i sporo innych programów.

Marek
czwartek, 30 lipca 2020, 21:35

Ty sobie Krzysiu na serio imaginujesz że Borsuk byłby na już, gdybyśmy se wzięli licencję? Otóż nie. Biorąc pod uwagę na jakim etapie jest rodzimy teraz, nie byłoby większej różnicy. Borsuk to już nie demonstrator technologii, tylko prototypy. I to takie, które na dzień dobry przewidziano pod ZSSW-30. Kupił byś licencję, to trzeba by było żenić podwozie z tą wieżą. To by potrwało. Potem próby zakładowe i państwowe. Na koniec przygotowanie do produkcji. Forsa wydana na Borsuka poszłaby sobie do kibelka a licencyjny BWP nie byłby nasz. Pirat i Moskit? Jasna sprawa. Zwłaszcza odpuszczenie tego pierwszego to byłby grzech śmiertelny. Wilk? Hmm. Ktoś wykarmił Romulusa i Remusa. Wilczyca zdaje mi się. Mają silnik i nie tylko. Mają dobrą firmę, która robi armaty a czołg chcą robić z nami na spółkę. Z Miecznikiem trzeba do kraju, gdzie lubią winniczki, żaby, wymyślne sery i dobre wino. Wydumali dla siebie stosunkowo niewielką cyfrową fregatę, którą właśnie wzięli Grecy. Gdyby ktoś sobie przypomniał o Czapli, to mają Gowindy. Całkiem fajna korweta może z niego być. SAAB na razie zajmuje się nowymi OP. Obecnie ma tylko projekt znacznie większej od Visby korweto/fregaty, którą docelowo przewidują dla siebie. Nie wiadomo czy projekt w ogóle wypali. A jeśli tak, to w jakiej postaci. Swoich Visby do dziś nie uzbroili w to, co docelowo miało na nich być przecież.

sża
czwartek, 30 lipca 2020, 17:33

Nie próbuj nas nas wciągnąć w waszą wojnę w Donbasie. No i najpierw przeproście nas za Wołyń.

nom
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:53

to jest rosyjska wojna w Donbasie bo ruskie ją zaczęli a Polska na żywotny interes w utrzymaniu niepodległej ukrainy

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:52

Jasne kozakczyzna nam bokiem wyszla obexnie banderowska sfolocz trollu

Marek
czwartek, 30 lipca 2020, 21:42

Gardzę banderowcami. Dla mnie powinni w swoich sotniach mieć tylko jeden stopień wojskowy. Siepacz. Inne nie były tam potrzebne. Jednak nie mogę wyjść z podziwu, że niektórzy nie znają, albo udają, że nie znają zasady, która mówi, że wróg naszego wroga jest naszym... Rosja jest naszym wrogiem od dawna. Dla tamtych też stała się wrogiem i nie zanosi się na większe zmiany w tym temacie.

czwartek, 30 lipca 2020, 21:26

To wy ruscy przeproście. Bez WW2 nie było by wołynia.

Max
piątek, 31 lipca 2020, 15:13

Ruscy przeprosili za Katyń, a Ukraińcy przeprosili za Wołyń, czy dalej heilują przed portretami Bandery ?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:43

A przeprosili za naod na Polskę, wywołanie IIWŚ, 50 lat okupacji itd?? A heiluja to w Moskwie pod mauzoleum waszego boga Lenina:)

plusik
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:52

Przeproscie indian i wielu innych dziadu

dajcie to
piątek, 31 lipca 2020, 09:22

Bez polskiej idiotycznej polityki zagranicznej nie mielibyśmy katynia, wołynia, powstania i innych. Sami siebie przeproście.

ubawiony
piątek, 31 lipca 2020, 00:24

Dobre,Mykola.Zresztą już prawie wszyscy w Polsce wiedzą że Wołyń to robota NKWD przebranego w mundury UPA.

Dzjadzja Fiedzja
czwartek, 30 lipca 2020, 12:25

Tak jak 50% offset Wisły.

fifi
czwartek, 30 lipca 2020, 11:59

O co z Fortem?Twierdzą?Zamczyskiem?Niepotrzebne skreślić :).

Tweets Defence24