Reklama

Siły zbrojne

Wojsko odebrało pierwszą partię zmodyfikowanych BWR-ów. Będą kolejne?

Zmodernizowany BWR-1S. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Zmodernizowany BWR-1S. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania zrealizowały już pierwszy kontrakt na remonty z modyfikacją bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1D i BWR-1S będących na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Obecnie rozważa się modyfikację dalszych pojazdów.

Wspomniane remonty z modyfikacją zrealizowano na podstawie umowy z maja 2017 roku, zawartej pomiędzy konsorcjum w składzie WZM S.A. z Poznania (lider) i Wojskowych Zakładów Łączności Nr 2 S.A., a 1. Regionalną Bazą Logistyczną z Wałcza. Jej zapisy dotyczyły remontu i modyfikacji bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1, w tym trzech BWR-1D i dwóch BWR-1S w ramach prowadzonych bieżąco napraw głównych wynikających z planu eksploatacji pojazdów.

Czytaj też: MSPO 2018: Dwa wcielenia zmodernizowanego BWR

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ppłk Marek Chmiel potwierdził, że wszystkie wozy objęte tą umową zostały zmodyfikowane i przekazane użytkownikowi. Natomiast kontynuacja tego procesu warunkowana jest decyzją gestora, „po ocenie otrzymanych wniosków od użytkowników zmodyfikowanego sprzętu”.

Ppłk  Chmiel zaznaczył, że rozpoczęcie postępowania prowadzącego do podpisania umowy na modyfikację kolejnych BWR możliwe będzie po przyznaniu środków finansowych. „W ramach prognozy możliwe jest zmodyfikowanie pojazdów rozpoznawczych w ilości 18 egzemplarzy sprzętu w latach 2020-2023.” – dodał. „Podpisanie umowy będzie możliwe w 2020 roku po potwierdzeniu danych planistycznych oraz ilości środków finansowych” – zaznaczył.

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że wnioski z eksploatacji pierwszej partii zostały już przeanalizowane. Konfiguracja kolejnych, zmodyfikowanych BWR-ów będzie bardzo zbliżona do tej wprowadzonej w ramach pierwszej serii.

Czytaj też: Co z F-16 dla Sił Powietrznych? „Przyspieszenie możliwe, jeśli będą pieniądze”

Oba modyfikowane typy wozów BWR-1 mimo pewnych różnic konstrukcyjnych przeszły taki sam, relatywnie szeroki zakres prac. W jego wyniku zastąpiono praktycznie całe specjalistyczne wyposażenie zadaniowe do działań rozpoznawczych. Wśród wprowadzonych usprawnień można wymienić montaż: cyfrowych systemów łączności zewnętrznej bazujących na radiostacjach Harris i Radmor, systemu teleinformatycznego z cyfrowym systemem łączności wewnętrznej od Grupy WB, systemu obserwacji dookólnej opartego na wielofunkcyjnej lornetce termowizyjnej JIM LR, zintegrowanej głowicy optoelektronicznej ZIG-T-2R, radaru rozpoznania pola walki SR HAWK(V)2E z możliwością lokalizacji wybuchów artyleryjskich oraz nowych systemów nawigacji i pozycjonowania: inercyjnego TALIN 5000 oraz satelitarnego GPS z odbiornikiem DAGR.

Zmodyfikowany BWR-1D. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Zmodyfikowany BWR-1D. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Dodatkowo zmodyfikowane wozy otrzymały także automatyczny przyrząd rozpoznawania skażeń chemicznych AP4C, miniaturowy wykrywacz min MIMID czy wynośny radiometr DPO. Znaczące podniesienie przeżywalności i funkcjonalności pojazdu uzyskano natomiast poprzez montaż systemu samoosłony typu SSP-1N Obra-3 firmy PCO, wielozakresowego pokrycia maskującego Berberys typu C grupy Lubawa, pomocniczego źródła zasilania APU o mocy 2 kW zasilanego ze zbiorników pojazdu, ogrzewania postojowego, powiększonych zbiorników w tylnych drzwiach, pasywnych przyrządów obserwacyjno-celowniczych, ergonomicznych siedzeń dla wszystkich członków załogi i gąsienic z nakładkami gumowymi. Dodatkową zmianą usprawniającą dalszą eksploatację tych wozów był montaż fabrycznie nowych silników wysokoprężnych UTD-20. Pojazdy otrzymały też pływaki, co pozwoliło na spełnienie wymogu pokonywanie przeszkód wodnych pływaniem pomimo pewnego wzrostu masy.

Polskie wozy BWR-1S/D od momentu pozyskania na przełomie lat 80. i 90. XX wieku nie przechodziły żadnych większych modyfikacji ani modernizacji. Przeprowadzone na kilku pierwszych wozach prace pozwoliły jednak na skokowe zwiększenie możliwości prowadzenia działań rozpoznawczych. To dowód, że tryb modyfikacji (a nie modernizacji, prowadzącej zgodnie z przepisami do wprowadzenia nowego typu uzbrojenia) wcale nie zamyka drogi do wdrażania istotnych zmian w istniejącym sprzęcie, podnoszących potencjał bojowy.

Obecnie zmodyfikowane BWR są najnowocześniejszymi pojazdami tej klasy w Wojsku Polskim. Przypomnijmy, że kompanie rozpoznawcze brygad na KTO Rosomak wciąż nie otrzymały planowanych transporterów w wersji R1/R2, a oprócz nich w służbie w pododdziałach rozpoznawczych są też przestarzałe już dziś BRDM-2, wojsku brakuje więc wozów wyposażonych choćby w nowoczesne radary pola walki. Przeprowadzenie modyfikacji na pozostałych egzemplarzach BWR umożliwiłoby znaczne zwiększenie zdolności jednostek rozpoznawczych w nie wyposażonych.

Docelowo pojazdy te zostaną zastąpione przez nowe bojowe wozy rozpoznawcze Żuk, które mają powstać na podwoziu BWP Borsuk. Należy jednak pamiętać, że Wojsko Polskie potrzebuje dużej liczby nowoczesnych wozów rozpoznawczych, przeznaczonych - m.in. do jednostek nowo formowanych – dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także do kompanii rozpoznawczych istniejących brygad używających dziś BRDM-2. Pełne wprowadzenie Żuków będzie więc procesem długotrwałym, a w tym czasie zmodyfikowane BWR mogą odgrywać bardzo istotną rolę w pododdziałach rozpoznawczych Sił Zbrojnych RP.

Czytaj też: Dywizjony Langust z nowym systemem kierowania ogniem

Reklama

Komentarze (64)

  1. Czytelnik

    Przejrzałem artykuły na stronie i komentarze pod nimi i o zgrozo tu sami fachowcy od przemysłu obronnego i sprzętu wojskowego.Szanowni fachowcy Polski przemysł obronny i armia czekają na Was , więc życzę sukcesów. P.S. fajna strona

  2. eytu14493836241528

    Musimy stworzyć 100 kilometrową listwę do wykrywania strzalow haubicowych , czolgowych itd. Wiadomo, ze istnieja radry pola walki itd . Ale jest mgla, jest noc są rózne czynniki które mogą utrudniać wykrycie wystrzalu. Jak storzyćtę listwę. KAbel i co 5 km podpięte do niego czule mikrofony z pomiarem decybeli i uwaga superdokladnym zegarem o jednym czasie. jeden komputer bedzie otrzymywal czas wybuchu ( wystrzalu) i wysle to do 2 komputerów z mapami. Teren jest roznie uksztaltowany, ale dzieki specjalnemu programowi dostaniemy bardzo dokladną informację skąd nastapil wystrzal .

    1. jaan

      Też oglądałem film Battleship: Bitwa o Ziemię. Tam były używane boje morskie, które miały wykrywać trzęsienie ziemi.

    2. Adamus

      W sumie hezbollach odpala rakiety tez z urządzeń które raczej nie były projektowane przez firmy zbrojeniowe a robione po piwnicach

  3. Bronek R

    Siąść i płakać...Załadują w razie W młodych chłopaków i poślą na pewną śmierć, ale co zmodyfikowane przecież malowane i takie super nowe.

    1. mobilny

      .....powiedz żołnierzom że mogą polegnąć w walce.....

    2. adamus

      Jak mnie wezmą kiedyś do wojska powtórnie to chociaż sprzęt będzie znajomy. 30 lat temu w sumie też do najnowocześniejszych nie nalezał

  4. łuki

    Dobra robota, czekamy na kontynuację. BTW zastanwiające jest, dlaczego niektórzy komentujący tak alergicznie reagują na każdą informację o dostawach i nowych umowach ?

    1. Czesio

      Bo tych dostaw jest jak na lekarstwo, zarówno w jakości jak i ilości, bo większość tych "nowości" jest już przestarzała lub niekompletna?

    2. wer

      Kontynuację czego? Ładnego malowania? BWP na poligonie po tzw. generalnym remoncie, po dwóch dniach w terenie są ściągane do parku...

  5. Praktycznie i niedrogo

    Świetny wóz z beznadziejnym i nieskutecznym uzbrojeniem. Przecież wystarczy zarzucić wieżę z Rosomaka i mamy już super BWP - tzw. taxi dla żołnierzy...

  6. fdadad

    Wozy rozpoznawcze. W dzisiejszym polu walki? A od czego są drony? Miliony razy pewnie tańsze.

    1. r

      zobacz materiał filmowy, na pokładzie możesz przecież mieć drony, taki wóz ma różne środki do wykrywania min, skażeń, omiatania laserem itp. to jest mobilna stacja rozpoznania do działań na froncie czy przy kataklizmach a nie jakiś tam dron zabawka.

  7. arokey

    40 letnie bwp najnowocześniejszym wozem pola walki. pozamiatane, jest ich tyle w zn, że mamy szanse na najnowocześniejszą armię

  8. lech

    na starych podwoziach "Zuka" czy "Nysy" tez można zamontować wyrzutnie p.panc

  9. Zawisza_Zielony

    Żeby tylko jakiś geniusz nie wpadł na pomysł modernizacji na podobnym patencie BWP1 z zemechu. Wtedy program Borsuk szlag trafi. Niezależnie od tego co tam wsadzili to i tak pudrowanie złomu.

    1. eytu1549231646231638281237142316

      Mamy coś okolo 1000 bwp. Borsuk jak za 2-3-4 lata wejdzie do produkcji seryjnej bedzie produkowany max- 60-80 sztuk rocznie. Jak rozwiązać tę lamiglowkę ? Podzielić bwp na szeregi czasowe i 500 najmlodszych gleboko zmodernizować ( nie tylko podpicowane czujniki i dalmierze- ale wymiana silnikow , przekladni, gąsienic , lozysk itd) . Stare przeznaczać na żyletki równomiernie z wprowadzeniem Borsuka w stosunku 1:1. Czyli 1 borsuk nowy - 1 najstarszy BWP do huty.

    2. as

      Podobno produkcja 50 sztuk rocznie trochę mało ale może będzie większa

  10. bc

    Recykling powinno przejść ok 700 BWP1 dla WOT na wschodzie po batalionie w Bryg., rozpoznania za BRDM etc.

    1. Co ty dajesz? Nowe bwp będą za jak3ies 2 lata a jeszcze dłużej

    2. Piotr ze Szwecji

      Najpierw wyślij te 700 BWP do GROM:u i antyterrorystów z policji. Oni już są sformowani. Potem wyślij resztę do WOT według twojego genialnego planu. Potem się dziw, czemu w swoich zadaniach bojowych specjalsi, terytorialsi i policja się nie wywiązują. Tylko nie pytaj się komandosów, policji i WOT o cierpkie komentarze o twoim geniuszu, bo bwp1 do realizacji zadań specjalnych nadają się jak pięść do dłubania w nosie.

  11. acs

    Od wielu lat poznaniaki oferują MON modernizacje wozów dla piechoty. MON konsekwentnie wydaje pieniądze bumarze. Efekty znamy.

  12. Vw

    Zmodernizować jak najwięcej BWP1 bo tylko to mamy i długo mieć nie będziemy nic innego. Nie robiąc z nimi nic pogarszamy tylko naszą sytuację bo Borsuki powoli pojawiać się będą dopiero za 2 lata a zanim zastąpią bewupy mini lat kilka(naście) Potem co lepsze przekazać WOT

    1. Piotr ze Szwecji

      Bo nic nie poprawi zdolności śledzenia ruchów wroga, czy odstrzeliwanie oficerów i żołnierzy łączności wroga, jak możliwość podkradania się do nich cicho w bwp1. ----- Dlaczego żołnierz WOT na warcie przy obiekcie strzeżonym ma spacerować dookoła obiektu, jak zwykły żołnierz zawodowy, czy prywatny ochroniarz? Wsiądzie sobie żołnierz-ochotnik WOT wygodnie w bwp1, wyciągnie swobodnie nogi i sobie go wygodnie objeżdża dookoła! Jak pan żołnierz ze zmechu. ----- Tylko 1 BWP1 na powiat, aby powiatowy posterunek policji nie miał problemów z jego parkowaniem! ----- Nic lepszego od bwp1, aby schować się żołnierzom WOT, kiedy jedzie zmechanizowano-pancerna kolumna wroga! Oprócz gromkich wybuchów śmiechu na widok takich muzealnych artefaktów, nic innego nie grozi żołnierzom-ochotnikom z WOT.

    2. mobilny

      Człowieku nie mamy nic innego a to nadal lepsze niż paka stara więc daj pan spokój bo co byłoby dobre to wiemy ale chcieć to sobie można tylko nijak ma sie do reala w którym żyjemy. Aha Finowie swoje bwp1 zmodernizowali

    3. Piotr ze Szwecji

      Różnica taka, że Finowie modernizują stare bwp z magazynów pod potrzeby mobilizacyjne swoich rezerw, które niestrudzenie szkolą. Gdzie te starzejące się srebrnowłose rezerwy WP? Mam nadzieję, że to tajemnica wojskowa, bo wstyd byłoby wiedzieć. WOT nie jest rezerwą i szkolony do zwiadu, a nie do lotnictwa czy do lądowych wojsk operacyjnych. Równie dobrze można byłoby WOT przekazać obok bwp1, Mi24, bo taki z WOT zmech jak i lotnictwo. Ponadto ze 155 mm artylerią strzelającą na ponad 40-50 km zasięgu, to potrzebuje ona zwiadu także głęboko za linią frontu. 4 bataliony komandosów tego nie zapewnią, bo do obstawienia całej Polski trzeba szkieletu aż 17 brygad i WOT to zapewnia, z satelitarnym telefonem (nie mylić z komórką) przy uchu, po bardzo niskiej cenie.

  13. lol

    Rozpoznanie tym szrotem to jakiś anachronizm. Na jakiej zasadzie ma to działać? "Straciliśmy łączność" - czyt. wóz zniszczony, to znaczy że coś znaleźli? Gdzie kamuflaż multispektralny z Lubawy? Gdzie zdalnie sterowany sprzęt do przeprowadzenia rozpoznania z lądu lub powietrza? Może jeszcze rozpoznanie bojem mamy w zanadrzu? To już 21 wiek czy jeszcze 19?

    1. ryba

      guzik prawa jeśli zamontowali najnowsza aparature to bwr jest stworzony do rozpoznania

  14. weteran LWP

    ...żywe zainteresowanie zmodernizowanymi pojazdami przejawiło kilka grup rekonstrukcyjnych, dwie drużyny harcerskie oraz właściciel parku rozrywki z modelami dinozaurów.

    1. mobilny

      To weź pan ppk spike na bary i hajda na pakę hilluxa albo wybul kasę taką grubą bo 30 lat zaniedbań kolejnych super rządów robi swoje. A jak nie pasi ci to to powstrzymaj się od głupich postów bo najgorsze co możemy zrobić to nie robić z nimi nic no chyba że wiesz ze przez następne 10-20 lat szansę na wojnę wynosza 0% Pytanie jak zmodernizować i ile a nie czy Wesołych Świąt

    2. Piotr ze Szwecji

      Modernizować bwr:y? Borsuki w ich miejsce miały być od zawsze, wpierw i zawszeć. Z antenkami zwiadu zastępującymi brak 20 ton żywej wagi opancerzenia z prawdziwego zdarzenia. Borsuk w pancerzu -tajemnica wojskowa- pasuje jak ulał jako modernizacja bwr. Bo najważniejsze jest przecież, że ... pływa.

    3. mobilny

      Ale Borsuki zanim zastąpią BWR to miną lata dlatego należy je zmodernizować a pancerz już dawno przegrał z pociskiem dlatego m.in. powstał ASOP. To nie konflikt symetryczny nam grozi! Rosjanie mają tysiące bwp różnych typów a każdy mobilny a wiele z nich przenosi ppk kornet który rostupcy każdy zachodni BWP i tak pływanie choć kontrowersyjne to wojskowi chcą takowy bo wiedzą kto nam zagraża. Pancerz Borsuka nie jest taki zły o czym niebawem sie przekonasz

  15. eytu383649371524

    Musimy zbudowaćarmatę do haubice z tlumikiem dzwieku - specyfikacja - prog wytlumienia minus 40 decybeli . Oraz do kazdej haubicy stworzyć 3 tanie "atrapy haubic" - dzwiek halasu - rzeczywistej - ma strzelac tanimi slepakami , aby falszowal polożenie prawdziwych haubic. Zrobić taki tanią mini podstawę ze 100 slepakami w zapasie, ladowana automatycznie.

  16. world

    może w ciągu następnych 5 lat zmodernizują 10 wozów, może

  17. Willgraf

    modyfikować wozów rozpoznania powinno być zdecydowanie 10 razy tyle

    1. anakonda

      powinny być wszystkie bo na gąskach za szybko nie bedziemy BWR zmieniac co innego na kołach BRDM to tragedia która trzeba natychmiast na wczoraj na 4 lata wczesniej .

  18. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

    Witam, proponuje modernizację BWP-1 do poziomu czeskiego Szakala z polskim ZSMU-1276 z Tarnowa. No i trochę lepsze opancerzenie tak w zakresie 3 - Stanag 4563 z przodu i boku kadłuba. Owszem jeszcze stosowna modernizacja napędu i trochę podrasowanie podwozia. Tak zmodernizowany transporter przekazać WOT bo tam tylko nogi piechociarza i Jelcz (nie liczą się pseudo czterokołowce).

  19. matrioszka

    Wątpię żeby super Mariu zmodyfikował więcej BWR - brak będzie kasy . Pierwszy etap Wisły , Himars a teraz zakup F-35 wydrenuje nasz budżet do zera .Pózniej też nie będzie lepiej , bo dzięki przytomności M.B. wszystkie remonty i serwisy Himarsów i samolotów F-35 będą w USA a to będzie słono kosztować i trzeba się będzie o to prosić .

  20. Leśniak

    Nowy silnik wyciągnie 110km h Jest czym uciekać na nowych gumach radar hawk pierwsza klasa Chłopaki sie ucieszą

  21. I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie

    Jak na rozpoznawcze robią zbyt dużo hałasu, a więc szybko zwracały by na siebie uwagę. Dlatego ich użyteczność w rozpoznaniu jest zerowa. Artykuł nie powinien pomijać decybeli.

  22. eytu

    Zrobić 5 sztuk Borsuka - dziennik usterek. Jedzić 1 w blocie, 1 w sniegu , 1 w upale, 1 w rzece. 1 w piachu - pustynia bledowska. zrobić raport po przejechaniu 5000 km. i wymieniac rzeczy ktore sie psują . i kolejna tura 5 nowoczesniejszych . i znowu dziennik usterek , i trzecia ostatnia tura badań i po tych trzech turach i zmianach kosmetycznych wziąć się porządnie za produkcję. A tak to możęmy BOrsuka przez 50 lat nie zbudować, bo caly czas cos bedzie szwankować.

    1. mick8791

      Mistrzu to co opisujesz jest standardową procedurą wdrażania sprzętu do użytku. Żadnego koła tutaj nie wynalazłeś... Powiem Ci więcej - prototyp Borsuka ma na ten moment przejechane już ponad 7 tys. kilometrów.

    2. 1917

      Tak testowalismy pojazd PW2.Prototyp wojskowy 2.Przerabialismy wszystko a na koncu i tak to byla ch....To chodzi o Honkera.Nid wiem czy go mozna poprawic.Ale sprzety takie jak tem modernizuja wszystkie armie swiata.

  23. Kuba

    Jak można modernizować BWP czy BWR jak technologia na to nie pozwala, poprosru nie da się tego zrobić!!!

    1. ThinQ

      Można czego przykłedem są większe lub mniejsz modernizacje np. w FR ale nie tylko. Trzeba bo mieć niczego innego przez następne lata nie będziemy i to właściwie tyle

    2. mick8791

      Jak widzisz pozwala. W artykule masz dość szczegółowo opisane na co technologia pozwoliła...

  24. Piotr ze Szwecji

    Ta modernizacja BWR pokazuje przekręt sprzętowy, który dokonał MON i IU coś z 1 rok temu. Ten przekręt naraża niepotrzebnie życie polskich żołnierzy. Te wszystkie BWR:y miał zastąpić nowoczesny Borsuk z HSW. Ochroną pancerną tego lekkiego bewupa miały być przede-wszystkim antenki zwiadu elektronicznego, a nie -tajemnica wojskowa- i brak 20 ton żywej wagi do amortyzacji uderzeń pocisków 120/122 mm, jak to jest dziś z Borsukiem. MON i IU forsuje Borsuki, zamiast ciężkiego bewupa, jako zastępstwo dla bwp1 w jednostkach zmechanizowanych. Według mnie to jest skandal niebywały. Dlaczego w MON nikt się tą sprawą wpychania lekkiego bewupa w jednostki, które winny mieć ciężkie bewupy, a nie Borsuki, nie interesuje i nie zastanawia? Polska nie jest 350 mln krajem, który może pozwolić sobie na stare sowieckie taktyki, masowych frontalnych ataków, w których życie żołnierzy się nie liczy, bo tam za nimi są 100 milionów rekrutów gotowych zapchać dziurę w szeregach.

    1. ThinQ

      Drogi Piotrze. Temat Borsuka wałkowany był wielokrotnie. BWP Borsuk będzie zarówno w lżejszej jak i cięższej wersji występował i to tyle. Aha troszkę wyprzedzę dalsze płcze waćpanów co do BWR-a. Osobiście dodałbym 2x ppk i 23 mm by miał czym odpowiedzieć. Co do dronów to nie są elementem pojazdu a to pojazd została zmodyfikowany

    2. kd12

      W polskiej armii jest w służbie ponad 1000 sztuk BWP1, są BWR w tym te zmodernizowane, a Borsuki dopiero mają być i są bardzo oczekiwane. To bardzo ciekawy wpis, ale na forum o grach komputerowych

    3. mick8791

      Po pierwsze ŻADEN "klasyczny" BWP nie przetrwa trafienia pociskiem 120/122 mm! Po drugie Borsuk jest projektowany z opcją zastosowania cięższego opancerzenia - pozostawiono odpowiedni zapas masy. Po trzecie masa BWP nie stanowi żadnego wyznacznika odnośnie stosowanej taktyki operowania tymi pojazdami więc "masowe frontalne ataki" wsadź sobie sam wiesz gdzie...

  25. pragmatyk

    Uważam ,ze modernizacja sprzętu to nie tylko poprawa jego skuteczności na polu walki ,ale także podniesienie morale załóg ,które go obsługują.

    1. Kuba

      Człowieku modernizacjia mogła pomóc 20 lat temu a nie teraz jak sprzęt ma 35 lat i nie nadaje się do niczego, jak się nie znasz te się nie wypowiadaj!

    2. ThinQ

      To zezłomuj a za sprzedane blachy kup Hillux Toyoty, na pace dospawaj rure na ktrej umieść ppk Spike. Potem zatankuj i w drogę

Reklama