Więcej Leopardów 2PL wkrótce w wojsku

7 marca 2021, 08:35
zrzut_ekranu_2021-02-17_o_175531
Fot. ppor. Jacek Piotrowski/1 WBPanc.
Reklama

W najbliższym czasie do Sił Zbrojnych RP ma zostać przekazanych pięć czołgów Leopard 2PL. Łącznie w tym roku do służby może trafić osiemnaście czołgów – dowiedział się Defence24.pl w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Ilona Kachniarz, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ poinformowała, że w najbliższym czasie – do około miesiąca – do Sił Zbrojnych RP ma zostać przekazanych pięć kolejnych czołgów Leopard 2PL. W ciągu całego roku może natomiast zostać przekazanych łącznie 18 egzemplarzy. Na możliwości realizacji dostaw wpływają m.in. konieczność przeprowadzenia napraw i problemy z dostępnością części.

Do puli wspomnianych 18 czołgów zalicza się też cztery wozy, przekazane na przełomie 2018 i 2019 roku PGZ przez partnera niemieckiego. Nie znalazły się one bowiem w puli 12 wozów dostarczonych w roku 2020 (wszystkie wozy zmodernizowano w Bumarze).

Do chwili obecnej nie przeszły one odbiorów wojskowych na zasadach wymaganych przez Siły Zbrojne RP, ani tym bardziej na zasadach obwiązujących w ramach przedmiotowej umowy. Czołgi wymagały przeprowadzenia napraw niektórych zespołów, wykonanych przez Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy”, ale przedtem musiały uzyskać zgodę zamawiającego na wykonanie tych usprawnień, którą otrzymaliśmy w dniu 5 listopada 2020 r.

Ilona Kachniarz, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ

Przedstawicielka PGZ podkreśla, że od momentu dostawy żaden z czołgów przekazanych w 2020 roku nie podlegał naprawom gwarancyjnym, które wymagałyby powrotu wozów do zakładu.  „Niewielkie poprawki i usprawnienia były wykonywane na terenie jednostek (m.in. wymiana wahaczy i zderzaków hydraulicznych, regulacja ustawienia wałków skrętnych, regulacja włazów dowódcy i kierowcy)” – zaznacza Ilona Kachniarz.

Dodaje też, że jednym z czynników spowalniających dostawy czołgów są „dość złożone” wymagania proceduralne Zamawiającego. Przykładowo, pięć czołgów, które zostaną przekazane w najbliższym czasie, zostały przygotowane przez ZM Bumar-Łabędy jeszcze w grudniu 2020 roku. Do końca marca spółka deklaruje przygotowanie łącznie dziesięciu czołgów.

Grupa podejmowała także w ciągu ostatnich dwóch lat działania dotyczące modernizacji łączności czołgów – zarówno Leopard 2A4 (modernizowanych do wersji 2PL / 2PL M1), jak i Leopard 2A5, obsługiwanych przez WZM. Rozwiązania w tym zakresie, wykonane przez poznańską spółkę, prezentowano na MSPO 2019. Jak na razie jednak Zamawiający jednak nie podjął decyzji w tym zakresie. Obecne radiostacje zostały już wycofane przez niemieckiego producenta, co znacząco utrudnia utrzymywanie ich w sprawności i wykonywanie ewentualnych napraw.

Obecnie Leopardy odbierane są – po uzgodnieniu dokumentacji – w wersji 2PL. W 2018 roku Zamawiający zdecydował się na wprowadzenie nowej wersji, 2PL M1. „Za wykonanie prototypu do wersji 2PL M1 jest odpowiedzialny partner niemiecki. Pojazd został przywieziony w dniu 31.01.2021, a jego badania rozpoczęły się w dniu 23.02.2021 i zgodnie z decyzją Zamawiającego, w tym bieżącym tygodniu zostały wstrzymane” – podkreśla Ilona Kachniarz.

Różnice w konfiguracji czołgów w wersji Leopard 2PL i Leopard 2PL M1 są jednak stosunkowo niewielkie. Wersję czołgu 2PL M1 dodatkowo wyposażono w system aktywnego chłodzenia przedziału elektroniki EGPT, funkcję „cold start”, zabezpieczającą elektronikę wieży przedspadkiem napięcia podczas rozruchu, funkcję wyboru pierwsze/ostatnie echo dalmierza laserowego, dodatkowe gniazdo do podładowania akumulatorów oraz funkcję PIX pozwalającą dowódcy na automatyczny obrót głowicy optoelektronicznej urządzenia obserwacyjno-celowniczego PERI na pozycję godziny „6”  i „12” względem kadłuba czołgu.

Pierwotna umowa, na modernizację 128 czołgów, jednak bez uwzględnienia remontów i napraw (ich zakres miał być określony później), sygnowana została w grudniu 2015 roku i opiewała na kwotę 2,4 mld zł. Wersja 2PL M1 wprowadzona została aneksem do umowy z lipca 2018 roku, o wartości nieco ponad 300 mln zł, obejmującym także modernizację dodatkowych 14 wozów. Zakładano, że prace na 142 czołgach będą zrealizowane do 2021 roku. Program jest jednak opóźniony.

Zgodnie z podpisanym w grudniu 2019 roku aneksem do umowy na modernizację czołgów, obejmującym także remonty wynikowe, łącznie 142 Leopardy 2A4 mają zostać zmodernizowane do wersji 2PL za kwotę 3,29 mld zł. Dostawy czołgów powinny zakończyć się w 2023 roku. Wykonawcą jest konsorcjum PGZ i ZM Bumar-Łabędy, współpracujące z szerokim gronem spółek Grupy, takich jak PCO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania czy Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., natomiast partnerem zagranicznym jest Rheinmetall.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 233
Reklama
Lukas77
niedziela, 3 października 2021, 19:57

Liczba komentarzy która chce zamknięcia zakładu Bumar Łabędy jest obłędna! Wine za sytuacje Leopardów oraz t72 ponosi rząd i rządy wcześniejsze! Przy modernizacji czołgów leopard 2A4 nasi rządzący poszli na łatwizne i oszczędności to raz. Zamiast modernizować te czołgi przez WGM to uparli się na Rheinmetalla,gdzie prawa do czołgu ma WGM. Jak by postawili na właściwegego konia to za tą kase którą wydaliśmy byłby Leopard 2a7v! A tak nie ma czołgów i koszty rosną. Jak już po podpisaniu umowy z Rheinmetallem trzeba było postawić na wersje Revolution a nie biedną 2a4pl! Następnie zamiast modyfikacji t72 to Bumar proponował pt16 gdzie został by tylko kadłub a reszta była by nowa czyli wieża spawana zmieniona, armata 120,silnik 1200 nowa elektronika i optyką itd. Drugą modernizacją proponowaną przez Bumar był pt17 czyli modernizacja pt91twardy! Tyle w temacie, lecz Polski rząd z Mariuszem na czele poszli na łatwizne i oszczędności i chcieli mieć dobry sprzęt przy minimum wydanej kasy. Jeszcze odnośnie platformy Anders gdzie nikt nie mówi jak zaprzepaszczono ten projekt który był by już w produkcji cztery lata. A tak będą czekać minimum do 23 roku aż ruszy produkcja Borsuka który pływa! Tylko czy ruszy? Pozdrawiam

mobilny
wtorek, 9 marca 2021, 09:07

Krótko....18 szt 2a4 modernizowanych do standardu Leo 2PL to żart....

Łukasz
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:03

w czasach dawnych ZM Bumar - Łabędy produkowały do 400 szt czołgów rocznie, dodatkowo kilkaset gąsienicowych ciągników artyleryjskich (na eksport)

lol
wtorek, 6 lipca 2021, 19:09

Na gotowej licencji... Jak już dopracują produkcję to wszystko można masowo tłuc. Problem taki, że Bumar od 30 lat dosłownie olewano i zlecano jakieś śmiechowe prace.

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:37

Wygląda na to ze chłopaki z Bumaru maja fuchę zapewnioną na długie długie lata a ten termin to wygląda na jakiś żart albo błąd.

Sternik
wtorek, 9 marca 2021, 01:55

Biorąc pod uwagę zapóźnienie polskiej armii wszystkie zakłady które jeszcze nie zostały zlikwidowane lub sprzedane będą miały co robić przez dziesięciolecia.

KrzysiekS
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:16

Nie wiem czy D24 to puści ale jestem za K2PL po obejrzeniu wszystkich informacji na Broń Pancerna Świata tam po prostu facet który jest pasjonatem mówi o wszystkich opcjach programu WILK i sam dochodzi w końcu do wniosku że K2PL to najlepszy wybór polecam!

KrzysiekS
poniedziałek, 8 marca 2021, 20:10

Dziękuję D24 warto patrzeć na innych i ich opinie zwłaszcza jeżeli są pasjonatami.

Ryszard 56
poniedziałek, 8 marca 2021, 17:37

bez obrony aktywnej ,to wszystkie czolgi i BWP to ruchome cele

Erni
poniedziałek, 8 marca 2021, 17:33

Nie ryzykowałbym zbrojenia się w tak zawrotnym tempie. To może zmusić przerażonych Rosjan do ataku już teraz, póki mają choćby teoretyczne szanse z nami wygrać.

Wawiak
poniedziałek, 8 marca 2021, 23:17

Opcję "Rzeczpospolita bezbronna to Rzeczpospolita bezpieczna" już przerabialiśmy - skończyło się zaborami.

mc.
poniedziałek, 8 marca 2021, 19:45

Rosjanie zbroją się wielokrotnie szybciej. Tworzą nowe jednostki, wymieniają systemy rakietowe itd

Eter
wtorek, 9 marca 2021, 07:31

Wprowadzają do linii po kilka do kilkunastu nowoczesnych czołgów i transporterów na rok. Stan ukompletowania jednostek mąką rownież papierowy. Ich technika wojskowa to tylko ulepszenia myśli radzieckiej. Bardzo dużo natomiast inwestują w propagandę.

Buhahahaha
wtorek, 9 marca 2021, 01:57

mc., kompletny brak wyczucia. To była ironia.

AntyDavienita
poniedziałek, 8 marca 2021, 16:55

Powala ilość i czas realizacji ten jakby nie było bieda modernizacji 30 letnich już maszyn. Współpraca z Niemcami godna samych pochwał a działania MON względem modernizacji armii okresliłbym jako *#&%@. Zakupy za które płacimy choć towaru nie ma (no ale 447 przecież) ale kiedyś będzie i nie ważne że w ilościach śladowych z tak ważnym dla obecnej władzy offsetem Uwalone caracale bo złe drogie i bez offsetu a w zamian 4 biedahawki od naszwgo pana. Szkoda nerwów więc nie będę kopał leżącego. Więcej armii bratniej u nas PO CO WOJSKO POLSKIE komu? US. Army na straży macierzy a może 447? Pozdrawiam fanatyków wojskowość

KrzysiekS
poniedziałek, 8 marca 2021, 20:20

AntyDavienita USA już powiedziało choć nie wszyscy (zwłaszcza nasi politycy) to usłyszeli, że dla nich liczy się tylko wojna z Chinami ( i nie koniecznie ta gorąca) ale również już dzisiejsza. Polska czy inne kraje muszą liczyć na siebie z małym wsparciem USA niestety do naszych polityków to nie dociera oni pytają się USA o wszystko i wyglądają na .......... NIKT NIE BĘDZIE SZANOWAŁ LUDZI MAŁYCH INTELEKTUALNIE.

Hammerhead
poniedziałek, 8 marca 2021, 16:40

Nie wy tak serio? Naprawdę? To nie żar, sen czy próba wkręcenia? W tym roku całe 18szt? Jaja jakieś. I co teraz? Czas na stare abramsy? A może Leony ze szrotu wyklepiemy? Dramat

Wirusik
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:27

W takiej prędkości to zajmie modernizacja z 10lat więc pierwsze egzemplarze będą przestarzałe i t trzeba będziecie je modernizować od Nowa

Bart
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:05

W jakim celu jest tam taka półeczka obok armaty? Jak trafi pocisk to chyba będą większe zniszczenia?

Dziadek
poniedziałek, 8 marca 2021, 14:31

A co z tymi pomalowanymi T 72?

Janka
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:32

No to jak jest już 18 to teraz juz z górki. Do2050 będą wszystkie gotowe

ania
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:05

Pięć ma trafić, z czego 4 gotowe przywiezione z Niemiec - brawo, bumarowcy na bruk, zbombardować ten szrot a prezesa zagonić na ciężkie roboty do kamieniołomu.

Gustlik
wtorek, 9 marca 2021, 02:01

Bumar wbrew temu co się wydaje to jedyna nie niemiecka firma w okolicy zdolna wyprodukować nam czołgi. Faktem jest, że poprzednie ekipy nieźle ją zniszczyły ale skoro nikt za to nie siedzi to chyba tak miało być.

Bart
wtorek, 9 marca 2021, 21:08

Bumar już dawno stracił zdolności do produkcji czołgów

Franek
poniedziałek, 8 marca 2021, 09:44

zamiast energię scedować na budowę Raków ,Krabów , modyfikację Goździków , Langust, Dan tj systemy do walk na dystans czy w oparciu o T-72 budować uniwersalne moduły bojowe w konwencji Terminatora ,Strażnika ..

NIezależny
piątek, 12 marca 2021, 11:37

W PL no coś ty .. to nie przejdzie . RPG wybierają od 2008 czy 2010. To taką produkcję to hoho..30 lat opiniowania ustalana wymogów ; parametrów wypracowywanie koncepcji; co najmniej jak nie z 50 Sorry no jeszcze procedura przetargowa kolejne 100 lat- to za jakieś 300lat wybierzemy i kupimy cośkolwiek dla WP

KrzysiekS
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:47

Brak części i to chyba kluczowe słowa. Leo nie jest już produkowany Leo 2A7V to w dużej mierze składak ze starych Leo 2A (i stąd brak części do naszych). To powinna być lekcja dla MON. Jedynie współpraca z Koreą i powoli budowanie i wymiana starych czołgów (najpierw T-72 potem też Leo) daje zabezpieczenie w części i serwisowanie. Tak K2PL (czy K2M) to projekt (oparty pewnie na Leo i K2BP) ale eliminuje on przede wszystkim wady konstrukcyjne tych obu (nie do poprawienia już na wybudowanych czołgach). Dlatego warto wejść w ten projekt (Korea chce wesprzeć to finansowo). Niech budują nawet mniejsze ilości 30-50 szt. rocznie i powoli wymieniają park. Tak przekładnia będzie pewnie nie HR ale wszystko inne możemy produkować na licencji HR w Polsce. Cena w porównaniu do nowego Leo 3 i tak będzie mniejsza czy nawet zakup i utrzymanie Abramsów.

wert
poniedziałek, 8 marca 2021, 19:13

koreańska przekładnia doszła do 270 godz bezawaryjnej pracy na wymagane 300 albo 320. Startowali z poziomu 7 godzin. Jeszcze rok i ją dopracują. Dlatego do nowej transzy produkcyjnej, na krótko, kupili tylko 50 przekładni od Renka

vvv
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:39

leopardy 2a7 sa produkowane i produkowane są nowe komponenty. jedynie co wykorzystują to skorupy a czesci zamienne są ogólnie dostępne ale MON nie kupuje ich i nie zamawia ich na stan. k2pl to nic innego jak robienie odpowiednika leo 2a7 20 lat później i 3x drozej niz zakup kolejnych leo2 ze stanu.

lol
wtorek, 6 lipca 2021, 19:15

@vvv - oj i tu się mylisz. OJ bardzo się mylisz. To, że coś ma podobny wygląd zewnętrzny nie oznacza, że jest tym samym. Leo2 - to słaba i przestarzała konstrukcja, która jest niebezpieczna dla załogi (amunicja w kadłubie, niezaizolowana...). K2PL to mocno zmodyfikowany K2, w zasadzie nowa maszyna, bazująca na K2. A najważniejsze, że ostatecznie produkcja będzie w Polsce i my będziemy mieć licencję. A nie prosić się za każdym razem zagraniczną firmę o zgodę na zakup.

Tani
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:05

Goscie, wujek google podrzucil mi analize modernizacji naszego Leo2pl dokonana przez ameryckiego analityka wojskowego. Czyli obserwatora z zewnatrz. Wg jego oceny moderka ta jest udana proba poprawy mozliwosci A4 przy utzymaniu glownego zalozenia wagi nieprzekraczajacej 60t. Bo wg tego goscia byl to glowny wymog Naszej Armii. Co dla mnie najciekawsze zakres prac wg tego goscia jest znacznie szerszy niz sie u nas pisze. Wiekszosc zmian to sa podzespoly z A7. I on twierdzi ze po zmianie w konstrukcji komory nabojowej armaty moze ona strzelac kazda amunicja od A7. Miano wzmocnic dno tanka przed pulapkami improwizowanych ladunkow wybuchowych i zast fotele chroniace zaloge przed tymi pulapkami. W sumie autor wskazal na jedna wade tej moderki to jest nie wzmocnienie pancerza kadluba ale sam stwierdzil ze utrzymanie wagi 60 ton widocznie wykluczaly te zmiany. Wiec z tego co on napisal to temu tankowi jest blizej do A7 niz kazdemu innemu wariantowi. Dlaczego to pisze bo ten wariant dobrej pr u nas nie ma. Moze dlatego ze jest naprawde dobry?

Wojciech
wtorek, 9 marca 2021, 02:06

Kolego, połowa tutaj piszących realizuje postawione zadania. Co nikogo nie dziwi. Najgorsze jest to że nikt nie stawia zadań naszym i w efekcie PR jest jaki jest czyli najgorszy z możliwych.

KrzysiekS
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:02

vvv 2A7V posiada nadal wady konstrukcyjne chociażby słabe miejsca na wierzy czy złe składowanie amunicji drugiego rzutu. K2PL na pewno nie będzie droższy od twojego Leo 2A7V na dodatek będzie lżejszy i nie będzie miał problemów jak on z zainstalowaniem aktywnego systemu obrony. To z całą pewnością nie twój Leo tylko coś lepszego. Mam nadzieję że nikt nie wpadnie na twój pomysł dokupowania pudrownego Leo. Policz ile nas już kosztuje doprowadzenie go do stanu użytkowania wcale nie najlepszego. I jeszcze jedno K2PL da możliwość kształcenia kadry inżynierskiej nie robienia montowni i słabo wykwalifikowanej kadry.

.
wtorek, 9 marca 2021, 09:30

Jakoś trophy już na Leo śmiga

KrzysiekS
wtorek, 9 marca 2021, 16:18

Tak na pewno jeden i max całe 18 szt. i anteny są centralnie z przodu czyli łatwe do uszkodzenia ciekawe dlaczego nie jak na innych czołgach z boku wierzy.

asdf
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:35

co ma MON do produkcji czolgu? bumar zarobil na modernizacji T72 i Leo2 to niech teraz zainwestuje w licencje na K2

KrzysiekS
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:06

asfd MON ma władzę wydawania pieniędzy a nikt nie zainwestuje ot tak sobie bez kontraktu miliardów PLN.

mc.
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:13

Popieram Pańskie słowa. Musi zbudować własne kompetencje i może to być w oparciu o współpracę z Koreą. Jeżeli dostaniemy prawa do konstrukcji (modernizacji i remontów) to jest to właściwe rozwiązanie. Ale uwaga: produkcja musi się odbywać w dwóch wyspecjalizowanych zakładach: Bumar-Łabędy i WZM Poznań. Zasady współpracy i jej podział powinien opracować MON. Mieliśmy już wiele razy przypadki co się dzieje jeżeli "zachodnie firmy dbają o polski sprzęt wojskowy", czyli remonty Sokołów, koszt remontów Orlików i obsługi samolotów CASA, ten przypadek - czyli remonty Leopardów. Może czas wyciągnąć wnioski.

say69mat
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:25

@defence24.pl: W najbliższym czasie do Sił Zbrojnych RP ma zostać przekazanych pięć czołgów Leopard 2PL. Łącznie w tym roku do służby może trafić osiemnaście czołgów – dowiedział się Defence24.pl w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. .... Brawo 1,25 czołgu na miesiąc ;))) A co w temacie Agencji Uzbrojenia??? Agencji, która w przypadku ewidentnego kryzysu zarządzania programami zbrojeniowymi mogłaby udrożnić system modernizacji technicznej sił zbrojnych. Tak na marginesie, proszę się cofnąć do czasów IIRP i zwrócić uwagę na problemy związane z produkcją czołgu 7TP. Kontynuacja tradycji ;)))

Rkrirj
poniedziałek, 8 marca 2021, 06:46

Tempo dostaw.........i jeszcze dotyczy to 30-40letnich zlomow

Spawacz faktow
poniedziałek, 8 marca 2021, 06:40

To tempo uzbrajania armii... Wariackie jakieś!Ale z drugiej strony.. Jak się jest od 76 lat cudzym zagłębiem siły roboczej, z importowanymi elitami, to jakiej armii można się spodziewać niż takiej, która spełnia rolę sił policyjnych do pilnowania porządku, a nie do obrony. Bo i przed kim? Przed patronami i mocodawcami ww. elit?

ogied
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:06

szokująca ilość, ale dlaczego tak wiele? Aż całe 18 sztuk? Rosjanie po prostu....pękną ze śmiechu....może o to chodzi?

tr
niedziela, 7 marca 2021, 22:36

Te czolgi sa potrzebne jak nigdy tylko jaki SKO i lacznosc Leo2PL ?

Wojmił
niedziela, 7 marca 2021, 21:53

Gdyby nie porzucono programów Gepard/Anders mielibyśmy już w linii pewnie kilka batalionów lekkich czołgów (ok słabo opancerzonych to ich jedyna wada) oraz BWP... a tak? ciągłe programy, ślimaczące się testy, dziwne wybory i dużo bardzo dużo papierowych strategii, programów, projektów oraz zapowiedzi buńczucznych na wielu konferencjach...

Były zolnierz
poniedziałek, 8 marca 2021, 14:56

Nie jestem wojskowym aczkolwiek w wojsku byłem. Jedne z najlepszych czołgów to czołgi Merkawa z Izraela. Czy nie należałoby z nimi współpracować na zasadzie licencji i przystosowania tych czołgów do warunków na terenie Polski. Mamy wspólna historię / pisze o polskich żydach /, współżycie obok siebie przez wiele lat, pomoc w czasie okupacji hitlerowskiej i chyba najważniejsze Izrael powstał przy pomocy obywateli polskich narodowości żydowskiej np: Dajan, Perez, Golda Meir itp. Pewnie pewne nazwiska przekręcam w pisowni ale jestem wkurzony wpisami na temat broni pancernej na bazie konstrukcji rosyjskich. Pozdrawiam były zolnierz

Tani
wtorek, 9 marca 2021, 20:12

Nie sforuje rzeki po dnie i to dyskwalifikuje go zreszta to Abrams lub Leopard z silnikiem z przodu jak w BWP1. Armata taka jak w Leo i Abramsie czyli niemiecka

asdf
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:50

szkoda ze nie porzucono programu msbs grot tym sposobem mamy w linii kilkadziesiat tys karbinow nie nadajacych sie do uzytkowania w wojsku.

Eter
wtorek, 9 marca 2021, 07:50

Chyba w wojsku rosyjskim. ;)

Sidematic
wtorek, 9 marca 2021, 02:11

Wy macie? Przecież to nie wasza armia tylko polska.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 22:30

Anders nigdy nei był lekkim czołgiem ale zwykłym WWO.

d;jhew'la
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:04

Podobnie jak ZTD-05, TAM i tak dalej.

Gucio77
niedziela, 7 marca 2021, 21:22

Od lat powtarzam że stać nas ze względów ekonomicznych na 400 czołgów. Przy większej ilości sprzętu spotka nas brak części, nowoczesnej amunicji, pieniędzy na szkolenie i eksploatację. Dodatkowo sytuację dobili ekonomiści którzy opodatkowali części znajdujące się w magazynach zakładów zbrojeniowych. Stwierdzili że stanowią dużą wartość i są lokatą kapitału. Wobec tego należy co roku zapłacić podatek od lokaty bez względu czy pojawi się na nie zapotrzebowanie czy nie. Części w papierze parafinowym poszły na złom. Armii z zerowymi zapasami części nie wróżę sukcesu.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:34

Drobna wpadka : w Polsce płaci się podatek od zysków a nie od lokaty,części nie sprzedaje w danym roku kalendarzowym, podlega inwentaryzacji ,wycena inwentaryzacji wpływa na wynik strata - zysk przedsiebiorstwa.W lik i "masło" to konserwuje się u Ciebie, w Rosji .Ot taka drobna wpadka.

kjrn/dl/s;
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:16

Mowa jest o braku dostępności części. Umiesz czytać?

Perun Shogun
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:14

Dokładnie o tym piszę! Pewnie nie prowadzisz własnej działalności żeby wiedzieć ile kosztuje w podatkach właściciela robienie zapasów w Polsce. W UK nie płacisz nic. Nie wiem jak w innych krajach ale z samego tego bardziej opłaca się mieć magazyny w GB niż w Polsce

Wter
wtorek, 9 marca 2021, 07:55

W GB i w Polsce i w innych krajach wolnorynkowych opodatkowana jest sprzedaż/zakup towarów i usług. Magazynowanie towarów nie podlega opodatkowaniu. Natomiast magazynowanie towarów zawsze związane jest z kosztem. To ryzyko prowadzenia działalności. Może chodzi Ci o to że masz dostęp w GB do tańszej powierzchni magazynowej niż w RP? Inaczej Twoja wypowiedz nie ma sensu.

Alfret
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:52

Obecnie import u UK obarczone jest clem.

??
poniedziałek, 8 marca 2021, 07:55

Podaj podstawę prawną corocznego obciążenia bo to ciekawe, a nie znam.

Eter
wtorek, 9 marca 2021, 07:57

Taki przepis nie istnieje. Pewnie chodziło mu o towar którego nie sprzedał a poniósł koszt zmagazynowania lub utylizacji w związku z utrata przydatności. Pewnie kolejny Janusz któremu się wydawało że na jego towar musi być zbyt od ręki. Bo inaczej to wolności gospodarczej nie ma. Rynku nie zbadał, umów nie zabezpieczył i teraz narzeka.

Kurski Jacek
niedziela, 7 marca 2021, 21:20

Jak Koreańczycy wraz Zakładami Cegielskiego opracowali czołg dla Polskiej Armi i zaoferowali pełną współpracę z transferem technologii włącznie, to polski rząd się na nich wypioł i woli remontować stare niemieckie czołgi i zasilać kieszeń Niemcom.

zdzisław
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:04

czy Cegielski kiedykolwiek produkował czołgi? Nie wystarczy tylko chcieć.

Dropik
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:24

czołg wywodzący się z Leoparda. dziekuje , wolę oryginał. :P

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:51

K2 zapewne dlatego "wywodzi" się z Leoparda, bo ma gąsienice, podobne działo i w pierwszej wersji niemiecki powerpack? Jak dla mnie to troszeczkę zbyt mało jak na wywodzenie się.

Davien
poniedziałek, 8 marca 2021, 09:28

Jak co to z Leclerca i Abramsa, z Leo nie ma nic wspólnego.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:06

Jak to nie ma? Ma przecież tak samo jak Leopard wieżę, gąsienice i armatę ;)

Paweł P.
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:23

Jedno nie wyklucza drugiego, poza tym koreański czołg, to pieśń przyszłości, tyle o ile... oczywiście będzie to coś warte, na razie to w sumie makiety i wersja nie odpowiadająca PL.

.
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:03

Jakie opracowali WRAZ??? Po prostu chcą przeszczepić gotowca zbudowanego już dla kogoś innego po liftingu...sorry - z indeksem PL. Czy ten indeks to dobrze czy źle to inna sprawa.

Cdm
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:40

Jasne, że nie "oprcowali wraz", ale jednak z tego co rozumiem proponują z Cegielskim na zasadach podobnych jak podwozia Kraba z HSW.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:52

Coś może jest problematycznego z zasadami licencji podwozia Kraba? A może ono jest po prostu za skomplikowane i za nowoczesne na polską zbrojeniówkę i dla WP? Ciężki wóz bojowy piechoty wsadzić na podwozie Borsuka przecież oni planują. Następna niedoróbka HSW w stylu Kryla się szykuje. Potem ludzie się dziwią czemu Zbrojeniówka w Polsce kuleje i zamiast zysków ponosi straty i że nawet WP obchodzi dookoła jej produktów przy których tworzeniu zabrakło konceptu i wizji, a żołnierze z różnych powodów zwą je bublami.

comet
niedziela, 7 marca 2021, 23:18

Bzdury na resorach

Nuda
niedziela, 7 marca 2021, 23:07

Zakłady Cegielskiego opracowały czołg, mówisz?

SimonTemplar
niedziela, 7 marca 2021, 21:06

Jakie porażające tempo! Aż 18szt w tym roku! Z poprzednimi 6 do końca 2021 będziemy mieli aż 24 szt. czołgi po modernizacji! Z liczby 128! To już w 2027r. przy tym tempie bedzie aż 128szt. Błaszczak szykuj szampana! Idzie piorunem, prawie jak produkcja Borsukow, których w 2032 roku będzie aż 500.... No i kadlub fregaty do tego czasu zespawamy.. To pewnie dlatego w Rosji taki popłoch.

xXx
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:49

Jak na Polskie standardy to i tak oszałamiające tempo - jeśli się wyrobią do 2027 to będzie świetnie. Przypominam, że nieszczęsnego Gawrona budowaliśmy kilkanaście jak i nie dość, że nie skończyliśmy to przerobiliśmy go na Ślązaka (taki Gawron z dodatkowym chromosomem).

Z prawej flanki
niedziela, 7 marca 2021, 20:53

Dobra mina do złej gry... W kuluarach MON i wśród dziennikarzy branżowych można już co nieco usłyszeć o rozmiarach tej porażki- Bumar nie ogarnął że jak rozbebeszy się czołg, a następnie drogie, zaawansowane technicznie części elektroniczne przez rok są składowane pod plandeką (!) to może się okazać że później nie ma z czego złożyć tych czołgów do kupy... Okazuje się że MON oddał firmie odpowiedzialnej za modernizację 142 czołgi, a z powrotem dostanie mniej niż 100...

tak tak
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:57

Jaka to "zaawansowana" elektronika drzemała w tych 40 letnich potworach?

mc.
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:14

"Bumar nie ogarnął" ??? Po pierwsze nie Bumar tylko "BUMAR-ŁABĘDY", po drugie to MON nie przewidział, że oddają czołgi do MODERNIZACJI, trzeba je najpierw wyremontować. Po trzecie uwalono pomysł i samego Ministra Szeremietiewa, by biorąc czołgi od Niemiec zażądać praw do remontów i modernizacji (tak jak ma Turcja). Po czwarte, jak się przez wiele lat jeździ starym trupem bez remontu, to dlaczego oczekujemy że wystarczy "coś dodać" i będzie SUPER. Wersje A4 po przekazaniu do składów nie były remontowane - bo Niemcy chcieli się ich pozbyć. My ich nie remontowaliśmy, bo twierdzono że nie ma kasy. A teraz mamy kumulację remontów i modernizacji, w dodatku wiele części nie jest już produkowanych. Teoretycznie można takie części dorobić w Polsce, ale... Niemcy się nie zgadzają. Żeby zamówić odpowiednią ilość części, trzeba było rozebrać większość wozów, bo bez tego nie wiesz ile potrzebujesz, a za każdy element płacimy DUŻO EURO. Dlaczego ? Bo nikt nie zadbał o możliwość remontów i modernizacji w Polsce - patrz przypadek "uwalenia" Ministra Szeremietiewa.

Ernst Junger
niedziela, 7 marca 2021, 21:43

Też o tym czytałem, wystarczy trochę pogrzebać w necie. Ciekawy kiedy to info dotrze do mediów głównego nurtu i szambo wybije... Więcej niż batalion stoi rozbebeszony, 1/4 wozów, które jeszcze przestawiają sobą jakąś wartość. Dziadostwo Bumaru ma poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa państwa. Nie tak dawno jeszcze nas zapewniali, że sami zbudują czołg. Trochę później, że w kooperacji z partnerem zagranicznym. Teraz okazuje się, że król jest nagi i zdolności zatraciliśmy lata temu. Gdzie ten Bumar, co pchał T-72 do Saddama...? Zatem propozycję Wuja Sama na M1A1SA/M1A1FEP należy traktować bardzo realnie. Tym bardziej, że ponoć MB jest jej gorącym zwolennikiem. I może takie rozwiązanie nie byłoby takie złe, szczególnie w kontekście dziadostwa Bumaru i wiecznych problemów z programem Leopard 2PL.

Z prawej flanki
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:38

Abramsy byłyby katastrofą... I jakoś ni dziwi mnie szczególnie, że minister o bardzo małym rozumku jest ich zwolennikiem. Tak naprawdę to trzeba zaorać Bumar, bo ten zakład nie ma żadnej wartości, a przez to że jeszcze istnieje wymusza szkodliwe, wyłącznie PRowe decyzje polityków- jak już pozbędziemy się tego strupa, to możemy zacząć rozwijać zdolności np WZM, we współpracy z partnerem zagranicznym- Najlepiej było by inwestować w HSW, ale tam roboty maja na 20 lat i zwyczajnie nie mają zasobów by brać udział w kolejnym dużym programie...

Telamon
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:21

Jeżeli narzekasz na Leopardy to lepiej nie próbuj sobie nawet wyobrazić jakby wyglądała kwestia użytkowania Abramsa w Polsce. Ciężkiego, działającego na inne paliwo, spalającego o wiele więcej niż Leo, a do tego z całym zapleczem remontowym i łańcuchem logistycznym zza oceanem atlantyckim. Koszt utrzymania "małpiego" Abramsa to 4-5 krotność utrzymania Leo 2. Dlatego nikt w Europie tego czołgu nie chce nawet gdy jest im wciskany za darmo (vide Grecja). Ten czołg wykończyłby nasze siły pancerne.

Ernst Junger
poniedziałek, 8 marca 2021, 16:52

Co się szczypiesz, od razu napisz, że Abramsy w utrzymaniu są 10 albo 100 razy droższe :D Swoją drogą Australijczycy są zadowoleni ze swoich M1A1SA. Fakt, M1 pali więcej, ale paliwo do niego jest dwukrotnie tańsze. Poza tym APU może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa.

Telamon
poniedziałek, 8 marca 2021, 23:19

Dla Australijczyków, których potencjalnym wrogiem w regionie są jedynie Chiny, wybór Abramsa był dość jasny. Zaopatrywanie czołgów europejskich w części byłoby trudniejsze niż w przypadku wozów amerykańskich. Zresztą USA to ich największy sojusznik w regionie i jeżeli dojdzie do wojny to będą walczyć przede wszystkim u boku ich oddziałów. Ale jak piszemy o Australijczykach to należy dopisać, że mają raptem ok. 60 Abramsów przy budżecie na wojsko wynoszącym blisko 27 miliardów USD. Ich portfel nawet tego nie zauważy. Natomiast koszt Abramsa przewiduję dla kraju w Europie, który każdy element będzie sprowadzał zza oceanu. Nie dla np. Egiptu jaki produkuje Abramsy u siebie.

Baba Jaga
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:46

Media głównego nurtu zapewne już niedługo nie będą przeszkadzać i jątrzyć (wyczekiwany z utęsknieniem model budapesztański pluralizmu), a wyborcy dostaną informację, że to wszystko wina... Rheinmetall.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:12

Media głównego nurtu razem z tymi prywatnymi już w momencie kiedy braliśmy A4 za jednego euro powinny głośno wrzeszczeć czyja to jest wina. I bynajmniej nie mam tu na Myśli Niemców, bo w tym czasie z nimi bez problemu można było ugadać znacznie lepszą rzecz.

Eter
wtorek, 9 marca 2021, 08:04

Negocjowałes zakup jakiegoś uzbrojenia z Rheinmetal? Nie? A to szkoda.

wert
środa, 10 marca 2021, 16:17

Szeremietiew negocjował, opisał co i jak i jedyna reakcja WINOWAJCÓW to kompletne zamilczenie tematu. Znaczy STIMMT

pomz
poniedziałek, 8 marca 2021, 03:59

oczywiscie ze beda Abramsy. Obstawiam jeszcze Bradleye, PPK TOW, moze cos jeszcze dla artylerii? Czemu? Tylko USA na wypadek W bedzie w stanie dostarczyc "kazda" ilosc tego sprzetu. Bedzie nawet w stanie wyszkolic zolnierzy-w Polsce, na terenie USA czy gdziekolwiek beda szkoleni nasi zolnierze. Wiec warto juz zaczac szkolic siew obsludze sprzetu made in USA. Zadna tam Korea, zadne tam Leopardy od Niemca. Maja mase tego.

Troll z Polszy
poniedziałek, 8 marca 2021, 01:11

MMB obecnie ma najmniej do gadania, dziadostwo Bumaru to jedno a wojenki Polsko Polskie to drugiej. W sprawie Leo 2PL nie ma świętych, może z wyjątkiem PCO bo Ci przeszli prawdziwa szkole życia w tym programie.

vgo9dibe
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:08

niech wezmą partnera zagranicznego (np. Koreę Płd.), ale jako LIDERA i wtedy może coś ruszy, choć na pewno będą jęki i płacze niereformowalnych w Bumarze, ale warto to pocisnąć bo tylko w takim przypadku nastąpi zmiana na lepsze.

poniedziałek, 8 marca 2021, 13:28

Nie wezmą bo nie maja 8 mld dolarów

bc
niedziela, 7 marca 2021, 20:29

Kanibalizować składać z trzech jeden jak nie ma części, nawet bez modernizacji a nie rzeźbić kompanie przez rok. Tak czy inaczej zamawiać prototyp K2PL i na testy na Drawsku, Koreańczycy pokazali z AS21 że potrafią się sprężyć.

zawsze gotowy
poniedziałek, 8 marca 2021, 04:02

Nie bedzie zadnych K2 ani Leopardow naowych. Beda Abramsy-sprzet ktory dostaniemy(kupimy) na wypadek godziny W. Tylko USA nam czolgi w kazej ilosci OD REKI DOSTARCZY. Wierzycie w dostawy K2 czy Leopardow bo toczy sie wojna u nas? Wierzycie w moce produkcyjne Bumaru?

Telamon
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:22

Wierzysz, że w przypadku W jakaś dostawa zza oceanu w ogóle zdąży dotrzeć do Polski? W 1939 tak samo wierzono w dostawy samolotów (171 myśliwców, 100 lekkich bombowców), czołgów (50 R35) i amunicji...

Whiro
wtorek, 9 marca 2021, 10:09

Jaka dostawa zza oceanu? Przecież USA ma magazyny i składy w Europie.

SimonTemplar
niedziela, 7 marca 2021, 21:08

Nie będzie żadnego K2PL. Koreańczycy dali sobie juz spokój. Idą na inne rynki. Błaszczak szykuje petarde - kupimy używane Abrams w wersji sprzed modernizacji, z tego co USA chce wycofać. Przestancie juz marzyc o czołgu nowej generacji.

Clash
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:09

A że niby K2pl to czołg nowej generacji?

SimonTemplar
poniedziałek, 8 marca 2021, 14:17

Na pewno nowszy niż Leo2 i Abrams. I o duzym potrncjale modernizacji i zmian w przyszłości.

Ernst Junger
niedziela, 7 marca 2021, 23:47

Nie ma czegoś takiego jak Abrams w wersji sprzed modernizacji.

SimonTemplar
poniedziałek, 8 marca 2021, 14:17

Jest. Wersja M1A2SEPV3. Amerykanie modernizują je w obszarze wzmocnienia pancerza w przedniej półsferze pojazdu, ochrony przeciwminowej, zespołu napędowego, skrzyni biegów, nowego sko, systemów łączności. Jest o tym fajny artykuł na tym portalu z grudnia ubiegłego roku. Kilkaset pojazdów zostanie podniesionych do tego wariantu. Niestety my dostaniemy te najstarsze. A raczej kupimy za grubą kasę.

Wojtek
niedziela, 7 marca 2021, 20:27

Idzie to jak krew z nosa. Chyba to już ostatnia taka umowa z Niemcami na remont uzbrojenia bo za dostarczony sprzęt po ew. wojnie zapłaci już ktoś inny.

nikt
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:11

wygląda na to, że to ostatnia umowa z kimkolwiek bo już zrobiliśmy z siebie patafiana co potrafi tylko jaja sobie robić i poza ten numer nie wyjdzie, zatem nie mają sensu jakiekolwiek rozmowy. Bo w końcu kto by chciał prowadzić rozmowy z....małpą.....do tego bezdennie głupią i chciwą?

Eter
wtorek, 9 marca 2021, 08:20

Jak można mieć tak złe zdanie o niemieckim sojuszniku? A gdzie wartości?

KAR
niedziela, 7 marca 2021, 19:28

Matko, ale tempo...

Gustlik
niedziela, 7 marca 2021, 20:14

"problemy z dostępnością części."

ciekawy
niedziela, 7 marca 2021, 18:56

czyli ostatni zmodernizowany spotka się z pierwszym oddanym na remont kapitalny?

Wojciech
niedziela, 7 marca 2021, 20:16

I to by było całkiem sensowne pod warunkiem że mielibyśmy ich 1000 a nie 142.

asdf
niedziela, 7 marca 2021, 18:25

piszecie o czolgu K2PL, przeciez zarobili na modernizacji T72, Leopardow to niech zainwestuja te pieniadze w licencje na ten czolg nie tylko wszystko daj, kup.

dropik
poniedziałek, 8 marca 2021, 09:12

o kto cie powiedział , że tych pieniędzy wystarczyło na pokrycie kosztów tej modernizacji lub innych kosztów funkcjonowania ?

comet
niedziela, 7 marca 2021, 20:48

No ludzie, co wy myślicie, że licencje na straganie za rogiem? Ktoś musi chcieć sprzedać ową licencję. Wraz z końcem paradygmatu globalizacji licencjodawców jest coraz mniej.

asdf
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:40

bumarowi chyba sprzedadza w koncu to nie stragan na rogu tylko powazna firma

SimonTemplar
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:01

Niestety w porównaniu do przeciętnej firmy zbrojeniowejj obojętnie czy z zachodu czy wschodu Bumar to stragany. Z całym szacunkiem dla większości tam pracujących bo ludzie są ok. tylko polityka upadła tą firmę w dół. Napisz co Bumar zrobił powyżej przeciętnej światowej, kiedykolwiek i cokolwiek. No..... właśnie.

KrzysiekS
niedziela, 7 marca 2021, 19:34

asdf gdyby było normalnie to ta modernizacja a raczej doprowadzenie do stanu użytkowania z elementami zmodernizowanymi jest ok. Po prostu potraktujmy to jako przygotowanie do sprzedaży w miarę produkcji K2PL. Niestety raczej jest to tylko "pobożne życzenie"

Nieudaczniki
niedziela, 7 marca 2021, 17:21

1,16 czołgu na miesiąc, totalny blitzkrig

Darek 72
niedziela, 7 marca 2021, 14:38

Moim zdaniem trzeba by szybko przyjrzeć się ,kto i dlaczego spowalnia wszystko co jest związane z unowocześnianiem wojska polskiego może część tych osób należy wylać na zbity pysk , kto i ile chce z tego ukraść , jeżeli chodzi o obronność to przekręty z tym związane powinny być karane bezwzględnie więzieniem 5 lat na dzień dobry.

miś
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:15

sabotaż chyba jest karany inaczej niż wylanie z roboty? Czy może się mylę? Rozumiem, że z punktu widzenia urzędnika lepiej jest tam nie podjąć decyzji WCALE niż podjąć jakąkolwiek i podlegać przez to ocenie, ale ewidentnie jest to systemowy problem za który KTOŚ ponosi odpowiedzialność....sabotażysta znaczy....

Sternik
niedziela, 7 marca 2021, 20:18

Nie przekręty są powodem opóźnień ale celowe działanie i strach przed podejmowaniem decyzji.

Ja
niedziela, 7 marca 2021, 14:23

Ktoś zrozumiał ile w końcu tych czołgów jest zmodernizowanych i ile bedzie w tym roku???

BUBA
niedziela, 7 marca 2021, 19:14

Wydali miliony poto zeby wydawac nastepne na modernizacje. To przeciez wiecej jak kosztuje nowka...Polak potrafi ...

Sternik
niedziela, 7 marca 2021, 20:19

Jakie miliony?

Wiesław
niedziela, 7 marca 2021, 14:18

Dla przypomnienia. Pierwsze czołgi K2PL możemy otrzymać już w ciągu 2- 3 lat (pierwsze sztuki będzie pochodzić z Korei). To projekt zarządzany przez przedsiębiorstwo z Korei a nie ,,specjalistów" od Bumaru. ,,Dialogi techniczne" nie mają tutaj zastosowania, po starcie tego projektu.

SimonTemplar
niedziela, 7 marca 2021, 21:11

Dla przypomnienia: nie bedzie żadnego K2PL.. Kolega chyba nie zna obecnej sytuacji. Koreańczycy sobie odpuścili Polskę jako poważnego partnera do jakiejkolwiek rozmowy. Pogódźcie sie z tym ludziska...

tak to wygląda
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:18

ale co? Dziwisz im się? Ja się nie dziwię, dziwi mnie jedynie to, ze tak późno doszli do tego wniosku. Może wykazywali maksymalną cierpliwość? Tyle, że pomylili Polskę z normalnym krajem.

Matt
niedziela, 7 marca 2021, 22:33

Może jednak nie, biorąc pod uwagę ostatnie informacjie o podpisaniu strategicznej współpracy w sprawie CPK i nie tylko, oby!

SimonTemplar
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:04

Co podpisali? Umowę czy tzw. list intencyjny? Bo jeśli to drugie to jest tak samo wazne dla porównania gdyby Rosja podpisała list intencyjny, że za 5 lat odda Polsce Kaliningrad i to z ca

asdf
niedziela, 7 marca 2021, 18:19

a pozniej co? 0,5 czoglu na miesiac?

BUBA
niedziela, 7 marca 2021, 19:18

niech bedzie i 0,1 ale beda robione w Glywicach. Tam produkowano ( kiedys ) najlepsze na swiecie. Zachod sie ich bal. Dadza rade i z K2PL.

asdf
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:41

niech bedzie tylko pracowal tez tam bedziesz za 0,1 pensji?

comet
niedziela, 7 marca 2021, 23:23

Tak się ich bał, że podczas Pustynnej Burzy strzelali do czołgów z Bumaru jak do kaczek :D

Marine
wtorek, 9 marca 2021, 06:46

Bez osłony lotniczej czołg to puszka...

T.S.
niedziela, 7 marca 2021, 14:02

Może nadszedł już właściwy czas na poważne rozmowy z Koreańczykami. Tylko kto je ma prowadzić, ta banda nieudaczników!

hermanaryk
poniedziałek, 8 marca 2021, 14:16

A może ta banda, która prowadziła "poważne" rozmowy w sprawie Leoparda 2PL? Wiesz chociaż, czyja to była banda?

Autor
niedziela, 7 marca 2021, 19:30

Program wilk nie jest priorytetem

Kot
niedziela, 7 marca 2021, 14:01

Widząc ten cyrk ktoś chce k2 pl? Chyba w 2040 roku...

12345
niedziela, 7 marca 2021, 13:56

Każda taka informacja cieszy. Przydałyby się jeszcze remonty i drobna modyfikacja Leopardów 2A5 w zakresie optoelektroniki i łączności. Jeśli modernizacja Leopardów do poziomu Leopard 2PL się zakończy, to będziemy mieli około 250 w pełni wartościowych i w miarę nowoczesnych czołgów generacji III. To cieszy, aczkolwiek szkoda, że tak powoli to idzie.

Gustlik
niedziela, 7 marca 2021, 20:21

Nowoczesne by były gdyby miały nowoczesną łączność.

mc.
niedziela, 7 marca 2021, 13:44

Jedyny wniosek jaki można z tego wyciągnąć - żadnej współpracy z Niemcami przy sprzęcie "obronnym". Ten opluwany Bumar Łabędy, jest w stanie zmodernizować i naprawić WSZYSTKIE nasze Leo w ciągu 1 roku. Ale zastrzeżenia Niemców i procedury w Inspektoracie Uzbrojenia, podniosą koszty jeszcze co najmniej dwukrotnie, i wydłużą czas do 10 lat.

Kurski Jacek
niedziela, 7 marca 2021, 21:25

Prawda.Mogliśmy robić swoje czołgi wraz z Koreańczykami ,ale lepiej Niemcom dawać zarobić

Adam
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:33

Koreańczycy chcą 8 mld dolarów czyli 10 razy więcej od Niemców

Z prawej flanki
niedziela, 7 marca 2021, 20:59

Dobry żart... Ten Bumar Łabędy zwyczajnie zniszczył część czołgów które dostał od MONu na modernizację. Rozłożyli wozy, i po magazynowaniu części przez rok pod plandeką okazuje się że nie ma ich z czego poskładać z powrotem. Już jest praktycznie pewne, że z 142 czołgów przeznaczonych do modernizacji wojsko z powrotem otrzyma jakieś 100...

Wter
wtorek, 9 marca 2021, 08:34

Dowody pewny towarzyszu gdzie? No wlasnie. Odmaszerować.

ciekawy
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:16

Jak można zniszczyć coś, co zostało już zniszczone poprzez barbarzyńską eksploatację?

niedziela, 7 marca 2021, 20:58

Co by nie mówić o hamburgerach to oni nie odstawiają takiego dziadostwa płacisz to masz, w dodatku sprzęt przetestowany na wojnach, nawet skorup Abramsów z pustyni nie wypuszczą bez remontu. Oczywiście ci od radzieckich bajek jak zwykle wypisują że to tubylcy porozbierali, popsuli i nie umieją poskładać z powrotem do kupy.

Eter
wtorek, 9 marca 2021, 08:36

Ruscy zawsze żądza według siebie. Oni przecież załatwiają się w ziemiankach i kradną śruby okrętowe. Niet analogów.

niedziela, 7 marca 2021, 16:33

Nie jest w stanie, nie ma aż takich mocy przerobowych. Poza tym pancerze specjalne i części mechaniczne dostarczane są z Niemiec. Ci dobrze wiedzą, że już więcej nic od nich nie kupimy, więc się ociągają jak tylko się da. Bumar przy okazji tego kontraktu pozyskał zdolności w zakresie montażu i budowy MBT III generacji, więc przy mądrych decyzjach ze strony MON mógłby się podjąć produkcji nowego wozu "z marszu". Potrzeba tylko odpowiedniego projektu.

g0edh
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:21

to nie jest prawda bo Niemcy są szachowani z Korei Południowej, zatem myślą raczej o eliminacji KP a nie o robieniu z siebie wała. Problem leży gdzie indziej....w ANTYCZNYM prowadzeniu Bumaru.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 14:31

Panie mc. Bumar łabędy nic sam nie mógłby zmodernizować , nie byli nawet w stanie jak widać zrobić remontów Leo2 az sie okazało że bez wyremontowania czołgów to nici z modernizacji. Zreszta ciekawe jak chciałbyć cokolwiek modernizować jak nie masz czym, bo to od Niemców są elementy do tej modernizacji.

jkkk
niedziela, 7 marca 2021, 14:25

prawda --na Niemcach polegać nigdy nie można !

Tyrrr
niedziela, 7 marca 2021, 14:19

Kolego,a amunicji nie zapomniałeś, kto miał dostarczyć Niemcom na próby?

Jaś
niedziela, 7 marca 2021, 13:41

Tylko Polska realizuje w tak długim czasie rożnego rodzaju zamówienia śmiech na sali . Czemu Rosja potrafi w daj dużych ilościach zamawiać przerabiać odnawiać sprzęt wstyd te ilości powinny być zdziesiątkowane

Takie fakty
niedziela, 7 marca 2021, 18:39

Piszesz o propagandzie a nie o faktach . Armaty miało być w tym roku w lini ponad 300 .

KrzysiekS
niedziela, 7 marca 2021, 13:24

Jak widać po uzyskaniu "taniego czołgu" koszty i problemy rosną lawinowo. Mam nadzieję że pomysł pozyskania Abramsów również padnie. jedyna sensowną propozycja wydaje się współpraca z Koreą i produkcja K2PL (K2M). Na dodatek będzie to czołg lżejszy niż Abrams czy Leo 2A7V a przynajmniej przód będzie równie opancerzony co nowe wersje Abramsów.

NL
niedziela, 7 marca 2021, 20:47

Tylko popatrz teraz jak można było wydać te pieniadze,które poszly na modernizacje Leoparda i pseudo modernizacje T-72. Obecnie jest to łącznie ok. 5 milardów złotych (pewnie się jeszcze zwiększy). Przyjmując koszt 1 czołgu najnowszej generacji na 40 milionów złotych to za te pieniadze mielibysmy 120-130 nowych, nowoczesnych czołgów (o własnej produkcji nie wspominajac). Modernizacja Leopardów miała sens, gdyby nie koszty. Niestety obecny rzad to banda nieudaczników - nawet ten wzrost wydatków do 2,2 procent jest marnotrawiony przez nieudolne decyzje

LN
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:23

Wróć się do tyłu i sprawdź od kiedy funkcjonuje temat modernizacji Leopardów. Poza tym co ma rząd do tego, że te Leopardy zostały zajeżdżone?

Yaro
poniedziałek, 8 marca 2021, 02:03

To daj może cynka USA i wielu innym krajom, że są w w ciemnej d..., bo wydają kasę na modernizację już posiadanych czolgów w sytuacji kiedy mogliby kupić nowe za kilkakrotnie większą kasę. Normalnie geniusz się objawił...

opojan111
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:26

czy nieudolne to nie wiem, na pewno "udolne" jeśli chodzi o napychanie własnych kieszeni, a Polska....no cóż.....mają ją tam (i obywateli) tam gdzie światło nie dochodzi. Czyli zgadnij gdzie...

Kazik :)
niedziela, 7 marca 2021, 15:42

K-2M już jest makieta.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 14:35

Taak, a niby jakim cudem? K2PL ma wazyc sporo ponad 60 ton a masa M1A2 SEP3 to 68ton i nie, nie dogonisz go w opancerzeniu K2PL. A juz fakt że K2PL z polskich zakładów pojawi się koło 2030r jak juz podpiszemy umowę i wszystko pójdzie idealnie to pomijasz. Podobni jak będzie to czołg sporo droższy od K2 który już jest najdroższym MBT?

Kamil
poniedziałek, 8 marca 2021, 03:08

kolego szanowny Davien widzę, że jesteś tutaj największym "znafcą" jakiego można by sobie wyobrazić, a na marginesie to wiesz chyba dużo więcej niż sami producenci danego uzbrojenia! Jeżeli chodzi o K2PL to miałby ważyć 6 max.8 ton więcej od K2. Jak już tak filtrujesz fachowe poradniki to poszukaj dobrze to nie boli, a te twoje 68 ton to chyba z tobą i ciężarem twojej wiedzy.

SimonTemplar
niedziela, 7 marca 2021, 21:17

Po pierwsze panie Davien ma pan stare informacje. Koreańczycy dopuścili sobie dalsze rozmowy z Polską w kwestii partnerstwa do produkcji czołgu w wersji PL.. Po drugie: nawet dziecko na tym forum zorientuje sie szybko, ze skoro USA zaproponowalo nam Abramsy to Blaszczakowi i spółce nie pozostaje nic innego jak grzeczne przytakniecie. Tak, będziemy miec Abrams w wersji przed ich modernizacją, używki z nadwyżek US Army. Zadowolony? Ja nie bardzo. Tyle w temacie programu Wilk. Nie wierzysz? To pogadamy za kilka miesięcy.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 22:34

Panie templar, to pan cos zaspał:) Koreańczycy przedstawili ładny harmonogram prac rozpisany do ostatniej kropki, i tak do 2023 to tylko tworzenie projektu i pierwse prototypy, do 2025 pierwsze K-2PL wyjada z zakłądów Hanwha Industries w Korei a 2028-30 top dopiero pierwsze K-2PL składane w Polsce. Wiec proszę sobie darować wyssane z palca bajeczki.

Sidematic
niedziela, 7 marca 2021, 20:27

K2 NIE JEST najdroższym MBT. Zmyślasz jak ci pasuje.

mick8791
poniedziałek, 8 marca 2021, 02:18

Już w obecnej postaci jest jednym z najdroższych czolgów na świecie. A pancerz ma tylko z przodu i jest przystosowany do warunków koreańskich (w tym niskiego wzrostu Azjatów). Pełne opancerzenia tego czołgu, z większe zwiekszenie kubatury jego kadłuba, dodanie kolejnej pary kół nośnych nie będzie tanią przygodą. Wiec sorry ale nie wiem kto tu zmyślą...

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:19

To czemu Skandynawowie wyliczyli sobie, że bardziej opłacalne są fabrycznie nowe K2, albo fabrycznie nowe Leo2A7? Przecież mają A4 i mogą je zmodernizować do wersji A7?

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 22:35

Nie? To niby jaki jest najdrozszy?? Bo był nim najpierw Leclerc a potem własnei K2 Black Panther.

asdf
niedziela, 7 marca 2021, 14:06

klopoty ze zlozeniem do kupy czolgu doprowadzily cie do konkluzji ze jedyne wyjscie to budowa kompletnie nowego czolgu z koreanczykami po prostu genialne.

parapsychol81
niedziela, 7 marca 2021, 13:59

Temat ciągnie się latami, widać nikomu w Polsce, czy w MON na K2PL nie zależy. Bo już dawno współpracy byłaby podpisana.

Adam
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:35

I nie będzie podpisana bo Koreańczycy chcą 8 mld dolarów za K2PL

Yaro
poniedziałek, 8 marca 2021, 02:23

A niby dlaczego miałoby zależeć? Tylko dlatego, że Koreańczycy histerycznie próbują swoj czolg (co ważne - przystosowany tylko i wyłącznie do ich specyficznych warunków geograficznych) komuś sprzedać?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:15

Nie pleć bzdur. K2PL ma być przystosowany do naszych warunków. Tak samo jak Turcy dostosowali koreański czołg do swoich warunków.

eodi8mh
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:28

o o o i to jest celny komentarz, chodzi o utrzymanie pasożytowania na publicznej kasie bez modernizowania. Okej pasożytowanie, ale modernizujcie choćby z Koreą bo to czeka was tak czy owak.

SSoviet kryj się
niedziela, 7 marca 2021, 13:17

Uuu.. ależ tu troli się zleciało, dajcie se siana bo się ośmieszacie , stare Leopardy, złom he he.., tylko że ani Białoruś ani Rasija niczego lepszego tu nie mają i mieć nie będą. Nie dość że nasz przemysł zarobi, nabędzie jakieś tam kompetencje, to będziemy mieć zmodernizowaną flotę kilkuset czołgów daswidania

Prawda
niedziela, 7 marca 2021, 15:47

Jak nie mają ? Leopardy A5 nie są wstanie ruszyć prawdopodobnie frontalnie najnowszych T-80 (Niemieckie anazlizy) . A "nowe" armaty L55 potencjalnie dają małe szanse na penetrację. Nie bez powodu trwają prace nad nową armatą bo aktualne już są za słabe. Przypomnę że mamy gorszą amunicję niż Niemieckie Leopardy,

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 22:37

No cóz przypomne ci ze Leo2A5 z pociskami DM53/63 nie ma najmniejszych problemów z T-80/&-72/T-90 w najnowszych wersjach:) A analizy dotyczyły T-80 z Kontakt-5 przeciwko DM-33 :)

SSoviet kryj się
niedziela, 7 marca 2021, 20:22

A co do T80, to ponoć w trakcie wojny w Gruzji same wybuchały.

SSoviet kryj się
niedziela, 7 marca 2021, 20:19

Taka Правда pocisk DM-53/63 wystrzeliwany z działa o długości L/55 przebija wg specyfikacji 810 mm standaryzowanego pancerza stalowego z odległości 2000 m i nie ma powodu do obaw by jakikolwiek rosyjski czołg będący obecnie na uzbrojeniu przetrzymał taki eksperyment a polski pocisk PZ-531 przebija co najmniej 550 mm z 2000 m.

poniedziałek, 8 marca 2021, 04:33

Tyle że ten standaryzowany pancerz 810 mm RHA na rosyjskich czołgach jest jeszcze za ciężkim ERA, które w przypadku starego Kontakt-5 ogranicza penetrację o 30%, a nowszego Relikt o ponad 50%. Najnowsze B3 to równorzędny przeciwnik dla co najmniej A6.

poniedziałek, 8 marca 2021, 11:14

W jakim to czołgu rosyjskim i gdzie jest 810mm RHA pancerza? Te ich wynalazki to bubel są za krótkie i źle wyważone.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 22:38

Polski pocisk do 120mm ma penetrację 610mm RHA na 2000m.

Sherlock
niedziela, 7 marca 2021, 13:11

Pgz jak zwykle brednie wypisuje, to zapewne nie Zamawiający tylko nieudolność wykonawcy w zakresie usprawnienia i udokumentowania kosmicznych kosztów powodują że PGZ nie potrafi ich zgłosić do odbioru...

Zenek
niedziela, 7 marca 2021, 13:02

Niesamowite tempie. Zmodernizowane Leopardów zaraz po modernizacji powinni zmodernizować bo będą już przestarzałe. CYRK.

dim
niedziela, 7 marca 2021, 12:59

"...Przykładowo, pięć czołgów, które zostaną przekazane w najbliższym czasie, zostały przygotowane przez ZM Bumar-Łabędy jeszcze w grudniu 2020 roku..." - przecież to jest normalny sabotaż gospodarczy i obronności ! Winni powinni zostać osądzeni i ukrarani, odsunięciem od ewidentnie źle sprawowanych funkcji służbowych. Jeśli zły jest sytem - taki system należy natychmiastowo zmienić i tu także istnieją konkretne stanowiska służbowe, za to odpowiedzialne. W szczególności zwolnienia skutkować winny także ograniczeniem prawa do emerytur wojskowych. Ponieważ za sabotaż, choćby tylko podyktowany lenistwem umysłowym i fizycznym, za sabotaż nie może być CO NAJMNIEJ specjalnego wyróżniania, nagrody, ekstra przywileju publicznego. A takim jest wojskowa emerytura. - i wtedy jaśnie państwo biurokraci żwawo zmieniliby przyzwyczajenia.

Darekwysoki
niedziela, 7 marca 2021, 12:40

Kupili sprzęt z Niemiec i wjechała religia niemiecka.

LeAN
niedziela, 7 marca 2021, 12:39

Ciekaw jestem decyzji, dokąd te pięć czołgów trafi. Świętoszów czy Wesoła? W Wesołej brakuje osiem czołgów, w Świętoszowie 100

Grzyb
niedziela, 7 marca 2021, 12:26

Powyzszy artykuł to kolejny argument na poparcie tezy, że równolegle z modernizacją Leo do standardu Pl powinny iść prace nad czołgiem nowej generacji. Koniec i kropka.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 14:39

I idą, ale na zachodzie bo w Polsce nie ma takich mozliwości, chyba ze czołgiem nowej generacji ma być jakis PT-91M1 z nowym malowaniem.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:20

Nie tak dawno dokładnie to samo pisano o BWP.

Grzyb
niedziela, 7 marca 2021, 23:20

Dałeś mi do myślenia, czy rzeczywiście nie mamy szansy na samodzielne zbudowanie czołgu... HSW nabyła kompetencji przy pracach nad podwoziem K9 i wykorzystała tą wiedzę przy budowie Borsuka. Mając w kraju takie firmy i instytuty jak: HSW, PCO, WB Group, OBRUM, WITU oraz możliwość kupna licencji na zachodnie technologie, czy rzeczywiście nie dali byśmy rady?

A77
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:28

Mamy. I zrobimy. A później będą określanie zasad, konfiguracji a jak przyjdzie wątek ceny...do linii wejdzie to może za 25 lat gdy już powstanie pierwszy Miecznik.

Davien
poniedziałek, 8 marca 2021, 09:45

Panei Grzyb, sami jak najbardziej możemy zbudowac czołg ale nie nowej generacji, ba nasze najlepsze projekty jak PT-2001 to poziom tak Leo2A4. Konstrukcja czołgu rózni się i to poważnie od konstrukcji AHS czy gasiennicowego BWP. Zapewne moglibysmy opracowacjakąś lepszą wersję PT-91M ale to w dalszym ciągu zaledwie maks 3 gen, nawet nie 3,5. No i najważniejsze dwie rzeczy: czas i pieniadze. Rosjanie nad Armatą dłubali 41 lat, tyle im zajeło opracowanie czołgu 4 gen, USA dało sobie spokój po 5-ciu uznając że wystarcza im zwykłe Abramsy mimo że opracowali już wtedy czołg lepszy pod wieloma względami od T-14. Ile sie z Altayem męczyła Turcja, czy Indie z Arjunem.

jkkk
niedziela, 7 marca 2021, 14:29

racja --bez niemców

Meska
niedziela, 7 marca 2021, 12:26

Jak oni chcą niby skończy moderke do 2023 roku przy takim tempie?

G
niedziela, 7 marca 2021, 12:08

To jest żart? Pani rzecznik sobie kup z ludzi czy tylko takich fachowcow ma PGZ? Oddadzą w tym roku 18 czczołgów-w tym 4 z Niemiec, które odoboru nie przeszły. Czyli 14 czołgów zrobią, to całe dwa więcej niż poprzedni rok. Do 2023 pozostałe ??? Przy 14 rocznie to mogą się nie wyrobić, ale najważniejsze, że mają plan patykiem w kałuży pisany, ale sukces się ogłosi.

biały
niedziela, 7 marca 2021, 11:45

18 czołgów z 4 przekazanymi przez Niemcy , więc nasz przemysł odda dla wojska 14 czołgów w tym roku , ?? oni poważnie zamierzają przez 10 lat modernizować te czołgi ?? czy też przemysł łaskawie przyśpieszy do chociaż 30 wozów rocznie

Tani
niedziela, 7 marca 2021, 13:34

Kasa i kasa i tylko kasa. Nie ma potrzeby przyspieszac nawet o jeden woz rocznie tempo jest dobre a nawet bym napisal za szybkie. Ja bym przedluzyl ten termin do 2025r. Ale to jest moja prywatna opinia

SAS
niedziela, 7 marca 2021, 16:17

Co będą robić, jak skończą?

yugo
niedziela, 7 marca 2021, 14:59

jaja se robisz,ile lat będą modernizowac ponad 100 czołgow?,niektóre państwa dużo szybciej produkują takie ilości czołgów

Ppp
niedziela, 7 marca 2021, 11:27

Problemy z dostępnością części będą zawaze jeżeli dany sprzęt będzie importowany. Cieszmy się, że mamy pokój. Trzeba rozwijać kompetencje w każdej dziedzinie. Bez polonizacji ani rusz.

Dropik
niedziela, 7 marca 2021, 16:13

A co zmieni polonizacja? myślisz , że ktoś będzie za darmo utrzymywać możliwości produkcyjne części przez 30 lat? Normalnie wraz z uzbrojeniem kupuje się odpowiednią ilość części.

Ciekawy
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:23

Czyli Amerykanów, którzy utrzymują linię produkcyjną Abramsa uważasz za nienormalnych?

ggg
niedziela, 7 marca 2021, 13:49

Nie zgodzę się. Polonizacja za wszelką cenę, w każdej dziedzinie to ośmieszenie fachowości. Ja wybieram fachową robotę, a nie pseudo-fachową choć polską, z czym niestety mamy do czynienia w patologicznym przypadku Leo 2PL. Aha, Pani rzecznik zapomniała dodać o wpływie Covid. To teraz tak popularna wymówka...

mg-42
niedziela, 7 marca 2021, 11:18

Ka-52 Hokum lubią to.

Zapad 2017
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:26

Praktyka pokazuje, że Hokumy najbardziej lubią strzelać do rosyjskich dziennikarzy, którzy obserwują wojskowe ćwiczenia.

Brunszwik
niedziela, 7 marca 2021, 11:13

Dziwne (?) - kontrakt na nowe (bardzo potrzebne) śmigłowce Caracal z łatwością odrzucono, Francuzów zmieszano z błotem (co ciekawe Pan Orban zakupił te śmigłowce dla Węgier i nie wystąpiła żadna afera z nimi związana) natomiast na kontrakt na "niemiecką" modernizację Leopardów nikt nie oponował (czy nie lepiej było zawczasu pozbyć się tych wozów?). W całej tej modernizacji Leo dziwić może fakt, że system Obra-3 jest zamontowany na haubicy Krab (prowadzenie ognia pośredniego), natomiast na Leo (bezpośrednia styczność ognia!) tego systemu nie zamontowano - żaden portal militarny nie podniósł tej, w sumie bardzo ważnej kwestii. Nie wymieniono także karabinów MG-3 na polskie odpowiedniki. Dziwna ta "patriotyczna" Polska.

konsul
niedziela, 7 marca 2021, 18:25

i jak tam ta fabryka Caracali na Węgrzech, miała dać zatrudnienie 3500 osób (wg. TVN ::))) ? Ile tych Caracali już Węgrzy kupili lub wyprodukowali ? Zamówili 16 ponad 2 lata temu, jest 2021 i nic nie otrzymali jeszcze ...

Dropik
niedziela, 7 marca 2021, 16:09

Polskie km nie pasuja. Moga być tylko mg3, ciasno.

vvgil
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:27

Jakoś Poznań nie widzi problemu.

Grzyb
niedziela, 7 marca 2021, 15:14

Panie kochany, gdybyśmy za wczasu pozbyli się "tych czołgów" to z czym byśmy zostali? Z T72 i ich ulepszoną wersją PT91 czyli ze sprzętem postsowieckiej epoki. Do Leosiów zakupiono ostatnio dobrą amunicję podkalibrową. Nie jest źle, nie panikuj.

Cdm
poniedziałek, 8 marca 2021, 09:15

Odpowiedź jest prosta. Dostaliśmy stare, używane czołgi. Należało je zajeździć, kanibalizując i remontując po kosztach, jak starego merca po wyjku. A w międzyczasie, przez te kilkanaście otrzymanych za friko lat, przygotować bardziej perspektywiczne rozwiązania. Ale to takie niepolskie, zajmować się czymś na przyszłość, gdy przecież problem został tymczasowo "rozwiązany".

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 14:53

System Obra mozna zainstalować potem samemu a jakbys się przyjrzał to na modernizacji do Leo2PL sporo zaważyły koszty. Natomiast co do pozbycia się Leo2 to czym bys je zastapił? Tylko prosze bez propozycji że T-72:))

Rah Warsz
niedziela, 7 marca 2021, 14:03

Chyba masz wiedzę panie Brunszwik, że każda minimalna wymiana czegokolwiek (nawet małej śrubki) lub dodanie do konfiguracji Leo PL jakiegokolwiek elementu wymaga oddzielnej zgody ze strony niemieckiego producenta za co sobie ten całkiem słono liczy? Stąd jak będzie to już niezbędne to wymieni się MG-3 (bo mogą się powoli kończyć części, choć Turcja jeszcze je chyba licencyjnie produkuje) na wieży i te zintegrowane z armatą 120 mm (tam w grę wchodzi grubsza i kosztowniejsza zabawa). W pierwszej kolejności jest niezbędna wymiana przestarzałych środków łączności, może w związku z tym montaż BMS. Potem jak będą środki to będzie czas na MG-3 i np. montaż Obra 3 lub innego podobnego system w nowszej specyfikacji. Z patriotyzmem proszę nie wyjeżdżać bo zrobi się tylko zamieszanie panie Brunszwik. Co do CARACALI to mamy na własnym terenie zakłady LM i Leonardo (niestety nie polskie) i nie ma potrzeby wpuszczania kolejnego koncernu z następną montownią, bo chyba nie liczył pan na "fabrykę"? Końcowe warunki za CARACALE biorąc pod uwagę skalę kontraktu były raczej skromne w stosunku do zapowiadanych a i same śmigłowce za kilkanaście mld. PLN to nie jest priorytet dla WP (jest nim artyleria, obrona przeciwlotnicza, BWP, broń przeciwpancerna, MW). Budżet z gumy nie jest.

mc.
niedziela, 7 marca 2021, 13:41

Bo łapę na modernizacji trzymają Niemcy. jeśli chcesz coś zmienić oni muszą wyrazić zgodę. Chcesz zamontować np. tureckie części - oni muszą wyrazić zgodę (czyli się nie zgadzają).

pawlak
niedziela, 7 marca 2021, 15:00

no tak,znowu wina niemca,było napisać jeszcze że to tusk maczał w tym palce

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 14:45

Panie mc, bo Niemcy biora odpowiedzialność za ta modernizacje i jest to czołg ich produkcji. Aha, jakie to niby te przykładowe tureckie części miałyby być??. I jaki jest np sens wymiany dobrego kmu na podobny, wcale nie lepszy UKM 2000T

men
niedziela, 7 marca 2021, 10:39

Jak rozumiem w 2 lata przekazano /przekażą 12+1830szt, to jakim cudem zamierzają w 2 następne lata 22/23 przekazac pozostałe 112szt?, ponadto wozy te w przeciwieństwie do naszych gwiazd śmierci, tj zmodyfikowanych T72 będą miały nieskuteczną łączność, że względu na brak części do posiadanych radiostacji analogowych, no pysznie......... MON to stan umysłu

Paweł P.
niedziela, 7 marca 2021, 20:45

Wymienienie radia, to chyba najprostsza rzecz jaką można zrobić...

Wiktor
niedziela, 7 marca 2021, 10:21

Czyli 142 stare Leopardy kosztują nas prawie 1 mld USD...Ekspertem nie jestem, ale wydaje się, że ten 1 mld USD można by lepiej spożytkować

Yaro
niedziela, 7 marca 2021, 17:29

Niby jak? Rozdać na 500+ i przy okazji odebrać sobie możliwość posiadania sprawnych czolgów?

Dropik
niedziela, 7 marca 2021, 16:07

Nie. Znaczyna część to inwestycję w bumar.ake fakt , że jest drożej niż planowano

Tak tylko
niedziela, 7 marca 2021, 10:19

Jak najszybciej porzucić tem projekt. Podniesienie Leo do standardu pl nie jest aż tak istotne a szczególnie biorąc pod uwagę możliwości. 18 wozów w tym roku ? Jak najszybciej konstrukcja w kooperacji najlepiej z Korea. Może i nie najtańsze ale przeniesienie produkcji całkowitej do polski łącznie z nowym power packiem. Umożliwi nam działanie w zakresie realnej produkcji a nie zganianie ze procedury ze partner niemiecki itd...

Adam
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:39

Korea odpada bo K2PL jest dwa razy droższy od Abramsa

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:33

Żaden normalny kraj nie pozbywa się sprzętu, który posiada potencjał modernizacyjny. Patrz choćby na takich Turków. Oni uznali, że warto jest zmodernizować nawet M60. A już mistrzami świata w tej dziedzinie są Izraelici.

dropik
niedziela, 7 marca 2021, 11:40

Korea chce nowy czołg dziś ok 2035.to dla nas za późno. A k2pl to koncepcyjna staroć.

Uuu
niedziela, 7 marca 2021, 11:36

2A4 a 2PL to różnica jest wielka.

tut
niedziela, 7 marca 2021, 11:35

Pana post świadczy o kompletnej nie znajomości tematu oraz wojskowości. Obecnie czołgi Leopard 2A5 i 2PL stanowią jedyną realną siłę pancerną jaką posiada Polska armia. Czołgi post sowieckie w tym PT91, trudno nawet traktować jako wsparcie ogniowe z uwagi na rozwój broni pp oraz modernizację armii Rosyjskiej. Po podpisaniu kontraktu. (Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle taki nastąpi.) Pierwsze czołgi K2 możemy oczekiwać po 10latach? Może ten okres da się skrócić. Ile czołgów będziemy produkowali na początku? 10 sztuk? Potem docelowo 20 może 50 rocznie. Było by super jak osiągnęli byśmy produkcję rzędu 100 sztuk, ale na to bym nie liczył. To za ile lat zastąpimy czołgi rodziny T? A co jeżeli projekt się opóźni w czym jesteśmy wybitni, a przykładów nie będę nawet wymieniał. Następnie przynajmniej część kosztów i inwestycji już ponieśliśmy. To co, te miliardy mamy wyrzucić do kosza, nie dostając nic w zamian? Na koniec uważam że współpraca z Koreańczykami to najlepsze co nas może spotkać. Więcej, może nawet dzięki nim można było by zmyć blamaż z łodziami podwodnymi. Oni oprócz wymienionych dwóch dziedzin mają wiele więcej do zaoferowania. Dość wspomnieć, że do nich należy rekord w czasie utrzymania fuzji termojądrowej...

Alfret
poniedziałek, 8 marca 2021, 23:25

Chyba okretami podwodnymi...

.
niedziela, 7 marca 2021, 11:26

Tylko, że te czołgi będą mogły strzelać nową amunicją i są na chwilę a nowe K2 w kooperacji to na razie utopia. Najpierw trzeba określić potrzeby, później określić co i jak, później dogadać z Koreańczykami, później dostosować naszą logistykę i zakłady, określić koszta i znaleźć kasę a i tak zawsze każdy robi nas w wała. Pierwszy egzemplaż pojawi się za "x" lat a kolejne czołgi za dekadę czyli w momencie gdy będziemy potrzebować już jego następcy bo K2 będzie anachronizmem. Nie, dziękuję.

Może tak może nie
niedziela, 7 marca 2021, 11:16

Porzuci się jak zastąpi go coś lepszego na przykład Koreańskiego :) jednak modernizować nasz stare Leo trzeba a oprzyrządowanie jest nasze w coraz lepszej jakości.

rex
niedziela, 7 marca 2021, 09:57

dotychczasowa historia leoparda 2PL ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiej wszech stronnej "pomocy" jest najlepszym dowodem na konieczność wypracowania całkowitej samowystarczalności w zakresie produkcji i eksploatacji broni pancernej. Krok najważniejszy to podjęcie wreszcie samodzielnej produkcji power packów - obojętnie czy licencyjnych czy też wlasnej konstrukcji

StareKoło
niedziela, 7 marca 2021, 13:14

Obawiam się, że wcale nie obojętnie czy licencja, czy własna konstrukcja. Już widzę cały proces takowego opracowania i pozyskania we własnym zakresie.... Niech wreszcie skończą wymyślać koło od nowa i zaczną produkcje sprzętu na licencji gdy będą zaspokojone podstawowe potrzeby, a nabędą przy okazji doświadczenie jak i zdolności produkcyjnych to rozwijać to dalej oraz obszarowo tworzyć coś swojego dokładnie tak jak robił to każdy... Uczmy się od innych pierw licencja potem zmiany we własnym zakresie następnie nowe projekty.

BUBA
niedziela, 7 marca 2021, 12:50

Krok najważniejszy to podjęcie wreszcie samodzielnej produkcji - niestety przy obecnym MON to niemozliwe. I niema na to mocnych....

Pawlak
niedziela, 7 marca 2021, 11:44

Nie tylko broni pancernej.Przede wszystkim broni ppanc pirat, moskito to priorytety. Te programmy winny byc finansowane w celu dalszego r&d oraz produkowane wielko seryjne. Do tego obrona plot- modernizacja newy do standardu sc juz byla. Teraz kolej na wydluzenie zasiegu(Ukraina to zrobila w dosyc prosty sposob) oraz spolonizowanie i udoskonalenie systemow radarowych i systemow naprowadzania.

klemens
niedziela, 7 marca 2021, 11:38

Całe szczęście, że Rheinmethal nadzoruje te modernizacje. Bez tego mielibyśmy biedasyficzne moderki klepana przez pana Kazia na kowadle w Bumarze.

Rah Warsz
niedziela, 7 marca 2021, 14:20

na twoim panie klemens miejscu tak bym się Rheinmetahalem nie zachwycał. Dali w modernizacji 2 PL ciała jak i dał go Bumar. Z tym, że ten ostatni to obsiadła przez związki podupadła i już prawie zaorana przez neoliberałów Balcerowicza firma a Rheinmethal to ponoć taka "klasa" sama w sobie. Stąd pytanie czy te potknięcia głównego zagranicznego partnera to czysty przypadek czy jednak nie? Niestety, w dużym biznesie podobnie jak w polityce przypadki nie występują, podobnie jak nie znajdziesz tam przypadków altruizmu i mitu "szklanych domów".

dropik
niedziela, 7 marca 2021, 11:33

MON popełnił błąd zaskarżając konsorcjum pgz i rh. Producent ostrzegał , że będzie źle i jest.

niedziela, 7 marca 2021, 14:09

Czytałem montaż Rosyjskiego generała taka modernizacja i tempo to tylko chciec

Tweets Defence24