Leopardy z Wesołej na zimowym poligonie

17 stycznia 2021, 08:13
1
Fot. st. szer. Paweł Bednarczyk
Reklama

Załogi zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej systematycznie realizują szkolenie programowe na garnizonowych placach ćwiczeń.

Pancerniacy z 1. batalionu czołgów w nowy rok wchodzą bez zbędnego rozruchu, nowy sprzęt wymaga sprawdzenia w każdych warunkach. Jak podaje ppor. Jacek Piotrowski, czołgiści na przykoszarowych placach ćwiczeń, realizują zadania w ugrupowaniu plutonu, doskonaląc element przemieszczenia marszem ubezpieczonym, wykrywanie przeciwnika przy wykorzystaniu przyrządów termowizyjnych oraz reagowanie na potencjalne zagrożenia.

Na określony sygnał dowódcy plutonu, załogi zajmowały wskazany rejon wyjściowy oraz organizowały obronę w terenie przygodnym. Jednym z celów zajęć było doskonalenie współdziałania pomiędzy załogami czołgów Leopard 2PL, Leopard 2A5 i Leopard 2A4.

image
Fot. st. szer. Paweł Bednarczyk

Zmodernizowana wersja Leopard 2PL różni się zasadniczo od poprzednich wozów tej klasy, głównie pod względem przyrządów obserwacyjnych. Unowocześnione czołgi wyposażone są w kamery termowizyjne trzeciej generacji polskiej produkcji zarówno dla dowódcy, jak i dla działonowego.

To bardzo istotne, że po modernizacji zachowano peryskop dla działonowego, którego w wersji Leo 2A5 nie ma. Dzięki niemu widzimy więcej i możemy szybciej i sprawniej reagować.

por. Mateusz Bieniara

Czołgi Leopard 2A4 zmodernizowane do standardu Leopard 2PL będą w najbliższej przyszłości stanowić trzon i pancerną siłę Wojsk Lądowych.

Najlepszy czołg to ten, który ma najlepszą załogę, dlatego załogi czołgów z Warszawskiej Brygady od chwili wprowadzenia zmodernizowanych wozów, intensywnie realizują szkolenie programowe. Żołnierze ciągle doskonalą umiejętności indywidualne oraz współdziałanie pomiędzy załogami różnych wersji czołgów.

dowódca brygady, gen. bryg. Jarosław Górowski

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
rafikzabki
wtorek, 19 stycznia 2021, 12:14

Krytykanci - tam dookoła są spore lasy gdzie jest gdzie zrobić ćwiczenia jak się patrzy Rosja swoich nie trzyma wojsk Zachód nad Bajkałem dla bezpieczeństwa.jest kilometrowy ponad poligon w lasach poza jednostka i można go łatwo powiększyć do 1.5 jak ktoś chce strzlaanoa na maksa robić... Bazy nad Odrą były do ataku na Zachód a nie dla obrony przed Wschodem. Wozy w terenie leśnym jadą gęsiego bo inaczej warunki nie pozwalają i to też trzeba przećwiczyć i osłone odpowiednią w takich warunkach... Kluczowe jest strzelanie i zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości amunicji i do ćwicze; i na W.

Opel
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 11:01

Czolgi organizują obronę. Zero to rozpoznania. Zero dronow. Zero nowoczesnego maskowania. Gdzie berberys? Co za drogo?. Wydano miliardy a tysięcy zabrakło na maskowanie?. Gdzie nowoczesna amunicja?. Czy u nas wszystko musi wyglądać na prowizorke i amstorszczyzne?.

Dar 12
niedziela, 17 stycznia 2021, 21:34

Słusznie trzeba to sprawdzić i tyle

Piotr
niedziela, 17 stycznia 2021, 20:57

Czy wszystkie Leo są już w Wesołej czy jeszcze coś zostało w Świętoszowie? Jak patrzę to mam coraz mniejszą wiarę w naszą armię. To przygnębiające.

ktos
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 08:38

a kto powiedzial ze Leopardy musza byc koniecznie w swietoszowie? Ona maja bronic Polski a nie Niemiec. Poza tym sadzisz ze w chwili wojny wojsko stoi w koszarach?? Natomiast latwiej chyba przewiezdz je kilkadziesiat kilometrow do potencjalnego miejsca starcia niz kilkaset... chyba ze u ciebie mapa wyglada inaczej.

dropik
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 08:36

To jednostka "defiladowa". Świadczy o tym fakt dorzucenia do tego zwierzyńca najnowszych, zmodernizowanych Leopardów. Poligon jest tak mały, że nie da się szkolić więcej niż pluton czołgów. Na duży poligon pojadą raz rocznie , o ile i na to nie zabraknie pieniędzy.

Marcel
niedziela, 17 stycznia 2021, 22:58

W Świętoszowie znajdują się 2 bataliony Leo 2, do Wesołej zostały przeniesione Leopardy z Żagania gdzie obecnie znajdują T-72. Nie wiem czy była to dobra decyzja, dlatego pytanie czy ktoś mógłby wytłumaczyć w treściwy sposób jakie są zalety i ewentualne wady takiej zamiany?

panc
niedziela, 17 stycznia 2021, 19:27

To mamy caly pluton zmodernizowanych czołgów? Dowódca dostal nowa polska lornetkę. I to jest ta modernizacja ????? To juz sowieckie t72 sa bardziej zmodernizowane bo je szpejem pomalowali a może pokażą garaze dla czołgów w wesołej a może napisza jak rozbroili dwie jednostki pancerne w Żaganiu i Świętoszowie. A teraz szkola jakis chlopkow. Zenada

Extern
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 13:57

Tyle że to raczej dobrze że będziemy mieli jakieś siły obronne na spodziewanych kierunkach natarć na kierunku Brzeskim czy źle? Wolisz bronić się mając za plecami Odre, i nie mając już do dyspozycji zaplecza własnego kraju?

T34
niedziela, 17 stycznia 2021, 19:06

Pewnie na tym poligonie jeżdżą w kółko dotykając się lufami. Mniejszą oś widziałem tylko w Holandii, 100 m szerokości i 1 km długości.

Przemek
niedziela, 17 stycznia 2021, 18:07

Jeszcze tylko mała moderka le2 A5 i rządzimy w regionie

Greedo
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:56

Wydano miliony. Koniecznie trzeba wydać jeszcze kilka na maskowanie Berberysem. Dronów wskazujących cele jest co raz więcej.

Danisz
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 10:12

a niby jak te nieliczne drony mogą wskazywać cele dla Leo? żadnego BMS nie ma nawet w planach! moderka potrzebna, ale jej zakres to lata 90. ub. wieku

Sternik
niedziela, 17 stycznia 2021, 22:11

Maskowanie jest OK ale samo maskowanie to mało. Jednostki czołgów od plutonu i artylerii (każda bateria) MUSZĄ dysponować własnymi systemami obrony przeciwlotniczej. Inaczej kaplica.

Tweets Defence24