USA zdecydowały o przedłużeniu traktatu Nowy START

4 lutego 2021, 08:06
blinken
Fot. Departament Stanu USA
Reklama

Stany Zjednoczone zdecydowały w środę o przedłużeniu na pięć lat układu z Rosją z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zapowiedział jednocześnie, że Waszyngton nie zgadza się na łamanie przez Moskwę praw człowieka.

"Przedłużenie traktatu Nowy START zapewni weryfikowalne przestrzeganie przez Rosję limitów rozmieszczania rakiet międzykontynentalnych, pocisków SLBM (wystrzeliwanych z okrętów podwodnych) i ciężkich bombowców do 5 lutego 2026 roku" - oświadczył Blinken.

Podkreślił, że prezydent USA Joe Biden obiecał chronić Amerykanów przed zagrożeniami nuklearnymi, przywracając Ameryce światowe przywództwo w zakresie kontroli zbrojeń i nieproliferacji. "Przedłużenie traktatu Nowy START z Federacją Rosyjską o pięć lat jest pierwszym krokiem, aby dotrzymać tego zobowiązania" - podkreślił szef dyplomacji USA.

Dodał, że możliwość kontrolowania rosyjskiego arsenału jądrowego o zasięgu międzykontynentalnym jest niezwykle ważna w czasach wielu napięć na całym świecie. "Przedłużenie traktatu uczyni Stany Zjednoczone, ich sojuszników i partnerów oraz cały świat bezpieczniejszymi. Nieograniczony wyścig nuklearny zagroziłby nam wszystkim" - zaznaczył Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział jednak, że mimo chęci współpracy z Rosją w kwestii przedłużenia układu, Waszyngton nie zamierza przymykać oczu na niektóre działania Moskwy. "W tym samym czasie, gdy będziemy współpracować z Rosją w celu wspierania amerykańskich interesów, będziemy również pracować w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami nad pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za jej antagonistyczne akty i łamanie praw człowieka" - zakomunikował.

Reklama
Reklama

Prezydent Biden zapowiedział 21 stycznia, dzień po objęciu urzędu, że będzie starał się przedłużyć układ z Rosjanami. Chciał w ten sposób odejść od decyzji swojego poprzednika Donalda Trumpa, który w październiku 2020 roku odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia traktatu o rok bez żadnych warunków. Biały Dom domagał się wówczas wstrzymania modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

26 stycznia kwestię przedłużenia układu Biden omawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, a następnie Kreml poinformował, że Rosja i USA porozumiały się w tej sprawie. Dzień później obie izby parlamentu Rosji, Duma Państwowa i Rada Federacji, ratyfikowały porozumienie o przedłużeniu Nowego START-u o pięć lat, do 5 lutego 2026 roku.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Jan z Krakowa
sobota, 6 lutego 2021, 15:59

Jest pogląd, że podpisywanie takich układów (ustalanie kwot i kategorii środków rażenia), w sytuacji kiedy intencje obu stron co do ich interpretacji, a jeszcze bardziej przestrzegania -- są różne, prowadzi, paradoksalnie, do naruszenia, poza kontrolą, symetrii potencjałów strategicznych. Czyli, spowoduje niestabilność bezpieczeństwa w świecie. Krótko jest na urzędzie prezydent Biden, a już przyjął (bez długotrwającej przecież, z natury rzeczy analizy) warunki rosyjskie właśnie odnośnie niekorzystnego dla USA układu START (który Trump racjonalnie zdecydował nie przedłużać). To jest 1. klęska Stanów za nowego prezydenta. Teraz będą czystki w armii -- dowódców, którzy się, co najmniej, z taką improwizacją bez analizy nie zgadzają.

Fanklub Daviena
czwartek, 4 lutego 2021, 11:59

Lepiej niech już dziś zaczną negocjować nowy START, który wejdzie za 5 lat, bo problemy i różnice zdań między USA i Rosją np. broni jądrowej i systemów obrony przed nią są tak ogromne, że naprawdę wątpię, by za 5 lat jakiś START obowiązywał. Na przeszkodzie oczywiście stoi ego i pycha USA, które uważają, że jako "niezastąpiony naród" zostali "wybrani przez Boga do przewodzenia światu" w związku z czym jakikolwiek parytet USA z "gorszymi" nacjami jest sprzeczny z Boskim Porządkiem i większości polityków USA w głowie się nie mieści jak USA ma się godzić na równowagę a nie przewagę strategiczną nad Rosją... :D

Kałboj
czwartek, 4 lutego 2021, 22:24

Dobrze że Rosja rozumie swoje miejsce i merdając ogonem rzuciła się na resztki z pańskiego stołu: za Trumpa krzyczeli, że to muszą przemyśleć (bazowy układ), że same procedury zajmą miesiące, że po prostu muszą mieć czas na procedowanie traktatu. Cała procedura przepchnięcia przez wszystkie stadia akceptacji, a nie było ich mało, zajęły im raptem pięć godzin!!! Jakiś komentarz, mistrzu propagandy?

ech ta dzika Montana
piątek, 5 lutego 2021, 09:56

Faktycznie realne patrzenie na świat to dla cowboya rzecz nieosiągalna. I do tego ta mitomania i przeświadczenie o wszechpotędze bankruta z kompletnym pomieszaniem faktów. Ale czad.

droma
czwartek, 4 lutego 2021, 09:58

zachód dzięki nam polakom ,polskiemu rzadowi jest mniej naiwny ,ale jeszcze naiwny ,traktaty z rosją -kaput to tak ,miód dać na przechowanie misiowi ,trzeba jak reagan ;trzymać za buzie ...

taka prawda
czwartek, 4 lutego 2021, 09:42

Kolejny wielki błąd USA ! Czy tylko oni nie wiedzą, że wszelkie traktaty z Rosją są mniej warte niż papier na którym je spisano ?

Tweets Defence24