Rosyjski parlament ratyfikował przedłużenie traktatu Nowy START

27 stycznia 2021, 14:23
rs-24 jars
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY-SA 4.0
Reklama

Obie izby parlamentu Rosji, Duma Państwowa i Rada Federacji, ratyfikowały w środę porozumienie o pięć lat, do 5 lutego 2026 roku traktatu Nowy START. Zostanie on przedłużony bez dodatkowych warunków.

Kreml poinformował, że we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódcy porozumieli się w sprawie przedłużenia układu Nowy START, który jest obecnie jedynym rosyjsko-amerykańskim porozumieniem dotyczącym ograniczenia zbrojeń.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom podczas wirtualnej konferencji prasowej, że przedłużenie tego paktu "leży w interesie obu krajów, jak i całego świata".

Wiceminister MSZ Siergiej Riabkow zaznaczył, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem decyzję administracji prezydenta USA Joe Bidena, by przedłużyć obowiązywanie tego układu. Jednocześnie jak powiedział – traktat będzie przedłużony na warunkach Moskwy, tj. bez żadnych uzupełnień ani też warunków wstępnych.

Jednakże, występując w Dumie przed głosowaniem nie wykluczył, że Moskwa wycofa się przedterminowo z tego porozumienia w razie "jakichkolwiek destrukcyjnych działań ze strony amerykańskiej" w tej sferze bądź prób "osłabienia bezpieczeństwa" Rosji. Oświadczył także, że w przyszłości, podczas ustaleń z USA na temat kontroli zbrojeń "wykluczone są jakiekolwiek jednostronne ustępstwa ze strony rosyjskiej". 

Riabkow wyjaśnił ponadto, że układ Nowy START będzie obejmował rosyjskie hipersoniczne systemy manewrujące Awangard.

Odnosząc się do wypowiedzi Riabkowa należy jednak pamiętać, że już pierwotne zapisy traktatu New START zakładały możliwość przedłużenia go o pięć lat. Według danych amerykańskich Rosja przestrzega tej umowy, co przyznawała także administracja Trumpa, która chciała by do nowej umowy rozbrojeniowej dołączyły również Chiny. De facto umowa zostanie więc przedłużona zgodnie z pierwotnymi założeniami.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Stary Grzyb
czwartek, 28 stycznia 2021, 22:47

Czyżby nie tylko "reset", ale i "detente"? Obyś żył w ciekawych czasach ...

Naiwny
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:39

Monkey - a brak w układzie Francji, Wielkiej Brytani, Pakistanu, Indii i Izraela Ci nie przeszkadza? Przecież to też kraje z bronią jądrową i skutecznymi środkami jej przenoszenia. Poza tym trzeba być realistą. jak sobie wyobrażasz zmuszenie Chin do zawarcia układu i jakie to ograniczenia ilościowe i jakościowe chcesz im zaproponować? Przecież ani Chiny ani Rosja nie zgodzą się aby potencjały ich wojsk strategicznych liczyć łącznie. Natomiast zgoda w układzie na taki sam potencjał Chin, Rosji i USA jest nie do zaakceptowania przez USA. Nie wspominając o tym, że potencjał strategicznyche broni Chin jest dziś 3-4 razy mniejszy niż Rosyjski czy amerykański, nie mówiąc przy tym o zacofaniu technologicznym Chin w tym zakresie. Obecny układ między Rosją a USA to najlepsze co możemy mieć. I cieszmy się z niego bo jeszcze miesiąc temu było niemal pewne, że 5 lutego 2021r układ ten przestanie istnieć.

Monkey
czwartek, 28 stycznia 2021, 02:41

To dobry układ, ale nie bardzo dobry. Dlaczego? Bo Chiny nie są weń włączone, a skoro nie ma ChRL, to nie będzie jej brytana, czyli KRL-D. Ale lepsze to, niż nic.

Fanklub Daviena
czwartek, 28 stycznia 2021, 16:38

To jest fatalny układ: np. nie obejmuje kwestii dronów, broni hipersonicznej, torped atomowych, tarczy antyrakietowej, dobrych metod weryfikacji itp... ale nie ma szans teraz na nic lepszego...

Davien
piątek, 29 stycznia 2021, 19:33

Ależ obejmuje ale wyłacznie rosyjskie Awangardy w liczbie 6-ciu sztuk:))

Naiwny
środa, 27 stycznia 2021, 18:18

Po prostu jest to korzystne dla obu Państw. Potwierdza to również, że w zakresie broni strategicznej istnieje parytet między Rosją i USA. Równowaga ta jest ważniejsza niż fantazje które mocarstwo atomowe jest większe. Rozstrzygnięto tym samym również nierealistyczne żądania aby do układu włączyć Chiny ustanawiając dla Rosji i Chin łączną nieprzekraczalną liczbę pocisków i nośników strategicznych odpowiadającą ograniczeniom obowiązującym USA. Nowością jest okres przedłużenia na 5 lat co niewątpliwie jest inicjatywą USA i zawdzięczamy to bezpośrednio Nowemu Prezydentowi. Przypomnę, że wcześniejsze propozycje Rosji kierowane jeszcze do administracji Trampa zakładały przedłużenie traktatu bez warunków wstępnych na rok. Teraz mamy ten układ na kolejne 5 lat. Zadziwia szybkość decyzji i jej natychmiastowa realizacja. To dobrze prorokuje na przyszłość i pokazuje, że nawet poważni przeciwnicy jak chcą to potrafią szybko się dogadać. Pogratulować również Nam bo to jest bardzo dobry traktat dla całego Świata.

Fanklub Daviena
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:33

Faktycznie jesteś naiwny. Rosja cały czas mówiła o 5 latach, tak jak od lat nawoływała, że START wygasa i należy negocjować nowy. 1 rok to był pomysł Trampka a Rosja na niego przystała, licząc na większy rozsądek nowego prezydenta, bo Trumpek nie uwierzył (a powinien) Ławrowowi, który mówił: "Rosji na nowym traktacie zależy nie bardziej niż USA i nie pójdzie na jednostronne ustępstwa". Trampek więc skłamał i wymyślił, że Rosja zgodziła się na rok i przystała na zakaz modernizacji swojego arsenału nuklearnego, co Rosja zdementowała i zerwała rozmowy a Ławrow powiedział "Rosja wróci do rozmów jak amerykańscy partnerzy wydorośleją"... :D

czwartek, 28 stycznia 2021, 08:44

Wiadomo że każdy po cichu będzie robił swoje a traktak jest tylko na papierkuu

bania Davien
środa, 27 stycznia 2021, 20:42

Masz całkowitą rację.

DDR
środa, 27 stycznia 2021, 17:04

Ich należy zazbroić tak jak zrobił to Reagan Oni w jedną ręką podpisują traktaty a w drugiej trzymają nóż

Janek
środa, 27 stycznia 2021, 16:11

I co na to Davien?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 27 stycznia 2021, 17:02

Ciezkie czasy nastaly dla niego i dla reszty towarzystwa wzajemnej adoracji w propagandowej akcji. Jakos malo aktywni sa pod tym artykulem, nie ma newet jednego z nich, a i ilosc komentarzy zadziwiajaco niska. No ale chlopcy odbijaja sobie trollujac pod artykulami o Su-57 i MiGu-31 :D. A odnosnie F-35, to staje sie faktem to, o czym wielu pisalo tutaj od dawna, a mianowicie, ze bedzie z nim to samo, co bylo kiedys z F-104. Wiadomo, ze lepiej miec sprawdzone bojowo F-15 i F-16 wyposazone w najnowsze rozwiazania awioniczne niz awaryjnegi i drogiego w utrzymaniu nielota, o osiagach mysliwca z lat 60-ych. Zadziwiajaca byla ich narracja. Kiedy mieli przytrollowac S-400, to pisali, ze nie wykryje B-52, nawet jak mu na antenie wyladuje, ale z kolei kiedy trzeba bylo zareklamowac F-35, to pisali, ze jest to jedyny samolot ktory moze penetrowac rosyjska banke antydostepowa skladajaca sie z S-400 i calej reszty. No i to cale wklejanie broszurek reklamowych, gotowcow i peanow pochwalnych na temat F-35 spelzlo na niczym, jak cos powstalo jako bubel, to i jako bubel skonczy.

Davien
piątek, 29 stycznia 2021, 19:35

No i dostałes orgazmu czytajac urojenia swoich kumpli z Olgino:) Byle tak dale będzie wiecej smeichu z ciebie:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 30 stycznia 2021, 21:36

Tak dla przypomnienia, nie kto inny jak Davien pisal, ze F-4F Luftwaffe uzbrojone byly w pociski AIM-120 i AIM-9L w 1973 roku. Nie kto inny jak Davien pisal, ze Prezydent FR Putin w oficjalnym wystapieniu oswiadczyl, ze F-35 ma system chlodzenia spalin. Nie kto inny jak Davien pisal, ze widzial lopatki turbiny od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym a w Polsce bylo referendum o przystapieniu Polski do NATO. Nie kto inny jak Davien pisal, ze konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, znana również jako konwencja chicagowska musi byc przestrzegana i obowiazuje takze samoloty bojowe. Nie kto inny jak Davien pisal, ze YF-12 lata w 2021 roku. I jeszcxze wiele innych tylko mi szkoda czasu zeby wszystko wymieniac.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 30 stycznia 2021, 21:34

Dużo śmiechu to mam dzięki twoim opowieścią jak to Putin w oficjalnym wystapieniu oświadczył, że F-35 ma chłodzenie spalin, o twoich AIM-120 z 1973 roku tez należy wspomnieć, czy twoich ostatnich opowieściach o operacyjnych YF-12 w 2021 roku.

Janek
środa, 27 stycznia 2021, 20:40

No.. Ciężkie czasy dla fantastów. Rzeczywistość boleśnie ich weryfikuje.. Pamietam analizy.. Projekt Trójmorza... Syria, jako drugi Afganistan dla Rosji.. później sakcje, ktore mialy rozłożyć rosyjska gospodarke, a tylko ja pobudzily.. Most krymski na który Ruskich nie bylo podobno stać i mial nigdy nie powstać.. To samo Su-57.. To sa ludzie bez wiedzy. Naczytaja sie bajek i w nie wierza

Chiny górą
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:05

Gospodarka rosyjska jest "w pobudzeniu"? Od kiedy?

Wania
środa, 27 stycznia 2021, 16:49

Nie wiedzą co czynią. Przecież Davien i bender po swoich głebokich przemysleniach i szczegółowych analizach stwierdzili, że i tak zadna ruska głowica nie dileci do USA, bo zostanie zestrzelona przez F-35, który to widzi te rakiety z dziesiątek tysięcy kilometrów.

Fanklub Daviena
środa, 27 stycznia 2021, 16:03

"De facto umowa zostanie więc przedłużona zgodnie z pierwotnymi założeniami." - przetłumaczę na jęz. polski - Rosja olała bezpodstawne żądania USA i Amerykanie nie byli w stanie nic wymusić. :D

sadsfdsafdsfggsdaf
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:27

Po prostu, zmienił się prezydent, zmieniło się podejście.

Tweets Defence24