Tureckie S-400 z opóźnieniem?

14 maja 2019, 11:07
840_472_matched__prdcov_s400
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej [mil.ru]

Władze Turcji rozważają przesunięcie przewidzianego na lipiec przyjęcia dostawy rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 - poinformował Reuters, powołując się na anonimowe źródło rządowe. Ankara nie potwierdziła oficjalnie tych informacji.

Zobacz także
Reklama

Jak pisze Reuters, o przesunięcie przyjęcia dostawy systemu S-400 w zeszłym tygodniu do Turcji zwróciły się Stany Zjednoczone, które podobnie jak całe NATO, przeciwne są transakcji zakupu broni od Rosji. Waszyngton w zamian proponuje utworzenie grupy roboczej w sprawie udziału Turcji w programie myśliwca F-35, o co z kolei zabiegała Ankara.

Agencja podkreśla, że zakup Turcji jest dla NATO problematyczny, bowiem Sojusz obawia się, iż radary zainstalowane w systemie S-400 nauczą się dostrzegać i śledzić samoloty F-35, przez co przestałyby one być niewykrywalne dla rosyjskiej broni. Zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej od początku wzbudza kontrowersje w USA, które zagroziły wstrzymaniem programu wprowadzania na uzbrojenie Turcji amerykańskiego myśliwca F-35. Waszyngton chciał odwieźć tureckiego prezydenta Racepa Tayyipa Erdogana od jego planów, wyrażając zgodę na sprzedaż Turcji pocisków Patriot.

S-400 Triumf to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy i przez Rosjan zaliczany jest do czwartej generacji. Według rosyjskich informacji jest on zdolny do zwalczania wszystkich rodzajów ataku powietrznego z wyjątkiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Jednocześnie może zwalczać do 10 celów i naprowadzać do 20 rakiet.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Niuniu
środa, 15 maja 2019, 15:57

Od lat koledzy którzy tylko przez przypadek nie są doradcami rządowymi dyskutują o tym czy jakiś zestaw rakietowy jest lepszy od innego. A wiedzę pozyskują z ogólnie dostępnych źródeł. Bo skąd indziej mieli by ją mieć? To jest wyjątkowo śmieszne. I naprawdę nie istotne. Nie ważne czy S400 jest lepszy czy gorszy od innych systemów w tym amerykańskich. Ważne, że kraj typu Turcji ma możliwość wyboru. Jest Niezawisły. Nie poddaje się naciskom i wręcz mając skromne środki może skutecznie negocjować z supermocarstwem a nie tylko wypełniać polecenia otrzymywane z ambasady hegemona. Aby poszerzyć troch pole dyskusji wspomnę, że dziś pojawiła się informacja o podjęciu przez Rząd Iraku decyzji o zakupie tych samych kiepskich S400. A przecież de facto Irak nadal jest kontrolowany/okupowany przez amerykanów. A może tylko tak się amerykanom wydaję?

Davien
środa, 15 maja 2019, 17:24

Niuniu, po pierwsze Irak nie ejst ani kontrolowany ani okupywany pzrez USA, to nie Rosja by robili takie rzeczy:) Po drugie jakos Irak kupował juz sprzęt z Rosji i nie było blokady ze strony Stanów, no ale Irak do NATO nie nalezy i pewne standardy go nie obowiazuja:)

Mariusz
wtorek, 14 maja 2019, 21:51

Erdogan to Wielki człowiek, tak rozgrywa się interes ze Stanami Zjednoczonymi... Dla wszystkich amatorów polityki wymachujących szabelkami ,człowiek z którego trzeba brać przykład... Amerykanie już przechodzą samych siebie i pełzają aby Turcja kupiła te ich F-35 a broń boże nie miała S-400... Będzie Turcja miała i jedno o drugie i USA pod pantoflem...

Kiks
środa, 15 maja 2019, 12:18

Tak wielki człowiek, że nawet usilnie pracuje nad coraz bardziej rosnącą inflacją w Turcji. Po prostu geniusz. Gdybyś trochę myślał to byś wiedział, że nie daje się klucza komuś, kto może ci do domu wprowadzić włamywacza.

Davien
środa, 15 maja 2019, 11:25

No niezłe bajki ale tak sie składa że to Turcja piszczy jak by tu dostać F-35 i zachowac te dwie baterie S-400 a USA juz im cześci nie sprzedaje:)) Albo Erdogan się dopasuje albo obejrzy F-35 jedynie na obrazku:)

fan ichtamniet z przyczepy
środa, 15 maja 2019, 21:43

Bredzisz jak zwykle panie ichtamniet z przyczepy. Skoro ten S400 taki zły to skąd taki skowyt, zwłaszcza fanbojów na tym forum? Ten S400 to zdejmie każdego F35, nie mówiąc o staruszkach typu F-15, F-16 czy F-18. A twoje bajki że S400 zobaczy F35 jak mu przed radarem wyląduje to idź opowiadaj dzieciakom w przedszkolu. Ale nawet dzieci w te brednie nie uwierzą:).

Polish blues
wtorek, 14 maja 2019, 17:00

Wygląda na próbę zamrożenia sprzedaży F-35 Polsce. Jeśli Turcja odstąpi od zakupu S-400, o F-35 będziemy mogli pomarzyć

dim
wtorek, 14 maja 2019, 13:32

Naprowadza na 10 celów jednocześnie, odpalając w ich kierunku 20 rakiet... - tak, że nie złomujcie Państwo jeszcze tych Mig-ów, ani Su, ani Iskier.

Davien
wtorek, 14 maja 2019, 17:03

Dim w porównaniu do systemów zachodnich to raczej takie sobie wyniki. Patriot PAC-3 moze na 18 celów ze 180 jednoczesnie sledzonych naprowadzac nawet po 7 rakiet na jeden cel, co udowodnił w Rijadzie. A to mozliwosci tyko jednego AN/MPQ-65, kazda bateria ma 2

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
środa, 15 maja 2019, 09:58

"...naprowadzac nawet po 7 rakiet na jeden cel, co udowodnił w Rijadzie...". Bardzo słuszna uwaga. Właśnie na przykładzie Rijadu wszyscy mogli zobaczyć jak ważna i potrzebna jest ta "możliwość". Filmy jak wystrzelone rakiety Patriot po kilku sekundach walą w ziemię powodując wśród mieszkańców panikę większą niż "przedpotopowy klon Scuda" która nadlatywał znad Jemenu do dziś są hitem w sieci. Ale one własnie pokazują, że "strzelanie" "nawet siedmioma rakietami" w taki prymitywny cel ma głęboki sens-z cztery przypikują w ziemię, z dwie poleca "w siną dal" ale jest szansa, że choć jedna trafi.

Kiks
środa, 15 maja 2019, 12:16

@im bardziej Puchatek Trzeba czytać ze zrozumieniem.

Davien
środa, 15 maja 2019, 11:29

No własnie puchatku udowodnili że sa w stanie bez problemu zestzreliwać pociski o zasiegu ponad 1000km a w Rijadzie spadła jedna PAC-3 z 7 rakiet wystzrelonych w kierunku pocisku H-2 czyl.i rakiety o większym pułapie i zasięgu od ruskich Iskanderów:) Za to jak na razie rosyjskie S-400 udowodniły jedynie ze doskonale potrafia udawac że ich nie ma jak któś strzela w ich rejonie i wylatywac w powietrze na testach jak jakiś 48N6 nawali co zdarza sie dość często:)

infernoav
wtorek, 14 maja 2019, 14:33

MAjpierw niech te systemy udowodnia skutecznosc. Narazie to takie mity jak z czolgiem Armata.

Tweets Defence24