AS 2018: Zmodernizowany BMP-1 z Żytomierza

11 października 2018, 14:55
BMP-M1S 1
Fot. J.Sabak

Żytomierskie Zakłady Pancerne zaprezentowały podczas wystawy Arms and Security 2018 w Kijowie kolejną już wersję zmodernizowanego bojowego wozu piechoty BMP-1. Od wcześniejszych propozycji różni się znacznie większą ingerencją w bryłę pojazdy, przy zachowaniu jego podstawowych zalet.

Raport specjalny Defence24.pl z targów Arms and Security 2018 w Kijowie

W ubiegłym roku należące do Ukroboronprom zakłady prezentowały pojazd BMP-1 UMD, będący zmotoryzowanym wariantem tego wozu z cyfrowym systemem kierowania ogniem, wieżą bezzałogowa i tylną rampą. Było to rozwinięcie wersji BMP-1UM. Obecnie prezentowany BMP-M1S jest kontynuacja tej rodziny maszyn.

image
W przypadku BMP-M1S zrezygnowano z rampy tylnej i powrócono do drzwi, ale o większych wymiarach, dostosowanych do nowej bryły. Fot. J.Sabak

Również w tym wypadku uzbrojenie stanowi bezzałogowa wieża Sztylet uzbrojona w stabilizowaną 30 mm armatą automatyczną 2A42, dwa pociski kierowane Barier, 7.62 mm karabin maszynowy KT-7.62 (PKT) i 30 mm granatnik automatyczny KBA-117 (AG-17). Wykorzystane uzbrojenie może efektywnie zwalczać cele lądowe na odległościach do 5500 metrów (ppk) oraz ponad 2000 metrów (armata), w tym cele powietrzne. Wóz przewozi 225 sztuk amunicji do armaty - gotowej do natychmiastowego użycia, 2500 do km i 116 do granatnika (w tym 29 do natychmiastowego użycia). Dodatkowy system montowany na wieży to wyrzutnia 81 mm granatów dymnych.

Napęd pojazdu to niemiecki 4-suwowy, 6-cylindrowy turbodoładowany silnik Deutz TCD2013 L6V4 o mocy 330 KM (z możliwością jej zwiększenia do 390 KM). Oprócz większej mocy (w porównaniu do 300 KM dla UTD-20) charakteryzuje się on zwiększoną trwałością użytkową, dłuższymi okresami międzyremontowymi i jest znacznie bardziej ekonomiczny w użyciu. Pozwala osiągnąć prędkość 70 km/h na lądzie i 7,5 km/h w wodzie. Wybór takiej właśnie jednostki był również podyktowany potrzebą unifikacji rodziny napędów wykorzystywanych w wozach bojowych  ukraińskiej armii (silnik Deutz napędza już BTR-4).

image
Podwyższenie przedziału desantowego odbyło się niemal bez szkody dla wysokich kątów opancerzenia przedniego i z optymalizacją pancerza bocznego. Fot. J.Sabak

Główna różnica w stosunku do starszych wariantów, to modyfikacja bryły kadłuba, który został podwyższony, przy zachowaniu ostrych kątów pancerza, co wpływa na dobre parametry bez istotnego zwiększania masy. Dzięki temu przedział desantowy stał się znacznie przestronniejszy, jednak dla ograniczenia wzrostu masy zrezygnowano z rampy zastosowanej w wersji BMP-1UMD na rzecz klasycznych drzwi, ale podwyższonych do nowego poziomu kabiny. Desant stanowi 8 żołnierzy a załoga pojazdu jest trzyosobowa.

W uzyskanej konfiguracji pojazd ma wysokość 2250 mm, a więc jego sylwetka nadal jest niska i zwarta a masa wzrosła do 15,5 tony, co pozwala przekraczać przeszkody wodne i zapewnia odpowiedni stosunek mocy do masy. Natomiast zastosowanie wieży bezzałogowej z czterema różnymi systemami uzbrojenia zapewnia wysoką siłę ognia i zdolność do zwalczania różnorodnych celów.

Raport specjalny Defence24.pl z targów Arms and Security 2018 w Kijowie

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
Bardzo Jasnowłosa
niedziela, 14 października 2018, 21:48

@dim - szacunek.zrozumiałeś. mniej więcej. Oni działają we własnym interesie, a wobec tego my - nie.

Pol
niedziela, 14 października 2018, 11:56

To jest lekki bwp i do tego był przeznaczony i nikt z niego nie zrobi ciezkiego co najwyzej można polepszyć jego walory do dzisiejszego pola walki Pytanie podstawowe czy w zimie lepiej pokonywac rzekę w spław czy w ciepłym bwp .Wszystkie muszą być zmodernizowane i utrzymane w lini do przerzutu wojsk w trudnych warunkach pododowych i terenowych ograniczajacych zastosowanie innych pojazdów.

dim
sobota, 13 października 2018, 13:54

@bardzo jasnowłosa - przecież to nie Ukraińców powinniśmy się bać, oni tylko bronią się aktywnością w działaniu technicznym i mają tego efekty, ile naszego MON. I ogólniej naszych polityków - większości z nich, jako dbałych wyłącznie o siebie i swą grupę, patriotyzm/odpowiedzialność zero.

JÓZEK rzecze mądrze
sobota, 13 października 2018, 12:10

w wydaniu Polskim ..wieża powinna się składać z WLKM ( wielolufowego karabinu maszynowego ) 12,7 mm i granatnika automatycznego GA-40 mm ...oba systemy robi Tarnów ..czas rewitalizować i polonizować ponadczasowe wozy bojowe ...zaniedbane zaniechaniem ..

GUMIŚ
sobota, 13 października 2018, 11:57

Jakakolwiek modernizacja posowieckiego złomu w rodzaju T-72 , BWP-1 czy MT-LB , nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego , technicznego czy militarnego! Od 1990 roku w Polsce nie przeprowadzono żadnej modernizacji tych wozów nie tylko z powodu braku środków materialnych ale również za każdym razem analizowano relacje koszt-efekt i za każdym razem ujawniano całkowitą nieopłacalność tego przedsięwzięcia. Ukraina sama produkuje większość części ( z wyjątkiem układu napędowego) i może poprawiać walory bojowe swojego sprzętu stosunkowo tanio. Polska musiałaby kupować wszystkie podzespoły od zagranicznych firm i montować je w starych kadłubach. Znacznie bardziej opłacalne jest wyprodukowanie nowych kadłubów i montowanie w nich nowoczesnych podzespołów , uzyskując w ten sposób nowoczesne wozy bojowe. Obecnie na świecie prawie wszystkie samoloty , wozy bojowe czy śmigłowce buduje się w kooperacji międzynarodowej a niewielka produkcja w krajowych i państwowych grajdołkach jest technicznie zacofana i ekonomicznie nieopłacalna.

Adamus
czwartek, 27 sierpnia 2020, 20:06

Tak jest.

Davien
sobota, 13 października 2018, 11:09

Wieża zapewne ich własna, maja spore doswiadczenie w tego typu rzeczach, opracowali juz całkiem sporo wież zarówno bo KTO/BWP jak i do MBT.

Bardzo Jasnowłosa
piątek, 12 października 2018, 22:49

hm... oni mają wojnę, oligarchokrację, korupcję, gigantyczną emigrację i inne niefajne rzeczy w ogólnie niefajnym państwie a jeszcze stać ich organizacyjnie, finansowo i technologicznie na takie, i inne zresztą też, dokonania w dziedzinie zbrojeniowej... no to może tacy inni całkiem my powinniśmy ich się bać?

pytanko
piątek, 12 października 2018, 14:43

Ta wieża to na licencji czy własna produkcja

Tomek
piątek, 12 października 2018, 13:03

Pojazd idealny na nasze potrzeby, na wyposażeniu mamy ich 1000 i według planów wszystkie oddamy na złom a w to miejsce wprowadzimy 1000 nowych- absurd. Bwp 1 to pojazd nie idealny, ale masowy jak t 34 podczas wojny, według mnie modernizacja wieży jest niezbędna a pozostałe parametry ok.

duży
piątek, 12 października 2018, 12:19

@anakonda polecam każdemu pojechać na Ukrainę i zobaczyć "rozkradanie przemysłu przez 20 lat". Jest duża szansa, że nie będziesz powtarzał tych populistycznych frazesów o Polsce bo nasze kraje w tej chwili dzieli większa przepaść niż Polskę i Niemcy w latach 90-tych.

ktos
piątek, 12 października 2018, 11:42

Fajna te wiezyczka tylko nadal jest na kadlubie sprzed X lat. Pytanie ile wytrzyma taki pojazd na dzisiejszym polu walki, bo BMP-1 nie maja rewelacyjnego pancerza.

dim
piątek, 12 października 2018, 11:10

@Lech. - niemniej Skoda i Łada jednakowo zachowają się, po otrzymaniu pocisku. Bwp, to tylko raz na kilkadziesiąt lat zmieniany nośnik. Gdy to, co nań nosisz, potrzeba co kilka lat modernizować, by całość zachowywała i wartość bojową, i poziom bezpieczeństwa żołnierzy... Inżynierowie go przy tej okazji "powiększyli, balistycznie nie powiększając" - tym lepiej. Podziwiam patriotyzm tych zakładów przemysłowych, ale też ludzie tam wiedzą, że to ich dzieci lub na pewno najbliżsi koledzy ich dzieci mają na tych wozach służyć, pod ostrzałem. Jakbyś nie wiedział, to na Donieck pod kule pcha się właśnie chłopców z Zachodniej Ukrainy i Zakarpacia. Przychodzą po nich żadarmi nocą (6:00 rano), cicho przez płot, by nie dzwonić do bramy i na kilka dni jeszcze przed terminem wezwania na pierwsze komisje poborowe. Po czym chłopca 18 zabierają w kajdankach. Za buty, chełm kevlarowy, kamizelkę - jeśli miałby je dostać, płacą rodzice i to jest wiele ich pensji. Jeśli zostaną ranni, za protezy kończyn też płacić muszą sami. Jeden miesiąc obozu szkoleniowego, o 30 km za frontem, a zaraz potem na front. A Państwo śmiejecie się ze szkoleń WOT ? - Opisuję co opowiadano mi z podwórek tych chłopców, a nie co wypisywałaby rosyjska grupa troli. - naprawdę rozumiem inżynierów z tych zakładów i także ich rozgoryczenie, że to zwykle wykonali to za darmo i na darmo.

rmarcin555
piątek, 12 października 2018, 10:39

Wymieniono w nim sporo, ale to dalej to pojazd dla kamikadze. BMP1 i T72M to są zabytki. Zostawmy je historykom i archeologom. Trzeba iść do przodu.

zorro
piątek, 12 października 2018, 10:31

MON mówi co potrzebuje a przemysł ma to zrobić. To jedna sprawa. Ale jeśli nasz przemysł chce istnieć i handlować, zarabiać pieniądze, to MUSI sam od siebie robić prototypy, różne cudeńka i pokazywać. Musi mieć wsparcie państwowe i nie ważne czy to spółka skarbu państwa, czy prywatna. Niestety u nas się utarło, że jak fabryka robi jakiś produkt, to wiecznie. Przykład - Siemianowice. Gdzie propozycja modernizacji, gdzie nowy produkt? Itd., itp. ...

zły
piątek, 12 października 2018, 09:33

Ciekawe czy na Ukrainie też jest taka karuzela na stołkach w spółkach zbrojeniowych żeby każdy miał okazję podpiąć się do państwowego cycka?

Lech
piątek, 12 października 2018, 09:01

Wszystko fajnie tylko pytanie o cenę? 50-cio letni BWP wyposażony we wszystkich systemu uzbrojenia, w tym zdolne działań oplot, ze zdolnością pływania... Nie wiele brakowało o dopisek superopancerzony w tym przeciw minowy. Do Łady 2107 też uda się wstawić silnik 1.4 TSI, będzie elektryczne serwo kiero i klima. I ABS też raczej też. Tylko czy ów Łada nie będzie godna nowej Fabii? A Rosjanie niby dlatego posadzili na starym kadłubie tylko wieże, bo niby nie dostrzegli takich możliwości rozbudowy? 23mm połamie tą konstrukcje z nadbudówką z ponad 1000m. Zostawmy już te artykuły, bo tylko irytacje wzbudzają

anakonda
piątek, 12 października 2018, 08:28

dim spokojnie jak wiadomo nasza zbrojenówka była rozbrajana przez ostatnie 20 lat a nic nie dostaliśmy w zamian wiec uczymy sie od początku tylko że już o wiele lepszych standartów .

asd
piątek, 12 października 2018, 08:18

Pomysłowi Ci Ukraińcy

Marek1
piątek, 12 października 2018, 06:04

Warto pamiętać, ze od połowy lat 90-tych powstało całkiem sporo i całkiem ciekawych opcji modernizacyjnych BWP-1. WSZYSTKIE skutecznie i koncertowo UWALONO, a projekty wywalono do kibla. Dokładnie i personalnie wiadomo KTO te decyzje podpisywał i autoryzował, ale CO z tego ? W Polsce jak powszechnie wiadomo można uprawiać szkodnictwo w każdej dziedzinie całkiem BEZKARNIE ...

Wojcech
piątek, 12 października 2018, 01:20

@dim 100% racji. Jak czytam o kolejnym dialogu technicznym to nóż mi się w kieszeni otwiera. Cały ten MON jest do zaorania i zbudowania od nowa.

Polak z Polski
piątek, 12 października 2018, 00:34

Podobno Ukraina jest państwem pogrążonym w głębokim kryzysie i bez kasy. A jednak co chwilę widzimy na Defence 24 ukraiński nowy lub modernizowany sprzęt wojskowy. Co w tym czasie robią nasi, ogłaszają i odwołują dialogi i przetargi i tak w kółko. A podobno mamy boom finansowy. Gdzie idą te pieniądze? Dlaczego nikt z PiSu nie umie mądrze zarządzić sprawami obronnymi. Jesteśmy państwem frontowym i wojsko jest najwyższym priorytetem. Sojusznicy nas nie obronią jeżeli nie będziemy mieli czym zatrzymać najezdzcę. Zakup nowych samolotów dla vipów to jedyna rzecz, którą rząd PiS przeprowadził od ręki. Nie mam wątpliwości, że prysną na Zachód w razie wojny tak jak w 1939 roku. A my tu będziemy ginąć bezsensownie nie mając się czym bronić.

Wieszczu
czwartek, 11 października 2018, 23:46

Ukrainiec mądry po szkodzie, a Polak?

Hanys
czwartek, 11 października 2018, 23:33

@dim Nie denerwuj się, to jest Polska. I to są Polacy. Sprzedali swój kraj pod koniec XVIII wieku, powstania niepodległościowe nigdy nie miały charakteru masowego. Chłopom w Kongresówce wystarczyło, że car dał im ziemię. Wolność? Niepodległość? A po co to komu? W 1918 skończyła się I-sza WŚ. Dwaj nasi zaborcy ją przegrali, a trzeci od 1917 roku, od rewolucji bolszewików, miał swoje problemy. Francja uparła się aby na gruzach Niemiec i Austro-Węgier powstały nowe państwa no i w ten sposób na mapie Europy pojawiła się II Rzeczypospolita. Nie znasz historii?

Brutalny Dzikus
czwartek, 11 października 2018, 23:25

No proszę jak sprytnie można ulepić coś lepszego ze starego sprzętu.

O
czwartek, 11 października 2018, 17:17

Zabrakło im farby na kamuflaż czy to jakiś nowy kamuflaż tetris 3d?

dim
czwartek, 11 października 2018, 17:15

Ponieważ ordynarnie kląć nie wypada, a już tym bardziej nie wolno z adresatami: wysokie urzędy państwowe, więc nic tu nie napiszę o naszej biurokracji dialogów i unieważnianych przetargów. Ale im szybciej się ich pozbędziemy, tym większa szansa, że NIEPODLEGŁOŚĆ uda się przekazać także pokoleniu naszych dzeci/wnuków.

Tweets Defence24