Słowik: Borsuk sztandarowym produktem eksportowym PGZ [Defence24 TV]

9 września 2019, 15:26

Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego okresu nastąpi finalny odbiór przez Zamawiającego, czyli przez polską armię i docelowo podpiszemy kontrakt na dostawę około 1000 sztuk tych pojazdów – mówi w rozmowie z Defence24 TV Witold Słowik, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej o Nowym Pływającym Bojowym Wozie Piechoty Borsuk – Mamy wszelkie prawa do tego pojazdu, dlatego będzie to zapewne jeden ze sztandarowych produktów eksportowych – dodaje.

W rozmowie z Defence24 prezes Słowik stwierdził, że dla PGZ bardzo ważne jest posiadanie innowacyjnych produktów, reprezentujących światowy poziom. Dziś do takich wyrobów PGZ należą m.in. armatohaubica samobieżna Krab, system broni strzeleckiej GROT, systemy nawigacyjne czy radarowe.

Grupa koncentruje się też na pracach badawczo-rozwojowych, a podczas tegorocznego zaprezentowała MSPO prototyp Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk. Podwozie powstaje w ramach pracy badawczo-rozwojowej pod kierunkiem Huty Stalowa Wola, z finansowaniem ze środków NCBiR. Z kolei wieża jest budowana we współpracy HSW i prywatnej firmy WB Electronics. Jak zaznaczył prezes Słowik, prototyp Borsuka przeszedł już pierwsze badania „w zakresie pływalności, zabezpieczenia przeciwminowego i odporności na rażenie”. Dodał, że pojazd posiada unikalne parametry techniczne.

Witold Słowik mówił też o potrzebie wsparcia rządowego dla eksportu uzbrojenia, zarówno ze strony MON jak i MSZ. „Tego typu kontrakty, w szczególności duże, wymagają wsparcia dyplomatycznego” - zaznaczył.

Prezes Słowik odniósł się też do raportu Promotory Bezpieczeństwa – wiodące produkty polskiego przemysłu obronnego, przygotowanego przez Defence24.pl i opisującego zestawienie dziesięciu produktów o dużym potencjale eksportowym. Zaznaczył, że raport zarówno docenia firmy, które znalazły się w rankingu, jak i pokazuje potencjalnym nabywcom uzbrojenia wytypowane produkty, które przeszły selekcję.

Defence24
Defence24
Tweets Defence24