Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Promotory bezpieczeństwa. Wiodące produkty polskiego przemysłu obronnego [KONFERENCJA DEFENCE24.PL]

Fot. Defence24.pl.

Grupa Defence24 prezentuje na targach MSPO 2019 raport „Promotory bezpieczeństwa - wiodące produkty polskiego przemysłu obronnego”, przedstawiający wybrane wyroby polskiej zbrojeniówki o największym potencjale eksportowym.

Zwiększenie eksportu to jedno z największych wyzwań, stojących obecnie przed polskim przemysłem zbrojeniowym. Dziś krajowa zbrojeniówka ma szanse na rozwój kompetencji dzięki zwiększaniu wydatków na modernizację Sił Zbrojnych i związanymi z tym zamówieniami. Aby jednak przemysł obronny mógł funkcjonować w sposób zrównoważony i rozwijać się długofalowo, niezbędne jest także zwiększenie sprzedaży do partnerów zagranicznych.

Polski przemysł już dziś posiada szerokie kompetencje, między innymi w obszarach systemów artyleryjskich, autonomicznych oraz bezzałogowych, radiolokacyjnych, łączności i dowodzenia, amunicji precyzyjnej i broni strzeleckiej. Szersze otwarcie  na rynki eksportowe wymaga skupienia wysiłków rozwojowych na najważniejszych obszarach, a także intensywnej promocji kluczowych produktów, stanowiących – jako kompletne oraz nowoczesne rozwiązania – atrakcyjną ofertę dla klientów zagranicznych.

W raporcie „Promotory bezpieczeństwa - wiodące produkty polskiego przemysłu obronnego” eksperci i dziennikarze Defence24.pl zaprezentowali zestawienie wybranych produktów o największych szansach eksportowych. Dokument, przygotowany w językach polskim i angielskim, ma na celu zwiększenie świadomości co do możliwości polskiego przemysłu obronnego oraz promocję kluczowych produktów.

W prezentacji raportu bierze udział szef MON Mariusz Błaszczak. W debacie eksperckiej, odbywającej się w ramach prezentacji raportu uczestniczą:

- Marek Łapiński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

- Piotr Wawrzyk, Podsekretarz Stanu Ministerstwo Spraw Zagranicznych

- Michał Jach, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej

- Witold Słowik, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

- Piotr Wojciechowski, Prezes Zarządu WB Group

- Janusz Noga, Prezes Zarządu Telesystem Mesko.

Debatę prowadzi Jędrzej Graf, redaktor naczelny Defence24.pl.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michała Jacha. 

W raporcie zaprezentowano następujące produkty:

1. Moździerz samobieżny Rak

RAK to system samobieżnego moździerza samobieżnego kalibru 120 mm opracowany i produkowany przez Hutę Stalowa Wola należącą do Polskiej Grupy  Zbrojeniowej. Moździerz służy do prowadzenia wsparcia ogniowego na odległości do 12 km. Rak dysponuje unikatowym zautomatyzowanym systemem ładowania i nowoczesnym zestawem kierowania ogniem. System wieżowy Raka jest zdolny do prowadzenia ognia bez załogi w środku.

image
Fot. Jerzy Reszczyński

Moździerz może być dalej rozwijany w kierunku zastosowania w systemach autonomicznych. Wraz z moździerzem dostępne są pojazdy wsparcia wchodzące w skład modułu bojowego. 

2. Bezzałogowe Systemy Powietrzne FlyEye i Warmate

Systemy bezzałogowe FlyEye i Warmate zostały opracowane przez WB Group. FlyEye to bezzałogowiec rozpoznawczy startujący z ręki operatora o zasięgu do 50 km. Może przekazywać w czasie rzeczywistym dane do systemu zarządzania polem walki.

BSP Warmate. Fot. J. Sabak/Defence24.pl
BSP Warmate. Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Warmate to system amunicji krążącej, umożliwiający rozpoznanie i niszczenie celów naziemnych. FlyEye i Warmate mogą być używane oddzielnie lub w ramach jednego systemu. Oba systemy bezzałogowe znalazły uznanie na najbardziej wymagających światowych rynkach w Azji, na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Są z powodzeniem używane operacyjnie i stale doskonalone w oparciu o doświadczenia.

3. Przenośne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe GROM i PIORUN 

Przenośne zestawy przeciwlotnicze GROM i PIORUN to produkty spółek Mesko i Telesystem-Mesko. Służą do zwalczania niskolecących celów powietrznych pociskami naprowadzanymi na podczerwień. GROM został wyprodukowany w kilku tysiącach egzemplarzy. Zestaw GROM należy do najlepszych na świecie rakiet bliskiego zasięgu. Jego wysoka skuteczność została potwierdzona w warunkach bojowych w Gruzji w 2008 roku. Wśród nabywców zestawów GROM są m.in. Stany Zjednoczone Ameryki.

Zestawy przeciwlotnicze GROM i PIORUN. Fot. Defence24.pl
Zestawy przeciwlotnicze GROM i PIORUN. Fot. Defence24.pl

PIORUN to nowa generacja rakiet bliskiego zasięgu, o jeszcze większych możliwościach niż GROM. Zwiększono zasięg i pułap rażenia, do odpowiednio 6,5 i 4 km. Nowy system naprowadzania pozwala zwalczać najtrudniejsze cele, w dzień i w nocy, również w warunkach silnych zakłóceń.

4. Roboty Mobilne PIAP 

Roboty opracowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wspierają siły zbrojne oraz służby mundurowe w wykonywaniu najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zadań. Są zdolne do prowadzenia działań rozpoznawczych, pirotechnicznych i interwencyjnych, także w warunkach skażeń.

Robot PIAP IBIS. Fot. PIAP.
Robot PIAP IBIS. Fot. PIAP.

Mobilne roboty o modułowej budowie są zintegrowane z szeroką gamą wyposażenia dodatkowego. Roboty PIAP są używane przez siły zbrojne i formacje antyterrorystyczne między innymi w Polsce, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Korei Południowej, Pakistanie, Rumunii, Nigerii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

5. Wielozakresowe Pokrycia Maskujące i Kamuflaże Mobilne Lubawa 

Systemy kamuflażu wielospektralnego Grupy Lubawa chronią przed wykryciem sensorami optycznymi, termowizyjnymi i radiolokacyjnymi. Nowatorska technologia została opracowana w Polsce na zlecenie MON. Kamuflaż pozwala na ukrycie pojazdów i obiektów przed najbardziej zaawansowanymi systemami obserwacji oraz rozpoznania.

KTO Rosomak w kamuflażu mobilnym Grupy Lubawa. Fot. Lubawa.
KTO Rosomak w kamuflażu mobilnym Grupy Lubawa. Fot. Lubawa.

Elementy maskowania są dostępne w różnych wariantach i są wykorzystywane m.in w programach modernizacji wozów opancerzonych wojsk USA stacjonujących w Europie. Mogą zostać dostosowane do lokalnych warunków i maskowanego obiektu. Można je również połączyć z dodatkowym opancerzeniem dla pojazdów. Jest to system unikatowy w skali światowej.

6. Stacje radiolokacyjne wczesnego wykrywania celów powietrznych P-18PL i SPL 

Stacje radiolokacyjne SPL (PCL-PET) i P-18PL zostały opracowane przez PIT-RADWAR. Służą do wczesnego wykrywania celów powietrznych. Dzięki zastosowaniu przełomowych technologii są zdolne do namierzania obiektów o cechach obniżonej wykrywalności (stealth). Konstrukcja systemów utrudnia ich wykrycie i obezwładnienie przez środki walki elektronicznej. System Pasywnej Lokacji SPL to urządzenie całkowicie pasywne, natomiast aktywny radar P-18PL pracuje w paśmie metrowym. SPL i P-18PL mogą współpracować z zestawami obrony powietrznej średniego i krótkiego zasięgu. To skokowo zwiększa możliwości bojowe oraz zdolność przetrwania systemów obrony przeciwlotniczej.

Długofalowy radar P-18PL z częściowo rozwiniętym system antenowym. M.Dura
Długofalowy radar P-18PL z częściowo rozwiniętym system antenowym. M.Dura

System ten należy  do najbardziej zaawansowanych i skutecznych systemów detekcji na świecie.

7. Niszczyciel min Kormoran II 

Niszczyciel min Kormoran II został opracowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding i należący do PGZ OBR CTM, w ramach szerokiej współpracy z innymi spółkami polskiego przemysłu obronnego. Okręt służy do zwalczania zagrożeń minowych za pomocą szerokiej gamy urządzeń, połączonych zintegrowanym systemem walki.

Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Odpowiednia konstrukcja obniża prawdopodobieństwo wykrycia okrętu przez czujniki akustyczne i magnetyczne. Zapewnia to bezpieczeństwo załogi i wysoką skuteczność działań przeciwminowych.

8. System zarządzania walką TOPAZ i zestaw łączności wewnętrznej FONET

TOPAZ to system zarządzania polem walki Grupy WB. Może wspierać kierowanie ogniem artylerii lub działania w innych obszarach. Umożliwia zautomatyzowane przetwarzanie danych, w tym informacji z rozpoznania za pomocą radarów i bezzałogowców. Jest sprawdzony i stale rozwijany. TOPAZ zainstalowano na ponad 500 pojazdach artylerii Sił Zbrojnych RP. System jest również wysoko oceniany przez sojuszników.

FONET zapewnia cyfrową komunikację wewnątrz pojazdów. Pozwala na integrację z systemami zarządzania polem walki, takimi jak TOPAZ. FONET jest szeroko używany w Wojsku Polskim i w armiach innych państw, jak również na masową skalę w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

9. Modułowy System Broni Strzeleckiej GROT 

GROT to Modułowy System Broni Strzeleckiej produkowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu. Karabin GROT jest prosty w obsłudze i eksploatacji, celny i ergonomiczny. Modułowa konstrukcja pozwala na konfigurowanie broni stosownie do potrzeb użytkownika. GROT może zostać zaopatrzony w szeroką gamę wyposażenia dodatkowego. System MSBS jest dostępny w wersji z kolbą składaną i bezkolbowej, w kilku różnych kalibrach.

image
Fot. DWOT.

 

Do 2020 roku do Wojska Polskiego zostanie przekazanych ponad 50 tys. egzemplarzy MSBS. Broń stanowi podstawowe uzbrojenie nowo formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej.

10. Amunicja precyzyjnego rażenia APR 120 i APR 155

Amunicja precyzyjnego rażenia APR 155 i APR 120 przeszła zaawansowane testy w 2019 roku, wykazując wysoką skuteczność i dokładność trafienia. Kierowane laserowo pociski, przeznaczone dla haubic 155 mm oraz moździerzy samobieżnych to efekt prac spółek Mesko i Telesystem-Mesko. Zastosowanie APR pozwala na niszczenie celów jednym pociskiem. To daje korzystny stosunek koszt-efekt i zmniejsza narażenie na odpowiedź przeciwnika.

Naprowadzany laserowo pocisk artyleryjski APR 155 kalibru 155 mm. Fot. M.Dura
Naprowadzany laserowo pocisk artyleryjski APR 155 kalibru 155 mm. Fot. M.Dura

Amunicja APR 120 pozwala na zwalczanie przez moździerze samobieżne silnie opancerzonych czołgów. Wraz z Amunicją Precyzyjnego Rażenia opracowano Laserowy Podświetlacz Celów, przeznaczony do współpracy z tymi pociskami.

Reklama

Komentarze (7)

  1. AXA

    Znam dużo lepsze rozwiązania (np. z zakresu zarządzania walką i łączności) i do tego dobrze znane, wysoko oceniane, kompleksowe i odnoszące sukcesy (także międzynarodowe)

    1. Woj

      To dobrze, ale co z tego wynika?

  2. Bever

    Swietny lektor, wiecej takich i juz wierze w co mowi o eksporcie nawet do Stanow Zjednoczonych Ameryki. To skokowy i dynamiczny rozwoj.

    1. Woj

      Brawo. Pozytywne podejście. Pozdrawiam.

  3. michalspajder

    Ciekawa selekcja wytworow naszego przemyslu zbrojeniowego.Ale dobrze,ze nie wspomniano Gawrona,ktory podejrzewam po tylu latach w stoczni musi juz miec niektore elementy remontowane,zaloze sie.I nie pisze tylko o farbie.A tak dla smiechu mozna by napisac na jego temat referat pod tytulem:”Jak budujac korwete przemianowac ja na patrolowiec przekraczajac wielokrotnie czas budowy superpancernikow typu Yamato i superlotniskowcow typu Nimitz z napedem nuklearnym”;-))))

  4. Leszek

    Przy całym szacunku do polskiej myśli technicznej i prezentowanych tutaj perełek krajowych firm zbrojeniowych, to trudno jest tu mówić o przełomowych rozwiązaniach, które zdobyłyby uznanie zagranicznych kontrahentów. Tym samym III RP jest w ogonie eksporterów uzbrojenia globu. Dlaczego?

  5. Jacek

    Czy inni czytający ten artukuł maja takie wrażenie jak ja , że od kilku lat krecimy się za własnym ognonem , tzn te same konkursy , te same produkty , nic nowego ty;lko bicie piany.

  6. Szokmen

    Nasz przemysł obronny jest ładnie rozwalany oto przykłady : Homar z USA zamiast z Polski, Wisła z USA , F35 z USA bez przetargu, nasz nowy polski ppk Pirat do muzeum bo będzie Javelin z USA. Wszystko będzie z usa za grubą kase a nasz przemysł padnie.

  7. Rekomendujący

    Aby to był obiektywny i fachowy wybór rzeczywiście najlepszych polskich produktów w danej dziedzinie nie mogą mieć na niego wpływ ci którzy je produkują, bo wtedy jest tak jak jest

Reklama