Rosja: zmodernizowane wyrzutnie TOS-1A trafią do służby

13 stycznia 2021, 10:08
Tactical_exercises_of_Radiological,_Chemical_and_Biological_Protection_Troops_units_at_Shikhani_training_ground_(410-1)
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, zmodernizowane wyrzutnie rakiet termobarycznych TOS-1A "Sołnciepiek" mają trafić do poddziałów samodzielnych brygad chemicznych rosyjskich wojsk lądowych.

Według informacji przekazanych przez rosyjski resort obrony seryjnej modernizacji poddawane są same samobieżne wyrzutnie rakietowe BM-1 wchodzące w skład tego systemu. W jej efekcie zwiększona ma zostać celność, obszar rażenia i zasięg prowadzonego ognia, a także tempo zużycia amunicji. Zainstalowane mają zostać także nowe systemy celownicze i nawigacyjne, dzięki czemu skróceniu ulegnie czas od momentu zajęcia stanowiska ogniowego do odpalenia salwy rakietowej.

TOS-1A "Sołnciepiok" to rosyjski system artylerii rakietowej wykorzystujący amunicję termobaryczną zaprojektowany i produkowany w zakładach Transmasz w Omsku. Jeden system TOS-1A składa się z jednej samobieżnej 24-prowadnicowej wyrzutni rakietowej BM-1 oraz dwóch wozów transportowo-załadowcze TZM-T. Załoga obu wozów składa się z trzech żołnierzy (dowódca, celowniczy/operator dźwigu i kierowca-mechanik), którzy zajmują miejsce w kadłubie. Nośnikiem obu wozów jest zmodyfikowane podwozie czołgu podstawowego T-72.

W przypadku BM-1 w miejsce wieży z armatą zamontowano obrotową kopułę z 24-prowadnicową, unoszoną pod kątem wyrzutnią rakietowych pocisków termobarycznych kal. 220 mm. Z kolei w przypadku TZM-T zamiast wieży zamontowano dwie opancerzone kasety, w których przewożony jest zapas jednej jednostki ognia w liczbie 24 rakiet (po 12 w każdej). Czas uzupełnienia kompletu amunicji w wyrzutni zajmuje 24 minuty. Masa obu pojazdów wynosi odpowiednio 46 i 39 ton. Zasięg skutecznego ognia wynosi do 6 km, a dla najnowszej rodziny amunicji - do 10 km.

Obecnie na uzbrojeniu rosyjskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 45 egzemplarzy gąsienicowych wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1A Sołnciepiek. Równolegle do służby w ostatnim czasie wdrażane są kołowe systemy tego typu o nazwie TOS-2 "Tosoczka". System ten zdobył także szereg klientów eksportowych. Wśród nich znalazły się: Algieria (52 egzemplarze), Arabia Saudyjska (bliżej nieokreślona liczba egzemplarzy), Armenia (5 egzemplarzy), Azerbejdżan (36 egzemplarzy), Irak (12 egzemplarzy), Kazachstan (3 egzemplarzy) i Syria (8 egzemplarzy).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
MAZU
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:56

Wystarczy jeden polski WARMATE aby TOS zamienił się w kulę ognia. W szyku w jakim stoją na zdjęciu wybuch jednego TOS-a spowodowałby reakcję łańcuchową i zniszczenie wszystkich pozostałych. Dlaczego WP nie ma co najmniej 10.000 WARMATE? Kto to sabotuje? M

Olo
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:18

Wystarczy szwadron polskich złomiarzy, by TOS zamienił się w kupę surowców wtórnych w polskim skupie.

dim
środa, 13 stycznia 2021, 16:40

"A DLA NAJNOWSZEJ RODZINY AMUNICJI - DO 10 km" - ! ! ! - pisałem o takim planie Rosjan już z rok czy dwa temu, a Dawien, jak zwykle, wyśmiewał mnie. TOS byłby w wojnie z nami niemal bezużyteczny, jeśli z zasięgiem znacznie poniżej naszych moździeży. A oni szykują go właśnie na wojnę z nami. Chcą swą drogę wypalać wszędzie, gdzie możliwy byłby opór czy zasadzki.

Tani
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:50

Facet,10 km starcza bo to ekwiwalent moska. Ty im Rakiem oni ci tym termobarycznym. Nie ma potrzeby na wiekszy zasieg. Dlaczego? Bo taktyka uzycia artylerii. To sa pojazdy wsparcia piechoty i dlatego kraje je kupuja.

choć trachę umiaru....
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:39

@dim Wyobraź sobie iż Wojsko Polskie posiada na stanie systemy artyleryjskie o zasięgu większym niż 10 km. Te systemy użytkowane są od dziesiątków lat. Wojsko Polskie posiada nie tylko moździerze, wyjaśnij kogo dotyczył wpis o "naszych moździeżach" przez ż . Sugeruję powrót do nauki, także ortografii

Bobi
czwartek, 14 stycznia 2021, 05:02

Nic ty nie rozumiesz. Ta broń nie używana jak moździerz czy inne działka. Poczytaj co to i po co.

Lolop
czwartek, 14 stycznia 2021, 02:16

Nasze siły pancerne jeśli można tak je nazwać zostaną wcześniej zlikwidowane.

Davien
środa, 13 stycznia 2021, 23:47

Dim, dopiero w TOS-1A wydłużono zasięg do 6km wiec jak widać Rosjanie nie wiedzą co maja a Dim wie:)) I to Rosjanie twierdzą że te TOS-1A mają maks zasieg 6km.

dim
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:01

No widzisz, a Autor artykułu nie wie i też jak ja podaje "z sufitu" możliwość sięgnięcia także 10 km. Gdy jest taka potrzeba. A "głupie" ruskie chcą mieć tę możliwość, choć zdaniem wielu tu osób jest im zbędna.

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:33

Dim, jakoś w rosyjskich zródłach nie ma nic o jakiejś"najnowszej amunicji o zasięgu 10km) wiec .... Moze chcą ja dopiero opracować ale chcieć a miec to dwie rózn rzeczy:))

Tweets Defence24