Reklama

Geopolityka

Rekordowy budżet Pentagonu z sankcjami na Nord Stream 2

Fot. David B. Gleason/CC BY-SA 2.0
Fot. David B. Gleason/CC BY-SA 2.0

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok, w rekordowej wysokości 738 mld dol. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2 i deklarację współpracy wojskowej z Polską. Zwiększono pomoc wojskową dla Ukrainy.

Ceremonia podpisania ustawy była transmitowana na żywo przez główne amerykańskie sieci telewizyjne. Ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act — NDAA) przeznacza na podstawowy budżet resortu obrony 635 mld dolarów. 71,5 mld wyasygnowano na kontynuowanie misji wojskowych w Afganistanie, Syrii i Jemenie oraz na zwalczanie organizacji terrorystycznych w innych krajach.

31,5 mld dolarów przeznaczono na utrzymywanie gotowości bojowej arsenału nuklearnego oraz na jego modernizację, zgodnie z zaleceniami resortu energetyki. Ustawa przewiduje też utworzenie Sił Kosmicznych, jako oddzielnego rodzaju sił zbrojnych USA. Na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym na systemy rakiet samosterujących obrony wybrzeża i na pociski przeciwokrętowe, ustawa przeznacza 300 mln dolarów, tzn. o 50 mln więcej niż w budżecie na rok 2019.

Ustawa zawiera również zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu dokonanej przez Federację Rosyjską", a także zakazuje współpracy wojskowej z Rosją. Sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2, a także rurociąg "Turecki Potok", dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów, Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Szwajcarsko-duńska firma Allseas biorąca udział w budowie Nord Stream 2 zawiadomiła w nocy z piątku na sobotę, że wstrzymała prace przy budowie rurociągu. Oświadczenie stwierdza, że firma oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego od odpowiednich instytucji amerykańskich.

Ustawa, ciesząca się poparciem większości Republikanów i Demokratów głosi, że Polska jest "wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku" i "ważnym sojusznikiem USA". Przypomina, że polskie oddziały "wniosły znaczący wkład" w operacje w Afganistanie, Iraku, Kosowie i w walce z Państwem Islamskim (IS), a Polska wydaje 2 proc. swojego PKB na obronność. "Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski" i "doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie" - czytamy w ustawie.

Dokument wspiera dalszą współpracę w dziedzinie obronności z Warszawą i "poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską". Dodaje, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative — EDI) "powinny być całkowicie wdrożone". Przewidziano także środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc., a pracownicy cywilni resortu obrony 12-tygodniowy płatny urlop rodzicielski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

  1. Analityk

    Rekordowy budżet a długów nie chcą spłacać ?? Ciekawe kto im będzie pożyczał na te wydatki

    1. GB

      Przecież spłacają. Termin rolowanie jest ci znany?

    2. życie w matriksie ma swoje zalety

      "Rekordowy" to słowo trzeba zapamiętać bo większego już zapewne nigdy nie będzie. Bankrut z długiem przekraczającym 23 tryliony USD wykonuje ostatnie "podrygi"usiłując bez względu na wszystko zachować status quo ale to już "końcówka".

  2. Klawiatura

    No to czekamy co zrobi Turcja,

    1. klawiatura

      Turcje jak Turcja, ale co na to supermocarstwo, niezalezne i silne Polska ?

    2. Davien

      A co ma zrobic, zacznie wojne z USA?? Akurat jedyne co może zrobic Turcja to zamknać bazy w Incirlik i kuresik ale jej sieto wybitnie nie opłaca albo wystapic z NATO co eszcze bardziej by im zaszkodziło.

    3. GB

      Polska wynegocjuje lepsze warunki za przesył gazu Jamalem.

  3. sum

    Takie kraje jak Izrael, Turcja i nawet Egipt za popieranie interesów USA dostawały kupę forsy. Teraz Ukraina dostaje 300 mln . A Polska jest popierana słowami i nie dostaje na poprawę swojej sytuacji militarnej ani grosza od bogatego sponsora jakim są USA. Turcja pewnie pójdzie w odstawkę ale cos czuję że to raczej Rumunii coś dostaną a my znowu nic. A przecież nawet stary sprzęt z USA by nam się przydał.

    1. LMed

      No przydałby się ten sprzęt , ale po co dawać, przecież i bez tego jemy z ręki. A propos Ukraina próbuje pozyskać Apache, gdzieś czytałem???

  4. Wania

    Rosja powinna się cieszyć. Wszak sankcje Rosji nie szkodzą a wręcz przeciwnie... Rosja się rozwija i uniezależnia od Zachodu. To ma kolejne pole do popisu - nareszcie może zbudować nowoczesny statek do układania rur na dnie morza.

    1. Hanys

      Rosja posiada już taki statek, nazywa się "Akademik Czerski" i znajduje sie aktualnie na dalekim wschodzie, w Nachodce. I w w razie potrzeby za miesiąc dopłynie na Bałtyk i będzie dalej układał te rury :)

    2. Po trzecie sankcje

      W sumie to powinni poprosić o kolejne sankcje - wtedy rozwijaliby się jeszcze szybciej.

    3. Po trzecie sankcje

      Z drugiej strony to ze statkami jakoś słabo im wychodzi. Ostatnio zatopili dok, zjarali lotniskowiec, a wszystko to bez wychodzenia z portu.

  5. BUBA

    Sankcje , sankcje swiat sie smieje

    1. Davien

      BUBA swiat sie nei smieje, firma układającaNS-2 juz sie wycofała a w Rosji panika siega zenitu.

    2. Kiks

      Świat tak. Ruscy tak mniej. Aż cieplej na sercu.

Reklama