Raytheon ze zgodą na eksport systemu Coyote Block 2

19 marca 2020, 14:51
Raytheon_Coyote_Block_2
Fot. Raytheon

Jak poinformował amerykański koncern Raytheon, Departament Stanu USA udzielił zgody na sprzedaż eksportową systemu zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Coyote Block 2 dla państw sojuszniczych.

Zobacz także
Reklama

Spółka przeprowadziła już badania i testy zakładowe, a także próby operacyjne i odbiorcze najnowszej wersji systemu Coyote Block 2 dla nieujawnionego oficjalnie odbiorcy. Według wstępnych informacji jej produkcja seryjna planowana jest jeszcze w br.

Dostarczenie ulepszonej wersji sprawdzonego w walce Coyote'a wzmacnia obronę naszych sojuszników przed dronami przeciwnika. [...] Block 2 jest szybki, skuteczny i chroni żołnierzy na polu bitwy

wiceprezes Raytheon Land Warfare Systems Sam Deneke

Coyote (obecnie w wersji Block 1B) jest elementem większego systemu obrony antydronowej Howler. System ten trafił już na wyposażenie U.S. Army i 18 czerwca 2019 roku osiągnął wstępną gotowość operacyjną po 17 miesiącach od momentu od wprowadzenia do służby w lipcu 2018 roku. W skład systemu Howler oprócz tubowych wyrzutni bezzałogowych statków powietrznych Coyote wchodzi także wielofunkcyjny radar KuRFS (Ku-Band Radio Frequency Sensor), który jest wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) pracujący w paśmie Ku.

Głównym przeznaczeniem systemu Howler w U.S. Army jest zapewnianie kompleksowej obrony elementów systemu obrony powietrznej Patriot przed zagrożeniem ze strony niewielkich bezzałogowców. W tej wersji system występuje na nośniku w postaci wojskowego samochodu ciężarowego M1089 FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) zunifkowanego z pozostałymi nośnikami elementów amerykańskiej baterii Patriotów.

Radar KuRFS zapewnia żołnierzom bezprecedensową widoczność poszczególnych dronów. [...] Zdolność do szybkiego i dokładnego wykrywania, śledzenia i namierzenia zagrożenia prowadzi do pozytywnej identyfikacji i sprawia, że ​​Coyote jest tym bardziej precyzyjny w swojej zdolności do przechwytywania dronów

wiceprezes Raytheon Mission Systems and Sensors Bryan Rosselli

System Coyote składa się z małych bezzałogowych statków powietrznych o napędzie rakietowym wystrzeliwanych z tuby zamontowanej na pojeździe. System został opracowany przez spółkę Advanced Ceramic Resarch (która od 2009 roku wchodziła skład koncernu BAE Systems, a następnie znowu usamodzielniła się pod nazwą Sensintel, po czym została zakupiona przez koncern Raytheon).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Jarosław
sobota, 21 marca 2020, 07:58

Na co komu taka specjalizacja? Poprady wystarczą

Righteous
piątek, 20 marca 2020, 22:35

Oczywiście że potrafimy zaprojektować coś dobrego co nie będzie występowało USA. Niestety nasze wojsko sterowane przez posłów kupuje śmieszne ilości. Więc jeśli koszt opracowania takiego systemu wynosi powiedzmy 1 miliard zł A nasze uzdolnione osły kupią 100 sztuk to jak podzielisz 1 000 000 000:100 000 000 za sztukę plus koszty wyprodukowania A w tedy się nie opłaca. Powyżej 1000 zaczyna się robić sęsownie. Tak samo jest u nas z nowymi mieszkaniami działka kosztuje z milion buduje się 4 piętra powiedzmy że 20 mieszkań i juz masz 50 000 za mieszkanie nie licząc budowy ale jak postawisz 11 lub więcej pięter to koszt działki będzie minimalny.

Ratownik
czwartek, 19 marca 2020, 17:10

Czy nasze nowr radary mobilne maja takie parametry?

Ukulele
czwartek, 19 marca 2020, 18:43

Nie wiem ale u nas zdaje się są w produkowame odpowiedniki tego systemu więc nie mamy powodów do wstydu a wręcz przeciwnie.

al2
czwartek, 19 marca 2020, 22:19

Po co robić własne ,jak można kupić ze 3 sztuki.Na defiladzie będą pięknie się prezentować.

asd
czwartek, 19 marca 2020, 23:28

Tylko żeby wymagania techniczne na tabliczki, połyskujące w słońcu, złote, z czarnymi literkami grawerowanymi MADE IN USA, były dobrze sformułowane!

piątek, 20 marca 2020, 15:09

Czasem można kupić i z USA. W tym przypadku mamy własne i dobrze. Tym bardziej, że nie tylko nasze wojsko na tym korzysta bo na eksport

Tweets Defence24