Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon wzmacniają współpracę

26 lutego 2020, 14:14
thumbnail_PGZ-RTN-2602020-3
Fot. Raytheon
Reklama

Trzy spółki PGZ podpisały z koncernem Raytheon umowy dotyczące kooperacji w zakresie budowy polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła, opartego na systemie Patriot. Są wśród nich: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów.

Podpisane umowy to efekt współpracy, której celem jest włączanie spółek z naszej Grupy w łańcuchy dostaw partnerów zagranicznych. W ten sposób umacniamy relacje z firmami z USA, otwierając przed naszymi Spółkami możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień na inne rynki.

Marek Borejko, dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ 

W ramach podpisanej umowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej zaprojektuje wyposażenie i integrację specjalistycznych kontenerów do obsługi systemu „Wisła”. Zakłady Mechaniczne Tarnów wyprodukują zespoły napędowe do wyrzutni, natomiast Wojskowe Zakłady Elektroniczne stworzą zestawy modułów elektroniki DLTM (ang. Data Link Terminal Module) wchodzące w skład każdego systemu Patriot. 

Umowy te podkreślają zaangażowanie firmy Raytheon w zwiększenie udziału polskiego przemysłu w budowie systemu Patriot dla Polski — Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. Warto podkreślić, że kontrakty te otwierają polskim zakładom możliwość eksportu własnych produktów i usług do innych państw eksploatujących system Patriot. Spółki PGZ dołączają do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon, zyskując możliwość ubiegania się o kontrakty na sprzedaż swoich produktów innym partnerom systemu Patriot na całym świecie.

I faza programu WISŁA obejmuje dostawy 2 baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w Hucie Stalowa Wola S.A. (GK PGZ). Transfer technologii i wiedzy pozwoli też na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ.

Konsorcjum PGZ–Wisła odpowiadające za realizację programu WISŁA po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Niektóre z wymienionych spółek z Grupy PGZ wezmą udział w programie WISŁA jako poddostawcy.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
LMed
czwartek, 27 lutego 2020, 09:14

Działania i informacje ku pokrzepieniu serc suwerena oczywiście. Więc cieszmy się.

Świadek MIchnika
czwartek, 27 lutego 2020, 07:43

A z technologią na napoje podawane żołnierzom obsługującym te patrioty ?

Marek1
czwartek, 27 lutego 2020, 00:37

Dramatu bezalternatywnego wazeliniarstwa jedynie słusznej partii w stos. do hegemona NIE da sie już odwrócić. Bicie propagandowej piany o "współpracy" PGZ w zakresie pr. WISŁA/NArew NIE jest w stanie zasłonić podstawowej prawdy - BEZ własnych, suwerennych zdolności(i możliwości użycia) do produkcji efektorów syst. ppk, plot/p.rakiet, rakiet taktycznych). NIE ma mowy o zdolności WP do obrony Kraju. Reszta to propagandowe pierdolety - kolejny raz o tym, jak bardzo jesteśmy "zwarci i gotowi" ... ;(

Leopardzik
czwartek, 27 lutego 2020, 13:10

Kolega ma rację ato inwestycyja 12 mld pln w samą infrastrukture

rozczochrany
środa, 26 lutego 2020, 19:31

Obawiam się że Raytheon przejmie te polskie firmy i zostaniemy bez własnego przemysłu zbrojeniowego zdani na łaskę USA. Oczywiście łaskę za duże pieniądze.

AZIA
czwartek, 27 lutego 2020, 12:34

Jedynie co mogli by zrobić to kupić i zamknąć. Ale czasy rozprzedawania już minęły i mam nadzieje ze bezpowrotnie.

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 11:35

A po co one Raytheonowi?? Ba żeby było zabawniej Raytheon chciał w Polsce budować fabryke pocisków plot i z naszej strony cisza o tym.

Yaro
czwartek, 27 lutego 2020, 03:42

Jedna z tych "firm" to instytut naukowy, wszystkie należą do PGZ więc jak niby Raytheon miałby je przejąć? Dla śrubek, które być może mają dla niego produkować w ramach kontraktu na Wisłę?

chateaux
środa, 26 lutego 2020, 23:33

To bylby ratunek dla polskiego przemyslu zbrojeniowego. Tak samo ja Raytheon przejal australijskie fabryki, i dzis uczestnicza w kazdym duzym programie Raytheona.

Ustawiator
środa, 26 lutego 2020, 20:17

Kolego takiego złomu to nikt już nie chce

Andy
czwartek, 27 lutego 2020, 00:03

to czemu niby "kupili" (czyt. dostali w promocji...) Mielec i okolicę ... - nie wierzę że nie ma działania agentury w sprawie całkowitego pozbawienia Polski przemysłu obronnego ... a szczególnie lotniczego

jm
czwartek, 27 lutego 2020, 09:52

Kupili Mielec bo dostali za grosze i chwilę później koszty zwróciły im się w kolejnym kontrakcie. Ktoś po prostu wziął niezłą łapówkę. Dzisiaj chyba już się tak nie da, a żadna firma nie wykupuje wszystkiego co się da tylko buduje łańcuch kooperantów. Więc dobrze, że polskie firmy podpisują takie kontrakty - duży zagraniczny podmiot wymusi zachowanie pewnych standardów i procedur i powoli nasze firmy nauczą się efektywnego działania. Długi i bolesny proces ale innej drogi nie ma.

Nemo
środa, 26 lutego 2020, 17:05

No to Ameryka przekaże nam technologię budowy kontenerów na rakiety,normalnie jestem dumny z naszego MON że załatwił nam taki offset.Będziemy robić własne kontenery :)

Paweł P.
czwartek, 27 lutego 2020, 10:32

"kontrakty te otwierają polskim zakładom możliwość eksportu własnych produktów i usług do innych państw eksploatujących system Patriot" to jest równie ważne, inna sprawa że to nie tylko kontenery – wszędzie to słyszę jak mantrę. DLTM w pewnym sensie mózg ważnej funkcjonalności. Bądźmy dobrej myśli, a nie hejtujmy – to prawda, że im więcej amerykańskich interesów w PL tym lepiej, niektórym to nie w smak, cóż.... Jak to było w Pierwszym Milionie, "trzeba wy*** wschód i zachód".

Yaro
czwartek, 27 lutego 2020, 03:44

Misiu to umowy biznesowe nie mająca nic wspólnego z offsetem! Tej umowy z Raytheon jeszcze nie podpisaliśmy!

Nemo
czwartek, 27 lutego 2020, 13:34

Muminku wymieniona przez Ciebie firma już się dawno pochwaliła co za offset dostaniemy.Pozwolą nam klepać wyrzutnie i zrobić antenkę do systemu "swój-obcy" o żadnej technologi rakiet nawet nie było mowy.Oni nam nigdy nie przekażą żadnych rakietowych technologii bo i po co mamy robić swoje jak możemy brać u nich gotowce.Ale nasz rząd uparcie robi "łaskę" USA i godzi się na to abyśmy sami nic nie produkowali poza kontenerami

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 19:24

Nemo wiec wg ciebie Raytheon miałby ci dac technologie pocisków które produkuje Lockheed Martin??? Bo jakbys nie wiedział PAC-3MSE to wyrób LM:)

Glomb
środa, 26 lutego 2020, 17:55

Kolega ma rację na tyle PGZ jest gotowa

Nemo
czwartek, 27 lutego 2020, 07:43

Żeby był gotowy na więcej to i tak nie dostalibyśmy żadnych rakietowych technologi,po stronie amerykańskiej nawet mowy o tym nie było.... Moglibyśmy pomyśleć nad rakietami z Ukrainą,oni mają technologię a my pieniądze ale USA zakazują żeby Polska cokolwiek sama zbudowała a "polski" rząd na to przystaje

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 19:25

Nemo, a bralismy jakies rakiety z Raytheona w I fazie Wisły?? To moze wymień ich nazwy?

Gts
środa, 26 lutego 2020, 16:26

A jakie będą tego koszty, bo słowa o tym nie ma. Raytheon dzieli się wiedzą i technikogią za darmo?

Yaro
czwartek, 27 lutego 2020, 03:45

To biznes, a nie offset kolego!

michalspajder
środa, 26 lutego 2020, 23:46

Obaj znamy odpowiedz... Ktora jest smutna i rozczarowujaca. Czasem sobie mysle, tak nieprawomyslnie, ze jednak Sowieci byli hojniejsi w dzieleniu sie technologiami.

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 11:37

Taak, i z tego dzielenia sie mamy 50-cio letnie zapóznienie w pracach na d rakietami, polskimi samolotami, czołgi to licencja na małpie wersje też bez technologii, gdzie ty masz to dizelenie sie ZSRS technologiami???

Tweets Defence24