Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon z umową na produkcję Patriotów dla Bahrajnu

Fot. Airman 1st Class Debbie Lockhart/U.S.A.F.
Fot. Airman 1st Class Debbie Lockhart/U.S.A.F.

Jak poinformował amerykański koncern Raytheon, U.S. Army przyznało kontrakt tej spółce na rozpoczęcie produkcji elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Królestwa Bahrajnu o wartości 551 mln USD. Umowa ta jest następstwem wyboru przez Bahrajn systemu Patriot jako podstawowego elementu narodowej obrony powietrznej.

W maju 2019 roku Bahrajn otrzymał zgodę Departamentu Stanu na zakup dwóch jednostek ogniowych Patriot PAC-3+, z 60 pociskami PAC-3 MSE oraz 36 PAC-2 GEM-T, 9 wyrzutniami M903, dwoma stacjami radiolokacyjnymi AN/MPQ-65 i taką samą liczbą współpracujących z nimi systemów AN/MSQ-132 ECS wraz z wyposażeniem dodatkowym. W notyfikacji Kongresu jako maksymalną kwotę podano 2,478 mld USD.

W sierpniu 2019 roku została podpisana umowa (Letter of Offer and Acceptance), która pozwoliła rządowi Stanów Zjednoczonych na rozpoczęcie negocjacji z koncernem Raytheon dotycząca produkcji nieujawnionej liczby systemów i pocisków dla sił zbrojnych Bahrajnu. Spółka nie podała wtedy szczegółów transakcji. Efektem zakończenia tych rozmów jest podpisanie bieżącej umowy.

Patriot Raytheona zapewnia Królestwu Bahrajnu i 16 innym krajom na całym świecie sprawdzony system walki, który chroni obywateli, infrastrukturę i siły zbrojne przed szerokim spektrum zagrożeń. [...] Patriot działa, uratował niezliczoną liczbę istnień ludzkich i będzie to robił przez wiele lat, ponieważ system jest stale testowany, modernizowany, aktualizowany i ulepszany, aby wyprzedzać nadchodzące zagrożenie.

wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony Raytheon Tom Laliberty

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3+ to produkt amerykańskiego koncernu Raytheon w kooperacji z koncernem Lockheed Martin, odpowiedzialnym za budowę pocisków PAC-3. Obecnie Patriot w różnych wersjach i konfiguracjach jest używany lub został zakupiony przez następujące 17 państw: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Grecja, Holandia, Hiszpania, Izrael, Japonia, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Tajwan, Stany Zjednoczone Ameryki i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska jest pierwszym użytkownikiem systemu Patriot zintegrowanego z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS, pozwalającym na wykorzystanie różnych radarów i efektorów w ramach jednego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Fanklub Daviena

    Annex A do umowy stanowi, że w przypadku niezakupienia przez Bahrajn Patriot USA uznają Bahrajn za kraj popierający terroryzm i zorganizują tam "kolorową rewolucję"? :)

  2. BUBA

    "Polska jest pierwszym użytkownikiem systemu Patriot zintegrowanego z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS," - poprawnie powinno być " Polska BĘDZIE pierwszym użytkownikiem systemu Patriot zintegrowanego z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS po 2025". Jak dopracują IBCS................ ..................................................................................................................................................................................... Przejeżdżam kilka razy w tygodniu obok bazy gdzie ma stacjonować Patriot i jeszcze go tam nie widziałem.

    1. Davien

      Może dlatego ze nasze Patrioty sa własnei w produkcji? I maja byc w 2022r?

    2. BUBA

      Masz zdjęcia?..................................................................................................................................................... "Prace będą realizowane do 31 grudnia 2022 roku" - tak jest w planach. I wtedy nastąpi teleportacja do Polski bez testów integracji z IBCS w White Sands? A w Polsce nie trzeba szkolenia, po prostu chłop z ulicy przyjdzie, siądzie naciśnie guzik i już............................................................

    3. Marek1

      ... wieczny optymista euforyczny ;)) - NIE ma szans, by owe 2 baterie Patriot z I etapu Wisły osiągnęły got. operacyjna przed 2024. A i to są b. optymistyczne założenia ...

  3. Marek1

    Kwota z notyfikacji - 2,5 mld , a realna cena - 550mln ?!?! To się nazywa ZBICIE ceny w negocjacjach. No, ale Bahrajn jest biedny, a Polska b. bogata, wiec nas stać ...

  4. Dar 12

    Może USA zamówi HSW wyżutnie

  5. Paweł P.

    Obyśmy jeszcze tą przysłowiową farbę kładli ;)

  6. Derwisz

    Saudowie bardzo sie cieszą bo za darmo maja obronę portu w Dammam

Reklama