Rakiety wciąż latają nad Jemenem. Jaka skuteczność obrony? [ANALIZA]

18 lipca 2020, 09:44
Tochka-U_rep_parad_Yekat
Systemy 9K79 Toczka, wykorzystywane przez Ansar Allach w początkowej fazie konfliktu. Fot. Владислав Фальшивомонетчик/CC BY-SA 3.0
Reklama

Ataki rakietowe z 13 lipca, w których za cel obrano infrastrukturę petrochemiczną w saudyjskiej miejscowości Dżizan nad Morzem Czerwonym, stanowią unaocznienie dwóch faktów. Po pierwsze, wojna w Jemenie daleka jest od zakończenia, a proirański i antysaudyjski ruch Al-Husich nadal nie został spacyfikowany. Po drugie, siły te – walczące ze wspieranym przez Rijad rządem centralnym w Saanie – niezmiennie są w stanie atakować bronią rakietową, której wykorzystanie w ostatnim czasie wyraźnie spadło.

Wspomniany atak, jeden z największych od początku wybuchu wojny, przeprowadzono w nocy. Saudyjczycy poinformowali, aczkolwiek jak zawsze w takich sytuacjach nie sposób zweryfikować prawdziwości tych słów, o przechwyceniu przez ich obronę czterech rakiet oraz sześciu uzbrojonych w materiały wybuchowe dronów. Według Saudyjczyków wystrzelenia dokonano z położonej na południe od celu jemeńskiej stolicy Saany.

Z kolei według Al-Husich atak był udany, a w wyniku nalotu zniszczono szereg wojskowych instalacji oraz infrastrukturę energetyczną w miejscowej strefie przemysłowej. Mowa o położonym 60 kilometrów od jemeńskiej granicy ośrodku Saudi Aramco, produkującym 400 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Dodano, że zniszczono również samoloty wojskowe na lotniskach w pobliżu miejscowości Abha, Dżizan i Nadżran. Rzecznik prasowy ruchu nadmienił, że celem był również Rijad, w tym ministerstwa wywiadu i obrony oraz baza lotnicza im. króla Salmana.

Był to kolejny w ostatnim czasie atak. 16 czerwca Saudyjczycy przekazali informację o przechwyceniu jednej rakiety balistycznej, która miała kierować się w stronę Nadżranu (południowo-zachodnia część Arabii Saudyjskiej, tuż przy granicy z Jemenem), a także lecącego w kierunku prowincji Asir drona (również przy granicy).

Wówczas Rijad ogłosił, że od początku kampanii w 2015 roku przechwycono 313 rakiet i 357 dronów. 8 lipca media informowały o eksplozji wystrzelonej przez Al-Husich rakiety. Miała ona ranić kilku cywilów w jemeńskim mieście Ma’rib. Miejsce nie było zapewne przypadkowe, bowiem raptem dzień wcześniej miejscowy sąd rozpoczął proces kilku dowódców Ansar Allah (organizacja Al-Husich), oskarżając ich między innymi o współudział w obaleniu w 2015 roku rządu prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego.

Wznowienie walk po przerwie może zaskakiwać, ale tylko pozornie. Czasowe wstrzymanie było efektem zawieszenia broni, związanego między innymi z pandemią SARS CoV-2, a także pewnego osłabienia Al-Husich. Już bowiem pod koniec 2019 roku Ansar Allah utracił część wsparcia, jako że Iran pogrążył się w problemach finansowych i musiał zwiększyć zaangażowanie w Iraku i Libanie, gdzie wybuchły protesty społeczne. W maju tego roku specjalny wysłannik ONZ Martin Griffiths informował Radę Bezpieczeństwa ONZ o „wyraźnych postępach” w procesie osiągania trwałego zawieszenia broni (poprzedni, dwutygodniowy wygasł w kwietniu).

Ewolucja wykorzystania rakiet

Wykorzystanie rakiet balistycznych w tym konflikcie jest bezprecedensowe – w żadnym innym nie użyto ich aż tylu, aczkolwiek nie ma w pełni wiarygodnych i weryfikowalnych informacji, które pozwoliłyby dokładnie stwierdzić, ile ich użyto, ile przechwycono, a ile trafiło w cel, oraz jakie straty tym wywołano. Niemniej jednak amerykański ośrodek analityczny CSIS (Center for Strategic & International Studies) opracował raport, w którym – w oparciu o dostępne komunikaty prasowe – przedstawiono dane zbliżone do stanu faktycznego. Podają oni, że do kwietnia 2020 roku, a więc wspomnianego zawieszenia broni, Saudyjczycy mieli zestrzelić co najmniej 162 rakiety wroga.

Podczas pierwszej fazy, omawianej już na łamach Defence24, Ansar Allah opierało się na zdobytych w Jemenie rakietach. Przykładowo, we wrześniu 2015 roku rakieta taktycznego, sowieckiego systemu ziemia-ziemia 9K79 Toczka zabiła 60 żołnierzy koalicji. W grudniu tego samego roku inna Toczka zabiła 100 żołnierzy Arabii Saudyjskiej i Sudanu. Jak zauważa CSIS, następnie Ansar Allah skoncentrował się w większym stopniu na - prócz atakowaniu celów wojskowych - saudyjskiej i emirackiej infrastrukturze przemysłowej, głównie energetycznej.

Za cel obrano sobie Dżizan, Nadżran, Abhę i Chamis Muszajt. Wynikało to z ograniczeń technologicznych, bowiem Al-Husi dysponowali wówczas rakietami krótkiego zasięgu. Z czasem jednak, począwszy od września 2016 roku, zaczęto wykorzystywać rakiety Burkan-1 o zasięgu około 800 kilometrów. Wystrzelono je między innymi na bazę sił powietrznych w At-Ta’if oraz na bazę na wyspie Zukar na Morzu Czerwonym. W ataku życie straciło 80 żołnierzy koalicji.

W krótkim czasie pojawił się nowy wariant, oznaczony jako Burkan 2-H z oddzielającą się głowicą bojową i zasięgiem około 900 kilometrów. Według CSIS, pierwszy raz tego typu użyto w lipcu 2017 roku. Rakiety te wydłużyły zasięg nękania ze strony Ansar Allah, który zaczął atakować stołeczny Rijad oraz inne lokacje, jak chociażby Dżedda w zachodniej części kraju.

Za kolejny przełom analitycy CSIS uznają październik 2016 roku, kiedy to Ansar Allah raz jeszcze zwiększył swoje zdolności rakietowe – zaczęto używać rakiet przeciwokrętowych. Stroną konfliktu stała się U.S. Navy. Wtedy to doszło do „największego bojowego użycia systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w najnowszej historii”. Również wtedy – w październiku 2016 roku – Ansar Allah uszkodził transportowy katamaran HSV-2. Zaczęto atakować także amerykańskie okręty wojenne.

CSIS podkreśla, że od połowy 2018 roku zmniejszyła się intensywność ataków rakietami balistycznymi o większym zasięgu, co tłumaczyć można z jednej strony dość skutecznymi działaniami Saudyjczyków. Po drugie, Ansar Allah wyczerpał swoje zapasy, a ich uzupełnianie jest trudne. Tym samym musiał skoncentrować się na wykorzystaniu rakiet artyleryjskich o mniejszym zasięgu oraz dronów, które zaczęły „atakować bazy wojskowe, obronę przeciwlotniczą koalicji, poszczególne osoby, a także cele cywilne, jak lotniska i infrastrukturę energetyczną”. O niezwykłej precyzji tej broni, a także ograniczonych zdolnościach Saudyjczyków, świadczą dwa ataki z 2019 roku – w styczniu dron zabił kilku żołnierzy podczas parady w jemeńskiej bazie Al-Anad, a w sierpniu w trakcie ceremonii w Adenie.

Co do obrony przeciwrakietowej, to CSIS podaje zupełnie inne dane niż cytowany na początku przedstawiciel koalicji. Według amerykańskiego ośrodka, od marca 2015 roku do kwietnia 2020 przechwycono co najmniej 162 rakiet Ansar Allah. Do czterech z siedmiu najkrwawszych ataków doszło tam, gdzie zabrało obrony przeciwrakietowej. Podkreśla się, że rakietowa wojna w Jemenie unaoczniła znaczenie i przydatność systemów przeciwrakietowych, ale jednocześnie pokazała ich słabość w zwalczaniu mniejszych i niżej lecących obiektów, jak wyposażone w głowicę bojową drony. Te często pozostają niewykryte, jako że stacje radiolokacyjne są przystosowane do detekcji szybko przemieszczających się rakiet na dużym pułapie.

Co więcej, zaletą dronów – wykazaną w wojnie w Jemenie – jest ich zdolność podejścia do celu z dowolnego kierunku, co pozwala im ominąć sektory nadzorowane przez radary. Ich skuteczność została wykazana wraz z udanymi atakami dronów Al-Husich na radary systemu Patriot. Pozwala to jednocześnie poprzeć tezę, że drony są skuteczne nie tylko przeciwko dużym, stacjonarnym celom, jak rafinerie czy bazy wojskowe, ale mogą również precyzyjnie trafić w mniejszy cel, jakim jest stacja radiolokacyjna, co na danym odcinku teatru działań znacząco zmniejsza potencjał wojskowy nieprzyjaciela. Zniszczenie takiego celu jest tym cenniejsze, że jego uzupełnienie wymaga czasu, a także względnie dużych nakładów finansowych.

Różnice mogą wynikać z kilku czynników, zarówno związanych z prowadzeniem walki informacyjnej (przez obie strony konfliktu) jak i obiektywnych. Jeśli idzie o te ostatnie, dane CSIS mówią przede wszystkim o przechwyceniach pocisków balistycznych, podczas gdy wiadomo, że lotnictwo saudyjskiej koalicji dokonuje też przechwyceń bezzałogowców - i to niekoniecznie z wykorzystaniem Patriotów i innych systemów OPL, a np. myśliwców F-15, kierowanych przez maszyny AWACS.

Trzeba też pamiętać, że Arabia Saudyjska stopniowo modernizowała swoją obronę przeciwrakietową - pociski PAC-3 CRI, przeznaczone do rażenia celów balistycznych bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill), są dostępne od niedawna, włączono je do arsenału saudyjskich Patriotów pewien czas po rozpoczęciu operacji. Ze strony amerykańskiej pojawiały się sygnały o przydzielaniu do baterii Patriot w regionie działań radarów Sentinel, mających wspierać je przy zwalczaniu celów niskolecących. Z drugiej strony - sam fakt, że Rijad i inne państwa koalicji angażują tak kosztowne systemy a Husim i tak udaje się - przynajmniej w niektórych przypadkach - dokonywać skutecznych ataków, wiele mówi o stopniu zagrożenia i skuteczności, jaką charakteryzują się wykorzystywane przez nich systemy, często dużo tańsze od sprzętu używanego do obrony.

Podsumowując wojnę rakietową w Jemenie, CSIS konkluduje:

„Biorąc pod uwagę kompleksowość konfliktu w Jemenie, trudno jest jednoznacznie wskazać wpływ danej broni na przebieg wojny. Niemniej jednak częste użycie rakiet balistycznych i manewrujących, a także innych środków napadu powietrznego, stanowi znak charakterystyczny tegoż konfliktu, bez wątpienia wpływający na przebieg wydarzeń.

Z perspektywy militarnej wykorzystanie przez Al-Husich rakiet balistycznych o większym zasięgu, takich jak rodzina Burkan, przyniosła ograniczone korzyści. Na setki wystrzelonych rakiet tylko siedem z nich doprowadziło do znaczących strat w szeregach koalicji. Ataki rakietami i dronami na saudyjskie cele gospodarcze również nie wpłynęły w znaczący sposób na długotrwałe i wyraźne zmniejszenie zdolności produkcji ropy naftowej. Nie zachwiały również światowym rynkiem.

Z drugiej jednak strony osiągnięto korzyści drugorzędne. Ataki na Arabię Saudyjską związały lotnictwo koalicji, które musiało skoncentrować się na poszukiwaniu wyrzutni, przez co siły i środki nie mogły zostać użyte w inny sposób. Chociaż fizyczne straty były niewielkie, to ataki na cele położone w sercu Arabii Saudyjskiej stanowiły źródło konsternacji dla saudyjskiej władzy, a także podniosły stawkę w procesie szukania wyjścia z konfliktu. Gdy ataki na infrastrukturę petrochemiczną stały się z czasem celniejsze, przez co rosło ryzyko dużych strat, Arabia Saudyjska musiała z większą werwą szukać dróg wyjścia z kryzysu”.

Prognozy na przyszłość

Według szacunków, od 2015 roku rakiety i drony Ansar Allah zabiły co najmniej 400 żołnierzy koalicji Arabii Saudyjskiej, ale jak zauważa CSIS największe straty zadawano na początku konfliktu, kiedy to Al-Husi mieli jeszcze 9K79. Drugi wskazany powód zmniejszenia skuteczności ataków rakietowych to poprawa zdolności saudyjskich i emirackich wojsk obrony przeciwrakietowej, które zaczęły sobie lepiej radzić z rakietami niż na początku, kiedy to stanowiły one nowe, wcześniej nieznane zagrożenie. Z czasem również ataki rakietami przeciwokrętowymi zostały ograniczone – te okazały się nieskuteczne, a potem po prostu ich zabrakło.

Co więcej, wzmocnienie blokady sprawiło, że pogrążonemu w wewnętrznych problemach Iranowi coraz trudniej jest przewozić rakiety balistyczne do Jemenu, gdzie ich miejscowa produkcja również jest trudna. Stąd też wyraźne zwiększenie w ostatnim czasie użycia dronów – łatwiej je produkować, magazynować i skrycie wystrzeliwać, aczkolwiek wywoływane straty są niewielkie. Drony nie są w stanie odmienić losów wojny.

Chociaż straty po stronie Arabii Saudyjskiej na przestrzeni lat nie są duże, to ostatnie ataki i ryzyko intensyfikacji działań zbrojnych niepokoją Rijad (o milionach Jemeńczyków, których losem nikt się nie przejmuje, nie wspominając). 29 czerwca 2020 roku w Rijadzie odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono przechwycenie łodzi w pobliżu jemeńskiego miasta Mokka. Na jej pokładzie – według strony saudyjskiej – miała znajdować się broń, w tym snajperska, a także bliżej nieokreślone rakiety.

Komunikat był jasny – był to transport broni z Iranu do jemeńskich partyzantów. Fakt ten został wykorzystany przez miejscowy rząd, wspierany przez Arabię Saudyjską, do wezwania społeczności międzynarodowej do zatrzymania Iranu i jego działań. Trudno nie dostrzec desperacji – pomimo kilku lat prowadzenia operacji w Jemenie, niemal nieograniczonych funduszy, pełnej dominacji w powietrzu i na morzu, częstych bombardowań, Ansar Allah nadal otrzymuje dość rakiet z zewnątrz, aby kontynuować swoje działania.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 234
Reklama
R
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:54

"Wówczas Rijad ogłosił, że od początku kampanii w 2015 roku przechwycono 313 rakiet i 357 dronów" ile i czym to wszystko zestrzelono i co nie zestrzelono? Tak pozatym wierzyc w to co Rijad to tak jak wierzyc w to Krelm podaje.

Davien
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:49

Ale przeciez dla ciebie R-ciu to co wygaduje Kreml to swięta prawda :)

R
poniedziałek, 20 lipca 2020, 12:37

Davien naprawde daruj sobie. To ze neguje od czasu do czasu twoje bzdury albo innych czyni mnie trollem z Kremla? bardzo to prostackie kolego. Z tego co mi wiadomo, sprawdzone przez genealoga (do 8 pokolen wstecz bo tak daleko dalo sie sprawdzic i wszystko to z zasadzie Malopoloska) jestem Polakiem i tak tez sie czuje pomimo przebywania od 2004 za granica, mieszka i pracuje w Irlandii, Dublin. Na nazwisko mam Krol, zajmuje sie garfika i fotografia, cos jeszcze chcesz wiedziec?

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 00:49

R-ciu jak na razie bzdury to po pierwsze twoja działka, po drugie jak widać po tym co wypisujesz to jedynym chyba twoim celem istnienia jest zarliwa obrona Kremla i całej Rosji wiec sam sobei odpowiedz kim to cię czyni.

R
wtorek, 21 lipca 2020, 10:30

Ja do Ciebie milo i uprzejmnie a ty dalej swoje, no coz, taka masz prace. Odnosnie celu mojego istnienia, tutaj go zanajdziesz rafalkrolphotography.com

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 17:40

R-ciu jak dla ciebei stwierdzenie faktu ze bez przerwy bronisz Rosji i czepiasz sie innych to obrażanie....

R
środa, 22 lipca 2020, 10:51

Oj widze, ze nie masz nic do powiedzenia a piszesz, jezeli odbierasz pisanie o twoich bledach i pomylkach jako obrone Rosji, no coz twoj problem nie moj.

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 12:47

No i prawda zabolała jak widać ze sie tak rzucasz. Ale istotnie dyskusja z toba nei ma sensu.

miki
wtorek, 21 lipca 2020, 11:51

Dobre fotki Prosze Pana!

R
wtorek, 21 lipca 2020, 13:53

Dziekuje :) glownie analogowo, Hasselblad i Holga.

Roman
niedziela, 19 lipca 2020, 22:06

Chyba najważniejsze w powyższej analizie red. Czuldy jest ostatnie zdanie. Bo rzeczywiście jak to jest możliwe, że koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej ponoć stosująca ścisłą blokadę wybrzeża Jemenu na morzu Czerwonym wspartą rozpoznaniem powietrznym całego ruchu statków przechodzących przez cieśninę Wrota Łez (Bab el-Mandeb) nie jest w stanie zidentyfikować i przechwycić wszystkich statków i łodzi kierujących się do portów i przystani znajdujących się pod kontrolą Huti? Wojna ta za którą stoją chyba też nieposkromione ambicje saudyjskiego następcy tronu, faktycznie rządzącego Arabią Saudyjską, doprowadziła do olbrzymiej katastrofy humanitarnej w Jemenie, serii porażek armii saudyjskiej mimo jej nowoczesnego wyposażenia i w konsekwencji wycofania się wojsk Zjednoczonych Emiratów Arabskich z tej awantury. Należy też pamiętać, że między północną częścią Jemenu (stolica Sana), a południową (Aden) zawsze istniały duże różnice plemienne, kulturowe. Stąd te stałe waśnie, a teraz to regularna wojna domowa w której regionalne potęgi wspierają "swoich". Ten konflikt raczej nigdy nie wygaśnie, gdyż różnice miedzy Jemenem Północnym a Południowym są zbyt duże i chyba tylko dwa odrębne byty państwowe mogą tam jakoś współistnieć.

popieram Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 17:21

Zasięg HIMARS uzbrojonego w wycofywane GMLRS to nie 80km a kilkaset bez tankowania.

Anty rusofil
niedziela, 19 lipca 2020, 17:38

Chciałeś tym wpisem pochwalić się ze coś jest z tobą nie tak? Udało Ci się.

anty frustrata
niedziela, 19 lipca 2020, 22:55

Chciałeś pewnie napisać że Polski Przemysł Obronny też rusofoby bo opracował Pirata zamiast brać Javelina z półki

Andrettoni
niedziela, 19 lipca 2020, 15:46

Nie należy pomijać faktu, że poświęcanie czasu i środków na defensywę ogranicza zdolności ofensywne. Oczywiście można kupić jednocześnie super system plot" i super czołgi, ale kadry są ograniczone. Szkolenie wymaga lat, a powiększenie zdolności szkoleniowych wymaga odciągnięcie instruktorów z pola walki i rozbudowy infrastruktury szkoleniowej. Zwykle na instruktorów lepiej brać dobrych i doświadczonych ludzi, co dodatkowo obniża wartość bojową. W dodatku defensywa musi trwać cały czas, a ofensywa może być przeplatana okresami spokoju.

Kapitan Nemo
niedziela, 19 lipca 2020, 14:18

Po 8 latach wojny nawet juz,kawy noe eksportuja a uprawiają lekko od 1450 pd Portugalczyków

Ruski A2/AD
niedziela, 19 lipca 2020, 13:30

Ryski spuści ze 300 STARYCH toczek w dzień Błaszczak to czym nas bronisz? 5lat BZDUR PiS

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:23

A skad ci tyle ich w ogóle wezmie jak w ogóle mieli 220 wyrzutni a wycofuja je od dłuższego czasu zastepując iskander-M:)0

toczka w toczkę
niedziela, 19 lipca 2020, 23:44

jak zwykle zapominach o Tornado-S

Davien
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:52

A co ma wspólnego BM-30 Smiercz( tornado-S) czyli artyleria rakietowa z OK21 Toczka czyli pociskami balistycznymi???!!!

R
poniedziałek, 20 lipca 2020, 12:44

Co ma wspolnego? zagrozenie ktore stanowi? np.12x 300mm na 120km

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 00:51

R-ciu po pierwsze czego nie zrozumiałes ze zdania:"Ryski spuści ze 300 STARYCH toczek ". Bo chyba wszystkiego jak mieszasz artylerie rakietowa o zasięgu 70km( tak R-ciu, 70km bo 120 ma jeden potwornie drogi pocisk kierowany GLONASS) z raietami balistycznymi.

KUKUŁKA
niedziela, 19 lipca 2020, 13:07

SPOKOJNIE ...Szanowne gremium kuluary decydentów szepczą o rozwinięciu koncepcji Langusty i już testowaniu nowego systemu badawczego ..cała idea oparta jest o elementy które polski przemysł zbrojeniowy wykonuje ..a mianowicie o pociski używane w Languście oraz tzw koncepcję rozdzielnego ładowania ( pocisk oddzielnie ,ładunek miotający oddzielnie ) w nowej koncepcji wyrzutni ...pojazd ma przewozić scalone rakiety z pierwotnym ładunkiem miotającym jak to się ma w typowej Languścię ale co istotne tu jest clou programu z możliwością dołączenia dodatkowego ładunku miotającego w postaci scalonego modułu ( na zasadzie łączenia bagnetowego i wielostopniowego spalania ) dzięki temu będzie można wykonywać strzelanie na określone odległości wyliczenia oscylują na 100-120km nowa koncepcja powstała w MESKO po stworzeniu amunicji Feniks ...nowe systemy mają wykorzystywać to samo podwozie Jelcza co Langusta z lekką modernizacją z tym że prowadnic na rakiety ma być 24 a same prowadnice dłuższe od typowych o ok 1 metra ..

zmechol
niedziela, 19 lipca 2020, 17:25

przestarzała koncepcja

gosc
niedziela, 19 lipca 2020, 10:02

pismak kocha pacyfikacje w wykonaniu as ,najwiekszego sponsora terrorystow.

ase
sobota, 18 lipca 2020, 21:04

Title photo location is Yekaterinburg, Russia...

asd
sobota, 18 lipca 2020, 16:40

Patrząc na Toczkę, która jest na wyposażeniu naszego wojska, czy nie dałoby się wymienić w niej elektroniki, unowocześnienie paliwa i bebechów w ogóle i mieć własny system kierowanych/niekierowanych rakiet bez łaski amerykanów ? Nie mogę tego pojąć...

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:11

Wow to w Rosji potrzebujecie USA by wasze rakiety mogły w ogóle powstac? Bo w Polsce toczek nie ma od 2005r:))

niedziela, 19 lipca 2020, 21:05

Uwaga, osoba kryjąca się pod nickiem Davien, to prowokator z historycznym syndromem niższości wobec Rosjan. Poświęca całe godziny swojego śmiesznego życia na agitację na D24. Wchodzenie z nim w dyskusję jest bezcelowe.

Wnuk Błochina
niedziela, 19 lipca 2020, 23:28

Znowu napisał prawdę, a ty jak zwykle potrolowałeś. Rosja jest z was dumna towarzyszu.

niedziela, 19 lipca 2020, 04:28

Od kiedy toczka ma system kierowania. Ona spoczywa na wyrzutni ita wyrzutnia decyduje o wszystkim. To jest system artylerii ladowej. Inaczej wielka katiusza. System jej kierowania ogniem jest analogiczny do moska, haubicy czy Grada. Celow

niedziela, 19 lipca 2020, 21:02

Przeczytaj jak działa inercyjny system naprowadzania zanim sie wypowiesz imbecylu.

toczka w toczkę
niedziela, 19 lipca 2020, 22:57

tłumacz nie obrażaj ! a tak naprawdę rakieta nie ma systemu kierowania ogniem tylko system naprowadzania :)

Eytu
niedziela, 19 lipca 2020, 14:23

Z Toczki można zrobić system kierowany. Pytanie jakim kosztem i po co. I drugie pytanie czy mamy Know how aby takie Toczki "klepać" w Mesku ?

Eytu
sobota, 18 lipca 2020, 20:13

Toczki nie mamy od 15 lat , chyba że piszesz z innego kraju.

vvv
sobota, 18 lipca 2020, 19:58

toczki od dawna nie są na wyposazeniu oraz toczka leci trajektoria balistyczna bez korekty

niedziela, 19 lipca 2020, 21:10

Toczka ma inercyjny system nawigacji, jak wszystkie rakiety balistyczne od czasu V-2 techniczny prymitywie

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 13:11

Toczki miały INS, "znafco". Bajdurzysz jak zwykle.

vvv
poniedziałek, 20 lipca 2020, 15:42

aha...no mialy i mialy celosc bodajrze CEP 100m ale nadal jest to korekta z lotem balistycznym.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 17:42

CEP dla Toczki wynosi od 160 do 70m zaleznie od wersji albo jest punktowy w wersji Toczka-P.

Tani
niedziela, 19 lipca 2020, 04:30

Bo to katiusza w wersji max +. Trzeba jeszcze glowice specjalna.

vvv
niedziela, 19 lipca 2020, 10:39

nie tyle specjalną głowice co system korekty lotu itp ale jest to obecnie nieoplacalne bo mamy ATACMS ale w ilosci kroplówkowej jak cale zakupy pomijajac kraba i f-35

Eytu
sobota, 18 lipca 2020, 16:14

PS. Panie Davien. Jak się przedstawiają rakiety CAMM od MBDA opcja dla Polski. Pytam, bo nic o tym nie wiem, a Pan jest ekspertem.

Juliusz Cezar
sobota, 18 lipca 2020, 17:20

Dokładnie, taki to ekspert od AIM-120 z 1973 roku. 90% tej jego magicznej wiedzy można przeczytać z ulotek firm zbrojeniowych, reszta to antyrosyjskie pierdy i instrukcje of oficera prowadzącego.

hah
sobota, 18 lipca 2020, 19:48

widze ze klub antydavienow ma rozszczep jazni, bo pisze juz z tylu nickow :)

heh
niedziela, 19 lipca 2020, 04:37

Najwyrazniej klub jego obrońców ma podobnie. 5 kolesi, każdy pisze z innego nicka. Choć szczerze mówiąc w przypadku obrońców Dejwa nicki są wskazane bo to wstyd straszny :)

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:12

NO i odezwał się sprzedawczyk za garśc rubelków czyli niejaki heh piszący sam do siebie z kilku kont:)

doktor
niedziela, 19 lipca 2020, 20:04

Davien oprócz obrażania ludzi i wyzywania wszystkich od ruskich trolli którzy merytorycznie podważają twoją wiedzę nic nie podtrawisz szkoda mi cię

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 17:43

Wow jak dla ciebie brednie Heh sa merytoryczne to powinenes doktorku sam sie leczyc.

vvv
poniedziałek, 20 lipca 2020, 15:43

podpisuję się pod tym obiema rękami.

Juliusz Cezar
niedziela, 19 lipca 2020, 10:34

O, odezwał się naczelny kowboj na tym forum. A ty ile centów za wpis? Bo trochę ich klepiesz. Czy to już dolary, bo awans wpadł? :D

Th
niedziela, 19 lipca 2020, 15:18

Teraz ruski trollu zostałeś Juliuszem Cezarem? Może od razu rzymskim bogiem wojny Marsem?

Andrew
niedziela, 19 lipca 2020, 13:20

jak się pisze Juliusz po sowiecku....? smutny , brzydki, sowiecki troll...

R
poniedziałek, 20 lipca 2020, 13:05

Ciekawe, kazdy kto ma cos do powiedzenia przeciwko US technice czy Davienowi zostaje trollem.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 00:54

No i znowu mamy trollowanie na rzecz Rosji R-ciu, Jak widac taki z ciebei Polak mimo ze podobno nim jestes....

Komentator
sobota, 18 lipca 2020, 19:44

Davien nie odpisze. Do tej pory się cieszy że pogonił Putina za Ural. Sam to dzisiaj napisał. Oprócz wiedzy wszelakiej na temat uzbrojenia, węglowodorów, Davien dał się jeszcze poznać jako wielki geograf. Niedawno twierdził że archipelag Spratly leży bliżej Korei niż Chin, dzisiaj umieścił Moskwę a nawet Kaliningrad za Uralem.

Anty rusofil
niedziela, 19 lipca 2020, 10:44

Ty tak na serio te bzdury wypisujesz. Jak już twierdzę kolejny raz, odkąd pojawiły się tu rosyjskie trole to zrobił się tu chlew. A tak serio to sparatly leży blisko wszędzie, ale na pewno nie Chin.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:13

Bo nie karmie zakłamanych ruskich trolli padajacych z głodu takich jak ty.

Komentator
poniedziałek, 20 lipca 2020, 12:59

Davienku, przypomnieć ci pod którym artykułem napisałeś w piątek że "pogoniliście" Rosjan za Ural? Wstydzisz się swoich postów najmito czy też was tam więcej używa tego samego nicka i jeden nie wie co pisze drugi?

?
niedziela, 19 lipca 2020, 20:08

Davien obrażając ludzi sam dajesz świadectwo o sobie że wiedzę to ty masz ale na bardzo niskim poziome a kulturę równo 0

Bat
niedziela, 19 lipca 2020, 23:37

Za to większość z was bardzo kulturalnie czepia się tu ludzi i dysponuje wiedzą i kulturą na poziomie nieosiągalnym dla nas zwykłych polskich troli.

R
poniedziałek, 20 lipca 2020, 13:07

Tu sie nikt niczego nie czapia, co najwyzej pokazuje spore braki w wiedzy Daviena i jego prozachodniej jenokierunkowosci.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 00:55

Taak, a pisze to ktos kto podobno jest Polakiem jak sie sam chwali a jedyne co robi to zarliwie broni Rosji i pluje jadem na resztę.

Komentator
sobota, 18 lipca 2020, 19:44

Davien nie odpisze. Do tej pory się cieszy że pogonił Putina za Ural. Sam to dzisiaj napisał. Oprócz wiedzy wszelakiej na temat uzbrojenia, węglowodorów, Davien dał się jeszcze poznać jako wielki geograf. Niedawno twierdził że archipelag Spratly leży bliżej Korei niż Chin, dzisiaj umieścił Moskwę a nawet Kaliningrad za Uralem.

Komentator
niedziela, 19 lipca 2020, 06:06

Śmieszy

Sailor
niedziela, 19 lipca 2020, 00:38

Oj boli was ten Davien o onuce boli.

niedziela, 19 lipca 2020, 13:34

Davien nas rozmiesza

Anty rusofil
niedziela, 19 lipca 2020, 23:38

To miło że was rozśmiesza. Bo wy nas doprowadzacie do stanu przed wymiotami.

odlot jak Daviena trwa dalej
sobota, 18 lipca 2020, 20:29

Oraz jako wielki przyrodnik-botanik stwierdzając, że pantofelek to zwierzę a euglena to glon. O "protistach" w Montanie widocznie nie uczą?

clash
sobota, 18 lipca 2020, 23:47

Jaka pogoda dzisiaj w Moskwie?

niedziela, 19 lipca 2020, 20:08

Taka sama jak Waszyngtonie

spoko
sobota, 18 lipca 2020, 23:00

Widze ze Davien zalazl za skore ze robicie taka typowa bolszewicka nagonke :)))

niedziela, 19 lipca 2020, 20:10

spoko przespałeś epokę bolszewików już dawno nie ma dziś mamy 2020 r a nie 1918 r

Whiro
niedziela, 19 lipca 2020, 23:39

No dobra. Przesada. Nie bolszewików a nkwd owców

Juliusz Cezar
niedziela, 19 lipca 2020, 16:05

Tak, zalazł za skórę - mądrościami z ulotek LM i antyrosyjską propagandą, którą wykrzesać może byle kowboj :) Nikt go nie bierze na poważnie od wpadek z Uralem czy AIM-em z 1973 roku, czego do dzisiaj się wypiera.

Wnuk Błochina
niedziela, 19 lipca 2020, 17:45

Brałeś udział w tej rozmowie czy po prostu trolujesz? Każdy może palnąć bzdure. Rosyjskie sługusy cały czas wypisują kłamstwa, przeinaczenia i brednie i jakoś z tym żyjemy. Ale jest to żałosne i przyziemne jaki reprezentujecie poziom.

doktor
niedziela, 19 lipca 2020, 20:17

Tu to nie tylko rosyjskie trolle wypisują kłamstwa ale śmiało można powiedzieć że 90% forumowiczów bo każdy normalny wie że nikt nie ma dojścia do wiedzy jakie ma możliwości sprzęt rosyjski czy amerykański tylko w zależności co znajdom w internecie to wypisują nawet nie sprawdzając czy źródło informacji choć w części jest wiarygodne no cóż ale przynajmniej można się pośmiać przez to człowiek ma lepszy humor dzięki chłopcy

Juliusz Cezar
niedziela, 19 lipca 2020, 20:06

Jak przestaniesz mieć paranoję i wszędzie widzieć ruską agenturę, daj znać, bo nie mam zamiaru dyskutować na tak żenującym poziomie. Ale taki to już fanklub daviena.

Whiro
niedziela, 19 lipca 2020, 23:43

Jeśli to nie rosyjska agentura i sami Polacy pluja na swój kraj i wspierają wrogów to Polska przepadła. Wejdź na forum Interii i napisz coś na Rosję. Uwierzysz w rosyjskie trole.

qwert
niedziela, 19 lipca 2020, 09:37

Jaka nagonka ? Chłopaki po prostu ciągną łacha z Davienka (choć ja osobiście nawet go lubię)

Kot
niedziela, 19 lipca 2020, 17:47

Tak wygląda zaszczucie i kreowanie zakłamanej rzeczywistości przez rosyjskie trole. Wejdź na Interię i spróbuj coś źle napisać na Rosję. Od razu to znika. A na forach zostają jedynie pochwały Rosji, zapewnienia że Rosjanie to nasi bracia i że USA, GB czy Polska są złe. To jest tragedia.

Eytu
sobota, 18 lipca 2020, 15:14

Najskuteczniejszą bronią przed rakietami balistycznymi ( nie manewrującymi ) jest postawienie takich samych rakiet w trajektorii . Patrioty jako pomocnicze. Jak to zrobić ? TRzeba miec dobre radary skąd startują rakiety - i ich odpowiedniki trzeba wysyłać po powiedzmy minucie lotu. Dlaczego po minucie ? przy starcie , nie wiadomo gdzie rakieta poleci. Po 60 sekundach mamy duże prawdopodobieństwo obliczenia trajektorii gdzie upadnie. RAkieta za rakietę. Czyli uderzają rakietą, to my odbijamy rakietę odpowiednik w to samo miejsce. TRzeba mieć sprawne satelity - to wyższa technologia, ale nie tak trudna jak rakiety manewrujące.

sobota, 18 lipca 2020, 19:23

Czyli oni wystrzelą rakietę z pojazdu na pustyni, a my trafiamy w piasek w miejscu, w którym stała wyrzutnia.

Eytu
sobota, 18 lipca 2020, 20:07

@ [...] To co proponujesz ? Oni w rafinerię, to my też w ich rafinerię :)

Adam
sobota, 18 lipca 2020, 16:10

Ty piszesz o Polsce??? my jesteśmy krajem 3-ciego świata i ani rakiet ani satelitów nie mamy :)

Maciek
sobota, 18 lipca 2020, 14:51

Jedyny znany przypadek, gdy konwencjonalne uderzenia z powietrza załamały obronę kraju to Pustynna Burza. Wcześniej nie udało się to ani z III Rzeszą, ani z Wietnamem, mimo zaangażowania bezprecedensowych środków. Dlatego te ataki jednych islamistów na innych, mają wymiar głównie propagandowy i podnoszą morale własnej armii.

niedziela, 19 lipca 2020, 04:34

Nie zalamalo przyjacielu. Trzeba bylo Irak zajac. Nawet uderzenia na Serbie nie powalily Miloszewicza. Powalila go UE. Bo obiecala szybka droge do czlonkostwa. Ten przewal Serbowie do dzis pamietaja.

Bat
niedziela, 19 lipca 2020, 10:49

Serbowie to niech dalej biją czołem w ziemię na widok Putina. Żadna unia dla takich pariasów.

Reaper
wtorek, 21 lipca 2020, 09:28

A potem ludzie się dziwią że przechodzą na drugą stronę.

gnago
poniedziałek, 20 lipca 2020, 05:33

To im zostało po bezprawnych rozbiorach Zachodu. A Rosja dostała zielone światło dla zajęcia Krymu

złośliwy
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:19

Raczej po Nadniestrzu zachód dostał zielone światło dla Kosowa. Zabawne, że akurat Zachód proponował Serbom pozostanie Kosowa u nich, ale ci dali się wypuścić Rosjanom i przegrali wszystko.

Stary Grzyb
sobota, 18 lipca 2020, 15:32

W Wietnamie, po rozbiciu ofensywy Tet, Amerykanie wreszcie zrobili to, od czego powinni byli zacząć - rozpoczęli masowe, dywanowe bombardowania Wietnamu Północnego. Obrona przeciwlotnicza została złamana po 2 miesiącach (mimo zmasowanego wsparcia północnowietnamskich komunistów przez Sowiety), po kolejnych 4 Wietnam Północny poprosił o pokój. I tu Amerykanie popełnili (konkretnie, odpowiedzialny był Henry Kissinger) fundamentalny błąd - zamiast natychmiast wzmóc bombardowania, zgodzili się na rozmowy pokojowe (prowadzono je w Paryżu). W ich trakcie w roku 1973 ustalono, że wojna ulega zakończeniu, istnieć będą i pokojowo współistnieć niezależne państwa Wietnam Południowy i Wietnam Północny, a amerykańskie wojska i sowieccy "doradcy" wycofują się. Do roku 1975 Amerykanie wynikające z porozumienia ustalenia zrealizowali, i wtedy - w sposób naturalny dla komunistycznej zarazy - Wietnam Północny, zbrojąc się przez dwa lata (wbrew zawartemu porozumieniu) i korzystając ze zmasowanego wsparcia Sowietów, uderzył na Wietnam Południowy, który, pozbawiony amerykańskiego wsparcia, wojnę przegrał (i stąd, m. in., dramatyczne zdjęcia z ewakuacji amerykańskiej ambasady w Sajgonie).

BUBA
sobota, 18 lipca 2020, 22:33

Dzięki USA poszło do piachu ponad milion cywilów na północy i 50% cywili zabitych na południu czyli jakieś 300 tys. Ameryka straciła 60 tyś żołnierzy........................................................................... ............................................................................................................................................................. Wiec jak mówimy o zbrodniarzach to nie o komunistach w tym wypadku. Amerykanie ogólnie najskuteczniej na świecie zabijają masowo właśnie cywili bez budowania jakiś bezsensownych obozów zagłady. Napalm, amunicja kasetowa, powietrzne minowanie itd. Po prostu specjaliści od mordowania całych wiosek. Nawet do cywili na polach strzelali ze śmigłowców jak Niemcy do Polaków na furmankach w 1939.................................................................................................... ............................................................................................................................................................. Za dużo filmów o Rambo oglądałeś. nawt Wikipedia nie przesadza: "Ofiar wojny w Wietnamie - Vietnam War casualties"...................................................................................................................

Maciek
sobota, 18 lipca 2020, 20:03

No nie do końca tak było. Po pierwsze nigdy nie było dywanowych nalotów na Wietnam! Jedyne w ogóle naloty dywanowe przeprowadzone przez USA, to te na Japonię w 1945r. Po drugie rokowania pokojowe były prowadzone już od 1969r., bo USA chciały się z tej wojny wyplątać. Po ofensywie tet nic specjalnego się nie działo w powietrzu, typowe działania. Dopiero w 1972r. USA przeprowadziły długotrwałą kampanię Linebacker. Nie udało się rozstrzygnąć wojny, ani złamać obrony powietrznej, chociaż w pewnym momencie wietnamscy komuniści przebazowali myśliwce do Chin. Udało się ograniczyć zaopatrzenie dla armii płn. Wietnamu i zmusić ich do powrotu do rokowań. I taki był cel Linebackera. A największą kampania tej wojny - Rolling thunder nie przyniosła większych, wymiernych efektów.

Tani
niedziela, 19 lipca 2020, 04:40

Facet nie masz racji sa zdjecia. I piosenka z mojej mlodosci,,...leci B-52 na pokladzie bomby ma, wietnamczyki skurczybyki w kukurydzy smarza sie,, Po prostu tyle mozna w tym temacie napisac.

Fanklub Daviena
sobota, 18 lipca 2020, 19:00

Tak, wiemy, w świecie wg davienowatych jak ty, USA jak przegrywa to i tak wygrywa, a wasz dramat polega na tym, że nikt inny tego tak nie widzi... :)

antyfanklubDaviena
niedziela, 19 lipca 2020, 13:28

dobranoc towarzyszu....

Jabadabadu
sobota, 18 lipca 2020, 16:34

Nie wiem gdzie to wyczytałeś, ale z faktami niewiele ma to wspólnego. To raczej jakieś fuckty.

Hanys
sobota, 18 lipca 2020, 16:27

Wietnamska opl nigdy nie została złamana, a wyżywanie się na cywilach kiedy ponosi się porażki to typowe dla USA. Natomiast sami Amerykanie przyznali się do utraty 1000 samolotów różnych typów (więc tzreba tą liczbę pomnożyć razy 3) I to Amerykanie uciekali z Wietnamu wisząc jak małpy na helikopterach, kiedy wiali z Sajgonu. dzisiejsza nazwa - Ho Chi Minh City.

Andrew
niedziela, 19 lipca 2020, 13:28

wrócił ...... niestety a już tak miło było...do budy sowiecki trollku...

Tani
niedziela, 19 lipca 2020, 04:43

Ile,ok 30000 samolotow stracono, Przez wojne wietnamska Phantom F-4 byl wyprodukowany w ilosci 5000 szt

Razparuk
sobota, 18 lipca 2020, 19:26

TYLKO opór wewnątrz władz,rozbieżne interesy,frakcje,dywersja ideologiczna w samych USA dała szansę Vietcongowi. Ofensywa powietrzna złamała OPL Północnego Wietnamu. Na prośby generałów o zgodę na bombardowanie statków w portach i linii kolejowych prowadzących od portów za namową Kissingera padła odpowiedź odmowna. 1 m-c więcej i by było po wojnie ale w 2 strone.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 19:12

Nie osmieszaj sie Hanysku:))

Wnuk Błochina
sobota, 18 lipca 2020, 17:36

Przypomnij mi ile razy lotnictwo USA bombardowało Hanoi. Ile trzeba by zrobić nalotów dywanowych by zmusić Wietnam do kapitulacji? To tak co do bezmyślnego bombardowanie cywili. Z drugiej strony możesz wziąć Herat w Afganistanie. Lub to co wyprawiają Rosjanie w Syrii. No tak oni zawsze bombardują terrorystów...

Towarzysz Polak
sobota, 18 lipca 2020, 13:39

A ile rosyjskie systemy s400 zestrzeliły izraelskich samolotów? Bo okazję do strzelania mają niemal codziennie, chyba że nie strzelają bo się ponad głowami dogadali z żydami zdradzając kraj, który rzekomo przybyli chronić.

antyDavien
sobota, 18 lipca 2020, 18:05

s 400 zestrzelił do tej pory 17 f35 i ponad 10 f-22!

Sailor
niedziela, 19 lipca 2020, 00:48

Ty tak poważnie, czy kazali napisać?

y
sobota, 18 lipca 2020, 19:49

500 F-35 i 1000 F-16! To są wiarygodne informacje! Prosto ze Sputnika!

sobota, 18 lipca 2020, 20:32

mylisz się na sputniku podali 20 000 F-35 i 30 000 MIG -31

Hanys
sobota, 18 lipca 2020, 16:29

Syria nie jest sojusznikiem Rosji, gdyby tak było, to Rosja automatycznie musiałaby sie znaleźć w stanie wojny z Izraelem i musiałaby po Izraelu zostać wypalona dziura w ziemi, a Rosja też by mogła ponieść duże straty, więc dlatego Izrael z Rosją się dobrze dogadują i jedni drugich nie atakują.

złośliwy
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:23

Akurat w przypadku takiego konfliktu to po rosyjskich bazach w Syrii pozostałyby dziury w ziemi, bo akurat w regionie to Izrael ma przewagę a Rosjanie problemy logistyczne nawet z utrzymaniem tego co mają w Syrii. Ale nikomu z nich się nie opłaca wojować bo taki stan jaki jest, czyli kompletnie zniszczona i niesamodzielna Syria jest i na rękę Rosji i Izraelowi.

Whiro
niedziela, 19 lipca 2020, 10:54

Syria jest kolonią Rosji. Asad nie decyduje o niczym. Rosja doi syryjska ropę a każda dyskusja o Syrii prowadzona jest przez Putina, Erdogana i prezydenta Iranu. Asad jest tam zbędny.

niedziela, 19 lipca 2020, 13:39

Nie Rosja doi syryjską ropę a USA

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:29

No popatrz tchórzu a szybami naftowymi których przed wami i waszymi terrorystami pilnuje USA zarzadzaja Kurdowie i to do nich trafia ta ropa:))

gnago
wtorek, 21 lipca 2020, 05:09

Ta kłamco zarządzają byleby od tych jankeskich szybów trzymali się daleko, najmniej te kilka kilometrów

FIFA rafa
niedziela, 19 lipca 2020, 17:50

Tak jak pewno nie Rosja doi węgiel z donbasu tylko drl. A jakimś przypadkiem tylko antracyt z donbasu trafia do nas z Rosji.

Maciek
sobota, 18 lipca 2020, 20:06

Izrael dogaduje się dobrze z każdym, dopóki przynosi mu to korzyści. Jeśli będzie trzeba, bez wahania zamienią w popiół ruską bazę w Syrii. A ruscy będą mogli co najwyżej naszczekać w internecie, bo nie mają żadnych liczących się zdolności projekcji siły z dala od swojego terytorium.

gosc
niedziela, 19 lipca 2020, 10:16

to co zostanie potem z izraela prymitywie.maja rakiety ,ale co tam gimnazjalista moze wiedziec.

Maras2
sobota, 18 lipca 2020, 23:38

Izrael nie odważy sie tknac bazy rosyjskiej bo to mogłoby się przerodzić (oczywiście oficjalnie ale moze próbowac dostarczyc komuś nowoczesny sprzęt ale to i tak sie wyda i wtedy) ... więc nie fantazjuj bo się okaże że z takimi fantazjami to Izrael moze zniknąc z mapy. Ale nie wykluczam ze przy roznym zbiegu okolicznosci moze spasc jakis F-16 albu Su. I to tyle.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:18

Maras i w co by to sie przerodziło? Maks w wojne konwencjonalna Izraela z Rosją bo Putin az takim idiota nie jest chyba by ryzykowac że mu z Rosji niewiele zostanie jak siegnie po broń jądrowa? Bo wtedy i Rosja zniknełaby z mapy.

Hanys
niedziela, 19 lipca 2020, 13:25

Davienku, jeden rosyjski okręt podwodny z Morza Śródziemnego jest w stanie obrócić Izrael w popiół i to może nawet jednym pociskiem, żaden Izrael nie będzie Rosji podskakiwał ani bombardował rosyjskich baz i w Tel-Awiwie wiedzą co ich za to czeka :) Więc możesz sobie pomarzyć jak zawsze :)

złośliwy
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:26

To miło, że przyznajesz, że Rosja nie ma specjalnych szans w regionalnym konflikcie konwencjonalnym z Izraelem. Straszenie boomerami kraj, który posiada własne okręty przenoszące uzbrojenie atomowe i jest bliskim sojusznikiem USA? Ryzykowne.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:31

Hanysku, po pierwsze tn rosyjski pocisk to zostanei zestrzelony zanim w ogóle wejdzie z powrotem w atmosferę a wy nie macie czym zestzrelic izraelskiej odpowiedzi po której z Rosji zostanei dość brzydki radioaktywny parking.

##
sobota, 18 lipca 2020, 20:34

Wystarczy że poślą Izraelowi ze 6 Buław i przestaną być nawet na mapie oni też o tym wiedzą

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:20

Czyli beda musieli wystzrelic ze 12 by te 6 w ogóle poleciało, do tego 36 głowic przy ABM Izraela... A w druga strone Jericho i Popeye Turbo SLCM nie beda miały problemów z przemiana Rosji w radioaktywny parking

niedziela, 19 lipca 2020, 13:41

Da ven mało wiedzy a dużo fantazji

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:32

Napisał kolejny ruski tchórz:)

Maciek
sobota, 18 lipca 2020, 21:40

Nie poślą. Wojnę jądrową wszczyna się z naprawdę poważnych powodów.

Sarmata
sobota, 18 lipca 2020, 23:16

To atak na rosyjską baze to nie poważny powód? Po takim ataku już by nie było Izraela i Żydzi dokładnie to wiedzą. I wiedzą że tak naprawdę nikt po nich by nie płakał.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:21

Nie byłoby tez Rosji, a co do izraela to najpierw te ich głowice musiałyby doleciec co przy ABM Izraela wcale nie jest pewne.

poniedziałek, 20 lipca 2020, 05:42

Na pewno dole Om i twoje zaklęcia tu nie pomogą bo fantazję to tylko to tylko w grach

niedziela, 19 lipca 2020, 13:42

Nie tylko Rosji ale i nas i pół świata

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:33

Wow wiec wg ciebie Rosja poszłaby jeszcze na wojne jadrowa z NATO????

Lord Godar
sobota, 18 lipca 2020, 19:09

Rosyjskie systemy opl S-300/400 to jak na razie tylko pompowana medialnie bańka antydostępowa . Tak naprawdę to nie zostały zweryfikowane bojowo i realnie nie da się ich w sposób jednoznaczny ocenić . Tak więc ich skuteczność należy oceniać teoretycznie .

Bat
sobota, 18 lipca 2020, 17:42

Żyd z Żydem zawsze się dogada. A rusofobia według was to już dorosła do rangi antysemityzmu. Jak tylko ktoś o Rosji prawdę mówi to od razu jest rusofobem.

nom
sobota, 18 lipca 2020, 17:29

nie jest sojusznikiem, teraz to się zbłaźniłeś

Fanklub Daviena
sobota, 18 lipca 2020, 13:20

Artykuł słaby: brak mi analizy jakie szkody wyrządziłyby te zniszczone rzekomo przez Patriot rakiety, gdyby trafiły w cel i porównania tego z kosztem zakupu Patriot. Bo może się okazać, przed czym zawsze ostrzegam, że przyjaźń z naszym NAJDROŻSZYM PRZYJACIELEM USA kosztuje drożej niż szkody, które mógłby nam wyrządzić wróg... Niedawno naukowcy z Princeton University (USA) przedstawili symulację III WŚ, w której Rosja atakuje Polskę a USA ją "wyzwala". W tej symulacji, przy "wyzwalaniu" USA zrzuca na Polskę nieporównanie więcej głowic nuklearnych niż Rosja w czasie ataku na Polskę... Dlatego uważam, że z przyjaciółmi jak USA Polska wrogów już nie potrzebuje... :)

y
sobota, 18 lipca 2020, 19:50

"...przyjaźń z naszym NAJDROŻSZYM PRZYJACIELEM USA...." ??? A od kiedy to ruskie trole przyjaźnią się z USA?

?
sobota, 18 lipca 2020, 20:38

A od wtedy kiedy ty zacząłeś wyzywać wszystkich od trolli !!!

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 19:17

Funku ty juz zupełnei odleciałęś:)) Po pierwsze zniszczone rakiety szkód nei wyrzadziły bo zostały wbrew twoim bredniom zestzrelone, po drugie po uzyciu broni jadrowej przeciw NATO to po Rosji zostałby ładny, radioaktywny parking :))

sobota, 18 lipca 2020, 20:41

Widzisz Davien po Rosji zostałby radioaktywny parking masz rację ale ten radioaktywny parking byłby też po NATO i dlatego jeszcze nie doszło do wojny choć o tym śnisz

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:23

To poczytaj tchórzliwy ichtamniecie post funkluba a potem wypisuj swoje "mundrosci".

poniedziałek, 20 lipca 2020, 05:46

I jak zwykle wyzwiska co znaczy że jesteś po prostu małoletnim smarkaczem który swą wiedzę czerpie z gier komputerowych

Anty rusofil
sobota, 18 lipca 2020, 17:47

Rozumiem że atak Rosji na Polskę to pryszcz ale wielka niesprawiedliwość to późniejszy odwet USA na mongołach z Rosji? A tak poza tym wszystko z tobą ok? Ja rozumiem też że na przykład przechwycenie rakiety lecącej na gliwne lotnisko w AS co miało miejsce to gra nie warta świeczki. Dla was Rosja liczy się jedynie budynek a ludzie już nie...

Insider
sobota, 18 lipca 2020, 16:59

Myślenie typowe dla wschodniej części Eurazji, tudzież rejonów omawianych w tym artykule. W bardziej cywilizowanych regionach świata poniesienie większego kosztu w celu dajmy na to ochronienia ludności cywilnej jest jak najbardziej uzasadnione. Potem oczywiście należałoby ponieść dodatkowy koszt i siłowo wytłumaczyć agresorowi dlaczego takie zachowanie jest w cywilizowanym świecie nie akceptowalne. Oczywiście jestem w stanie zrozumieć dlaczego dla mieszkańców na wschód od Bugu takie koncepcje są całkowicie niezrozumiałe. W końcu od pokoleń są przyzwyczajeni do tego, że nie mogą się niczego pozytywnego spodziewać po miejscowym reżimie.

huti
sobota, 18 lipca 2020, 15:45

Komentarz słaby, ale to nic nowego...

gnago
sobota, 18 lipca 2020, 17:05

Zajebiaszczy argument , ale pojąłeś znaczenie postu powyżej? Sądzę że nie . To przeczytaj kilkakrotnie dla zrozumienia pełnego . A nie tylko że dosrywają twemu idolowi

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:34

Gnagus przeciez funek to twój idol:))

sobota, 18 lipca 2020, 20:43

Tak samo i ty nie pojąłeś komentarza w wytykasz innemu

Fanklub Daviena
sobota, 18 lipca 2020, 12:44

To już wolno w Polin pisać, że z dronów można zniszczyć radary Patriot i że Patriot nie dają rady dronom? :)

vvv
sobota, 18 lipca 2020, 20:00

a od kiedy patriot jest systemem antydronowym? oczywiscie mozna walic do duzych dronow z pac-2 gem-t ale po co?

michalspajder
sobota, 18 lipca 2020, 16:05

Kiedy piszesz o swoim kraju (mam nadzieje, ze stad jestes), prosze ciebie uprzejmie, nie pisz Polin, bo twoj kraj nazywa sie Polska, a oficjalnie: Rzeczpospolita Polska. Polin to nazwa pogardliwa.

red
sobota, 18 lipca 2020, 19:11

Polin to obraźliwa nazwa ???!!! Jak rządzi Nią jeden @yd z Odessy ......

Whiro
sobota, 18 lipca 2020, 17:50

Przecież to człowiek chory. Bo normalny Polak nie pisze tak o swoim kraju i nie broni mordercy swoich ziomków. Tacy ludzie to właśnie poplecznicy Rosji. Ludzie warci pogardy.... Lub leczenia.

gosc
niedziela, 19 lipca 2020, 10:20

a my to co,zwozimy ludobojcow z nato ,ciekawe jak nas obija,to nawet zes....c sie nie zdazysz,rusofobie,juz masz za sojusznikow upadline i niemcy,a oni nas najbardziej wybiliwyrzynali niedouku.

Anty rusofil
niedziela, 19 lipca 2020, 17:55

Pisz po polsku i wytrzyj ślinę ktira ci kąpię jak wściekłemu psu. USA nas nue mordowali. A to ich żołnierze tu są, nue nuemieccy czy ukraińscy. Więc od ol się upośledzona małpo.

Fanklub Daviena
sobota, 18 lipca 2020, 17:27

Tak długo jak Polska będzie tolerować Żorżety, zamiast uznać je za persona nongrata, będę pisał Polin.

Wnuk Błochina
niedziela, 19 lipca 2020, 17:56

Ja póki na Polskę będziesz pisał polin i dopóki będziesz właził w zad kacapom będę cię nazywał rosyjskim Żydem, trolem i polonofobem.

spoko
niedziela, 19 lipca 2020, 00:22

\kopać się z nadwiślańskim koniem.\ Przytoczylem cytat twojego zwolennika Fanklub tak pisza tacy jak ty sowieckie zryte berety

y
sobota, 18 lipca 2020, 19:52

A ja będę pisał RUSKI TROLL!

?
sobota, 18 lipca 2020, 20:47

Tak pisze jak TY

gnago
sobota, 18 lipca 2020, 17:06

Za to prawdziwa. Patrz: sprawa ustawy IPN

Kot
niedziela, 19 lipca 2020, 11:06

To toraz popatrz ile krajów potężniejszych niż Polska wycofalo się ze swych stanowisk pod naciskiem USA? I w ilu krajach premier miał odwagę powiedzieć o żydowskich sprawcach podczas wojny.

Insider
sobota, 18 lipca 2020, 16:48

Większość ludzi ma "nadzieję", że stąd nie jest.

Eytu
sobota, 18 lipca 2020, 16:47

Polin to nazwa w jidysz i po hebrajsku. Nie jest pogardliwa. Czy nazwa Niemcy lub Izrael jest pogardliwa ? Jednakże, w ustach kogoś kto nie lubi narodu żydowskiego nazwa Polin rzeczywiście jest używana z przekąsem i w tym wypadku jest pogardliwa i insynuuje , że władze polskie są w Tel Awiwie.

michalspajder
niedziela, 19 lipca 2020, 22:16

To moze powinnismy tez pisac nazwe naszego kraju w innych jezykach?Dlaczego nie:Bolanda,Polen,Poland,Polsza,Lengyelorszag czy jakis Lechistan albo Lechia czy Polonezkoy? A moze Polonia czy Pologne???Jesli ktos pisze na polskim forum dyskusyjnym to byloby uprzejmie uzywac jezyka polskiego i tym samym oryginalnej nazwy.A Fanklub Daviena celowo uzywa obcej,czym pokazuje swoja pogarde dla naszego kraju.

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 13:51

"że władze polskie są w Tel Awiwie." - czy znasz jakiś niepodległy kraj, którego rząd, tak jak Polin, obradowałby w... Izraelu (24 luty 2011, 15 czerwca 2018 itp.?) czy "magazynowałby" swoje uzbrojenie w Izraelu (zakupione przez Polskę "polskie" AMRAAMy...) "z uwagi na suche powietrze i lepszy klimat"? I czy jakiś niepodległy kraj pozwoliłby przeprowadzać informatyzację kluczowych instytucji państwowych jak np. NBP, PKO BP, KRUS, Kancelaria Sejmu firmie Sapiens założonej przez "byłych" dyrektorów Mossadu jak Nahum Admoni czy osobom jak Rami Daron (ekspert od elektroniki w armii izraela), Schagi Schliesser (szef Computer Training School sił zbrojnych Izraela)? Który nadawałby honorowe obywatelstwo szefowi Mossadu? Którego partia rządząca wynajmowałaby na swoją siedzibę lokal od Jonnego Danielsa (izraelskiego komandosa, doradcę sztabu rzecznika armii izraelskiej ds nowych mediów, absolwenta politologii na uniwersytecie promującym religijny syjonizm, doradcy przedstawiciela Izraela przy ONZ z syjonistycznej partii Likud a o niejawnych przydziałach nie mam danych) by nie narażać izraelskich agentów na jakieś alpinistyczne wspinaczki za oknem do zakładania mikrofonów? Który pozwalałby bez żadnego nadzoru i kontroli paradować z bronią izraelskim ochroniarzom i zapewniać im totalną bezkarność poprzez honorowanie ich paszportów dyplomatycznych? Który zamyka granice z powodu COVID-19 i zakazuje zgromadzeń, ale wpuszcza ortodoksów na wycieczkę do grobu cadyka Elimelecha? :)

Wnuk Błochina
niedziela, 19 lipca 2020, 17:59

Ty masz już gotowe takie zbiory "prawd" przysłane z fsb? Człowieku USA też u nas magazynuje sprzęt i w wielu krajach, Rosja też. Twoje argumenty są przyziemne i debilne. Ale za to tego że pół Kremla i oligarchów w Rosji to Żydzi, nie dostrzegasz. Jesteś chory....

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 21:45

"Prawd" - który z przytoczonych faktów nie jest prawdziwy? I co mnie obchodzą Żydzi na Kremlu? - to sprawa Rosjan, a nie moja! To fanboje USA jak ty, lubią się wtrącać w sprawy innych państw, np. poziomu wyposażenia rosyjskich domów w toalety... W przeciwieństwie do was, mnie nie obchodzą sprawy innych państw, tylko ich wtrącanie się w polskie sprawy. :)

Lord
sobota, 18 lipca 2020, 14:33

Dronem można też skutecznie niszczyć te twoje ruskie cuda techniki jak Pancyry czy inny złom S400. XD. Please...

Juliusz Cezar
sobota, 18 lipca 2020, 18:50

Na razie to te pancyry są niszczone w mitycznych opowieściach waszego bożka dejwiena, którego wiedza opiera się na ulotkach lockheed martin i paru protipach od oficera prowadzącego.

vvv
sobota, 18 lipca 2020, 20:03

ty tak serio? pancyr jest chyba najlepiej udokumentowanym bublem z min kilkunastoma filmami z bezposredniego ostrzalu :) na dodatek sa filmy na YT jak 1 pancyr nie byl w stanie zestrzelic drona w zawisie ze 100m, oraz 4x pancyry nie mogly zestrzelic drona lecacego 50m nad ziemia nad 4x pancyrami z wyszkolonymi zalogami. nawet rosjanie chca podmienic czesc rakiet i wstawili tam wyrzutnie manpadsow

Anty rusofil
niedziela, 19 lipca 2020, 11:10

Patriot to nie system anty dronów w przeciwieństwie do pancyra. Dodam że nie wiem co rozumiesz ze jakieś tam drony były w zasięgu radaru patriota. Bo to by znaczyło że przy nisko lecącym drobie musiał by on przeleciec na przykład 20 km od radaru.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:41

Izrael trzy razy stzrelał pociskami PAC-3 do dronów i 2 z nich zestzrelił co jak na system antybalistyczny ....

vvv
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:04

nie pac-3 ale pac-2 gem-t ponieważ to jest głowica zblizeniowa z chmurą odłamków.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:01

A to ciekawe bo było podane ze użyto pocisków PAC-3. PAC-2 to stzrela głównie AS do balistycznych( ok 90% zstzreleń własnie dokonano PAC-2/2GEM-T

vvv
niedziela, 19 lipca 2020, 14:23

w 2019 roku Izrael strzelal z pac-2 Gem-t był w Izralelu do drona zwiadowczego. natomiast oczywiscie patriot to nie system antydronowy. pancyr nie radzi sobie z dronami co przyznali sami rosjanie. zobacz na nowa nadbudówke z 4x mapadsami zamiast kilku rakiet :) a ich armatki 30mm to sa tak samo skuteczne jak nasze 23mm

Juliusz Cezar
niedziela, 19 lipca 2020, 13:25

A pancyr nie jest systemem przeciwko dronom, ma dopiero nim zostać, na razie jest w fazie testów, dlatego te zabawne fake newsy o strzelaniu do ptaków. Jak już chcesz opowiadać banialuki, to się przygotuj. No patriot nie jest antydronowy (mimo, że nikt takiego systemu nie posiada), ale radar też celów nie wykrył.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:39

Wow niezłe brednie:)) System na stanie armii FR od ładnych kilku lat, uzywany i spzredany do wielu krajów ale oczywiście wg rustrolli ciągle w fazie testów:)) Tu juz bredzisz coraz mociej z postu na post:)

Hmm
niedziela, 19 lipca 2020, 18:06

To niby do czego został stworzony pancyr? Do walenia w balistyki czy samoloty? 9n powstał do ochrony Sxxx przed bronią do której zestrzelenia tamte systemy nie powstały. Po prostu bancyr to bubel i teraz próbują go poprawić. Ale pewno na poligonach sprawdził się tak świetnie jak i reszta rosyjskiego sprzętu. Lepiej ty się przygotuj jak chcesz coś napisać bo nieudolnie tłumaczysz ich wpadkę.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:05

Pancyr powstał jako system ochrony kolumn wojskowych i nastepca Tunguzki, system obronny dla S-400 był zupełnei inny i nazywał sie Morfeusz ale nigdy nie wszedł do produkcji. Zreszta jak niby Pancyr moze bronić S-300/400 jak pocisk klasy HARM-a wykrywa z 12-13km a namierza z jeszcze mniejszej odległosci. A głowna wada pancyra jest powiązanie słabiutkiego radaru naprowadzania z pociskami wymagającymi tego radaru.

vvv
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:05

na poligonie 4x pancyry nie potrafily zestrzelic dorna lecacego rownolegle do nich na wysokosci 50m. musieli odpalic rakietę aby go trafic. innymi slowy 16 działek 30mm nie trafilo w wolno lecący cel w odleglosci ponizej 100m :)

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:06

A to ciekawe bo rakiety 57E6 maja znacznei większą martwa strefe od tych 100m.

Juliusz Cezar
niedziela, 19 lipca 2020, 01:15

Patrioty w Arabii nie potrafiły zestrzelić jakichś sklejek przypominających drony, wbrew historyjkom, pewnego forumowicza na literkę"d" rafinerie były w zasięgu radarów, a mimo to dronów nie wykryły. Filmiki na yt to żaden dowód na skuteczność sprzętu, zawalenie obrony już tak.

vvv
niedziela, 19 lipca 2020, 14:30

W AS patrioty nie chronily rafinerii - fakt 1. rakiety manewrujace lecialy ponizej minimalnej wysokosci radaru i dlatego sa rozne zakresy systeów opl. rafineria posiadala kilka systemow crotale i bodjarze 2 baterie 35mm ale drony okrazyly systemy i uderzyly od nieoslonietej storny. na dodatek patrioty w tym pac-2 gem-t zestrzelily ponad 100 rakiet balistycznych wystrzelonych przez Hutti oraz teraz strzelaja juz z pac-3 i pac-3mse ktore i tym razem stracily cele. patrioty nie sa od zestrzeliwania mikro dornow a te sklejkowe drony to byly w Syrii atakując bazę lotniczą wojsk Assada chornioną przez pancyry, s-200, s-300 i inne rosyjskie systemy :) na dodatek LM regularnie robi testy pokazujace nowe mozliwosci systemu patriot oraz okresla jaki tym razem stracily cel albo czy poniosly porazke. dodam ze pac-3mse jest juz wpiety w IBCS. natomiast jezeli mamy porownywac systemy opl to rosyjskie systemy dostaja lanie w syrii gdzie Izrael lata jak u siebie w Libii i np w Iraku gdzie Sadam nie stracił zadnego celu

sobota, 18 lipca 2020, 20:56

Filmy na YT są tylko 3 to żaden dowód że to bubel tak samo jak by ktoś powiedział że radar Patriota to bubel zo został zniszczony przez jakiegoś starego dron z Jemenu

vvv
niedziela, 19 lipca 2020, 14:31

a niby czemu patriot mialby sam sie obronic przed mikro dronem? na dodatek zostal uszkodzony a patrioty sa wpiete w IBCS wiec zniszczenie radaru nie wylacza baterii z uzytkowania.

BUBA
sobota, 18 lipca 2020, 12:11

Bardzo dobry artykuł, ale nie zawiera innego spojrzenia na problem braku skuteczności Burkan-2H jest to ważne w aspekcie kasacji przez Polskę systemów SCUD-2 pod naciskiem USA........................................... ................................................................................................................................................................................. Z mojej obserwacji wynika że Jemeńczycy ostrzeliwując Rijad nie atakują cywili. Pomniejszenie skuteczności Burkan-2H polega na braku głowic kasetowych, chemicznych i tzw. brudnej bomby czyli np. zmielonego pyłu radioaktywnego. Gdyby jednak zastosowano głowice specjalne to straty były by większe a ostrzał rakietowy osiągnął cel. Dlaczego? Wiele pocisków zestrzelono nad Rijadem w ostatniej fazie lotu. Przy głowicach chemicznych czy brudnej bombie trafienie Hit to Kill czy nawet głowicą wybuchową nie ma żadnego znaczenia. cześć ładunku dotrze do celu - opadnie na niego i dojdzie do skażenia.................................... ................................................................................................................................................................................. Krótko mówiąc by osiągnąć zamierzony efekt należy zaprojektować np potrójną głowicę kasetową lub prowadzić ostrzał kikunastoma pociskami na raz, wtedy wydolność obrony przeciwbalistycznej opartej na Patriocie znacznie spadnie..................................................................................................................................

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 13:37

BUBA po pierwsze wszystkie odpalone na Rijad pocisk zostały zestzrelone, po drugie 30 całkowicie przestarzałych pocisków R-17 zostało wycofanych jeszcze w PRL-u. Bajki o nieatakowanie cywilów pociskami o CEP liczonym w setkach metrów sobie daruj Uzycie przez Huti broni masowego rażenia doprowadziłoby do tego że obróciłby się przeciw nim cały swiat z ich protektorem Iranem na czele . Każdy radar baterii Patriot( sa dwa) może sledzić na raz 180 celów i na18 naprowadzac pociski nawet do 7 na jeden cel wiec prosze bajki sobie daruj:))

BUBA
niedziela, 19 lipca 2020, 12:41

Tam jest opisany potencjał i taktyka. Ty tego nie rozróżniasz................................................................... ........................................................................................................................................................................... Amerykanie doprowadzając do zniszczenia polskich jednostek artylerii rakietowej opartej na SCUDach zniszczyli potencjał tych jednostek. Teraz wprowadził byś tam MLRS i tyle, a tak trzeba wszystko budować po 20 latach od nowa za miliardy PLN........................................................................

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 19:43

BUBA skończ kłamać bo jesteś załosny. SCUDY wycofano za czasów PRL-u i było to całe 30 totalnie przestarzałych rakiet o ujemnym potencjale. Ale popatrz, Jakos Amerykanie do znacznie nowocześneijszych Toczek nic nie mieli:))

BUBA
poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:09

"8 Brygada Artylerii im. gen. dyw. Franciszka Jóźwiaka W latach 1973- 1975, w miejsce zestawów rakietowych 9K51 (R-170), brygada otrzymała zestawy typu 9K72 (R-300). W 1992 brygadę przeformowano w 18 Pułk Rakiet........................ ....................................................................................................................................... 2 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych Choszczno. 1973- 1975 wprowadzono na uzbrojenie wyrzutnie rakietowe typu 9K72 "Elbrus" (R-300). W 1992 r. brygada została rozformowana................................................................................................... .......................................................................................................................................... 3 Warszawska Brygada Artylerii, na uzbrojenie brygady weszły zestawy rakietowe typu 9K72 (R-300) z wysokomobilnymi wyrzutniami 9P117 i rakietami 8K14. 3 Brygada Artylerii została przekształcona w 3 Pułk Rakiet im. Króla Stefana Batorego. Pułk rozformowano we wrześniu 2001................................................... ........................................................................................................................................... Reszta wiki leniu..............................................................................................................

Davien
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:06

Wszystkie pociski Scud w WP wycofano do 1989r a ze brygady rozformowano trzy lata po tym jak ich uzbrojenie trafiło na złom... W Polsce było całe 30 pocisków SCUD wiec leniu daruj sobie manipulacje ale spawdz porządnie. "Polska - 30 ,wycofane w czerwcu 1989 roku.". Masz cos jeszcze do dodania?

BUBA
czwartek, 23 lipca 2020, 10:04

To bardzo ciekawe, wejdź na fora brygad i sprawdź, pociski i wyrzutnie zmagazynowano po zdjęciu z stanu w składnicach przed zniszczeniem, zaś część pojazdów po zdjęciu wyrzutni trafiło do OPL, a konkretnie pod radar Newy...........................

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 12:56

BUBA pociski zostały wycofane do czerwca 1989r a jedną z tych brygad przezbrojono w pociski Toczka a teraz sprawdz sobei czemu wycofano te antyki:)

sobota, 18 lipca 2020, 20:57

Davien nie kłam po przynajmniej jeden pocisk uderzył w międzynarodowe lotnisko co potwierdzili liczni pasażerowie

Anty rusofil
niedziela, 19 lipca 2020, 18:09

Znowu kłamstwa. Gdyby scud spadł na takie lotnisko to czytał byś o setkach czarnych worków.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:29

Wow a tobie co??? Zaden pocisk nei uderzył w lotnisko, spadły tam jedynei resztki rakiety zestzrelonej nad Rijadem:))

Obalaczbredni
sobota, 18 lipca 2020, 15:55

Ale kto to potwierdził sam strzelałeś czy potwierdzenie to jakaś marna analiza think tanku z opłaconymi dziennikarzami.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 19:18

Naucz sie obalacz polskiego bo ten gotowiec co przepisałes...

obalaczbredni
sobota, 18 lipca 2020, 23:28

robisz się żałosny i nerwy ci puszczają

1937-38 pamiętamy
niedziela, 19 lipca 2020, 11:15

Bo w rozmowie z wami nerwy mogą puszczać. Dobrze że nie możecie jeszcze usuwać postów jak na Interii, bo tam znika wszystko oprócz peonów pochwalnych o zsrr/rosji. Jak człowiek ma więc coś takiego tolerować.

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:29

Jak widac trafiłem w sedno ze takeigo szału dostałes:))

gnago
sobota, 18 lipca 2020, 17:07

Na śniadaniu Donek w białym domu mu to mówił

XYZ
sobota, 18 lipca 2020, 12:06

Jacyś buszmeni,terroryści z Jemenu mają systemy ziemia-ziemia o zasięgu nawet 900 km a Polska artyleria rakietowa strzela na całe 40 km.My jednak jesteśmy 3 światem

antyXyz
sobota, 18 lipca 2020, 15:28

Ci "buszmeni" dostają te rakiety za darmo od Iranu, jeśli ten fragment przypadkiem przeoczyłeś. Jak ktoś nam da za darmo to też będziemy mieli, nawet ICBM. Poza tym już niedługo będziemy mieli pierwsze kupione systemy ziemia-zmienia o zasięgu 400km.

Fanklub Daviena
sobota, 18 lipca 2020, 17:33

To my chociaż kupmy od Iranu, jak darmo nam nie dadzą! Skoro Żorżeta i żydowskie media nazywają Konfederację irańską agenturą, to może Bosak załatwi nam taki kontrakt? :)

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:30

Oj prowadzacy w Olgino nie pochwali ze teraz sprzedałes się Iranowi:)

spoko
niedziela, 19 lipca 2020, 00:27

Fanklub zwolennikiem Straznikow Rewolucji Islamskiej Zaraz bedzie wrzeszczal Allch Akbar

y
sobota, 18 lipca 2020, 20:01

Bo o poziomie państwa świadczą rakiety.... Nie gospodarka, nie poziom życia społeczeństwa, nie demokracja. Tylko rakiety... W takim razie Rosja w towarzystwie Północnej Korei i Jemenu sięgnęła szczytów rozwoju...

Ja
sobota, 18 lipca 2020, 20:49

Dokladnie,rewelacja,tylko kibli w domach zapomnieli sobie zamontowac

XYZ
sobota, 18 lipca 2020, 16:15

Jeśli już to o zasięgu 300 km,będzie defiladowy dywizjon z zapasem 30-stu rakiet o zasięgu 300 km.Normalnie będziemy potęgą defiladową.Ale rozumiem nieudolny MON płaci za propagandę to nieudolne trolle piszą aby pisać

Kot
sobota, 18 lipca 2020, 17:54

Polska gdyby nie nienormalni sąsiedzi typu Rosja nie musieli by mieć w ogóle takich rakiet. Nie rozumiem dkaczego uważasz że kraj jest rozwinięty lub fajny jak ma rakiety. Zobacz na Rosję, Jemen, Koreę płn.

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 21:50

A co nienormalnego jest w Rosji? To, że nie chcą się zgodzić na systematyczne zbliżanie wrogiego NATO do Moskwy? :)

XYZ
niedziela, 19 lipca 2020, 04:59

I pełna zgoda tylko że Polska ma takiego nienormalnego sąsiada jak Rosja i powinna się zbroić a nie ciągle na klęczkach do Waszyngtonu i żebry o przysłanie więcej wojska USA.Sama powinniśmy się zbroić a nie kupować defiladowe ilości sprzętu z żałosnym zapasem rakiet.To jest ta modernizacja,jeden dywizjon Himars z 30 rakietami o zasięgu 300 km....... Żałośnie śmieszne :)

gosc
niedziela, 19 lipca 2020, 10:24

nienormalni to my,bo jatrzymy,obrazamy a potem wrzeszczymy ,ze nas obili,i jak dalej takich jak ty bedzie wiecej chetnych na wojenke to teraz nie zostanie po nas nic/

Wnuk Błochina
niedziela, 19 lipca 2020, 11:21

My jątrzymy.? Człowieku spójrz na to ilu tutaj jest w Polsce troli na usługach Kremla lub przynajmniej wytworzonych przez ich propagandę. Wejdź później na rosyjskie fora i zobacz ilu tam ludzi obraża Rosję i ja atakuje w imieniu Polski. Później zastanów się kto dzieł i komu mataczy i jatrzy, hakuje, wtrąca się w wybory. Nie dziw się później że ludzie się przed tym bronią. Jeśli tutaj paru kolesi obraża Polskę to mam siedzieć cicho?

XYZ
niedziela, 19 lipca 2020, 11:03

Wręcz przeciwnie,mi się wojna nie marzy i obrażają to ci ze wschodu którzy Polskę dzisiaj oskarżają dokładnie o wszystko.Ja tylko mówię niech ten nieudolny MON w końcu zacznie modernizować naszą armię a nie tylko ciągle latają na klęczkach do USA.Modernizacja a nie budowa armii defiladowej którą teraz budują.

Ja
sobota, 18 lipca 2020, 20:51

Tu jest od groma ruskich troli,jak obalcz,fanklub itp. jest ich latwo namierzyc,chodz co oni biedni maja zrobic,taka praca,robic z siebie durnia

lekarz
sobota, 18 lipca 2020, 14:02

Nie buszmeni a już na pewno nie teroryści. To partyzanci a właściwie armia broniąca swojej ojczyzny. Proszę o kulturę i nie lekceważenie innych bo to prowadzi do pogardy i nienawiści. Proponuję filmik w internecie jak taki "buszmen" truchta przez 2 minuty pod ciągłym ostrzałem z rannym kolegą na plecach. Wielki szacunek dla tego człowieka.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 19:20

Doktorku jak na razie to buntownicy i piraci, bo tym sa obecnie Huti.

Henio
sobota, 18 lipca 2020, 13:58

ale defilady robimy ładniejsze

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 13:39

Jak pisałem zostań szyickim fanatykiem to ci inni szyiccy fanatycy z iranu chętnie podrzucą ze dwa Burkany bo to ich produkcji pociski,

Gustav
sobota, 18 lipca 2020, 13:16

Zdziwiony? Całe PO-KOlenia polityków na to pracowały wyprzedzając polskie fabryki za psi pieniądz, likwidując inne i ograniczając zamówienia militarne w przemyśle. A teraz doszła "następna zmiana" która woli kupować od Amerykanów niż we własnym przemyśle. Zdolności do produkcji sprzętu nie biorą się z pobożnych życzeń tylko z wieloletnich zakupów a tych brak. Może z niewielkimi wyjątkami.

fefe
sobota, 18 lipca 2020, 15:31

A GROT'a kto kupił? Phenix'a kto kupił kto prowadzi rozwój precyzyjnej ammo do arty 120mm 155mm a PIRAT MOSKIT kto kupił warmate ?

gnago
sobota, 18 lipca 2020, 17:09

A teraz usilnie namawiam zobacz na zakupione ilości i podziel na plutony czy działa

LORD
sobota, 18 lipca 2020, 14:37

To niech Twoje ludzkie Pany z Pisu odkupią/znacjonalizują. A przepraszam, przecie oni tera to już bez przetargów od wuja Sama biorą. Biorą na prwno... XD. Matko, a potem dziwne, że wybierają takiego phezydenta.

BarakBombama
sobota, 18 lipca 2020, 15:30

Rafał "niedoszły" we własnej osobie się tu nam objawił?

PL
sobota, 18 lipca 2020, 16:16

Adrian Maliniak,lokaj prezesa?????

michalspajder
sobota, 18 lipca 2020, 13:02

Bardzo trafna wypowiedz, niestety... No i sie okazuje, ze radary systemu Patriot tez da sie oszukac. I ze jednak byly obecne. Dlatego Polska potrzebuje Narwi na teraz, naraz, zaraz.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 19:22

A niby gdzie były obecne?? BO nie było żadnej OPL w miejscach o których mówią ze były największe straty. Kazdy radar mozna oszukac i zniszczyć.

gnago
sobota, 18 lipca 2020, 17:10

Nie na teraz a skuteczne a to patriot wyklucza przy kierunkowej wyrzutni. No chyba że kupimy dziesięć razy więcej najmniej

Hmm
niedziela, 19 lipca 2020, 18:13

A rakiety są jednokierunkowe też?

Davien
niedziela, 19 lipca 2020, 10:33

No popacz Gnago, nikt ci chyba nie napisał w gotowcu że powstające w Polsce wyrzutnie M903 dla naszych patriotów nie są kierunkowe?:))

Jabadabadu
sobota, 18 lipca 2020, 16:37

Każdy system można oszukać. Trzeba wiedzieć jak to zrobić i mieć czym. Nie ma wyjątków. Reszta to propaganda.

Tweets Defence24