Rakiety spadają na Bliskim Wschodzie i w Azji

29 marca 2020, 13:03
100129-F-5449L-058
Wyrzutnia Patriot PAC-3, zdjęcie ilustracyjne, fot. U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Michelle Larche
Reklama

W ten weekend pociski rakietowe, wystrzelone najprawdopodobniej z Jemenu, miały realnie zagrozić dwóm miastom w Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie, w Azji w rejonie Morza Japońskiego, Korea Północna przeprowadziła strzelania ćwiczebne własnymi pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu. 

Stolica Królestwa Arabii Saudyjskiej Rijad oraz południowe miasto Dżizan znalazły się w sobotę pod ostrzałem rakietowym. Został on przeprowadzony najprawdopodobniej z rejonu ogarniętego wojną Jemenu, a władze saudyjskie oskarżają o niego Huti/Ansar Allah (wspierane przez stronę irańską i ściśle współpracujące obecnie z Siłami Al-Kuds należącymi do Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji).

Zauważa się, że był to kolejny tego rodzaju atak od września 2019 r., gdy oficjalnie Huti/ Ansar Allah zaoferowali stronie saudyjskiej zaprzestanie ostrzałów rakietowych oraz ataków przeprowadzanych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych (bsp). O analogicznej sytuacji strona saudyjska informowała w lutym bieżącego roku. Obecne uderzenie niewątpliwie symbolicznie zbiega się z piątą rocznicą rozpoczęcia operacji koalicji na czele z Arabią Saudyjską w Jemenie (marzec 2015 Operacja Decisive Storm). 

Należy dodać, że oficjalne komunikaty mówią, poprawnie zadziałały dyslokowane do obrony Królestwa saudyjskie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, strącając nadlatujące pociski (2-3 – pojawiają się sprzeczne informacje). Tym samym, miały one nie wyrządzić żadnych większych strat w populacji obu zaatakowanych miast. Przy czym, niestety resztki strąconych rakiet mogły wywołać pewne zniszczenia materialne w częściach mieszkalnych obu miast i zranić co najmniej dwie postronne osoby. Trzeba zauważyć, że rdzeń saudyjskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej stanowią systemy Patriot, dysponujące pociskami PAC-2, ale też PAC-3 CRI, pozyskanymi niedawno z myślą o skuteczniejszym zwalczaniu rakiet balistycznych i manewrujących.

Saudyjczycy wskazują, że atak nastąpił w czasie, gdy wszystkie państwa borykają się z walką z pandemią koronawirusa. Co więcej, całe zdarzenie ma również wymiar wewnątrz samego Jemenu, gdzie ONZ zaapelował o zaprzestanie walk w obliczu groźby pandemii i większość walczących stronnictw ustosunkowała się pozytywnie do tego apelu.

Trzeba stwierdzić, że Bliski Wschód to nie jedyne miejsce, gdzie w ostatnich dniach, pomimo panującej pandemii, doszło do incydentu z pociskami rakietowymi. Albowiem Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna przeprowadziła na swoim wschodnim wybrzeżu ćwiczenia z pociskami rakietowymi krótkiego zasięgu. W niedzielę, z kierunku miasta Wonsan wystrzelone miały zostać dwa pociski, które spadły do Morza Japońskiego (miały one przelecieć 230 km, przy maksymalnej wysokości 30 km nad ziemią).

Analitycy z Japonii i Korei Południowej sugerują, że powtarzające się pokazy siły mają zbudować pozycję władz w Pjongjangu na wypadek wybuchu pandemii koronawirusa w tym państwie.

JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Ech
wtorek, 31 marca 2020, 02:02

Bliski wschod to czesc Azji. Dlatego np Jezus urodzny w Nazaret i zabity w Jerozolimie to akcja tego dramatu sie dziala w Azji. Chrzescijanstwo to religja Azjatycka. Religja Europejska sa kulty slowianskie, lub np mity grecie itp

x
poniedziałek, 30 marca 2020, 17:48

No proszę Korea Płn testuje swojego Iskandera niski pułap jak na odległość prawie 300km.

Derwisz
poniedziałek, 30 marca 2020, 15:28

Czyżby Iran chwilowo przerwal dostawy? A może zafundował im grypę z wuhan?

korona x
poniedziałek, 30 marca 2020, 07:52

To może i my się dołączmy np pokazem siły ognia Pilicy, no i oczywiście Trytona (ale onlajn ma się rozumieć) ;)))

Orthodox
niedziela, 29 marca 2020, 18:51

Korei Płn. koronawirus nie straszny. Tam od kilkudziesięciu lat ćwiczona jest kwarantanna.

Fanklub Fanklubika
niedziela, 29 marca 2020, 16:54

No ale Fanklubik , który wypomina Davienowi każdą niefrasobliwość Sam papla bez pokrycia ,bo jeszcze nie dawno twierdził że patrioty nie radzą sobie z rakietami nadlatującymi z Jemenu i na tej podstawie twierdził że nigdy nie użyte s400 są lepsze. Panie Fanklub , widzisz u kogoś nieścisłości a jak widać najciemniej pod latarnią.

erazmus
poniedziałek, 30 marca 2020, 13:37

Obecne ataki, gro rakiet przedarło się (przełamało) i trafiło w cele, mimo ciągłej gotowości opl AS + wsparcia ze strony USA, a wiec jakość nie widzę tego Twojego hurraoptymizmu na temat skuteczności "patriotów". ps. Tam nie tylko "patrioty" używają...

Orthodox
poniedziałek, 30 marca 2020, 17:10

Jakie są wiarygodne dowody na porażenie saudyjskich miast? Liczbę ofiar poproszę.

vvv
poniedziałek, 30 marca 2020, 11:52

nie sa skuteczne ze juz stracili ponad 150 rakiet balistycznych za pomoca pac-2 :)

No skąd
poniedziałek, 30 marca 2020, 11:13

Atak na Rafinerię w SA był faktem.czy może nie? Możesz podać co udało im się wtedy zestrzelić?

michalspajder
poniedziałek, 30 marca 2020, 18:46

Byly tam stanowiska dla rakiet Patriot, ale samego uzbrojenia nie bylo, tylko Crotale i SkyGuard, jak Davien pisze. Inna sprawa, dlaczego tak strategicznie wrecz wazne obiekty nie byly chronione za pomoca najbardziej zaawansowanego technicznie uzbrojenia OPL/OPRak. Ale to juz chyba arabski balagan.

Davien
wtorek, 31 marca 2020, 10:52

Michał, nie były chronione bo były za daleko na atak z Jemenu a nikt się nei spodziewał że pociski nadleca od strony Iraku. Do tego uzyto pocisków i dronów nisko lecacych c dodatkowo ogranicza zasieg wyrzutni OPL.

Orthodox
poniedziałek, 30 marca 2020, 17:27

To tak samo jak rozwalić gołębnik, stojący na skraju fermy kur. Na chwilę zaboli, ale generalnie da się przeżyć. A potem sokoły, spokojnie siedziące w chacie, będą miały jatkę.

Davien
poniedziałek, 30 marca 2020, 14:36

A były tam jakies Patrioty?? Bo były Crotale i SkyGuard-y ale po Patriotach ani sladu.

prawieanonim
poniedziałek, 30 marca 2020, 12:32

Nie manipuluj. Nie było żadnych systemów Patriot które by chroniły kierunki z których nadleciały tamte pociski.

vvv
poniedziałek, 30 marca 2020, 11:54

a czy dookola tej rafinerii byly patrioty? NIE nie bylo ich nie chroniły jej baterie patriot. na dodatek do ataku wykorzystano nisko lecacych rakiet manewrujacych i dronow a uksztaltowanie terenu uniemozliwialo wykrycie ich przez radary patriotow czyli systemu sredniego zasiegu. rafieneria miala crotale i 2 baterie skyshielda ale rakiety zaatakowaly od strefy ktora nie byla oslonieta systemami opl

Tweets Defence24