„Poziom chińskiej marynarki wojennej przekracza to, co sobie wyobrażaliśmy”

31 lipca 2021, 08:55
201211-N-VR594-2018
Fot. U.S. Navy
Reklama

Francuzi bardzo wysoko ocenili poziom zaawansowania technologicznego, jaki jest obecnie w chińskiej marynarce wojennej. Zrobili to jednak nie na podstawie materiałów prasowych i propagandowych, ale wysyłając na „chińskie” morza w ramach operacji „Marianne” swój atomowy okręt podwodny „Émeraude”.

Pozytywne i negatywne opinie na temat możliwości chińskiej marynarki wojennej pojawiają się dosyć często, ale najczęściej opierają się na domysłach, własnej analizie oraz oficjalnych przekazach władz w Pekinie. Dlatego w takich opracowaniach powinno się bardzo często wykorzystywać określenie „prawdopodobnie”. Tym razem jednak ocena sił morskich Chin została przedstawiona przez szefa sztabu francuskiej marynarki wojennej (najwyższe stanowisko w Marine nationale) admirała Pierra Vandier. Co więcej, nie była to opinia wygłoszona przypadkowo, np. w trakcie wywiadu, ale przygotowany wcześniej raport dla parlamentarzystów na posiedzenie Komisji Obrony Zgromadzenia Narodowego w dniu 16 lipca 2021 roku.

Admirał Vandier oceniając chińską marynarkę wojenną, wykorzystał sprawozdanie z operacji „Marianne”, w ramach której uderzeniowy, atomowy okręt podwodny „Émeraude” odbył siedmiomiesięczny rejs, przepływając w tym czasie 30000 Mm. Było to możliwe ponieważ w wyprawie trwającej 199 dni brały udział dwie załogi po siedemdziesiąt osób, a dodatkowo misję asekurował okręt zaopatrzeniowy i wsparcia „Seine”.

Zadaniem „Émeraude” był między innymi wpłynięcie na Morze Południowochińskie i Morze Wschodniochińskie, a więc działanie na styku z jednostkami pływającymi sił morskich Chin. Admirał Vandier nie przekazał oczywiście posłom pełnego sprawozdania z rejsu, jednak na jego podstawie potwierdził, że „poziom chińskiej marynarki wojennej przekracza to, co sobie wyobrażaliśmy”.

Była to pierwsza tak konkretna i kategoryczna ocena wygłoszona przez przedstawiciela francuskiej admiralicji. Francuzi znali wcześniej problemy, jakie miały Chiny w unowocześnianiu swojej marynarki wojennej i uważali, że proces jej dojścia do światowej czołówki potrwa jeszcze kilka lat. Tymczasem okazało się, że władze w Pekinie nie tylko zmieniły swoją doktrynę morską, ograniczającą wcześniej działania swojej floty do obrony wybrzeża, ale dodatkowo doprowadziły do rewolucyjnej zmiany ilościowej i jakościowej jeżeli chodzi o okręty.

Wycofanie się ze współpracy z Rosją w tej dziedzinie okazało się dla Chin zbawienne. Kopiując, kupując lub wprost „kradnąc” zachodnie wzory systemów uzbrojenia, nagle chińscy inżynierowie zaczęli budować nawodne okręty przewyższające możliwościami rosyjskie jednostki pływające – uważane wcześniej za wzór. Zmieniono również strategię morską: przechodząc w ocenie Francuzów w latach osiemdziesiątych najpierw do koncepcji „aktywnej obrony mórz bliskich”, która następnie przekształciła się w strategię „operacji na morzach dalekich”, z zadaniem ochrony oceanicznych szlaków morskich.

Ale zupełną nowością w wypowiedzi francuskiego admirała było pozytywne odniesienie się do jakości chińskich okrętów podwodnych. Po raz pierwszy potwierdzono bowiem, że są to jednostki na bardzo wysokim poziomie technicznym. Przypomniano istniejącą jeszcze dziesięć lat wcześniej opinię amerykańskich analityków, że „chińskie okręty podwodne nie mogą stanowić poważnego zagrożenia, ponieważ są »głośniejsze« niż ich rosyjskie odpowiedniki zbudowane dwadzieścia lat wcześniej”.

Opinia ta zaczęła się zmieniać w 2014 r., gdy jednocześnie amerykański admirał Samuel Lockhlear i francuski admirał Bernard Rogel ostrzegli, że sytuacja ta ulega coraz szybszej zmianie. Amerykanin zauważył, że Chiny dzięki swoim nowym boomerom mają wreszcie możliwość prowadzenia polityki odstraszania również z morza.

Z kolei francuski admirał na “przesłuchaniu parlamentarnym” w 2014 roku potwierdził, że o ile pierwsze, chińskie uderzeniowe okręty podwodne z napędem atomowym typu Han (Type 091) wprowadzane w latach osiemdziesiątych były uznawane za „bardzo słabe”, to ich nowym „myśliwcom podwodnym” typu Shang (Type 093) przypisuje się niezwykły poziom dyskrecji akustycznej”. Taką samą zmianę generacyjną przechodzą również okręty nawodne wykorzystywane przez Chiny w tym niszczyciele przeciwlotnicze typu 052D, krążowniki typu 055 oraz śmigłowcowce typu 075.

image
Reklama

Admirał Vendier był jeszcze mniej powściągliwy, prawdopodobnie dlatego, że na co najmniej jednym z mórz „chińskich” doszło najprawdopodobniej do spotkania „Émeraude” z okrętami sił morskich Chin – i to również podwodnymi. Jest prawie pewne, że określenie sygnałów akustycznych chińskich okrętów nawodnych i podwodnych było jednym z najważniejszych zadań dla francuskich podwodników. Stąd prawdopodobnie nie kryli się ze swoją obecnością prowokując kontrprzeciwdziałanie chińskich sił ZOP (oczywiście bez użycia uzbrojenia). Dla Francuzów była to o tyle korzystna sytuacja, że oni nie wysłali swojego najnowszego okręty podwodnego typu Barracuda, który teraz będzie mógł skorzystać z bazy danych zebranych przez „Émeraude” samemu nie będąc rozpoznany.

Po tych doświadczeniach i na podstawie zebranych informacji admirał Vendier potwierdził, że po operacji „Marianne” zweryfikowane zostały ostatecznie wcześniejsze oceny, uznając już, że Chińczycy mają teraz nowoczesny i dobrej jakości sprzęt. Nie jest natomiast jeszcze znany poziom wyszkolenia bojowego załóg oraz czy chińskie okręty są w stanie prowadzić specjalistyczne operacje. Jak na razie potwierdzono bowiem tylko, że Chińczycy mają obecnie możliwość towarzyszenia swoimi korwetami i fregatami zachodnim okrętom, przechodzącym w każdej cieśninie Morza Chińskiego. Francuski admirał podkreślił również, że sytuacja się zaostrza i Chińczycy coraz ostrzej domagają się kolejnych ustępstw jeżeli chodzi o sposób respektowania praw międzynarodowego.

„Każdego roku, jak duszący kołnierz, jesteśmy pod coraz większą presją w tej części świata. Chińska obecność wojskowa coraz bardziej się umacnia. Od tej chwili, gdy tylko wpłyniemy na Morze Chińskie, nawet podczas żeglugi na międzynarodowych akwenach morskich, jesteśmy systematycznie bardzo blisko eskortowane przez chińskie okręty. W tym roku zostaliśmy poddani ograniczeniom nawigacyjnym, jak przechodzień na chodniku, który otrzymuje uderzenie w ramię i musi zboczyć ze swojej ścieżki… Podejście Chin do tego obszaru jest coraz bardziej terytorializujące. Chiny chcą zmienić międzynarodowe zasady, aby wydostać się ze stanu, który im nie odpowiada. Na morzu ich celem jest wyraźnie powiększenie swojego terytorium. Ta ewolucja w działaniach będzie kontynuowana, chyba że zostanie znaleziony sposób na zrównoważony dialog strategiczny… „Jeśli nikt nie chce wojny, jednak wielu chce zmienić równowagę to pojawia się pytanie: czy możemy zmienić równowagę bez wywołania wojny”…

Admirała Pierr Vandier - szef sztabu francuskiej marynarki wojennej 
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 453
Reklama
Bania
wtorek, 3 sierpnia 2021, 22:20

Bajki, prawda jest taką że chińska marynarka jest z dykty i tektury, 1 Zumwalt i 3 F-35 wystarcza na całą i jeszcze zostanie na ruskich.

bender
środa, 4 sierpnia 2021, 13:50

Hurra optymizm poniósł Cię na manowce.

JanKowalski
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:19

Dzień dobry, skok jakościowy był i jest możliwy nie tylko przez kradzież nowoczesnych technologii- co odziedziczyli po Rosji kradnącej i kopiującej od zawsze wszystko co im wpadnie w ręce , ale także od beztroskiego podejścia zachodu , który instaluje swoje fabryki w Chinach, i pozwala na masowe kopiowanie nowoczesnych technologii, Chińczycy korzystają także z wiedzy i doświadczenia zachodnich naukowców , którzy za "chińską złotą miskę ryżu" sprzedają się jak panna spod latarni, Chińczycy bez naszego "wsparcia" byliby w latach 80-tych XX wieku i dalej by kopiowali rosyjskie konstrukcje, więc nie dziwmy się że dogonili technologicznie zachód tylko zastanówmy się nad własną głupotą bo jak powiedział kiedyś Lenin- kapitaliści sprzedadzą nam sznur na którym ich powiesimy.....

Autor
niedziela, 22 sierpnia 2021, 00:28

Naszego? Czyli polskiego? Czy piszesz w imieniu Niemców, Francuzów, amerykanie? Chyba ci się pomyliło kim jesteś.

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 23:57

I to jest lekcja dla zacofanej technologicznie polski, no chyba że chcemy dalej zbijać europalety i kopać ziemniaki

bender
środa, 4 sierpnia 2021, 13:49

Utrzymujesz się ze zbijania europalet czy zbierania ziemniaków?

kd12
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:20

Faktycznie Chińska Marynarka Wojenna zanotowała ostatnio bardzo duży postęp jakościowy i ilościowy. Chyba największy z ich rodzajów wojsk.

Viktor
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:21

Francja przeciez próbuje sprzedać im AIP

piotr
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:31

oczywiście Amerykanie mają sporo za uszami, ale jednak trzeba zachować proporcje. Chińczycy dla eksperymentu w jednym mieście zainstalowali 200tys. kamer i każdy obywatel dostaje punkty, np. kupi rządową gazetkę kilka punktów na +, powie coś nie odpowiedniego kilka na -, itd.. Szykują świat Orwella w realu.

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:47

Dla przykładu W Londynie jest ponad pół miliona kamer ;)

piotr
środa, 4 sierpnia 2021, 09:58

londyńczycy też dostają punkty za zachowanie zgodne z wolą partii?

środa, 4 sierpnia 2021, 22:03

Nie, za brak zgody z polityką lgbt, feminizmu i masowej imigracji są wyrzucani z pracy a mogą dostać i wyrok.

losing
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 21:04

Dokładnie ,brawo za myślenie

ZZZZ
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:18

Z ostatniej chwili - w Zamościu podpalona została lokalna stacja epidemiologiczna oraz punkt szczepień przeciw COVID. I jak zapewne zauważyliście, państwo PiS jest całkowicie bezradne wobec coraz lepiej zorganizowanej społeczności antyszczepionkowców. A Wy się spinacie, że Abramsy, których nie macie, wystraszą Rosjan :)

wert
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:52

nie antyszczepionkowcy tylko zwykli TERRORYŚCI. Kiedy dojdą do wniosku że należy kogoś zabić w imię swojej chorej ideologii?

ktos
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:44

To jeszcze wiecej fabryk budowac w Chinach - bo taniej. Skad niby Chiny maja te technologie? Bo panstwa zachodnie same postawily u nich fabryki i wyszkolily personel. Czy ci geniusze mysleli ze jak naucza kogos robic bytu to on bedzie do konca zycia u nich te buty robil? Tymczasem Chinczycy sie nauczyli zalozyli wlasne fabryki ktore robia buty... tak samo telefony, samoloty itd... Chec zysku panstw zachodnich okazala sie zgubna. No ale jesli glownym kryterium zarzadu jest zysk to tak potem sie to konczy.

Ech
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:05

Lubisz kupować 2 razy drożej?

blob
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 02:46

Co tam jakiś admirał. Davien twierdzi, że chińska technika to poziom dykty i tektury więc nie ma tematu.

Grzesiek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:11

Dlaczego importuje się do Polski prymitywną amerykańską propagandę przeciwko Chińczykom, podpartą wybiórczym rasizmem? Z jednej strony amerykańskie media otwarcie porównują miliardowy naród do mrowiska, do owadów, a z drugiej zamykają w więzieniach białych policjantów za zatrzymywanie czarnych kryminalistów? Po co nam do cholery sojusz z państwem które niszczy swoją własną populację w imie równości rasowej, i ma czelność twierdzić że Chiny źle się obchodzą z muzułmańską mniejszością, próbując oduczyć ich terroryzmu? Kiedy Ameryka zabijała setki tysięcy muzułmanów w zeszłej dekadzie, wtedy też było w porządku nazywanie ich "turbaniarzami", teraz są to "biedne niewinne ofiary chińskiego terroru". Każdy kto wierzy i powtarza te amerykańskie brednie, moralnie nie różni się niczym od usprawiedliwiania stalinisty który skazywał na śmierć akowców.

bender
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:15

Nie podniecaj się tak bardzo tylko dlatego, że niewiele wiesz o Chinach. Gdyby w Chinach istniały wolne media, to wiedziałbyś o problemach z jakimi borykają się tam ludzie. Ale nie istnieją, więc wiesz tylko to, co KPCh chce, żebyś wiedział. Jak moralnie oceniasz reżim Kimów w KRLD? A przecież to chiński protektorat.

Grzesiek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 23:51

Gdyby w USA istniały wolne media, nie pod kontrolą oligarchów, to dowiedziałbys się na przykład o skali śmierci spowodowanych przez opioidy, które u lekarzy rozdawane są jak paracetamol, dzięki lobbingowi producentów. Dowiedziałbyś się o skali degradacji środowiska przez odwierty ropy z łupków. Albo o tym jak 2/3 kraju ma nadwagę! A państwo oferuje subsydia producentom syropu kukurydzianego. Albo o długach w których na dekady toną studenci, bo nie ma bezpłatnej edukacji! Życie w USA obecnie to bycie obdzieranym na każdym kroku jak hodowlane zwierze.

bender
środa, 4 sierpnia 2021, 13:08

Skoro o tym piszesz, to znaczy, że wiesz. Ergo: istnieją wolne media. A teraz pochwal się ilu Chińczyków ma nadwagę lub niedowagę, jaka jest skala degradacji chińskiego środowiska i jak wygląda problem uzależnień w Chinach. Nie wiesz? No właśnie.

grzechu
środa, 4 sierpnia 2021, 22:05

Dowiedziałem się o tym nie z mediów, a od kolegów w USA, których mam bo latami uczyłem się angielskiego. Polecam tobie to samo jesli chcesz dowiedzieć się czegoś o świecie, zamiast dzielić się z innymi medialną papką.

bender
czwartek, 5 sierpnia 2021, 15:16

Polecasz mi kolegów czy naukę angielskiego? Ze swej strony zrewanżuje się radą, żebyś popracował nad polskim, "aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa". To za Słowackim, sprawdź w sieci kto to.

piątek, 6 sierpnia 2021, 06:20

Jeśli to Słowacki nauczył cię tych bystrych odpowiedzi, to chyba pora go wynieść z kanonu lektur na kopach

ZZZZ
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:22

No, nie przesadzaj. To nie jest tak, że nienawiść do Chińczyków jest w Polsce powszechna. Są przecież tacy, co z Chińczykami ściśle współpracują. Na przykład Lasy Państwowe na masową skalę wycinają polskie lasy a drewno w stanie nieprzetworzonym wysyłają do Chin. Wystarczy w celach turystycznych pojeździć po Polsce, aby zobaczyć skalę degradacji polskiego środowiska naturalnego.

Sarmata
środa, 4 sierpnia 2021, 10:39

No coz, ja jako kolejarz , maszynista która jezdzi pociągami towarowymi twierdzę coś zupełnie innego. Nigdy nie prowadziłem pociągu z polskim drewnem które jedzie za granicę. Ale zawsze jak miałem pociąg z drewnem było to drewno ze wschodu, ukraina, Rosja, Białoruś. My sprowadzamy drewno z zagranicy całymi pociągami, codziennie.

Adam
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:28

Lasy wycinaja na masowa skale? A swistak siedzi....

ZZZZ
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:37

I jak to mówi prezes przedsiębiorstwa Lasy Państwowe: aż na co trzecie wycięte drzewo jest zgoda rządu ...

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:25

nawet nie wiesz ignorancie że LP nie mają prezesa tylko Dyrektora Generalnego

TrzcinQ
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:13

Polityka jest brudna zwłaszcza ta Amerykańska. Importuje się bo USA poczuła się zagrożona wzrostem potęgi Chin. Pytanie dlaczego ludzie się na to łapią?

Antoni
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:38

Miłośnikom chin , zawzięcie życzącym najgorszego USA do zastanowienia: proszę wyobrazić sobie sytuację, w której komunistyczne chiny panują nad szlakami morskimi i decyduja wespół z rosją o losach i życiu narodów Azji , Europy, Afryki i Oceanii. Jeżeli ktoś chce mieć tego przedsmak, niech zapozna się z traktowaniem robotników afrykańskich w chińskich spółkach czerpiących zyski w Afryce, oraz obywateli tych krajów, w sytuacji gdy ich rządy współpracują z chińczykami. Warto wspomnieć, że w chinach obecnie znajduje sie około 200 działających obozów koncentracyjnych dla "nieprawomyślnych" Dodatkowo, pierwszy lekarz , który śmiał zawiadomić świat o zarazie w Wuhan ma zamykane usta. Hong-Kong, jest siłą wcielany do chin mimo układu w którym komuniści zobowiązali się do jednego państwa i dwu systemów, zaś demonstracjie mieszkańców miast są siłą tłumione. O pochodzeniu wirusa z Wuhan nie wspominając. A więc pomimo wszystko i rządzącym w USA Demokratom z prez. Bidenem na czele, oraz zwolnieniu NS2 z sankcji, stanowczo popieram USA w rywalizacji USA- chiny. I nie życzę nikomy by żył na stałe w komunistycznych chinach czy też pod ich panowaniem.

I
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:09

Hong kong to dawama Kolonia... Wraca do macierzy. Dosc pozno

Michał
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:27

Czy Chiny można jeszcze nazwać państwem komunistycznym ? Raczej centralnie sterowany nowoczesny kapitalizm. Do tego bredzisz kompletnie jak uważasz że Rosja i Chiny mają jakiś mariaż. Chiny są poważnym konkurent.dla Rosji na kontynencie azjatyckim, a Rosją niestety przez swe skostniałe i nieefektywne zarządzanie zostaje coraz bardziej w tyle.

Nikki
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 06:37

To portal dla poważnych ludzi a nie wp.pl. Warto wypowiadać się merytorycznie. Ignorancja gubiła nie tylko pojedyńczego człowieka ale całe państwa i systemy polityczne

Zegarek Montana
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:34

Ty naiwniaku, to jest walka wpływów, a nie jakiejś wydmuchanej twojej światowej ideologii walki dobra ze złem. Każde z tych państw wojuje, bo hajs się musi zgadzać, a nie złe komunistyczne Chiny kontra śnieżnobiałe USA. Uśmiałem się xD

TrzcinQ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:57

Japońska jednostka 731 przeprowadzała podczas II wojny światowej eksperymenty z bronią biologiczną na Chińczykach. Planowała również atak na terytorium USA. Po wojnie jej czlonkowie unikneli kary w zamian jednak przekazali amerykanom pelna dokumentacje. Do tej listy dpdaj jeszcze nazistów wszelkiej maści m.in. z SS Galizien potem się wypowiadaj Antoni.

bender
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:07

To przyjrzyj się liczbie ofiar Mao i Stalina. Wiadomo, Hitlerowcy to bestie, japoński imperializm był zbrodnią, ale to jednak komuniści są sprawcami największych hekatomb w historii.

Sarmata
środa, 4 sierpnia 2021, 10:44

Największą hekatombą w histori było wybicie prawie do zero całej ludnosci tubylczej w USA. USA to jedyne w histori panstwo które płacilo za skalpy indian obojętnie kobiet, dzieci. Życie indianina kosztowało 2 dolary bo tyle panstwo USA płaciło w XIX wieku za skalp który był dowodem że indianin został zabity.

bender
środa, 4 sierpnia 2021, 13:33

Liczby kolego, liczby. Tylko podczas rzezi warszawskiej Pragi zginęło 20 tys cywili, ich życie nie było warte nawet kopiejki. A historia imperium carów pełna jest takich "kwiatków", że wspomnę Iwana Groźnego i rzeź Tweru oraz Nowogrodu. Wracając do czasów mniej odległych Stalin i Mao mają na sumieniu dziesiątki, jeśli nie setki milionów istnień. Z tym wybiciem Indian do zera to mocno odjechałeś. Dziś w Ameryce Północnej ich jest 4 mln. Ilu jest Czukczów w Rosji? Jakieś 15 tys.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:44

Liczba ofiar komunizmu w Chinach przekracza 50 milionów.

Telamon
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 01:35

Fajnie. A wiesz może, że jedynym prawdziwym wrogiem ówczesnych Japończyków byli... Chińczycy z Republiki Chińskiej (Kuomintang) od Czang Kaj-Szeka. Dzielni Chińczycy Mao zawarli nieformalny rozejm z armią japońską, atakowali wojska Kuomintangu, a po wojnie przegnali je w końcu na Tajwan. Innymi słowy Mao działał z Japończykami przeciwko swemu własnemu narodowi byle tylko zdobyć władzę.

kleszczo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:17

Słyszałem że Chiny chcą zabić każdego niechińczyka! Bójmy się. Chiny przeciez już tyle wojen ... a nie, nie robią wojen?! To domena usa fanbojku ?

Clash
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:07

...ale wirusy podsyłają a to wystarczy

Skynet
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:59

Kolejny leming internetu. Kto zbudowal kolei w USA i jak był traktowany- Niewolnictwo i eksterminacja indian. Co zrobili Europejczycy w Afryce i Azji? Tu z kolei kłania się historia Chin XIX i XX w bo związane z tematem. I nie ma żadnego wytłumaczenia dla wydania zgody na NS2 oraz żądań pt 447. Życz sobie co chcesz ale G wiesz

bender
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:03

Porównujesz wczasy wczesnej rewolucji przemysłowej z sytuacją z drugiej dekady XXI wieku. To może spójrz na czasy, gdy Chiny były silne. Jak wtedy traktowały swoich pokonanych wrogów? Dziś to chiński totalitaryzm wydaje się największym globalnym zagrożeniem, ale i w XX wieku nie było większego zbrodniarza niż Mao.

Grzesiek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:53

Amerykańska propaganda i brednie na które nie ma jakichkolwiek dowodów. Tuby propagandowe waszyngtonu trąbią od 5 lat o chińskich obozach śmierci, tak jak żydzi o rzekomym ludobójstwie w jedwabnem. Przedtem nic o tym nie było. Jedni i drudzy zapytani o źródła - "anonimowi informatorzy nam o tym powiedzieli" Brednie prosto od prawdziwych morderców z CIA i Mossadu. USA aktywnie maskuje zbrodnie swoje i Izraela - setki tysięcy zabitych Irakijczyków, Afgańczyków, Palestyńczyków, Jemeńczyków. Miliony zmuszone do emigracji do Europy, po to żebyśmy to my za nich płacili. Jeśli sprzeciwiasz się reżimowi ameryki zostaniesz "terrorystą" razem ze swoją rodziną. USA nie potrafiło zamknąć granic i odpowiada za rozsianie wirusa po całym świecie, po tym jak doprowadzili do śmierci pół miliona własnych obywateli, bo w ich kraju nie istnieje opieka zdrowotna, jeśli nie stać cie na prywatną. Ostatnim hitem eksportowym tego zdegenerowanego kraju jest klękanie przed czarnymi kryminalistami. Protesty BLM odbyły się również w Polskich miastach. Jeśli będziemy jeszcze kilka lat pod panowaniem tego zboczonego kraju, dostaniemy i imigrację z Afryki, i transseksualistów 24/7 w telewizji oraz w szkołach i dalsze bankrutowanie ludzi "lockdownami". W chinach jakoś udało im się z tym poradzić. Takim niby-mądrym Antonim pozostanie udawanie że "nie jest tak źle", kopiując prymitywną propagandę, w którą nie wierzą nawet w USA, podczas gdy nasi "sojusznicy" nadal będą nas rabować.

Gulden
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:53

-Antoni-Taak"komunistyczne chiny.Na chwilę obecną to właśnie Chiny wprowadzają kapitalizm w czystej formie,i na chwilę obecną jakoś to kontrolują.Doświadczenie z różnymi systemami mają całkiem spore,wieloletnie.Około 300 milionow ten system wprowadził na chwilę obecną, do tzw"klasy średniej"co jest całkiem niezłym wynikiem.Co do traktowania pracowników,to w niczym się nie różnią od amerykanow choćby,którzy niby oficjalnie walczą z nielegałami,a de facto na całego korzystają z ich pracy,i z tego,że za gołą robotę płacą im jakieś tam wynagrodzenie,ale ci nie obciążają ich systemów emerytalnych,ubezpieczeniowych,i nie mają nic do gadania przed ichnimi sądami,bo w każdej chwili mogą wyfrunąć do siebie.Co do obozów,to jasna sprawa,i w sumie konia z rzędem temu,kto rozpozna normalną firmę,od obozu pracy.W sumie i tak są daleko w tyle za amerykanami,bo ci w dalszym ciągu zwożą z całego globu ludzi,którzy im z jakiegoś powodu nie pasują,i bez żadnych praw przetrzymują w Guantanamo.Już nie wspomnę,co wyprawiali i wyprawiają z jeńcami w Iraku,Afganistanie,czy gdzie tam akurat poczuli zapach ropy.Co do Hong Kongu,sprawa prosta,była umowa,w 1997 angole mieli się stamtąd zwijać w podskokach.I moim zdaniem,to, jak postępują w tym zakresie chińczycy, wskazuje na ich anielską wręcz cierpliowść w tym zakresie,biorąc pod uwagę,co wyprawiali koloniści na ich terenie,choćby przykład pierwszy z brzegu-Wojna opiumowa.A co do tego,czy się komuś będzie podobało,czy nie,życie w chińskim systemie,to już najmniej obchodzi samych władnych w Pekinie.Ma być po ichniemu,i tyle.A to,że okresowo pozwolą zachować jakieś tam prawa,wolności,na terenach pod ich kontrolą,to będzie tylko kwestia rachunku zysków,i opłacalności takiego"zachówku".

dudek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:10

Polecam belgijskie Kongo jako przykład opieki białego człowieka. ...

Marcyk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:04

Nareszcie rzeczowy komentarz ! Zgadzam się w 100%.

F.Dolas
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:15

Z czym dokladnie?

Paranoid
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:57

Dodam tylko szumne hasło Jedwabny Szlak +CPK; jako mały przykład tego jak Chiny infiltrują od wielu lat myśl polityczną w PL; Niemcy dopiero po utracie KUKA zaczęli myśleć, że nie do końca im po drodze z CH

Mirosław
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:44

Miłośnicy Chin i wrogowie Ameryki i tak wiedzą swoje. Nie przekonasz ich.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:21

Ale o co ci chodzi konkretnie? Masz pojęcie o co chodzi w tym konflikcie? Komunizmu w Chinach nie ma a na pewno nie jest większy niż w USA

bender
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:54

Sam nie masz pojęcia, ale jednak się wypowiadasz. W Chinach nie ma komunizmu? A kto jest u władzy?

piątek, 6 sierpnia 2021, 06:21

Skrzydło narodowo-socjalistyczne partii pod przewodnictwem Jinpinga.

wiarus
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:30

Artykuł rzeczowy i oddający stan, który jest znany od momentu zaprzysiężenia Donalda Trumpa. Za to komentarze - żałosne. Szczególnie te w wykonaniu "ruskich trolli", jak też gimbazy z fobią gier komputerowych. Podsumowanie: jest już "po Rosji", a zegar zaczyna liczyć czas do konfliktu na dalekim wschodzie. Putin udusił swój naród odchodząc od polityki Gorbaczowa

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:00

Następny ze zrytym beretem, który wierzy w amerykańską propagandę, że Putin to przyczyna a nie rezultat! Otóż nie! Rosjanie mieli dość rozwalania swojego kraju przez żydowsko-zachodnią agenturę jak Bieriezowski, Czubais, Gajdar, Gorbaczow i Jelcyn itp. i rezultatem tego gniewu było poparcie dla osób jak Putin! Tak jak zabicie gen. Sulejmana czy śmierć Chomeiniego nie zmieniła poglądów Irańczyków, tak śmierć Putina nie zmieni poglądów Rosjan! Najbardziej antyamerykańsko nastawiona w Rosji jest młodzież - ta, która zna języki obce, informacje czerpie z internetu a nie rządowej telewizji i która najlepiej wie jakie plany względem Rosji ma Zachód i co sądzi o Rosjanach (i to nie tylko z oficjalnej propagandy, lecz i z komentarzy i prywatnych wypowiedzi Amerykanów i takich czubków jak rusofoby z tego forum). Możesz o tym przeczytać w zachodnich analizach. Pisałem kiedyś "znafcom" by byli ostrożni z życzeniami względem odejścia Putina, bo on, jak na warunki rosyjskie, jest wręcz prozachodni i miażdżąca większość Rosjan, która go nie chce, to nie są odpowiedniki polskich styropianów, tylko ci, którzy go nie chcą, bo uważają, że jest za miękki i zbyt ugodowy względem Zachodu! :D

realista
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 06:12

No nie wiem. Chińczycy nie boją się ruskich ale zdają sobie sprawę iż są oni dobrze uzbrojeni (siły atomowe) i nie zawahają się ani moment przed atomowym atakiem na Chiny. Taki atak zresztą oficjalnie skrytykowany byłby na rękę USA (i nie tylko). Nic dziwnego iż Rosja i USA starają się skierować potencjalną agresję Chin na konkurenta. Moim zdaniem Chiny już są w stanie wojny z USA, a zaraz będą z Rosją. Tylko my sobie jeszcze z tego sprawy nie zdajemy. Co do marynarki. Nie tylko sprzęt ale i wyszkolenie i doświadczenie decyduje. Tego Chiny nie miały i nie mają. Konfrontacja z US Navy może być dla nich zaskoczeniem bo jak już działają to działają zdecydowanie.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:38

Nie możemy zapomnieć, że skośne chińskie oczy nie tylko uniemożliwiają skuteczne celowanie jakąkolwiek bronią, ale również przeszkadzają w obsłudze radarów i echolokatorów. Słabo utuczony marynarz rasy han od razu idzie pod wodę jak tylko wypada za burtę, co niszczy morale załóg. Amerykańskie hamburgery dają przewagę.

po prostu wow
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:55

"Udusił swój naród, bo nie pozwolił rozwalać go nadal na części jak rozłamowiec Gorbaczow, a nawet przyłączył półwysep zamieszkany przez ludzi narodowości rosyjskiej" Idiota, czy udaje?

bender
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:50

Gorbaczow chciał utrzymać ZSRR, ale bunt twardogłowych wywrócił cały plan na plecy. Putin chce odbudować ZSRR, ale wszystko czego dokonał, to wyjście Ukrainy z rosyjskiej strefy wpływów.

środa, 4 sierpnia 2021, 00:00

Ukraina to państwo upadłe. 5-7 milionów ukraińców pracuje obecnie w Rosji. Jesli wróciliby na raz do kraju, przejeli by władzę od zachodniaków

bender
środa, 4 sierpnia 2021, 13:46

Znam szacunki mówiące o 3 mln Ukraińców w Rosji i podobnej liczbie na Zachodzie (z tego jakieś 50% w Polsce). Ukraina ma spore problemy, właśnie przez związki z Moskwą.

środa, 4 sierpnia 2021, 22:08

Ukraina ma problemy, bo nie jest państwem a strefą ekonomiczną dla oligarchów którzy obdzierają malejącą populację ze wszystkiego co zostało i rozkradają bogactwa naturalne. Gdyby była państwem, między 1/4 a 1/3 ludzi nie musiałoby wyjeżdżać za chlebem.

bender
czwartek, 5 sierpnia 2021, 15:24

Zdefiniuj wpierw co to jest państwo, potem możemy dyskutować. Oligarchowie nie wzięli się z brudu i lenistwa, tylko z ustawionej przez KGB prywatyzacji. BTW w Rosji też masz "oligarchów którzy obdzierają malejącą populację ze wszystkiego co zostało i rozkradają bogactwa naturalne".

piątek, 6 sierpnia 2021, 06:25

No tak się składa że firmy zajmujące sie wydobyciem surowców energetycznych w Rosji zostały znacjonalizowane, i ciągnie się o to koszerne wycie gdzies z wysp brytyjskich już dwie dekady.

bender
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:27

Znaczy najpierw zostały sprywatyzowane, potem znacjonalizowane, a następnie obsadzone przez lojalne kukiełki, które korzystając z okazji kradną ile wlezie.

złośliwy
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:31

Zatrzęsienie ekspertów od chińskiej marynarki wojennej.

Gulden
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:51

Czyli można powiedzieć tak.Francuzi są mocno zdziwieni,że nie zezwolono im robić co tam uważali za słuszne,na wodach blisko Chin,jak i na wodach międzynarodowych.Mało tego,chińskie jednostki,dobierały się do nich co rusz,i starały się zidentyfikować,kurs,zamiary,czy co tam akurat francuzi mieli w planie.Ich główny admirał od MW,jasno powiedział,że coś nie gra,bo do tej pory było tak,że mogli się"schować"pod wodą, i robić to,co uważali za słuszne.I należy "pójść do przodu"w kwestii budowy nowych jednostek dla MW,bo to co mają,nie działa tak,jak powinno.

Paweł
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:36

A gdzie wyczytałeś, że 1. Francuzom "czegoś tam nie pozwolono"... 2. Że jednostki chińskie " dobierały się co i rusz " do francuskiego OP? Zmartwię cię, Francja ma aktualne charakterystyki akustyczne chińskich jednostek. Ma ich na przysłowiowym talerzu. Barracuda to niewątpliwie wykorzysta w grze o francuskie terytoria na Pacyfiku.

F.Dolas
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:58

Bardzo dobrze Paweł jak mniemam wiesz wszystko co dzoeje się we Francuskiej MW operujacej na Pacyfiku. Polak potrafi!

Grzesiek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:58

Chyba upadłeś na czułki jeśli ci się wydaje że Francja włączy się w amerykańską wojenkę z Chinami. USA wprowadziło sankcje na Francuskie towary, po tym jak Boeing przegrał z Airbusem. Francja została zdradzona przez USA, jak każdy kto był kiedykolwiek ich sojusznikiem. USA na Pacyfiku zostaną same, nawet Japonii nie opłaca się walczyć z największym partnerem handlowym, ich interesują tylko ich własne wyspy.

Gulden
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:24

-Paweł-Ależ to wynika właśnie z treści artykułu,i tego co powiedział szef MW Francji,prawda?Nie dość,że praktycznie cały czas mieli ich na oku,co rusz"macali"ich tym co mają do wykrywania okretów podwodnych i zapewne przechwytywali łączność,pomiędzy tym OP,a zaopatrzeniowcem.Co do tego,co mają francuzi na "dziś",wcale nie jest takie pewne,że utrzymają przewagę, w niedługim czasie,biorąc pod uwagę tempo rozbudowy floty w chinach,i zapewne jeszcze bardziej zaawansowanej technologii którą tam zainstalują chińczycy.Zresztą,rozwój baz morskich,bądż też lotniskowych wokół swoich wybrzeży i tak mocno zmieni układ sił w tym regionie.

biały
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:38

a słyszałeś o tym że Amerykanie latając f-35 mają podczepione zewnętrzne zasobniki aby mieć większe i zmienione echo radarowe tak aby wrogie radary nie nauczyły się ich identyfikować ??? równie dobrze okręty podwodne w czasie pokoju czy jakiś prób mogą zwiększać swój hałas (sygnał ) aby wprowadzić w bład potencjalnego przeciwnika

ZZZZ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:26

Francja nie istnieje. Islamiści doprowadzili ten kraj do upadku. Francja nie ma przemysłu, a jej śmigłowce Caracal są tak marne, że nawet francuska armia ich nie chce. Za to Wielka Polska Co Powstała Z Kolan jest potęgą. Wprawdzie nie ma żadnego okrętu zdolnego do przeprowadzenia operacji jaką przeprowadzili Francuzi, to jednak pod względem wyższości moralnej oraz przywiązania do tradycyjnych wartości przewyższa każdy kraj na świecie. Są jednak i złe informacje. USA weryfikują swoją doktrynę wojskową. Za głównego przeciwnika uważają Chiny, a szeroko rozumiany rejon Pacyfiku stanie się ich głównym punktem militarnego oraz gospodarczego zainteresowania. W Europie stawiają na współpracę z Niemcami widząc w nich naród zdolny do utrzymania porządku na tym kontynencie. To oznacza, że Polska, ze swoją polityką skłócenia się z każdym, kto istnieje na Zachodzie Europy, została sama. Afera mailowa pokazuje amatorszczyznę rządu PiS oraz całkowitą bezradność polskich służb kontrwywiadowczych. Jesteśmy kraikiem patykiem na wodzie PiSanym. Którego dalsze istnienie zależy do dobrej woli GRU.

Twój Stary
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:49

O kolejny "specjalista" wychowany na niemieckiej propagandzie. Takie głupoty to na der onet iść pisać...

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:07

Prawda. Dawaliśmy się rozgrywać sojusznikom jak im było wygodnie. A agentura wpływu jak miała dobrze, tak ma dalej. Raz jednego raz drugiego sojusznika.

Anty 50 C-cali przed 500+
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:46

a sojusznicze "mocarstwo", jakj nasz kraik na wodzie pisany, dla wsparcia swojego ruchu robotniczego, kupuje 8 Caracali, nie chce ich armia francuska...tylko Lotnictwo..."19 Caracals already delivered to the French Armed Forces. (Te zamawiane, to "wykastrowane, wydmuszki" bo ...) will not have self-protection equipment, although they will be wired for it...czyli znaczy nawet W3pl jest lepiej chroniony, bo ma te stacje "mieszacze" samonaprowadzania rakiet w podrzerwieni. A dlaczego amatorsczyzna kieruja na Pacyfik....cywilne super pumy, leasing do SAR??

POLAK
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:40

A wasze (istnienie)"Rosji" zależy od Chin ...i to jest smutne..he he

Skąd się bierzecie
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:59

?????????????

Jakub
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:55

Polskim politykom po każdej stronie sceny politycznej brakuje i to bardzo, pokory. Są oni bowiem przekonani, że jeśli dostali ileś tam głosów to wiedzą wszystko najlepiej i niczego nie muszą się już uczyć. Np. - po co brać udział w szkoleniu z bezpieczeństwa ? A co do kontrwywiadu to wystarczy, że delikwent ma klamkę na szelkach i umie q...wa mówić, przecież wszyscy będą się go bali. Masz rację - Ż E N A D A.

Qba
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:42

Gorzkie słowa, ale prawdziwe.

Qwerty
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:29

Myślę że podobnie może być z marynarką rosyjską.

Autor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:40

Ruska marynarka to skansen

Piotr Dębski
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:32

Chińska marynarka znacznie wyprzedziła Rosjan. Co więcej finansowanie i rozwój marynarki rosyjskiej jest na dramatycznie niskim poziomie, podczas gdy chińska rozwija się w absolutnie fenomenalnym tempie. Dysproporcja gwałtownie rośnie z każdym rokiem.

Niet
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:05

Nigdy w życiu. Ruskie nie mają takich technologi jak chińczycy.

NAVY
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:15

Zachód wyhodował sobie przeciwnika a teraz nie wie ,co z tym fantem zrobić !

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:09

nie tyle zachód co jankesi a dokładnie zapoczątkował nixon. To nie pierwszy objaw prymitywizmu jankesów

Paweł
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:38

Bo w Chinach nie ma fabryk brytyjskich, niemieckich, francuskich, holenderskich itp itd.

poważnie?
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:59

Ale akurat Niemcy, Francja, Holandia nie planują wojny z Chinami dla utrzymania swojej zadłużonej gospodarki i krwawej dominacji nad światem.

biały
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:40

Polskie też są , mam pralkę Amika z napisem made in PRC

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:50

Brawo Chiny! Mam nadzieję, że dla dobra świata, USA "przespały" "okno czasowe" na wywołanie zwycięskiej dla USA IIIWŚ i teraz USA nie będzie w stanie IIIWŚ wygrać, więc liczę, że USA nie będzie brać przykładu z III Rzeszy, tylko z Wielkiej Brytanii i grzecznie się rozpadną jako mocarstwo, zamiast wywoływać III WŚ! :D

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:28

może dla dobra świata ale NIE Polski. Komu może się podobać chiński model społeczeństwa ludzi/trybików w machinie państwa? Da się pogodzić z polską potrzeba wolności? Zwyczajnie głupia ta prymitywna nienawiść do jankesów

Grzesiek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:04

Wolę system chiński niż pracę w magazynie Amazona, wstawiony w klatkę i karany za branie przerw na toaletę. Tak wygląda amerykański kapitalizm o którym się w Polsce nie mówi. Blisko 1/3 Amerykanów jedzie na antydepresantach, albo zwyczajnie ćpa. Chiny mają rzynajmniej dumę z osiągnięć swojego kraju i rosnący dobrobyt, zamiast klęczenia przed kryminalistami i rozwalania pomników białych i ich historii. Taką kulturę chcesz sprowadzać do polski? Jest nam dużo bliżej do Chińczyków i kultury wyrzeczeń dla wspólnego dobrobytu narodu, niż do krwiożerczego kapitalizmu i odczłowieczenia, wymazywania historii w imie zysków.

bender
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:43

Mówisz, że praca w autokracji, która obywatela traktuje jak swoją własność bez żadnych praw jest lepsze? W Chinach nie masz zabezpieczeń socjalnych jak w Europie, tyrasz, tyrasz, zwalniają Cię i umierasz, a po drodze czekają Cię różne małe i wielkie świństwa, w zależności od tego, jak będziesz oceniony przez lokalnych urzędników. Dajesz się oszukiwać propagandzie.

środa, 4 sierpnia 2021, 22:10

Coś takiego, taki system powinien napawać amerykanów ekstazą, bo każdy socjal uważają za socjalizm i zło. I podobno w Chinach jest teraz socjalizm. To które z dwóch powyższych jest prawdziwe?

bender
czwartek, 5 sierpnia 2021, 15:34

Ustrojem politycznym w Chinach jest komunizm, rządzi autokratycznie KPCh. jednak w obliczu upadku dyktatur komunistycznych pod koniec lat 80. XX wieku chińscy komuniści zdecydowali się na wprowadzenie kapitalizmu w gospodarce. Jeśli jesteś za młody, żeby to pamiętać, to w szkole powinni Ci o tym powiedzieć. Dodatkowym smaczkiem jest, że komuniści (u władzy) niechętnie wprowadzali osłony socjalne dla eksploatowanego proletariatu i taki stan utrzymuje się też wciąż Chinach: komunizm bez socjału.

piątek, 6 sierpnia 2021, 06:30

Komunizm jest systemem ekonomicznym istniejącym tylko na papierze. Nie są mi znane przypadki nowoczesnych państw gdzie większość środków produkcji należało do kooperatyw pracowniczych. Jeśli mówimy o rzeczywistych systemach ekonomicznych w skali państwa to bedzie to socjalizm, nie komunizm. Nazwy partii tego typu zawsze były odrobinę "aspiracyjne". Zapewne nie uczyli się o tym w szkole, bo trzeba mieć jednak te minimum ciekawości w życiu żeby czegoś się o świecie dowiedzieć, zamiast prawić kazania innym mając poziom wiedzy rodem z teleekspresu.

bender
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:19

Spróbuj czytać uważniej. Napisałem, że komunizm jest ustrojem POLITYCZNYM w Chinach, bo o wszystkich aspektach życia decyduje partia komunistyczna, która jest ponad prawem. Komunizm jako ideologia jest utopią, ale może istnieć jako totalitarny system władzy, a dzięki użyciu nowoczesnych technologii najwyraźniej potrafi trwać i się rozwijać (vide ChRL). Czy chińscy komuniści wierzą w swoje doktrynalne bzdury? Śmiem wątpić, myślę, że głównie chodzi im o utrzymanie władzy, dlatego ideologicznie ewoluują w stronę nacjonalizmu zakrapianego konfucjanizmem. W końcu różnice między czerwonej a brunatną ideologią dla postronnego obserwatora dotyczą tylko dekoracji. Pojąłeś już, czy wrodzona ciekawość dalej nie pozwala Ci się skoncentrować?

ZZZZ
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:32

Nie masz pojęcia o chińskim kapitalizmie, który dosłownie został zbudowany na niemalże niewolniczej pracy za przysłowiową miskę ryżu. Niskie ceny chińskich towarów, którymi Chiny zalewają świat biorą się z niskich kosztów produkcji, w tym niskich płac. Jeśli mówisz, że jest Ci bliżej do Chin to znaczy, że masz naturę niewolnika.

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:57

Tak było 20 lat temu

a
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:43

To dlatego dużo Polaków przenosi się do Chin aby tam pracować.

środa, 4 sierpnia 2021, 00:02

Jakbyśmy byli bliżej chin, takby właśnie było. Juz Jeżdżą tam Kazachowie i Uzbecy

ktos
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:31

Oooo no to Chinczycy sa tak samo domni jak Rosjanie. Polowa nie ma kibla w domu drugiej polowy nie stac na buty ale "za to sie nas boja". I wierz mi wolisz pracowac w Amazonie niz w chinskiej fabryce gdzie spisz w kontenerze jak masz dobrze albo przy maszynie i napierniczasz ile wlezie bo jak nie to nie jesz.

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:51

nie masz zielonego pojęcia o chinach. Prawdziwe chiny to nie obrazki z TV. Te bardziej prawdziwe to szalety miejskie w postaci rzędu otworów przy ścianie i "upojny" zapaszek. To rozpowszechnione systemy inwigilacji na podstawie twarzy i chodu, to punkty za zachowanie "antyspołeczne", jak masz "nie halo" nie polecisz samolotem i nie pojedziesz szybką koleją etc etc etc. Jedno hasło: hukou. To na ich grzbietach powstał ten "dobrobyt". i obyś takim nie musiał zostać. Hegemonia jankesów dała nam 70 lat pokoju i bezprecedensową szansę na rozwój. Inny temat czy potrafiliśmy ją wykorzystać. chiński komunistyczny kapitalizm to jak stado wygłodniałych piranii, jankeski przy nim to przedszkole

qwert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:54

No.... nie wiem, upadające imperia często wierzgają w konwulsjach. W akcie desperacji mogą zrobić coś głupiego

ruski krawiec
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:40

A najlepszym tego przykładem jest Rosja.

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:11

ojeje a Rosja wierzga? na razie to odbudowuje się w szybkim tempie

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:32

ojej w ktorym miejscu?

QVX
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:53

Jakoś tego nie widać...

a
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:29

to sobie poczytaj

pragmatyk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:53

Proszę nie powielać starych schematów ,wyrażnie napisano ,że Francuzi mieli problemy z wykrywaniem i namierzaniem chinskich ZOP. a te były bardzo agresywne ,nawet na wodach międzynarodowych ,stąd ostre wypowiedzi Francuskiego szefa sztabu Mar Woj. Niektorzy wojskowi mówią ,ale tacy politycy ,ktorzy ich słuchają to rzadkośc.

Victor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:40

Jak będziecie pisać nieprzychylne Chinom komentarze to rząd chiński zablokuje wam smartfony. Zdanie to jeszcze parę lat temu wydawało by się bzdurą.

TrzcinQ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:01

????? Snowden NSA Google Apple Microsoft. Myślisz czasem przed napisaniem czegokolwiek?

bender
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:37

To, że nie znasz nazw chińskich instytucji nie znaczy, że one nie istnieją, tylko że ich nie znasz.

solo777
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:18

Ich technologia w dużej mierze jest kradziona ,co ukradli rozbierali na części badali i składali i powielali w masowej produkcji, taki pęd do zbrojenia armii i budowanie dodatkowych silosów może świadczyć o jednym, przygotowaniem do wojny ,oni mają swoją filozofię na temat strat w ludności ,wychodzą z założenia że zawsze ktoś przeżyje ,tyle tylko ile będzie żył jak planeta będzie świeciła od promieniowania ,a na temat ekologii mam odrębne zdanie, cała Unia ekologia a co z resztą świata unijni idioci myślą że Europa oczyści klimat na świecie ,to jakaś bzdura ,klimat oczyścić można ale cały świat powinien przyłożyć do tego rękę a nie tylko Europa, bo nic z tego nie będzie

Ghjk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:31

Podobnie jak amerykanie ukradli technologie rakietowa, samolotów odrzutowych, każdy od każdego kradnie , nie odkryłem ameryki

Autor Widmo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:19

ludzie sami się oczyszczą w najbliższym konflikcie i świat znowu będzie ekolologiczny

Zibi
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:54

Postnuklearne pustkowia nie są zbyt ekologiczne

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:42

Obyś nie miał racji.

solo777
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:18

Ich technologia w dużej mierze jest kradziona ,co ukradli rozbierali na części badali i składali i powielali w masowej produkcji, taki pęd do zbrojenia armii i budowanie dodatkowych silosów może świadczyć o jednym, przygotowaniem do wojny ,oni mają swoją filozofię na temat strat w ludności ,wychodzą z założenia że zawsze ktoś przeżyje ,tyle tylko ile będzie żył jak planeta będzie świeciła od promieniowania ,a na temat ekologii mam odrębne zdanie, cała Unia ekologia a co z resztą świata unijni idioci myślą że Europa oczyści klimat na świecie ,to jakaś bzdura ,klimat oczyścić można ale cały świat powinien przyłożyć do tego rękę a nie tylko Europa, bo nic z tego nie będzie

Darq
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:51

Ale byłaby awantura gdyby chiński OP operował w pobliżu Zatoki Biskajskiej. Zakładam że jeżeli nie Francja czy Hiszpania, to dowództwo NATO uznałoby to za akt agresji.

AntyPiS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:53

Czy Chiny to jedyny kraj leżący nad tymi wodami? Bo jakoś nie kojarzę chińskich sojuszników w okolicach Zatoki Biskajskiej.

Darq
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:47

Francja również nie ma sojuszników na Morzu Południowochińskim. Mają tam sojuszników, sojusznicy Francji i tylko tyle. Bo powiązania gospodarcze raczej nie oznaczają sojuszu.

AWU
niedziela, 1 sierpnia 2021, 07:16

Z jednej strony popieram tego rodzaju raporty gdyż zmuszają one polityków do zwiększenia wydatków na obronę, ale z drugiej realistycznie: komuniści chińscy owszem byli w stanie zhakować zachodnie rozwiązania techniczne i zbudować przyzwoite jednostki, ale kwestią pozostaje ekspertyza i zdolności. Na szczęście zarówno na morzu jak i w powietrzu byli szkoleni przez Rosjan. Ekspertyzę i doświadczenie nabywa się przez pokolenia. W swej historii kilku tys lat Chiny nie mają tradycji morskich, na morzu zwyczajowo walczyli dla nich wietnamscy piraci. Na dzień dzisiejszy uważam iż flotę ChRL jest w stanie szachować Japonia z samymi OP typu Soryu powszechnie uważanymi z najlepsze OP swej klasy na świecie.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:25

Przypomina mi się szef, który twierdził że to nie szkodzi, że już nikt znający poprzednie projekty i mający doświadczenie w technologiach przez nie wykorzystywanych nie pracuje, bo przecież "jako firma wciąż powinniśmy mieć doświadczenie". To tak nie działa. Wystarczy wspomnieć "wyczyny" Luftwaffe po drugiej wojnie światowej, obdarta z kadr zdecydowanie nie radziła sobie z nowymi samolotami. A tradycje sprzed raptem 20 lat :P Doświadczenie zdobywa się w ciągu kilku lat, wiedzę buduję się setki ale zdobyć można ją kilkoma kliknięciami.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:57

Otóż Chińczycy jak najbardziej mają tradycje morskie. I to nie byle jakie. Tyle tylko, że trochę o nich zapomnieli. Teraz jak widać przypominają sobie to i owo.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:59

Z raportu Francuzów między wierszami można wyczytać, że popłynęli szpiegować i ku swemu przerażeniu zostali wykryci i byli profesjonalnie śledzeni i nie mogli się Chińczykom "urwać", więc raczej nie masz co się martwić o poziom wyszkolenia Chińczyków. Martw się o Amerykanów, gdzie młodzi oficerowie po ostatnim spotkaniu na Tailhook wystosowali do admiralicji odezwę, gdzie stwierdzili, że są za słabo i źle szkoleni i mają przestarzały sprzęt i w związku z tym nie mają przekonania, czy są w stanie pokonać przeciwnika "near-peer"... W ostatnich ćwiczeniach obrony Tajwanu US Navy przyznało, że "zespół błękitnych" poniósł sromotną klęskę a dowodzący potrzymał, że wartość bojowa F-35 jest praktycznie równa zero... :D

Turin
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:23

Kolega powtarza kremlowskie farmazony... Za to wasza marynarka wojenna jest najlepiej wyszkolona na świecie, a nie mające analogów myśliwce 5 generacji wymiotą setki F-35 bez strat własnych.

W3-pl
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:59

I dlatego do tego Zero najnowszy Su-per szach mat taki podobny??! 30 lat zajmuje obwieszczenije "lepszego"JSF, co!? Zmartwiony?, Reakcjami zachodu, nie jak przeciw soldatesce Japonii, 100 lat temu, gdzie odpuscili Taiwan, Bo samuraje chcieli cukru. Chcieli surowce ( jak w Donbasie, dzisiaj!, ) To militarnie brali ,w Koreii, patrz teraz, dzisiaj ...Krym

andrzejto
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:50

Masz problemy z czytaniem, albo z rozumieniem tego co czytasz. Napisano wyraźnie, że Francuzi nie kryli się ze swoją obecnością celowo, by sprowokować chińską reakcję. Może zmień tłumacza, bo ten z google nie ogarnia?

Równia pochyła
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:16

A Rosja cieszy się że jeszcze dadzą się uruchomić pojedyncze posowieckie krążowniki i niszczyciele...

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:01

Czekam aż w "wolnej Polin" Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wyda zgodę Defence24 na napisanie o kolejnym niepowodzeniu w amerykańskich testach broni hipersonicznej... :D

Fanklub 4R
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:39

Polin idzie w ślady Reich'u. Te same schematy działania rządu względem prasy. Tylko PR berliński lepszy i udaje im się przekonać lemingi, że we współczesnym NRD jest demokracja i wolność prasy. Nie bez znaczenia jest też znaczna część "polskiej prasy" pod kontrolą innych rządów... nie mylić z "wolnością mediów".

Vb
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:10

A my czekamy aż twój Pan Putin wkońcu wyzionie ducha.

biały
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:45

wolał bym aby w wyborach przekazał komuś władzę , zamieszanie w Rosji może być niebezpieczne , wyobraź tam sobie wojnę o władzę jak w Libii , generałowie sprzedają co się da i komu się da

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:32

Wg Gazety Wyborczej i TVN Putin już dawno ducha wyzionął (na raka) i został podmieniony przez sobowtóra, więc możesz się nie doczekać i Putin IV, V... X spokojnie cię przeżyje! Putin to legenda a legendy są wieczne! :D

ruski mafioso
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:40

Nu, Paljaki, my smatrim z podziwem na wasze, polskie okręty wojenne. Na wasze rodzimej produkcji krążowniki i niszczyciele.. Jesteście dla nas niedościgłym wzorem w waszym geniuszu konstruowania tychże okrętów :)))))

POLAK
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:43

A my na wasze smartfony,ha ha ha

W3-pl
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:42

Ciekawe, na polskim forum,....poklikasz o geniuszu torped, Wydotytych ( przez us navy) z K+129, na kosku "722", I wyszydzonych jako konstrukcyjnie Kopii rozwojowych niemieckich torped...sprzed 20 lat?!?

Polak
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:48

Jux wytrzezwiales Wanka?

Nie wyszło ci
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:43

No to tak jak i my w zasadzie z tym że pod kątem przewożonej rdzy jesteśmy lepsi

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:00

Wyszło, wyszło. My w odróżnieniu od Rosjan nie twierdzimy, że możemy pół świata wciągnąć jedną dziurką w nosie.

AntyPiS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:56

My się nie uważamy/kreujemy na mocarstwo. Jak Rosja przyzna wreszcie, że spadła do naszej ligi, to skończą się takie komentarze. Ale póki porównują się z prawdziwymi mocarstwami, to będzie się z nich świat nabijał.

Joshua
niedziela, 1 sierpnia 2021, 02:54

Chinole już zjedli laciowate USA

Zygfryrch
sobota, 31 lipca 2021, 23:29

Bu :)

Kiks
sobota, 31 lipca 2021, 22:45

Tak kończy się pobłażanie zółtemu, komunistycznemu złodziejowi i robienie z nim interesów.

TrzcinQ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:46

Nie tak kończy się jak z chęci zysku pchasz im do kieszeni (podziękuj zachodnim korporacją) a na koniec Kiks dziecko powiem ci że obecne Chiny nie mają już wiele wspólnego z komunizmem (w sumie tyle co USA z grubsza) P.S. Złodziei to szukaj u siebie

Kiks
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:33

Chiny nie mają nic wspólnego z komunizmem? To ciekawe. Chińscy komuniści stworzyli pradziwego potworka. Chiny są największym, światowym złodziejem wszystkiego. To co innym zajmowało 20 lat, oni mieli w 4. No "geniusze". Ale zaczynają za to płacić. Bo mają zakaz wstępu na wiele cywilizowanych rynków zbytu. To są skutki. Niestety próbują inaczej przez wykup.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:37

Zorganizowane złodziejstwo jest normalną ludzką działalnością. Kiedyś kradło się teren, potem surowce, populacje a teraz technologie. Wszystkie zachodnie mocarstwa przechodziły ten etap. Do tego "własność intelektualna" to konstrukt absolutnie sztuczny i nowy. W świecie technologii i tak jest ograniczona do 20 lat trwałością patentów, a wytwory konkurencji choćby przemysłowe badało się zawsze. Prawdziwy ból dupy bierze się nie stąd, ż Chińczycy zbudowali sobie nadzwyczajne kompetencje przemysłowe, tylko że państwa zachodnie straciły swoje. Co ciekawe, kiedy Chiny otwarły się inwestycje sprzedając własną pracę na zachodzie wprowadzana została intensywna robotyzacja. Roboty były już tańsze od pracowników zachodnich, ale wciąż droższe od chińskich. Chiny wykorzystały ostatni dzwonek by przejąć produkcję. Masa urządzeń zaprojektowanych do montażu automatycznego z powrotem została przeprojektowana na montaż ręczny (to nie prosta i szybka sprawa), co zablokowało chińską dominację. Aż doszliśmy do etapu, że roboty stały się tańsze od pracy Chińczyków, tylko że to Chińczycy są liderem robotyzacji.

Tak sobie obserwuję
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:35

Nie są liderem robotyzacji. Nawet wykup firm wdrażających robotyzację im nie pomógł (w tym... polskich). Dość powszechne jest stwierdzenie, że chiński robot ma problem przeżyć swój własny rozruch :) Dlatego ich ekspansja hamuje i rodzi frustrację chińskich władz. Jest jeszcze jeden drobiazg o którym piewcy chińskiej potęgi nie chcą pamiętać: zadłużenie ponad 300% PKB. Oficjalne ;)

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:01

To się nazywa spryt, a teraz rusz głową i zastanów się co produkują polacy

andrzejto
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:52

Korzystanie z cudzej wiedzy bez jego zgody jest kradzieżą. Rozumiem, że w twoim kraju taka mentalność jest obca, ale nie zmienia to faktów.

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:05

I to jest właśnie przykład mentalność niewolnika, w przeciwieństwie do mentalności Chińczyków.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:03

Może i tak ale uczyli się od najlepszych w tej dziedzinie- USA

TrzcinQ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:23

Bo USA nie kradło? Nie pozyskiwali naukowców z całego świata w tym nazistów hipokryto jeden?

Kiks
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:30

Przeczytaj swoje głupoty. Co ma kradzież wspólnego z pozyskiwaniem.

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:15

Nie Chińczycy tylko odbierają to co im zrabowano w przeszłości

Kiks
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 13:30

Padłem :D.

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:17

A co mieli dalej tyrać za miskę ryżu. Tyrali ale przy okazji zysków zachodu co ukradli i podpatrzyli to ich. W przeciwieństwie do nas. My też tyraliśmy i nic nie podpatrzyliśmy.

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:05

10/10

kapusta
sobota, 31 lipca 2021, 22:10

"Wycofanie się ze współpracy z Rosją w tej dziedzinie okazało się dla Chin zbawienne." - na tym każdy i zawsze dobrze wychodzi

Babcia Jagoda
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:35

Szczera prawda

Takie fakty
sobota, 31 lipca 2021, 22:08

Chiny rosną w potęgę bo nie przejmują się bzdurnymi limitami CO2 narzucanymi przez ekoterrorystów co czyni lewacka Unia zabijając swój przemysł! Nie dajmy się zniewolić unijnemu reżimowi i odrzućmy eko dyktat unijny! Inaczej zlikwidują nam energetykę tradycyjną i górnictwo a co za tym idzie polski przemysł uzależniając nas od swoich technologii! Poprzez ogromne wzrosty cen energii wzrastają ceny wszelkich dóbr konsumpcyjnych i żywności napędzając inflację.

AntyPiS
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:01

Ty serio jesteś tak krótkowzroczny/masz taki ograniczony horyzont? UE to 90% naszego eksportu i jedyne źródło sukcesu gospodarczego. Wycofując się z unijnych regulacji, wycofamy się z unijnego rynku. A takiej katastrofy, szoku gospodarczego nie da się z niczym porównać. I eko regulacje nawet w ułamku nie są takim obciążeniem. Ciężko mi uwierzyć, że można tego nie widzieć.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:40

Jesteśmy płatnikiem netto, zyski z polkskiej gospodarki są transferowane za granicę itd. W kategoriach PNB a nie PKB wyjście z Unii może być opłacalne, tym bardziej że można zrobić to grupowo. Wspólny rynek w świecie WTO nie ma wielkiej wartości, Chinom jakoś nie przeszkadza brak członkostwa.

Beka z popisu
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:53

Napewno polityka naszego rządu tworzącego prawo na kolanie nie ma z tym nic wspólnego...

Tom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:51

Masz rację

zarro
sobota, 31 lipca 2021, 22:01

Aaa, jeszcze jedno... Rosja tak długo będzie się trzymała Chin dopóki, te "teoretycznie" nie będą silniejsze od Zachodu powiedzmy (USA+UE). Dla Rosji to geopolityka, w momencie kiedy szala będzie przeważać na rzecz Chin, przejdą do obozu zachodniego... To takie oczywiste, Rosja będzie równoważyć przewagi, aby być w centrum rozgrywki!

zarro
sobota, 31 lipca 2021, 21:34

Czytam komentarze i uważam że większość zawiera błędne założenia/prognozy co do tego że Chiny staną się hegemonem..? Jednym z ważnych aspektów przyszłości będzie AI - sztuczna inteligencja. Aktualnie USA i przysłowiowy zachód blokuje dostęp Chin do encyklopedii czyli wszelakich aplikacji społecznościowych, które są/będą podstawą dla skutecznego wykorzystania i zastosowania AI. Teraz wyobraźcie sobie społeczeństwo chińskie, które ograniczone (swobody, zachowania) do maksimum, nie jest wstanie dać takiego wsadu/bazy do budowy AI jak "wyzwolone-w tym lewackie" społeczeństwa zachodnie. Tutaj upatruje olbrzymią przewagę "zachodu" nad przewidywalnym, sterowalnym, bo ograniczonym (nakazowo) społeczeństwem chińskim...Demokracja zawiera siłę wolności, czyli kreatywności, elastyczności, nieskrępowanych możliwości, tzw. luuzu, które muszą być podwaliną dla AI... Dodatkowo, demografia i geografia wskazuje że to nie Chiny są/będą centrum, tylko Afryka, która leżu pomiędzy Indiami a USA (spójrzcie na mapę). To Indie zablokują Chiny, w celu strategicznych interesów jakim będą kraje afrykańskie z prognozami ok. 3,5 mld ludzi. USA i Europa odkroją kawałek tortu. Dziś nic nie jest przesądzone, a aktualne prognozy mówią że za kilkadziesiąt lat w USA będzie żyło ok. 500 mln, a w Chinach ok 800 mln. To nie zakrawa na dominację, biorąc pod uwagę przewagi jakie niesie wolność i swoboda (unikalność) jednostki vs dyktat (nakaz) państwa!

Patryk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:43

Gdzie ta wolność w demokracji? Na uniwersytetach gdzie liczy się przede wszystkim to by nikogo nie urazić? W instytucjach gdzie najważniejsza jest równa ilość osób różnych płci/ras/orientacji na ważnych stanowiskach? Czy może w świecie, gdzie za wyrażanie własnych poglądów publicznie, zostaje się zniszczonym?

pragmatyk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:12

Jeżeli nadal bedzie trwało ocieplenie klimatu ,a w Afryce temperatury do 80 st ,jak to się dzieje obecnie ,to czeka nas exodus ludnosci i dalsze klopoty imigracyjne .Ile obozów świat może stworzyć i czy będzie to receptą. kryzys za kryzysem ,nie tylko pandemiczny ,jestem pesymistą. Przy wiekszych populacjach proporcjonalnie przetrwa więcej ludnosci odpornej na zagrożenia. Oni będą dyktować warunki dla świata w II połowie XXI wieku.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:43

Skąd takie szalone prognozy? Ocieplenie to 1.3-1.5 stopnia na podwojenie ilości CO2, przy zależności logarytmicznej większość zmian już za nami. Świat może się ogrzać jeszcze o stopień, a w tym przedziale to korzystne dla biosfery. Potem będziemy kontrolować pogodę.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:10

Jak mogą "blokować Chińczykom" jak USA oficjalnie podaje, że 50% publikacji naukowych firm jak Microsoft, Google, Amazon itp. jest dziełem ich chińskich specjalistów? Zabronisz im wyjazdu do Chin? A z pozostałych 50% większość to Hindusi, Koreańczycy, Japończycy... W tych firmach Chińczycy pracują w laboratoriach a Amerykanie w HR, PR i w działach tropiących "homofobię" i "nieuświadomiony mikrorasizm"... Owszem dostrzegłem w USA pierwszy promyczek nadziei: kalifornijskim lewakom, którzy postanowili zlikwidować nauczanie matematyki na poziomie wyższym niż elementarne rachunki "bo jest rasistowska", ich sponsorzy jak Facebook, Amazon, Google itp., przerażeni jaki "poziom" pracowników ich czeka, przypomnieli "skąd im wyrastają nogi" i jak lewactwo w marcu jednogłośnie głosowało za likwidacją matematyki w kalifornijskich szkolnictwie, tak niedawno prawie jednogłośnie (oponenci domagali się "referendum" a przynajmniej "konsultacji społecznych") zagłosowało za uchyleniem swego jenialnego marcowego pomysłu... :D

Autor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:46

Belkot

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:28

Mylisz się tylko zdyscyplinowane społeczeństwo - a takie jest chińskie / nie tylko Japonia, Korea, Tajwan / może rozwijać AI / zresztą jak widać po epidemii to Chińczycy są daleko do przodu / , chaos nigdy nie służył rozwojowi, mówisz demokracja - a jaka - mamy poprawność polityczną. Afrykę to Chińczycy mają dawno w "kieszeni" i nikt ich stamtąd nie wyprze, co może dać Europa lub USA? szczytne hasła - popatrz jaka jest wymiana handlowa z iloma krajami Chińczycy są na pierwszy miejscu jako eksporterzy i importerzy, Indie - nie ta mentalność pracy, nie stanowią zagrożenia dla Chin ani pod względem gospodarczym, ani pod militarnym. AI - działa na podstawie praw matematyki - działa jak mrowisko, wszystko musi być uporządkowane, popatrz jak są zarządzane wielkie miasta w Chinach, Japonii czy Korei

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:47

Nie róbmy sobie jaj. Teoria odnośnie AI jest znana i badana w ogromnej ilości ośrodków na świecie, a obecny przełom to wyłącznie wynik wzrostu mocy obliczeniowej komputerów. Stare pomysły nagle zaczęły działać, po prostu dobra skala dla sieci neuronowych to nie 50 czy 100, ale miliony neuronów i połączeń.

Q7
sobota, 31 lipca 2021, 23:45

A kto właśnie 'kupuje' sobie Afrykę?

dimitris
sobota, 31 lipca 2021, 23:29

@Zarro. Ależ Chiny są już od dawna obecne wewnątrz, w Ameryce. A już Pana zdanie o Afryce jest prosto z księżyca. Równać typowe zachowania Afrykanów do pracowitości i samozaparcia, a przede wszystkim świadomości celów małych i dużych, etapowych i tych dalekosiężnych u Chińczyków... fiu fiu... fantazja na 102! Pochwała demokracji też wydaje się nieco... na wyrost, przynajmniej tej karykatury demokracji, typu obecnego, europejskiego, nie mylić z dawną ateńską. W Atenach KAŻDEGO urzędnika państwowego wyborcy mogli legalnie odwołać, w ciągu maksymalnie tygodnia. Jeśli stracili doń zaufanie. Choć Ateny liczyły 2 mln mieszkańców i demokracja też była tam typu pośredniego, nie bezpośrednia. Głosowali delegaci gmin. Demos, to gmina, nie żaden "lud wyborczy".

QVX
sobota, 31 lipca 2021, 23:20

Problem leży w tym, że umowny Zachód też jest ograniczony/sterowany - coraz bardziej zaciska się ideologia w mediach społecznościowych etc. Z kolei Indie i Afryka to taka carska Rosja - modernizacja dla nich to zasada sławojki z marmuru, czyli miałeś przy domu starą sławojkę i zamiast wybudować kanalizację, budujesz sławojkę z marmuru, z deską z cedru himalajskiego oraz hakiem ze złota, na którym wieszasz arkusze papieru czerpanego.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:21

Akurat Ci Rosjanie jak piszesz z "sławojką" ucywilizowali Warszawę pod koniec XIX w i oczyścili to miasto z kloaki płynącej ulicami często wbrew oporowi cywilizowanych radnych z "europejskiego" miasta . Jak wyglądała cywilizacja w polskich miastach i miasteczkach w latach 30-tych-40 tych XX w. dobrze to opisane jest w pamiętnikach np. żołnierzy niemieckich . Drogi między miastami utrwardzali dopiero Niemcy podczas wojny napędzając okoliczną ludność do pracy przymusowej . Polska była daleko od cywilizacji europejskiej a osoby , które przybywały z krajów ościennych Czech , niemiec , Łotwy czy Estonii do Polski w latach 40-tych XX w. po raz pierwszy np. na Mazowsze mogły zobaczyć skansen w postaci wołów i strzech na chałupach . Zresztą to biedne i zacofane Mazowsze widać jeszcze na kronikach filmowych z końca lat 60-tych. i pocz. lat 70-tych XX wieku . Poziom cywilizacyjny , techniczny i naukowy do Polski po 1918 przywozili z sobą Polacy wykształceni na uczelniach w Rydze , Tartu czy Petersburgu lub na uczelniach niemieckich lub szwajcarskich . O Imperium Rosyjskim i jego zacofaniu śmiesznie jest pisać zważywszy ogrom tamtego kraju - w zapomnianej dziurze tak jak dzisiaj i wtedy cywilizacja jest taka jak wszędzie natomiast miasta to już całkiem inna bajka . Jak wygląda cywilizacja w "opuszczonych" miejscach w USA można się przekonać i dzisiaj .

QVX
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:00

Akurat wodociągi warszawskie robił Brytyjczyk. Poza tym wielkie miasta w Rosji to wysepki nowoczesności na oceanie zacofania, którego nikt nie chciał ruszyć. Jeszcze Aleksander III wslczył o to, żeby społeczeństwa nie kształcić.

a
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:55

Tak ale na zlecenie carskiej administracji, człowieka który miał wizję i wybrał odpowiedniego, żeby to zrobił no i zrobił

pragmatyk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:59

Co ty wychwalasz tych zaborców ze wschodu ,zabory rózniły sie między soba i to jest prawda ,najgorzej w tej konkurencji wypada własnie zabor rosyjski.o ile zabór pruski przyniósl postep cywilizacyjny i techiczny mimo dyskryminacj ipolskości nam tych ziemiach ,włącznie z wprowadzeniem kolei i maszyny parowej w rolnictwie ,to w zaborze rosyjskim Polaków traktowano jako kraj dający siłe robocza i żywnośc dla zacofanej Rosji ,gdyby nie niemieccy inzynierowie ,to Rosjanie nie mieliby własnych kopalni wegla .Zobacz róznicę między wsią pruska w wielkopolsce ,a mazowiecka ,ze slomianym dachem ,to moze cokolwiek zrozumiesz. Nawet Wisły nie potrafili uregulować zeby nie było powodzi. Niemcy okupowane podczas zaborów traktowali jako swoje i przeprowadzali glebokie zmiany ,ze o przekopie Wisły po powodziach w Gdansku nie wspominając. Jak by było lepiej to po co robić rewolucje ,ktora zaczęła się od biedy w Rosji i nieudolności w rządzeniu tamtych elit.

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:54

Najgorzej to zabór austriacki a nie rosyjski

a
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:58

Dzisiaj już tak nie widać różnicy ale jeszcze 30 - 40 lat temu to jadąc pociąg widziało się granice między poszczególnymi zaborami, wjazd z Galicji do Kongresówki a potem do zaboru pruskiego granica była widoczna namacalna. Różnice w sposobie uprawy, budownictwa, zagospodarowania przestrzennego, można było do metra ukreślić granice

ciotka
sobota, 31 lipca 2021, 23:03

Sądzisz ,że Chiny nie rozwijają AI ? Obecnie Afryka jest praktycznie wykupiona przez Chiny , miliardy dolarów są pożyczane , inwestowane w Afryce, dawno dostrzeżono potencjał tego kontynentu jeśli chodzi o surowce i pamiętajcie kto kontroluje dług ten kontroluje państwo. Indie są zajęte swoim odwiecznym rywalem , Pakistanem i nie w głowie im Chiny , może i by chciały ale to nie ta liga. Europa ze swoim starzejącym się społeczeństwem najlepsze czasy ma już za sobą . W Chinach partia wyraziła zgodę na posiadanie 3 dziecka w rodzinie bo zauważono szybki starzejące się społeczeństwo , więc z jakiego powodu ma być 800 mln chińczyków. Chiny już nie potrzebują świata , technologicznie są na bardzo wysokim poziomie , co miały kupić kupiły , co miały ukraść ukradły , teraz to świat potrzebuje Chin.

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:23

Tylko zwróć uwagę, że ten regulowany przyrost ma swoją wadę. Rodzi się więcej chłopców. Już teraz ponoć 2000000 mężczyzn nie znajdzie partnerki, bo ich po prostu nie ma(gdzieś o tym czytałem). Czy czekają nas wyprawy pi kobiety?

Radiostacja
sobota, 31 lipca 2021, 21:09

Ziemianie brzydko się bawicie. Niedługo przybędziemy w naszych statkach kolonizacyjnych wielkości planety i wprowadzimy porządek.

solo777
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:22

Czyli Polski ład:)))

kapusta
sobota, 31 lipca 2021, 22:11

Najlepszym dowodem na istnienie integracji w kosmosie jest fakt, że się z nami nie kontaktują.

Mito
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:24

A skąd o tym wiesz? Może kontaktują się z kilkoma przywódcami na świecie? Donald Trump miał ogłosić istnienie kosmitów, ale oni sami poprosili, aby tego nie robił.

Syriusz
sobota, 31 lipca 2021, 21:07

Cywilizacja na Marsie w ten sposób wyginęła. Za dużo detonacji broni atomowej i atmosfera planety została zniszczona. Przecież atmosfera ziemska gdzie można oddychać to zaledwie cienka warstwa o grubości 8 kilometrów.

kapusta
sobota, 31 lipca 2021, 22:12

Atmosfera na Marsie nie została zniszczona, tylko uleciała w przestrzeń kosmiczną

Syriusz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:25

W wyniku detonacji broni atomowej

Grzegorz
sobota, 31 lipca 2021, 21:02

Chińczycy mają stały dostęp do tajemnic technologicznych USA i bez kosztów budują sobie co tylko chcą.

ciekawy lewak
sobota, 31 lipca 2021, 20:23

Dlaczego, my Polacy nie potrafimy zbudować podwodnych dronów, różnej wielkości, działających w grupach, jak ławice śledzi dorszy lub jak drapieżniki np. orki???!

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:11

Najpierw trzeba zacząć od głosowania na Polaków w czasie nadchodzących wyborów... :D

biały
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:50

wszyscy którzy startują są Polakami , inna sprawa że partie są tworzone za pieniądze korporacji , to korporacje tworzą rdzeń partii który mają w ręku , nawet zwalczające się partie mogą należeć do tej samej korporacji , kłócą się o głupoty ale podstawowe reformy są na polecenie finansjery

Fanlub Daviena i GB
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:14

Wielki Przyjaciel Polski Szewach Weiss na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: "Nie ma Polaków żydowskiego pochodzenia ani Żydów polskiego pochodzenia! Są tylko i wyłącznie Żydzi żydowskiego pochodzenia zamieszkali w Polsce"! Będziesz się spierał z TAKIM autorytetem? I jeszcze przypomnę byłego na szczęście premiera Polin: "Polskość to nienormalność!", "Nie jestem Polakiem tylko Kaszubem!"... :D

wert
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:55

tak tak dzierżyński był polakiem ale na takich NIE głosujemy

solo777
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:24

Bo w Bałtyku tlenu za mało nie będą miały czym oddychać hehehe

XYZ1
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:10

To pytanie jest juz nieaktualne...

niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:18

dlaczego

MKW
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:38

Na razie kopiujemy flondry, kolejny krok to meduzy albo koniki przewalskiego w ławicach w klin.

ciekawy lewak
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:17

mogą być i flądry , i z kształtu i wielkości. wyobrażasz sobie ławice fląder obsiadającą Nord stream, lub bardziej zaczajone pod nim i w odpowiedniej chwili, na odpowiedni sygnał - bummm! I po gazociągu... Albo drony wielkości, hmmm, tak żeby zmieścić kilka rakiet. Podpływające pod port, statek i w na odpowiedni rozkaz prowadzące ostrzał. Po akacji powrót... wiem są torpedy, są już podobne drony (chyba) ale czemu nie polskie?

Levi
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:53

Jak to dobrze że nie wiecie wszystkiego

kapusta
sobota, 31 lipca 2021, 22:17

Bo my wolimy kupować z półki, bez offsetu i transferu technologii oraz bez udziału polskiego przemysłu

TrzcinQ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:47

Tak ma być (wg falszywego sojusznika)

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:26

Mu kupimy, a oni nam pstryk. I oooo nie działa. Ale dlaczego?

Gulden
sobota, 31 lipca 2021, 18:55

No cóż,NIKT de facto nie wie,ile kasy pompują z budzetu kitajce w swoją armię,uzbrojenie.Jak znam życie,to to ma się nijak do tego,co oficjalnie podają.To raz.Po drugie,nie tylko przemysł,ale i chińskie stocznie,mają przeogromny potnecjał,by zbudować,zwodować sobie to,co sobie akurat za słuszne wybrali.Nikogo za bardzo nie wpuszczają do swych stoczni,pracujących na potrzeby wojska,prawda?Ba,na całym świecie,ze szczególnym uwzględnieniem USA,albo kradną,albo kopiują wysoce zaawansowane technologicznie projekty,bądż też najzwyczajnie w świecie kupują coś,co im się podoba,i u siebie próbują skopiować.Co do tego,co oni naprawdę mają,na jakim poziomie technicznym, to się chyba dowiemy, jak się za kogoś na serio wezmą na morzu.Na chwilę obecną,budują flotę która jest w stanie zagrożić czołowym MW świata,jeśli chodzi o potencjalne wejście na ich wody przybrzeżne,bo tam są akurat mocni.A wejścia na jakiś teren to mają opanowane w sposób o wiele prostszy.Otwierają walizkę dolarów,i robią co chcą,choćby w Afryce.

dimitris
sobota, 31 lipca 2021, 23:31

Po pierwsze, Chińczyk nie płaci za pracę niewykonaną. "Analizy", "dialogi" i unieważniane ciągle przetargi, razem po ileś tam lat, jeśli nie naście - to w Chinach nie byłoby do pomyślenia. Zaznaczę, że współpracuję z kilkuset Chińczykami (to stan na dziś, nie suma) i wystawiam im faktury. Zresztą często za polską elektronikę profesjonalną. Krócej: nie teoretyzuję, po prostu to wiem, znam.

Gulden
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:13

-dimitris-Toż właśnie o tym mniej więcej piszę.Kitajce,po prostu stosują najprostsze zasady biznesowe,jakie tylko można sobie wyobrażić,i które DZIAŁAJĄ.No,oprócz tego we krwi mają przedsiębiorczość,i multum środków psychologicznych,czy też inne formy nacisku,presji,na oszukaniu(w czym w sumie niemwidzą nic zdrożnego),by dopiąć swego.Zachód już dawno od zdrowego rozsądku odszedł,i efekty już zaczynają być powoli widoczne,a to dopiero początek degrengolady.Moje zdanie jest takie,że jakby przeznaczali tyle kasy co USA,na zbrojenia,to już dawno byliby przodującym mocarstwem na świecie,nie tylko w kwestii wyposażenia swojej armii,w naprawdę supernowoczesny sprzęt,ale i bardzo znaczącym eksporterem uzbrojenia.Co do meritum Pana wypowiedzi,to tam też mają przetargi,analizy i co bądż.Tylko że tam to się odbywa poniekąd szybciej,sprawniej...i ten,co zawala terminy,dostarcza sprzęt nie taki,jaki był w specyfikacji,ma niestety poważne problemy,i przy następnych zamówieniach jest na końcu kolejki jeśli chodzi o zdobycie jakiegoś kontraktu.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:37

Przypomina mi się szok aktorów z teatru Groteska w Krakowie, gdy występowali w Szanghaju. Szok polegał na tym, że za występ... dostali kasę do ręki. I biedacy błąkali się po organizatorach występu by dostać na to jakieś "kwity" dla księgowej w Polin a Chińczycy nie mogli się nadziwić na wuj im "kwity" jak już dostali gotówkę...

ciotka
sobota, 31 lipca 2021, 18:30

Chiny są potęgą gospodarczą , najsilniejszym ekonomicznie krajem, największym posiadaczem amerykańskich obligacji czytaj długu amerykańskiego. Kto kontroluje dług ten kontroluje państwo , bardzo szybko mogą doprowadzić amerykańską gospodarkę całkowitego zniszczenia ,porównanie do kryzysu z lat 30 XX wieku to by było małe miki. Ale tego nie zrobią bo i po co ? W ciągu dwóch dekad armia chińska będzie hegemonem na morzu , lądzie i powietrzu , już teraz brakuje im tylko lotniskowców z napędem atomowym ale to pytanie kiedy a nie czy. Chiny nie pchają się na świecznik to kwestie kulturowe , powoli stają się najsilniejszym krajem świata i czekają aż cały świat na czele z usa przyjmie to do wiadomości i grzecznie ustawi w kolejce na audiencje. Chiny będą hegemonem i nic na świecie nie wydarzy się bez ich udziału. Teorie o współpracy Rosji i Chin to prawdziwe SF i pobożne życzenia Rosji. Działania Rosji to kupowanie czasu ale niczego nie zmienią , będą wasalem Chin. Rosja to bankrut ,kraj bez przemysłu i gospodarki ,ratują ją doraźnie tylko surowce naturalne, są użytecznym głupcem w grze Chin. Przyszłość świata dzieje się na bliskim wschodzie , widzi to Usa i przygotowuje na oddanie światowego prymatu. To wszystko dzieje się na naszych oczach i nie ma od tego odwrotu.

pragmatyk
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:06

Ze USA widzą ,że tracą hegemonię na rzecz Chin to widział Trump,ale nie miał spójnej polityki co z tym zrobic . Nowy prezydent USA się już tym pogodził i szuka sojuszników w Europie nawet Rosji ,ale chyba juz za pózno .My tylko na tym przegrywamy ,bo nie mamy ani silnej gospodarki ,ani obrony. Nas mozna jak w 1815 przehandlować.

Tunek 78
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:43

Chyba że USA znajdą jakiś pretekst do wojny z kitajcami. Jest to bardzo prawdopodobne. Żeby dalej być na pierwszym miejscu to powinni to zrobić już kilka lat temu. To jest dla nich ostatni dzwonek. Za kilka lat będą przed nimi klękać. Wóz albo przewóz.

SSoviet kryj się
sobota, 31 lipca 2021, 21:38

Jankesi umorzą obligacje i Chinole pójdą z torbami

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:41

Znaczy się USA będzie jak Albania tow. Enwera Hodży? Jak patrzę na USA, gdzie podobno następnym prezydentem ma być tow. Kamala Harris może tak być! Tylko dyskretnie przypominam, że USA obecnie 2/3 towarów sprowadza z zagranicy i jak pokazała "wojna handlowa" Trumpa, nie dlatego, że chce, tylko dlatego, że musi i żadne cła na blokadę importu nie pomogą, jak USA nie ma przemysłu i fachowców, by to samodzielnie wyprodukować. Jak "umorzą" długi to co? Pójdą w ślady tow. Mao i Hodży i w ramach kołchozów zaczną budowę dymarek i wytop stali? :D

Autor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:50

Chińczycy skonfiskuja amerykańskie fabryki w Chinach i USA idzie z torbami

dimitris
sobota, 31 lipca 2021, 23:34

I mówisz, że USA akcje swych firm też umorzą ? I mówisz, że amerykańskie banki i kasy ubezpieczeń, plus dziesiątki milionów ciułaczy drobnych od tego nie splajtują ? Od owego umorzenia US-obligacji ? A wszystko to razem nie wywoła bum! - wielkiego kryzysu ?

ciotka
sobota, 31 lipca 2021, 22:37

Umorzą , a w jaki sposób ? Jeśli USA nie wykupi swoich obligacji to na świecie za tydzień ludzie będą zabijać się ,żeby napić się wody z kałuży.

sobota, 31 lipca 2021, 20:51

Trele morele

Procek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:05

USA do drukuje sobie dolary i Chiny się wytapetuję w kolor zielony. Dług zostanie oddany a Chiny będą z ręką w nocniku.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:28

Chiny zablokują tymi wszystkie giełdy blokując dopływ bogactw i surowców do USA i wszystkich jego sojuszników . To byłaby śmierć polityczna i ekonomiczna USA na arenie międzynarodowej a w obliczu potęgi militarnej Chin nic nie będą mogły zrobić . Przecież nie zablokują swojej waluty a takim krokiem utracą swych popleczników tworzących swe bogactwo na podstawie dolara - wówczas bezwartościowego papieru . Po co komu dolar gdy nie będzie mógł za nie kupić ropy , gazu i innych surowców .

Nickodem
sobota, 31 lipca 2021, 18:22

„poziom chińskiej marynarki wojennej przekracza to, co sobie wyobrażaliśmy”. Czytaj też: Wielkie australijsko-amerykańskie ćwiczenia na Pacyfiku Była to pierwsza tak konkretna i kategoryczna ocena wygłoszona przez przedstawiciela francuskiej admiralicji." Faktycznie konkretna. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić bardziej konkretnego i prezycjnego stwierdzenia. I na podstawie tego jakże wyczerpującego zdania, napisana jest dalsza część artykułu. Jestem zatem spokojny...

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:29

To stwierdzenie tylko postępu technologii wojskowych w Chinach .

Gość
sobota, 31 lipca 2021, 18:08

Moim zdaniem trochę to Francuzi zawdzięczają samym sobie. Polityka w duecie z NRF prowadzona daje jakieś korzyści na polu UE ,ale w polityce światowej nie koniecznie. Niemcy grają swoje razem z Rosją a jak to pasuje Francuzom , to już inna kwestia.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:44

Jak krytykujesz Francuzów, to spójrz na resztę Europy! W przeciwieństwie do reszty Europy Francja ma PRAWDZIWE i SAMODZIELNE siły zbrojne i PRAWDZIWY samowystarczalny przemysł zbrojeniowy! To jedyne poważne militarnie państwo europejskiej! :D

Olender
sobota, 31 lipca 2021, 17:53

Niewątpliwie trzeba się liczyć z tym, że Chiny będą miały coraz nowocześniejsze uzbrojenie i w końcu dojdzie do konfrontacji. Na pewno Chiny nie rozpoczną wojny nie będąc pewnym zwycięstwa i na pewno Rosja będzie chciała przy okazji wykorzystać tą sytuację na Ukrainie lub/i na państwach środkowo-europejskich aż po Odrę i poszerzyć swoją linię brzegową aż po zatokę Botnicką

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:34

Nie pisz głupot. W razie wojny Rosja będzie trzymać większe siły na Dalekim Wschodzie, aby móc wkroczyć do akcji po jednej lub drugiej ze stron.

Janusz
sobota, 31 lipca 2021, 17:44

W końcu po 30 latach złodziejstwa można mieć sprzęt na wzór i podobienstwo (zblizone) do oryginałów.

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:11

A w Polsce ? Po 30 latach wolności i demokracji sami nie jesteśmy w stanie wyprodukować czołgu nie miesiąc o samolocie. Kto tu jest mądrzejszy?

TrzcinQ
sobota, 31 lipca 2021, 19:46

Podobnie jak USA Janusz podobnie jak oni a że wyszli na tym (oboje) na Plus to tym bardzoej szacun bo czemu i nie. My Janusz lubomy tylko się pozbywać bo swoje to be jest i w ogóle to się nic nie opłaca. Tak więc Janusz nie drwij boś cienki jak prawda wg TVN

Ramon
sobota, 31 lipca 2021, 19:39

Powiedziała co wiedziała

Danek
sobota, 31 lipca 2021, 17:34

Duży okręt duży cel wszyscy wycofują się z lotniskowców i dużych jednostek które potrzebują całego zaplecza by nie stać się łatwym celem na morzu dziś nie da się ukryć przed okiem wroga i statek można zniszczyć z drugiego końca świat

JO
sobota, 31 lipca 2021, 19:23

Moim zdaniem w twoim komentarzu są dwie sprzeczności, "Duży okręt duży cel" (co sugeruje że jednostki powinny być jak najmniejsze), "na morzu dziś nie da się się ukryć przed okiem wroga"(co oznacza że jakie by one nie były i tak zostaną wykryte), w takim razie należy budować jednostki wielkościowo adekwatne do możliwości umieszczenia na nich odpowiednio dużej ilości i jakości sensorów i efektorów do samoobrony i ataku, takich jak na przykład fregaty, niszczyciele czy krążowniki.

Tom
sobota, 31 lipca 2021, 19:14

Wszyscy to znaczy kto wycofał się z lotniskowców? Chyba tylko Rosja ( "lotniskowiec" sam się wycofał!;))

Fgu
sobota, 31 lipca 2021, 22:03

Własnie :D

kibic
sobota, 31 lipca 2021, 18:58

Amerykanie nie mogą wycofać się z posiadania lotniskowców, jeżeli chcą mieć znaczenie w Azji. Samoloty USA prosto ze Stanów nie dolecą, bo to tysiące kilometrów. Nawet ich wyspy w zachodzniej części Pacyfiku są zbyt daleko od kontynentalnej części Azji. Chińczycy też będą inwestowali w lotniskowce, bo potrzebują tego do oddziaływania poza swoimi terenami. Mają coraz więcej interesów w zachodniej Azji, w Afryce, w Ameryce Łacińskiej. Lotniskowce to element prowadzenia geopolityki, a Chiny mają tu coraz większe znaczenie. Rosja potrafi grać daleko innymi środkami (np. Libia czy Wenezuela), ale z lotniskowcami mogłaby więcej.

red
sobota, 31 lipca 2021, 18:21

Patrzta ,patrzta każdy to wie !!! A USA tego nie wie i produkują lotniskowce na potęgę ? Może Danek im to uświadomisz .......

istota rzeczy
sobota, 31 lipca 2021, 23:52

Potęga to już się skończyła, teraz to już tylko łabędzi śpiew koniokradów. Brawo Chiny!

Adr
sobota, 31 lipca 2021, 18:19

Kogo masz na myśli ... CHRL czy Francje

Polak jest przekonany, że Słowianami są Żydzi a nie Rosjanie
sobota, 31 lipca 2021, 16:52

Polak nawet nie wie, że Rosjanie to Słowianie

Złota orda
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:36

wszyscy wiedza że Rosjanie to azjaci,żadna tajemnica tylko oczywista oczywistość

inż.
sobota, 31 lipca 2021, 20:19

Chaz-ariowie są

lecz to
sobota, 31 lipca 2021, 19:08

Polka jest przekonana, że poziom zakompleksienia niektórych Rosjan pozwala dobrze rokować rosyjskiej obecności w kosmosie, bez startu ani jednej rakiety.

Polak jest przekonany, że Słowianami są Żydzi a nie Rosjanie
sobota, 31 lipca 2021, 16:50

Powtarzam... Przyszłość świata należy do Wschodu. Zachód to trup w zbroi.

PeterPan
sobota, 31 lipca 2021, 19:24

Polacy są potomkami Sarmatów

Sarmata
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:05

Potwierdzam,ale tylko szlachta.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:45

A Rusini w dużej mierze Scytów i Sarmatów (genetycznie) jak większość Słowian . Słowianie to taka mieszanka genetyczna z dopływem genów Bałtów , Ugrofinów , Germanów oraz genów tureckich . Polska pod tym względem zbytnio się nie różni zważywszy na ludność zamieszkującą wybrzeże Bałtyku jeszcze w X-XV w.

Zxxc
sobota, 31 lipca 2021, 18:01

Od Was Rosjan bardziej na Wschód są Chińczycy. To prawda. Wasza przyszłość należy do Wschodu. Jesteście dla nich Zachodnim trupem w zbroi

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:51

Z potecjałem technicznym i naukowym są i byli jednak na wyższym poziomie niż Polska i to już od ponad trzech stuleci i żadne gadanie tego nie zmieni . Wystarczy spojrzeć na historię czym się zajmowały ośrodki akademickie w Rosji od czasów Piotra I Wielkiego i w czasach Katarzyny II Wielkiej . Wtedy i teraz najważniejsze jest u nas gadanie , gadanie , gadanie i jeszcze raz gadanie ...

Sailor
sobota, 31 lipca 2021, 16:46

Niezależnie jaki jest stan faktyczny chińskiej marynarki to ten raport będzie znakomicie uzasadniał zwiększenie wydatków na obronność nie tylko we Francji. Dodatkowo smaczku dodaje fakt, że zarówno Chiny jak i Rosja prężą propagandowe muskuły co im w dalszej perspektywie nie wyjdzie na zdrowie. Widać zapomnieli klasyka, który mówił "ciszej idziesz dalej zajdziesz".

Aro
sobota, 31 lipca 2021, 22:13

Chińczycy ,, cicho szli" dopuki nie zderzyli się z geopolityką USA.

Amator
sobota, 31 lipca 2021, 21:19

Oni już się chyba cicho najeździli (Chińczycy naturalnie) i już im się nie chce (i nie muszą).

Olender
sobota, 31 lipca 2021, 17:46

Na pewno jest to jedna z opcji, choć ignorowanie poziomu technologicznego Chin raczej nie wyjdzie na dobre

belzebub
sobota, 31 lipca 2021, 16:30

Należałoby podjąć działania analityczne nad ewentualną zmianą polskiej racji stanu. Może dla Polski byłoby korzystniej zawrzeć sojusz strategiczny wojskowy i handlowy z Chinami zamiast trzymać się uparcie sojuszu z USA, które traktują Polskę przedmiotowo ,używając nacisków politycznych jak coś się dzieje nie po myśli interesów amerykańskich. To tylko na pozór jest pomysł szalony. Trzeba wziąć pod uwagę ,że nic na tym świecie nie jest trwałe ,wszystko się zmienia i ulega przekształceniom. USA moim zdaniem przegrają rywalizacje o hegemonię z Chinami. Tylko nie mówcie mi ,że to nie do przyjęcia bo Chiny są autorytarne i niedemokratyczne Dzisiejsza Polska również ,nie jest demokratycznym państwem prawa. Czyli dzisiejszym władzom polskim do Chin jest całkiem niedaleko .A nie wiadomo jak długo te rządy bezprawia jeszcze trwać będą. Tak więc lepiej nie tracić czasu, lepiej być w przyszłym obozie zwycięzców. Tylko pomyślcie chińskie super nowoczesne technologie, chińskie inwestycje i sojusz wojskowy również przeciw Rosji. Chiny Rosji nie kochają ,raczej ich lekceważą ,tylko podstępnie wykorzystują ich w grze dyplomatycznej przeciw USA.

zibi
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:10

To nie jest dobry pomysł. Zagrożona przez Chiny Rosja może zechcieć przejść do obozu zachodniego, za cenę chińskiej Polski naprzykład

niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:17

Jedz do Chin szczególnie do Mandżurii i pogadaj dla nich Rosjanin jest lepszym przyjacielem niż Europejczyk czy Amerykanin

rmarcin555
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:53

@belzebub. Dla Chińczyków będziesz tylko białym podludziem. Rasizm jest tam mocny.

Amator
sobota, 31 lipca 2021, 21:22

Jest tylko jedna luka w tej kalkulacji - po co Chinom taki sojusz? To już lepiej Chinom dogadać się z Niemcami. DLa nas furtka na sojusz (oczywiście taktyczny) z Chinami jest już zamknięta. Trzeba było wcześniej.

laik, zupełny laik
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:38

Chiny i Niemcy ( z Rosją ) to konkurenci do roli przyszłego Hegemona. Sama Rosja nie jest groźna, podobnie same Niemcy. Przy czym Niemcy to także konkurent gospodarczy, eksportowy i technologiczny. W interesie Chin jest niedopuszczenie do połączenia Niemiec z Rosją.

belzebub
sobota, 31 lipca 2021, 23:12

Pewnie,że Chiny chciałyby się dogadać z Niemcami ,ale Niemcy się do tego nie palą. Więc Polska jest tutaj jak znalazł na drodze Nowego Jedwabnego Szlaku. Trzeba poważnie taką koncepcję brać pod uwagę

sobota, 31 lipca 2021, 20:37

Bez sensu. Nie tylko Chiny nie mają żadnego odziaływania na część

JO
sobota, 31 lipca 2021, 19:51

Aż się nie chce tego komentować, według ciebie korzystniej dla Polski będzie związać się z krajem autorytarnym, który robi co chce nie oglądając się na prawo miedzy narodowe, traktuje swoich sprzymierzeńców w zależności od tego czy są przydatni w danej chwili czy nie i czy można z nich coś "wyssać" tak jak miało to miejsce za czasu PRL-u za sprawą "naszego wielkiego przyjaciela" ZSRR, zamiast trzymać dobre stosunki z krajami demokratycznymi które kierują się ogólnie przyjętymi standardami prawa międzynarodowego. Polską racją stanu jest utrzymanie państwa prawa i szerokiego powiązania z zachodnimi państwami demokratycznymi a nie uleganie populistom i szarlatanom głoszącym jak to wspaniale jest w Chinach i Rosji.

belzebub
sobota, 31 lipca 2021, 23:09

Nie przeczytałeś dokładnie mojej opinii. Polska od 7 lat nie jest państwem demokratycznym i podobnie jak Chiny łamie międzynarodowe zobowiązania . Więc dzisiejszej Polsce jest do Chin niedaleko. Za chwilę nasz rząd weżmie się za "repolonizację" mediów i nie będzie nawet opozycyjnej TV czy gazet jak na Węgrzech .Mówisz o demokracji a nie wiesz co to znaczy. Jeśli wyprowadzamy się sami z obozu państw demokratycznych to powinniśmy szukać innych opcji i sojuszy. Alternatywą są tylko Chiny.

JO
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:15

Przeczytałem dokładnie, dlatego jeśli twoim zdaniem, remedium na łamanie prawa przez jedną partię polityczną w Polsce, kreującą się na zbawiciela narodu, jest zmiana ustroju politycznego budowanego od trzydziestu lat i zaciągnięcie się do grona przyjaciół autorytaryzmu, to na mój gust sam masz problem z określeniem definicji demokracji, nie można przez głupotę pewnych grup decyzyjnych, czasowo sprawujących w Polsce władzę, zmieniać geopolitycznych interesów kraju.

sobota, 31 lipca 2021, 19:18

Wolę USA niż Chiny. Bo Chińczycy to oszuści, byle sprzedać podrobiony produkt.!

belzebub
sobota, 31 lipca 2021, 23:22

Chińczycy powoli wychodzą z etapu podróbek. Co już mieli skopiować to skopiowali i twórczo to rozwijają wykorzystując swoje własne osiągnięcia naukowe i technologiczne. Chyba mówią ci coś takie firmy jak Huawei czy Xiaomi lub Tencent.Masz zapóżniony obraz Chin sprzed 20 lat

Takie fakty
sobota, 31 lipca 2021, 18:46

A jak będą Chiny traktowały Polskę ? Patrz Czarnogóra , też w Europie.

pk
sobota, 31 lipca 2021, 18:13

Polska to militarny karzełek. Taka polityka doprowadziła by do zagłady Polski bo niby jak Chiny by miały pomóc Polsce w tej wojnie. Jeśli Polska stanęła by po stronie Chin to USA zgodzą się na kolejny rozbiór Polski pomiędzy Niemcy i Rosję. To oczywista oczywistość. Polska od której i tak nie będzie nic zależało, powinna siedzieć cicho i zarabiać na dostawach.

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:41

My już jesteśmy w strefie niemieckiej. Co najwyżej aneksja a nie podział.

belzebub
sobota, 31 lipca 2021, 23:02

Cóż z tego ,że coraz słabsze USA się zgodzą na rozbiór Polski skoro silne Chiny się nie zgodzą. To polityczna gra. W tej rozgrywce zarówno USA jak i Chiny będą szukały wsparcia innych państw. Rozumujesz stereotypowo ,że droga jest tylko jedna i opcja historyczna też nie podlega żadnemu wyborowi .To błąd.

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:43

Gdzieś kiedyś czytałem, że w 1956 ZSRR nie wjechał do Polski na pełnej k..., Bo niezgodziły się na to Chiny. Ale czy to prawda była?

Autor
środa, 4 sierpnia 2021, 00:13

Tak

DDR
sobota, 31 lipca 2021, 15:59

Teraz tylko sprowokować konflikt Rosji z Chinami i a dwa problemy rozwiążą się same

niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:20

Tylko uważaj żeby ktoś nie sprowokował wojny między Polską a Niemcami

pk
sobota, 31 lipca 2021, 15:49

USA powolutku i po cichutku montują światową koalicję przeciwko Chinom. Rosja w nagrodę odzyska swoją strefę wpływów z czasów ZSRR (likwidacja Ukrainy, Białorusi i jeszcze kilku państw dawnego ZSRR). Tak naprawdę to Rosjanie bardziej boją się Chin niż USA, bo gdyby Chiny wygrały rywalizację z USA to co Chiny zabiorą wtedy Rosji. Pewno z 1/4 Rosji. Polska powinna uczynić wszystko co się da aby do tej wojny wcale nie przystępować i zarabiać na dostawach (żywność, części zamienne, surowce). To dla nas jedyna szansa.

Piotr
sobota, 31 lipca 2021, 20:41

Rosja jest między młotem a kowadłem kogo wybrać

Olender
sobota, 31 lipca 2021, 18:10

Tak masz rację. Też uważam że tak naprawdę dla Rosji największe zagrożenie jest ze strony Chin które już od dawna mają chrapkę na Syberię. Od czasu do czasu po stronie Chin pojawiają się "artykuły" gdzie niby historycznie Syberia to jest kraina Chińska. Sądzę, że USA próbuje taką koalicje zmontować ale wątpię aby udało im się to zrobić. Chiny i Rosja są bardzo ekonomicznie ze sobą powiązane i w najbliższym czasie wątpię aby te powiązanie się poluzowały. W mojej ocenie dojdzie do wojny o "Tajwan" i dopóki nie będzie bombek na całym terytorium Chin oraz USA to będzie wojna lokalna a główne działania będą na morzy i powietrzu. W tym samym momencie Rosja na pewno uderzy na Ukrainę aby powiększyć swój rezerwuar ludnościowy. Rosja ma tylko 140mln ludzików z czego rdzenni Rosjanie to około 100mln więc dodatkowe 50 mln Ukraińców jest bardzo dużym wsparciem przynajmniej jako mięso armatnie. Armia USA ani krajów UE nie pomoże Ukraińców i w efekcie my będziemy bardzo zagrożeni. Dopóki Ukraina nie będzie pod wpływem Rosji dopóty będziemy bezpieczni. Rosja bez Ukrainy nigdy nie była mocarstwem i to jest fakt historyczny

loks
sobota, 31 lipca 2021, 17:01

w momencie kiedy Chiny wygrałyby wojnę z USA, nie byliby w stanie wygrać już wojny z Rosją 1:1, myślę że by się tak wykrwawili na jankesach, że mogłyby na tym już tylko zyskać mniejsze regionalne mocarstwa jak Iran, Turcja, Rosja czy Indie, Brazylia czy Francja. Problem w tym, że i Chiny i USA lubią prowadzić wojnę cudzymi łapami na przedpolach i prędzej poślą sojuszników na rzeź zanim sami przystąpią do pełnospektaklowej wojny. To nie przepychanki z pastuchami na pustyni, to walka ze zjednoczonymi Chinami a nigdy jeszcze nie było zwarcia w historii Świata pomiędzy takimi mocarstwami o takim rozwoju technologicznym.

Sailor
sobota, 31 lipca 2021, 16:58

Normalnie zgłupiałem:)))) Fanek pisze jak Daviena i vice versa. Obłęd :)))

Sailor
sobota, 31 lipca 2021, 16:49

Wszystko racja oprócz tego, że Rosja coś odzyska. Rosja praktycznie się nie liczy, będzie musiała się opowiedzieć po stronie zachodu gdyż inaczej jak trafnie zauważyłeś straci 1/4 terytorium. Nota bene wcześniej zagrabionego.

Majki
sobota, 31 lipca 2021, 16:28

Nic chiny niezabiora rosji poniewaz rosja. Jest potega nuklearna ma 10 razy wiecej glowic niz chiny gdyby chiny probowaly uderzyc na rosje to rosja zdmuchnela by chiny uzywaj bomby atomowej

Bumer
sobota, 31 lipca 2021, 18:17

Wszystko da się wyłączyć .Jeżeli co 24 godziny w Stanach jest nowe dochodzenie w sprawie szpiegostwa Chin to oni robią w Rosji.

Hanys
sobota, 31 lipca 2021, 16:22

Rosja nie będzie w żadnym sojuszu z USA przeciwko Chinom, na Kremlu doskonale wiedzą, że przegranymi sie nie trzyma. Rosjanie uważają że Chiny spowodują upadek USA i lepiej sie wyjdzie na sojuszu z Chinami, a jak USA zostanie pokonane, to spokojnie, Rosja i tak odzyska to co stracił ZSRR.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 17:31

Hanysku, jak USa zostanei pokonane t Chiny wezma sobie z Rosji co zechca niepytając Putin o zdanie.

Hanys
niedziela, 1 sierpnia 2021, 02:27

Te wasze propagandowe bzdury nie uratują USraela, dni tego globalnego terrorysty są już policzone.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:21

Popieram

AntySith
sobota, 31 lipca 2021, 19:56

Putina Chinami Nas Rosją i tak w kółko nakręcać spirale strachu potraficie by tą metodą umacniać swe wpływy. USA to nie lek na całe zło a Rak jatrzący.

H2o
sobota, 31 lipca 2021, 18:23

USA sie nie da pokonac, taka mentalnosc amerykanow jest, pacyfisci. Kazdy od dziecka ma wpajany patriotyzm. Nie trzymam ich strony no ale nie da rady, ani Chiny ani Rosja.

Jabadabadu
sobota, 31 lipca 2021, 15:36

Przychodzi czas reakcji na "wojny opiumowe" i "dyplomację kanonierek" lub "incydent szanghajski" oraz podobne rzeczy. Będzie bolało.

Jagoda
sobota, 31 lipca 2021, 15:25

Amerykańskie okręty wojenne toną, bazy płoną, a F-35 stoją zniszczone na lotniskach – ponoć tak właśnie przedstawia się obraz wojny USA z Chinami lub Rosją według prowadzonych przez think tank RAND gier wojennych. We wszystkich badanych scenariuszach Amerykanie ponoszą wysokie straty i nie są w stanie udzielić pomocy będącym w tarapatach sojusznikom. W razie konfliktu zbrojnego w Azji, na przykład chińskiej inwazji na Tajwan, Stany Zjednoczone miałyby siedemdziesiąt dwie godziny na wyeliminowanie z walki 350 jednostek chińskiej marynarki wojennej i straży wybrzeża. W razie konieczności przyjścia z pomocą zaatakowanym przez Rosję krajom nadbałtyckim musiałyby zaś zniszczyć 2400 sztuk rosyjskiej broni pancernej. Trudno byłoby tego dokonać, jeśli słabo chronione przed atakiem z powietrza amerykańskie brygady zmechanizowane trafiłyby pod zmasowany ogień wrogiej artylerii rakietowej, bezzałogowców i śmigłowców szturmowych. Równie mało szans na przetrwanie miałoby wszystko, co wymaga długich pasów startowych czy dużych składów paliw albo porusza się na powierzchni wody. Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę eksperci, jest podatność amerykańskich sieci komputerowych, łączności satelitarnej oraz systemów ostrzegania i dowodzenia na zakłócanie i cyberataki. Szacują oni, że wobec dużego natężenia działań wrogich hakerów i oddziałów walki elektronicznej działanie tych systemów mogłyby zostać mocno ograniczone, jeśli nie sparaliżowane całkowicie. David Ochmanek, jeden z analityków RAND, i Robert Work, były zastępca sekretarza obrony, twierdzą, że wysokich strat Amerykanów w ewentualnej przyszłej wojnie można jednak uniknąć. Do tego powinna zaś wystarczyć kwota 24 miliardów dolarów rocznie, co stanowi 3,3% proponowanego przez prezydenta Trumpa budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2020. No co amerykańskie wojsko powinno przeznaczyć takie fundusze? Przede wszystkim na zakup broni kierowanych, zarówno ofensywnych, jak i defensywnych. Skoro Stanom Zjednoczonym brakowało ich w starciach z takimi przeciwnikami jak Libia czy Serbia, tym bardziej mogłyby one nie podołać prowadzeniu wojny z wrogami dysponującymi rozbudowaną bazą przemysłową. Na dłuższą metę, zdaniem Ochmanka, warto także inwestować w broń laserową, mikrofalową, działa elektromagnetyczne oraz systemy zakłócające i chroniące przed zakłóceniami. Work dodaje do tego konieczność rozwoju programów z zakresu sztucznej inteligencji, takich jak lojalny skrzydłowy.

tyu
sobota, 31 lipca 2021, 20:46

Ale bzdury. Amerykanie - 11 lotniskowców - każdy jeden o klasę lepszy niż Chińskie czy Rosyjski (liczba pojedyncza celowo). Chińczycy i Rosjanie razem wzięci uwaga 3 lotniskowce. Czyli USA wygrywa z palcem w nosie nawet przy stratach 2 do 1. A będzie pewnie odwrotnie czyli Chińczycy stracą wszystko (Rosjanom Kuzniecow sam zatonie przy próbie odpalenia silnika). Idąc dalej, każdy jeden typ nowoczesnego uzbrojenia takie jak jak stealth, rakiety manewrujące czy drony Amerykanie mieli z reguły jakieś 15 lat (tak PIETNAŚCIE LAT - czyli trzy krotność trwania całej drugiej wojny światowej) przed konkurencją. Kasy im w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych nie brakuje. W elektronice tak samo. Chińczycy "chcą" produkować układy scalone - Amerykanie to robią. Rosjanie też "chcą" - można się domyślić z jakim efektem. Amerykanie sprzedają myśliwce na prawo i lewo - Rosjanie przegrywają kolejne rynki zbytu. Zachód produkuje szczepionki - Rosja na obiecywała i nie nadąża, jak zwykle, za swoją propagandą. Kolejne kraje wycofują się z kontraktów. Jedynie w czy Rosja jest dobra to w wydawaniu milionów rubli na pisanie bzdur takich jak ta na wszystkich forach we wszystkich państwach zachodnich.

Autor
niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:18

1. Amerykańskie lotniskowce w obawie przed DF21 nie zbliża się w rejon konfliktu. 2. Amerykanie nie produkują układów scalonych 90% powstaje w Azji - Chiny Tajwan Korea.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:35

autentycznie sadzisz ze wywiezienie fabryki za granice jest w dzisiejszych czasach problemem?

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:18

Dlaczego Samsung, SMIC, czy TSCM miałby wywozić fabryki ze swojego kraju?

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:34

Jak na razie to Rosja dostarcza szczepionki na cały świat a nie Zachód, sprzedali licencje i w każdym kraju gdzie jest tylko możliwość jest uruchamiana produkcja.

tyu
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:25

Tak bardzo na cały świat dostarcza, że w samej Rosji poziom zaczepień wynosi ledwo 17%. W Polsce która nie produkuje swoich szczepionek ani od Rosji nie sprowadza - 45%. Mówię ci wyszło jak zwykle. Kto się załapał na odsiecz z zachodu ten uratowany a kogo ratuje Rosja ten pożal się Boże nad jego duszą (trochę jak w WW2). Po prostu Rosja tak naobiecywała wszystkim że uratuje cały świat że za własną propagandą nadążyć nie może i nie zdążyła zaszczepić nawet Białorusi czy samej siebie. Obiecali chyba z 5 czy 10 razy więcej niż potrafili wyprodukować. Czyli dzień jak co dzień za wschodnią granicą.

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:00

A zachód co dał - nic, Rosja ile dała to dała ale dali technologie do produkcji. Żadna zachodnia szczepionka nie była rozprowadzana w Rosji.

tyu
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:16

Trzeba było nie obiecywać więcej niż sie jest w stanie dostarczyć to nie było by problemu.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:20

Nie odwracaj kota ogonem. Te kraje same mówią że żałują że zwróciły się do Rosji o pomoc i dały nabrać na rosyjską propagande. Każdy woli wiedzieć na czym stoi niż mieć oczy zamydlone obiecankami Putina.

a
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:16

a może podasz które kraje to mówią? czy prasa zachodnia tak pisze? Rosjanie dostarczali partie szczepionek i dostarczają w pierwszej kolejności aby zaszczepić służbę zdrowia, jak na razie do dostarczyli do ponad siedemdziesięciu państw dawki od kilkuset tysięcy do paru milionów nawet dostarczyli szczepionki do Meksyku.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:01

Ale mowa jest o tym jak bardzo obiecanki odbiegają od realiów w Rosji. Zachód mimo wszysyk

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:36

hehe... no pewnie ze dala. TO idz wez technologie produkcji szczepionki zobaczysz jak Rosja ci "da".

a
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:16

a skąd wiesz że nie dają?

MiśBieluch
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:18

Jakie układy scalone? O czym człowieku piszesz ?

Viktor
sobota, 31 lipca 2021, 15:03

Co sami Francuzi biją rekordy w eksporcie technologii do Chin Halooooo

niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:09

Przecież Chinczycy

Lechu
sobota, 31 lipca 2021, 15:00

To teraz tylko patrzeć jak Chińskie boomery pojawią się na francuzkich wodach.

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
sobota, 31 lipca 2021, 14:32

Chińczycy są genetycznie skonstruowani ,historycznie i kulturowo przestrojeni i zdeterminowani na sukces i to w działaniach społecznych jak i jednostkowych dołączając do tego dyscyplinę społeczną i potężną moc jakim jest ich demografia a co za tym idzie potężne zasoby intelektualne ,ciekawość świata i szeroko pojmowalna moralność czy to w pozyskiwaniu technologii czy uprawianiu polityki w wydaniu geopolitycznym czy lokalnym daje efekt .Chiny tworzą socjologiczny wzorzec funkcjonowania narodów w przyszłości istota jednostki w społeczeństwie zostanie zmarginalizowana do sterowanej prokreacji a działania wybitnych jednostek i ich sukcesy naukowe itp scedowane na sukces narodu a nie na ich indywidualne konta. A co w przypadku kultur białych ludzi czy tzw świata zachodniego ..rozbuchany konsumpcjonizm programy socjalne , absurdy socjologiczne determinujące istotę funkcjonowania podmiotu jakim jest Państwo powodują wolną ale nieuchronną degeneracje narodów i to jest powodem że Chiny są już teraz w jednym szeregu z najlepszymi a jutro (mówię tu o dekadzie max dwóch) to oni będą graczem który będzie miał moc dyktowania warunków ,dlatego kreatorzy tego świata widząc że ich czas się kończy chcą doprowadzić do upadku swoistego biblijnego potopu za pomocą konfliktów zbrojnych , czemu,...bo Ziemia robi się ciasna dla zbyt wielu wodzów i rozbuchanej demograficznie populacji Ziemi

Falcon
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:29

Najlepsza jest ta: "szeroko pojmowalna moralność czy to w pozyskiwaniu technologii", no po prostu przebój sezonu.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:38

przenośnia że każda metoda jest dobra by pozyskać produkt ....a złodziejstwo jest tam pewną stałą ..dlatego chińska moralność jest szeroka nie zna granic

tyu
sobota, 31 lipca 2021, 20:53

Poczytaj o Chinach (albo pooglądaj na Youtube jak jak) bo masz mocno bajkowe wyobrażenie o tym kraju. Oni mają, jak każdy kraj, masę problemów. Demografia choćby i durna polityka jednego dziecka. Nie sprawiedliwość społeczna. Rozwarstwienie. Problemy z wodą. Świetnym przypadkiem "chińskiego geniuszu" jest tak zwany "Tofu-Dreg" czyli budynki wykonane totalnie na odwal się i rozpadające po kilku-kilkunastu latach budynki. Czy też już znane na cały świat miasta duchy i gigantyczna bańka spekulacyjna rynku mieszkaniowego. Ja nie mówie że Chinom źle idzie ale proszę was ludzie zaznajomcie się z tematem bo takie jednostronne wypowiedzi to wieją Ruską propagandą o "zgniłym zachodnie" i "szlachetnym komunizmie". Tajwan jest dużo bardziej do przodu niż Chiny i zresztą ta widoczna dysproporcja to też jeden z powodów dla których Chiny chcą Tajwan wchłonąć. Trochę jak Rosja niechce żeby Ukrainie wyszło bo się rozejdzie że Rosjanie nie są biedni bo "zły zachód" tylko bo Putina klika rozkrada. A tego do ujawnienia tej "tajemnicy poliszynela" żaden car póki żyw nie dopuści.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:54

Miasta-duchy to nie jest problem tylko sposób na tworzenie nowych miast całkowicie od podstaw. Jakby chciano wybudować połowę, potem sprowadzić ludzi i kończyć, toby nie dało się mieszkać: przecież u nas głupi remont kilku drug blokuje miasta. Dlatego buduje się wszystko na raz - od indywidualnych budynków mieszkalnych po infrastrukturę, a potem w ciągu kilku miesięcy wprowadza ludzi. Inaczej się nie da.

Bojkot towarów z chin
sobota, 31 lipca 2021, 14:28

Bojkot towarow z chin natychmiastowo. PR w tym zakresie powinne prowadzic "nieformalne grupy obywateli". Przyniesie to korzysc gospodarkom krajowym. Osłabi żółtych komunistów. Uniknie sie w ten sposób oskarzen chinczykow o wrogie dzialania państwowe.

wyborca Bidena
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:23

Na czym będziesz wtedy komentarze pisał?

sobota, 31 lipca 2021, 19:48

Sam se bojkot rób tylko że ino slipki ci zostaną

Bojkot towarów z chin
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:15

Glupoty piszesz. To jest możliwe.

kibic
sobota, 31 lipca 2021, 19:03

Bojkot towarów z Chin nie jest nawet w pełni możliwy. Nie zamierzam chodzić na golasa dla celów geopolityki czy rezygnować z elektronki z tych samych powodów. Poza tym to nie jest nasza wojna. W naszym interesie jest jak najdłuższe trzymanie się na uboczu konfliktu USA-Chiny. Lawirowanie jest w relacjach prywatnych wredną postawą, ale w polityce to standard.

Autor
środa, 4 sierpnia 2021, 00:23

Trump prezydent największej gospodarki na świecie nałożył cła na chińskie towary i przegrał wojne handlowa z kretesem. Ale zaraz, całą nadzieja w Polsce bo Polska stronk! zrobi bojkot to śiźinpink ucieknie gdzie taki zimują

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:14

Tylko czy nasi politycy o tym wiedzą? I czy nie bedą wysyłać korpusu ekspedycyjnego w ramach zobowiązań sojuszniczych.

Autor
sobota, 31 lipca 2021, 18:31

*Pisane z telefonu wyprodukowanego w chinach

Bojkot towarów z chin
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:14

Telefon z Korei Pld.

TrzcinQ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:49

A niby czemu ten bojkot?

sobota, 31 lipca 2021, 16:46

Zacznij od siebie i wyzuć laptopa i telefon do kosza bo na 99 procent pochodzi z Chin

Falcon
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:30

Od dawna nie kupuje niczego z Chin i jest to do zrealizowania bez problemu, kwestia świadomego wyboru

Bojkot towarów z chin
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:16

Tak. Telefon z Chin. Znaczy sie z Tajwanu....

TrzcinQ
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:50

Nie gadaj! Z tego samego co jest zagrożony inwazja chinska i Amerykanie ich wspieraja min poprzez sankcje na huawei? Serio ty im wierzysz?

Skleroticus
sobota, 31 lipca 2021, 20:51

Jak kupujesz najtańszą tandetę to tak ale jak kupujesz tylko trochę drożej to już jest Wietnam (samsung), Filipiny, Indonezja. Ja kilka lat temu zacząłem pilnować, żeby nie kupować nic chińskiego a odkąd pojawił się chiński wirus (albo raczej rosyjski z chińską dystrybucją) nie kupuję dokładnie nic chińskiego. I bez problemu funkcjonuję.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:00

Xiaomi , Huawei , Lenovo , TCL Technology raczej nie opłaca się zastępować czymś droższym i niekoniecznie lepszym pochodzenia zagranicznego . Gdyby analogiczne towary wychodziły od polskich producentów i polskich fabryka jako Polak i patriota bym je używał . Używanie innych zagranicznych towarów nie ma nic wspólnego z patriotyzmem a kupowanie droższych raczej szkodzi polskiemu społeczeństwu !!!

Skleroticus
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:59

Zabawne tezy. Z chińskiej ambasady? Jak niby ma nam szkodzić kupowanie lepszych i droższych produktów zamiast chińskiej tandety? Oczywiście w pierwszej kolejności polskie, jak się nie da to z kraju przyjaznego, jak dalej się nie da to z kraju dla nas neutralnego. Chiny, bazujące na złodziejstwie i oszustwie do żadnej z tych kategorii nie należą. I jak coś polskiemu społeczeństwu szkodzi, to kupowanie chińskich produktów, powstałych dzięki kradzieży pomysłu,technologii i na dodatek dotowanych przez państwo chińskie, co stanowi wprost nieuczciwą konkurencję dla polskich firm, zatrudniających polskich pracowników.

Tomasz
sobota, 31 lipca 2021, 20:25

Spokojnie, nie kupować nic nowego czego nie da zastąpić wyprodukowanym w Polce, Europie, Tajwanie, Korei PD .

easyrider
sobota, 31 lipca 2021, 14:28

Ooops. Takie odkrycia, że głowa boli. Na szczęście forumowi optymiści dalej nie dostrzegają zagrożenia dla nas samych, będącego konsekwencją ideologicznych zbrodniarzy rozwalających nasze społeczeństwa. Chińskiemu, islamskiemu czy afrykańskiemu zagrożeniu nie przeciwstawimy się póki nie zrobimy radykalnego porządku z tym rakiem, który toczy nasze narody od wewnątrz.

Ech
sobota, 31 lipca 2021, 14:25

Maja 70 korwet do pilnoiwania wod przybrzeznych. Ale maja prawo . To Usa blokowalo niezalny kraj- Kube. Nie Chiny. Dosc tej propagandy.

Falcon
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:32

Niezależny kraj, który że swojeh go terytorium chciał zrobić baze pocisków nuklearnych dla komuchów ze ZSSR.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:13

Podobnie jak rakiety w Turcji . Czym to się różniło ? Tylko stroną prowadzącą propagandę !!!!

Piotr
sobota, 31 lipca 2021, 13:52

Wbijanie zębów w Rosję to się staje nudne, faktem jest że Rosja w pewnym sensie pomogła Chinom w przemyśle zbrojeniowym, ale moim zdaniem zachód pomógł jeszcze bardziej przenosząc tam produkcję i wpuszczając "studentów" na swoje uczelnie, instytuty i firm o wysokich technologiach, to był strzał w kolano, a teraz zdziwienie, rywalizacja już się toczy głownie między ChRL a USA, widowisko trwa w Azji, na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, głównymi sojusznikami w tych rejonach są KoreaPłd.,Australia, Japonia i Indie,nasuwa się pytanie ,czy Francja podołała by na tym obszarze wesprzeć odpowiednio USA, moim zdaniem nie.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:35

Chyba , że Francuzów przekona sentyment do swej byłej kolonii - Wietnamu . W grze geopolitycznej raczej Francji też i Niemcom jak również i Rosji bardziej pasuje stanie na uboczu w tym konflikcie . Bardziej Francji , Niemcom i Rosji jak również Włochom , Holandii czy też Hiszpanii pasuje zaciśnięcie wzajemnego sojuszu politycznego i gospodarczego . Z jednej strony jest chęć dostępu do niezagrożonych dostaw surowców i rynku zbytu dla własnych koncernów przemysłowych z drugiej stronie potrzebni są sojusznicy i dopływ kapitału tworzącego nowe zakłady przemysłowe w Rosji . Te państwa nie mają większych wzajemnych konfliktów a raczej wspólne interesy nie konieczne zbieżne z interesami USA lub Chin . Raczej będą stały na uboczu zabezpieczając swoje interesy wzajemnymi relacjami . Najgorszym rozwiązaniem dla Europy jest głęboki sojusz między Rosją a Chinami lub uzależnienie gospodarcze Rosji od Chin . Tych dwóch ostatnich rozwiązań nie chce również USA i chyba nie do końca rozumieją to nasze władze

tyu
sobota, 31 lipca 2021, 20:55

Jednym ze sztuczek chińczyków było to że uchwalili prawo że ok możesz inwestować ale musisz na każdą obsadzodzoną przez obcokrajowaca mieć identyczną obsadzoną przez chińczyka. W ten sposób każdy dyrektor musiał mieć chinola odpowiednika. A to umożliwiło podłapywanie rozwiązań.

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:22

I jak na tym wyszli? A jak na prywatyzacji wyszli Polacy? Kto tu jest w ciemię bity?

Sarmata
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 02:20

Nawet nie wiesz o czym piszesz. W Chinach każda obca firma musi mieć udziałowca z Chin i to tyle.

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:37

a przede wszystkim naukę, to samo robi Rosja masz firmę ale połowę kadry kierowniczej maja być Rosjanie

Smutne USA
sobota, 31 lipca 2021, 13:21

No to mamy problem, wojny z Chinami już nie wygramy, trzeba będzie zwijać pomału ten zbankrutowany interes zwany USA :(

Falcon
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:36

Nikt nie wygra wojny nuklarnej a w konwencjonalnej to Chiny co najwyżej mogą się poważyć na zajęcie małego Tajwanu i nic poza tym. Wszystko co mają nowoczesnego na uzbrojeniu to ukradzione i skopiowane projekty zachodnie

ACAN
sobota, 31 lipca 2021, 14:56

Jak USA jest zbankrutowane to co powiesz o sowietach

rozczochrany
sobota, 31 lipca 2021, 19:58

Starzy sowieccy partyjniacy na przełomie lat 80 i 90 wyemigrowali wraz z rodzinami z ZSRR do Izraela.

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:00

No popatrz nie wiedziałem ze Putin wyemigrował:))

niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:24

Davien szkoda że ty jeszcze nie wyemigrował jednego komunisty by było mniej

Berg
sobota, 31 lipca 2021, 18:53

Sowietów już dawno nie ma. Długo spałeś.

archipelag Gułag
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:01

a coroczne parady z okazji wygrania wojny ojczyźnianej to kto świętuje? No chyba nie Słowianie bo tych już w Rassiji dawno wymordowano

kmdr
sobota, 31 lipca 2021, 17:36

Ale oni do biedy byli przyzwyczajeni bo tam zawsze była i za cara i za Stalina i za Putina. Jak Dolar przestanie być waluta światowa pójdą na żebry.

No skąd
sobota, 31 lipca 2021, 17:20

Sowietów już dawno niema. Halooo

Falcon
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:33

jak zwał tak zwał dużej różnicy nie ma

Rusoidalna prawda
sobota, 31 lipca 2021, 22:10

Homo sovieticus są wszędzie, ale głównie w Rosji, haloooo

niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:24

I w Polsce

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 13:15

Chiny mają może lepsze okręty nawodne od Rosji, ale są daleko w tyle za Rosją jeżeli chodzi o okręty podwodne. Wynika to po prostu z innych priorytetów flot, flota w Rosji nigdy priorytetem nie była, a w Chinach jest inaczej, ale Pan Dura musiał swoje propagandowe 3 grosze wsadzić.

Autor
środa, 4 sierpnia 2021, 00:26

Daviena wie bo osobiście robił inspekcję na chińskich op.

tenebris
sobota, 31 lipca 2021, 17:20

Serio przestancie sie pod cudze nicki podpinac. To zalosne niezaleznie ktora strona, wielbiaca pastuchow czy ruskich to robi. Serio myslisz, ze ktos da sie na to nabrac? Na wywazona, nie skrajnie rusofobiczna/amerykanofilska i pozbawiona klamstw oraz manipulacji, opinie wychodzaca od Daviena?

biały
sobota, 31 lipca 2021, 17:10

no mi się zdaje że z artykułu wynika na odwrót , że mają bardzo dobre okręty podwodne i udoskonalają nawodne

natfari
sobota, 31 lipca 2021, 13:03

No dobra. Hohseeflotte technicznie tez było lepsze od Royal Navy.. Sprawdzam będzie przy Tajwanie. Po drugiej stronie już kształtuje sie koalicja. Sa w niej tez Francuzi ze względu na swoje terytoria zamorskie. Amerykanie, Japończycy, Australia, kto potencjalnie? Wietnam Indonezja? Malezja? Indie? Kto po stronie Chin? Birma Pakistan Iran,Talibowie.

Pim
sobota, 31 lipca 2021, 15:06

A w czym Hohseeflotte technicznie była lepsza? 1. Kaliber artylerii? Doktynalnie byli o kaliber "za" RN uważając, że szybkostrzelność zredukuje masę pocisków. 2. Napęd? RN zaczęła przechodzenie na ropę, bo miała dostęp do jej złóż. Niemieckie siłownie były bardziej kompaktowe, ale wielomiesięczne rejsy "globalne" nie były priorytetem. 3. Systemy naprowadzania ognia? Też nie było wielkich różnic. Zasięg artylerii i tak przekraczał "przeciętną" widzialność na M.Północnym (potencjalnym miejscu starcia). 4. Konstrukcja? Tu niemieckie okręty solidnością podziału wewnętrznego, systemem opancerzenia przewyższały okręty angielskie. Ale okręty niemieckie nie były projektowane do "globalnego" działania. Załogi w bazie były koszarowane w dużej części. Można było komfort pomieszczeń, przestronność poświęcić na podział wewnętrzny. No i Niemcy nie wpadli na pomysł, że szybkość ochroni ich przed wzrastającą celnością ognia. Nie budowali "krążowników liniowych" tylko "szybkie pancerniki". Tu historia pokazała, że mieli rację.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:40

Raczej systemami celowniczymi i optycznymi byli raczej w prodzie przed RN .

kiv
sobota, 31 lipca 2021, 14:29

KRLD po stronie ChRL. Filipiny po stronie Aliantów

tenebris
sobota, 31 lipca 2021, 17:39

Marzyc to sobie mozesz. Akurat Filipiny sa z Chinami bardzo silnie powiazane ekonomicznie. Wczoraj bodaj czytalem jakis artykul na defence news i odnosnik wewnatrz do innej strony amerykanskiej na temat tego jak moglby wygladac konflikt USA-Chiny. I wlasnie jednym z podstawowych problemow jest to, ze zeby w ogole cos mogli tam jankesi przeciw Chinom zdzialac to musza miec dostep do terytoriow panstw oceanu indyjskiego w tym Filipin ale nie bardzo te panstwa sa chetne do nadstawiania zadkow za jankesow.

a
niedziela, 1 sierpnia 2021, 15:53

cała Azja wschodnia łącznie z Japonią żyje z Chin, tak że tam nikt nie podskoczy, bo będzie miał kryzys u siebie.Australia próbowała i już się z Chinami przeprosiła ale czy Chiny przyjęły przeprosiny? Diaspora chińska w APW jest bardzo duża i silna - Singapur, Indonezja, nawet Australia. Filipiny dostawca "żon" dla chińczyków, ku zadowoleniu obu stron - Filipiny pozbywają się problemu z nadmiarem kobiet, bezrobociem itd, Chińczycy mają żony na które w innym przypadku nie mieliby szans. Nadwyżka osobników męskich ok 100 mln.Tak samo chińskie "biura matrymonialne" szukają żon w Tajlandii, Indonezji, Bangladeszu, Japonia robi podobne, Tajwan też. Mimo różnic kulturalnych jakoś to funkcjonuje.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:02

Na czym polega Filipiński nadmiar kobiet? Bo to że w Tajlandii mogą mieć proporcje zaburzone, to słyszałem :P Ale żeby Filipiny?

TrzcinQ
sobota, 31 lipca 2021, 13:01

Spokojnie panowie. Zaraz Davien i spółka obalą spostrzeżenia generała utwierdzając nas w przekonaniu że ChRL to komunistyczny skansen bez przyszłości bo demografia itp banialuki. No ale ze specem z NSA się nie dyskutuje

Informator880
sobota, 31 lipca 2021, 12:40

Czy zachodnie okręty przewyższają rosyjskie okręty? Wygląda to na to że wszystko opiera się Rosyjskiej obronie.

Polak jest przekonany, że Słowianami są Żydzi
sobota, 31 lipca 2021, 12:23

Przyszłość świata należy do Wschodu. Zachód to trup w zbroi.

Piotr
sobota, 31 lipca 2021, 15:50

Prawie jak dowódca orków z "Władca pierścieni": The World of Men Is Over! Its a time of Orks!

jęczenie onuc to norma
sobota, 31 lipca 2021, 15:29

Tak tak jasne... a jak tam przedmieścia ruski żulu, asfalt i kibel już jest ? :)

Mb
sobota, 31 lipca 2021, 17:20

Nie jestem onuca a jednak myślę podobnie. Zachód to gnijąca gangreniczna rana. Dobrobyt i chore ideologie wypraly im mózgi. Niemcy mogą w bundeswehre wpompować miliardy euro, ale na końcu za spust ciągnie człowiek, oni nie mają kim walczyć. Białoruś, Ukraina to biedne panstwa, ale normalni obywatele tam mieszkają. Ich codziennym problemem może być brak toalety w budynku ale na zachodzie teraz prpblemem jest brak toalety dla LGBTQ... Przyszłość jest w Polsce ktora ma szansę przyciągnąć do siebie ludy wschodu. Zachód jest zdegenerowany.

Rusoidalna prawda
sobota, 31 lipca 2021, 22:18

Dokładnie to samo mówi Putin, już od 20 lat, wygląda na to żeś owocem jego propagandy, brawo

Rain Harper
sobota, 31 lipca 2021, 12:12

Hm, Amerykanie uważają też, że francuska flota podwodna mocno odstaje od czołówki. Chodzi o wykorzystane przestarzałych reaktorow. Więc może dla Francji faktycznie Chiny są groźne?

asf
sobota, 31 lipca 2021, 11:56

A dalej kupujcie chińskie wyroby...

kodai
sobota, 31 lipca 2021, 11:42

Bardzo przypomina to rozwój ZSRR. Też zaciekle goniąc Amerykanów radzieckie okręty podwodne zaczęły w końcu doganiać amerykańskie konstrukcje. Jak skończył ZSRR wiadomo, ChRL czeka ten sam los.

TS
sobota, 31 lipca 2021, 19:32

Chiny czeka raczej znacznie gorszy los. Podobnie jak w przypadku ZSRR ich gospodarka oparta jest na masowej kradzieży zachodnich technologii i ogromnym zniszczeniu środowiska, ale dodatkowo jest gigantycznie zadłużona (oficjalnie 335% PKB, w rzeczywistości znacznie więcej). A mimo to miliard Chińczyków to nędzarze. Za to 20 lat Chiny to będzie kraj starców, więc oprócz miliarda nędzarzy dojdą do utrzymania setki milionów starców.

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:26

Czyli, aby tych długów nie płacić to opłaca się wojować.

ppp
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:54

Akurat rosyjskie okręty podwodne dogoniły to co posiadało USA . Tam byłą wzajemna rywalizacja w parametrach i cichości (szumach) okrętów podwodnych . Gdy amerykanie budowali nowy cichszy typ okrętu podwodnego sowieci w przeciągu kilku lat odpowiadali własnym typem o jeszcze lepszych parametrach co wymuszało na Amerykanach w przeciągu kilku lat modernizację własnych okrętów lub powstaniem nowych konstrukcji aby odzyskać przewagę . Śledząc historię rozwoju budowy i poprawy parametrów okrętów podwodnych widać to wyraźnie w latach 70-tych i 80-tych XX w . Jeżeli USA mieło by znaczącą przewagę nie było by konieczności powstawania nowych lub zmodernizowanych konstrukcji co wiąże się zawsze z ogromnymi kosztami . Konstrukcje chińskie do tej pory nie wymuszały na USA takich reakcji jak konstrukcje rosyjskie z okresu Zimnej Wojny ale wyraźnie to się zaczyna zmieniać .

niedziela, 1 sierpnia 2021, 18:30

ROTFL. W Rosji do dziś nie ma okrętu klasy stareńkiego Seawolfa.

sobota, 31 lipca 2021, 13:40

50 procent PKB Rosji szło na zbrojenia Chin około 12 jest różnica?

Rain Harper
sobota, 31 lipca 2021, 16:00

Ściema. Co najmniej 30%

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:30

Tylko na Zachodzie technika wojskowa przechodziła z czasem do cywila, a na wschodzie nie.

Motyla noga
sobota, 31 lipca 2021, 13:38

A jak Chiny przegonią USA i to USA będzie musiało gonić?

ooo
sobota, 31 lipca 2021, 13:37

Bzdura. Chiny, w odróżnieniu od ZSRR, budują swoją potęgę militarną na solidnych podstawach gospodarczych. To USA są zadłużone u Chińczyków, a nie odwrotnie.

ruski stek bzdur...
sobota, 31 lipca 2021, 15:30

Tylko że w a kto produkuje ? Buahahahaha!

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 13:12

Chiny razem z Rosją wyrzucą USA na śmietnik historii.

lepiej późno, niż wcale
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:34

Davien, cociaż raz prawdę napisałeś

Fanklub
sobota, 31 lipca 2021, 15:27

a Rosja w roli stacji benzynowej haha

Observik
sobota, 31 lipca 2021, 14:36

jeśli czekasz na taki rozwój tej sytuacji ,to za mądrze nie jest. Chiny jako światowy Hegemon to nie będzie globalny policjant w stylu USA. Oj będziesz tęsknił za starym ładem.

Hanys
sobota, 31 lipca 2021, 16:24

USA to nie jest żaden globalny policjant, tylko globalny bandyta, globalny terrorysta i złodziej.

Rusoidalna prawda
sobota, 31 lipca 2021, 22:22

Ruskich jak widać boli i to bardzo że są nikim, takim pariasem wśród narodów świata, hehe

diagnoza
sobota, 31 lipca 2021, 16:13

Powtarzasz się. Macie mało wklejek.

Sarmata
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 02:25

Prawda jest jedna więc musi być powtarzana.

sobota, 31 lipca 2021, 13:10

Nie trafione porównanie

Słoń Trąbalski
sobota, 31 lipca 2021, 13:08

bua ha ha ha raczej to USA upadnie.

Informator880
sobota, 31 lipca 2021, 12:44

Czy zachodnie okręty przewyższają rosyjskie okręty? Wygląda to na to że wszystko opiera się Rosyjskiej obronie.

Informator880
sobota, 31 lipca 2021, 12:40

Czy zachodnie okręty przewyższają rosyjskie okręty? Wygląda to na to że wszystko opiera się Rosyjskiej obronie.

Informator880
sobota, 31 lipca 2021, 12:39

Czy zachodnie okręty przewyższają rosyjskie okręty? Wygląda to na to że wszystko opiera się Rosysjkiej obronie.

Odp.
sobota, 31 lipca 2021, 12:34

Myślę, że jednak USA jest zaraz u progu Łabędzi-ego śpiewu

Prawda
sobota, 31 lipca 2021, 12:33

Hmm nie nie prawda ekonomicznie Chiny trzymają za gardło USA. Chiny jeżeli tylko by chciałby mogą agresywnie zniszczyć USA ekonomicznie. Problem że to by było bezpośrednie wypowiedzenie wojny. Wojny którą nie do końca wiadomo kto dzisiaj wygrałbym.

Xyz
sobota, 31 lipca 2021, 12:13

Zdecydowanie nie. Chiny w przeciwieństwie do ZSRR nie są Koloseum na glinianych nogach, mają stale rosnące nadwyżki handlowe i prężnie rosnąca klasę średnia. Rozwijają nie tylko technologie wojskowa ale i cywilna i do tego wszystkiego nadal są w stanie skokowo zwiększyć wydatki. Stany zaś się zwijaja czy się to komuś podoba czy nie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wyniku otwartej wojny zaś zwlekanie z nią i doprowadzenie do wyścigu raczej w dłuższej perspektywie będzie korzystne dla Chin zupełnie odwrotnie niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu.

Mb
sobota, 31 lipca 2021, 17:22

Zgadzam się, proszę Panu polać!

No skąd
sobota, 31 lipca 2021, 12:06

Skąd takie wnioski? Zadłużenie USA stawia ich raczej na pozycji ZSSR, nie Chiny

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 17:35

I jakos USA na to stac a Rosja dostaje ostrej zadyszki :)

sobota, 31 lipca 2021, 19:49

Stać póki co ale koniec bliski

Ein
sobota, 31 lipca 2021, 11:41

Bardzo ciekawy news, a wypowiedź admirała w ramce niestety mocno złowieszcza (a przy tym celna). Chińczycy nie pakują dziesiątek miliardów dolarów we flotę po to, by się ładnie na paradach prezentować, tylko w ściśle określonym celu - chcą sobie wyszarpać bluewater, zmienić zasady gry. Robią to nie w imię pokojowego współistnienia, a konfrontacyjnie. Przecież do tej pory budowali swoją potęgę gospodarczą w sposób nie zagrażający wprost pokojowi. Teraz jest inaczej.

Legion XXX-ty Ulpia Victrix
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:19

Chińczycy nie działają myśląc standardami szachisty, tylko gry w GO. Onie uzbroją się tak bardzo i zajmą takie pozycje, że i USA i Rosja same stwierdzą, że nie mają czego szukać w konfrontacji z Chinami. Chinom jest nie na rękę konflikt, skoro są hegemonem produkcyjno-eksportowym, czas gra na ich korzyść. To Rosja lub USA liczą na jak najszybszy konflikt Chin z którymś z krajów ( najlepiej z Indiami ), ale Chiny nie chcą konfliktu. Wszyscy gracze są tego doskonale świadomi. Musi się coś zmienić w kierunku handlu, ceł, kosztu transportu, by Chinom przestało się opłacać czekać, aż same zostaną hegemonem.

ooo
sobota, 31 lipca 2021, 13:39

Ciekawe, że to Chińczyków nazywa się tu agresorami, podczas gdy to AMERYKAŃSKA FLOTA pływa po Morzu Południowochińskim, a nie chińska u wybrzeży Kalifornii.

ruski stek bzdur...
sobota, 31 lipca 2021, 15:31

Może Południowochińskie, to nie Chiny, tylko grupa Państw i sojusznicy USA :P

TrzcinQ
sobota, 31 lipca 2021, 19:51

Cały świat to sojusznicy :D Wielu ontym nawet nie wie. Hitler podobną metodą zajął Austrię i Czechosłowację a potem tłumaczył sobie całą resztę. USA nawet nie kryje że chce byc hegemonem świata. Obudz się w końcu!

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:06

No popatrz jakos USA ma wszędzie sojuszników i kraje chca ze Stanami współpracowac a od Rosji każdy ucieka jak do dzumy:)

Autor
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:28

Np. ma sojusznicza Japonię którym złościła dwie bomby atomowe ;)

Troll z Wuhan
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 10:22

Panie kolego, my tutaj o Chinach dyskutujemy

TrzcinQ
sobota, 31 lipca 2021, 13:10

Czemu jest inaczej?

Ein
sobota, 31 lipca 2021, 18:27

Z metod pokojowych, łagodnej perswazji przechodzą do twardej konfrontacji. Cel - detronizacja Stanów i ułożenie świata NA SWOJĄ MODŁĘ. Nie chodzi tutaj o wypracowanie jakiegoś konsensusu, a chiński, agresywny imperializm. Państwo Środka - chińska doktryna zakłada, że świat musi pogodzić się z nastaniem nowego porządku, w którym to oni - Chińczycy - będą rozdawać karty. Co więcej, wcześniej chińska strategia opierała się na długotrwałym i właśnie pokojowym przejściu ze świata jednobiegunowego (Stany) na dwubiegunowy. Teraz wyraźnie widać, że chodzi tutaj o konfrontacje z Zachodem i zdominowanie globu, detronizację USA i przejęcie przez Chiny wiodącej roli na świecie. XXI wiek ma być wiekiem Chin, nowej super potęgi, jedynej super potęgi.

laik, zupełny laik
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:30

Albo Europa podda się Chinom, albo zostanie wyeliminowana, ponieważ jest sojusznikiem USA. Dlatego Niemcy tak kluczą, nie dając oparcia USA i mamiąc Chiny dostępem do bogatego rynku.

Cytat dnia
sobota, 31 lipca 2021, 11:32

Cyt. "Wycofanie się ze współpracy z Rosją w tej dziedzinie okazało się dla Chin zbawienne. Kopiując, kupując lub wprost „kradnąc” zachodnie wzory systemów uzbrojenia, nagle chińscy inżynierowie zaczęli budować nawodne okręty przewyższające możliwościami rosyjskie jednostki pływające"

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 13:10

Ale ten tekst napisał tylko pan Dura - naczelny rusofobiczny propagandysta d24 :)

Ruski gienierał fankluba
sobota, 31 lipca 2021, 22:37

Taki z niego propagandysta jak z rustrolla słoń trojański, paniał? Czy poprawić? Jasno wykazał, że dzięki naszym NSM w tej części Bałtyku wasz bałtijskij fłot jest NICZYM. I macie problem, Artiom:)))

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 17:36

Jak widąc moja kiepska kopia dostała ostrej histerii jak ja prawda w tyłek kopneła:)

Sailor
sobota, 31 lipca 2021, 16:53

Chińska czy rosyjska podróbka Daviena?

Sarmata
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 02:30

To podrabiają już Ukraińców?

Rodzinę poinformuj
sobota, 31 lipca 2021, 12:59

Sobie na ścianie go wypisz .

Czemu
sobota, 31 lipca 2021, 12:14

I czemu cytat dnia?

Funklub Daviena i GB
sobota, 31 lipca 2021, 11:30

To, ze Chiny technologicznie zdystansowały już Rosje, to nie jest żadna tajemnica. Jak Chiny powiedzą sprawdzam, to Moskwa bedzie miała duży problem. Propagandą wojnę wygrać bardzo ciężko, a tym właśnie jest ich nowe uzbrojenie (patrz Cirkony, T-14 czy Su-35), w rzeczywistości to nic szczególnego. Ewentualny konflikt będzie dla Rosji zgubą. Chiny są potężniejszym państwem, z rozwijającą się na wielu kierunkach gospodarka i bogacącym się społeczeństwa. Mają ponadto silnego ducha mentalnego.

polak
sobota, 31 lipca 2021, 15:39

Rosja nie szuka konfrontacji z Chinami, a elity rosyjskie już stawiają na zwycięstwo ChRL z USA. W Chinach upatrują kogoś kto wesprze rozwój Rosji. Tam jest plan obszaru gospodarczego Euroazji a nie wojny

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:38

Myślę, że Rosja postawi na właściwego zywcięscę., A nie na Chiny czy USA.

fog
sobota, 31 lipca 2021, 14:08

...plus mają niezałatwione sprawy terytorialne za swoim północnym sąsiadem...

kj1981
sobota, 31 lipca 2021, 13:20

Sprzętowo to tak, masz rację. Rosja ma jednak jeden bardzo duży atut, którego Chińczycy nie mają - mnóstwo dobrze wyszkolonych i doświadczonych bojowo żołnierzy. A Chiny? Ostatnio gnębili chyba tylko Tybetańczyków i Ujgurów, a to nie to samo co realne działania wojenne.

Gniewko
niedziela, 1 sierpnia 2021, 20:39

Fakt. W 1980 najechali Wietnam i niie najlepiej im poszło.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 13:09

Funku, jak Chiny powiedzą sprawdzam, to USA zostanie wykopane z Pacyfiku, a Rosja jeszcze im pomoże :)

Mickey93
sobota, 31 lipca 2021, 17:27

Rosjanie 2 raz nie popełnią błędu z 39

TrzcinQ
sobota, 31 lipca 2021, 13:07

Rosja vs ChRL nie nastąpi bo ich wspólny przeciwnik to USA! Koniec Jinpiga oznaczać będzie koniec Putina i ci panowie o tym wiedzą. Podejrzewam że rożne ruchy polityczne mogą nastąpić ale podobnie jak wcześniej zachód zostanie wyprowadzony w pole. Dzieki ci Ameryko za zniesienie sankcji przeciw budowie NS2 (ciekaw jestem co Józio zyskał na tym a co Polska straciła) i za pewne niebawem odezwą się ponownie ws 447 (a o czym Davien tak słodko milczy) Obecnie nawet Andrzeja naszego Józek nie zaprosił z wizytą (no bo co by przedstawiciele narodu wybranego na to powiedziali) Nasi aktywiści już do czerwonej Harris piszą donosu na Polskę. Brawo Wy Moi Rodacy co daliście się wy...mać yankeskim obłudnikom

mickey93
sobota, 31 lipca 2021, 17:29

Spłata 447 nie są przypadkiem f35 i abramsy? :P

TrzcinQ
sobota, 31 lipca 2021, 19:54

Być może tak ale ostatnie żądania z Izraela (Moraś odrzucił) i list z USA do Dudy raczej temu przeczą. Sprawa 447 wybuchnie a spr wojsk USA do Polski i zakupy u nich nam nie pomogą. Sankcje, groźby i naciski polityczno gospodarcze oto ich broń za pewne w przyszłości

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:08

No jak widac kiepski los czeka twoja Rosję:))

Ech ta dzika Montana
sobota, 31 lipca 2021, 12:39

Ale was ta Rosja boi i trzęsiecie przed nią gaciami zaklinając rzeczywistość w sposób wręcz groteskowy. A do tego prostackie podszywanie się pod kogoś innego. Paranoja w czystej postaci.

Rusoidalna prawda
sobota, 31 lipca 2021, 22:47

Ruska paranoja to nie paranoja, to mentalitiet, ruskich nikt się nie boi, to ruscy się boją, wszystkiego i wszystkich wokoło. Taki stan ruskiej świadomości.

Polityka
sobota, 31 lipca 2021, 12:28

Toć to Putin juz sprzedał pół rosji chińczykom ze strachu

Autor
sobota, 31 lipca 2021, 11:28

Nie słyszałem o chińskich okrętach pływających wokół Francji . Po co się tam żabojady pchają?

tut
sobota, 31 lipca 2021, 14:19

Przeczytaj artykuł to się dowiesz.

fog
sobota, 31 lipca 2021, 14:10

...prawdopodobnie coś pływało przy biskajach i żabojady podejrzewając skośnookich wybralli sie do nich na wycieczkę...

As
sobota, 31 lipca 2021, 13:14

Bo Afryka.

Oto prawda
sobota, 31 lipca 2021, 13:08

Bo myślą że coś jeszcze znaczą lub/i kasa tam jest a z tej nie rezygnują

Gts
sobota, 31 lipca 2021, 12:25

Moze dlatego, ze Morze Poludniowo chinskie nalezy do innych krajow, ktore prosza kraje zachodu o obecnosc i pomoc gospodarcza vzy militarna przeciwko agresywnej polityce Chin. Maja do tego prawo, a Chiny nie maja prawa do wod, ktore nazywaja swoimi, co juz dawno zostalo przez ONZ i inne organizacje potwierdzone.

GEOGRAFIA
sobota, 31 lipca 2021, 12:09

Bo nie wiesz że polinezja francuska jest francuska to Unia Euroejska za Australią na oceanie spokojnym.

Autor
sobota, 31 lipca 2021, 11:26

Zaraz przyjdzie Davien i zdementuje informacje francuskiej marynarki wojennej hehe A tak na marginesie generalnie wyobrażenie o Chinach szczególnie w Polsce jest spóźnione o 20-30 lat.

Wicher
sobota, 31 lipca 2021, 11:23

Zwykle jak na zachdzie pojawia się opinia, że Chiny osiągną coś za 10 lat. To okazuje się, że zajmie to 3 lata.

Oto prawda
sobota, 31 lipca 2021, 13:09

E tam Davien ci wyjaśni że jest inaczej zresztą i tak marzy mu się spopielenie opornych

No cóż
sobota, 31 lipca 2021, 11:11

Następny drobny kamyczek do idei, że wystarczy przestać współpracować z Rosją by coś osiągnąć. Chyba że się chce mieć najlepszy propagandowo sprzęt.

sobota, 31 lipca 2021, 13:09

Trzeba brać co jest dobre a odrzucać co słabe. Polityka

Tweets Defence24