MSZ wzywa do zaprzestania walk w Donbasie

19 lutego 2020, 13:55
729x308
Fot. MSZ
Reklama

MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie w ciągu ostatnich tygodni, czego ostatnim przejawem jest wtorkowa, intensywna wymiana ognia w obwodzie ługańskim — czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ. Resort wezwał Rosję do zaprzestania agresji na Ukrainie.

Resort polskiej dyplomacji wezwał również stronę rosyjską do zaprzestania agresji przeciw Ukrainie.

MSZ RP niezmiennie wzywa Rosję do zaprzestania agresji przeciw Ukrainie, w tym wycofania kontrolowanych przez nią formacji zbrojnych z okupowanej części Donbasu i do bezwarunkowego wdrożenia Porozumień Mińskich

Komunikat MSZ RP

Prorosyjscy separatyści zaatakowali pozycje ukraińskich sił zbrojnych w obwodzie ługańskim ok. godz. 5 rano (4 w Polsce) we wtorek. Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy zaznaczył, że bojownicy prowadzili ostrzał, wykorzystując uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie: moździerze kalibru 120 mm, granatniki i wielkokalibrowe karabiny maszynowe.

MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie w ciągu ostatnich tygodni, czego ostatnim przejawem jest dzisiejsza, intensywna wymiana ognia w obwodzie ługańskim. Ataki ze strony wspieranych przez Rosję nielegalnych formacji zbrojnych następują w okresie, gdy dzięki wysiłkom w ramach formatu normandzkiego (N4) oraz konstruktywnej postawie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, proces uregulowania konfliktu nabrał nowej dynamiki

Komunikat MSZ RP 

Walki trwały w pobliżu miejscowości: Nowotoszkowske, Orichowe, Krymske i Chutor Wilnyj. Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych poinformował we wtorek, że zginął jeden ukraiński żołnierz, czterech zostało rannych, a atak separatystów odparto. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że wtorkowy atak to "próba zerwania procesu pokojowego".

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe — doniecką i ługańską. W rezultacie walk zginęło dotychczas ponad 13 tys. osób.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Adam S
piątek, 21 lutego 2020, 10:52

Bardzo dobry komunikat. Wprawdzie i my i Rosjanie wiedzą, że takie oświadczenia nie mają żadnej mocy, ale za to jest to jasne stanowisko i sygnał, że nie ulegamy rosyjskiej propagandzie. Jak najbardziej jest to konkretny fakt w wojnie informacyjnej, która jest istotną częścią tego konfliktu.

dropik
czwartek, 20 lutego 2020, 10:41

chcę lecieć do Smolenska na 10 rocznicę a jednocześnie wygadaują niestworzone rzeczy na temat Rosji. Niestworzone choć prawdziwe - tyle ,że Rosja im tego nie daruje i będą jeszcze skomleć , żeby ich wpuścić

Fanklub Daviena
piątek, 21 lutego 2020, 09:27

Które "prawdziwe" na temat Rosji? Te o sztucznej mgle i helu w Smoleńsku? A może o tym jak Putin mordował dzieci w Biesłanie? Albo wysadzał kamienice w Moskwie? Albo jak pomaga ISIS w Syrii? I że to nie oni wyzwolili Auschwitz? I że Putin nakradł 80 mld USD? :)

RUDY
środa, 19 lutego 2020, 20:05

Poziom polskiej dyplomacji w całej okazałości. Bardzo śmieszne))

Whit
środa, 19 lutego 2020, 21:11

No ale co z nim?

tut
środa, 19 lutego 2020, 18:11

Ani Ukraińcy nas tam nie chcą ani Rosjanie. Więc po co się tam pchamy? Lepiej pomóc Łukaszence, tak właśnie jemu. Tu możemy zrobić interes i wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

rozczochrany
środa, 19 lutego 2020, 18:04

Lepiej by Polski MSZ zajął się obroną interesów Polski i polskimi sprawami np. na Ukrainie, Białorusi czy Litwie. Tematem handlu ze wschodem i polskiej mniejszości narodowej oraz jej praw. Jak polski MSZ może do czegokolwiek wzywać stronę rosyjską skoro nie ma żadnych relacji z Rosją. Nie ma kontaktów między politykami Polski i Rosji ani relacji gospodarczych czy rozmów na jakiekolwiek tematy. polska polityka zagraniczna leży i kwiczy. Na co liczą polscy politycy? Nikt nie będzie jej prowadził za nas?

Whit
środa, 19 lutego 2020, 21:04

Zgadzam się że polityka wschodnia leży, ale ten komunikat wydany przez MSZ oceniałbym pozytywnie. Ukraina nas nie lubi, mówiąc kolokwialnie, wiec chyba rozsądnym jest kierowanie do Rosji przekazu stonowanego, niezbyt zaczepnego. Ukraińcy jeśli kiedyś znów będą ufać Polakom to sami przyjdą po pomoc a mu znów będziemy mieli szanse uprawiać politykę. Póki co Ukraińcy chodzą do Niemców i Francuzów po pomoc, a Ci ostatni de facto chcą już znieść blokady z Rosji bo to się im już nie opłaca. I taka to nasza beznadziejna sytuacja...

argument siły
środa, 19 lutego 2020, 17:27

Póki im nie spadnie jakiś samolot to Rosja nie zrozumie cywilizowanego świata.

Ustawiator
środa, 19 lutego 2020, 15:36

Nowogrodzka wzywa do zaprzestania nonsensu msz Dlaczego? A co mówił prezes ministrowi?

kress
środa, 19 lutego 2020, 15:21

A mze by tak MSZ uczciło pamięc pomordowanych Polaków na ukrainie. W lutym 1943 r. rozpoczeły się bestialskie mordy Polaków przez ukrainców. Może by tak zapalic znicze i połozyc wieniec od Narodu Polskiego dla pomordowanych rodaków, a nie wypisywac idiotyzmy odnośnie Donbasu.

szto Wania
czwartek, 20 lutego 2020, 09:25

A może uczczą pamieć pomordowanych przez sowietów?

sża
czwartek, 20 lutego 2020, 12:14

Kiedy przeprosicie za Wołyń?

Mieczysław
piątek, 21 lutego 2020, 10:59

Nie sądzę, żebyśmy specjalnie musieli przepraszać za Wołyń; bardziej powinni zrobić to Ukraińcy. Ale jeśli bardzo chcesz, chcesz, to proszę: "przepraszamy, że zajęliśmy ukraiński Wołyń i włączyliśmy go do polskiego państwa. Przepraszamy za złe traktowanie i polskie represje wobec ukraińskiej ludności w okresie międzywojennym - co stało się przyczyną krwawego konfliktu w latach 40-tych." Zadowolony?

BUBA
środa, 19 lutego 2020, 17:18

Jezeli nasi na gorze o nas i naszych matkach ojcach niemowiac juz o dzieciach zapomnieli......

Fanklub Daviena
środa, 19 lutego 2020, 15:13

Kosowscy separatyści MSZ nie przeszkadzali. Kurdyjscy tak samo. A i w sprawie mordowania Paletyńczyków przez Izrael MSZ milczy.

Adam S.
czwartek, 20 lutego 2020, 17:49

Separatyści to są w Katalonii. Chodzą z flagami i jak się wkurzą to potrafią rzucić jajkami i koszem na śmieci. W Donbasie są rosyjscy terroryści, którzy zaczęli "rozmowę" od strzelania do ukraińskiej policji i wojska. Zabili już 13 tysięcy ludzi.

No
czwartek, 20 lutego 2020, 07:47

Co prawda, to prawda. 0

Tweets Defence24