Modernizacja Leoparda 2A4 po grecku [KOMENTARZ]

20 lipca 2021, 13:46
ide-defea-leo
Fot. INTRACOM Defense
Reklama

Jak poinformowała grecka spółka INTRACOM Defense, w trakcie wystawy obronnej DEFEA (Defence Exhibition Athens) zaprezentowany został przygotowany na zlecenie greckiego resortu obrony demonstrator technologii modernizacji czołgu podstawowego Leopard 2A4 dla greckiej armii.

Pierwszym elementem wspomnianej modernizacji jest Hybrydowy System Energetyczny GenAirCon będący autorskim rozwiązaniem opracowanym przez INTRACOM Defense. Głównym zadaniem tego urządzenia jest zarządzanie rezerwami energii czołgu w trakcie bieżącej eksploatacji w celu utrzymania sprawności wszystkich podzespołów zarówno w ruchu jak i bezruchu bez zużycia zapasów paliwa. W skład tego systemu wchodzą zintegrowane ze sobą: hybrydowa pomocnicza jednostka napędowa (APU), zaawansowany system magazynowania energii oraz system kontroli klimatyzacji pojazdu.

GenAirCon został już zintegrowany z niewielką partią armatohaubic samobieżnych M109 używanych przez greckie wojska lądowe od 2017 roku. Dodatkowo w lutym 2020 roku INTRACOM Defense zawarło porozumienie z niemieckim koncernem Krauss-Maffei Wegmann, które dotyczyło współpracy przy wdrażaniu tego systemu dla różnych wersji Leopardów 2. Tym samym spółka podjęła oficjalną współpracę z głównym producentem tych czołgów, co ma kluczowe znaczenie przy planowanej modernizacji greckich Leopardów 2A4. Integracja GenAirCon z tymi czołgami ma pozwolić na zwiększenie ich wydajności energetycznej, przeżywalności (dzięki zdolności True Silent Watch wykorzystującej system APU) oraz znaczących oszczędności kosztów eksploatacji w całym cyklu życia.

Drugim elementem jest kolejne autorskie rozwiązanie tej spółki czyli system łączności wewnętrznej WiSPR Evoulution. Ma on zapewniać kompletną infrastrukturę CIS (Communication and Information System) ze zintegrowanymi funkcjami C4I oraz charakteryzować się znaczącą wydajnością i wysokimi możliwościami dostosowania do wymagań użytkownika. Pozwala on także na integracje systemu DRIVE niemieckiego koncernu Rheinmetall, który znajduje się już na wyposażeniu nowych i bardziej zaawansowanych greckich czołgów podstawowych Leopard 2A6 HEL. 

Trzecim dobrze widocznym elementem był prototyp wielospektralnego systemu kamuflażu w postaci siatek maskujących opracowanych przez grecką spółkę Valpak. Głównym celem przyświecającym twórcom tego systemu było maksymalne zwiększenie zdolności do ograniczenia śladu termicznego emitowanego przez czołg zarówno w trakcie ruchu jak i w postoju. Zastosowanie tego typu maskowania pozwala na znaczące zwiększenie przeżywalności wozu na polu walki dzięki zmniejszeniu szans na jego wykrycie z wykorzystaniem termowizorów przez nieprzyjaciela.

Na początku roku grecki resort obrony ujawnił planowany zakres modernizacji tych czołgów, który oprócz wyżej wymienionych elementów ma dotyczyć także kilku, dodatkowych modyfikacji istniejących systemów. Wśród nich wymienia się instalację nowoczesnej kamery termowizyjnej, a także ograniczoną modyfikację napędu głównego (w celu ujednolicenia z Leopard 2A6 HEL) oraz uzbrojenia głównego (wymiana oporopowrotnika). W wyniku wprowadzonych zmian czołg będzie dostosowany do wykorzystania najnowszej generacji amunicji takiej jak pocisków podkalibrowych typu DM-63 i DM-63A1. Partia tego typu pocisków, jak również wielozadaniowych kumulacyjnych DM-12A2, została zakupiona przez Grecję w 2014 roku, tamta umowa obejmowała też modyfikację systemu kierowania ogniem Leopardów 2A4 dostosowującą je do prowadzenia ognia nową amunicją.

Obecnie na uzbrojeniu greckich wojsk lądowych znajduje się 183 egzemplarzy czołgów Leopard 2A4 pozyskanych z nadwyżek Bundeswehry, które wraz 170 egzemplarzami Leopardów 2A6 HEL wyprodukowanymi w ramach współpracy przemysłowej stanowią najnowsze uzbrojenie greckich czołgistów. Potencjał ten uzupełnia 500 Leopardów 1A4/A5 oraz 390 M48A5 MOLF. W wyniku wspomnianej, planowanej modernizacji starsze Leopardy 2A4 otrzymają zaawansowany system łączności oraz kamery termowizyjne, niż te stosowane w nowszej wersji. W związku z tym prawdopodobnym i logicznym krokiem byłoby wprowadzenie analogicznych zmian na nowszej wersji tych czołgów w celu zwiększenia ich kompatybilności. Już wkrótce wspomniany prototyp zmodernizowanego Leoparda 2A4 ma przejść próby armijne w celu oceny wykonanych modyfikacji.

Sam program jest przykładem przeprowadzenia budżetowej i ograniczonej modyfikacji w celu maksymalnego poprawienia zdolności bojowej i właściwości użytkowych Leoparda 2A4. Główny nacisk położono na zwiększenie efektywności siły ognia w nocy, m.in. dzięki instalacji nowej termowizji oraz przystosowaniu do nowej amunicji. Dodatkowo znacząco poprawiono kwestie zasilania oraz komunikacji co wpływa na zwiększenie zdolności bojowej całego czołgu, ale i pozwala na poprawę warunków jego eksploatacji. Co ciekawe nie zdecydowano się przy tym na poprawę odporności balistycznej, co jednak może być przy osiągnięte w zakresie samej przeżywalności, dzięki opcjonalnemu zastosowaniu kamuflażu multispektralnego. Z kolei zmiany w zakresie napędu mają pozwolić tylko na ujednolicenie z nowszą wersją tych czołgów eksploatowanych w greckiej armii oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
skryba
czwartek, 22 lipca 2021, 19:52

Grecy mają szczęście,że ich MON nie jest Blaszak.Robią to co my powinniśmy, ale politycy jak zawsze wiedzą lepiej a generalicja nie potrafi się oprzeć tym nonsensom. Stąd u nas Abramsy, czyli trzeci typ czołgu.Teraz zakupmy Chalenlengera, potem Leclerca a na koniec Armatę 14. Będziemy mieli piekny komplet (bez Chińczyka).

Davien
poniedziałek, 26 lipca 2021, 12:26

Grecy: Leo2A4, Leo2A6HEL, Leo1, M-48/60, cos jeszcze do dodania?

Marzi
środa, 21 lipca 2021, 15:27

"ujednolicenie... czołgów i obniżenie kosztów eksploatacji" Hahaha co za bezsensowne europejskie myślenie. MY tutaj wyrażamy nową, jedyną i właściwą myśl modernizacyjną. Różne typy czołgów, różne typy kluczy, 2x większe zużycie paliwa i jeden silnik na dwa czołgi! HIP HIP polski rząd, HIP HIP nadpremierzy i nadministrowie! A tak serio to tego co się dzieje nie da się powoli trawić. Gangrena.

prawdziwy fan itd.,itd.
piątek, 23 lipca 2021, 11:53

W każdej szanującej się hurtowni z narzędziami zamówi się (w Polsce()klucze calowe i to do pneumatyków.Armata byłaby rozsądna propozycją bo u Rolników są jeszcze DT, są ZiŁy do odśnieżania z dmuchawami na silniku do t55, są wreszcie spycharki na zwalowiskach na kopalniach ,elektrowniach, tam też są wasze silniki,więc dostęp do części zapewniony.Jednym słowem zuch z was!

Mision
czwartek, 22 lipca 2021, 12:05

Brawo 100% prawdy

Ciekawy
czwartek, 22 lipca 2021, 13:49

Tylko, że to taka prawda "inaczej".

oli
środa, 21 lipca 2021, 10:30

Mała Grecja i 700 leopardów - współpraca techniczna i produkcja na miejscu. My zaś cofamy się myśląc o Abramsach. To zdolność do produkcji pozwala oddziaływać np. poprzez udzielenie wsparcia np. Ukrainie. Nie mając produkcji stajemy się jedynie konsumentem uzależnionym od dostaw części i remontów wykonywanych poza krajem. Biorąc pod uwagę odejście USA od Abramsów za 15 - 20 lat będziemy jeszcze je spłacać mimo, że większość będzie niesprawna. Bumar i spółki związane z produkcją t-72 upadną. Może to jest cel ale za 23 miliardy spokojnie można pozyskać licencje i zbudować niezły przemysł i kompetencje. Mam wrażenie, że nasza zbrojeniówka i przemysł ciężki w ogóle gwałtownie tracą zdolności i kompetencje. Wystarczy popatrzyć na stocznie czy fabryki silników - praktycznie nawet nie potrafimy odtworzyć posiadanych zdolności nie mówiąc o budowaniu nowych. czemu nie kupimy licencji na silniki MTU? Dlaczego nie powstają u nas silniki do Rosomaków i Jelczy - przynajmniej te podstawowe? Praktycznie zakup licencji czy przynajmniej budowa montowni i produkcja kluczowych części to podstawa przy zakupie większych ilości sprzętu zbrojeniowego. Z nieznanych powodów nie dotyczy to Polski.

LMed
niedziela, 25 lipca 2021, 16:56

Jedyny powód to brak pojęcia. I to niestety wystarczy.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 22 lipca 2021, 13:58

Chyba żartujesz? Abramsy w tej wersji, którą chcemy to lepsze czołgi od Leoparda 2A7. Nie mówiąc już o tych, które mają Grecy. Tym bardziej, że lwia spora część ich Leopardów to stareńkie Leopardy 1. Czyli czołgi tej samej generacji, co nasze T-72 i Twarde. A skoro już piszesz o Leopardach, powinieneś wiedzieć, że Leopardy 2 także podzielą los Abramsów i prędzej czy później zostaną wycofane. Tylko, że ani jeden, ani drugi typ czołgu nie zostanie wycofany z czapy w 2030r.

Davien
środa, 21 lipca 2021, 13:23

Z czego 500 Leo1 gorszych od naszych T-72, istotnie "sukces" A juz najlepsza ta produkcja T-72 i zwiazane z nią spółki: a po kiego nam ten przestarzały złom!!

środa, 21 lipca 2021, 15:25

Ale jak Pan liczy, że 700szt. minus 170szt. A6, minus 183szt. A4, wychodzi Panu 500 ?

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 09:06

"Potencjał ten uzupełnia 500 Leopardów 1A4/A5 oraz 390 M48A5 MOLF"

czwartek, 22 lipca 2021, 12:57

Jasne. Ale i dalej nieścisłość. Grecy mają też granice bułgarską, północnomacedońską i albańską. I tu rzut oka na historię XX wieku. 500 starszych czołgów, ale podzielone na te 3 granice plus ośrodki szkoleniowe (na Peloponezie) - czy to wiele ?

Davien
poniedziałek, 26 lipca 2021, 12:31

Panie ichtamniet obecnie Leo1A5 nadaje się do walki mniej niz T-72M1 Dla tego czołgu zagrożeneim sa granatniki 40mm

czwartek, 22 lipca 2021, 12:50

A co powie Pan o tym, co Turcy zrobili z podobnych, starych czołgów ? Łącznie z głowicą optyczną, wystawianą teleskopowo ponad wierzchołki drzew ? Kiepski

Davien
poniedziałek, 26 lipca 2021, 12:30

Turcy? Nic, bo jakos nic z tego co opisujesz nei ma w ich armii:) mają jedynei prerobione przez izrael M-60T Sabra

Dr House
środa, 21 lipca 2021, 10:22

Podobny zakres modernizacji jak w naszych T-72.

czwartek, 22 lipca 2021, 12:59

@Dr House. Ale czytam, że plus osłona wielowidmowa, w standardzie ?

Olaf
środa, 21 lipca 2021, 08:20

Ten Olaf co tu napisał o braku pancerza i amunicji to nie ja.

EL DWA
środa, 21 lipca 2021, 06:11

Czołgi Leopard nie posiadają czegoś takiego jak "oporopowrotnik". Konstrukcja opiera się na dwóch opornikach i jednym powrotniku.

michu
środa, 21 lipca 2021, 16:15

a czy te 3 elementy nie tworza oporopowrotnika :D ?

Monkey
wtorek, 20 lipca 2021, 23:24

Oni modernizują, my modyfikujemy i kupujemy gotowe produkty. Oni niemal zbankrutowali podczas kryzysu ekonomicznego, my byliśmy tzw. zieloną wyspą. Dalszy komentarz uznaję za zbędny…

Z
wtorek, 20 lipca 2021, 20:13

Jak zawsze sucha informacja bez zdjęć. Ludzie jak już coś piszecie, to opublikujcie też zdjęcia.

patriota
wtorek, 20 lipca 2021, 17:45

Pancerz, czy przewaga informacyjna na polu walki? Dobrze przemyślany i zbudowany system pozyskiwania, przesyłu i wymiany w oparciu o środki obserwacji, SKO, BMS, łączność, pokładowe serwery i terminale, czy grubość pancerza? Świadomość sytuacyjna, czy bierna ochrona? Warto pamiętać o porażce tureckich Leopardów 2 w Syrii sprzed kilku lat...

robson
środa, 21 lipca 2021, 12:01

brawo patriota, cztery zdania w PUNKT!

Adr
środa, 21 lipca 2021, 11:38

,, W czołgu wszystko powinno być piękne " Władimir Bieszanow..... Inaczej mówiąc, Czołg musi być produktem zbalansowanym, nie oznacz to że musi być we wszystkim naj ale jest tak słaby jak jego najsłabsza cechą, super pancerz w jest niczym jeśli jesteśmy ślepi..... Najlepsza świadomość sytuacyjna jest niczym jeśli mamy papierowy pancerz....

piątek, 23 lipca 2021, 12:06

Proszę o wskazanie publikacji, książki ( o ile nie jest zastrzezona),znam rosyjski.

PUNX
środa, 21 lipca 2021, 10:49

Straty w Syrii to nie wina pojazdów tylko taktyki . Niema niezniszczalnych czołgów , ustawienie kilku na nieosłoniętych na szczycie wzgórka w sytuacji gdy przeciwnik ma ppk to nie jest dobry pomysł i o tym się przekonali Turcy. Nie tylko leopardy poniosły straty w Iraku i Jemenie Abramsy też były niszczone w Libanie też kilka najnowszych Merkaw padło łupem piechoty .

werd
środa, 21 lipca 2021, 09:50

Może najpierw zapoznaj się z raportami na temat użycia tych czołgów przez Turków a potem pisz o porażce.....jakbyś wypuścił czołgi bez osłony piechoty na pole walki to również z naszych nic by nie zostało

Olaf
wtorek, 20 lipca 2021, 16:18

Brak modernizacji pancerza, nowej amunicji.

Ryszard 56
wtorek, 20 lipca 2021, 18:30

Przecież pisze że dostosowane do nowej amunicji

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 20 lipca 2021, 18:18

Przecież modernizują armatę, więc będą mogli używać nowej amunicji.

Olaf
wtorek, 20 lipca 2021, 18:02

Nowej w sensie kolejnych zakupów

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 20 lipca 2021, 21:13

Już wcześniej kupili sobie taką amunicję, bo mieli do czego ją kupić.

podbipięta
środa, 21 lipca 2021, 09:11

My też kupiliśmy ponad 8000 szt. DM 63

Tweets Defence24