Kontrakt na drugą partię rakiet przeciwokrętowych LRASM

16 stycznia 2019, 14:57
Zrzut ekranu 2019-01-16 o 15.57.01
Pocisk LRASM pod skrzydłem Super Horneta, Fot. Lockheed Martin
Reklama

Koncern Lockheed Martin poinformował o otrzymaniu od Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych kontraktu na pozyskanie przeciwokrętowych pocisków dalekiego zasięgu LRASM.

Wart 172 mln USD kontrakt na produkcję pocisków zapewni ciągłość produkcji, w tym utrzymanie lini produkcyjnych oraz wsparcie inżynieryjne. Oczekiwane są zamówienia na kolejne partie, które zapewnią dostawy przeciwokrętowych pocisków następnej generacji Marynarce Wojennej i Siłom Powietrznym Stanów Zjednoczonych.

LRASM zapewni przełomowe zdolności Siłom Powietrznym i Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych(...) Ta druga partia produkcyjna pozwoli wyposażyć w pociski przeciwokrętowe samoloty B-1B i F/A-18E/F, przywracając naszym żołnierzom kontrolę nad morzem.

Dyrektor ds. LRASM w dziale Missiles and Fire Control, Lockheed Martin, David Helsel

Pociski LRASM zostały zaprojektowane do wykrywania i niszczenia konkretnych celów w ramach grup okrętów, wykorzystując do tego celu zaawansowane technologie zmniejszające uzależnienie od platform wywiadowczych, obserwacyjnych i zwiadowczych, połączeń sieciowych oraz nawigacji GPS w środowisku wojny elektronicznej. Pociski LRASM odegrają znaczną rolę w zapewnieniu dostępu sił zbrojnych USA do operacji na otwartych morzach i oceanach, dzięki rozszerzonej zdolności do rozróżniania celów i przeprowadzania taktycznych ataków z większych odległości.

LRASM to precyzyjnie kierowany, przeciwokrętowy pocisk dalekiego zasięgu oparty na taktycznym lotniczym pocisku manewrującym o obniżonej wykrywalności, przeznaczonym do zwalczania celów punktowych - Joint Air-to-Surface Standoff Missile - Extended Range (JASSM-ER). LRASM ostał zaprojektowany tak, aby sprostać potrzebom wojsk Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wariant wystrzeliwany z powietrza zapewnia Marynarce Wojennej USA zdolność do podejmowania uprzedzających działań operacyjnych zgodnie z wymaganiami programu Increment I. Po niedawnym potwierdzeniu przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych osiągnięcia wczesnej zdolności operacyjnej (Early Operational Capability, EOC) dla samolotów bombowych B-1B, w roku 2019 działania będą się koncentrować na zapewnieniu możliwości użycia tych pocisków przez samoloty F/A-18E/F Super Hornet Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24