Kierunki rozwoju Sił Zbrojnych zaakceptowane. Nowy PMT kluczowy dla modernizacji [KOMENTARZ]

4 czerwca 2018, 15:34
Rosomak_R2
Transporter Rosomak w wersji rozpoznawczej. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Przyjęcie przez Radę Ministrów uchwały w sprawie „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026” to ważny krok w celu uruchomienia perspektywicznych programów modernizacji polskiej armii. Jednakże, przyjęcie dokumentu jest opóźnione, a na jego podstawie MON musi jeszcze wypracować Program Rozwoju Sił Zbrojnych i Plan Modernizacji Technicznej.

W wydanym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że „Szczegółowe kierunki…” określają dyslokację jednostek wojskowych, zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych oraz założenia dotyczące modernizacji armii. Sam dokument wbrew nazwie jest dość ogólny, i liczy ponad 20 stron. – Ten dokument obejmuje generalnie siły zbrojne, począwszy od stanów osobowych, dyslokacji po potrzeby modernizacyjne. Jest wielowątkowy, tylko na dużym stopniu ogólników. Teraz przyjdzie czas na sprecyzowanie konkretnych programów. – mówił Defence24.pl wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przy okazji pozytywnego zaopiniowania dokumentu przez Sejmową Komisję Obrony Narodowej.

Resort obrony podkreślił jednak, że przyjęty przez Radę Ministrów dokument określa kierunki modernizacji Wojska Polskiego dotyczące sprzętu rozpoznania i walki radioelektronicznej, sprzętu dowodzenia i łączności, wyposażenia systemu obrony powietrznej, zestawów przeciwpancernych pocisków kierowanych, kołowych transporterów opancerzonych, średnich samolotów transportowych, okrętów i sprzętu morskiego, sprzętu elektronicznego, czołgów.

Lista jest zbieżna z zapisem artykułu 4. ust. 2 ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych, jego główne zapisy pozostały niezmienione od przyjęcia pierwotnego tekstu ustawy w 2001 roku. Pewne elementy spośród wymienionych w komunikacie – jak na przykład czołgi, systemy przeciwpancerne czy środki walki elektronicznej – są zbieżne z rekomendacjami Strategicznego Przeglądu Obronnego, przyjętego w ubiegłym roku. Jego elementy zostały zresztą już wcześniej włączone do planowania modernizacji technicznej, o czym świadczą prowadzone prace analityczne dotyczące nowych czołgów, ale też np. myśliwców 5. Generacji Harpia.

Po przyjęciu przez Radę Ministrów „Szczegółowych kierunków…” szef MON będzie mógł, w drodze zarządzenia, określić „program rozwoju Sił Zbrojnych”, a na jego podstawie będzie mógł zostać stworzony Plan Modernizacji Technicznej na lata 2017-2026. To ostatnie jest o tyle istotne, że bez obowiązującego PMT MON nie może zawierać zobowiązań finansowych na dany okres, czyli w praktyce dziś na czas po 2022 roku. Mówił o tym pełnomocnik MON Michał Marciniak, przy okazji zawarcia umowy na pierwszą fazę programu obrony powietrznej Wisła.

Dopiero przyjęcie nowego PMT pozwoli na podpisywanie umów zakładających płatności po 2022 roku, na przykład tej związanej z drugą fazą programu obrony powietrznej Wisła, ale też innych kontraktów. Wiadomo, że decyzje dotyczące okrętów podwodnych Orka i nowych śmigłowców szturmowych Kruk zostały odłożone na nową perspektywę planistyczną, która rozpocznie się w momencie gdy zacznie obowiązywać nowy PMT. Stąd tak ważne jest przyjęcie uchwały Rady Ministrów, a następnie kolejnych dokumentów w ramach MON i Sił Zbrojnych.

Z drugiej strony należy pamiętać, że prace nad „szczegółowymi kierunkami” i PMT są dosyć mocno opóźnione, dokument obejmuje przecież okres od 2017 roku. Na tę kwestię wielokrotnie zwracali uwagę posłowie opozycji, w tym wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i były szef MON w rządzie PO-PSL Czesław Mroczek. Jeszcze w lutym Mroczek mówił: „Rada Ministrów mimo ciążącego na niej obowiązku nie wydała szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych na kolejny okres planistyczny.”. Minister Błaszczak zapowiadał przyjęcie „Szczegółowych kierunków” jeszcze w kwietniu, ale ostatecznie udało się to dopiero na początku czerwca.

Dla procesu modernizacji Sił Zbrojnych największe znaczenie będzie mieć jednak dopiero nowy Plan Modernizacji Technicznej. To ten dokument określi, jakie programy będą realizowane w latach 2017-2026, i za jaką kwotę. Nowy PMT będzie pierwszym przygotowanym od początku przez obecny resort obrony. Dokument od podstaw powstanie po Strategicznym Przeglądzie Obronnym, a także w warunkach obowiązywania nowej ustawy o przebudowie, modernizacji technicznej, zakładającej wzrost wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB.

Założenia nowego PMT powinny uwzględniać w pełni także ilościową rozbudowę armii, włącznie ze stworzeniem nowej dywizji, zwiększenie nacisku na obronę kolektywną, czy wreszcie budowę Wojsk Obrony Terytorialnej. Plan na lata 2017-2026 pozwoli na rozpoczęcie realizacji priorytetowych programów, a przyjęcie „szczegółowych kierunków” jest ważnym krokiem na drodze do przygotowania tego dokumentu.

Dla procesu modernizacji technicznej istotne znaczenie mają jednak również inne czynniki, jak choćby prace nad zmianami w systemie pozyskiwania sprzętu wojskowego i uzbrojenia, w kierunku tworzenia Agencji Uzbrojenia. Trzeba też pamiętać o poszukiwaniu rozwiązań pozwalających na dalsze usprawnienie tego procesu, na przykład poprzez zwiększenie finansowania czy przyjęcie specjalnych regulacji prawnych dla określonych, priorytetowych programów.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 74
Reklama
Lopezik
piątek, 6 lipca 2018, 23:48

Polska jako duży kraj powinna się zbroić i stawiać na nasz przemysł zbrojeniowy, unowoczwsnic marynarkę wojenną która kuleje okrutnie i szukać nowych sojuszników

PKP kargo
środa, 6 czerwca 2018, 20:39

Plan zlikwidować wp w zamian za wojska Izraela i USA

dropik
środa, 6 czerwca 2018, 12:36

jeszcze raz dla niekumatych. Przyjęty dokument nie ma żadnego znaczenia i został bezmyślnie przepisany z ustawy z 2001, a w niej były wymienione potrzeby, które zostały zrealizowane . O czym świadczy przyjmowanie takiego dokumentu ? to każdy musi sobie odpowiedzieć sam , ale świadczy bardzo źle

Robert
środa, 6 czerwca 2018, 11:40

Plan modernizacji jest ogólnikowy i powstał na bazie pierwotnego planu z 2001 roku :-o 17 lat upłynęło, wiele zakupów zrealizowano, a wielu nie mieli pojęcia (np. utworzenie WOT). Bardzo ciekawy plan, zwłaszcza że stwierdza iż należy utworzyć Agencję Uzbrojenia! A Inspektorat Uzbrojenia od czego jest i po kiego czorta jakieś nowe instytucje do zakupów są potrzebne? Wałki i ustawki, czy co?

kazik
wtorek, 5 czerwca 2018, 16:42

A ja wierzę fachowcom. Nie wszystko załatwią ciężkie torpedy i broń p.panc. Potrzebujemy normalnej armii. Nie wystarczy się bronić, trzeba mieć i czym w pysk strzelić. Znam to z autopsji.

dropik
środa, 6 czerwca 2018, 12:30

\"fachowcom\" z rządu. To dobry dowcip !

bropata
wtorek, 5 czerwca 2018, 14:13

Faktycznie nie ma żadnych kierunków rozwoju sił zbrojnych. Jest tylko PR. Przepraszam PR to był za rządów PO/PSL. Teraz są pobożne życzenia.

Tęczowy Pstrąg
wtorek, 5 czerwca 2018, 12:24

Co zrobił rząd PIS? Rozwalił przetarg na śmigłowce i opóźnił modernizację w tej dziedzinie o 10 lat. Teraz pisząc kolejne programy opóźnia jakąkolwiek modernizację czegokolwiek. To już kwalifikuje się jako sabotaż polskich sił zbrojnych.

JSM
wtorek, 5 czerwca 2018, 17:08

W ciągu ostatnich 3 lat podpisano umowy na: modernizację czołgów Leopard 2A4, zakup 64 samobieżnych moździerzy Rak z wozami dowodzenia, zakup 96 armatohaubic Krab z wozami dowodzenia i amunicyjnymi, zakup 6 zestawów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Pilica, zakup przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, 430 wyrzutni i 1300 rakiet, zakup 79 zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Poprad, zakup licencji na produkcję dronów Dragonfly dla WZL2 zakup 1000 szt dronów Warmate z osprzętem, Zakup dronów Fly Eye I RQ-21A BlackJack zakup 58 tys szt. karabinków Beryl i mini Beryl zakup 53 tys szt karabinków MSBS Grot, zakup 2.5 tys szt. karabinów maszynowych UKM-2000P, zakup rakiet dla F16 (JASSM-ER, AMRAAM, Sidewinder), zakup rakiet R-27R1 dla MiG-29 zakup 2 małych samolotów dla VIP - Gulfstream G550, zakup 3 średnich samolotów dla VIP - Boeing 737, zakup 2 okrętów niszczycieli min Kormoran, zakup okrętu Ratownik, zakup sześciu holowników dla Polskiej Marynarki Wojennej, utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, umowa na zakup dodatkowych 4 samolotów M-346 Master (Bielik) z opcją na 4 kolejne, modernizacja myśliwców MiG-29 (IFF) zakup systemu obrony przeciwrakietowej Patriot...

dropik
środa, 6 czerwca 2018, 12:28

wiekszość z tego to pokłosie projektów z poprzednich lat. nie mozna się odciąć po poprzedników. Jedyne za co odpowiada tylko i wyłącznie ten rząd to zakup samolotów VIP w zbyt dużej ilości i podobnie w przypadku piorunów których 430 nie jest nam potrzebne , ale te MONdrale upatrzył sobie że każdy wot- oddział ma dostać do ręki rakietę. nie kupili flyeye ani beryli bo te ostatnie zamowienie zmienili na groty. Oczywiście negocjacje dotyczące wisły to też obciążają ten rząd. Podobny ilościowo zestaw ma kosztować Szwedów ok 1mld $

Democracy Now
wtorek, 5 czerwca 2018, 22:49

Niech Pan nie rozśmiesza mnie: Pilica to Sheet na krótki zasięg, czym zestrzelisz pocisk typu Iskander ?Niczym na razie !. Gdzie są pociski typu JAVELIN ? Nie ma, rozumiem, że GROT-em chce Pan przebić pancerz czołgu. Gdzie F-35 ? Norwegia kupiła ich ponad 50 szt i już pierwsze otrzymała. F-16 zostanie zestrzelony przez system BUK bez problemu, co ja mówię lotnisko w Krzesinach i Łasku zostanie w ciągu 8 min zlikwidowane. No cóż ale Wy nawet 48 samolotów nie potraficie rozproszyć po całym kraju, tylko w jednym miejscu. To już było ale w Pearl Harbor !

Extern
piątek, 8 czerwca 2018, 11:22

Na Iskandery ma być właśnie Wisła z 200 rakietami PAC3-MSE i 800 SkyCaptor a na pancerze czołgów domówione na potrzeby nowych wież dla Rośka i Borsuka 1000 rakiet Spike. Trzymanie samolotów bojowych w czasie pokoju w bazach lotniczych to jedyny sensowny kosztowo sposób i wszyscy na świecie tak robią, inaczej rozproszona logistyka w dłuższym okresie zabije kosztami każdy budżet wojska.

Mati
środa, 6 czerwca 2018, 19:12

Po co javeliny skoro mamy spiki ?

bojowa owca
wtorek, 5 czerwca 2018, 14:36

a co zrobił którykolwiek rząd po 89 roku? No co?! Jedyne co się pojawiło to co było konieczne albo wymagane w ramach sojuszu. Gdyby nie wymogi US, NATO czy potrzeby \"misji sojuszniczych\" to zapewne nie było by ani F-16 ani KTO ani nawet Mi-17. Gdybyśmy nie dostali samochodów po misjach to może chociaż nie wozilibyśmy się z Mustangiem bo byłaby pierwsza potrzeba. A tak dostaliśmy tyle wózków co nam na owe \"misje\" trzeba więc reszta to pozoracja działań. Mamy niby teraz w końcu domknięte Kraby czy Raki ale w ilościach śladowych i wątpliwej sile bojowej. Tyle lepiej bo poprzednia ekipa domykała takie Kraby przez lata i domknąć nie mogą ale teraźniejsi pewnie domknąć musieli bo nic tak skutecznie nie paraliżuje jak możliwość spadku słupków poparcia na skutek protestów resztek ale jednak przemysłu zbrojeniowego. Załap w końcu że wszyscy politycy, wszyscy którzy się biorą za politykę są dokładnie tacy sami. Jak nie ma groźby odsunięcia od konfitur to się nic nie wydarzy. Chyba że sam politykujesz to by wiele wyjaśniało Twój komentarz. Tyle że w bezpieczeństwie Polski, w systemie bezpieczeństwa dla Polski, nie ma miejsca na politykę. Zupełnie nie ma miejsca.

Patcolo
wtorek, 5 czerwca 2018, 18:22

Popieram komentarz głową, łapkami i nogami

Boczek
wtorek, 5 czerwca 2018, 17:58

Co zrobili poprzednicy? Proszę:- 300 Rosomaków ### - 100 Leo + pojazdów ### - modernizacja Leo (jaki cud?! - nie zerwane przez AM) ### - JASSM ### - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu ### - Krab (Przecięty węzeł gordyjski podwozia. Jaki cud?! - nie zerwane przez AM, ale dzięki groźbie strajku.) ### - Kryl - rozwój ### - Rak ### - Poprad ### - Pillica ### - Tryton ### - ZSSU-30 ### - Kormoran II ### - Piorun ### - Soła ### - C-295M ### - Bryzy ### - Mastery ### - H225M - zerwany przez AM. Brak zastępstwa! - Liwiec ### - CKPEiRT ### - M+C gotowe do rozpoczęcia projektu ### - ORKA wejście w procedure wspólnego pozyskania z Norwegią ### - wybór dostawcy na Wisłę. Skrytykowany i podważony jako bezsensowny przez AM po to, żeby po roku wybrać to samo, ### - śmigłowce VIP ### - radar P18PL- realizacja prac rozwojowych ### - system radiolokacji pasywnej - realizacja prac rozwojowych ### - BSP Orlik - unieważnione przez AM ### - BSP Wizjer - unieważnione przez AM ### - BWP Borsuk - umowa na PR 24.10.2014 (czyli jednak nie uwalano wszystkiego) ### - WPT Rosomak realizacja PR ### - Nowy Kołowy Transporter Opancerzony - umowa na prace rozwojowe 23.12.2013 ### - LOTR Kleszcz umowa na PR 23.12.2013 ### - Tytan - realizacja projektu ### - drugi NDR - rozpoczęcie realizacji projektu ### - MMSD szczebla operacyjnego - projekt zakończony ### - MMSD szczebla oddział/pododział - rozpoczęcie projektu, przetarg unieważniony przez AM ### - Rosomak BMS - ogłoszono przetarg, unieważniony przez AM ### - modernizacja PZL 130 Orlik - zakończono ### - zakup symulatorów (Śnieżnik, Puszczyk, MIG 29, CASA, Rosomak, LST dla Wojsk Specjalnych). Dostarczone lub w trakcie realizacji. ### - UKM 2000P - zamówiono 378 sztuk w 2015 ### - granatniki rewolwerowe ### - mosty towarzyszące Daglezja. ### - nowa fabryka dla MSBS ### Your turn

Vincold
środa, 6 czerwca 2018, 11:43

Przez 8 lat. Poczekajmy niech PiS dokończy 8 letni okres rządów i wtedy porównajmy.

Boczek
piątek, 8 czerwca 2018, 14:05

Nie rozumiesz? Nic niema w pipeline i do wejścia w życie nowego PMT definiującego kierunki po 2022 nic nie może w nią wejść. Czyli przez 2 lata będzie z niej również wychodzić wielkie NIC. Możliwe będą jedynie niewielkie doraźne rzeczy niewymagające długotrwałego planowania.

bender
czwartek, 7 czerwca 2018, 16:33

Nie możemy czekać ośmiu lat, bo po ośmiu latach rządów PiSu to nie będzie już czego porównywać niestety.

K.
czwartek, 7 czerwca 2018, 00:08

Większość przez niecałe 3 lata , za Siemoniaka.

JJB
środa, 6 czerwca 2018, 02:12

Za 8 lat tylko tyle? Naprawdę? Pana tekst stanowi oskarżenie , a nie obronę poprzednich rządów. Gonili króliczka zamiast go złapać i w większości kupowali sprzęt niebojowy, jak słynne Caracale

Boczek
piątek, 8 czerwca 2018, 14:09

Chyba nie muszę tych pustych słów komentować - bo nawet 1 w stosunku do zera to nieskończenie wiele razy więcej. Tak było w mojej szkole. W Pańskiej?

K.
czwartek, 7 czerwca 2018, 00:15

Większość jednak bojowa np.Rosomaki , Leopardy ,JASSM,RĄK, podwozie do Kraka które pozwoliło dokończyć finalnie program tez bojowe ,Caracale tez uzbrojone .Nie można tego powiedzieć o samolotach dla VIP

Sternik
wtorek, 5 czerwca 2018, 22:26

Najlepsze na końcu: \"nowa fabryka dla MSBS\". Ta fabryka którą zaczęli budować w 2017? Czy ta manufaktura gdzie ręcznie wyklepano pierwsze kilkadziesiąt sztuk, co pokazuje film antyreklamowy MSBS-a. Pół świata zwijało się ze śmiechu z kobitki młotkiem wybijającej cechy i faceta ręcznie oksydującego broń.

Boczek
piątek, 8 czerwca 2018, 14:29

Otwarcie Fabryki Broni w Radomiu. Ragun i MSBS - oficjalna premiera ### 1 lipca 2014, 22:37 ### https://energetyka24.com/otwarcie-fabryki-broni-w-radomiu-ragun-i-msbs-oficjalna-premiera (z adresem jest coś nie teges)### \"Pokaz tych konstrukcji odbył się przy okazji otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w której powyższe konstrukcje, wchodzące w skład tworzonego systemu żołnierza przyszłości Tytan, będą produkowane.\" ### \"Decyzja o potrzebie stworzenia nowej siedziby i przeniesieniu produkcji z przedwojennych obiektów Zakładów Metalowych „Łucznik” (wytwórcy m.in. słynnych pistoletów VIS) zapadła w sierpniu 2012 r. ARP S.A. zawarła w tej sprawie umowę ze spółkami: Bumar, Bumar Żołnierz, Cenzin oraz Fabryką Broni „Łucznik”-Radom,...\" ### Wyobrażam sobie Sterniku, że Ty, jako stary wilk morski z \"klatą obrośniętą muszlami\", będziesz chyba w stanie wydusić z siebie małe przepraszam, sorry...

K.
czwartek, 7 czerwca 2018, 00:17

NFB zaczęto budować w 2017 roku ? Bzdura.

gato
wtorek, 5 czerwca 2018, 17:01

Niewiele zrobiły rządy po 89 roku, ale bezpośrednim poprzednikom PiS-u należy przynajmniej tyle oddać, że chociaż do 2014 roku olewali armię, jak reszta rządów w ówczesnej UE, to po aneksji Krymu zrobili przynajmniej tyle, że armia dostaje teraz Kraby i Raki, a mogłaby mieć i nowe helikoptery - jedyny w miarę nowoczesny sprzęt. O ile F-16, CASA i Rosomak rzeczywiscie wpisuja się w nasze zobowiązania sojusznicze, to te 2 ostatnie programy już niekoniecznie. A obecny rząd i tyle nie był w stanie zrobić.

dropik
wtorek, 5 czerwca 2018, 13:29

nie no 10 lat to jeszcze nie ale to to juz spokojnie 2 do 3-4 lata

Boczek
wtorek, 5 czerwca 2018, 18:02

Po części ma rację. Jeżeli w tym albo przyszłym roku nie ruszy już zaoferowany Miecznik, prace nad projektem muszą rozpocząć się od nowa. Minie ponad 5 lat od zdefiniowania i przygotowania projektu okrętu i okręt musi być na nowo zdefiniowaniy inaczej zostanie zbudowany po prostu już przestarzały i mamy nowe 4-5 lat do podpisu. Komandor Dura tłumaczył w jednym z artykułów.

Sailes
wtorek, 5 czerwca 2018, 12:10

internauci narzekają ale mają rację, po co komu plan modernizacji np. w poprzednim planie były okręty nowe bwp + gepardy jakieś spike-i na rosomakach czy helikoptery, po planie czyli dekadę później nie ma i nie będzie ani jednego ani drugiego ani trzeciego, są jakiekolwiek konsekwencje?, czy jakiś minister MON ma z tego powodu choćby gorszy humor nie wspominając o jakichkolwiek konsekwencjach służbowych i rozliczeniu tych osób? zabawy w piasku dorosłych facetów i ubliżanie własnej inteligencji, ewentualne zakupy modernizacyjne i tak są pchane do przodu pomieszaniem siły woli, PR-u polityki, ogólnego chaosu w armii i na końcu przypadku, trzeba się cieszyć jeśli pojawiają się pozytywne wiadomości jak np. rozpoczęcie Wisły powstanie WOT zamówienie Warmate-ów czy zwiększenie budżetu, tylko że w naszym bałaganie 50% wysiłku idzie w gwizdek tak jak okazało się że znacznie większy budżet na ten rok jest ale na modernizację samą w istocie kasy mniej, gdzie jest kasa? pomieszanie z poplątaniem, brak nadzoru, przejrzystości i umiejętności jakiegokolwiek zarządzania, niektórzy twierdzą prywata lub celowe szkodnictwo, w praktyce wszystkiego po trochu

Realista
wtorek, 5 czerwca 2018, 11:59

Mam pytanie: jak to możliwe, że nasze Seasprite będą miały zlikwidowane wsparcie techniczne, a nowozelandzkie NIE? Jakieś sankcje na Polskę? Czy nasi \"specjaliści\" od umów znowu coś poknocili na poziomie przedszkola? A może zamierzamy za darmo sprezentować je Nowej Zelandii i tylko pretekst potrzebny?

Polowic
środa, 6 czerwca 2018, 12:14

Nowa Zelandia ma ich więcej niż my i zamierza część przeznaczyć na części. My mamy ich za mało, żeby bez producenta sobie poradzić.

say69mat
wtorek, 5 czerwca 2018, 11:36

Mam wrażenie, że ilustracją ewidentnej słabości konceptualnej oraz materialnej w sferze realizacji planów modernizacji technicznej naszych sił zbrojnych. Jest koncepcja inwestycji kwoty rzędu 1,5 -2 mld usd na rzecz programu budowy stałych baz sił amerykańskich w naszym kraju. Ponieważ w wymiarze politycznym projekt polityczny sprowadza się do dekomunizacji przy pomocy legendy wyklętych z równoczesnym procesem reanimacji zombie. Czyli zachowania uzbrojenia determinującego strategię rodem z czasów Układu Warszawskiego.

Jan
wtorek, 5 czerwca 2018, 11:28

\"Papierowe działania\" wkurzają mnie jak mało co, jednak paradoks polega na tym, że akurat ten \"papier\" rząd musiał przyjąć, gdyż jest do tego zobligowany ustawowo, no i jest on podstawą do opracowania PMT na kolejny okres. Bez kolejnego PMT nie można będzie niczego większego kupić. O przepraszam - zaplanować zakupu. Ja się tylko dziwię dziennikarzom branżowym. Wszyscy nagle wpadli w ekscytację, jakbyśmy naraz podpisali umowy na Orkę, Pegaza, Homara i Harpię. A tymczasem ledwie przyjęto dokument, który coś tam wytycza, co i tak nie będzie realizowane w ogóle lub zupełnie inaczej...

rowi
wtorek, 5 czerwca 2018, 11:14

to chyba efekt braku srodkow na armie? czy nie lepiej jest bawic sie w programy socjalne (500+) dopiero w sytuacji kiedy kraj jest bezpieczny i w budzecie sa na to srodki? Ale jezeli chce sie za wszelka cene wygrac wybory, nawet kosztem obronnosci.... Jezeli inwestuje sie w WOT i \'\'odbiera sie\'\' srodki armii, to takie sa efekty. Jest nam wszystkim, tym myslacym realnie - naprawde przykro. Wolalbym najpierw okrety podwodne, a potem dofinansowanie kazdego dziecka (spelniajacego warunki absurdalnego programu 500+)

JSM
wtorek, 5 czerwca 2018, 17:14

Nie będzie w budżecie żadnych środków kiedy populacja Polski spadnie do 20 mln czyli pod koniec wieku. Z tego połowa to będą emeryci.

skąd się biorą fakenewsy?
środa, 6 czerwca 2018, 00:37

ale wiesz, że żadne tego typu projekcje (zwłaszcza na 80 lat do przodu) nigdy i nigdzie się nie sprawdziły

Leszek
wtorek, 5 czerwca 2018, 10:52

Dla czego nie ma mojego komentarza

XXX
wtorek, 5 czerwca 2018, 03:35

Ludzie co byście chcieli, wszystko już już na wariata? Jeszcze 2 lata temu mieliśmy rząd wygaszaczy a wy co? Spokojnie i nie pić tyle.

autor komentarza
wtorek, 5 czerwca 2018, 02:21

modernizacja średnich samolotów transportowych? O co chodzi? I dlaczego nie ma Borsuka?

skąd się biorą fakenewsy?
środa, 6 czerwca 2018, 00:40

bo to kopia dokumentów z 2001 roku - nie mogli się dogadać między sobą, a już 2 lata po terminie, więc przyjeli stary żeby był jakikolwiek, bo bez niego trudno ruszyć z PMT

Kajak
wtorek, 5 czerwca 2018, 02:12

Wiecie jak trudno będzie wrogiej armii przygotować się na wojnę z nami? Co miesiąc nowa strategia. Obce wywiady juz maja dość. Nie nadążają z przestawianiem swojego przemyslu zbrojeniowego. Genialne posuniecie naszego wojska.

Piżmoszczur
wtorek, 5 czerwca 2018, 01:19

Czy stary PMT został już wykonany, że tworzy się jakiś nowy plan?

As
wtorek, 5 czerwca 2018, 00:53

Najważniejszy jest plan i jego późniejsze przekładanie o dziesiątki lat.

cooky
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 23:24

papier wszystko przyjmie a realizacja tego co na nim będzie napisane to już zupełnie inna historia

KrzysiekS
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 22:18

Można pisać tysiące PMT pytanie o wykonanie.

bbc
wtorek, 5 czerwca 2018, 12:37

Już im się nie chce nawet pisać! Dokument ten to kopia materiału z 2001 roku, już zupełnie nieadekwatna, bo lotnictwo transportowe jest akurat na optymalnym poziomie. Podobnie, jak KTO (nie liczyć wersji specjalistycznych i implementacji PPK, które i tak zawsze traktowano osobno). To tylko potwierdza tezę, że w polskiej polityce nikt nie ma pojęcia o roli współczesnych sił zbrojnych w ogóle, a zadaniach naszego wojska wobec narastających zagrożeń ze Wschodu (nieprzewidywalność Rosji) i Zachodu (islamizacja Europy) w szczególności. Reasumując: historia lubi się powtarzać, a Polak mądry po szkodzie (vide 1939).

ryszard56
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:58

nawet nie ma co czytac tylko gadki szmatki ,a konkretnych dzialan nie ma wstyd

Zbulwersowany podatnik
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:46

Znów nowy PMT? Goń króliczka goń...

wiarus
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:27

Przepraszam panów ministrów za szczerość i dosadny język, ale jakby w tym tempie \"wojsko\" jadło obiad, to by z głodu zdechło. Skutek tej uchwały zapewne będzie podobny.

Oni
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:14

To są kpiny proszę spojrzeć na Rumunię !!!!!!!!!!! powtarzam Rumunię jeszcze trochę i z tym Państwem nie będziemy mogli się co przyrównywać Dramat Oczywiście z całym szacunkiem odnoście Rumunii

dropik
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 20:56

to kpina z obywaleli. Jak widac to rząd udaje że cos robi. To panstwo teoretyczne bo ten plan juz zrealizowany. KTO kupione , rakiety ppanc tez, samoloty kupione i czołgi w liczbie ponad 250.

Wernyhora
wtorek, 5 czerwca 2018, 16:43

A ty co zrobiles zeby to zmienic?

dropik
środa, 6 czerwca 2018, 12:29

odprawiałem czary :P

PKP kargo
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 19:48

Wania się cieszy, że w Polszy po staremu... Idę się wódki napić... Pietia idziesz ze mną?

ROBERT T
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 19:25

Tempo działania przy opracowaniu dokumentu na 20 str. Panowie Ministrowie z PiS mają kosmiczne. Mogli przysłać prośbę w tej sprawie do mnie (byłego planisty), to mieliby opracowany w 2 tygodnie.

Zajac
wtorek, 5 czerwca 2018, 15:12

Plan nie jest wazny, nic a nic. Wazne sa lata jego wszechstronnego opracowywania za 2 mld zl rocznie. I to jest wlasnie ten plan.

wf
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:40

A dialog? Biurokracja to podpora polskiej armii. Chcesz Pan ludzi na bruk wysłać?

Grom
wtorek, 5 czerwca 2018, 14:43

Biurwa powinna zostać wywalona na bruk by się cokolwiek zmieniło. Np. sytuacja w sądzie gdzie stoisz w kolejce tylko po to by babka spięła papiery agrafką i wysłała Cię do następnego okienka (podawczego), gdzie stoisz w kolejnej kolejce. Jak mamy dogonić świat, gdy zaniesienie paru dokumentów zajmuje 2 godziny?

Tomek
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 19:01

Flaki się przewracają od tych wiecznych planów, wytycznych, analiz, wytycznych do analiz , konsultacji do wytycznych, etc etc

vvv
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 18:26

to jest kopia 1:1 ctrl c ctrl v z PMT na 2001:2006 rok :D MON taki profesjonalny :D ustawa z 2001 roku art.4 :D tacy eksperci że hohoho!

wf
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:41

Wciąż ci sami. Kopiuj wklej.

R
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 18:06

Ale jaja - przeciez to jest kopia dokumentu z 2001!!! Kropka w kropke!!

Kilo
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 17:52

Plany są niczym, planowanie konkretnych kroków wraz z funduszami i ramami czasowymi wszystkim.

Tweets Defence24