Jak zablokować transport morski na Bałtyku?

1 kwietnia 2021, 07:00
Zdj dwa pojazdy
Dwa prototypowe kontenery BCC i MRC podczas prób prowadzonych na początku marca br. przez WZE Zielonka i koncern Kongsberg. Jedyną cechą zdradzającą przynależność pojazdów były wojskowe tablice rejestracyjne, które docelowo będą zastąpione cywilnymi. Fot. M.Dura
Reklama

[Żart na Prima Aprilis]

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie na dostawę pięćdziesięciu kontenerów dwudziesto - i czterdziestostopowych dla Marynarki Wojennej z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne pięćdziesiąt sztuk. Z informacji uzyskanych przez Defence42 wynika, że kontenery mają być przekazane do Morskiej Jednostki Rakietowej i być wykorzystane do ukrycia wszystkich elementów wchodzących w skład Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych z radarami włącznie.

Według informacji uzyskanych przez Defence24, Ministerstwo Obrony Narodowej zadecydowało, że zbliżający się przegląd pozyskanych w 2013 roku elementów pierwszego nadbrzeżnego dywizjonu rakietowego, wchodzącego obecnie w skład Morskiej Jednostki Rakietowej, będzie połączony z ich modernizacją. Ma ona polegać głównie na przeniesieniu modułów użytecznych poszczególnych pojazdów (zabudowanych obecnie na stałe na konkretnie wyznaczonych podwoziach Jelcz 6x6 P662D.43 i Jelcz 8x8 P822D.43) do standardowych kontenerów dwudziestostopowych 1 TEU (o rozmiarach zewnętrznych dł. 6,058 m, szerokość 2,438 m i wysokość 2,438 m) i czterdziestostopowych 2 TEU (o rozmiarach zewnętrznych dł. 12,192 m, szerokość 2,438 m i wysokość 2,438 m).

image
Nowa koncepcja użycia baterii nadbrzeżnych w Polsce pozwala na zastosowanie dowolnych ciągników do transportu kontenerów z wyposażeniem – w tym również wynajętych za granicą. Fot. M.Dura

W tym celu Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął procedurę zakupu pięćdziesięciu kontenerów 1 TEU i 2 TEU, które zostaną później w odpowiedni sposób przerobione w Centrum Produkcyjno-Serwisowym Pocisków Rakietowych NSM utworzonym w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce. Prace nie będą zaczęte od zera, ponieważ wcześniej zostało opracowanych i sprawdzonych sześć prototypowych pojemników przy współpracy z polską spółką PIT-Radwar oraz norweskim koncernem Kongsberg.

Było to konieczne, ponieważ jak na razie trzeba było opracować aż sześć wersji kontenerów dla MJR, wraz z całą dokumentacją techniczną i eksploatacyjną. Dzięki temu będzie możliwe skonteneryzowanie wszystkich pojazdów wchodzących w skład Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych. Założeniem było ingerowanie jedynie w układ wnętrza kontenera. W większości przypadków wprowadzono jednak elektryczne otwieranie: zarówno „dachu”– dla zapewnienia startu rakiet i podnoszenia anten, jak i tylnej ściany dla wylotu gorących gazów z silników startowych oraz dla zapewnienia dostępu obsłudze.

W ten sposób w WZE Zielonka opracowano:

  • Kontener – wyrzutnię rakiet MRC (Missile Launch Container) - w którym zostaną umieszczone: układ podnoszenia pojemników z rakietami NSM wraz z systemami zabezpieczającymi i agregatami;
  • Kontener dowodzenia baterii BCC (Battery Command Container);
  • Kontenerowe centrum łączności CCC (Command Center Container);
  • Kontener radaru wskazywania celów SRC (Surveillance Radar Container);
  • Kontener kierowania uzbrojeniem i łączności CCV (Command Control Container);
  • Kontener socjalny SC (Social Container), który będzie jednocześnie spełniał rolę makiet bojowych maskujących właściwe elementy baterii nadbrzeżnych.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej zrealizowane w ten sposób prace zostały sprowokowane krytycznymi analizami wskazującymi na przestarzałe podejście do współczesnych działań bojowych ze strony dużej części generałów i admirałów, „którzy za sprzęt wojskowy uważają tylko to, co jest pomalowane na zielono”. Tymczasem konstrukcja wszystkich pojazdów wchodzących w skład NDR-ów pozwala na zdjęcie z nich modułów zadaniowych oraz przeniesienie ich na inną platformę wraz z pomalowaniem na dowolny kolor (wykorzystywany np. w znanych firmach spedycyjnych).

Zwiększa to nie tylko elastyczność użycia baterii (po zmobilizowaniu lub czasowym wynajęciu w razie potrzeby dużej ilości ciągników siodłowych z gospodarki cywilnej), ale również poprawia jej maskowanie (zwiększając tym samym żywotność). Należy bowiem pamiętać, że obecnie każdy pojazd baterii ma taką ilość elementów charakterystycznych, że bardzo łatwo można rozpoznać jego przeznaczenie. Co gorsza, spisując numery rejestracyjne samochodów wyjeżdżających z terenu MJR w Siemirowicach, można się przy pewnej wytrwałości również zorientować się z jaką konkretnie częścią jednostki mamy do czynienia.

image
Po wprowadzeniu kontenerów do MJR praktycznie każde składowisko kontenerów na polskim wybrzeżu powinno być traktowane przez przeciwnika, jako potencjalne stanowisko ogniowe rakiet nadbrzeżnych. Fot. M.Dura

Zastosowanie standardowych kontenerów, bez jakichkolwiek zewnętrznych wyróżników oraz losowo dobieranych ciągników nie pozwoli na szybką identyfikację pojazdów wyjeżdżających z terenów wojskowych. Co więcej, wiedzy na temat tego, co jest przewożone nie będą musieli mieć nawet kierowcy powołani do służby. Przeciwnik, który chciałby więc całkowicie zlikwidować zagrożenie ze strony polskich rakiet nadbrzeżnych musiałby zniszczyć wszystkie kontenery znajdujące się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od brzegu morza, a to jest po prostu niemożliwe. Tymczasem przy obecnej organizacji MJR i konstrukcji wchodzącej w skład tej jednostki pojazdów może się to okazać bardzo łatwe – również przy mało rozbudowanej sieci agenturalnej i rozpoznawczej.

Tymczasem po wdrożeniu kontenerów MRC, wyrzutnie rakiet można by nawet niepostrzeżenie rozstawić na Mierzei Wiślanej, gdzie mogłyby one pełnić rolę np. pojazdów dostawczych stojąc na ogólnie dostępnych parkingach i stacjach benzynowych. O skuteczności tego rozwiązania może świadczyć udana próba skrytego przerzutu trzech prototypowych kontenerów MJR do Estonii. Wynajętymi, cywilnymi ciągnikami siodłowymi udało się dostarczyć elementy polskiej baterii nadbrzeżnej do granicznej miejscowości Narwia i rozstawić je na parkingu przy centrum handlowym Prisma bez wzbudzania jakiegokolwiek zainteresowania ze strony miejscowej ludności. Zajęte w ten sposób stanowisko jest oddalone od rosyjskiej bazy wojennej Kronsztad zaledwie o 130 km. Okazuje się więc, że Sankt Petersburg jest również w zasięgi polskich rakiet NSM i to z zapasem na wykonywanie manewrów.

image
Udana próba skrytego przerzutu prototypów kontenerów MJR do Estonii przeprowadzona w styczniu 2021 roku. O całej sprawie wiedziały tylko NATO oraz ministerstwa obrony i dowództwa marynarek wojennych obu krajów. Fot. M.Dura

 Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło również wcześniejsze oceny niektórych specjalistów, że zaproponowana i wdrożona struktura polskich baterii nadbrzeżnych jest przestarzała (zapożyczona jeszcze ze starej wersji baterii rakiet RBS-15) i nie odpowiada rzeczywistym możliwościom, jakie zapewniają wprowadzone rozwiązania koncernu Kongsberg (i dzisiaj również koncernu Saab). Obecna technika pozwala bowiem na w pełni autonomiczne działanie poszczególnych wyrzutni rakietowych bez jakiejkolwiek, wielopoziomowej struktury dowodzenia – wchodzącej integralnie w skład baterii.

image
Identyfikacja poruszających się po drogach pojazdów polskich, Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych dla nikogo nie stanowi żadnego problemu. Fot. M.Dura

Dzięki temu wystarczy jedynie dostarczyć do kontenera z rakietami wskazanie celu wraz z potwierdzeniem autentyczności, by rakiety zostały odpalone w odpowiednim czasie, sekwencji i torze lotu. Dla zewnętrznego systemu dowodzenia konieczna jest jedynie wiedza na temat pozycji wyrzutni oraz jej statusu (co można przekazać nawet poprzez stacjonarne linii telefoniczne), do końca nie zdradzając stanowisk ogniowych poprzez wysyłanie sygnałów radiowych lub pracę radarów.

image
Koncepcja kontenerowych wyrzutni rakiet nadbrzeżnych była prezentowana przez Rosjan już w czasie targów Euronaval w Paryżu w 2012 roku. Fot. M.Dura

W pełni autonomiczne kontenery z rakietami dają dodatkowo możliwość skrytego przenoszenia systemów ogniowych np. na cywilnych jednostkach pływających. Podobną koncepcję wprowadzają zresztą Rosjanie przygotowując do niej nie tylko systemy rakietowe, ale również okręty. W ten sposób każdy kontenerowiec i prom może być potencjalnym zagrożeniem dla przeciwnika, nie wiedząc nawet, że przenosi na swoim pokładzie system uzbrojenia.

Prace modernizacyjne elementów pierwszego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego mają się zakończyć do końca 2022 roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 106
Reklama
Radek
piątek, 2 kwietnia 2021, 19:59

W tym szaleństwie jest metoda. Nie chodzi o ukrywanie się wśród cywilów, bardziej o to by świadomość sytuacyjna wroga była znikoma. Tylko jak znam betonów z MON nie mają'cohones" na takie zagrania - założę się, że państwa jak: FR,USA ChRL, Izrael praktykuje takie rozwiązania.

abc
piątek, 2 kwietnia 2021, 15:10

Czy ja dobrze rozumiem? Polscy chcą świadomie ukrywać wśród cywili? Narażając ich na to że staną się pierwszoplanowym celem dla wroga? To po grzyba nam takie wojsko?

endrju
niedziela, 25 kwietnia 2021, 23:33

Przecież dowództwo Powstania Warszawskiego miało taki plan, a celebrujecie ich do dzisiaj, to o co kaman?

Ach
sobota, 3 kwietnia 2021, 15:22

Masz przecież napisane że to żart na Prima aprilis;)

Wawiak
środa, 7 kwietnia 2021, 13:18

Widzisz, dla ruskich to nie żart, tylko rzeczywistość. Nikt cywilizowany przecież by tego nie potraktował poważnie..

Mercator
piątek, 2 kwietnia 2021, 22:25

Ne staniesz się celem bo żadna armia na świecie nie ma tyle środków aby ostrzeliwać dziesiątki tysięcy cywilnych kontenerów na obszarze setek tysięcy kilometrów kwadratowych. Spij spokojnie. Skoro wy się nie obawiacie my także nie będziemy się obawiać ataku na wszystkie nasze kontenery z bananami, papierem toaletowym, koszulkami z chin i karmą dla kotów.

Skoczek224
piątek, 2 kwietnia 2021, 11:02

Byłby to mały krok dla NDR i olbrzymi w mentalności MON.

Gewsa
czwartek, 1 kwietnia 2021, 21:14

Pierwszy kwietnia, To rozwiązanie zbyt innowacyjne na polski MON.

Brawo Polska
czwartek, 1 kwietnia 2021, 20:14

Cóż mamy za wschodnią granicą typa który nie przestrzega reguł truje ludzi morduje skrycie więc trzeba się nauczyć jego reguł i być przygotowany na jego zagrywki.

BadaczNetu
czwartek, 1 kwietnia 2021, 20:00

Prima Aprilis...

dim
czwartek, 1 kwietnia 2021, 19:38

"...Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął procedurę ..." NIEBEZPIECZNI PARANOICY BIUROKRACJI ! - już sam fakt takiego zakupu winien być tajny, zakupu winien dokonać nie organ WP, a "cywilne firmy X" wszystko w pełnej dyskrecji. Po prostu SKRAJNIE NIEBEZPIECZNA BEZMYŚLNOŚĆ !

pga
czwartek, 1 kwietnia 2021, 19:36

Przecież to żart primaaprilisowy. Niestety.

Hektor
czwartek, 1 kwietnia 2021, 19:08

Prima aprilis.

juruk
czwartek, 1 kwietnia 2021, 18:12

Hmmmm..... Ta wiadomość jest zbyt piękna i zbyt dobra by była prawdziwa... Niestety, dziś Prima Aprilis... A szkoda...

jozinzbazin
czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:39

Prima aprilis

Extern
czwartek, 1 kwietnia 2021, 16:56

Szkoda że to prawdopodobnie jest primaaprilisowy żart. Bo przydało by się coś takiego właśnie zrobić.

Cogito ergo sum
czwartek, 1 kwietnia 2021, 16:19

Panie Komandorze, proszę o taki tekst ale nie w prima aprilis. I żeby jeszcze był zgodny z faktami ... Bo tak to pierwszokwietniowa kicha ...

Świetny żart
czwartek, 1 kwietnia 2021, 16:11

Pierwszy kwietnia rządzi. MON i takie nowatorskie podejście? W życiu Romana!!!

asdf
czwartek, 1 kwietnia 2021, 15:53

i co z tego jak beda mogly byc naprowadzane tylko na odleglosc 40km

ryko
czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:50

Nieprawda. Jeżeli znasz pozycję celu to masz zasięg samych rakiet - nie muszą to być własne radary NSM !

asdf
czwartek, 1 kwietnia 2021, 19:07

pozycje celu bedziesz znal z krysztalowej kuli?

Extern
czwartek, 1 kwietnia 2021, 20:38

No kiedyś podały by ją nam okręty podwodne. Dziś już jedynie został nasłuch radiowy i Bryzy ze swoimi radarami, bo dronów coś dalej nie widać.

Padre
czwartek, 1 kwietnia 2021, 15:46

TO ŻART!

Bułka z masłem ko
czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:38

Prima aprilis panowie... Nic więcej.

PW
czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:05

LUDZIE TO PRIMA APRILIS ale musze sie zgodzic ze na prawde byloby to dobre.

~
czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:03

Panie Komandorze, z zeszłym roku było po mistrzowsku :) ale ten art też jest niezły, wiwat 1 kwietnia

Alex
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:52

Bezsilne ujadanie trolli o wszystkim dobrze znanych świadczy o tym, że w końcu zaczyna się coś dziać i w MON zaczynają powoli myśleć.

dim
czwartek, 1 kwietnia 2021, 19:40

Myśleć, to zaczęliby, gdyby cała ta rzecz pozostawała w dyskrecji ! To jakiś dim, czyli cywil z innego kraju ma prawo pyskować, że Wojsko Polskie winno być nie mniej chytre, od przeciwnika. Ale odpowiedzialne za zakupy osoby w wojsku, w takich sprawach, winny nie tylko milczeć, ale i określać je jako ŚCIŚLE TAJNE ! czy nawet tajne specjalnego przeznaczenia, nie wiem jak jest dziś ta gradacja !

czwartek, 1 kwietnia 2021, 19:20

Powoli to oni często myślą choć zazwyczaj wcale.

Ubawiony
czwartek, 1 kwietnia 2021, 15:20

Szkoda że dzisiaj jest prima aprilis

Ubawiony
czwartek, 1 kwietnia 2021, 15:19

Szkoda że dzisiaj jest prima aprilis.

Ja
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:32

Za bystre jak na MON, pewnie primaaprilis owy żart...

JP
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:18

Weźcie pod uwagę że jest 1 kwietnia. Ale koncepcja maskowania sprzętu wojskowego jako cywilne rzeczy jest dobrym pomysłem, zwłaszcza dla państw słabych, którym grozi masakra ze strony wroga np. Polska.

Zoil
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:07

I to jest dobry kierunek. Grafitowe, chromowane Fordy po zmianie tablic na cywilne łatwiej pozwolą przekroczyć zachodnią granicę w razie godziny W. Można zabrać całą rodzinę, a na pakę wrzucić dokumenty, kosztowności, zastawę stołową i sporo innego dorobku. Uchwyt na broń czy radiostację by tylko przeszkadzał. I po gruntowej drodze pojedzie jak zniszczą asfalt.

Monkey
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:06

Wygląda na kolejny primaaprilisowy żart. Cywilne pojazdy przewożące uzbrojenie. Nie jestem pewien czy jest to zgodne z prawem międzynarodowym.

Bulbulbul ki
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:38

Fajna informacja na 1 kwietnia... Kto uwierzył???

klaun-szyderca
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:38

Przypadkiem jestem w posiadaniu wiedzy na temat dalszych ruchów naszego MONu w temacie Bałtyku :) Otóż kolejnym ruchem będzie zakup (względnie budowa w naszych stoczniach) kilkunastu kontenerowców o długości co najmniej 400 metrów. Potem te stada kontenerów (w co setnym będzie ładunek wojskowy opisany w artykule ;) ) zostaną na nie załadowane, a następnie nasza flota holowników umieści je pod osłoną nocy rosyjskich portach w poprzek wejścia, blokując je całkowicie ;) A z uwagi na zawartość kontenerow- blokując także całkowicie przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem :)

Davien
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:35

A teraz popatrzcie na datę tego newsa , niezła prima aprilis, choć nie wiem czy Burke rok temu nie był lepszy:)

Bibi
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:32

1 kwietnia

MAERSK
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:29

Pierwszy kwietnia...

Oszołom
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:19

Już widzę. Miernik grubości lakieru, obserwacja obciążenia osi w ciężarówkach, drobne detale zdradzające zawartość. Potrzebne będą pozorne kontenery odpowiednio dociążone. Mam nadzieję że wojsko ma przygotowane kilkaset pozycji, których wróg nie będzie mógł nadzorować przez turystów. W tych regionach na czas W wyłaczyłbym GSM i internet oraz telefon.

hani11
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:18

1 kwietnia- aprilisowy żart

Gość
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:17

Dobrze, że wreszcie ktoś profesjonalnie podchodzi do obrony kraju.

Polak
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:16

Przecież to żart. Ludzie spokojnie.......

Sowa bez przyjaciół
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:12

Autor sugeruje, że w MON i podległym przemyśle są ludzie rozsądni a zarazem przebiegli. Otóż nie kochani. Dzisiaj jest Prima Aprilis!

Saw
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:12

Jeśli myślicie, że ktoś zaczął myśleć i działać, to pamiętajcie, że dziś 1 Kwietnia.

Z
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:11

To nie jest przypadkiem artykuł na Prima Aprilis, tak jak artykuł na 3 niszczyciele dla polskiej MW parę lat temu? Dla mnie po prostu brzmi to za pięknie, by była to prawda.

żartyżarty
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:10

PRIMA APRILLIS !!!

Ra
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:08

Prima aprilis

Martre
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:04

1 kwietnia ;)

Towarzyszgeneral
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:02

Mam nadzieję że to nie żarty na 1 kwietnia , bo taki pomysł nie jest zły

Takitam
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:55

Pan Komandor dzisiaj w formie :) Czasem te żarty lepsze niż rzeczywiste pomysły naszego MON ;)

MK
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:49

1 kwietnia, a byłby to dobry pomysł.

Olo B.
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:45

Artykuł żart. Dziś Panie i Panowie jest pierwszy kwietnia!

Olsen
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:44

Prima Aprilis :-(((

prot
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:40

Świetny żart. Niestety :(

Dalej patrzący
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:31

Mam nadzieję, że to prawda, a nie prima aprilis. Bo gdyby to był żart - to niestety bardzo, bardzo smutny.... i źle świadczący o zdolnościach decyzyjnych MON, IU, SG i całej machiny organizacyjnej WP i RP. Inna rzecz - że ta sprawa najlepiej pokazuje, że nie fregaty [na Bałtyku zupełny bezsens] - tylko rakiety z mobilnych wyrzutni - działające najlepiej sieciocentrycznie - z rozproszenia. Niekoniecznie z lądu - także z nosicieli powietrznych - wszelkiego rodzaju - kłania się lotnicza, najlepiej uniwersalna wersja NSM - najlepiej uniwersalny klon JSM.. Albo z podwodnych nosicieli - niekoniecznie załogowych - jest już przecież rozwijana przez Kongsberga wersja NSM wystrzeliwana spod wody. W sumie - chodzi o zbudowanie systemu sieciocentrycznego dalekiego widzenia/pozycjonowania/dowodzenia real-time - wpięcia w niego wszelkich sensorów - i wpięcia wszelkich efektorów precyzyjnych na dowolnych nośnikach różnych domen. Zarówno efektorów ofensywnych - jak i prak/plot - dających parasol kontroli nieba. Bez rewolucji RMA nie będzie skoku generacyjnego przyrostu zdolności w wyniku zbudowania połączonej synergicznej "wszechdomeny" - zdolnej do powstrzymania Rosji. Jako nosiciele dla efektorów/sensorów/retransmiterów/środków WRE - widzę drony . Bo ich użycie nie jest limitowane ryzykiem utraty załogi - zatem poprzeczka możliwych misji jest maksymalnie podniesiona - co również podnosi i zdolności WP - i poziom realnego ryzyka dla przeciwnika - i w następstwie poziom jego odstraszania. No i dron jest natychmiast operacyjny po załadowaniu oprogramowania - a baza szkoleniowa systemów załogowych jest zawsze droga - no i wyszkolenie załóg wymaga lat i jest silnie ograniczającym "wąskim gardłem". W sumie chodzi o priorytet i koncentrację na ASYMETRYCZNYM odstraszaniu - gdy wprowadzając dany system zmuszamy przeciwnika do wielokrotnie większego wysiłku i kosztów. Fregaty na pewno są odwrotnością takiej strategii. Natomiast rozproszenie i ukrycie/maskowanie nosicieli i sensorów i efektorów - i działanie real-time, to na pewno najbardziej szkodzi agresywnym planom Kremla. Liczy się kalkulacja koszt/efekt, a nie jakieś "sojusznicze zobowiązania" i inne naciągane "wytłumaczenia" dla kompletnie nonsensownej budowy fregat [ewidentnie na Morze Południowochińskie]. Jak USA wyjdzie z Europy na Pacyfik - a wyjdzie na pewno - WTEDY zostaniemy bez Wujka Sama - i będzie się liczył każdy system - tu w Polsce - do obrony Polski. Dlatego każda złotówka musi być przeznaczona na budowę zdolności realnych WP - a nie na polityczny PR. Powtórzę - argumentacja, że "trzeba zbudować fregaty, bo mamy zobowiązania wobec USA, w zamian USA obroni Polskę" jest błędne z definicji - bo Kreml uderzy, gdy USA wyjdzie z Europy. Przedtem Kreml będzie rozwijał wojnę podprogową we wszelkich domenach - uderzy, gdy USA wyjdzie na Pacyfik. Dokładnie WTEDY - i na ten KRYTYCZNY moment WSZYSTKIE zasoby Polski i WP muszą zostać przygotowane. Co do sojuszy - sojusz z USA jest więc tylko POMOSTOWY - do czasu zbudowania własnej suwerennej siły WP - oraz do czasu zbudowania SUWERENNEGO sojuszu regionalnego - z państwami zagrożonymi przez Kreml - mającymi z Rosją na pieńku. Od UK i NORDEFCO [w tym GIUK i Arktyka], przez Bałtów, Polskę, Ukrainę, Rumunię, Turcję, nawet Gruzję. Nie NATO i nie USA "na zawsze" - tylko DOCELOWO sojusz regionalny państw połączonych twardym interesem realnym bezpieczeństwa - kolektywnego powstrzymywania i rozpraszania presji Kremla - na całej wielkiej Flance Eurazjatyckiej.

Kris
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:19

Brawo...żart sie udał ...01.04.

wesoly romek
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:15

Dzisiaj "prima april" Jeszcze stworzymy " brygade kombajnow pancernych"

dario
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:14

NARESZCIE.

Adam
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:13

Prima aprylis! Chyba jestem pierwszy który nie łyknął tego fake'a.

wesoly romek
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:11

Zakupic jeszcze ze dwa statki kontenerowe,i będą kontenerowce rakietowe,a polska potęgą morską.

Nick
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:09

szkoda, że jedyny sensowny projekt dot.MW to treść żartu prima aprilisowego ;_)

wudang
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:06

no nareszcie... jeszcze tylko wytlumaczcie dc każdej jednostki w miescie ze najglupszym co moze zrobic jest dyslokacja w razie w szwejów do jedynego w okolicy lasku :)

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:34

To zależy. Amunicja "smart" "o inteligencji telefonu komórkowego", którą tak zachwyca się Dim, w tym lesie ich tam nie znajdzie. Co innego głupie bomby kasetowe zrzucane przez Rosjan... :D

dim
czwartek, 1 kwietnia 2021, 20:59

Zresztą jej nośnikami będzie właśnie amunicja kasetowa. Tyle, że już nie "głupia".

dim
czwartek, 1 kwietnia 2021, 20:58

Dziś ich tam jeszcze nie znajdzie. Ale będzie potrafić i to, może zanim Borsuki trafią wreszcie wszędzie gdzie należy. Czyli winny mieć przed nią samo/obronę.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:04

Nie może być? Ktoś wreszcie zaczął myśleć jak Trzeba? Ouć, zapomniałem. Pierwszy kwietnia.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:03

Oczom nie wierzę. Ktoś wreszcie zaczął myśleć jak trzeba.

Jarek
czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:18

Pewnie jakis mlody, ambitny i ogarniety...zaraz go przeniosa do pracy w archiwum

czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:02

zwróciłeś uwagę na dzisiejszą datę ? cały maks :) z zeszłym roku zrobił to po mistrzowsku :)

laik, zupełny laik
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:49

Weź pod uwagę, że jest prima aprilis.

Olo
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:00

Art. Na 1 kwietnia?

Paweł kex
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:00

Szkoda że to prima aprilisowy żart. Tak powinniśmy postąpić. Inaczej MJR, w razie konfliktu z potencjalnym agresorem długo nie przetrwa i nie poblokuje transportu na Bałtyku.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:58

To już ukrywania Kalibrów w kontenerach nie jest "zbrodnią wojenną" co dotąd głosiła propaganda w Polin - no bo jak Polin chce tak robić, to chyba nie? No chyba, że obowiązuje nas "etyka talmudyczna": np. oderwanie Abchazji i Osetii przez Rosjan niesłuszne a oderwanie Kosowa przez USA słuszne... :D

Rosja Raj
czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:24

Fanku nasz rację Rosja zawsze mówi prawdę i jest ostoją do dobrobytu od roku mieszkam tamże rodziną i zarabiam 5000 miesięcznie a ceny są 10 razy niższe niż w Polsce (chleb koszt 8 groszy) Pracuje w fabryce telefonów komórkowych a dokładnie mikroprocesorów,w których produkcji Rosja jest liderem o czym zakłamany zachód wam nie powie. (Popularne iPhony mają około 80% elementów produkcji rosyjskiej)

czwartek, 1 kwietnia 2021, 18:13

Też o tym słyszałem - Dziadek mi opowiadał, bo mieszkał w głębi Rosji 8 lat (choć miał kontrakt na 25 ale Babcia (+6-tka dzieci) kierując się jakimiś narodowymi zabobonami/sentymentami nalegała by wrócił w 55 r. ...) - piękny kraj wspaniali, ludzie i cudowny klimat; jeden bochenek dziennie dostawali za darmo - starczał na cały barak (15-20 ludzi) - taki pożywny; a inne posiłki były zbędne zdaniem "pracodawcy"; .

Olgino
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:33

Sami sobie jesteście winni.

Jack40
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:55

Tylko w przeszłości walczono pseudo honorowo żołnierze w czerwonych kubraczkach stawali w rzędzie na wprost przeciwnika i celowali z karabinów czarnoprochowych stojąc tak a dowódca dżentelmen skinął kapeluszem do przeciwnika by ten pierszy zaczynał i strzelał a tamten na to och dziękuję i proszę niech pan pierwszy zaczyna I to były idiotyzmy bo szafowało się życiem zwykłych żołnierzy bo do generałów nikt nie celował to byli dżentelmeńscy he he A w dzisiejszych czasach mamy jak w tym przysłowiu ze w miłości jak i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone tymbardziej jak nas o wiele silniejszy przeciwnik napadnie to róbmy wszystko byle go pokonać Jak np w Afganistanie Syrii itd gdzie stosuje się bardzo skutecznie miny pułapki czy aidiki czy strzela skrytobójczo do żołnierza przeciwnika jeden strzał jeden trup i cisza nie wiadomo kto i z kąd strzelał

Zey
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:50

Fajny żart na 1 kwietnia.

Uśmiechnięty
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:50

Prima aprilis bez artykułu Pana Maksymiliana nie może się odbyć :)

jurgen
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:45

o i to fajny tekst, nie to co ten "Góral"

Mieszko
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:44

Tylko żeby nasi wrogowie przejazdem też nie wjechali do nas z podobnym sprzętem

Prima Aprillis
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:31

zbyt piękny ten żart, żeby mógł być prawdą. Takiej przeszkody mentalnej nasz MON nie pokona :)

Slawosz
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:26

Dawno tak dobrego newsa nie było

Sidematic
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:08

1. IV.

czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:20

Bo od roku nie było Prima Aprilis'a.

Ferun
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:26

Dobre! ;) a T72 by się do takiego kontenera zmieścił? Bo można by w ten sposób wysłać ruskim brygadę i wyładować się w dowolnym porcie. Jeśli by wydać żołnierzom pampersy i żelazne racje to te parę godzin rejsu wytrzymają kuchwale i napohybel ;)

Adam
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:18

T-72 ma ze 3 m szerokości i się nie zmieści do standardowego kontenera. Ale możnaby każdy czołg przeciąć wzdłuż na pół (UWAGA! - trzeba bardzo równo przecinać lufę), a na miejscu po rozpakowaniu szybko się zespawać 2 połówki każdego czołgu i można znienacka uderzać.

Kukur
piątek, 2 kwietnia 2021, 11:11

Myślę, że popularna trytytka w zupełności wystarczy. Lufę, ze względu na naprężenia powstałe przy wystrzale wzmocnić taśmą macgiwera. Koniecznie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, wtedy jest mocniejsza.

Kierowcapoznan
czwartek, 1 kwietnia 2021, 15:19

A skąd spawaczy weźmiesz?,aha sojusznik z Ukrainy podesle.

sos
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:25

Narew od początku powinna być zaplanowana, do zamaskowania w kontenerach cywilnych. Duży błąd to wygląd Poprada , który z daleka woła , jestem ważnym celem wojskowym, nie przegapcie mnie.

RoKo
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:17

Rozmieszczenie jednostki w kontenerach jest bardzo dobrą koncepcją...Tyle, że dzisiaj 1 KWIETNIA, niestety.

Andrettoni
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:14

Nie wiem czy to żart, ale Iran tak po prostu zrobił i chyba podobne plany miał jakiś tajwański minister, tylko on chciał okręty zamaskowane jako jachty... Jednak oba kraje zakładają przewagę przeciwnika w powietrzu. My raczej liczymy na tę przewagę oraz potencjał "odstraszania".

Oczki
czwartek, 1 kwietnia 2021, 16:14

Żart prima aprilisowy. Wierzysz, że ktokolwiek w MON to by wymyślił i zaakceptował??

bropata
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:02

O, będziemy budować statki pułapki? Pięknie wpisuje się to nowy trend zbrojeniowy. Skoro samoloty transportowe mają wkrótce skrycie przenosić rakiety powietrze - ziemia, to kto wie, czy do roli takich nosicieli nie zacznie się przystosowywać samoloty pasażerskie. Współczesne wojny są od dawana prowadzone bez żadnych zasad. Zamiast tych kontenerów może lepiej byłoby zakupić nowoczesne miny morskie?!

say69mat
czwartek, 1 kwietnia 2021, 09:59

Hmmm ... jak zablokować??? Uczynić wyłączną domeną odpowiedzialności Dowództwa operacyjnego naszej MW podległego wysiłkowi i potencjałowi Ministerstwa ON Rzeczypospolitej ;)))

Rain Harper
czwartek, 1 kwietnia 2021, 09:44

Prima Aprilis

dubelt
czwartek, 1 kwietnia 2021, 09:42

No, nareszcie jakaś dobra wiadomość. Chociaż raz zrobiono coś z głową.

Wojciech
czwartek, 1 kwietnia 2021, 13:10

Z głową to ty masz ale problem. Przecież to żart prima aprylisowy.

ito
czwartek, 1 kwietnia 2021, 09:33

Z tego co pamiętam kiedy wiele lat temu zaproponowałem takie rozwiązanie zostałem zakrzyczany na forum, że takie maskowanie jest w świetle prawa międzynarodowego absolutnie nielegalne, a poza tym bandyckie itp. Cóż, widać coś się zmieniło :-)

gur
czwartek, 1 kwietnia 2021, 19:21

Takie działania są drastycznym naruszeniem reguł Konwencjii Genewskiej. Wojsko, które chowa się wśród cywilnych kontenerów, naraża na bezpośredni (i uzasadniony teraz) atak potencjalnego przeciwnika wszystkie cywilne instalacje i zakłady, których przecież powinno bronić przed wrogiem, a nie wystawiać na strzał. Wracamy do wojny totalnej zadeklarowanej przez Hitlera. Świat schamiał do reszty.

Davien
czwartek, 1 kwietnia 2021, 12:34

Bo jest nielegalne panie Ito, a teraz spójrz na datę tego newsa:)

wokidoki
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:06

Może świadomość o istniejących zagrożeniach się zmieniła. Jak bandyta biega po ulicy to nawet największy pacyfista kupi pistolet do obrony rodziny.

Jack40
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:45

W miłości tak jak i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone

Davien
czwartek, 1 kwietnia 2021, 09:20

Wypuścmy na nasze morza, rzeki i oceany nowy okręt podwodny ORP Popiełuszko.

Tweets Defence24