Polska popiera decyzję USA o wyjściu z traktatu INF. NATO odpowie na działania Rosji

2 sierpnia 2019, 16:17
iskander
Wyrzutnia systemu Iskander z pociskiem manewrującym. Fot. mil.ru.

2 sierpnia minął półroczny okres, jaki USA dały Rosji na powrócenie do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF. „Rosja ponosi odpowiedzialność za upadek traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF; NATO odpowie na zagrożenia związane z rozmieszczaniem przez Rosję broni tego typu” - oświadczyła w piątek Rada Północnoatlantycka. Polskie MSZ w pełni poparło decyzję USA o wyjściu z traktatu INF.

W piątek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził, że Stany Zjednoczone z dniem 2 sierpnia oficjalnie wycofują się z układu. Moskwa odrzuca oskarżenia, że ponosi odpowiedzialność za jego zerwanie.

W podobnym tonie swój komunikat opublikowała Rada Północnoatlantycka. NATO oświadczyło, że Rosja ponosi odpowiedzialność za upadek traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF. Rada Północnoatlantycka poinformowała, że odpowie na zagrożenia związane z rozmieszczaniem przez Rosję tej broni.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zastrzegł na konferencji prasowej w Brukseli, że NATO nie będzie powielać tego, co robi Rosja, a wszystkie ruchy Sojuszu będą zrównoważone, skoordynowane i nastawione na obronę. "Nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, nie mamy zamiaru rozmieszczać nowych pocisków lądowych w Europie" - zastrzegł.

"Żałujemy, że Rosja nie wykazała żadnej woli i nie podjęła żadnych widocznych działań w celu powrotu do wypełniania swoich zobowiązań międzynarodowych. Sytuacja, w której Stany Zjednoczone w pełni przestrzegają traktatu, a Rosja nie, jest nie do utrzymania" - oświadczyła Rada Północnoatlantycka w wydanym komunikacie.

Stoltenberg zaznaczył, że traktat INF był przełomowy jeśli chodzi o kontrolę zbrojeń. Przypomniał, że wyeliminował on całą kategorię broni nuklearnej, dzięki czemu świat był bezpieczniejszy.

"Dziś traktat INF przestaje istnieć ponieważ Rosja rozmieściła systemy rakietowe SSC-8. Nowe rosyjskie rakiety, są mobilne, trudne do wykrycia i mogą być wyposażone w głowice nuklearne. Mogą osiągnąć europejskie miasta w kilka minut od ostrzeżenia. Obniża to próg wykorzystania broni nuklearnej w konflikcie zbrojnym" - zaznaczył sekretarz generalny Sojuszu.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska w pełni popiera działania NATO i USA, które mają zapewnić "wiarygodną i skuteczną politykę odstraszania i obrony w odpowiedzi na zagrożenia stwarzane przez Rosję".

"Polska, razem z Sojusznikami, w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z traktatu INF. To zrozumiała reakcja na rosyjskie naruszenia Traktatu" - podkreślił polski MSZ. "Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF. Brak gotowości Rosji do powrotu do przestrzegania INF nie pozostawił Stanom Zjednoczonym żadnego wyboru" - dodał resort.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu przez Rosję udziału w układzie INF. Moskwa argumentuje krok decyzją Waszyngtonu. USA zarzucają Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądały od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków. Jednak Rosja odpiera te zarzuty.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy: ZSRR zniszczył 1846 pocisków, a USA - 846. 

 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Kamil
sobota, 3 sierpnia 2019, 23:15

Nie rozumiem po co ta informacja. Przecież to oczywista oczywistość, że Polska poprze każdą decyzję podjętą przez Wielkiego Brata.

Markus
sobota, 3 sierpnia 2019, 13:45

Poparcie dla USA, to zdecydowanie za mało!!! I czekanie na ich ruch też za mało!!! I oglądanie się na sojuszników z NATO, też nie wystarczające!!! Ciekawe co Polska zamierza, zrobić z tym faktem, że przy naszej granicy będzie rozmieszczona rosyjska broń jądrowa? Uważam, że nadszedł czas inwestować we własne systemy ofensywno-odstraszajace. Trzeba rozważyć pilna potrzebę współpracy naszych naukowców i wojskowych z Izraelem, RPA, Pakistanem, Indiami... Itd. Może za 10 lat się coś urodzi.... Nie robiąc nic w tej kwestii poprostu się cofamy. No i oczywiście pilnie program Orka... I nie z okrętami na Bałtyk, ale na morze Barentsa, morze Ochockie, czy Atlantyk.

sża
sobota, 3 sierpnia 2019, 09:10

Faktycznie powinniśmy się cieszyć, bo to oznacza więcej rakiet z głowicami wycelowanych w nasz kraj.

AntyRus
niedziela, 4 sierpnia 2019, 08:19

Ależ naturalnie, że się cieszymy! Bo może wreszcie i u nas będą rakiety których będzie się wreszcie bała Rosja!! Na dziś Rosja i tak ustawiła w Kaliningradzie takie rakiety wycelowane w Warszawę, o czym jak widać zapomniałeś, albo udajesz że nie wiesz? Bo takie rakiety przecież Rosja DAWNO już wycelowala, ćwicząc od lat atomowy atak na naszą stolicę! Długo Rosja prowokowała i wreszcie się doczekała.

Realista
sobota, 3 sierpnia 2019, 02:41

byliśmy tarczą strzelnicza - teraz wracamy do roli poligonu ładunków kasetowych

felkas
piątek, 2 sierpnia 2019, 20:23

i bardzo dobrze :) i tak dlugo to trwalo

chateaux
piątek, 2 sierpnia 2019, 19:55

Nie ma sensu utrzymywac istnienia traktatu, ktory jest fikcja. A brak odpoiwedzi prowadzi do appeacementow i nowego konfliktu.

Tak myślę
piątek, 2 sierpnia 2019, 19:27

Polska popiera i co dalej? A może nasycić armię antyrakietami?

Olo Kwasek
niedziela, 4 sierpnia 2019, 08:25

A może warto pomyśleć, zanim coś się napisze? Nasycic? Nasz MON nawet granatnikow ppanc czy następcy Honkera nie potrafi kupić! A ty o antyrakietach?? Przecież kupiliśmy Patrioty, wiesz do czego one służą? Poza tym powstaje baza USA w Redzikowie. Moznaby co najwyżej dogadać się z Izraelem w sprawie lzejszego niż Patrioty systemu antyrakietowego. Oni już mają dopięty pełnowymiarowy, wielowarstwowy system obrony plot/prak!!

gnago
niedziela, 18 sierpnia 2019, 21:40

ee rządzący maja mały rozumek prosty przekaz ma większe szanse aniżeli uzasadniony referat kompetentnego fachowca w godzinach pracy polityka. Przekaz " a może nasycić antyrakietami" jest zrozumialszy nawet przy walce o miejsce na listach i podgryzanie polityczne

Tweets Defence24