Donbas: Giną cywile z powodu pozostawionych min

11 marca 2021, 14:52
donbas panorama
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Od sierpnia do stycznia w Donbasie na Ukrainie w wybuchach min zginęło ośmiu cywilów, a 28 zostało rannych - podała w czwartek misja monitoringowa ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie. Donbas to jeden z najbardziej zaminowanych obszarów świata.

Zaniepokojenie stałą dużą liczbą ofiar wśród ludności cywilnej, w tym dzieci, spowodowanych wybuchami min i innych wybuchowych pozostałości wojennych wyraziła w czwartek Matilda Bogner, szefowa misji monitoringowej ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie.

Jak relacjonuje Radio Swoboda, od początku sierpnia do końca stycznia zginęło z powodu wybuchów takich ładunków osiem osób, a 28 zostało rannych. W rezultacie działań zbrojnych w tym okresie rannych zostało trzech cywilów, żaden nie zginął. Misja odnotowała znaczne polepszenie się sytuacji bezpieczeństwa w regionie po zawartym w lipcu rozejmie.

Na początku roku Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE przekazała PAP, że w 2020 roku, m.in. w wyniku wybuchów min, w Donbasie zginęło 24 cywilów, a 105 zostało rannych.

Kilka dni temu szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że gotowy jest plan pokojowego uregulowania konfliktu, jednak czeka on na stanowisko Rosji.

"Dziś na stole leży konkretny plan pokojowego uregulowania, zaproponowany przez Niemcy i Francję, dopracowany przez Ukrainę, który, według nas, odpowiada duchowi Mińska (porozumień mińskich w sprawie konfliktu – PAP), odpowiada normom prawa międzynarodowego... Podkreślam - pokojowy plan leży na stole... i bardzo czekamy na takie samo stanowisko ze strony Federacji Rosyjskiej" – mówił Jermak, cytowany przez agencję Ukrinform.

Reklama
Reklama

Jak dodał, jeśli Rosja nie zgodzi się, będzie to oznaczać, że "nie chce zakończenia wojny i nastania pokoju na terytorium Donbasu".

W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję TASS, oznajmił, że jego kraj nie otrzymał takiego planu. "Nie do końca zrozumieliśmy, bo nic na naszym stole nie leży, żadnego planu nie widzieliśmy" – powiedział Pieskow.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Według szacunków Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka łączna liczba zabitych i rannych wskutek konfliktu w Donbasie w okresie od kwietnia 2014 roku do końca stycznia 2021 roku wynosi 42-44 tys. - podało Radio Swoboda.

Konflikt pochłonął życie 13,1-13,3 tys. osób, w tym co najmniej 3375 cywilów, około 4150 żołnierzy ukraińskich i około 5,7 tys. osób walczących po stronie przeciwnej. Liczba rannych szacowana jest na 29,5-33,5 tys. (7-9 tys. cywilów, 9,7-10,7 tys. ukraińskich wojskowych i około 12,7-13,7 tys. ludzi walczących po przeciwnej stronie).

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Alexy
piątek, 12 marca 2021, 13:38

Logiczne jest, że miny zastawiają tzw. Opałczeńcy z prorosyjskich samozwańczych republik ludowych i są to miny rosyjskie. To rebeliańci chcą odgrodzić się zbrojnym kordonem od reszty kraju. Rosja nigdy nie liczyła się z życiem ludzkim. Dla tego dziwnego kraju, będącego hybrydą Złotej Ordy z pozorami europejskości, liczy się tylko efekt geopolityczny. Muszą jeszcze odpowiedzieć za zbrodnicze strącenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

ito
czwartek, 11 marca 2021, 20:24

Republiki Ludowe swoje straty określają na jakieś 2,5 tysiąca zabitych, natomiast zabitych cywilów na ponad 7 tysięcy. Nie da się ukryć, że milicje ludowe nie znalazły się pod Kijowem, tylko armia majdanowa (podobną "rewolucję" w Mianmie powszechnie określa się mianem puczu) w Donbasie- stąd niewybuchy i miny. A teatrem walk najczęściej są wsie i miasta Donbasu.

Davien
czwartek, 11 marca 2021, 23:45

Ito skończ z tymi kłamstwami kremlowskiejpropagandy. Wasi terroryści i bandziory od Wagnera zaminowały teren a ty bronisz tych mordercó.

gegroza
czwartek, 11 marca 2021, 19:36

Trzeba wspomnieć, ze mimo zamachu stanu na Ukrainie ta wojna skończyła by się po miesiącu gdyby nie Rosja, która zaatakowała Ukrainę

rob ercik
czwartek, 11 marca 2021, 16:03

Trzeba jeszcze przypomnieć że walki wybuchły Po wkroczeniu wojsk ukraińskich na tereny zajęte przez zwolenników obalonego prezydenta. Wcześniej tam nikt nikogo nie mordował ...

pardą
piątek, 12 marca 2021, 12:03

Człowiek u co ty wypisujesz za głupoty? Kto to moderuje? Nawet jeśli Ukraińcy by tam weszli to są ich tereny, czyż nie? "Wcześniej tam nikt nikogo nie mordował" tak, przed wejściem FR było tam względnie bezpiecznie

Adam S.
czwartek, 11 marca 2021, 21:06

Niestety nie masz racji. Putin jeszcze nie jest obalonym Prezydentem. Ale nie martw się - jest na najlepszej drodze.

No skąd
piątek, 12 marca 2021, 06:48

Twoje niedoczekanie

bender
czwartek, 11 marca 2021, 17:21

Ależ doskonale pamiętamy jak zaczęła się hybrydowa inwazja na Ukrainę i jak szybko powstały tzw. "republiki ludowe" zarządzane przez kryminalistów w rodzaju Motoroli, jak szybko pojawiła się tam rosyjska broń, a w końcu i regularne oddziały rosyjskiego wojska. Cała wina za ten konflikt spada na Federację Rosyjską.

rob ercik
czwartek, 11 marca 2021, 21:03

Zaczęła się od przewrotu w Kijowie

piątek, 12 marca 2021, 07:41

@rob ercik , wszystko zaczęło się od aneksji Ukrainy przez Rosje Sowiecką po I Wojnie Światowej. Pewnie tego nie uczyli w szkole za Bugiem co?

rob ercik
piątek, 12 marca 2021, 09:10

Zaczęło się od układu Petlura Piłsudski, jeśli mowa o minionym wieku

Davien
czwartek, 11 marca 2021, 23:46

Zaczeło się od wysłania na Krym rosyjskich terrorystów i bandziorów od Wagnera.

Pirat
czwartek, 11 marca 2021, 16:55

Zapomniałeś o zielonych ludzikach. Wszystko od nich się zaczęło.

No skąd
piątek, 12 marca 2021, 06:50

Zielone ludziki na Majdanie? O snajperach Gruzinskich słyszałem, to jest coś nowego. Zaczęło się od przewrotu, Puczu i basta.

Davien
piątek, 12 marca 2021, 09:40

Zaczęło się od terrorystów z Rosji i bandziorach od Wagnera na Krymie. NIe było żadnego przewrotu, było za to mordowanie przez Janukowycza ludzi na Majdanie .

Tweets Defence24