Donbas: Zginął ukraiński żołnierz

12 lutego 2021, 09:35
donbas
Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy
Reklama

Mimo obowiązującego rozejmu w Donbasie na wschodzie Ukrainy w czwartek od kuli snajpera zginął kolejny żołnierz ukraińskich sił zbrojnych. Według szacunków BBC od początku roku zginęło siedmiu ukraińskich wojskowych, a 12 zostało rannych.

Ukraińska delegacja w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu przekazała, że żołnierz zmarł podczas ewakuacji w czwartek rano po postrzeleniu przez snajpera w okolicach miasta Gorłówka.

Według szacunków ukraińskiej redakcji BBC to siódmy żołnierz sił rządowych, który zginął od początku 2021 roku. Trzech zginęło od kuli snajpera, dwóch wojskowych poniosło śmierć w rezultacie wybuchu miny, a dwóch w czasie ostrzału - podaje serwis. Rannych zostało od początku roku 12 żołnierzy.

Rzecznik ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej Ołeksij Arestowycz oświadczył, że pogarsza się sytuacja na linii frontu i od początku roku aktywizowali działania snajperzy - podkreśla portal Ukraińska Prawda. Z kolei szef delegacji Łeonid Krawczuk ocenił w rozmowie z portalem Gordon, że trwającego od końca lipca 2020 roku rozejmu już nie ma.

"Nie możemy dalej udawać, że (rozejm) jest. Trzeba mówić prawdę, białe nazywać białym, a czarne czarnym. Rosjanie zaczynają działać zuchwale, otwarcie, nie kryjąc swoich zamiarów. Dlatego musimy być gotowi do wszelkich nieprzewidywalnych działań ze strony agresora" - powiedział Krawczuk, były prezydent Ukrainy.

Reklama
Reklama

W czwartek do Donbasu przybył prezydent Zełenski wraz z ambasadorami Niemiec, Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwecji i charge d'affaires USA - poinformował szef biura prezydenta Andrij Jermak. Dyplomaci udali się do Donbasu, by "na własne oczy zobaczyć, że Ukraina realizuje wszystkie wzięte na siebie w procesie negocjacji zobowiązania".

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Albino
sobota, 13 lutego 2021, 10:04

Rosja olewa wszystkie międzynarodowe organizacje, wizyty kontrolujące dotrzymywanie umów!!! Wtedy Moskale zaczynają pokaz siły, co nas j.. t.... m.... ktoś będzie kontrolował!!!! Mentalność turańska, do nich trafia tylko argument siły!!!

piątek, 9 kwietnia 2021, 19:06

Ukraina. I. Polska. Ich. Rozwali.

JW
sobota, 13 lutego 2021, 11:20

Albino - pokaż Rosji muskuły - pokaż ten swój argument siły!!!! Wszak w twoim otoczeniu dominuje mentalność miękiszona.!!!!

sprostowanie
sobota, 13 lutego 2021, 15:36

Feliks Koneczny w 1927r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podczas swojego wykładu przedstawił koncepcję 7 czy 8 światowych cywilizacji w geopolitycznych dziejach ludów euroazji m.in. łacińskiej, bizantyjskiej, chińskiej, birmańskiej, islamskiej i właśnie turańskiej, której nazwa pochodzi od przestrzeni geograficznej zwanej Niziną Turańską (dzisiejsze tereny Kazachstanu, Uzbeków, Kirgizji, Tadżyków itd. czyli Azja centralna, czyli wszystko to co na wschód od M. Kaspijskiego do Chin i na północ od Iranu). Polecam lekturę choćby po to, aby dowiedzieć się dlaczego moskiewski ośrodek władzy, pomimo geograficznego położenia w Europie ma niewiele wspólnego z cywilizacją bizantyjską na związek z którą propaganda kremlowska tak często się powołuje.

Monkey
piątek, 12 lutego 2021, 21:23

Problem w tym, że Ukraina sama ma sporo za uszami. Dlatego wielbiąca demokratyczne standardy (ale zależy, kiedy i u kogo) UE za bardzo nie chce im pomóc. Do tego dochodzą obawy przed Rosją. Krawczuk ma rację, to jest pełzająca wojna. Tak naprawdę to rozejmu nie było tam chyba nigdy przez dłuższy okres czasu niż kilka dni. To powinna być lekcja dla nas.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 13 lutego 2021, 02:43

UE nie chce pomóc bo jak pomoże za bardzo komunizm w UE się skończy a po drugie rolnictwo UE nie ma żadnych kompletnie żadnych szans w warunkach rynkowych z rolnictwem UA które obecnie leży ale jedną noga się podnosi, przy zastrzyku finansowym zmiotło by zachód i nas takie maja obszary i gleby.

Monkey
sobota, 13 lutego 2021, 14:46

@Ernst Stavro Blofeld: Przed 1939 eksport II RP sporo korzystał na rolnictwie z ziem ukrainnych należących do nas. To prawda, dlatego także i Rosja tak bardzo nie chce wypuścić Ukrainy ze swoich łapsk.

stan paluch
piątek, 12 lutego 2021, 18:46

Rosja miluje pokoj od 300 lat.Z swoimi sasiadami zyje w zgodzie..

złośliwy
piątek, 12 lutego 2021, 23:33

Ba.Wcześniej była słaba. Takie są brutalne prawa natury.Sprawdź o jakie tereny powiększyły się USA kiedy tylko poczuly się silniejsze od sąsiada.

Albino
sobota, 13 lutego 2021, 11:29

To było złe a jednak do tego zła pchają się Meksykanie i inni Latynosi że aż wysoki mur trzeba zbudować!!!! A kto się pcha do FR, to na odwrót oni pchają się wszędzie że swoim russkim mirem na czołgach, bukach etc. Taka delikatna różnica!!!

Kot nr 398
piątek, 12 lutego 2021, 17:58

To jest parodia wojny, choć ludzie giną na serio. W międzyczasie oligarchowie prowadzą biznesy, przez granicę przejeżdżają pociągi i ciężarówki, stosunki dyplomatyczne są utrzymywane. Kilka dni temu Parlament Europejski wydał wyjątkowo stanowczą jak na jego zwyczaje rezolucję o Ukrainie. Krytykującą wszechobecną korupcję, brak realnych reform i inne tego typu sprawy.

Eee tam
piątek, 12 lutego 2021, 16:50

Snajper to wysoko wyszkolony i wyposażony żołnierz plus konkretne rozkazy jeśli tacy strzelają do żołnierzy Ukrainy to rozkazy dostają prosto z Moskwy i tyle.

Wania
piątek, 12 lutego 2021, 15:32

Tak działa pokojowa Rosja. Każdy sąsiad Rosji powinien się zbroić na potęgę, bo nie wie co go czeka. Jedynie Chin Rosja teraz się boi. No Turcji woli nie zaczepiać odkąd zestrzeli ich samolot i zginęło dwóch pilotów.

czy to wania czy mykoła-z jednego wora
niedziela, 14 lutego 2021, 20:24

Wszedł baranie na własne miny. Tak Ukraińcom można wierzyć. A po tych kłamstwach się dziwią, że UE ich nie "broni".

iger
sobota, 13 lutego 2021, 10:46

„Wczoraj na stanowiskach 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu osady Mironowski, w wyniku naruszenia wymogów bezpieczeństwa podczas ustawiania pól minowych, zdetonowano zapalnik. W wyniku wybuchu, jeden żołnierz 11 batalionu został śmiertelnie ranny.”

Marek
piątek, 12 lutego 2021, 20:31

Piszą, że snajper a po jakimś czasie okazuje się wszedł na własną minę, postrzelali się po pijaku czy jakiś wypadek po alkoholu. Sceptycznie do takich wiadomoci należy podchodzić.

BUBA
piątek, 12 lutego 2021, 18:21

Zgoda i dlatego Grot w kazdej polskiej rodzinie, WIS w kazdej meskiej kieszeni, BWP w kazdym ogrodzie , czolg w kazdej zagrodzie. To powinna byc nastepna Fomacja ale taka prywatnie wyposazona. Oczywiscie pod roskazam Panstwa ale nie MON.

Pitek1
piątek, 12 lutego 2021, 18:18

Z pomocą Turcji wypychają wpływy Zachodu z Bliskiego Wschodu, Libii i Kaukazu, śmierć kilku pilotów to mała cena.

Tweets Defence24