Czołgi przyjechały do Lublina. Rusza formowanie batalionu

17 sierpnia 2020, 07:50
T72_Bumar_bok
Jeden z pierwszych, zmodyfikowanych T-72 jeszcze w 2019 roku. Fot. ZM BUMAR-ŁABĘDY.
Reklama

Rozpoczęto formowanie batalionu czołgów, jaki ma wejść w skład nowo tworzonej 19 Brygady Zmechanizowanej. Pierwsze wozy, przeznaczone do tej jednostki, pojawiły się już w Lublinie.

18 Dywizja Zmechanizowana poinformowała o dostarczeniu do Lublina pierwszych czołgów, jakie mają wejść w skład nowo formowanego batalionu, podlegającego 19 Brygadzie Zmechanizowanej. Wyposażenie jednostki będą stanowić czołgi T-72 po modyfikacji, przywracane do służby.

Właśnie takie wozy pojawiły się w Lublinie, co potwierdza zamieszczone nagranie. Od standardowych T-72 z zewnątrz odróżnia je m.in. brak reflektora podczerwieni. Nie jest już potrzebny do obserwacji nocnej, bo czołgi otrzymały termowizyjne oraz noktowizyjne przyrządy do obserwacji. Ich wyposażenie stanowi też nowoczesny system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, oparty na rozwiązaniach Grupy WB. Jednocześnie jednak modyfikacja nie objęła np. wymiany armaty czy jej stabilizacji, przez co nie wyeliminowano dużej części wad tych czołgów, związanych choćby z celnością prowadzenia ognia w ruchu.

Docelowo w strukturze 19 Brygady Zmechanizowanej będą dwa bataliony czołgów, bo podporządkowanie zmienić ma jednostka z Żurawicy, obecnie wchodząca w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, również na czołgach T-72. W skład 21 BSP wejdzie natomiast nowo formowany batalion strzelców podhalańskich w Wojnarowej na Nowosądecczyźnie.

Wracając do 19 Brygady, jednostki czołgów uzupełnią dwa bataliony zmechanizowane (z Zamościa i Chełma), które są obecnie podporządkowane tej brygadzie, a wcześniej wchodziły w skład 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Tak o tych zmianach mówił w niedawnym wywiadzie dowódca 18 Dywizji, gen. Jarosław Gromadziński.

Formowanie trzeciego batalionu strzelców podhalańskich w Wojnarowej na Nowosądecczyźnie rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do 2026 r. Dopiero kiedy nowy batalion strzelców podhalańskich w Wojnarowej osiągnie pełną gotowość operacyjną, zostanie dokonana zmiana w podporządkowaniu batalionów w ramach Żelaznej Dywizji. Batalion czołgów z Żurawicy zostanie wyłączony z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i zmieni podporządkowanie pod 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną. W ten sposób 19 Brygada będzie miała strukturę czterobatalionową, z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami zmechanizowanymi, a 21 Brygada pozostanie w strukturze trzech batalionów strzelców podhalańskich i jednego batalionu piechoty górskiej.

gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 432
Reklama
Marek Smolinski
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:34

Cieszę się że rosniemy w siłę nowa brygada powinno się wyposażyć w nowy czołg PT17 nasze myśli techniczne gdzieś przepadają!

wykład BRZDĄCA
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:32

Wyjaśniam...Szanowni Państwo tego typu czołgi są modernizowane i przekazywane do nowych struktur bojowych nie tylko że brak środków na budowę czy zakup nowych systemów ale z prozaicznej sprawy a jest nią postępujący niż demograficzny oraz genotyp dzisiejszej młodzieży tj czynnik psychofizyczny ( czynnik psychiczny i fizyczny) oraz nastawienie nowych pokoleń do bardzo ciężkiej wojaczki jakim jest być żołnierzem czołgistą ..dzisiejszy młody człowiek idąc do wojska woli być wojskowym ciurą sztabową czyli służyć w warunkach komfortowych niż być operatorem ciężkiego systemu i służyć w ciężkim terenie gdzie warunki pogodowe bywają skrajne i jak to razem się skumuluje ..staroświecki sprzęt , warunki pogodowe ,plus drący japę przełożeni ze swych komfortowych sztabików dorzucając do tego przeplatany wszechobecny nepotyzm gdzie istotą wynagradzania/awansu nie jest konieczne wykonanie dobrze swych obowiązków służbowych ale jeszcze tzw układy i co na to taki młody człowiek woli, ano woli jak się zdecyduje na żołnierkę zostać strzelcem mieć 4,5kg karabin i święty spokój a nie 45 tonowe staroświeckie kapryśne nieobliczalne monstrum jakim jest czołg ,idąc dalej wspomniałem że nie ma chętnych do obsługi czołgów więc modernizuje się t-72 jak wspomniałem wyżej również z prozaicznej sytuacji że zasili się je załogami 40 i 50 latków w ramach rezerwy a którzy będąc w wojsku w minionych czasach siłą rzeczy służyli na tym sprzęcie i tak biorąc pod uwagę ich podejście do żołnierki plus uwarunkowania psychofizyczne inne niż młodych w rurkach ...w tak w czasie hipotetycznego konfliktu najpierw zużyje się starych na starym sprzęcie uwzględniając przy tym tzw słynny koszt /efekt stara demografia zostanie zneutralizowana na starym sprzęcie ..czyli czynnik koszt /efekt wykorzysta się na maksymalnie

Tani
niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:23

Facecie 40-50 latkowie nic nie zrobia tylko uciekna. Zobacz sobie filmiki tej dywizji co Saakaszwili wyslal na cwiczenia do Osetii. Uciekali sprawnie bo zginelo ich ok 160. Caly problem polega na czym innym,ja jestem obroncom ojczyzny i zaden rzad nie wysle mnie na misje . Na misje niech jada misjonarze. Wiec jada ,podpisuja kontrakty i nie maja nic do gadania. Ostatnia sprawa bo wy tego nie rozumiecie.Gdyby chociaz jeden Leopard2 z czarnym krzyzem wjechal do Polski bilibysmy ich jak w 39. Jakby wjechali z amerykanami to bilibysmy amerykanow. Bo gdybysmy sie poddali wstyd by mi bylo pokazac sie mojej babce co przezyla okupacje. NATO doskonale wiedzialo ze bez Niemiec nie pokona Sowietow. Ale wiedzieli ze my bedziemy sie bili z Niemcami. Ludzie wierzyli ze my ich obronimy. Relacje miedzy zolnierzami a spoleczenstwem wtedy byly calkiem inne. Dzis zolnierz to zawod. Jak murarz mechanik samochodowy itd. Jak byl tlok do autobusu to wchodzily kobiety w ciazy,z malymi dziecmi i zolnierze i nikt nie protestowal. Na koniec kiedy Izrael wybiera sie na ekspedycje karna na Ziemie Palestynskie zawsze wysyla rezerwe nigdy armie czynna. Bo starsi ludzie sa spokojniejsi i nie reaguja impulsywnie.

Komentator wojskowy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:16

Te 2 bataliony są jak najbardziej potrzebne, tylko zapomnieli dołożyć do tych 1,7miliarda zł co już wyadali, jeszcze co najmniej 1,5 miliarda i zrobić porządną modernizację do standardu A2, tak jak proponował BUMAR. Bo nie mamy co marzyć, o nowym czołgu, czołgach, w perspektywie 5 - 10 lat - nie ma na to pieniędzy, a jak to się mówi: "z gówna bata nie ukręcisz" - nie da się zrobić czegoś z niczego, wiadomo było, że koszt sensownej modernizacji tej liczby czołgów (ok 300 szt.) to ponad 3 - 3,5 miliarda zł. Jedyną chyba sensowną propozycję złożyli nam Koreańczycy, na spolonizowanie ich K2, ale to, jeżeli dobrze pamiętam, lekko ponad 3x drożej, niż ta niedoszła modernizacja A2 z BUMARU. Tak jak pisałem, nie ma na to pieniędzy i nie będzie moim zdaniem. Pozostanie modernizowanie - przepraszam obecne to pudrowanie - sowieckiej techniki albo jakieś przejęcia Leo A2 jak gdzieś komuś pozostały, choć ich modernizacja do standardu PL to też studnia bez dna.

Bumarowiec
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:08

KOLEGO KASA MON poszla do PGZ UDOKUMENTOWANE Ale modernizacja mikra 8 sztuk 2pl NARAZIE

aaaa
czwartek, 20 sierpnia 2020, 09:49

Kasa idzie na socjal to nie ma na kupno porządnych czołgów tylko pan Czesiu zrobi trochę szpachli i bedzie git.

kriss
środa, 19 sierpnia 2020, 21:23

Ta dywizja powinna sie nazywac nie zelazna ale 18 Zlomowisko PL

asdf
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:13

żeliwna

Zbyszko z bogdanca
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:09

Złomiasy tez,DOBRZE

Murf fanem Polski
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:49

Naprawdę nie mam złości na modernizację T-72. Tak wielu komentatorów uważa to za narodowy sahm, że używają tych podwozi KAŻDY modernizuje swoje istniejące starsze pojazdy. Niemcy, każdy zmodernizowany LeoII, to starsze kadłuby. nie zbudowali nowych od czasu zimnej wojny. Wszystkie M-1 zostały zbudowane w latach 80-tych i 90-tych. Wszystkie rosyjskie czołgi T-72B3 to starsze pojazdy. Ukraina modernizuje zabytkowe T-64 z lat 60 Turcja zmodernizowała M-60 z lat 70. Chiny budują nowe pojazdy, ale to dlatego, że ich stare były bardzo słabo zaprojektowane i wykonane. Dlaczego wstręt do siebie? Z przyzwoitym pakietem ulepszeń T-72 może służyć przez lata i za mniej niż koszt nowego, lśniącego czołgu. A cała ta praca tworzy miejsca pracy w kraju.

Pim
środa, 19 sierpnia 2020, 14:53

Problemem jest podatność modernizacyjna i możliwy budżet. T-64 ma sporą podatność modernizacyjną. Z kolei M-60 zmodernizowany przez Izraelskie firmy dla Turcji to głęboka i kosztowna ingerencja. A u nas? T-72M - kadłub spawany, wieża odlewana. W kadłubie tekstolit, w wieży kwarc. Teoretycznie tekstolit w kadłubie możesz wymienić (nie dyskutuję o koszcie), wieża całkowicie nowa. T-72B rosyjski - kadłub spawany z wkładami pancerza "warstwowego". Wieża spawana, można układ pancerza wymienić. Do tego nowocześniejsza armata, nowocześniejsza stabilizacja. T-72 B na starcie ma parametry pancerza "warstwowego" zasadniczo lepsze. Można go poddać gruntownej modernizacji w granicach finansowego rozsądku i zyskać T-72B3. W naszym przypadku by modernizacja jakościowo poniosła możliwości: - rozpruwasz kadłub i wymieniasz tekstolit na np. pancerz ceramiczny jak Cawa 2, - wieże robisz od początku, nowy pancerz, nowa armata, nowe SKO itp..., - wymieniasz automat do ładowania by mieściły się pociski z dłuższymi penetratorami, - produkujesz, kupujesz nowoczesną amunicję. Prace na CAWĄ ustały na początku lat dwutysięcznych, prace nad kolejnym wcieleniem ERAWY podobnie. (Co ciekawe, kostki ERAWY mają trwałość około 25 letnią. Oznacza to ich rychłą wymianę w Twardych). Koszt takiego update, bardzo wysoki, Przy czym CAWA, ERAWA wymagały by dokonania update technologicznego, a to oznacza: czas, pieniądze, kadry. (Jeśli chodzi o ceramikę postęp jest bardzo duży i pewne rozwiązania się zdezaktualizowały). Czy to co zrobiono to "przyzwoity pakiet ulepszeń"? Zaprzyjaźniony wykonawcza mawiał: "remontujemy, czy pudrujemy?". Na remont T-72M to porządnego standardu kasy brak, pozostaje "pudrowanie". Tak to dobrze przypudrowany czołg.

wert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:07

Czekajmy na rozstrzygnięcia w temacie wody dla Krymu. Wtedy szybki deal z amerykanami: nasze teciaki i Twarde dla Ukrainy a my bierzemy 700 Abramsów z prawem moderki w Bumarze. Oficjalnie USA nie będzie dozbrajać ukrainców

asdf
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:17

bumar niech sie lepiej nie tyka bo popsuje jak Leopardy, zreszta co chcialbys tam modernizowac w tych Abramsach? to jest takie wynajdywanie dla nich pracy na sile pokazuje tez jak bardzo "strategiczny" jest dla nas polski przemysl zbrojeniowy.

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
środa, 19 sierpnia 2020, 12:48

A o tym, że T-72 nie może celnie strzelać w czasie jazdy, to pan wie? To, że T-72 nie jest swój, lecz muzeum po ZSRR, konstrukcja bardziej komunistyczna niż Pałac Kultury, to pan wie? Bo my wiemy, że tak samo argumentował pan przez 10 lat w sprawie podwodzia do Kraba, aż w końcu trzeba było siłą odciągnąć dyletantów od koryta i kupić podwozie z Korei Płd.

Bumarowiec
środa, 19 sierpnia 2020, 11:29

No właśnie BUMAR modernizuje 2pl od 3 lat Popieram kierunek dobrej zmiany Hahahaha

wert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:24

Wiesz jaki kwiatki powychodziły podczas oceny stanu technicznego Leoszrotu? Dziś za niezbędny remont np przekładni doliczają 8 mln PLN. Reanimowanie szrotu do stanu uzasadniającego moderkę doprowadziło do opóźnień. Ale łatwiej pyszczyć

asdf
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:17

tak tak wiem, niemiecki zlom itd

zibi
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:38

w 1939 r mieliśmy na stanie wciąż około setki Renault FT-17, na papierze groźnie to wyglądało....

Lord Godar
środa, 19 sierpnia 2020, 14:00

Szkoda tylko że ich nie wykorzystano w jakiś praktyczny sposób i np nie przewieziono i nie okopano pod Rzęgnowem ( prawe skrzydło pozycji pod Mławą ) lub pod Wizną , gdzie mogły by jakoś z pożytkiem doczekać swych dni ...

Czesiek
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:16

Wykorzystano FT-17 - podczas obrony twierdzy w Brześciu, jak już nie mogły strzelać to zablokowano nimi bramy wjazdowe do twierdzy

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:25

Jako żołnież odmówiłbym walki w T-72 w razie wojny. Ojczyzna, która wyrzuca pieniądze setkami miliardów na dwuwładzę prezydenta i rządu, na o dobre 40% zbyt liczny Sejm zamiast na zakup Leopardów 2a7V nie zasługuje na moje poświęcenie.

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 16:16

Dlaczego to maja być Leopardy to też już konstrukcja której powiedzmy marmurek wchodzi na pancerz nawet w wersji a7 . Zakup czy produkcja własnego czołgu to impreza na 35 lat i dłużej. Są młodsze konstrukcje w krajach azjatyckich na przykład , a Japonia czy Korea łatwo sprzedają licencje i pomagają w szkoleniach.Trzeba tylko podjąć decyzje polityczną czy budujemy sami i kupujemy licencje na power-packa ,czy kupujemy licencje na całość czy w ogóle gotowe.

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
środa, 19 sierpnia 2020, 18:32

Bo Leopard jest czołgiem NATO. 80% czołgów NATO, pomijając postkomunistów, to Leopard. Czy to aż takie trudne?

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 23:29

A jak to liczysz ? Po łepkach ,a może konkretnie ile sztuk.Procenty zawsze ładnie wyglądają. Niemcy maja Leopardy , Amerykanie Abramsy , Włosi swoje Ariete . Wielka Brytania Challenger,Francuzi Leclerc , Turcja Altay .Dlaczego nie mamy mieć swojego tylko napychać kabzę innym ? Duży kraj w Europie 38 mln ludzi, 5 gospodarka Unii ,18 armia świata 8 w NATO.Co my gorsi ? Trochę ambicji .Czy to aż takie trudne?

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:19

Użytkownicy Leoparda w NATO: Polska, RFN, Węgry, Dania, Finlandia, Grecja, Kanada, Holandia, Norwegia, Austria, Portugalia, (formalnie Szwecja i Szwajcaria nie w NATO), Turcja oraz Hiszpania - razem blisko 2000 Leopardów. Udany czołg bardzo trudno skonstruować. Jako naród dyletantów z najlepszym uniwersytetem w czwartej setce świata nie możemy nawet marzyć o tym.

wert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:41

Kosztowne przede wszystkim i czasochłonne. Prze b dobrych, raczej nieosiągalnych, układach to 10 lat. Ale w pełni możliwe jest skonstruowanie może nie Leo 3 ale przyzwoitego średniaka znacznie lepszego od wschodniego badziewia

dim
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:41

To zbudujcie sami. Nikt Wam też nie broni wejść we współpracę z Niemcami czy Francuzami. Problemem jest to, że Wy tylko gadać potraficie. No i ważną rolę odgrywają u Was resentymenty historyczne.

kmdr
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:45

Nie napisze tutaj gdzie ja mam Niemców i Francuzów bo wpis nie przejdzie moderacji.Jednych za to ile mi rodziny wymordowali ,a drugich za to że są tak" waleczni ".I uważam że z tymi Leopardami to daliśmy się wrobić i teraz maja klienta i będą doić .

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:59

Na zachód od Polski było więcej wojen niż na Wschód od Polski, a już z Niemcami mieliśmy przez prawie cały czas, ponad 1000 lat pokojową współpracę. Waleczność Francuzów Pokazała się np. za czasów Napoleona. Prawdy o panu nie przepuści moderacja,

kmdr
piątek, 21 sierpnia 2020, 01:16

G mnie obchodzą czasy Napoleona.Mam pytanie rozpoczął się nabór do nominacji laureatów Złotego Volksdeutscha?

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:03

kmdr: "rozpoczął się nabór do nominacji laureatów Złotego Volksdeutscha?" -- pan ma nadzieję na osobiste wzbogacenie się szczuciem na innych ludzi?

środa, 19 sierpnia 2020, 14:01

Ja

Zyx
środa, 19 sierpnia 2020, 12:16

Widac wlasnie jaki z ciebie wojak :) podczas prawdziwej W co predzej pojedzie i naprawisz kawalkiem drutu?Uaza czy Mercedesa?

piątek, 21 sierpnia 2020, 23:18

Kawałek drutu mozesz sobie wsadzić głęboko w dupi.

...
środa, 19 sierpnia 2020, 08:38

No widzisz, a w Rosji nie odmawiają

Hunter
środa, 19 sierpnia 2020, 08:04

Więc nie jesteś wart munduru...ale masz rację lepiej takich ludzi od razu odsunąć od linii frontu bo zaczną jeszcze uciekać i siać popłoch a twój strach paraliżowały cię tak, że nie miałbyś wykorzystać zalet tego czołgu ( mimo ich wielu wad) można nim walczyć w odpowiedni sposób, trzeba tylko chcieć ty nie chesz

Czesiek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:03

Chętnie bym oddał życie za ojczyznę, tylko zdrowie mi na to nie pozwala

Remigiusz N.
środa, 19 sierpnia 2020, 15:59

Ja mam lat 54.Od 34 lat nie wejdę na wojnę ! Od 34 l. jestem rencista ! Byłem w wyrzutni rakietowej w Skwierzynie. Szanuję polską armię.Szanuje F 35,F 16,czołgi,najlepsze i USA. Polska nauczy walki od armi amerykańskiej.Polska ma największą armię na wschodzie !!!! Szanuję WP.

wert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:42

Brawo. Morale jest najgroźniejszym orężem

piątek, 21 sierpnia 2020, 23:20

I modlitwa. Najwożniejsza jist modlytwa

22
środa, 19 sierpnia 2020, 10:26

czesiek - czym prędzej zapisz się do doktora specjalisty. pamiętaj jednak, że twoja ukochana ojczyzna zaproponuje ci termin marzec 2024 - takie są kolejki do specjalistów. umierać za ojczyznę - słowa piękne w latach 1914 - 1939, może jeszcze w 1989.

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 16:41

A to wina lekarzy ograniczmy przyjęcia na studia medyczne będą mniej lekarzy będą większe pensje. Rynek pracy na zachodzie się otworzył i uciekli za granice. No i mamy to co mamy.To dopiero dziadostwo wykształcić się za publiczne pieniądze czyli nasze i dać wióra za granice i tam leczyć. Dla mnie to zdrada stanu niech to piszą pod spodem co chcą. Wykształciłeś się za swoje to jedź gdzie chcesz.Emeryci w podatkach składali się jak cała reszta, a teraz umierają w kolejkach po pan doktór chce mieć więcej pieniędzy. Jedno jest sprawiedliwe dla wszystkich trumna nie ma kieszeni ale lepiej żyć tak żeby ci nikt na grób nie nasra.no. bo i taki przypadek znam.

Trafiony - zatopiony
środa, 19 sierpnia 2020, 23:37

!

asd
środa, 19 sierpnia 2020, 07:59

A co? Za dobre zdrowie masz i szkoda życia?

Przytomny
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:21

Jeżeli nie stać nas na 13 batalionów czołgów, to miejmy 5 w pełni ukompletowanych. Czy to taka filozofia? Oczywiście można wystawić 5 dalszych batalionów z tych t-72 w najgorszym stanie i bez załóg. Tylko po jaką cholerę?

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:30

Ale to właśnie o to chodzi, by były z wyszkolonymi załogami. Znacznie szybciej jest z rezerw, ale tych zza oceanu, przerzucić kilkaset czołgów - trwa to powiedzmy 2 miesiące, o ile będzie pilne. Niż wyszkolić zupełnie zielone załogi do tych kilkuset czołgów.

wert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:46

po co przerzucać? Będą stały w Powidzu. Co wybiorę amerykanie mając opcję: załogę polską czy chłopców z USA?

Anonim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:00

Moment... czołg na tym filmie nie ma ani wyrzutni granatów dymnych ani pancerza reaktywnego na wieży... co my mamy zamiar tymi czołgami robić?

M.
środa, 19 sierpnia 2020, 10:02

Politykę

Adam
środa, 19 sierpnia 2020, 08:46

Będziemy nim jeździć na paradzie :)

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:57

(1) Ma bardzo kiepską armatę, w ogóle wieżę - czyż nie tak ? (2) Ma bardzo kiepski pancerz - czyż nie tak ? (3) I przy tym, by nadawał się do dzisiejszych wojen manewrowych winien mieć silnik z 1500 KM - czyż nie tak ? (4) Ale wyposażono go w nowoczesną elektronikę i "cofnięto przebieg" - czyż nie tak ? Na czołg spełniający wymagania MON będzie stać gdzieś pomiędzy za 10, a za 15 lat, faktycznego spływu wozów do jednostek - czyż nie tak jest ? WNIOSEK: Jest to czołg treningowy. Można na nim zachować i zbudować nowe struktury jednostek i szkolić kompletne kadry. Za owych 10-15 lat 1/3 lub połowa z nich stanowić będzie już rezerwę. Po prostu czołg szkolny. Chodzi o pieniądze.

tak tak
środa, 19 sierpnia 2020, 11:53

Tylko (1) to paląca sprawa.

Tani
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:45

Troche teorii,MBT to angielska odpowiedz na nowoczesna teorie prowadzenia wojny.aTa teoria powstala po 2 ws i zakladala zmiane sposobu prowadzenia wojny. Glownymi cechami tej nowej teorii bylo zalozenie ze kazdy rodzaj bronii bedzie zwalczal swoj rodzaj broni. Czyli tank -tank,artyleria -artylerie,piechota -piechote. Dzieckiem tej teorii byl tez nasz czyli UW teciak. Kiedy powstal 1975 gl czolgami nato byly Leo1 i M-60 i na te tanki byl dobry. Ale zachod podniosl poprzeczke i wprowadzil Leo2 i Abramsa. I od tego czasu nasz teciak utracil miano mbt. Teraz jest tankiem srednim z reg 44 armii sowieckiej czyli takim lepszym T-34/85. Jesli popieracie jego moderke musicie o tym pamietac. Nie zrobicie z niego mbt tylko ciezki czolg lekki. Ruscy maja rakiety i inne modele wiec ich ten problem nie dotyczy.

Tani
środa, 19 sierpnia 2020, 08:11

Aby dokonczyc temat ,na poczatku lat 80-tych sowieci zaproponowali UW zakup nowego tanka na bazie T-80. Pojazd ten byl demonstrowany takze i w Polsce. Ogladaly go takze wladze panstwowe. Ale sytuacja ekonomiczna demoludow byla zla problemy polityczne w Polsce gdzie proponowano umiescic produkcje nie sprzyjaly tego typu inwestycji. Sprawa padla. Ostatnim zakupem byly 2s7 czyli Piwonia lub Pion. Byly to jedyne T-80 w naszej armii bo podwozie jest wlasnie z tego czolgu. Czy ten oferowany t-80 byl z rakietami? Nie wiem .

QRF
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:26

Teoretycznie MON zakłada że T72 będzie służył jako wóz wsparcia bezpośredniego. Ale po przeczytaniu i przesłuchaniu kilku wypowiedzi naszych Generałów dochodzę do wniosku że jednak będzie wykorzystywany jako czołg podstawowy, co jest trochę skandaliczne. Rzucenie w bój T72M nawet ze zmodernizowaną optoelektroniką bez osłony chociażby ERAWY 2 jest skazywaniem naszych załóg na toczenie nierównej walki z T72B3. Nie mamy jeszcze odpowiedniej amunicji APFSDS bo BM15 nie jest w stanie penetrować tego co do nas wjedzie, na szczęście prace trwają nad nową amunicją... trwają.

Adam
środa, 19 sierpnia 2020, 08:48

Rok 2070 - MON ogłasza że pracę nad nową amunicją do T-72 wciąż trwają i już jesteśmy blisko

QRF
środa, 19 sierpnia 2020, 15:52

Oj, ale z ciebie pesymista...

123 abc
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:06

Te czołgi powinny służyć jako wsparcie. Czyli dobrze okopane i zakamuflowane od góry mogą skutecznie stanowić śmiertelne zagrożenie dla poruszających się kolumn wroga. Ustawiać tyralierą naprzeciw siebie - "ścieżka zdrowia" (. Aby nie raziły siebie nawzajem oddalić kolumny od siebie 5 km. Jako czołg do frontalnego ataku niestety bardzo szybko zostanie wyeliminowany- szkoda ludzi w środku.

M.
środa, 19 sierpnia 2020, 10:04

Dokładnie tak jak T-72 w Iraku. Śmiertelne zagrożenie dla swoich załóg

Fanklub Daviena
środa, 19 sierpnia 2020, 18:10

To ile tych T-72 zostało w Iraku zniszczone? Bo USA podały, że 3000 szt.! :D

Wera
środa, 19 sierpnia 2020, 06:52

Tak tak bo przeciwnik jest ślepy i gluchy.....Ale brednie.

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:45

@123 Ale jak wycofają się, po owej zasadzce ? Zdradza ich pierwszy oddany strzał. Działają bms'y wroga, wali do nich artyleria, startują w ich kierunku drony - odpowiedniki TL z firmy WB Electronics, a gdzie dynamika ruchu i skuteczna obrona p/lot naszych czołgów ? Czyli już poległy. Gdyż są to czołgi szkolne i nic więcej. Toteż w ich modernizację już się nie inwestuje. Poza sprzętem, który potem łatwo jest szybko zdjąć, przełożyć gdzie indziej.

Basis
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:19

A czołgistów i amunicji mamy w wystarczającej ilosci?

Erwin
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:03

Szkoda słów na ten sukces! Lepiej mieć 8 batalionów czołgów. W pełni kadrowo ukompetiwanych i na nowoczesnym sprzęcie niż 13 czyli na papierze bez ludzi i na odmalowanym złomie, z brakiem sensownej amunicji, środków rozpoznania, etc. Proponuję dołożyć do każdego batalionu WOT po T- 55 Merida.

wert
środa, 19 sierpnia 2020, 12:21

Szkoda słów na tak gienialne pomysły. A dlaczego 8? Nie lepiej 4 albo wcale. Merida w WOT. Błysk gieniusza. Już wszystko wygrałeś Napoleonie

Jober
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:34

Dla laika nawet takiego jak ja wiadomym jest że wszystkiego naraz mieć nie możemy bo Polski na to nie stać. Zaległości w modernizacji oraz nabywaniu nowoczesnego uzbrojenia dla naszej armii są wieloletnie. Więc dlatego - jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.

Jaroo34
środa, 19 sierpnia 2020, 01:20

Na za dużą liczbę urzędników o 2/3 to kasa jest

Arek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:05

Kim jesteśmy-zwycięzcami jaki mamy sprzęt-najlepszy , jakich mamy dowódców-najlepszych , jaka mamy armię- najsilniejszą... ( oto w skrócie program modernizacji i podnoszenia morale pana błaszczaka - wpajanie w mediach od 5 lat że armia jest nowoczesna a żołnierzy jest dużo i mają wysokie morale-to pokona każdy opór) ... iluzja modernizacji...ministerstwo prac analityczno-koncepcyjnych manierek i aut 4x4 nie mogło kupić lata...parodia-ale mamy co roku po 30 nowych generałów i to coraz młodszych.

kmdr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:01

Gdy się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.Teraz nie ma co się pragło bo się kradło co popadło .Nie mamy tylko silnika i naszymi siłami czołg można by było budować .Ale nikt nie chce się odważyć żeby kupić licencję od Japonii ,czy Turcji albo Włoch.Nawet ten wyśmiewany i w poezji i w prozie PL-01 Concept można było by rozwijać .Trzeba było dać te 300 tysięcy na dalsze badania. i później test polowe. A na tęcze na placu płacili za wynajem 100 tysięcy już nie wnikam za jaki okres żeby się bardziej nie podkurw.. no.A jakie to nie były śmichy z tego PL-01 ,że bierzemy tylko z działem laserowym .Poszukajcie CV-90-120 T .Obecnie wszystkie prawie projekty nowych czołgów są w ten sam deseń.A teraz nie do śmiechu i marudzenie ze stare rzęchy tylko odmalują. "Albo rybka albo pipka" - jak powiedział Sofronow" i " Balcerek graj pan sto lat" to tyle będą te czołgi w służbie bo na bzdury kasa jest a tu tylko na farbę starczyło .

Edek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:00

Nie wiem skąd bierzesz takie bzdury. 300tys na badania? Nie masz bladego pojęcia o kosztach tego typu projektów to poczytaj o kosztach jakie ponoszą poważne państwa na takie projekty może Cię oświeci. Skoro brakuje nam tylko silnika to napisz konkretnie jaka firma w Polsce robi resztę. No dawaj konkrety: kto robi działo łożysko pancerze nawet gąsienice. Smialo dawaj. Od takich bredni ludzi piszących w oderwaniu od rzeczywistosci aż mdli.

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 00:57

O takie pieniądze wystąpili nie do mnie pretensje.Są wypowiedzi prezesa Obrumu poszukaj. Gąsienice do Kraba to kto robi? Zresztą do PT-91 też kto?Nie ma czasem niedawno otworzonej lufowni . Systemy wew. też są ,łączności ,ostrzegania ,noktowizory jakoś Leopardy 2 PL da się w nie wyposażyć. Pancerz reaktywny też jest rozwijany .Jak jest tak jest ale nie rób z Polski takiego bantustanu .

Jabadabadu
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:56

Nie mamy tylko: silnika, przekładni, zawieszenia, armaty, amunicji ppanc, systemu trójwspółrzędnej stabilizacji armaty, pancerza warstwowego, łączności kodowanej i paru jeszcze drobiazgów, ale możemy i - co ważniejsze - powinniśmy - zbudować własny czołg 129 generacji. Na początek proponuję dla World of Tanks.

wert
środa, 19 sierpnia 2020, 12:24

Nie mamy tylko Powerpacka i przekładni. Opcja Iveco i Alison. Reszta spokojnie do ogarnięcia. Zostań lepiej na poziomie WoT

Tani
niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:43

Nie mamy podstawowej rzeczy technologii opancerzenia. Bo ta w teciaku to wczesne lata 70 te. Ja nie rozumiem jednej rzeczy nie produkujemy zadnego samochodu samodzielnie bo to wszystko to firmy zagraniczne a chcecie czolg zbudowac? W jaki sposob i jakim cudem. Podobno Wanda Niemca nie chciala ale moze nie byl urodziwy. Czolg niemiecki jest najlepszy na nasze warunki jak i samochod niemiecki. 80% spol Kowalskich jezdzi niemcami a wy swoje IVECO. Allison robi przekladnie na licencji Renka . Wiec kupic licencje jak ma sie orginal za rzeka? Mysle ze trzeba uspokoic emocje i zaczac myslec. Podstawa to logistyka logistyka to standaryzacja zaczynajac od palet transportowych poprzez podzespoly do paliw. Majac ponad 200 Leopardow bedziemy szukali nowego szczescia? Nowy kult. Tu przypomnienie,kiedy Algieria zamowila w Rosji Su-30 w kontrakcie zastrzegla ze zadne wyposazenie nie moze byc Izraelskie. Po kilku latach podczas przegladu technicznego odkryli ze HUD jest produkcji .....izraelskiej. Sprawe zatuszowano bo byl .....dobry.

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 01:24

Że o czymś nie mówią w telewizji nie znaczy że czegoś nie ma.Są w kraju kompetencje nie ma tylko do silników bo te wygaszono dawno temu.Nie byłby to najlepszy czołg na świecie ale tańszy i własny. Za stary jestem na takie gierki.Od 1996 roku ujmę to tak interesuje się tematyką broni i udała mi się strzelać z tego i owego i przewieść tyłek w te i wewte .Latka lecą a dokładnie 24 lata. Masz choć tyle wiosen czy trzeba dodać wiek brata albo siostry?

Tani
środa, 19 sierpnia 2020, 19:05

Nie ma zadnych i nie bylo. Mnie dane bylo tez,ale napisze nic nie zrobimy bo czolg to nie haubica. Nigdy w naszym kraju nie produkowalismy armat czolgowych bo wszystkie to byl import z Czechoslowacji. Tej z Leo2 do teciaka nie wsadzisz bo amunicja nie jest dzielona. Ten teciak to forsa na etaty dla generalow. Jest dywizja jest etat . Te stare tanki to sa sztuki beda staly w depocie a na chodzie bedzie jeden lub dwa. Po prostu wraca komuna tak bedzie jak w 1988r. Czyli wroca sztuki przykryte brezentem z ta roznica ze 54/55 zastapia 72. W nich nikt nie bedzie umieral bo po paru latach ich nie uruchomicie. Nie ma na to szans. Ja to widzialem po uruchomieniu przejedzie max 1 km i kicha. Po prostu MON tworzy papierowa potege,lub mnozy byty. Czyli Blaszana Dywizja itd. Wraca komuna , Wracaja sztuki ,dla mnie nic nowego. Czy sie robi czy sie lezy 3tysiace sie nalezy. Bedzie tak jak w88r Fikcja

Troll z Polszy
środa, 19 sierpnia 2020, 00:25

To się Kenbit, Transbit,Radmor, CTM zdziwiły bo akurat robią łączność kodowana i nawet eksportują :-), w sprawie łożyska to Zafama się też nieźle zdziwiła ;-) w sprawie zawieszenia to mamy kilka różnych hydropneumatycznych zawieszeń łącznie z tym z Kraba. Akurat metalurgię proszków to "umimy" w sprawie armaty to na dzień dzisiejszy mamy tylko L44 od Reńskich. A w sprawie amunicji to poczytasz za niedługo. A który czołg ma "system trojspołrzędnej stabilizacji" ?

Rezerwa 61
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:33

Faktycznie mobilizacja jest kluczem programu Ale zapewniam wszystkie DZIECI NA TYM FORUM Ze to co mamy nawet na składzie jest zdolne do walki na 1000m Fajnie ze jest mini modernizacja to pozwoli na skuteczny-manewr i rozwinięcie batalionu wz78 Topografia to potęga rezerwu i TEGO sie trzymamy

Opel
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:02

Ale wiesz że mamy XXI wiek prawda i na te 1000 m i mniej nie uda się podejść. Myślisz że przeciwnik jest głuchy i ślepy? To pomyliły Ci się strony. Amunicja z lat 80tych to możesz sobie osttzelac wróble jezelibrogole trafisz.

Tani
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:34

Rezerwa kochano nie obiecuj gruszek na wierzbie. Ja tego tanka znam on juz niewiele moze. My potrzebujemy jeszcze ok 100 mbt. T-72 nasz mbt od lat juz nie jest. Zreszta jak i jego klony. Ruskie 72 zwalczaja mbt na 5km ,Leo/Abrams ok 2,5 Nasz teciak 300m? Facet tu nie chodzi o dzisiaj tu chodzi o jutro. Trzeba kupic 100szt mbt a nie 300 teciakow. To trzeba powiedziec jasno nie ma mozliwosci zrobic z naszego teciaka mbt. Po prostu sie technicznie nie da. Trzeba kupic konstrukcje dla naszego klimatu z wyposazeniem niemieckim aby byly w standarcie z Leo2. Wiec logicznie musza byc Leo. Pozdrawiam rezerwa 88.

wert
środa, 19 sierpnia 2020, 12:28

Mówi Ci coś dystans starcia? Gdzie w Polsce chcesz strzelać na 2.5 czy nawet 5km?

środa, 19 sierpnia 2020, 10:32

Masz KASĘ kup

Tani
piątek, 21 sierpnia 2020, 10:48

Kasy nigdy nie ma. Trzeba zaplanowac wydatki. Ja fachowcem nie jestem ale bym sie zapytal publicznie czy nam sa potrzebne nowe bwp ktorych musi byc duzo jak nie mamy tankow. Piechota i tak nie walczy w bwp tylko na nogach. Czy wiec nie kupic 100 tankow w ciagu 10 lat czyli dziesiec rocznie czy produkowac bwp nie majac mbt do ich ochrony. Jeszcze raz to nie na dzis ani jutro bo nie ma takiej potrzeby ale zeby te mbt byly za 10 lat juz powinna byc decyzja. W takiej perspektywie te 72 po prostu sie rozpadna i tak ich nie bedzie. Ale to powinien mowic MON ,jaki rodzaj konfliktu militarnego zagraza naszemu panstwu. III ws czy np ruchawka tego typu co w Donbasie. Przeciez wszyscy wiedza ze broni na skladzie nie ma. Dzis sie zamawia, zamowienie jest realizowane najwczesniej za 6 lat. Np Wegry. Bo problem jest jeden malo pieniedzy a prawie wszystko do wymiany. Dalo sie kupic F-16? Dalo, Dalo sie kupic F-35? Dalo Patriota? Moze by sie i dalo mbt z dostawa w 2030 r co nie bylo by pozno.

Obserwator
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:50

Wartość dodana to tylko jeden batalion czołgów, i to na T-72!!?

Joho
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:50

Wszędzie nowy sprzęt , a u nas stare T 72 z lat 60-tych i podnoszą sobie zarobki parlamentarzysci...

Extern
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:43

Nasze T-72 zostały wyprodukowane w większości w drugiej połowie lat 80tych.

marian
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:39

Jak czołg którego produkcję zaczęto na początku lat 70-tych, a do naszej armii praktycznie wszedł jeszcze dekadę później, można nazywać sprzętem z lat 60-tych? Ja wiem, że to i tak było dawno, ale dwadzieścia lat obsuwy, to jednak przesada.

rozczochrany
wtorek, 18 sierpnia 2020, 15:10

Puki nie będzie nowych czołgów muszą być te by załogi miały się na czym szkolić.

Edek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:04

Znowu ten bzdurny argument. Kupmy jeszcze konie. Piechota zmotoryzowana będzie się szkolić. Jak się w końcu kupi BWP będą już wyszkoleni na cacy. Idź lepiej do kabaretu.

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 16:00

Jak ktoś się Ci do domu włamuje nie masz kija baseballowego to wystarczy patelnia. Dystans rażenia mniejszy.Taka mamy z czołgami albo te albo żadne. To wszystko wina polityków. Prześledź wykształcenie premierów i ministrów obrony od 1991 r. A prezydentów elektryk , niepełny magister,prawnik, historyk, prawnik nikt z wyższym technicznym. U premierów jeszcze gorzej ,a ministrów obrony to już tragedia no wybaczcie psychiatra ministrem obrony to o czym my mówimy.

SimonTemplar
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:08

Nowych czołgów nie będzie jeszcze przez wiele- wiele lat jesli w ogóle.. Najblizsza perspektywa to modernuzacja Leo2A5 i na najblizsze 20 lat nic nie jest planowane. Odrzucilismy ofertę Korei na licencje i produkcję własnej wersji K2 z naszym SKO i dopancerzeniem. Mkglismy mieć 800 nowych czołgów produkowanych u nas, do tego jednych z najnowoczesniejszych na swiecie i z ogromnym potencjalem na przyszłą modernizacje. Olalismy to.

Taka Prawda
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:42

Polskie wojsko to grupa rekonstrukcji historycznej

PRACA DLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:51

BWP-1 POWINNY TEŻ PRZEJŚC GRUNTOWNE REMONTY dostając łaczność na miare 21 wieku i mozliwość obserwacji dziń noc bez wymiany 73mm działa i km 7,62 bo wymiana tego generowała by koszty sprawiając że bilans koszt efekt stawał by sie mało kożystny (30 mm działko nie zwiekszy mozliwości preciwpancernych) mozna by było zastanowić sie nad wyiana PPK (malutka na pirata ?)

Tani
sobota, 22 sierpnia 2020, 07:21

A po co pirat? Malutka wystarczy a podobno mamy ich mase w magazynach. BWP nie walczy z czolgami tylko wspiera druzyne piechoty ktora jezdzi w srodku ale walczy na nogach. Te rakiety powinny miec nie glowice ppanc tylko burzace . 73 mm dzialo tez wg mnie jest ok. Tez nie jest przeciwpancerne tylko uniwersalna. Moim zdaniem bron ppanc dla bwp jest niepotrzebna. I tak musi wsp z mbt.

kmdr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:11

Dla mnie najlepsze by było montowanie na BWP1 wierz od Borsuka .Załogi się z nimi zapoznają,a później sukcesywne przekładki jak dobudują wanny od Borsuka.Wieże buduje się szybciej niż pojazdy.

kmdrrrrr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:57

Raz że zacięszka na taką wanne dwa szkoda by było tak droga wieze montować na tak stare podwozie koszt efekt mizerny

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 01:38

Bez załogowa ,nie pamiętam masy wieży w BWP 1. Taki mój pomysł na przejściówkę chcą modernizować BWP 1 to i tak trzeba będzie jakąś wierze dokupić i to ma być na 5 lat góra 10 więcej te BWP-y nie pojeżdżą .Wierze będzie można przełożyć w miarę napływu podwozi Borsuka .To trochę inaczej trzeba liczyć koszt efekt , bo wieża zostaje i nie kupujemy nic na pomostówke.

PRACA DLA POLAKÓW - STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:47

Remont i modyfikacja to jest słuszna decyzja dzieki niej mamy moze stare ale sprawne T-72 gdyby nie to nie mieli byśmy nic

Olo
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:06

Te T72 to dokładnie NIC. Stop GŁUPOCIE na tym forum!

SimonTemplar
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:10

I co z tego, ze sprawny? To tak jakbys odnowił bolid Formuły 1 z lat 70tych i startował na torze w wyścigu licząc, że wygrasz.

simontempler....
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:56

CZYLI CO LEPIEJ NIC NIE ROBIĆ BO NOWYCH CZOŁGÓW SZYBKO NIE ZOBACZYMY CHYBA ŻE SIĘ ZNAJDZIE JAKIŚ SPONSOR

Skitarii
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:41

Kosy też można by naostrzyć.

Kniaź Jan
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:46

Kosą można zawsze walczyć z wampirami... a czołgiem nie

SKITARRI TO DO CIEBIE
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:55

Lepsza kosa niz nic bo na nowe czołgi długo nie bedzie kasy

TOMASZ. Siedlce - 3 godziny jazdy czołgiem od granicy m
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:35

Drodzy panowie, wy trole oraz inni słuchacze. Fakty są takie. : na razie nie stać nas na nowy czołg. Nie kupimy, bo nie ma gdzie używek leo2. Więc jeśli t72 byłby wyremontowany i sprawny, i z nową noktowuzją a także z amunicja to jest to lepsze niż nic. I każdy wie ile lat ma ten sprzęt, ale dokładnie wiadomo że stojąc na odległość 1500m do 2000 jest w stanie zniszczyć 1 pociskiem bwp, 1 pociskiem btr'a lub inny pojazd. W sprzyjających warunkach i z nową amunicją jest w stanie uszkodzić/obezwładnić lub zniszczyć sporą część czołgów rosyjskich. Więc dopóki naszego państwa nie będzie stać na inne czołgi to lepiej mieć 160 szt sprawnych, czołgów generacji III niż 0 szt wymarzonych nowych. Przecież w obronie ten czołg wsparty ppk piechoty i artylerią z Topazem, jest w stanie być narzedziem do wykonywania zadań obronnych. Nikt w Polsce nie będzie w ruchu strzelał na 3km jak to na płaskiej pustyni było w Kuwejcie. Nasza topografia skazuje nas na walkę na dystansie 600-1200 m. Przydałyby się kostki erawa, ale cóż to zależy od MON. Przecież erawy nawet można w jednostce montować w warsztatach. Wystarczy bodajże 160 mln zł na 160 czołgów.

Tani
środa, 19 sierpnia 2020, 19:33

Facet nikt o zdrowych zmyslach nie uzywa tanka w obronie. Przerobili to Niemcy i Irakijczycy. Sa zdjecia poogladaj. Tanki uzywa sie tylko w natarciu lub kontrnatarciu jako formie obronnej. Bo jak pisze regulamin tank laczy 3gl elementy manewr sile ognia i odpornosc. Sa pewne zasady ktore musisz przestrzegac. Jak ich nie bedziesz przestrzegal to je stracisz. Stojacy czolg to cel i nic wiecej.

BUBA
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:31

T-72 z słowacką armatą 2A46MS i amunicją mogły by robić za tani niszczyciel czołgów, tyle że MON woli parady na starych niemieckich czołgach, pieśni i pomniki zwycięstwa 1920........................................ ......................................................................................................................................................................... Ale taki pojazd to nawet nie rozwiązanie przejściowe jak PT-91. To co MON zrobił z T-72 to kopia sposobu modernizacji MiGa-29 i Su-22. Jak zrobić coś, by w rzeczywistości nie zrobić nic? Przykryć rdze farbą.

SimonTemplar
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:13

Tylko ze nikt nie pisze o 0szt. czołgów nowej generacji a o ilości 500 do 800 szt. do produkcji w kraju na licencji, która nam zaoferował Koreańczycy. Z pełnym dostosowaniem do naszych wymogów, własnym SKO i dopancerzeniem. K2 w wersji PL- całkowicie pod nas.

Tani
środa, 19 sierpnia 2020, 19:43

Ale nam tyle MBT nie trzeba. Mamy budowac na sklad? Przelicz sobie ilosc batalionow razy etat plus rezerwa i Ci wyjdzie. Mamy ponad 200 Leo ktore w niczym koreancowi nie ustepuja a nawet sadze ze sa lepsze bo forsuja rzeke po dnie a koreaniec moze ? Chyba nie. Koreaniec nie jest do naszego klimatu. Zakladam oczywiscie koreanca z niemieckimi podzespolami. Bo z ich ja nie chce. W sumie nie mamy zadnego ruchu,musi byc Leo2 i tyle. W sumie z demoludow tylko my i wegrzy mamy mbt. Mysle ze produkcja Leo zostanie wznowiona bo inni tez musza wymienic tanki. Ja bym proponowal niemcom uruchomienie produkcji w Polsce. Fachowcem nie jestem ale jestesmy najwiekszym uzytk tego czolgu w bylych demoludach mozna by rozmawiac. Kto pierwszy to lepszy.

wert
środa, 19 sierpnia 2020, 12:34

Koreańczycy NIC nie zaproponowali. Batalion do 30 roku i produkcję po tej dacie. Zła wola czy ignorancja?

Adam
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:19

Czyli rozdawnictwo socjalu pełną parą aby kupić głosy wyborców a w wojsku przypudrowanie trupa a tyle się mówi o bezpieczeństwie... Piszesz 160 mln na 160 czołgów niema ale znalazło się 500 mln na karmienie amerykanów,sojusze tak,amerykanie w Polsce tak ale pierwsze miejsce powinno zajmować modernizacja własnej armii bo sojusz dzisiaj jest a jutro może go nie być,Ukraina w zamian za oddanie broni atomowej miała gwarancje nienaruszalności granic między innymi od USA w 2014 roku zobaczyliśmy ile te gwarancje są warte.

środa, 19 sierpnia 2020, 01:33

Amerykanie są tutaj w swoim interesie w dodatku są bez karni. To co się dzieje z Polskim wojskiem wygląda jak celowe działanie obcych agentur bo to się w głowie nie mieści żeby nie było amunicji do czołgów i nowych dział .

...
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:49

Adaś, przynudzasz, w kółko Macieju.

essm
wtorek, 18 sierpnia 2020, 15:43

Miałbyś rację, gdyby nie jeden "drobiazg". Po "remontach", czy "modyfikacjach" przeprowadzanych przez nasz MON na naszym starym sprzęcie nadal nie jest on w stanie zagrozić potencjalnemu przeciwnikowi! Sam napisałeś "w sprzyjających warunkach i z nową amunicją". A nowej amunicji do T-72 nie ma i nie zapowiada się, żeby była w najbliższym czasie. I w tym jest problem. Nawet wymiana na używanych dotychczas BWP-ach ppk "Malutka" na nowoczesny pocisk, choćby naszego "Pirata", zwiększyłaby potencjał tych pojazdów i nie zmarnowałby się wydatek na taką modernizację, bo można by przy wymianie BWPow na nowe zdjąc te pociski i przenieść na inne pojazdy A takich prostych rzeczy się nie robi. Kierowanych pocisków i "inteligentnych" min, które nasz przemysł jest już w stanie produkować zamawia się tylko śladowe ilości, zamiast co kwartał uzupełniać ich zapasy kolejnymi partiami. Nie zamawia się pocisków i bomb lotniczych kasetowych i termobarycznych, które też jesteśmy w stanie zrobić sami, a które są bardzo skuteczną amunicją dla starszych środków walki. Zgodziłbym się z Tobą, że lepiej mieć 160 starych ale sprawnych czołgów niż żadnego nowego, gdyby te stare czołgi realnie, a nie opcjonalnie były w stanie zagrozić napastnikowi. Sam napisałeś, że "przydałyby się kostki ERAWA". Ja uważam, że wobec potencjału i amunicji T-72B3 Federacji są one wręcz niezbędne. Ty to wiesz, ja to wiem, wie to każdy czołgista, który będzie musiał stanąć w "zmodernizowanym" T-72 bez ERAWy przeciw T-72B3. Ale nasz MON tego nie wie, albo nie chce wiedzieć, jakby celowo i po cichu robił wszystko, żeby tylko, broń Boże, nie tworzyć realnego zagrożenia dla Armii Uderzeniowej FR.

wert
środa, 19 sierpnia 2020, 12:43

Kiedy do takich yntelygentów dotrze że nikt nie planuje walczyć na tych deklach? Nasza sytuacja zmieniła się diametralnie. Sowieci w planach MUSZĄ teraz uwzględniać starcie bezpośrednie ze STALE obecnymi wojskami USA. Zmiana sytuacji jest fundamentalna i dająca nam czas na odbudowę WP bez zarzynania się zbrojeniami. Nasze PKB powinno być 3x większe i to teraz ma być głównym zmartwieniem rządu

Erwin
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:10

Dodam od sieb jeną mała sprawę, poza tym cooj przedmówca powiedział. Kto tymi czołgami będzie jeździł. Rezerwa? Powoli przekracza 40 lat. Zawodowych żołnierzy wyszkolonych ma czołgistów mamy na około 4-5 batalionów. A na papierze po "mODERNIZACJI" Antosia, batalionów do obsadzenia mamy 13. Czyli brakuje ludzi na 8 batalionów.

asdf
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:20

nie stac nas? na +100% uposażenia poselskiego to nas stac?

Weryfikator
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:17

Słuszne uwagi i realistyczne podejście. Nie ma w tej chwili alternatywy: nowy czołg generacji IVplus lub T72M; tylko: T72 zmodyfikowany lub NIC. Zawsze to jakiś pancerz, na odległościach 500-1500m znośne działo (nie w ruchu), a sytem świadomości sytuacyjnej z noktowizją pasywną i nowa łączność zapewnia pewne możliwości taktyczne (walki w ugrupowaniu). Również dodałbym pancerz ERA oraz maskowanie Berberys i może OBRĘ. Nowa amunicja ma być dokupiona (technologia z lat 90). Gdyby jeszcze udało się minimalnie silnik poprawić do 900-1000KM (podobno WZMot mają takie możliwości). To nie oznacza , że nie powinniśmy pozyskać jak najszybciej nowego Wilka. Ale to jak najszybciej oznacza, że jeśli teraz podejmiemy decyzje to czołgi będą w linii za 10 -15 lat. A do tego czasu musimy mieć zdolności i wyszkolone załogi (przynajmniej w takce walki czołgowej). Dlatego ta modyfikacja jest nie najgorsza i ważna. Można żałować, ze wcześniej czegoś nie robiono z tymi czołgami. Teraz mogłoby być druga tura modyfikacji składających się w sumie na wartościowy wóz bojowy ( co nie znaczy, że na pełnoprawny MBT). Trzeba się dodatkowo zastanowić czy nie ulepszyć Twardych.

juras
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:05

Pytanie: To ile jest już w jednostkach tych przywróconych z magazynu i remontowanych T72?

dodo69
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:27

rosjanie konsekwentnie modyfikuja i modernizuja swoje t-72. robia to etapami i od lat. nam to wychodzi duzo slabiej. jednakze kazde unowoczesnienie tego czym dysponujemy jest lepsze niz zaniechanie. modyfikacja czesci czolgow to oczywiscie nie modernizacja, ale zawsze cos. byc moze za dwa -trzy lata znajda sie pieniadze na stabilizacje armaty i pancerz era. szkoda , ze tak wolno to idzie.

SimonTemplar
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:26

Dla mnie najbardziej dołujący był ten napis na końcu filmu "Rośniemy w siłę". Ten ktoś co to umieścił naprawdę wierzy, że odremontowanie i odmalowanie tych czołgów daje jakiekolwiek wzmocnienie i siłę ognia i to jest tragiczne. Podobnie jak ze Ślązakiem, który po wodowaniu był okraszone komentarzem: Polska potęga wraca na Bałtyk. To jest już nie tyle żałosne co tragiczne i niebezpieczne, bo nie mamy się czym bronic a rządzący wmawiają Polakom jaką to potęgą jesteśmy i jakich to sojuszników mamy. A w parlamencie cały czas forsują ustawę podnoszacą premie rządzącym i parlamentzarzystom o 100% bo podobno słabo wypadamy w porównaniu z zachodem UE. A jak wpadamy militarnie i gospodarczo to juz nieważne. Znowu nowych 13 generałów mianowano- w tym nam nikt nie dorównuje. Sytuacja juz niemal identyczną jak w latach 1935 do 1939: parady, defilada, rauty, malowani kawalerzyści na wyszczotkowanych kronikach i wiara w sojusz z Francja i Anglią. Po co czołgi? Po co samoloty? Kupą na nich, mości Panowie. I w miesiac Polski juz nie było. Teraz powtarzaja to samo. Odmalowali 50 letnie czołgi i rosniemy w siłę... Będziemy tego żałować ale bedzie za późno.

tak tak
środa, 19 sierpnia 2020, 12:01

W 39 było zupełnie inaczej. Nie kupowano sprzętu bo "już za rok będzie coś lepszego".

MI6
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:33

rok 1939 się kłania, też tylko propaganda była i pojedyncze sztuki nowoczesnego uzbrojenia...

Czesiek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:28

Przestań chrzanić, żadne państwo, nawet dużo większe od Polski, bogatsze i lepiej uzbrojone w 39 nie utrzymało by się między ZSRR a Niemcami. Czechosłowacja, która miała lepiej uzbrojoną armię i korzystniejsze możliwości terytorialne obrony, poddała się bez walki. Od kawalerzystów się odczep i przestań powtarzać durne goebbelsowskie tezy propagandowe, lepiej zapoznaj się ze stratami, jakie działa ppanc brygad kawalerii zadały oddziałom pancernym Niemiec we wrześniu 39-tego. Wiedza nie boli.

Rhotax
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:42

100/100 !

Baba Jaga
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:26

Moim zdaniem była szansa na utrzymałoby się, gdyby Polską mądrzej rządzono. Oczywiście niekoniecznie samodzielnie. Na przykład mogliśmy nie zabagniać sobie stosunków z Czechosłowacją wiadomą akcją. Należało w obliczu wroga, już w 38 zaproponować jej sojusz, albo przynajmniej jednostronne gwarancje (odkładając na bok nasze dwustronne spory). Nie będąc osamotnionymi i Czesi postawiliby się zapewne. Byłaby szansa, że nie doszłoby do Monachium, tam się ważyło na włosku. Również spora szansa, że Hitler nie uderzyłby na mocno okopaną Czechosłowację gdyby nasza armia groziła mu flankowaniem z północy. Uderzenie na Polskę bez pokonania Czechosłowacji, tj bez jej terytorium (prosto w nasze podbrzusze) oraz przejętych zasobów i uzbrojenia, też byłoby znacznie trudniejsze. Może więc skierowałby pierwsze uderzenie na Zachód, a może w ogóle, albo dużo później. Sęk w tym że sanacyjni politycy dopiero w ostatniej chwili zdali sobie sprawę, że to Hitler a nie Stalin jest ich najgroźniejszym przeciwnikiem. No i nie byli mentalnie gotowi na żaden pojednawczy, acz perspektywiczny gest wobec południowego sąsiada. A po upadku Czechosłowacji sytuacja stała się już rozpaczliwa.

asdf
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:49

Czesi nie chcieli nawet rozmawiac z sanacyjna junta wojskowa, przed podjeciem rozmow chcieli jej ustapienia.

Czesiek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:51

Kolego Czechosłowacja w 1920 r. zablokowała transporty broni do Polski i przejście ok. 20 tys. kawalerii węgierskiej, która miała pomóc w odparciu krasnoarmiejców. Mało tego, w czasie najcięższych walk z bolszewikami weszli na polska część Śląska Cieszyńskiego i wymordowali polskich żołnierzy, którzy w mniejszości bronili tego terenu. Potem przez cały czas popierali zamachy terrorystyczne i działalność UPA/OUN, a w okresie II RP nie było dosłownie jednego dnia bez jakiegoś działania dywersyjnego. Czesi wspierali ukraińskich nacjonalistów i udzielali im ochrony. Byli słusznie traktowani jako podstępny, tchórzliwy wróg. Szkoda, ale nie było żadnych szans w 1938 -1939 r. na sojusz z Czechosłowacją. A co do Stalina...kolego, gdyby ,,sanacyjni politycy'' zgodzili się na sojusz z ZSRR i wejście czerwonych do Polski, to mielibyśmy rok 1944/45 już w roku 1939. Są książki, warto wcześniej poczytać, a potem się wypowiadać.

asdf
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:05

mowia ze z pustego to i Salomon nie naleje a tu prosze i w tym przypadku dobra zmiana dobrze pali Jana, jak kreatywna ksiegowosc budzetowa zawsze mozna wegla kupic z budzetu MON i juz mozna sie chwalic wzrostem wydatkow na obronnosc. niby na papierze mamy zakupione Patrioty, F35 a rzeczywistosc dobro zmianowa wyglada jw.

dropik
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:24

oczwiście ta modyfikacja jest śmieszna , jednak komentujący zapominają o jednej rzeczy. Te czołgi nie mają zadani walczyć z czołgami przeciwnika. To ostateczność bo ani armata nie amunicja się do tego nie nadają. One mają inne zadania. Ogólnie w tej chwile polskie siły pancerne w zasadzie nie istnieja. Leopardy rozebrane w bumarze lub rdzewieją w Wesołej, gdzie o jakimkolwiek szkoleniu grupy wiekszej niz pluton nie ma mowy.

QRF
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:42

Z wypowiedzi Generalicji jawi się zupełnie inny obraz wykorzystania tych wozów. Trzeba je czym prędzej obłożyć ERAWĄ.

Adam
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:21

Stara armata i stabilizacja,stara amunicja,rozumiem że te czołgi będą okopane czekać na ruskie czołgi.Tylko przed bitwą pancerną nastąpi atak z powietrza a jak wygląda nasza OPL każdy wie,OPL to podstawa a u nas przez 6 lat kupiono 2 paradne baterie Patriot,program Narew nawet nie ruszył więc z czym do ludzi...

Rhotax
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:45

Ukraińcy szybko wyleczeni zostali przez Krasnopol 152 mm naprowadzany na odbity promień lasera ...od okopanego Teciaka ... Wystarczy oświetlić i czekać jak 45 kg pocisk wpadnie do wieży i bumbnie !!!

marian
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:42

Zawsze można postawić makiety, a co dziesiąty prawdziwy. Ruska rakieta chyba trochę droższa od makiety t-72? Chyba o to chodzi na wojnie, żeby przeciwnik się wykosztował?

wert
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:51

Wygląda że dobrze rozumisz. Czymaj tak dalej

MowMiBolek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:07

Jak na jednostkę pierwszego rzutu walczącą z Koreańczykami się nadaje podejrzewam ze odmaluje pokoj 48 odpowiadający za budget rus-kor landleasie. Czyli tzw bractwo chińskie na granicy polski.

Derff
wtorek, 18 sierpnia 2020, 07:42

Dobrze, że wreszcie są. pierwsza pancerna potrzebuje dwóch batalionów nowych BWP oraz dodatkowych dywizonów artylerii i opl.. Ta jednostka musi mieć możliwość zatrzymać pancerny walec. Same czołgi i trochę saperów to za mało.

WERBEL
wtorek, 18 sierpnia 2020, 01:48

Bez emocji T72 w tej opcji są li tylko wozami wsparcia doktryna zakłada że ich zadaniem będzie wsparcie struktur zmechanizowanych oraz w zależności od zadań jako asysta/wsparcie prawdziwych czołgów naszych i sojuszników (Leopardy,Abramsy) dlatego na naszym teatrze wojny jest postrzegany jako lekki czołg do zadań strikte pomocniczych z prozaicznej sprawy zawsze ale to zawsze będzie mieć lepsze walory bojowe i ochronne niż hipotetyczny Borsuk inna sprawa zrewitalizowanym czołgi nie mają się konfrontować czołgami npla a być ruchomym stanowiskiem artyleryjskim dlatego odtwarza się dla niego również amunicję kasetową i na koniec doktryna nowej dywizji zakłada nie konfrontację z neplem a likwidowanie go w zasadzkach od niszczeń kolumn pancernych w pierwszej fazie wejścia npla do kraju będą spikeye i jaweliny działające z zasadzek których nowa 18 dywizja ma otrzymać ok 1,5 tyś sztuk nie mówiąc o innych systemach . Ten czołg w nowej dywizji to wóz wsparcia a w tej roli to najbardziej opancerzony wóz wsparcia naszych czasów a ma być obudzonych ich dla dywizji ok 140 sztuk i ok 80 sztuk dla pozostałych struktur pancernych w tym jako asysta i wozy wsparcia dla Leopardów i Abramsów doktryna NATO zakłada że do walk struktur pancernych ma być wydzielanych na jeden czołg asysta dwóch T72 jako im towarzyszące do czyszczenia przedpola

Piotr ze Szwecji
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:12

Uzasadnione użycie. Mimo to brak nadal stabilizatora działa.

WERBEL
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:37

p Piotr ze Szwecji....stabilizacja działa byłaby jak najbardziej pożądana ale wiesz jak ale użycie amunicji kasetonowej która np nie trafi w punkt ale wybuchnie 10 metrów ..wyzeruje i fizylierów i jego aluminiowe taksówki klasy BWP ...kosztorys stabilizacji dział ma cenę ok 2 tyś pocisków typu kasetonowego ...tu wynika koszt/efekt...

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:43

18 Dyw ma otrzymać ... 1,5 tys ppk(!?!?!). Czy ty się czasem choćby zastanawiasz CO piszesz ? Napisz nam ILE CLU dla tych ppk ma Dyw. otrzymać, bo jeśli ma to być ilość jaka jest obecnie w bryg. zmechu, to powstanie kolejna jednostka totalnie dziurawa w kwestii ppanc. Po wyeliminowaniu tych KILKUNASTU CLU na brygadę będziesz tymi ppk rzucał, czy może je wystrzeliwał z procy lub katapulty ??

tozi
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:41

"z doświadczenia historycznego jednoznacznie wynika, że oszczędzając na uzbrojeniu sił zbrojnych, elity polityczne za bezcen sprzedają życie żołnierzy i obywateli. Z reguły kierując się fatalnie rozumianą troską o ... finanse państwa. W kompletnym oderwaniu pod geopolitycznych realiów i fundamentalnych zagrożeń dla istnienia państwa i życia jego obywateli."

mobilny
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:42

Amerykanów wolą utrzymywać niż własną modernizować a wracając do tematu to amunicja jest tu kluczowa a właściwie jej brak.

Rhotax
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:23

Amerykanie od roku bębnią do UE żeby amunicji zapasy zwiększała na około 30 dni intensywnych walk . W RP każą od kilku lat nakupić i rozrzucić składy by nie wszystko było w jednym miejscu -- ba nawet podzielić jednostki żeby trudniej je było wyeliminować . No i gotowość ....30 dni naszych i do 180 dni UE NATO państw ....masakra ...szykuje się rekordowo szybka przegrana .

ooo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:15

Czy mi się wydaje, czy ten czołg z filmiku to T-72M - a nie T-72M1, czyli bez pancerza Dolly Parton??

ooo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:12

Ciekawe, że ten czołg z filmiku nie ma wyrzutników granatów dymnych - a ten na fotce Bumaru ma. Why?

Rezerwa 61
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:54

KOLEDZY my rezerwa pojedziemy tym czołgiem Dla nas to NIE jest BADZIWIE MAMY DOŚWIADCZENIE i OSTRZELANIE a,TERAZ Fonet i nokto i FAJN erwa2 by sie,przydała CHYBA ze już jest na czapie Reasumując DAMY RADĘ WIĘCEJ OPTYMIZMU NA FORUM

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:51

Słusznie, załoga będzie teraz zdecydowanie lepiej widziała cele, których trafić co prawda nadal nie zdoła strzelając w ruchu(armata/stabilizacja/amunicja), ale łączność się faktycznie poprawi. NIC to, ze taki MBT urąga jakimkolwiek europejskim standardom przeżywalności na nowoczesnym polu walki, mocno nasyconym śr. ppanc. przeciwnika. Nic to ... Ps. Podaj mi choćby 1 powód(poza finansowym), dla którego NIE montuje się na tym muzealnym złomie choćby kilkudziesięciu kostek ERA ?? Życie żołnierzy jest tańsze jak widać ...

Czesiek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:44

Dlaczego zakładasz, że te czołgi w dłuższej perspektywie nie będą dalej modernizowane? Turcy używają dużo starszych i gorszych M60 w porównaniu nawet z naszą małpią wersją T72, a dopiero parę lat temu doszli do poziomu Sabry z udziałem Izraela. Zaczęli modernizację Pattonów 15 lat temu, a mają większe środki, nowoczesny przemysł i brak sabotażystów na najwyższych stanowiskach. Nie da się w pięć lat nadrobić 20-25 lat zaniedbań w wojsku i jego zapleczu przemysłowym.

edda
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:35

ale wiesz że tiu nie chodzi o jazdę czołgiem i gadanie przez radio a o skuteczną walkę z przeciwnikiem? to nie wyścigi rajdowe a walka. Jak bedziecie walczyć jak nie macie skutecznej amunicji i brak stabilizacji????

BUBA
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:10

Nie zdąża nas zmobilizować............................................................................................................................. ............................................................................................................................................................................. Wszystkie T-72 powinny przynajmniej mieć wymieniona armatę i posiadać nowe pociski p-anc.......... Przy tym rządzie podniesienie potencjału T-72 do PT-91M jest niemożliwe............................................

Saw
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:45

Dobra już nie płaczcie o tych "trumnach i łupinach". Redaktor napisał "czołgi", ale nawet MON tego nie liczy jako czołgów tylko wóz wsparcia ogniowego (to taki nowy, polski rodzaj pojazdu wojskowego). Brygada też nie jest określana jako "pancerna" tylko "zmechanizowana". To czy jest to sensowna modernizacja (bo powinna być większa, lub nie powinno jej być wcale) to już inna sprawa. Była potrzeba dotować BUMAR-ŁABĘDY to zrobili to.

Tani
środa, 19 sierpnia 2020, 19:58

Facet obrona nie moze byc forma pomocy spolecznej. Bo tu chodzi o byt kraju i jego mieszkancow. Chce panstwo pomagac to niech buduje drogi waly powodziowe i inna strukture spoleczna. Bo drzwi od stodoly Pawlikowskiego juz przerabialismy. To firmy musza starac sie a nie panstwo. U nas jest inny problem w tych firmach sa kolesie ministrow. Dlatego zbrojeniowka powinna zostac sprywatyzowana. Jak dlugo nie bedzie to nic nie zrobi. Jesli Bumar nie umie niech robi okna lub ogrodzenia. Tanki niech robi ten co bedzie mu sie chcialo. USA i Niemcy to poswiadczaja. Tam gdzie panstwo rzadzi jest nic lub prawie nic. Bo prywaciarzowi sie chce,budzet ma wolna sobote niedziele i poniedzialek tez.

Saw idz na swoje wschodnie fora i tam komentuj zeby zamekali własne rodzime firmy
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:45

Saw idz na swoje wschodnie fora i tam komentuj żeby zamekali nie dotowali własnych rodzimych firm

Saw
środa, 19 sierpnia 2020, 01:12

Gdzie napisałem, aby nie dotowali?

Infernoav
wtorek, 18 sierpnia 2020, 04:51

T-72M to nie jest czołg jeśli liczyć go miarą dzisiejsza. To tylko mobilny i niec lepiej opancerzony WWO. Jako taki ma szansę wykonać swoją robotę. Jednak należy liczyć, że czołgów mamy tylko tyle co Leopardów i może PT-91, chociaż i one są czymś pomiędzy WWO a MBT.

dim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:46

Nie ma potrzeby dotować Bumaru. Nie ma potrzeby dotować nierentownej fabryki, Trzeba pozwolić jej upaść. Jej istnienie jest tylko i wyłącznie obciążeniem dla podatników, Ich pieniądze idą na ratowanie postkomunistycznego trupa zamiast na służbę zdrowia, edukację czy badania naukowe. Po takich wpisach jak Twój widzę, że choć formalnie komunizm skończył się w Polsce to jednak wciąż żyje w ludzkich głowach.

kmdr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:33

Można dotować , ale trzeba wymagać nowych kompetencji zakładów ,nowych projektów.Trzeba wymagać podziału w wew.strukturze firmy na dział remontowy. Ten ma utrzymywać w służbie używany już sprzęt .I dział projektowo- badawczy i wdrożeń. Firma utrzymywana za państwowe , to i państwowe zlecenia ma robić .Wojsko potrzebuje tego i tego macie opracować projekt i model za 3 miesiące , prototyp do testów za rok. I tak w dwóch firmach i wybrać lepszy projekt.Trzeba wymagać ,a nie tylko dawać kasę.

wiarus
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:02

Tiaa i kultura oraz edukacja nas obronią przed twoimi kumplami ze wschodu, którzy będą mogli jak na Krymie swobodnie wjechać na uazach ? Lepiej ratuj trupa komuny u siebie.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:52

Szanowny Panie ,problemem opieki zdrowotnej (opieki a nie służby zdrowia) jest brak personelu.Pan dr.R.owczesny Przew.KRL uznał, że należy ograniczyć przyjęcia na Uniwersytety Medyczne.Zmiejszono przyjęcia na studia pielegniarskie(istnieje wymóg wyższego wykształcenia).Tam, gdzie na dezycje na przyjęcia na studia niema wplywwplywu lobby lekarskie jest nadwyżka personel(patrz ,diagnostyka ,analityka medyczna).Pensje lekarzy nie są głodowe.Np.lekarze wojskowi w ośrodkach uniwersyteckich mają np.dodatki za prowadzenie grup studentów,wykłady,itd.itd.Kardiologia tzw interwencyjne jest na europejskim poziomie podobnie,neonatologia.Szpitale,referencyjne, mają wyposażenie na europejskim poziomie.Szkolnictwo wyższe,to nie tylko badania nad uzbrojeniem ale np.nad historią, literatura,itd.itd.Ktos ,kto cale Zycie poświęcił "Panu Tadeuszowi" będzie miał mniej cytowań od fizyków.I mój ulubiony przykład:technologia strunobetonu ,prof.Kmity jest praktycznie w każdym obiekcje mostowym.W każdym podręczniku geometrii wykreślnej są przykłady Dziadka Fu,Fu ,Fu Fulll,Fulinskiego!choć przypisu o Autorze brak.(szczególnie w angielsko i rosyjskich wydanuach)

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:10

znów ktoś się podszył pod mój nick !

Kacz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:16

Rozbrójmy się - pokój na świecie!

Saw
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:47

Myślisz, że co jest bardziej kosztowne w tym przypadku zaoranie, budowanie od nowa i odtwarzanie zdolności czy przekształcenie? Jeśli za przekształcenie pójdzie całkowita wymiana dziadków z wąsem i zatrudnienie specjalistów a nie kolejnych karierowiczów, to właśnie to jest lepsze. Był w latach '90 taki jeden reformator na B, co prywatyzował wszystko i zamykał. Tak naprawdę właśnie zwykły komuch. To co sprzedali zostało zlikwidowane, aby pozbyć się słabej, ale jednak konkurencji, reszta z co nowszego wyposażenia została rozmontowana i wywieziona za granicę albo rozpadła się w pustych halach. To było właśnie myślenie komunistyczne, przejąć, nic nie robić, pasożytować a na koniec sprzedać, zgarnąć kasę i zostawić pusty krater.

CdM
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:48

Co jest bardziej kosztowne? To zależy. Bo owe zdolności, to przede wszystkim wiedza, to specjaliści, tzw. pamięć instytucjonalna. Jeśli owi specjaliści nadal są, to jest cenny kapitał. Ale jeśli już dawno uciekli, a kadra składa się z a) prezesów z nadania, b) dziadków z wąsem, oraz c) robotników, to tańsze i szybsze może być zaoranie i zbudowanie od nowa niż próba reformowania betonu. Wyspecjalizowanych robotników można ew. zatrudnić ponownie...

rex
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:46

już to ćwiczyliśmy. efekty opłakane. uczmy się na błędach, dzisiaj musimy odbudowywać wiele zdolności produkcyjnych zlikwidowanych bo "się nie oplacały"

kmdr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:48

Nie opłaca się nie mieć takich kompetencji.Tańszy jest obiad w domu niż w knajpie.Może dziwne porównanie ale moim zdaniem trafne.

Tani
niedziela, 23 sierpnia 2020, 03:54

Nie zawsze jesli jestes sam i masz dobre dochody gotowal nie bedziesz,bo szkoda czasu na stanie przy garkach,potem ich mycie i sprzatanie. Chyba ze to lubisz. Bo ja nie.

kmdr
wtorek, 25 sierpnia 2020, 01:01

No bywa. Jak ktoś na widok garów dostaje napadów histerii , albo boi się otruć własna potrawą. Chodź moja rekomendacja jako przedstawiciela jednego z zawodów medycznych ,w czasach pandemii lepiej stołować się w domu. Od mysia naczyń jeszcze nikt nie umarł .

Krawiec 2003
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:34

Widzę doświadczony "dekiel". W 2003r służyłem w batalionie czołgów i również nie posiadaliśmy w nazwie "pancerny". A służyłem na T72N i szczerze mówiąc pomimo automatyki, dalmierzy itd. w trybie ręcznymi robiliśmy swoje z leopardem czy abramsem pomimo pomimo znacznej szybkostrzelności i zwrotności. Dobrana ekipa, kierowca-dowódca-działon i sprzęt się odwdzięczy

CdM
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:56

Pamiętam jak jakieś 20 lat temu przyjechały leo2 z Niemiec z wizytą do Świętoszowa. I były ćwiczenia z naszymi T-72. Widziałem osobiście strzelania na ścieżce taktycznej. Typowe ćwiczenie, trzy cele na różnych odległościach, trzy strzały, w tym ruchu i z zatrzymania (nie pamiętam 1+2 czy 2+1). Gdy strzelał T-72, sukcesem było jedno trafienie. Gdy strzelał Leo, rzadko kiedy nie było wszystkich trzech w tarczy... to mówisz że się poprawiło wyszkolenie i sprzęt się zrobił lepszy?

xcv
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:10

To powiedz jeszcze kiedy wy walczyliście (realnie) z tymi abramsami i leopardami ? :)

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:55

TYM BARDZIEJ należy się dobrym załogom jakaś ochrona. Sam wiesz, ze archaiczne T-72 pozbawione są JAKIEJKOLWIEK ochrony, przed jakimkolwiek środkiem ppanc. potencjalnego przeciwnika. A ma on ich np. w batalionie motostriełkowym całe MNÓSTWO ...

edek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:41

Tak , no jasne, tylko od tego czasu mineła cała epoka a w dziedzinie skutecznej amunicji to już przepasć. Co z tego ze szybko będziesz krecił korbką jak ta twoja amunicja nie nadaje sie do niczego? no dawaj oświeć nas jak dasz radę. Szkoda że jeszcze nie napisałeś że można konno walczyć z czołgami bo takie zwrotne i jak są najedzone paszą z naszych łąk to są diabelnie skuteczne. BREDNIE I TYLE. Z takim podejściem to nie dziwne że jesteśmy na zadupiu cywilizacji.

asdf
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:55

moze "Krawiec 2003" nie ma porownania co by zrobil siedzac w Leopardzie albo Abramsie i wydaje mu sie ze dawal rade swoim T72N.

Lukas357jna
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:40

Strach się bać.

Ivan Bezdomny
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:32

Chłopcom powinni dać niezniszczalne (ciut zardzewiałe może)T-34 i sporą ilość grochu (do strzelania) ..inni chłopcy przesiadujący w ławkach (czasami) bawią się przednie i fundują sobie nawzajem 100-kilku % podwyżki..zaorać ten kraj i tą słuchającą disco-polo bande skurwesynów!

Rhotax
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:32

I Vatykanistów pognać do budowy schronów i okopów -- jakie na bank się przydadzą a na Ukrainie zdały egzamin . No a potem ich wywalić do Vatykanu .

Lufa
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:27

Po co tyle glupich komentarzy,wystarczy jechac do Kielc na targi ,i zobaczyc jak wyglada nasz czolg a niemiecki leopard.Bez komentarza.

Działonowy szmelcu
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:04

Wszędzie wprowadzają nowe sprzęt a w Polsce piją pier... I na Boga liczą modlitwa jest silniejsza od modernizacji. Coś poprawili coś ulepszyli ale z guwna bata nie ukreci

gżegżółka
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:22

Litości!!!! Tak proste słowo i taki byk.

Andreas
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:51

Przez "ó" ortografie. Z takimmpoziomem proszę być tylko biernym członkiem tego forum.

Jabol23
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:46

Przeczytaj co Ty napisałeś i potem krytykuj innych.

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:45

błysłeś yntelektem, dresie. Jak się nie ma nic do powiedzenia, to się mówi o ortografii.

Waldemar K.
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:10

Jeśli nie potrafisz się posługiwać językiem polskim to poproś kogoś o pomoc. Na naukę też nigdy nie jest zbyt późno.

Sadownik znad Wisły
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:56

Skończ już się kompromitować.

Zenek blue
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:03

Dobrze jest bliżej wschodniej granicy to w ramach dobrosąsiedzkiej pomocy Białorusini i Rosjanie pomogą wyremontować i doprowadzić do świetności te czołgi ! Super

Marek66
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:58

MON Ministerstwo Otempiałych Nieudaczników!!!

Zenek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:56

Fajnie t 72 akuratować dla Rosjan żeby zrobili sobie rozgrzewkę przed Polską. Brawo PIS a ci chłopcy niech sobie wykupią urny

pistotrącał
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:28

A po co mają kupować, jak już siedzą w urnie :/

Widom
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:47

Brawo 30 lat zaniedbań i to nie PiS. moderka i remonty są konieczne chyba że pan zrobi zbiórkę z LGBT na nowe lesie.

asdf
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:57

aws to tez byl min popis wiec jak najbardziej biora w tym udzial od 30 lat

Franek dolas
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:50

Tylko debil wybral by taki czolg dla wojska widac na co nas stac moze mniej podwzek dla rzadu

Montostyf
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:48

Muzeuuum! :) mówi to działonowy.

Tadzik
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:41

Ważne, że odmalowane.

Gti
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:37

Nowa farba

nom
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:35

W 1920 i wcześniej naród robił ściepki na wojsko to czemu teraz nie można ? jesteśmy o wiele bogatsi jako społeczeństwo niż wtedy

asdf
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:10

my juz to robimy przynajmniej w wiekszosci takie sciepki to inaczej sie nazywa podatki moze zaczna je wydawac tak jak trzeba a nie na 13/14 pensje mudurowe

Infernoav
wtorek, 18 sierpnia 2020, 04:53

Kłopot w tym, że te ścieżki nie pójdą na modernizacje. Jestem pewny,że gdyby MON zamówił np 1000 dronów to ludzie by się na to złożyli. Jednak nie będą się składali na odmalowanie T-72 i BWP-1

Doidioten
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:49

Daj za mnie, ja nie zamierzam jeszcze Złodziejom dawać kasę. Pogięło Cię?

kmdr
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:48

Ja jestem za podatkiem obronnym liczonym od powierzchni posiadanego gruntu. Masz działkę budowlana obojętnie czy zabudowaną czy jeszcze nie płacisz 10 zł za każde 100 metrów kwadratowych rocznie .Grunty rolne 10 zł za każdy hektar rocznie. Tego się nie odczuje.Działka 500 metrów 50 zł na rok, to jest do przyjęcia, może być płatne w czterech ratach przy podatku od nieruchomości. I pieniądze z tego dodatkowo na modernizacje.Nic nie stoi na przeszkodzie żeby MON otworzył konto na dobrowolne wpłaty .Tak samo stary sprzęt wycofywany np Honkery przekazując za darmo osobą chętnym za zgłoszeniem pod warunkiem że będą je utrzymywać w sprawności jako rezerwę jeszcze przez pięć lat taki przykład.

Rhotax
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:37

Największym posiadaczem ziemskim jest PKP a na 2 miejscu Kosciół Katoli.cki -- Jak sobie wyobrażasz że darmozjady , oszuści i kłamcy - czarodzieje z KrK zapłacą choć grosz podatku ??? 312 tys. h mają ...zabrać im i sprzedać i za to Abramsów nakupić a Szamanom niech Bóg przelew robi ...

kmdr
środa, 19 sierpnia 2020, 01:51

Kościoły i związki wyznaniowe pewnie były by zwolnione , grunty należące do skarbu państwa też .Sami sobie by nie płacili .To taki pomysł nie projekt ustawy.Z drugiej strony chciałbym zobaczyć jak się episkopat wykręca od płacenia ,a Tadziu.

Laik
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:50

W punkt. Chcesz mieć pokój, szykuj wojnę.

Widzisz i nie grzmisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:34

Ludzie, to Wegry nakupily Leopardow z Niemiec, nawet nowe modele, a Polska jak Afrykanska Republika Bananowa, T72 reaktywuje.

wert
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:36

Kupiły jeden batalion. Wydali +- 2 mld EUR. My mamy takich trzynaście do wyposażenia a na uzbrojenie wydaliśmy ponad 10 mld Skromne minimum uczciwości polecam

Niezależny
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:08

Litości, oni kupili całe 44 sztuki, w sam raz na paradę, kupione żeby tylko były i po to żeby poprawić stosunki z Niemcami.

oPOortunista
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:54

Tak po prawdzie, to są ich pierwsze większe (jak na taki niewielki kraj) zakupy ciężkiego sprzętu od dekad. Dotychczas mieli symboliczne 2-3 bataliony starowieńkich T-72. W końcu musieli coś kupić albo dać sobie spokój z pancerzem w ogóle. Gdybyśmy my dziś kupili 40 nowych tanków, to na tym forum nie byłoby końca śmiechu, bo potrzebujemy setek, by cokolwiek zmienić.

Tani
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:10

15 sztuk mieli w sluzbie czynnej 72.

Jajacek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:59

Oj 40 nowych Leo miałoby znaczenie w aktualnym stanie tego typu broni u nas. Chyba nie byłoby się z czego śmiać.

No właśnie Widzisz i nie myślisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:20

Patrioty Himarsy F-35 OP ze Szwecji. Kraby Raki i BWP niebawem, Narew. Utrzymanie us army i Dodaj jeszcze trochę. Skąd na to pieniądze!!!!!!?????

yuki
wtorek, 18 sierpnia 2020, 15:41

Jedyne konkrety z tej listy to F-35, Krab i Rak. Narew od 7 lat w zamrażarce (FAK). Na szwedzkie OP nie ma do tej pory umowy i biorąc pod uwagę dynamikę z jaką toczą się negocjacje to nie wiem czy wystarczy kadencji obecnego parlamentu żeby ją podpisać. Na B+R w programie Borsuk wydano tak mało kasy, że boję się że odbije się to na testach co z kolei będzie podstawą do uwalenia programu i awaryjnego zakupu Bradley'ów z pustyni (różnej maści lobbyści z pewnością o tym marzą). Himars w śladowej ilości i to na amerykańskich ciężarówkach i z amerykańskim SKO zamiast polskiego TOPAZ'a (założenia w programie HOMAR, zarówno ilościowe jak i technologiczne były inne). W uzupełnieniu to od prawie 2 lat jest również cicho w temacie 2 fazy programu WISŁA, a to co dostaniemy w 1 fazie to z trudem wystarczy na sklecenie jakiejś obrony Warszawy. No, ale może decydentom to wystarczy.

myślenie nie boli...
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:49

Węgry kupiły też Caracale, a my będziemy remontować Mi-2 - ale w końcu jak szaleć, to szaleć!

Emeryt wojskowy
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:08

Zgadzam się

Olo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:30

Prawie jak 2 nagie miecze. Tyle, że miecze miały w swoich czasach większą wartość bojową niż teraz te czołgi.

emeryt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:29

Panowie ministrowie z MON chyba zbyt dosłownie zrozumieli powiedzenie Napoleona Bonaparte "nie chcesz karmić swojej armii będziesz karmił cudzą " albo spali na wykładzie . Widać że przez nikogo nie zmuszani wolą karmić cudzą . Tak można pozbywać się 500 mln zł rocznie jak potrzeby w uzbrojeniu ogromne ?.

St.kpr. kowalski
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:19

To dlatego Łukaszenka wysyla wojsko na granice, jeszcze przez ten zlom nasi wybrancy wywolaja 3 wojne swiatowa.

KrzysiekS
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:16

Podstawa amunicja ?

Infernoav
wtorek, 18 sierpnia 2020, 04:55

Podstawą jest działo i jego stabilizacja, oraz systemy celownicze i noktowizyjne/termowizyjne, a do tego amunicja. Potem jest mobilność, pancerz, maskowanie z Lubawy.

007
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:30

Polonczyl bym to z wozami rosomak . Dokupil 1 dron Q raptor

A1amo73
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:14

To jest dramat, no ale dla przeciętnego niedzielnego Kowalskiego ... czołg to czołg. Papier wszystko przyjmie ...

Ja
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:27

Gdzie wy chcecie ludzi w tych łupinach wysyłać? Zastanówcie się.

Czesiek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:41

Bardzo dobra decyzja. Nie każde państwo ma wyłącznie nowoczesne uzbrojenie, a nasze i tak wydaje na wojsko sporo. Te siedem dwójki przy odpowiedniej taktyce wystarczą jako niszczyciele czołgów i wozy wsparcia bojowego. Na ścianie wschodniej ich podstawowym zdaniem będzie zwalczanie desantu rosyjskiego, który może zawierać silnie uzbrojone, ale słabo opancerzone wozy bojowe spadochroniarzy. Z czasem MON zapewne dozbroi te wozy do standardu ,,Twardego''. A potem to już decyzja, czy bierzemy Abramsy od jankesów i je remontujemy u siebie, czy produkujemy czołg na licencji, bo Leopardy to niestety ślepa uliczka.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:09

CO chcesz niszczyć z tak beznadziejną armatą, stabilizacją i amunicją ? NIE ma praktycznie szans, by z takich armat zniszczyć z przedniej półsfery jakikolwiek rosyjski MBT pokryty ciężkim pancerzem reaktywnym klasy Relikt/Kontakt-5. Polska amunicja rdzeniowa ma osiągi na poziomie lat 70-tych. Faktycznie te archaiczne wozy zwalczać mogą od czoła co najwyżej BWP/KTO, o ile wcześniej nie oberwą od nich ppk. Kornet/Sturm/Ataka/Chrizantiema, którymi ros. BWP-y są wręcz obwieszone.

tadek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:39

A kiedy te ruskie mają się u nas desantować ? Co za bzdury...

Czesiek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:36

Nie wiem kiedy, za to wiem skąd. Zapoznaj się z geografią, jest coś takiego jak obwód kaliningradzki. Stamtąd właściwie nawet nie trzeba się desantować na przesmyku białostockim.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:10

Twój pradziadek też tak mówił jeszcze 16 września 1939r. Następnego dnia sie bardzo zdziwił ...

Kilimandżaro
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:06

Wyjasnij mi pojęcie "odpowiednia taktyka" przy sprzęcie de facto ZEZŁOMOWANYM 10 -15 lat wcześniej . Czy widziałeś co nowoczesny sprzęt robił z T72 w Kuwejcie w 1991 roku ? Co ty chłopie jarasz , albo czym cię niebogo Mariuszek karmi ? Bo na trzeźwo i nasycony to tych bredni ogarnąć nie sposób ....

Czesiek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:34

Czy topografia terenu w Polsce przypomina Kuwejt? Czy ruski sprzęt desantu przypomina w czymkolwiek ciężkie dywizje amerykańskie w czasie ,,pustynnej burzy''? Odpowiednia taktyka oznacza użycie T-72 jako WWB. ewentualnie niszczyciela bwp, a nie czołgu walczącego z innymi czołgami średnimi/ciężkimi. Jakie złomowanie? Rosjanie również wyciągają wozy, które były wcześniej zakonserwowane i je modernizują, starsze oddając do rezerwy. Chłopie, jeżeli nie wiesz o czym mówisz, nie zabieraj głosu. Mamy sprzęt jaki mamy i rząd próbuje go optymalnie wykorzystać.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:12

Czesiu, to TY nie masz pojęcia o czym piszesz, jeśli porównujesz modele T-72B z naszymi dziadowskimi wersjami M.

Pim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:23

Rosjanie wyciągają zakonserwowane T-72. Tylko oni mają wersję B, która ma dużo nowocześniejszą strukturę pancerza w kadłubie. Ta w T-72 jest nie wymienialna (oczywiście możesz rozpruć cały kadłub, ale to szaleństwo technologiczne, kosztowe, wykonawcze). Ma dużo nowocześniejszą armatę. Jednak przerabiając je do wersji B3 I tak wymieniają armatę na nowocześniejszą, która może strzelać dużo nowocześniejszą amunicją od naszej, plus napęd, plus nowoczesne SKO i dużo innych drobiazgów. Podsumowując: T-72B ma potencjał modernizacyjny, pozwalający podnieść jego właściwości bardzo mocno. T-72M przy prymitywnym układzie pancerza taki potencjał ma dużo mniejszy. Krokiem w dobrą stronę był Twardy, ale bez wymiany armaty na nową, bez nowej struktury pancerza wewnętrznego, kroku do przodu się nie zrobi.

Rumak
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:29

Masz racje,poza jednym,mamy sprżęt jaki rząd kupuje lub użytkuje,zamiast np bonu turystycznego można by kupić nowsze wozy,jak przyjdzie godzina W rozumiem że pójdziesz z uśmiechem jako dzieło owy do t72

Czesiek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:34

A co ci przeszkadza bon turystyczny? Balcerowicz też płacze że jest 500+, bo za te pieniądze można by wybudować ile tam dodatkowych km autostrad. Tyle, że nie mówi, ile by przy tyn tych środków rozkradziono, i kto by jeździł po tych autostradach - 10 -20 % cwaniaczków resortowych? Wolę być w czasie W działonowym w odmalowanym t-72 niż rzucać kamieniami, albo butelkami z benzyną w ruskie bwp

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:14

Czesiu, oczywiście wolno ci bohatersko spłonąć w chronionym "papierowym" pancerzem T-72M. Ba, nawet być może medal dostaniesz pośmiertnie. Mnie jednak d-cy zawsze uczyli, żeby NIE ginąć głupio za Ojczyznę, lecz zmusić wroga, by to on zginął za swoją. Jeśli jednak władze NIE potrafią lub nie chcą w tym żołnierzowi pomóc przez wiele lat i finalnie wysyłają go do boju ze sprzętem z przed 40-50 lat, to należy zmienić władzę. Łapiesz różnicę ?

Infernoav
wtorek, 18 sierpnia 2020, 05:00

Jeśli nie widzisz różnicy między modernizacja T-72B do standardu T-72B3, a T-72 lub T-72M wyremontowanym, odmalowanym i wyposażonym zaledwie w nową termowizyjne i łączność. To Ty nie powinieneś się wypowiadać. Na nowe MBT będziemy czekać z 15-20 lat. Więc te powinny mieć modernizacje polegająca na wymianie wierzy, z nową armata, stabilizacja i systemem celowania. Dopancerzony przód czołgu za pomocą nowego pancerza kompozytowego i Erawy-2. Na koniec maskowanie Lubawy. Nie mamy szansy na nowe MBT przez 20 lat więc, musimy porządnie zmodernizować to co mamy, by miało to wartość bojowa.

Ech
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:52

W kuwrjcie glownie lotnictwo chyba zwyciezylo

dim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:53

"odpowiednia taktyka" oznacza użycie T72 jako nieruchomego elementu zasadzki na przeciwnika. Bo tylko w taki sposób może trafić w cel. Oczywiście, jest jeszcze kwestia braku skutecznej amunicji do teciaka. Tymczasem wojna to manewr, ruch i w tym momencie cała Twoja taktyka staje się anachroniczna.

Telamon
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:33

Tylko T-72M Iraku nie dawały sobie rady nawet w walkach miejskich, gdy stosowały zasadzki przeciwko amerykańskim wojskom szybkim. Tak nawiasem mówiąc to zmodernizowany BMP-2 prędzej zniszczy naszego teciaka niż odwrotnie. Za pomocą PPK Kornet. Wszakże WWB, który nie tylko nie ma dobrej stabilizacji ale nawet SKO nie jest w stanie pełnić swojej roli. Co więcej Rosjanie modernizują wozy zakonserwowane (jak stwierdziłeś) czyli o zerowym resursie. Modernizacja wychodzi ich tanio, jest kompleksowa i w rezultacie ich T-72B stają się pełnowartościowym czołgiem III generacji (choć nie Leopardem czy Abramsem). Sprzęt zużyty po prostu złomują. W 2010 była nawet afera z 200 T-72, które porzucili w lesie. Natomiast Rosjanie modernizują nawet T-62 ALE trafiają one znów do rezerwy bo są przewidziane dla III rzutu mobilizacyjnego.

dziwne
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:22

W Donbasie takie "złomy" masakrowały piechotę w jej pojazdach. Najważniejsze, że wreszcie będą widzieć w nocy. Po dorzuceniu kamuflażu Berberys mogą być bardzo groźne.

Nikt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:56

Żadnego dozbrajania, żadnych Abrsamsów ani niczego innego nie będzie

K.K.K
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:24

WSZYSCY TYLKO drwicie z tego co mamy ,a do pracy rąk nie ma. Bo co 3 CH.j na kuroniu banda FRAJERÓW

kmdr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:42

Nie chodzi o tych członków na bezrobociu , idź do PUP-u i wspomnij o kuroniówce to cię baba śmiechem zabije, chodzi o tych członków rad wszelakich wszystkich izb wszelakich i itd itd itd. Zwolnić 2/3 urzędników i ręce do pracy się znajda ,ale obawiam się tylko że dwie lewe.Mam alergie na urzędników z wzajemnością z resztą .

Zenek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:28

Słuchaj pracus ,ja pracuje i płace podatki i nie mam zamiaru żeby jakiś baran wysyłał ludzi na śmierć. Wiem ze wy pseudopatrici chętnie jak w czasie drugiej wojny wysylalibyscie ludzi z szablami na smierc .

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:22

Masz rację, ale przestań rozpowszechniać brednie o szarżach polskiej kawalerii w 1939r z szablami na jedn. pancerne Wehrmachtu. Pewnie się zdziwisz, ale we wrześniu 39 to właśnie brygady kawalerii relatywnie lepiej dawały sobie radę niż dyw. piechoty.

Jabadabadu
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:34

To prawda, były bardziej mobilne i miały znakomite działka ppanc, które dawały radę każdemu pancerzowi. A szarże z szablami na niemieckie czołgi rzeczywiście były - w niemieckim filmie propagandowym. Szkopuł w tym, że rzekoma "polnishe kawalerie" na tym filmie nosiła chełmy Wehrmachtu. Ale film poszedł w świat i zrobił swoje. Efekt pokutuje do dziś - jak widać. "minęły czasy radosnej głupoty;trzeba się uczyć, upłynął wiek złoty". To "ku pamięci" wszystkim idiotom powtarzającym niemieckie propagandowe brednie.

He
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:34

Co prawda to prawda

K.
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:16

Jakie niby mamy bezrobocie ?

Juliusz Cezar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:22

Cytuję: Jednocześnie jednak modyfikacja nie objęła np. wymiany armaty czy jej stabilizacji, przez co nie wyeliminowano dużej części wad tych czołgów, związanych choćby z celnością prowadzenia ognia w ruchu. Koniec cytatu. Celność prowadzenia ognia to chyba najważniejsza rzecz. Jeśli nie zostało to poprawione to cały efekt tych dwóch sztuk poradzieckiego złomu w Lublinie ma charakter wyłącznie propagandowy. Ani granica wschodnia nie stanie się przez to bezpieczniejsza, ani nie wzrasta potencjał militarny naszej armii.

Oooo....
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:55

Jeżeli nie wyeliminowano wad celności w ruchu to chyba jasne jest że przeznaczone są do innych celów a niżeli walka w ruchu .

Infernoav
wtorek, 18 sierpnia 2020, 05:02

Do stania i bycia łatwym celem dla artylerii?

marian
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:04

Ale lepiej mieć na wschodzie dodatkowo dwa czołgi, które muszą się zatrzymać, żeby trafić, niż tylko kompanię wotu z kilkoma mini-moździerzami, i kilkunastoma rpg7 i ukm.

Paweł
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:43

Za tę kasę co idzie na "remont" tych trumien, to lepiej by w "Pirata" zainwestowali, albo Spike'ów dokupili. To jest czołg? Bez pancerza, SKO, nowoczesnej amunicji, stabilizowanej armaty, żeby chociaż ciężarówkę mogli trafić.

marian
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:52

Może Pan ma rację. Ale rozpatrzmy np. takiego Spika. Obok operatora trzaśnie jakiś pocisk artyleryjski i po operatorze, a i pewnie po sprzęcie, a czołgowi w takim przypadku nic się nie stanie. Sam pocisk to setki tysięcy złotych, a amunicja do teciaka "darmowa". Oczywiście pocisk kierowany ma wiele zalet. Moim zdaniem powinno być to i to.

BUBA
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:47

Czyli pieniadze wyrzucone w bloto.

ryszard56
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:40

i mamy obraz Armii a w zasadzie jej brak ,swietne tarcze strzelnicze

kmdr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:48

Generałów Ci u nas dostatek. Kasy brak. A jak się nie ma miedzi to się na du... siedzi ,a nie pręży muskuły i kły szczerzy do kamery .

Posejdon
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:39

Jak wszyscy wiemy kasy brakuje, albo budowa infrastruktury Kraju albo wojsko, a może zamiast narzekać i biadolić zaproponujcie zrzutkę , np. przez pół roku każdy dorosły Polak da na wojska pancerne (czołgi) 500 zł. a wtedy będziemy mięli trochę nowych czołgów a później na artylerię, marynarkę i inne rodzaje sił zbrojnych, ale lepiej po jęczeć na portalu, a trzeba dać trochę od siebie. Zapomniałem , narzekanie to nasza narodowa domena, cieszę się że nie zaliczam się do tego klubu frustratów.

Janusz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:31

Chętnie zdrzemnę się 500+ przez rok,tylko pewnie to co by zostało to poszloby na co innego niż sprzęt dla WP

x
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:20

albo socjal, albo armia - a może tak wolisz ?

marian
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:09

A dlaczego dorosły Polak płacąc od swojej pensji 70% podatków ma jeszcze się na coś zrzucać? Może tak uprościć prawo i zwolnić z pół miliona urzędników udających, że coś robią lub robiących rzeczy zbędne do normalnego życia. Wtedy nie będą potrzebne żadne narodowe składki czołgi.

Jabadabadu
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:36

Może tak wyegzekwować prawo i wprowadzić nareszcie w życie Kodeks Karny?

kmdr
wtorek, 18 sierpnia 2020, 01:01

Urzędnicy wykonują bardzo potrzebną pracę przekładają bzdurne papiery z kupki na kupkę .Są filarem państwa jak pandemia to się tak odgrodzili ,że brakowała tylko drutu kolczastego. Wiesz jakie to trudne tak kombinować cały dzień żeby nic nie zrobić oprócz kawy ze trzy razy i jabłuszek z pieca . Autentyk zostałem wyproszony z urzędu bo panie przytargały do pracy zielony piecyk na prąd i robiły jabłuszka w piecu. Drugim razem zostałem poproszony żeby odejść od okienka i poczekać ,bo do Pani zadzwoniła koleżanka i sobie pogadały o grillowanej kaszance pół godziny.

marian
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:33

Ja zostałem wyproszony na pół godziny przed zamknięciem, bo panie już ubrane były w płaszcze i w blokach startowych do wyjścia.

bobo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:08

tylko, że budowanie infrastruktury wyhamowało. Z drugiej strony za 2 mld na tvpis można by kupić całkiem ładna liczbę i to nowych czołgów zachodniej produkcji.

Yaro62
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:10

No co ty?! Bez TVPIS nie wygrywaliby wyborów, a PO/PSL już pokazali jak lubią wojsko!

Wwerty
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:56

Na wojsko to ja mogę ch... położyć a nie dać 500 złotych mało jeszcze te nieroby przeżerają

(L)
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:50

sorry już nie mogę, muszę dawać na pisowska ciemnotę, rydzyka i wszystkie "plusy"

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:57

Właśnie posłowie pokazali jak dbają o ojczyznę. Sobie przyznali podwyżki a żołnierzy z siekierami wysyłają do boku. Pieniądze są tam, gdzie gospodarz jest pracowity i zaradny a w naszym kraju tego brakuje.

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:54

Ja dam 500 a oni zamienią to na 500+ nie dziękuje

Jeramiasz Klakson
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:53

kolego słyszałeś o czym takim jak podatki? Tak, też je płacisz szok prawda?

Zawisz_Zielony
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:24

Czyli pudrowania .......a ciąg dalszy.

Bumarowiec
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:40

Nieprawda pudrowane stoja w n BUMARZE od 2 lat i rdza je zżera

Jaro
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:03

A silniki też zostały te state jak tak to z tego wynika że oni ino zmienili elektronikę a więc jaka to modernizacja wstyd się chwalić

ursus
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:55

Sędziwe teciaki, zabytkowe BWP-y, stare granatniki, pomostowe okręty podwodne, et etera - modernizacja XXI wieku, ale za to awanse i podwyżki. Programowanie wielkiej klęski, czy po prostu za wszelką cenę staramy się uniknąć uwikłania w nie nasze konflikty?

BUBA
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:49

Panie ursus czego jeczysz byly wybory co wybrales to jest ...

Rezerwa 61
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:42

Ja chłopaków z Lublina znam DOBRZE Te teciaki im BARDZO pasują Nie potrzeba,STABILIZATORA Chłopaki maja Nastrzal mają ponad 2300 pocisków Będzie dobrze Hahaha

Expert
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:51

T 72 to czołgi jeszcze z czasów Bitwy pod Lenino. To i może Rudy tam jest. To na Białorusi panika. Ruscy też pewnie w strachu. Takim jednym czołgiem to my zdobyli Berlin. A z Lublina do Moskwy to już bliżej ja ze stolicy.

Nikiel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:49

T-72 co taki czołg ma robić na polu walki .Jeśli armata jest archaiczna.

Stan
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:21

A jak wygląda armata Archaiczną?.

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:12

Napierdalać

Rezerwa 61
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:52

WIDAĆ chłopie ze NIE siedziałes w środku czołgu Ale dla rezerwy to nie SKANSEN ALE HYDRO PNEUMATYKA HAHAHAHA

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:46

żeby twój nick był prawdziwy, musiałbyś mieć 80 lat :D

xxxx
wtorek, 18 sierpnia 2020, 01:13

Przecież nie mówi, ze nie ma. W czym problem?

piątek, 21 sierpnia 2020, 23:44

Jak bymiał to by nie trafiał do nocnika a nie palcami w klawisze.

Józef brązowy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:36

Super technika ! Tak się to kiedyś zwało

Szkoła czołgowa Kama
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:47

no i zobaczcie: szczęk gąsienic tego złomu słyszy Łukaszenka; putinowska propaganda straszy "polskimi panami", a tymczasem reżim Putina buduje korpusy gwardyjskie a Białoruś wydaje krocie na resorty siłowe zamiast cywilom godnie zapłacić. I po co to? Ktoś dalej ma tam mokre sny o chłodzeniu czołgowych silników w Morzu Północnym?

Przemek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:46

Zrobili elektronikę. Za rok dadzą amunicję. Za dwa lata planują wymianę armaty. Kopiują drogę rozwojową czołgów Rosyjskich. Oni robili to samo. Pojawiały się pieniądze (w naszym przypatku te których nie zdążą wydać, jakieś 500- 800 mln zł rocznie)i dokupują różne elementy. Nieoficjalnie już opłacili modernizację prawie 200 tych czołgów. W sposób jak wyżej

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:31

Sam wymyślasz te pierdoły ?? Czy może jakiś partyjny komisarz daje wytyczne ? W kwestii amunicji podkalibrowej(rdzeniowej) NIC się nie dzieje realnie od czasu, gdy bodaj w 2003/4 wspólnie z Izraelem zrobiono ok. 1,2 tys szt. APFSDS Ryś. Obecnie ich juz praktycznie niema i pancerniacy wrócili do sowieckich jeszcze MANGO z lat 70-tych. takie są FAKTY, a nie medialne pierdolety zakłamanych polityków.

Adam
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:53

te które nie zdążą wydać 500 milionów to będziemy bulić rocznie amerykanom i żadnej więcej modyfikacji nie będzie od samego początku było powiedziane że będzie to tylko przypudrowanie trupa

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:32

500 mln/rok to tylko oficjalna cześć wydatków na wynajem i utrzymanie chłopaków z US Army

Tani
piątek, 21 sierpnia 2020, 08:32

Te pieniadze wroca do budzetu z powrotem. Bo beda ludzie ktorzy beda mieli pieniadze beda chcieli zyc na spokojnym poziomie z rodzinami i beda placili za wszystko. Ja bym sie o nich bil gdybym byl wojtem lub starosta. 500 mln my ale oni znacznie wiecej. Gdyby to bylo wojsko nasze to nie bo oni sa oszczedni. Amerykancy lubia wydawac kase. Puby,knajpy imprezy rozrywkowe ktos musi organizowac bo oni na weekendy nie siedza w domu. Jeszcze raz ja bym ich bral i to nie brygade a dywizje. Oni beda generowac mase miejc pracy. W tym rejonie bezrobocia nie bedzie. Moze nawet byc wyzsza frekwencja w parafii Po raz trzeci dajcie ich na podkarpacie tam ich ludzie zagospodaruja i nikt by nie plakal. Co do odp prawnej wojskowi tez nie podlegali cywilnej czyli milicji tylko WSW. Gdy moj kumpel po pijaku skopal suke czyli radiowoz,i wolal ze jest zolnierzem milicjanci nie mogli go spalowac tylko zawiezli do internatu do wytrzezwienia. Tak samo z Amerykancami bedzie za morde ich trzymala wlasna MP. I prokuratorzy. Oni to maja opracowane dobrze paki tam maja bez telewizorow i jak trzeba to go zlikwiduja bo kara smierc jest. I unia i obroncy praw kazdego czlowieka nic do USArmy nie maja.

Zohan aus Israel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:44

Żenada. Już dawno powinniśmy mieć czołgi zachodnie lub własne ( Anders ) jako standard. Jednostki pancerne muszą znajdować się na zachodzie jako dowód a nie w zasięgu pierwszego uderzenia. Źle się dzieje.

Dred
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:15

A kto uwalił Andersa? Kolesie z ZSL znaczy PSL miało być...

Pinokio
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:36

To jest formowanie muzealnego batalionu,ten czołg w ruchu nie trafi w nic no może w stodołę wielkości stadionu Narodowego.Lufa ta sama,stara amunicja,pancerz do kitu ale radyjko będzie nowe,będzie może ściągać tak umiłowane przez Blaszaka radio maryja

KUKUŁKA
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:30

Obywatele Spokojnie.... nasze cywilno /wojskowe środki decyzyjne po konsultacjach i na wniosek strony amerykańskiej które zasugerowały jak niewielkim kosztem wzmocnić potencjał naszych czołgów systemami bojowymi wykonywanymi w Polsce i dlatego podjęły się minimum modernizacji T-72 ponieważ będą na nich montowane dodatkowo 16 prowadnicowe wyrzutnie rakietowe zaczerpnięte z naszych wyrzutni Langust a cała idea systemu oparta jest o świetny amerykański system bojowy T34 Calliope tak więc system uderzeniowy naszego czołgu niewspółmiernie wzrośnie ale nabierze charakteru uniwersalnego zerujący każdy współczesny czołg i towarzyszące im wsparcie ...

KrzysiekS
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:40

KUKUŁKA mam z tobą tylko jeden problem Będzie będzie Będzie będzie będzie rozumiesz?

gugluk
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:10

Do szkolenia w oczekiwaniu na nowe czołgi. Z nowoczesną amunicją w roli dział samobieżnych szczególnie w walkach nocnych hmm.

Maciek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:06

A gdzie w Lublinie te czołgi będą stacjonować? Większość jednostek została przekazana bezpłatnie jedynej słusznej uczelni, czyli KUL.

Zohan aus Israel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:53

Właśnie tam. Infrastruktura wróciła do MON.

Paweł
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:03

Proponuję dla naszej armii kupić i zmodernizować drzwi od stodoły,za którymi w razie. " W " , będą kryć się nasze wojska. Będzie jeszcze taniej .

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:40

W Polszy są wrota do stodoły a nie dzwi,Polski to trudna jezyka(cyt.: Zulu Gula)

Janusz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:35

U mnie to się nazywa wierzeja a nie wrota

le laxigen
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:02

ło jo joj, tyle zmian, że nawet ruskie się nie połapio XD

lolo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:58

czyli przerzucanie staroci z jednego miejsca w drugie i nazywanie tego wzmacnianiem potencjału WP, śmiech na sali...

pcman
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:53

Ciekawe czy ta nowczesna łączność pozwala zestawiać relacje niejawne. Chociaż z szyfrowaniem na poziomie ZASTRZEŻONE?

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:24

Tak

Wujcio Putin
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:52

Tam z tyłu wieży jest kosz. Miejsce na multispektralnego Berberysa.

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:38

"Milmag", pisząc o koszu, wspomniał jedynie o ognioodpornej opończy i rurze do forsowania brodów.

say69mat
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:37

@Jednocześnie jednak modyfikacja nie objęła np. wymiany armaty czy jej stabilizacji, przez co nie wyeliminowano dużej części wad tych czołgów, związanych choćby z celnością prowadzenia ognia w ruchu. ... czy czołg, który widzi npla i nie jest w stanie skutecznie wykorzystać potencjał efektora artyleryjskiego. Zasługuje jakąkolwiek miarą na miano pojazdu bojowego??? Czy też tego typu rozwiązanie należy rozpatrywać w kategoriach - popularnego sitcomu Allo allo - pif paf ... panzerwaffe. Gdzie armata stanowi odpowiednik ułańskiej lancy z czasów Kampanii 39'.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:44

Brygady kawalerii w 1939r NIE miały już na stanie lanc. Pozbyto się ich ostatecznie bodaj w 1935/36r. kawaleria z lancami występowała wyłącznie na defiladach i uroczystościach. Niestety nadal pokutują głupoty wymyslone m.in przez niejakiego Wajdę reżysera, który z uporem idioty robił filmy(np. Lotna z 1959r) w których pokazywał "głupotę" przedwojennych d-ców WP wysyłających swych żołnierzy z szablami na niemieckie czołgi.

Alfret
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:47

Te lance byly przekazane do taborow z tego co pamietam. Nie powtarzaj PRLowskich bredni. Uzyj synonimow, bo ten jest nietrafny. T72 obecnie jest raczej ruchoma artyleria, niz srodkiem przeciwpancernym. Pomimo, iz kiedys byl czolgiem obecnie z powodu wlasnych brakow jest wozem wsparcia.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:45

T-72M samobieżną artylerią ?? Bez możliwości strzelania ogniem pośrednim ? No gratuluję ;)))

Imperial Palace
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:19

Nie licząc nowego radia, świeżej farby i kilku gadżetów to wozy identyczne do tych które brygada zdawała do magazynów kiedy była rozformowywania prawie dekadę temu. Żeby chociaż ERAWA wylądowała na pancerzu a tu nawet tego nie dali. Śmiać się czy płakać... bo ten hashtag Rośniemywsiłę to jest wręcz szyderstwo. Najlepszym komentarzem jaki na razie usłyszałem to było, czy te wozy do do wystawy czasowej czy stałej w Muzeum na Zamku?

.
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:09

Muzyka groźniejsza niż czołgi, które mają 50 lat. Zwarci i gotowi... znamy to

dim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:30

Żelazna Dywizja czyli ... jedna brygada zabrana 16-ej dywizji zmech i przeniesiona do 18-ej dywizji zmech, jedna brygada, która przestanie być samodzielna i wejdzie w skład 18-ej dywizji i raptem JEDEN nowy batalion, wyposażony w poradziecki złom T72. Trzeba mieć dużo poczucia humoru aby te wewnętrzne ruchy kadrowo-sprzętowe nazwać nową dywizją i nadać jej przydomek ŻELAZNA :D

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:29

To nie jest mój wpis, ktoś podszywa się pod mój nick. Już wpisałem tę uwagę wczoraj, a wciąż nie ukazuje się. Odpowiedziałbym na powyższy wpis, że w czas pokoju, rozbudowy dobrych jednostek prowadzi się stopniowo, w miarę zgrywania się ludzi i struktur już istniejących.

gugluk
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:17

Nowy Batalion dla strzelców Podhalańskich + nowy batalion rozpoznania, dla 1 brygady + nowy batalion panc, dla 19 ,

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:49

... a zatem jakby NIE liczyć nowe będą góra 3 bataliony z przewidzianych 12. Kolejny SUKCES "reformatorów" z Klonowej, specjalistów od wirtualnej modernizacji sprzętu WP !!!

Lord Godar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:10

Żeby chociaż jeszcze ta era była na tym golcu , to by już było na duży plus .

realista1
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:08

to te gąsienice słyszał Łukaszenka :)))

Jerzy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:06

Może przysposobić T-34.Co to za matoł wymyślił?Mi€so armatnie w najlepsxym wydaniu!

Tytus
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:52

Dwa czołgi bez załóg to nie batalion.

Tani
sobota, 22 sierpnia 2020, 07:35

Dwa czolgi to sila,za komuny byl dopcip Chinska Armia planuje atak na ZSRR. W pokoju spotykaja sie marszalkowie wszystkich wojsk. Glownodowodzacy mowi ,,tedy puscimy 2mln zolnierzy a tedy jeden milion zolnierzy,a tedy i tu pokazal na mapie wszystkie nasze czolgi. Obydwa?Zapytal sie marszalek wojsk pancernych. Wiec Lublin ma juz potencjal pancerny Chin z tego starego kawalu.

Historyk
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:25

Przecież. PiS rządzi zaledwie 5 lat . Tusk Oskar i reszta rusko pruskiej agentury ,rozmontowali tak kraj i armię ,że przypadało pół żołnierza na 1 oficera a całą armię można było zmieścić na stadionie. Narodowym.Rostowski mówił że "pieniędzy nimo i nie będzie. A wystarczyło nie kraść i na specjał się znalazły .Na początku nie wiedziano w który nocnik ,którą rękę włożyć.A każdego dnia przez 5 lat zament i obstrukcja ruskiej i pruskiej agentury.A teraz jeszcze koronowirus a i tak ten rząd robi co morze. Trzeba być bez polskiej duszy żeby się czepiać i przeszkadzać.Wybory pokazały że w Polsce jest 49procen człowieka sovieckiego i stąd ten skowyt. Przeczekamy przeżyjemy!!!!

Imperial Palace
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:43

A tak poza tym to rodzina zdrowa? Bo z toba kiepsko.

LMed
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:57

Parka?

Telamon
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:47

Wieczne odpoczywanie racz tym czołgistom dać Panie...

Teciak
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:07

A światłość Jarosława niech nad Nimi święci....Amen

Adr
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:40

,, W czołgu wszystko powinno być piękne ". Władimir Bieszanow....... Wszystkie czynniki powinny być zbilansowane..... A najslapsze elementy określają jego wartość..... Modernizacja SKO czy lacznasci wewnętrznej bez poprawy innych mankamentów nie ma większego sensu

Yaro62
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:35

No jednak SKO to podstawa. Patrz Izraelskie modernizacjeT 54 i T 62 Ruch jest ważny, ale celność ważniejsza! I świadomość sytuacyjna. Jeśli, powtarzam, jeśli to sprzęgną w system sieciocentryczny pola walki, to generacja czołgu będzie drugoplanowa. Do czasu. Stąd wymiana SKO i łączności. Jeszcze amunicja.

Nikt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:38

To nawet SKO nie ma, zmieniono tylko optykę

Danisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:37

tą jednostkę przyporządkujemy tu, a tamtą tam... - oni próbują nam wmawiać, że od mieszania herbata zrobi się słodsza

Extern
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:28

Ta, najlepiej jak całe wojsko Polskie razem z Amerykanami pilnuje Niemieckiej granicy. A nam na wschodzie zostawcie jedynie wiejskich policjantów z bronią krótką.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:57

Zażalenia do Prezesa RP. To on włada w Kraju z 3 rzedu jako szeregowy poseł.

myślenie nie boli...
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:45

ale wiesz, że czołgi to nie twierdze żeby je trzymać na granicach? widać 1939 r. niczego niektórych nie nauczył. zaraz takie orły jak ty będą się domagać, by F-35 też rozmieszczono pod granicą z Rosją... poza tym nawet nie zrozumiałeś posta który komentujesz - ta tak zwana nowa dywizja to praktycznie same jednostki pozabierane z innych związków taktycznych - zacznij myśleć i zastanów się, po co robić taką szopkę?

Extern
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:18

Dobrze zrozumiałem, wolisz trzymać wszystko na zachodzie a wschodnią Polskę chcesz oddać bez walki myśląc że się przegrupujesz i odbijesz potem z sojusznikami. Była w 39tym też taka koncepcja aby się bronić na linii Wisły, ale nasi decydenci zrozumieli że oddanie połowy kraju bez walki było by przegraniem wojny już na samym jej początku. Bo przecież właśnie o to Hitlerowi chodziło. Dziś też jest podobne zagrożenie. Pomyślałeś jak będziemy wyglądali wobec sojuszników, skoro oddamy całe zaplecze (głębie strategiczną) kraju i jego zasoby wrogowi? Czy będą wtedy chcieli walczyć z nami golasami o odzyskanie tego co sami oddaliśmy? I jak będą nas wtedy gołodupców bez zaplecza traktowali? Pewno co najmniej równie poważnie jak Alianci nasz rząd na obczyźnie.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:47

Jak tylko dostanę worek na mole,uruchomie wuarta i besama i to co wyciągnie od magazynier a, to nawet nie będę awansu opijal tylko idę do Ciebie.Cudow nie będzie tak 24 to musisz się sam utrzymać.

Cesar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:16

Kot prezesa cie obroni and caly ten wschodni zascianek. Popros kaczora o jakis "+" to zamiast gorzaly czolg kupisz

Cesar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:14

Kot prezesa was obroni... Melduj na nowogrodzka

DUALRAM
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:20

Wstydu nie mają z tymi teciakami. Jeszcze ich duma rozpiera.

Extern
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:48

Przywrócą z magazynów do linii 160 świeżo wyremontowanych i trochę ulepszonych czołgów. Owszem powinno być lepiej, jednak lepsze to niż brak jakichkolwiek sił na wschodzie. Przynajmniej nasi pojeżdżą, poznają teren i realia współdziałania czołgów. Kiedyś Niemcy jak nie mogli mieć czołgów to jeździli rowerami z kartonowymi pudłami, aby tylko ćwiczyć taktykę, a potem jak doprodukowali sobie sprzętu to mieli już gotowe struktury i kadrę.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:00

Fakt. Pod koniec lat 20-tych Reichswera ganiała z tekturowymi modelami. Jednak już kilka lat później mieli już lekkie, a potem nawet średnie czołgi. My przez 6 lat prawie NIC nie potrafiliśmy w tym względzie zrobić mając do dyspozycji corocznie OGROMNE pieniądze. Ale jak wiadomo, to wszystko wina Tuska ...

Nikt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:59

Jesteś bardzo optymistyczny, jeżeli sądzisz, że dostaną coś nowego

Extern
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:24

Mam taką nadzieję że jednak to będą jakieś rewitalizowane z magazynów maszyny a nie te podebrane z innych jednostek. Jest trochę Tetek w magazynach więc czemu by miało być inaczej?

taka prawda
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:13

Już 10 lat temu wszystkie T-72 powinny być przebudowane do wersji PT-91 Malaj łącznie z Twardymi. Dzisiaj byłby to z Leopardami 2PL największy i nowoczesny zagon pancerny w Europie, nie licząc Rosji.

Lord Godar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:33

Gdyby naszej pancerce nie przetrącono kręgosłupa swego czasu , to mielibyśmy już lepsze czołgi od Malaja i to własnej konstrukcji.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:14

Drogi Lordzie, Malaj, to tylko 1 z licznych projektów modernizacji produkowanych w Polsce MBT. Warto poszukać w necie np. projektu Goryl. Od poł. lat 90-tych koncertowo udoopiono co najmniej 5 sensownych projektów MBT i tyle samo BWP. Ktoś bardzo dbał i dba nadal, by WP stało sie i było skansenem technologicznym. Ps. Polecam świetne opracowania p. Piotra Zbies

hutnik
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:13

"formowanie", "nowej" brygady przez zabieranie sprzetu z pozostałych - mnożenie bytów, niszcząc istniejące struktury, żeby w tvpis dobrze wyglądało, ale w polu stoją nadal te same, odmalowane, stare strucle w tej samej liczbie z tą samą muzealną amunicją, armatą i celnością. Brawo panowie maciarewicz i płaszak. Kiedyś wywalaliśmy pieniądze na misje zagraniczne i nie modernizowaliśmy własnego pdwórka, bo nie było już za co, teraz będziemy płacić 500 mln rocznie za stacjonowanie braci z US i nadal pieniędzy na nic nie będzie.

73
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:38

Zawsze POzostają drzwi od stodoły jak to mieli w zamyśle POprzednicy i sojusznicza armia niemiecka :)

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:19

Na drzwiach od stodoły uwielbiał latać "zmieścisz się śmiało" Błasik.

Jabadabadu
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:42

No i zmieścił się.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:52

Biegle z zakresu foniatrii ,niezależnie od siebie ,wykluczyły by głos należał do p.Generala.Przy braku materiału porównawczego, nie ustaliły do Kogo należał głos.Foniatria fonoskopia, ten Polski ma różne niuanse ,nie?

wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:29

Nie wiem co piszesz, zacznij po polsku.

Darek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:06

Płaszczaka to ty masz zamiast mózgu, a to co wypisujesz zakompleksiony chłopaczku i przekręcanie cudzych nazwisk czy pisanie jej z małej litery świadczy o twoim niskim intelekcie, kompleksach przegranego sortu i co za tym idzie braku wiedzy.

Cesar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:22

O pisowskie szczekacze sie odezwaly... Zwieracze ci nietrzymaja "ludzki panie". Tacy jak ty, o brunatnym zabarwieniu niszcza Polski autorytet i nikt z wami gadac, ba nawet stac nie chce, tylko taki sam jak wy pisiaki, Tramp

Hecio Pecio
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:29

Przekręcanie cudzych nazwisk i pisanie ich z małej litery nie świadczy o niskim intelekcie. Świadczy to o tym że osoba taka nie szanuje tego o kim pisze a wręcz kpi z niego i czuje do niego wyłącznie pogardę

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:24

... o to, to, to właśnie :))

marmari
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:44

Widzę pancerne zagony pisowskich troli.

Kopara
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:10

MON dozbraja ŻELAZNĄ starymi gratami z nocnym celownikiem a Białoruś na,to CAŁA brygade Taki asymetryczny i zarazem hybrydowy odzew

Marek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:09

Źle to wygląda i tyle w temacie.

787k
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:06

A kiedy amunicja. ???? Załóżmy chociaż kostki ERAWA na przód wieży i kadłuba i dajmy nową amunicję 125 mm.

Leopardzik
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:00

Dostałem Nowy pluton 7 trupów Uciecha -

Perla Lubelska
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:58

Czołgi w Lublinie? PORAŻKA Czy ten poligon na Majdanku to 3x6km? Halloooooo Strateg MON wjedziesz mi w chałupe

złomiarz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:43

a cóż to za funkiel nówka lakier na trupach?

Davien
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:34

Po wprowadzaniu przez Rosję beznadziejnego T-14 przyszłość polskich T-72 widzę ogromną. T-14 ma papierowy pancerz wieży który bez trudu penetrują nawet 30mm z naszego Rosomaka. T-72 można użyć we współpracy z Rosomakami. Rosomaki swoim 30mm szybko zniszczą wieże T-14 a wtedy T-72 mogłyby dopaść i zniszczyć bezbronne T-14. Na pewno kadłub T-14 od boku lub od tyłu jest słabszy niż z przodu. Taki T-14 na wstecznym byłby wolniejszy od naszych T-72, które mogą go dogonić i zaatakować z boku. Gdyby T-14 próbował zawrócić i uciekać przodem, to w trakcie tego manewru nasze T-72 mogą je ostrzelać w boczny lub tylny pancerz i zniszczyć.

zalamka
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:15

Normalnie Gyniusz!

biały
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:51

no to życzę ci abyś w wojnie jeśli do niej dojdzie dostał przyjemność walki T-72 przeciw t-14 , powiem że ja osobiście wolał bym spróbować zniszczyć t-14 jako piechur ze spikiem , w t-72 mógł bym służyć jak by ich zastosowanie ograniczyło się do roli wsparcia ogniowego lub artylerii

Tani
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:17

Un sie nie nadaje do wsp ogniowego bo ma armate ppanc. Do wsparcia to moski i haubice. To sa papierowe czolgi ktore do walki sie nie nadaja tylko do symulacji. Utworzono jednostke brygade dywizje ma w etacie batalion lub pulk pancerny to dostal to co jest w magazynie. Wg mnie ten pojazd na niszczyciel czolgow tez sie nie nadaje. On sie nadaje na zlom. To jest utrzymywanie ,,okopow sw trojcy,, Z niego pt czy malaja nic nie zrobicie. Bo z niego nic sie nie da zrobic. Rosjanie robia ale ich wozy sa calkiem inne konstrukcyjnie i technologicznie. Rzecz podstawowa ,nie mamy armaty bo armate produkowali pepiki wiec nie mamy dostepu nawet do dokumentacji produkcyjnej. Wiec co mozemy zrobic -? Muzea,kolekcje prywatne i zlom.

Fanklub Daviena
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:55

Dlaczego nie nadaje się na niszczyciela czołgów? Zdjąć wieżę, postawić w jej miejsce 30mm, ppk i dobrą optykę a zaoszczędzoną masę wykorzystać na ceramiczne dopancerzenie kadłuba. Zrobić takiego "terminatora" jak Rosjanie. Można też zrobić odpowiednik TOSa. No ale tak postąpiłyby biedne kraje, a nie bogata Polin, która znając powiedzenie Napoleona "Kto nie chce żywić własnej armii będzie żywił cudzą" wybrała ten drugi wariant, czyli żywienie armii USA... :)

Tani
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:33

Mialy Fiat 126p tez sie nadaje. Na niszczyciela czolgow nadaje sie tez mina. Ale z tego nic nie zrobisz. Nasza 72 jest tankiem miedzynarodowym podzespoly pochodza z roznych krajow. Inwestowanie w niego wg mnie to marnowanie srodkow finansowych. To trzeba ciac a srodki wydac na cos co ma przyszlosc. To jest pudrowanie trupa takie jak Mig29 . I trzeba jak 35 kupic nowy tank. W sumie nowy tank bedzie duzo tanszy jak bwp. To boli ale jak poprzednio im predzej to taniej. Tu nie chodzi o wojne bo my potrzebujemy armii na wojne z Ukraina a nie Rosja. Bo nie Rosja a Ukraina ma pretensje do 80km naszego terytorium.

Adam
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:30

Współczuje żołnierzom którzy będą służyć w tym batalionie upudrowanych trupów T-72.Bez nowej armaty i dodaniu pancerza to są nadal trupy T-72 tylko lekko upudrowane

Jjj
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:37

Jeśli będą chętni. Tylko desperaci bez pracy.

ciekawy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:27

Jeżeli w czołgu występują tak podstawowe wady jak problem ze stabilizacją armaty ,to cała ta modernizacja to po prostu pudrowanie trupa. W czołgu T 55 stabilizacja pozwalała na prowadzenie doświadczonemu dowódcy celnego ognia a dziś mówi się , że są z tym problemy. To jakiś żart.

Tani
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:49

W t55 stabilizacja byla na dwie korbki ,krecil celowniczy .

Nikt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:40

Zależy co rozumiemy przez celny ogień

Andrew
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:21

Lepiej mieć jeden batalion czołgów więcej ( nawet T-72 ) niż nie mieć.

(L)
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:09

mieć T72 to to samo co nie mieć nic. Równie dobrze mogą modernizować T34. Szarika dorzuce w gratisie. Identyczna wartość bojowa co naszej MW. Armię należy szykować na wojnę która ma być a nie na tą co już była.

Adam
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:31

Rozumiem że zgłosisz się na ochotnika do batalionu tych upudrowanych trupów

rED
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:18

"bo czołgi otrzymały termowizyjne oraz noktowizyjne przyrządy do obserwacji" - ale jak to przecież ruskie trolle pisały że ta wielka kasa to tylko za malowanie.

Skitarii
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:40

Wymieniono stare na nowe, jak ty się tym tak podniecasz to i malowanie cię będzie rajcować, ruski trollu.

hutik
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:39

W efekcie "otrzymania przyrządów" możesz sobie w nocy popatrzeć na pole, ale nadal nie możesz zniszczyć czołgu przeciwnika, bo masz 40-to letnią armatę z zamkiem i ryglami tak słabymi, że zastosowanie wyzszego cisnienia w ładunku rozerwie je w pizdu, czyli twój 40-letni pocisk ma penetrację, która nie przebije jego pancerza, a latająca na łożyskach wieża spowoduje niecelny ogień na dystansie większym niż 300-500 m - to wszystko tylko stojąć, bo o strzelaniu w czasie jazdy możesz zapomnieć, bo armata ma rachityczną stabilizację mechaniczną...

rED
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:37

Nie popisuj się tak brakiem wiedzy. W czasie walk na Ukrainie dochodziło do starć niemal z przyłożenia. A penetracja na poziomie 500 mm jest do osiągnięcia dla tej armaty. Jeśli ci się wydaje że w ruskiej armii służą same t-90 po moderkach to jesteś w błędzie. Dla naszych T-72 celów nie zabraknie.

wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:32

red - nie "naszych", bo wasze są już zmodernizowane.

Tani
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:46

Hutik bo nie mamy armaty ,nie mamy mozliwosci zbudowac samodzielnie armaty i nie mamy zadnej dokumentacji tej armaty. Jesliby slowacy sprzedali nam ta dokumentacje i tak nic nie zrobimy. Kiedy Wy wszyscy zrozumiecie nasz kraj nie kupil zadnej licencji. Czolg kupil UW i porozdzielal produkcje pomiedzynimi. Armaty produkcje dostala Czechoslowacja. I jesli macie uwagi to tam piszcie. Ten czolg powstal w 1975r co byscie chcieli aby dorownal Abramsowi? Przeciez nikt go nie modernizowal.

kuna
środa, 19 sierpnia 2020, 13:24

Czechosłowacja produkowała armatę w nowszej wersji, dostosowaną już do wyższych ciśnień, czyli dało by się z niej strzelać cięższą i szybszą amunicją - czyli zwiększyć przebijalność. HSW ma nową lufownię, więc możemy sobie takie wintydżowe wyroby produkować sami. Sprawą powinni zająć się inżynierowie a nie urzędasy, politycy i związkowcy.

rED
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:34

Nie ogarną.

alkaprim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:33

rED-wiesz co to jest w zdaniu przenośnia?Dobrze ,że dostały przyrządy celownicze-bo cóz wart czołg bez nich,tak jak bez dobrej armaty,jej stabilizacji,bez dobrego pancerza oraz obrony aktywnej i pasywnej,bez skutecznej amunicji,...i wielu innych rzeczy ,których ten czołg nie posiada i nie będzie posiadać.Ludzie ,którzy to zauważyli,wytykając błędy tej pseudo moderki-zasługują na uznanie-a nie na to,żeby oczerniano i nazywano ich ruskimi trollami.Mówiąc bardzo łagodnie-mijasz się z prawdą człowieku i wlącz myślenie...

rED
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:33

Bez żartów. Po pierwsze NIKT i NIGDY nie napisał że będzie to modernizacja a jedynie przywrócenie do działania. Czyli każdy kto hejtuje to działania taktycznie jest albo ruskim trollem albo nie ogarnia prostych pojęć. Wybierz sobie do którego stada się zaliczasz. Alternatywa dla tych remontów było pozostawienie ich po prostu niesprawnych. To że wymieniono przy okazji optoelektronikę to wartość dodana na którą poszła konkretna kasa. Pisanie bzdur że "tyle" wydano na farbę jest kłamliwe a kłamstwo to działania celowe. Jaki jest więc wasz cel? Bo chyba się nie łudzisz, że MON czerpie inspiracje do działań z tego forum? Chyba cię jednak przeceniam.

morjaki
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:36

Rozumiemy, że twoich mocodawców interesuje utwierdzanie Polskiej opinii publicznej, że taki poziom malowania farbą w zupełności wystarczy do zniszczenia rosyjskich czołgów, więc klepiesz te swoje farmazony gdzie tylko możesz, w prawie nie zmienionej formie. Już dzisiaj zarobiłeś, wypij flache, zjedz słoninkę, jutro też jest dzień.

alkaprim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 15:46

rED-to ty raczysz żartować.Pieniądze poszły w piach,a nie na modernizacje.Zdajesz sobie sprawę ile pieniędzy na to poszło?Chwaląc tego rodzaju jak to nazwałes....przywrócenie do działania(jakiego?)sam stawiasz się w gronie trolla.Tylko już nie wiem jakiej nacjii.

Pracownik Lidla
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:17

Formowanie batalionu w Wojnarowej w latach 2021 - 2026. To niewiele mniej niż cała II Wojna Światowa. Dziwi mnie "szalone" tempo jako laika. A co jeśli w 2023 wybory wygra niemiecka ekspozytura, czyli PO i sprzeda niedokończone koszary swoim mocodawcom z przeznaczniem na magazyn Lidla?

dim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:57

To jest temp typowe dla PiS. Na przykład poseł Mularczyk już drugą kadencję liczy wielkość odszkodowań od III Rzeszy. Ponoć w drugiej kadencji dostał kalkulator.

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:13

i tu też ktoś się podszywa pod mój nick. Nie mieszkam w Polsce i w [...] mam ataki osobiste na jakichś posłów, których nie znam i tak. Obchodzi mnie obronność kraju, nie przepychanki polityczne.

Jacek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:37

Za PO szło dużo szybciej tyle że w drugą stronę. Brawa dla was.

Artur
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:54

Idź sie pomódl

y
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:55

A wiesz, że tam będą budowane nowe koszary? CAŁA, NOWA infrastruktura! Bo w tej chwili nic nie ma. A na to potrzeba trochę czasu. Zanim zaczniesz trollować to nabądź trochę wiedzy!

troll leśny
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:22

spoko :) zgodnie z układem po cichu podpisanym przez obecnie rządzących przyjaciół Moskwy, zabór rosyjski ma objąć całą wschodnią i południową Polskę, aż do Wisły... do Niemców będą tradycyjnie należały ziemie zachodnie. Tak więc nie martw się, traficie do swoich :)

vvv
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:11

konsekwentnie i tylko kilka zrobionych. umowa z 300 juz nie obowiazuje i zostala zredukowana do 200 szt, ale bardzo zly stan techniczny t-72m1 i brak czesci zamiennych powoduje ze maksymalnie mozna wyremontowac 160 sztuk i to tez nie jest pewne :D nie ma to jak obecny MON

Darek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:16

A co takiego w tym zakresie zrobił MON z lat 2007-20015????????

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:35

oho, zaczyna się klasyka pisowskiej "logiki" - tamci(PO) byli do doopy, to teraz naszym(PiS) też wolno. Gdyby to nie było takie straszne w skutkach dla WP, to można by się z tej farsy i głupoty śmiać.

vvv
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:44

leopardy 2a5, 2x NSM, liwce, loary, 350 rosomaków, mastery, jassm, spike i opracowaly programy krab, 2pl który spartolili PIS-owcy :) itp itd. od 2015 roku i tak MON spisał na stratę 300 t-72m1 oraz teraz wychodzi ze zamiast 300 t-72mod jest 200 a realnie 160 i ta "modernizacja" to kpina

(L)
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:12

Większość programów które obecnie wchodzą w życie. Umowę na śmigłowce

Ernst Junger
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:07

Zdaje się, że decydenci chcieli w ten sposób kupić sobie kilka lat spokoju. Za te kilka lat zabraknie części zamiennych do T-72 oraz intensywnie używanych Pt-91. Albo pójdą za ciosem w kierunku Pt-91m. Wówczas tanio nie będzie, tj. powerpack, przebudowa przedziału silnikowego, etc. Drugim rozwiązaniem jest nabycie nowego typu czołgu i tutaj łatwo też nie będzie. Leopardy się skończyły, a K2 to bardziej sfera gdybań. I trudno uwierzyć by było nas stać na wymianę czołgów "1 na 1". Tym bardziej, że lata chwila ma ruszyć produkcja Borsuka, od 2023 Rosomaka XP, dalej Kraby, Raki, Narew i spłata Patriota i F-35.

Tani
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:27

Leopardy sie nie skonczyly. Wegrzy dostana nowki nie smigane mozemy i my ale... Nasz Musi byc lzejszy taki jak pl. Niemcy by to zrobili bo to dla nich kasa. Może nawet dalo by sie montaz ulokowac w Gliwicach. Potrzeba decyzji. Abrams jest za ciezki i nie sforsuje rzeki po dnie. Jak bedzie wspoldzialal z plywajacymi bwp?

vvv
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:57

m1a2 sforsuje przygotowane dno tak samo jak leoaprd 2a6/7.

vvv
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:45

poprawka...juz teraz nie ma czesci na remont :D nawet 160 t-72m bedzie ciezko wyremontowac

Extern
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:31

A Bumar już nie produkuje żadnych części do swoich przecież maszyn? Rozumiem że nie ma już odlewni bloków silnika, ale dorobić coś na frezarce to chyba powinni jeszcze umieć.

vvv
środa, 19 sierpnia 2020, 12:41

nie ma i nie ma skad pozyskac :)

dim
środa, 19 sierpnia 2020, 08:01

@extern - i po to dostali takie zlecenie.

vvv
środa, 19 sierpnia 2020, 16:38

nie mogą i nie mają jak ich zrobić ani nie ma skąd ich zdobyć. król jest nagi a magazyny części zamiennych są puste. to nie jest problem braku czesci ale bardzo zlego stanu posiadanych t-72m1

Ernst Junger
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:42

Obiło mi się o uszy:) W końcu nie zostanie nic innego jak przyjąć ofertę Wuja Sama na Abramsy wycofane z USMC.

dim
środa, 19 sierpnia 2020, 08:00

kolego Ernst, Abramsy, nawet "za darmo", to byłoby właśnie najdroższe rozwiązanie, ze wszystkich. Już to obliczano w kilku europejskich państwach. Mamy zaplecza i polonizacje dla Leopardów, nie dla Abramsów i niech tak już zostaje.

vvv
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:56

najlepiej te m1a1 bez glowicy optycznej dowodcy i poziomie opancerzenia leoparda 2a4 :)

Marek S
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:10

Ile czołgów jest w batalionie czołgów?

Yaro62
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:53

Wg nowych, niemieckich wzorców, ok. 60 szt.

Follow84
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:31

14 czołgów w kompanii. A ile kompanii czołgów zrobią nie wiem.

Dalej patrzący
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:58

Po pierwsze te T-72 to nie czołgi - tylko WWO/WWB. Z ograniczoną funkcję niszczyciela czołgów. Tak powinny być taktycznie używane. I to najlepiej bezzałogowo - jak Rosjanie używają swoje T-72 w formacji "Burza" od 2018. Polecam: https://www.defence24.pl/rosyjska-burza-formacja-czolgow-robotow Swoją drogą [prócz innych zmian] przydałoby się sforsować silniki do 850 KM. A najlepiej - dać powerpack 1200-1500 KM. Bo na Polskim Teatrze Wojny mobilność to podstawa. Zresztą i Kraby winny mieć znacznie silniejszy powerpack [min 1500 KM] - dla b. szybkiego przerzutu. Czyli prędkość po drodze rzędu 85 km/h.

vvv
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:58

na t-72 wystarczy 1200km i francuska przekladnia. kraby maja wystarczajaca moc 1000km. natomiast slusznie oceniasz t-72mod ze stara armata i amunicja jako wóz wsparcia ogniowego a nie MBT.

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:57

Liczebność armii nie świadczy o jej efektywności...tylko człowiek ciemny sądzi ,że 4 dwizja podniesi nasz potencjał bojowy...najlepszym przykładem jest Gaugamela,Alezja, Kłuszyn,Ardeny i wiele wiele innych...20 mld zł to powinno pójść na trzy dywizje i je ukompletowac na 90% ...wojny zwyciężają armię nowoczesne,z nowoczesną taktyką i elastycznym myśleniem.. w Polsce brakuje wszystkiego prócz nadmiaru ludzi...batalion t72 to druga porażka tej dywizji,pierwsza porażką było jej powstanie

dim
środa, 19 sierpnia 2020, 07:57

To chodzi o to, że geograficznie potrzeba w Polsce co najmniej pięciu dywizji, wyszkolonych i ukompletowanych. Trzy nie wystarczą.

Denis
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:50

Jakie to wielkie formowanie dywizji. To są zwykłe roszady dumnie i hucznie nazwane formowaniem

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:08

Zgubiłeś laseczkę w pierwszej literze nicka.

say69mat
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:50

??? Pif Paf ... panzerwaffe??? Czyli, lance zamiast armat. Przywiązanie do tradycji ... poraża ;)))

Zenon
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:46

Złomowisko.pl ?

ryszard56
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:44

jedno slowo masakra

Śmiać się czy płakać niewiadomo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:40

Nawet pancerza era im nie dodali... taka modernizacja

dim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:02

Ale po co era w sprzęcie i tak oczywiste, że czysto szkoleniowym ?

Skitarii
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:45

A to teraz taka jest wymówka... sprzęt szkoleniowy, szkolimy się na sprzęcie którego używać nie będziemy. Ma luki ten wasz plan, poważne nawet bym powiedział.

dim
środa, 19 sierpnia 2020, 07:47

Nie ma sprawy, dorzuć ze 600 (przynajmniej !) czołgów, po 18 mln USD sztuka, dodaj zaplecze i mamy sprzęt najwyższej klasy. Czyli znajdź w budżecie MON dodatkowych 12 mld USD. Ja jestem za ! Masz moje poparcie 1 xxxxxxxxxxxxxxxxx Ale czemu tak drogo ? [zapytasz]. Ponieważ z czołgiem, projektowanym dziś, zespolone muszą być m.in. najnowsze osiągnięcia m.in. ochrony przeciwdronowej. Każdy inny, nowy czołg byłby nieporozumieniem, wszak będą roje tanich dronów. Być może uwalniane ze śmigłowcowych wyrzutni 80mm, być może z szybujących bomb kasetowych, być może setki ich wystartują nagle z "cywilnej ciężarówki" z napisem "pieczywo", ale będą na pewno. Nie będzie ich tylko w wypadku, gdy nauczymy się przed nimi całkowicie skutecznie bronić. Gdyż owych droników będzie setki, ale i same będą raczej bezbronne. Fachowcy dodadzą jeszcze uwagi o potrzebie także innych cech nowego czołgu. Krakowskim targiem - rzuć ze 100 mld USD ekstra i uzbrajamy (we dwóch, bo masz moje poparcie !) uzbrajamy Wojsko Polskie kompleksowo !

Roy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:37

Przy okazji ostrzeżenie dla Łukaszenki

Ernst Junger
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:26

Zamiast zmniejszyć ilość batalionów i wprowadzić nowy czołg to tworzy się kolejne bataliony z muzealnymi czołgami, które pozostają bezradne wobec np.: T-72b3. Co gorsza, części ma wystarczyć na remont maks 160 czołgów. W dalszej perspektywie czołgi te będą jedynie problemem i zostaną postawione na cegłach. Dotyczy to również zajeżdżanych PeTek. Albo modernizacja do standardu Pt-91m2 z nowym silnikiem, przekładnią, skrzynią biegów i zapasem części zamiennych albo zupełnie nowy typ czołgu. W perspektywie kilku lat problem wróci ze zdwojoną siłą.

dim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:24

Sprzęt szkoleniowy. Z łatwymi do zdemontowania drogimi, nowoczesnymi dodatkami. Nie krytykuję, ponieważ jest to ekonomiczna metoda szkoleń. Niemniej kiedy przyjadą te czołgi prawdziwe, bojowe ?

Clash
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:12

Obyś miał rację....

Tweets Defence24