BM-30 Smiercz rozmieszczone w Kaliningradzie

1 kwietnia 2020, 14:59
Army2016demo-065
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w Obwodzie Kaliningradzkim zakończył się proces rozmieszczania nowego dywizjonu artylerii rakietowej uzbrojony w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-30 Smiercz. 

Dywizjon wszedł w skład stacjonującej w Kaliningradzie 244 Niemeńskiej Brygady Artylerii im. Czerwonego Sztandaru oraz Orderu Suworowa i Kutuzowa i jest częścią 11 Korpusu Armijnego Floty Bałtyckiej, którego zadaniem jest obrona wybrzeża Obwodu Kaliningradzkiego.

Obecnie ma trwać intensywny proces szkolenia poligonowego rosyjskich artylerzystów na nowym sprzęcie. Dotychczas na uzbrojeniu brygady znajdowały się m.in. dywizjony artylerii lufowej i rakietowej uzbrojone w haubice holowane 2A36 Hiacynt-B i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad. W ubiegłym roku w ramach jej wzmocnienia przyłączono do niej dodatkowy dywizjon artylerii lufowej uzbrojony w armatohaubice samobieżne 2S19 Msta-S.

Rozmieszczenie BM-30 w Obwodzie Kaliningradzkim ma być zdaniem rosyjskich wojskowych podyktowane koniecznością wzmocnienia pododdziałów artylerii w tym regionie oraz ogólnego potencjału militarnego Federacji Rosyjskiej w tej najdalej wysuniętej na zachód enklawie państwa. Ma także stanowić odpowiedź na wzmacnianie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.

BM-30 Smiercz to rosyjski rakietowy system artyleryjski, który jest przeznaczony dla samodzielnych brygad artylerii frontowej. Stanowił swoisty odpowiednik i odpowiedź na amerykańską wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet M270 MLRS. System ten składa się z samobieżnej wyrzutni rakiet GRAU 9A52 i wozu transportowo-załadowczego 9T234A. Sama wyrzutnia rakiet składa się z dwunastoprowadnicowej wyrzutni pocisków rakietowych kal. 300 umieszczonej na czteroosiowym wojskowym samochodzie ciężarowym MAZ-543M. Wóz transportowo-załadowczy przewozi dodatkowo jednorazowo pełną jednostkę ognia, czyli 12 pocisków rakietowych. System może prowadzić strzelania pojedynczo lub pełną salwą z wykorzystaniem szerokiej gamy pocisków rakietowych na odległość od 20 do 70 km pokrywając jednorazowo obszar 60 hektarów.

Obecnie używane BM-30 Smiercz są stopniowo modernizowane do nowego standardu Tornado-S. W ramach tej modernizacji skrócono czas potrzebny na przejście od pozycji transportowej do gotowości bojowej i zmiany stanowiska bojowego oraz zwiększono szybkostrzelność i zasięg skuteczny tego systemu. Tornado-S oprócz standardowych pocisków rakietowych kal. 300 mm może wykorzystywać inteligentną i programowalną amunicję.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 86
Reklama
Tomasz33
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:38

1 kwietnia, prima aprilis. To nie może być prawda bo w razie konfliktu zniknie w pierwszej kolejności.

martin
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:40

a my zamawiamy mudury.

Kardynał Vectron
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:15

Biskup zamówił ustanku już

Adam
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:56

Myślisz że obsługa tych wyrzutni chodzi w łapciach z łyka i przepaskach biodrowych z liści?

FeliXX
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:15

Trzeba namierzyć magazyn gdzie składują te rakietki. Jak ten magazyn gruchnie w całym Kaliningradzie nie bedzie jednej całej szyby. Chyba ruskie mają jednak trochę rozumu nie taka broń na terenie gdzie nawet małe drony mają w zasiegu wszystko. TO TYLKO STRASZAK. A w środku tych wyrzutni atrapy - puste rury.

QRF
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:06

Tylko ze to moskale zaczną konflikt a nie my(bo tak chyba zakładamy). Będą mieli kilka pierwszych salw bez naszej odpowiedzi. Gołdapski Plot, Mazurski Pułk Artylerii, Warmiński Pułk Rozpoznawczy i 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana dostaną z zaskoczenia. Kacapy wystrzelą wszystko co mają w Kaliningradzie zanim się otrząśniemy po ostrzale i zorganizujemy odpowiedź.

madox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:37

Ciekawe kto po latach dowiedzie, że to ruskie pierwsze coś wystrzeliły

Niuniu
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:43

Cieszy mnie niezmiernie optymizm forumowiczów uważających, że polska posiada wystarczające środki aby się zbroić nie gorzej niż Rosja w Kaliningradzie. Smuci natomiast poziom kształcenia podstawowego czego pochodną niewątpliwie jest brak umiejętności liczenia na poziomie 3-4 klasy szkoły podstawowej. Koledzy któży uważają, że Polska to bogaty kraj niech sobie sprawdzą jaki mamy obecnie poziom zadłużenia, wydatków na szkolnictwo czy służbę zdrowia, jakie są średnie pensje nauczycieli i ile wynoszą emerytury które ZUS obecnie nalicza polakom którzy właśnie teraz przechodzą na emeryturę. Wydaję się, że o Polsce można będzie zacząć mówić, że jest krajem dostatnim jak zaczniemy w końcu zmniejszać nasz dług publiczny i zaczniemy dysponować na stałę nadwyżką budżetową przy wydatkach publicznych na poziomie średniej unijnej a nie tak jak obecnie na poziomie jednych z najniższych w Unii.

Tomasz33
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:05

Dobrze że proponujesz się zapoznać, my też proponujemy, a zatem Polska ma zadłużenie na poziomie 44% PKB, podczas gdy niektóre inne kraje powyżej 80%, a niektóre grubo powyżej 100%. Wydatki nasłużbę zdrowia rosną, co jest dobre, na szkolnictwo nie wiem.

andrzejto
czwartek, 9 kwietnia 2020, 22:35

Problem w tym, że do tego zadłużenia nie wlicza się bardzo ważnego parametru. Czyli zobowiązań wobec przyszłych beneficjentów systemu emerytalnego. Czyli tych, którzy obecnie płacą składki ZUS, a potem będzie im trzeba wypłacać emerytury. Zgodnie z danymi ZUS jest w tej chwili prawie 8 mln pobierających świadczenia i 18 mln ubezpieczonych. W tych 18 mln jest też budżetówka, która nic nie wnosi do faktycznej gospodarki. I nie ma znaczenia jak byśmy nie liczyli, tak system się nie bilansuje. A będzie gorzej.

Lelum polelum
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:25

"Koledzy któży uważają, "- którzy, a będzie w Polsce dobrze.

szach mat w jednym ruchu
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:03

Fajnie go złapałeś! Pozdrawiam

grgthytuytutyu
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:22

Polska nie posiada środków, żeby zbroić się lepiej niż Rosja, ale też nie potrzebuje takich środków, bo ma mniejsze terytorium. Powinna jednak w miarę możliwości nadążać za światem. Tylko tyle i aż tyle.

berni s
czwartek, 2 kwietnia 2020, 03:16

Niezła ściema. Z wyrzutni BM30 spokojnie można odpalać rakiety standardu Tornado-S o zasiegu 120 km (wkrótce większym) tak więc pod pozorem upychania starych Smierchów do Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosjanie rozbudowują arsenał wyrzutni rakiet kierowanych w zasięgu których przy założeniu nawet braku modernizacji rakiet znajdą się Mazury, Warmia i Wybrzeże (Gdynia, Orzysz, Elbląg, Morąg, Malbork, Giżycko, Bartoszyce)

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:13

Berni po pierwsze pociski 9M542 moga byc odpalane wyłacznie z zestawów 9A52-4 Tornado-S po drugie BM-30 ma jako najlepszy pocisk 9M528 o zasięgu 90km. Aha BM30 ni ma pocisków kierowanych do Tornado-S jest cały jeden czyli własnie 9M542.

f
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:21

Widział Pan programator w ukraińskim BM30 odpalającym rakiety Wilga ? programować rakiety można też ręcznie a rura jest taka sama. Nie mamy gwarancji że BM30 z postarzanymi wizualnie prowadnicami nie ma nowego SKO i ukrytego programatora itp. Rosyjskie BM30 należy traktować jako Tornado-S ze wszystkimi konsekwencjami

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:03

Panei f po pierwsze ukrainskie BM-30 zostały zmodernizowane pod pociski wilcha, a rosyjskie nie. Rosyjska modyfikacja nazywa sie Tornado -S i ta istotnie moze uzywac jednego pocisku kierowanego o zasiegu 120km. I to tyle.

R
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:35

Zapomiales dodac, ze to informacje wg. Ciebie.

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:31

Nie panei R to informacja wg MO FR:))

FR technologiczne imperium
środa, 1 kwietnia 2020, 23:37

Może by rozmieścili w tym Kaliningradzie jakieś tanie sklepy spożywcze , bo Rosjanie zapychają kolejki w Polskich sklepach na potęgę.

Palmel
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:26

Rosjanie zapychają kolejki w Polskich sklepach na potęgę -widać że nie znasz się na ekonomi lepiej żeby u nas wydawali niż u siebie ile osób dzięki temu u nas pracuje i ma utrzymanie i płacone są z tego podatki + to co napisał klawiatura

klawiatura
czwartek, 2 kwietnia 2020, 08:40

Bzdury piszesz jak zawsze, nie widziałem zapchanych sklepów, a mieszkam w strefie byłego mrg, który jedynie słusznej partii mocno przeszkadzał. Poza tym kupując u nas mają zwrot podatku vat (skąd ty to masz niby wiedzieć szczekaczu forumowy) i to wystarczy, prawie 1/4 mniej, no kto da lepszą ofertę.

H2O
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:54

Znaczy że i tak nie mają tanich sklepów! Ani zadnego 500+, ani emerytury dla matek 4+, ani dopłat do leków? Ani namiastki mieszkania+, ani wyprawki szkolnej 300+, ani "13" dla emerytów? Hm, ale mogą się cieszyć : do Kalingradu dojechały nowe, drogie rakiety? Uff, to na pewno t e r a z to juz wszyscy Rosjanie w Kalince odetchneli z ulgą. Za Putina nie grozi im, że ktoś wprowadzi im tam tanie sklepy. Aż chce się żyć, prawda??

Ha ale jaja
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:26

Nie maja 500+ , do poczytaj o rodzicielskim kapitale i ile dostaje się za urodzenie dziecka i na jego wychowanie. Aha i cała oświata od żłobka do końca studiów za darmo + stypendia. Ale popisać głupoty zawsze można. Poczytaj ile emeryci w Rosji płaca za leki /0/ , czynsz , światło , ogrzewanie i wodę. A później pisz nie odwrotnie

klawiatura
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:48

Tak, nie mają rozdawnictwa +. Tanie polskie sklepy, no to się uśmiałem, pewnie te z żywnością. Od roku trąbią, że drogo i drożeje, ale kolejny forumowy szczekacz na potrzebę chwili klepie bzdury. Od kiedy w tej taniej Polsce cebula jest w cenie pomarańczy to Ruscy nie mają po co tu przyjeżdżać. Tanie polskie sklepy, zapchane ruskimi :-))))))))))) gimbaza..

WC
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:17

Rosjanie nie mają żadnego rozdawnictwa i dlatego chodzą za stodołę. O ile taką mają. Ale to na chwałę matuszki rosjji! Byle armia była silna.Lepiej się defektuje z taką świadomością.Nawet jeśli w pupkę nieco zimno.

Tomasz33
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:20

Coś drożeje a coś tanieje. Zależy od konkretnych produktów. A rozdawnictwo nie jest korzystne z punktu widzenia rządu, bo można by te pieniądze wydać na coś innego. Ale oddanie ludziom tych pieniędzy w postaci różnych programów jest dla nich bardzo dobre, mają więcej pieniędzy. A w Rosji za to mają więcej rakiet. Można i tak.

klawiatura
piątek, 3 kwietnia 2020, 08:54

Co w takim razie z artykułów niezbędnych do życia potaniało, może leki, albo gaz, prąd, woda, żywność ?

Tomasz33
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:42

Leki są różne, jeśli są refundowane to są bardzo tanie. Za gaz sam osobiście płacę bardzo mało, może dlatego że kluczowa dla mnie jest energia elektryczna, a do ogrzewania mieszkania nie służy gaz ale klasyczna instalacja CO. Rachunki za prąd są podobne jak rok temu, być może będą jakieś podwyżki, zobaczymy. Rachunki za wodę też nie wzrosły za bardzo. Chleb czy mleko dalej w okolicach 2,50 zł, zależy oczywiście jakiego rodzaju i firmy. Niektóre warzywa zdrożały, to fakt.

xxx
środa, 1 kwietnia 2020, 22:46

cokolwiek rozmieszczone w Kaliningradzie to już trup

Bolek Mazowiecki
środa, 1 kwietnia 2020, 20:16

Dotychczas te wyrzutnie widział tylko mjr Aleksander Jurczenko z 244BA. W żadnej brygadzie artylerii w Rosi nie ma takich wyrzutni! Są Brygadach Rakietowych okręgów. Dotychczas Rosjanie wielokrotnie pisali w prasie, że w OK są 2S7 Pion, i co? Czyli dezinformacji ciąg dalszy. A że w 244BA są BM-21, co jest nietypowe to inny problem.

thousandfaces
środa, 1 kwietnia 2020, 20:07

Warto dodać, że w zasięgu wyrzutni BM-30 rozmieszczonych w Kaliningradzie, pocisk 9M528, będą się znajdować Port Wojenny w Gdyni, baza lotnicza w Malborku i garnizon w Elblągu.

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:04

Pocisk 9M528 ma zasieg 90km i jest bronia niekierowaną,nie pomyliło sie panu przypadkiem z 9M542 z zestawu Tornado-S?

thousandfaces
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:44

Nie, pocisk 9M538, z jednolitą głowicą odłamkowo-burzącą. Wszystkie trzy to cele powierzchoniwe. Nie chodzi o to, żeby zniszczyć konkretne obiekty, ale zdezorganizowfać funkcjonowanie. Do tego wystarczy.

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:08

Popierwsze nie ma pocisku 9M538 jest jedynie niekierowany 9M528 z głowica HE o maksymalnym zasięgu do 90km z wiatrem z tyłu. Jest to pocisk niekierowany a całkiem sporym rozrzucie. Aha zasięg minimalny tego pocisku to 40km.

piątek, 3 kwietnia 2020, 20:34

9M538 istnieje, ale tutaj to akurat było przejęzyczenie. Chodziło oczywiście o 9M528. Producent podaje na stonie zasięg minimalny 25km. Ale jakie to ma znaczenie? Tak samo jakie znaczenie ma rozrzut przy rażeniu celów powierzchniowych?

Davien
niedziela, 5 kwietnia 2020, 01:31

Ups tym razem u minie wyszła pomyłka:) Zasieg min 40km ma 9M542. a rozrzut przy atakowaniu takich celów jak porty czy no bazy lotnicze ma ogromne znaczenie bo oznacza że np w przypadku portu salwa ląduje w wodzie albo trafia w puste miejsce. Nie am znaczenia tylko w przypadku jak stzrelasz ot tak by trafic w miasto i nei obchodzi gdzie pocisk uderzy.No w prypadku Elblaga to akurat istotnie rozrzut niewiele by sie liczył ale w port czy baze lotnicza to ma akurat duże znaczenie bo wybijanie dziur pomiedzy schronohangarami ich zawartosci nic nie zrobi

Tomasz33
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:25

Jesteś pewien że będą uzbrojone, a nie będzie to atrapa. Cały okręg kaliningradzki jest w zasięgu pocisków NSM, JASSM i JASSM ER oraz artylerii lufowej i rakietowej. Rosja zdaje sobie z tego sprawę. Rozmieszczanie przez rosyjski rząd broni jest łatwiejsze niż poradzenie sobie z biedą, bezrobociem i podnoszeniem wynagrodzeń. Zamiast chleba igrzyska.

thousandfaces
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:48

Nawet JASSM ER do dowódzwtwa MW RF w Sankt Petersburgu nie doleci. Poza tym 9M528, w porównaniu do wszystkich trzech wymienionych, daje całkiem dobry stosunek koszt-efekt.

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:12

Popierwsze doleci, zasięg JASSM-ER to ponad 900km a z warszawy do petersburga jest 1180km po drodze a nie w linii prostej. Dolicz jeszcze zasięg nosiciela. Po drugie po co ma lecieć do Petersburga jak cele ma bliżej w OK?

piątek, 3 kwietnia 2020, 20:42

Nie jestem pewien czy w OK są cele odpowiadające istotniścią Dowództwu MW w Gdyni. O tym czy JASMM doleci nie decyduje ani zasięg nosiciela, ani samego pocisku, ale to, że będzie musiał te kilkaset kilometrów we wrogiej przestrzeni pokonać. Może się uda, a może nie. Zaczynając od tego, że pocisc może się zwyczajnie popsuć. Balistyczne pociski rakietowe, nawet niekierowane, mają pod tym względem trochę łatwiej.

Davien
niedziela, 5 kwietnia 2020, 01:35

jak pokazał atak w Syrii na fabryki asada rosyjskie systemy radarowe i OPL nawet nie wykryły pocisków JASSM odpalonych z bombowców B-1B z odległosci ok 200km o celu( samych bombowców) tez zreszta nie. a co do awarii to oczywiscie że jest możliwa ale liczyc na nią że pocisk nie doleci... I nei odpala sie jednego JASSM ale przynajmniej kilka na taki cel. Zreszta jak przypuszczam na dowództwo MW w Petersburgu poleca pociski troche innego typu

Tomasz33
piątek, 3 kwietnia 2020, 09:53

A kto mówi o Sankt Petersburgu? Poza tym to JASSM i JASSM ER to taktyczny lotniczy pocisk manewrujący o obniżonej wykrywalności, służący do zwalczania celów punktowych spoza! zasięgu obrony przeciwlotniczej. Na Kaliningrad to za dużo, wystarczy artyleria, klasyczna i rakietowa.

piątek, 3 kwietnia 2020, 20:50

Może się mylę, ale nie ma chyba w Kaliningradzie celów odpowiadających istotnością Dowództwu MW w Gdyni. No i własnie, użycie pocisków JASSM przeciwko celom na terytorium enklawy, to jak strzelanie z armaty do muchy. Inne środki oczywiście wystarczą, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że w zasięgu takich właśnie "prostych" środków ogniowych, jak rakietowe pociski niekierowane, są statyczne cele, które nie powinny się w tym zasięgu znajdować.

Orthodox
środa, 1 kwietnia 2020, 19:47

Pewnie dla ,,równowagi'' Himarsy zostaną przydzielone do Mazurskiego Pułku Artylerii.

QRF
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:51

Oby nie. Zakładamy przecież ze to ruscy zaatakują a nie odwrotnie. Ten pułk i tak należy przenieść w inny rejon bo teraz to on z gradów w pierwszej minucie konfliktu dostanie. Przecież oni są 10km od granicy! To samo z Gołdapskim pułkiem Plot, ten to już na samej granicy stoi!!!

BUBA
środa, 1 kwietnia 2020, 18:59

Bo my sie bronimy a ONI Niosa " POKOJ "

Władimir P.
czwartek, 2 kwietnia 2020, 02:01

My ten wasz grajdołek zaoramy gradami i zasiejemy na tym kukurydzę.....daswidania.

czwartek, 2 kwietnia 2020, 19:05

Taak zaoracie ole sobie Rosje:))

BUBA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:44

Oj ..... nie lubie kukurydzy

Tomasz33
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:27

Pomyliły ci się kraje, grajdołek jest na wschodzie. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne to doskonałe pokazują.

mark
środa, 1 kwietnia 2020, 18:17

Czy nasz wywiad już wie ile tych pojazdów ulokowano wKaliningradzie....

bobo
środa, 1 kwietnia 2020, 22:13

Naszego wywiadu nie ma. Na terytorium Polski działalność prowadzą głównie trzy wywiady-amerykański, izraelski i rosyjski. Właściwie one współpracują ze sobą ale gdy wyniknie sprzeczność interesów to podsuwają informacje polskim organom albo mediom. Ostatnio izraelski wywiad uzyskał przewagę bo raczej nie zrezygnowali z informacji, które zbiera Pegasus.

Tomasz33
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:33

W Polsce nie ma rozbudowanej rosyjskiej agentury bo nie ma podatnego gruntu, jest minimalna mniejszość rosyjska. Nie wiem jak z amerykańskim i izraelskim ale wszystkie kraje nawet sojusznicze się szpiegują wzajemnie. Po to jest wywiad, i kontrwywiad.

;///
czwartek, 2 kwietnia 2020, 08:09

Izraelski oczywiście próbuje odzyskać kamienice!!!, ale pamiętajmy też o NIEMCAAACH!!!

czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:04

Niemiecki ma mieć od kilkudziesięciu lat swoich ludzi w sztabie. Podobno służby cywilne na początku musimy

To kiedy szturm?
środa, 1 kwietnia 2020, 23:34

A kto ci tak powiedział? Michalkiewicz? To ten , który wróżył że będziemy z Amerykanami szturmować Teheran a jakoś czekam i czekam i doczekać się nie mogę , ale jak brać na poważnie kogoś kto z pisania dla szurów żyje..

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:46

No nie jego wina że jankesi pofajtali się przy kosztach tej demokratyzacji

czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:33

A po co maja cokolwiek atakowac jak Chiny odwaliły za nich robotę w Iranie.

kriss
środa, 1 kwietnia 2020, 17:50

I to jest modernizacja i postep oczywiscie zaraz znajda sie tacy co nazwa mnie ruskim trollem ale u nas w jednostkach brak nawet rekawiczek i masek bo WOGI daja po 5 sztuk na czas epidemii,wojsko to urzednicy pracujacy do 15.30 ale za to defilady wychodza nam dobrze.

NEMO
środa, 1 kwietnia 2020, 17:06

A my w odpowiedzi rozmieścimy Langusty o zasięgu całych 20 km ( w końcu może będą o zasięgu 40 km z francuskim silnikiem) tylko tyle potrafimy

andys
czwartek, 2 kwietnia 2020, 08:45

"A my w odpowiedzi rozmieścimy Langusty ..." Już przyzwyczailiśmy się, że wszyscy działaja "w odpowiedzi". Może warto, aby wszyscy działali w duchu "w odpowiedzi zlikwidowalismy".

niejaki Błochin
środa, 1 kwietnia 2020, 21:59

My do tych HIMARS-ów powinniśmy kupić trochę pocisków GLSDB, które z 200 km tanio rozwiązałyby ten problem.

michalspajder
środa, 1 kwietnia 2020, 19:52

No, potrafimy sie jeszcze ludzic, ze Rosjanie poczekaja az wreszcie nasz jedyny dywizjon HIMARS osiagnie gotowosc bojowa z calymi 30 rakietami ATACMS o zasiegu 300 km. Bo M£)/M31 maja podobny zasieg jak Smiercz - okolo 70km. Teraz zreszta jest epidemia, wiec kto wie, na czym bedzie trzeba przyciac koszta. Historia uczy, ze wydatki na sily zbrojne ida pod noz jako jedna z pierwszych.

tomato678
środa, 1 kwietnia 2020, 19:36

My tylko tyle chcemy potrafić. Gdyby rzeczywiście by nam zależało to ludzie odpowiedzialni za umowę z Roxelem, oglądaliby niebo w kratkę. Nie brakuje nam środków, tylko woli żeby coś w tym temacie zdziałać.

Japtin
środa, 1 kwietnia 2020, 19:35

A ty potrafisz tylko narzekać

Rah Warsz
środa, 1 kwietnia 2020, 19:21

Olgino się odezwalo? My umieścimy tam Kraby o zasięgu 40 km, jest jeszcze NSM, lotnictwo z inteligentną bronią powietrze ziemia, wkrótce będzie a za rok, dwa GLMRS i to wszystko na te kilka km2 bez żadnej głębi strategicznej. I te Burki na Bałtyku. A wiesz Nemo że pierwowzór o twoim imienia z powieści Verne był polskim szlachcicem, byłym powstańcem styczniowym który zbiegł z katorgi i miał polować Nautilusem na carską flotę? Ochrana carska tak sie wystraszyła, że przekonali francuskiego wydawcę do wprowadzenia zmian w powieści grożąc zakazem wydania książki w Carstwie Moskiewskim. Tak Nemo stał się Hindusem... kiepski pseudonim panie nikt, nie udawaj pan Greka tak jak polski kapitan Nautilusa udawał Hindusa...

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:47

Zapomniałeś o morderczych obietnicach tego co to jest w dialogach technicznych , rozważaniach czy procedurach zakupu z dostawą za kilka lat

hej
środa, 1 kwietnia 2020, 18:01

No i zapomniałem wspomnieć że przy okazji zakupów w USA doprowadzimy do bankructwa już ostatnie Polskie zakłady, jak życzy sobie nasz suzeren-sutener

Buuuu
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:00

Jeszcze tylko o rozsądku i logice zapomniałeś. Ale cóż, tego się nie da dodać!!

hej
środa, 1 kwietnia 2020, 17:59

Nie no, będziemy udawać że HIMARS kupiony za ciężkie pieniądze zaorane na podatniku jest w ogóle zdolny do rażenia jakichkolwiek celów przy kompletnym braku rozpoznania. I że stać nas na koszmarnie droga amunicję kierowaną do niego.

Fanklub Daviena
środa, 1 kwietnia 2020, 17:32

No przecież przepłaciliśmy ze 30x za HIMARsy kupione u Wielkiego Wuja! Zapomniałeś?

Normalny Polak
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:16

Nie znudziło Ci się co i raz to się ośmieszać?? Przy tym ty jak zawsze "zapomniałeś" najwyraźniej celowo, że Homary "made in PGZ" miały być blisko dwa razy droższe niż amerykańskie? Niemal każdy twój post zawiera takie brednie że szkoda gadać. Antyamerykańskie propagandowe nastawienie odbiera ci jakikolwiek cień wiarygodności. A wręcz czasem cień czy pozór normalności!! Naprawdę sądzisz, że jest jakikolwiek sens pisać tu takie oczywiste banialuki??

Fanklub Daviena
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:11

Nawet jakby były 3x droższe, to uwzlędniając ile w cenie to podatki oraz że kasa zostaje w polskiej gospodarce, to i tak dla Polski lepiej kupować własne, niż ruinacja zakupami u Wielkiego Wuja. :)

Orthodox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:15

Własne samoloty 5. generacji, artylerię rakietową dalekiego zasięgu, czy opl i opr średniego zasięgu z Polski? Nawet jeśli są 5 razy droższe wolę kupić u ,, Wielkiego Wuja'' sprawdzone, niż u Wielkiego Brata spadające prototypy, czy ślepe rakiety.

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:17

Funku po pierwsze nikt twojej Rosji nic tak zaawansowanego jak HIMARS by nie sprzedał, po drugie Polska nic nie przepłaciła wiec skad ten płacz??

Yaro
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:47

Davienku, jego Rosji nie sprzedano też Burków, Polsce "zaproponowano", zapomniałeś? Ekstaza minęła?

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:34

Ano zaproponowano:) I choc była to jednodniowa propozycja to i tak was szlag trafił na całego:))

Orthodox
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:20

Jednodniowa propozycja na Burka, to tak jak bezkosztowa budowa Ślązaka.

Derff
czwartek, 2 kwietnia 2020, 08:48

Minister Antoni gdy tylko na stół trafiła oferta na Lora obejmująca produkcję w Polsce oraz pakiet dla 122mm rakiet dokonał jednoosobowego wyboru.

Spoko
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:19

Minister Antoni rozumiał co znaczy polityka, czyli to czego ty jak widać nigdy nie zrozumiesz. Czy Izrael buduję u nas tarcze antyrakietowa w Redzikowie? A może oferuje nam wsparcie wojskiem na wypadek agresji? Wyraźnie to za trudne dla ciebie do zrozumienia!! Coś za coś!!

Fanklub Fanklubika
środa, 1 kwietnia 2020, 23:36

Lepiej by było kupić te 4 razy tańsze od F35 su 57 wtedy to bylibyśmy potęgą.

gnago
czwartek, 2 kwietnia 2020, 13:52

Putin nie sprzedałby z przekory i rozumu . Nasze elity cokolwiek mamy dobrego od razu dają do wielkiego potężnego sojusznika od groma fonet i Jaśmina począwszy . A jednocześnie foteli zwiezdy na ruskiej licencji z ameryki nie potrafią kupić

Davien
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:35

Gnago amerykanie wywalili zwiezde w diabły jako fotel niespełniający zadnych norm zachodnich bezpieczeństwa przy katapultowaniu:)

normalny
środa, 1 kwietnia 2020, 17:29

niech rozmieszczają to ich sprawa a my robimy swoje

Olo Kwasek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 11:20

Popieram, choć MON mógłby przyspieszyć.

Tweets Defence24