Bilans finansowy 10-lecia Inspektoratu Uzbrojenia

15 stycznia 2021, 10:32
krab poligon
Fot. MON/st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek
Reklama

72,9 mld zł wydał w ramach zadań realizowanych w latach 2011-2020 Inspektorat Uzbrojenia MON - przekazał PAP rzecznik Inspektoratu mjr Krzysztof Płatek. Zaznaczył, że 39,3 mld zł zostało skierowanych do polskiego przemysłu obronnego.

Inspektorat Uzbrojenia, który odpowiada m.in. za proces pozyskiwania sprzętu wojskowego dla polskich sił zbrojnych, obchodzi w tym roku 10. rocznicę funkcjonowania. Jego rzecznik mjr Krzysztof Płatek zaznaczył w komunikacie przekazanym PAP, że w tym czasie zrealizowano wiele zadań, które doprowadziły do wdrożenia nowych typów uzbrojenia, co w wymierny sposób przyczyniło się do wzmocnienia potencjału obronnego Wojska Polskiego.

Mjr Płatek przekazał, że łącznie w ramach realizowanych zadań Inspektorat Uzbrojenia wydatkował w latach 2011-2020 środki o wartości 72,9 mld zł, z czego 39,3 mld zł zostało skierowanych do polskiego przemysłu obronnego.

Według majora Inspektorat Uzbrojenia przez pierwsze lata działalności uruchomił szereg faz analityczno-koncepcyjnych dotyczących realizacji zadań związanych z pozyskaniem nowego sprzętu wojskowego; prowadził też nadzór nad zawartymi umowami.

Mjr Płatek wymienił m.in. umowy dotyczące dostawy elementów wchodzących w skład pierwszego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej, modernizacji samolotów M-28 Bryza i PZL-130 Orlik, dostawy transporterów KTO Rosomak, pozyskania dywizjonowego modułu ogniowego Regina, pracy rozwojowej nad moździerzami Rak, czy realizacji pracy wdrożeniowej na dostawę dwóch egzemplarzy zestawów rakietowych Poprad partii próbnej. Kontynuowano również programy modernizacyjne dotyczące samolotów transportowych, w ramach których siły powietrzne otrzymywały samoloty Hercules i C-295M.

Wśród umów zawartych na dostawy nowego sprzętu wojskowego, jak wskazał mjr Płatek, do najważniejszych należy zaliczyć tę na realizację I etapu programu Wisła oraz umowę na dostawy czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina, która była największym zamówieniem skierowanym do polskiego przemysłu obronnego - o wartości przekraczającej 4,6 mld zł.

"W styczniu 2020 r. zawarta została również umowa na dostawy samolotów F-35A, w efekcie której polskie lotnictwo otrzyma 32 samoloty V generacji, mające zastąpić wysłużone samoloty Mig-29 i Su-22" - przypomniał rzecznik Inspektoratu. Jak zaznaczył, bardzo duże znaczenie dla modernizacji sił zbrojnych miały też zawarte umowy na dostawy elementów wchodzących w skład kompanijnych modułów ogniowych Rak, spośród których zrealizowana została już pierwsza, zawarta w kwietniu 2016 r., obejmująca dostawę ośmiu modułów ogniowych.

Mjr Płatek przypomniał też, że w 2019 r. zawarta została umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego systemu HIMARS, w ramach programu Homar.

Zaznaczył, że trwa także realizacja umów na dostawy nowego sprzętu dla wojsk obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w zakresie najniższej warstwy systemu obrony (VSHORAD), w tym umowy na dostawę seryjnych SPZR Poprad dostosowanie egzemplarzy z partii próbnej oraz umowy na dostawy rakiet i mechanizmów startowych do przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun.

Reklama
Reklama

"W ubiegłym roku opracowany został pierwszy z sześciu zestawów PSR-A Pilica w ramach umowy zawartej pod koniec 2016 r. z konsorcjum złożonym z krajowych podmiotów przemysłu obronnego. W sumie na realizację ww. umów przeznaczono kwotę ponad 2,7 mld zł" - wskazał.

Rzecznik Inspektoratu wspomniał też o umowach na dostawy czołgów Leopard 2A5 i kolejnych czołgów w wersji 2A4 wraz ze sprzętem wsparcia i zabezpieczenia oraz o umowie na modernizację czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL, której wartość wynosi ok. 3,3 mld zł.

"W 2013 r. zakontraktowana została również dostawa ponad 300 kolejnych kołowych transporterów opancerzonych KTO Rosomak, a rok później kolejna umowa na realizację pracy rozwojowej oraz dostawę 33 wozów rozpoznania technicznego (WRT) na platformie KTO Rosomak" - wspomniał.

Poinformował też, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zakontraktowanych zostało 2 tys. 600 pojazdów marki Jelcz w różnych wariantach, z czego ponad 1 tys. 800 zostało do chwili obecnej dostarczonych do sił zbrojnych.

"Z umów zrealizowanych na rzecz Marynarki Wojennej RP wyróżnić należy natomiast kontrakty, w efekcie których morski rodzaj sił zbrojnych pozyskał korwetę patrolową Ślązak, pierwszy niszczyciel min typu Kormoran II oraz elementy wchodzące w skład drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej" - wskazał mjr Płatek.

Ponadto, dodał, trwa realizacja umów na dostawy kolejnych dwóch nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II oraz sześciu holowników typu B860, z których cztery zostały już odebrane przez 3. Flotyllę Okrętów oraz 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.

Inspektorat Uzbrojenia realizuje obecnie ponad 370 umów na dostawy sprzętu wojskowego oraz prowadzi blisko 120 postępowań o udzielenie zamówień.

Według rzecznika Inspektoratu, zawarciem umowy w 2021 r. zakończyć mogą się, m.in.: negocjacje dotyczące dostawy 120 mm naboi moździerzowych RAK-HE-1, dostawy pięciu samolotów C-130H Hercules w ramach amerykańskiego programu Excess Defense Article (EDA), bezzałogowych statków powietrznych klasy mini w ramach programu Wizjer, systemu zarządzania walką szczebla batalionu Rosomak BMS, nowych samopowtarzalnych karabinów wyborowych, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z KTO Rosomak, okrętu ratowniczego Ratownik, czy zakupu okrętów podwodnych A17 z zasobów Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji.

Planowane jest również pozyskanie taktycznych systemów symulacji pola walki na potrzeby ośrodków szkolenia poligonowego, w tym na potrzeby planowanego do uruchomienia Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
MICK
piątek, 22 stycznia 2021, 07:43

Niestety, ale to kiepski bilans. Mała operatywność i skuteczność w prowadzeniu procedur zakupowych a o efektywności w aspekcie art. 44 uofp lepiej nie ma co wspominać.

rezerwa 77r.
sobota, 16 stycznia 2021, 12:37

dziwne remonty ORŁA , czy też wymiana silników na ORKANACH , ciągle odkładana modernizacja : BWP , T-72 , MI-24 i MI-17 , + reszta śmigłowców ,

rezerwa 77r.
sobota, 16 stycznia 2021, 12:28

NAJWAŻNIEJSZE TO PRACE ANALITYCZNO- KONCEPCYJNE ///// ŻENUA ,ŻENUA , ŻENUA

Łukasz_mjr.rez.
sobota, 16 stycznia 2021, 09:51

10 zmarnowanych (przez urzędników z IU) lat

Lewandos
sobota, 16 stycznia 2021, 06:17

To politycy zgotowali sobie i nam ten los...

w
piątek, 15 stycznia 2021, 19:37

czyli połowa środków na uzbrojenie. A 2-ga połowa na analizy ???

Lewandos
sobota, 16 stycznia 2021, 06:09

Nie, w czasie ost. 10 lat, a więc zarówno przy rządach PISu, jak i jego poprzedników 53% wartości środków wydatkowanych przez tę instytucję poszło do rodzimego przemysłu... 47% do zagranicznych dostawców. Przypuszczam, że koszty funkcjonowania samej instytucji są w innej przegródce budżetowej...

w
sobota, 16 stycznia 2021, 20:13

ale dalej mówisz po podziale srodków co poszły na zakupy. A ja pisałem o całosci srodków

rozczochrany
piątek, 15 stycznia 2021, 16:49

A co z podświetlaczami laserowymi i PPK Pirat? Co z naprowadzaną amunicją artyleryjską kal. 120 mm i 155 mm?

Me.o
piątek, 15 stycznia 2021, 21:47

Dokładnie! A dodałbym do tego także masową produkcję jednorazowych granatników, własnej broni termobarycznej i materiałów wybuchowych małowrażliwych na dużą skalę.

jakżyć
piątek, 15 stycznia 2021, 15:20

"-...uruchomił szereg faz analityczno-koncepcyjnych dotyczących realizacji zadań....", dziękuję dalej nie czytałem.

Lewandos
sobota, 16 stycznia 2021, 06:37

... normalnie... to może ja przetłumaczę: 2 NDRy... czyli szachowanie Балтийского Флота ВМФ России, modernizacja Bryz - namiastka rozpoznania i obserwacji granicy, Rosomak - najbardziej rozpoznawalny i praktyczny projekt wojsk lądowych, Rak, Regina - najsilniejsza artyleria w tej części Europy, Hercules i 295 - lotnictwo transportowe, bez których nie funkcjonowałyby kontygenty w Iraku i Afganistanie, Kuwejcie, Kosowie, itd., Leopardy - dzięki nim mamy nie tylko najsilniejsze, ale i w miarę nowoczesne wojska pancerne, porady i pioruny (no i pilica dla Wisły) - namiastka OPL (biorąc pod uwagę zapóźnienia, albo błędne koncepcje sojuszników), całkiem nowoczesna, pioruny - początek większych rakiet w PL, prawie 2000 Jelczy, to zdaje się coś typy maluch i duży fiat w latach 70, a więc widoczna, choć niezadawalojące i powszechne odświeżenie floty aut, pamiętających modelowo jeszcze lata 60 i 70 XX w., Ślązak i Kormoran - czekaj, czekaj dwa pierwsze nowe okręty MW od kiedy? Od lat 80? A tak w ogóle, to to co lada moment będzie ogloszone, teraz jest wypracowywane... choć oczywiście nie można powiedzieć, żeby biurokracja i system jaki zaplanowali politycy nie można było uprościć, przyspieszyć...

Ononaono
piątek, 15 stycznia 2021, 14:33

Słabe te zakupy przez 9 lat można powiedzieć słaby minister stanę zakupy Narew powinien być 1 szy Himars min 54 zestawy F16V -48

Lewandos
sobota, 16 stycznia 2021, 06:14

A przez te 10 lat był jeden minister? I jeden rząd? Bo... wg moich obliczeń 3 ministrów i 2 rządzące opcje polityczne...

adx
piątek, 15 stycznia 2021, 13:24

A Narew?

Milwaw
piątek, 15 stycznia 2021, 22:04

Systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej takie jak program kr. Narew czy system ochrony zgrupowań wojsk lądowych kr. Sona powinny być jedną z najpilniejszych spraw w procesie bieżącej modernizacji i nie powinno się znów odkładać ich na później bo będzie to ewidentne działanie na szkodę bezpieczeństwa Polski.

Lewandos
sobota, 16 stycznia 2021, 06:40

Zaraz, zaraz a to nie są określone priorytety? Bo wydaje się, że są... Zakup Wisły. Zakup F35, lada moment pewnie będzie i Narew...

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 13:19

Niestety żałośnie to wygląda..

Agency
piątek, 15 stycznia 2021, 21:52

Dokładnie a zapóźnienia coraz większe, zbyt wielka biurokracja oraz co niektóre osoby z kadry inspektoratu/jego otoczenia mają wpływ na blokowanie od lat porządnej modernizacji polskiej armii.

jsyl
sobota, 16 stycznia 2021, 09:08

potrzeba jest armii ktora będzie walczyć na terenie wroga, a nie rozcharata znow Polskę. Taka armia co walczy na naszym terytorium nam niepotrzebna

Lewandos
sobota, 16 stycznia 2021, 06:16

... chyba jednak głównie biurokracja i typowy dla urzędów brak proaktywności...

tagore
piątek, 15 stycznia 2021, 11:52

Ani słowa o kosztach i opóźnieniach generowanych przez ten biurokratyczny twór ukrywający swoją niekompetencję xa biurakrytycznym bełkotem.

Lewandos
sobota, 16 stycznia 2021, 06:41

Problem w tym, że tutaj nie tylko ten jeden twór odpowiada... tutaj system jest tak skonstruowany...

Tweets Defence24