M-28 Bryza w akcji Serce

3 listopada 2018, 11:01
1336
Fot. kmdr ppor. Marcin Braszak
Reklama

Rankiem 1 listopada załoga samolotu M-28 z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Oksywie rozpoczęła Akcję Serce.

Podobnie jak w trzech poprzednich akcjach, zespół lekarzy transplantologów Kliniki Kardiologii i Transplantologii w Warszawie wyruszył w godzinach nocnych, transportem kołowym, kierując się do jednego trójmiejskich szpitali. Późnym wieczorem zadanie przygotowania transportu organu, przeznaczonego do przeszczepu, w ramach procedur "Akcji Serce" otrzymała Służba Dyżurna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. 

Do zadania wytypowano załogę i samolot M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. O godzinie 7.35 Bryza, dowodzona przez kpt. pil. Tomasza Kawulę, z personelem medycznym i pobranym do przeszczepu organem rozpoczęła lot do Warszawy. Po godzinie i jedenastu minutach lotu samolot lądował na lotnisku Okęcie, skąd zespół transplantologów natychmiast przemieścił się do oczekującego pacjenta. Bryza wystartowała w drogę powrotną z Okęcia o 9.42, kończąc akcję o 10.40 lądowaniem na lotnisku macierzystym w Babich Dołach. 

***
W 2018 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom 32 razy, z czego 24 przypada na 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego (17 na 8BLTr i 7 na 33BLTr), a 8 na Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
KOSA
niedziela, 4 listopada 2018, 23:51

A co z samolotami PIAGGIO ? Do czego one służą? LPR ma niby 2 maszyny?

amoroso
sobota, 3 listopada 2018, 17:01

Może napiszecie ile Mielec trzepie kasy na tych śmiesznych samolocikach. Godzina lotu kosztuje znacznie więcej niż casa 295m. A największy wzrost kosztów nastąpił po kupnie przez Amerykanów. Podobny manewr zrobili w Czechach ale ich stamtąd pogonili, pytanie kiedy my to zrobimy?

Janio zwolennik przeszczepów serca
sobota, 3 listopada 2018, 15:58

Czy Bryzy są używane poza akcjami „serce” bo z Waszych doniesień wynika, że nie? Czy nie taniej byłoby przewozić organy jakimś jednosilnikowym małym samolotem do takiego transportu?

ccc
sobota, 3 listopada 2018, 12:44

Chciałbym się wreszcie dowiedzieć ile kosztuje taka pojedyncza "akcja" i kto za nią płaci ? Suma sumarum My wszyscy Polscy Podatnicy. Sądzę, że z jednego przeszczepu serca można by uratować życie kilku, a może kilkunastu innym ludziom. Zycie po przeszczepie tego organu nie trwa długo i nie jest najprzyjemniejsze.

Harry 2
sobota, 3 listopada 2018, 12:22

"M-28 Bryza w akcji Serce" to bardzo ładnie, ale to samolot wojskowy i jako taki może uczestniczyć w ewentualnych działaniach zbrojnych. Chciałbym wreszcie przeczytać że: zamontowano na nim nowoczesne systemy samoobrony, nowoczesne systemy swój-obcy, nowoczesne systemy do wykrywania okrętów podwodnych itd.

Tweets Defence24