Biały Dom do Turcji: Zakup S-400 oznacza sankcje

12 listopada 2019, 09:09
840_472_matched__pukjqo_S4004
Fot. msb.gov.tr

Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują sprawę zakupu przez Turcję systemu S-400. Sprawa ta będzie jednym z tematów rozmów pomiędzy prezydentami USA i Turcji w trakcie wizyty przywódcy tureckiego w Białym Domu, do jakiej ma dojść w tym tygodniu.

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni" - takiego określenia użył prezydencki doradca do spraw bezpieczeństwa Robert O'Brien, zapytany o reakcję administracji prezydenta Trumpa na kupno przez Turcję systemu S-400. Było to bezpośrednią przyczyną usunięcia Ankary z programu F-35 w lipcu bieżącego roku. Amerykanie niezmiennie uważają, że wprowadzenie tego systemu na uzbrojenie Turcji może pozwolić Rosji na uzyskanie wrażliwych informacji na temat F-35, system ten nie jest także kompatybilny z uzbrojeniem państw NATO.

O'Brian w wywiadzie dla programu "Face the Nation" amerykańskiej telewizji CBS stwierdził wprost, że jeśli Turcja nie pozbędzie się rosyjskiego uzbrojenia, najprawdopodobniej stanie się celem sankcji popartych przez Kongres. Chodzi o sankcje przewidziane w amerykańskich przepisach, znanych jako Countering America's Adversaries Through Sanctions Act.

W NATO nie ma miejsca dla S-400 - mówił O'Brian. W Sojuszu nie ma miejsca dla znaczących zakupów uzbrojenia w Rosji. To przesłanie, jakie prezydent Trump zamierza przedstawić prezydentowi Erdoganowi. Doradca dodał jednak, że Stany Zjednoczone "uczynią wszystko", by Turcja pozostała członkiem Sojuszu.

Prezydenci USA i Turcji spotkają się w Waszyngtonie 13 listopada 2019 r. Ankara otrzymała pierwszy z dwóch zakupionych systemów S-400 w lipcu tego roku, obecnie jest on "wdrażany" i nie osiągnął jeszcze statusu gotowości operacyjnej. 

Kilka dni temu szef tureckiego Dyrektoriatu Obrony stwierdził, że dostawa drugiego systemu tego typu może "przeciągnąć się poza 2020 r." ze względu na trwające rozmowy w sprawie "transferu technologii i wspólnej produkcji elementów tego systemu".

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Honker Haker
wtorek, 12 listopada 2019, 20:19

Turcja sobie s-400 obejrzy, czegoś się nauczy, wyczuje na ile sobie może pozwolić, a w ostateczności opyli go do jakiegoś III świata i zostanie przez to najlepszym sojusznikiem USA a jeszcze w zamian ugra coś w Syrii. Po czym zakupi (w promocji dla najlepszego sojusznika) jedynie słuszne Patrioty, obejrzy sobie dokładnie i za parę latek wypuści swój system będący syntezą obu powyższych. Niemożliwe???

BUBA
wtorek, 12 listopada 2019, 18:37

Turcy chcą mieć system uzbrojenia gwarantujący im przewagę nad USA na swoim terenie. S-400 rozmieszczony w pobliżu Incirlik gwarantuje kontrolę nad lotniczym garnizonem USA w Turcji...ilość celów na które jednocześnie może naprowadzać S-400 pociski gwarantuje że z bazy Incirlik niewiele samolotów wystartuje, a w niej są składowane taktyczne bomby jądrowe, więc pozostanie Amerykanom ewakuacja bazy...bo Turcja jako wróg mogła by pokusić się o przejęcie Incirlik.

Davien
środa, 13 listopada 2019, 15:57

BUBA, jaka pzrewaga jak USA moze sie tego S-400 pozbyć dwama dobrze wymierzonymi AARGM, a próba przejęcia broni jadrowej z incirlik doprowadziąłby zapewne do wspólnej akcji Rosji i USA przeciwko atomowemu terroryscie Erdoganowi:) A traz pomysl jak Honeywell i P&W z GE nałoza embargo na Turcje:) Lezy ATAK, lezy F-16, leży T70, a to tylko poczatek.

GB
wtorek, 12 listopada 2019, 18:54

A tak nie mieli kontroli nad ruchem lotniczym nad Turcją? Nie wiesz o czym piszesz... Poza tym lotnictwo USA ma wiele innych baz w regionie. A już pisanie ze Turcja miałaby zestrzeliwac natowskie samoloty to zupełna fantastyka. Ty się lepiej zastanów co będzie gdy USA wstrzyma dostawy cześci zamiennych do tureckich F-16, który jest podstawowym i najlepszym samolotem tureckich sił powietrznych.

vvv
wtorek, 12 listopada 2019, 22:17

albo silnikow do s-70 i t-129 :) nie wspominajac o embargo na czesci zamienne do m60

BG
wtorek, 12 listopada 2019, 22:17

Ty się lepiej zastanów, że centrum serwisowe F16 jest w Turcji i część części jest tam produkowana a dodatkowo magazyny części też się tam znajdują. Także zanim komuś wytkniesz fantastykę to lepiej sam się zastanów nad własna fantastyką.

Davien
środa, 13 listopada 2019, 15:59

Taak, ale wiesz ze Turcy sami nie produkuja np silników :)) Ale wiesz ze prosta blokada rozkłąda ich na łopatki a silniki do T129/F-16/T-70 czy częsci do M-60 to wszystko USA lub Izrael(Sabra). Bo z Niemcami i UE juz się pocieli na maxa:)

BUBA
wtorek, 12 listopada 2019, 18:30

Co ten Trump tak wymachuje paluszkiem,S-400 albo sankcje. Przecierz juz dawno kupione i dostarczone. Co on sobie wyobrarza, ze turcja to wszystko odesle !!!!

Komentator
wtorek, 12 listopada 2019, 17:26

Panowie Amerykanie, jeżeli obawiacie się, że dzięki temu systemowi Rosjanie nauczą się wykrywać wasze niewidzialne samoloty, to niepotrzebnie. Brylujący na tym forum ekspert zaraz wam wyjaśni, że ten system nie jest w stanie ich wykryć, nawet gdyby pilot waszego F-35 przeleciał metr od anteny. Zróbcie po prostu mały test, przelećcie się nad tą baterią, a Erdogana szlag trafi i na kolanach przyjdzie po patrioty.

Milutki
wtorek, 12 listopada 2019, 16:43

W NATO nie ma też miejsca na wspieranie przez jedno panstwo NATO (USA) separatystów (komuniści) niszczących inny kraj NATO (Turcja). USA jednak w ten sposób postępuje. Jeżeli Turcja teraz zmięknie to amerykańska buta i rządania będą szły dalej, na to Turcja nie może pozwolic

Marcin
wtorek, 12 listopada 2019, 14:52

Patrioty całkowicie zawiodły w Arabii Saudyjskiej to co mają do wyboru? a skoro byłoby ultimatum to sprawa przesądzona bo Turcy mają honor i szantażom nie ulegają.

Analityk
środa, 13 listopada 2019, 11:32

Gdzie zawiodły i w jakiej wersji? Ah, w Sputniku już tego nie wspomnieli.....?

vvv
wtorek, 12 listopada 2019, 22:19

patrioty zawiodly AS? :D a wiesz ze baterie patriotow i to przestazale pac-2 zestrzelily ponad 150 rakiet balistycznych? na dodatek AS nie strzelala z pac-3 ani jeszcze nie dostarczonych pac-3 mse ale co tam wania wie lepiej. s-300/350/400 nigdy nie zostaly realnie przetestowane a syria to arena porazki rosyjskiej opl

Fanklub Daviena
środa, 13 listopada 2019, 09:03

O tych sukcesach Patriot wiesz tylko ty i Davien, nikt inny ich nie zauważył. AS też nie, skoro prowadzi rozmowy o kupnie S-400... :)

Davien
środa, 13 listopada 2019, 16:01

Taak, a te ponad 120 zestzrelonych balistycznych twierdzi ze zwyczajnie kłamiesz panie funklub.

środa, 13 listopada 2019, 10:45

AS nie prowadzi żadnych rozmów nt kupna S400. Nie ściemniaj.

xawer
wtorek, 12 listopada 2019, 17:54

W polityce międzynarodowej ma się interesy! Honor się ma, jak jest zgodny z interesami państwa:-)

GB
wtorek, 12 listopada 2019, 17:26

Nie wiesz o czym piszesz. Obecnie nie ma bardziej sprawdzonego w boju systemu niż Patriot, także w AS. To rosyjskie S-300 i S-400 nic nie zestrzeliły mimo że w ich zasięgu atakowały śnp. Póki co rosyjskie systemy plot nie wykazały się jakąkolwiek skutecznością.

Katon
wtorek, 12 listopada 2019, 19:47

Panie GB, nikt nie kieruje się "skutecznością w boju", jeżeli nie da się jej rzetelnie porównać. Z jednej strony mamy patriota który wbrew obiegowej opinii, średnio sobie radzi nawet ze starymi scudami i ich klonami, z drugiej strony, S400, który jeszcze nie musiał nawet odpierać ataku tak prymitywnych celów. Używa Pan też argumentu że w Syrii nie sprawdził się w zwalczaniu rakiet manewrujących, tylko że po kompromitacji patriota w starciu z tego typu celami sam Pan stwierdził, że takie systemy "nie po to zostały zbudowane". Co więc porównać Panie GB? PARAMETRY, tylko PARAMETRY. A parametry się porównuje na podstawie oferty i sprawdza podczas testów u dostawcy, dopiero później dokonuje się wyboru. I tak właśnie postąpili Turcy wybierając rosyjski, a nie amerykański system. Kierując się tylko ilością zniszczonych celów bez rzetelnej oceny ich "jakości", można dojść do absurdalnego stwierdzenia, że P-51 jest o wiele lepszym myśliwcem niż F-35, który również do tej pory "nic nie zestrzelił". Dlaczego Amerykanie wybrali F-35, a nie Mustanga? Dlaczego polski MON kupuje Groty, a nie muszkiety piechoty wybranieckiej? Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić, lecz wydaje mi się, że Mustangi zestrzeliły o wiele więcej celów niż F-35, a muszkiety piechoty wybranieckiej posłały na tamten świat o wiele więcej wrogów Rzeczpospolitej niż Groty. Jakieś wnioski Panie GB?

Davien
środa, 13 listopada 2019, 16:09

Panie Katon, jak na razie to mamy Patriota który doskonale radzi sobie z pociskami znacznie lepszymi od SCUD-ów, osiagając sykcesy nawet starymi PAC-2, a z drugiej strony mamy S-400 które nigdy nawet nie zestzreliło podczas prób pocisku balistycznego bo stzrelali jedynie do imitatorów. W Syrii panie Katon, pociski manewrujace z USA i Francji i WB kilkukrotnie przelatywały nawet nad wyrzutniami S-400 a te milczały jak zaklęte. W AS nie było żadne kompromitacji Patriotów to jedynie rosyjska propaganda usiłujaca przykryc wpadke S-400 w Syrii. Koło rafinerii nie było baterii Patriot panie katon, ile można to tłumaczyc. A cod o parametrów to panei Katon, pojedyńcza bateria Patriotów może sledzić do 360 celów i atakować naraz 36 kazdy kilkoma rakietami( 180/18 na radar) > moga to byc naraz cele balistyczne i aerodynamiczne do asięgu 160km(atmosfryczne) i do 60km balistyczne. Pułap to do36km. Wiec panei Katon S-400 ma tu spory problem:) Turcy panei Katon wybrali S-400 z dwóch powodów: ceny i całkowitego braku wyboru bo po tym co wyprawiał Erdogan nikt im nic by nie sprzedał.

Katon
wtorek, 12 listopada 2019, 19:26

Panie GB, ilość zestrzelonych celów nie ma tutaj nic do rzeczy, liczą się rzeczywiste parametry. Nisko Pan ocenia rosyjski system bo nic nie zestrzelił. Do czego miał strzelać, do rakiet manewrujących których nigdy nie użyto przeciwko chronionym przez nie celom? Przecież (są to Pańskie słowa, gdy tłumaczył Pan bezradność patrio), ni

Davien
środa, 13 listopada 2019, 16:09

Panie Katon, nawet w parametrach Patriot rozkłada S-400 na obie łopatki:)

prawieanonim
środa, 13 listopada 2019, 11:26

W ten sposób to możesz ściemniać dzieciom na podwórku. Rosyjscy politycy z samej góry w publicznych oświadczeniach gwarantowali bankę antydostępową nad Syrią. Ile z tego wynika to wie już cały świat bo każdy kto jest zaangażowany w Syrii lata tam gdzie chce i bombarduje co chce więc proszę bez takich głupot.

fan_club_Daviena
wtorek, 12 listopada 2019, 22:23

masz rację, Patriot ze swoim sektorowym radarem i do tego nie mobilnym, ze swoimi kontenerami które muszą być nakierowane też na sektor jest w stosunku do S400 system II-giej kategorii, jego moc ukazała się w pełni w ostatnim ataku w AS. Do tego dalej nie ma informacji o tym, że przed tym atakiem Husyci wydatnie zmiękczyli OP Arabii Saudyjskiej niszcząc radary systemu Patriot rakietami, a zniszczyli je dlatego, że nie są mobilne i zanim się operatorzy pozbierali by je przetransportować w inne miejsce było już po ptokach. W S400 takie coś jest mało prawdopodobne.

Davien
środa, 13 listopada 2019, 16:12

Funku ten sektorowy radar Patriota bije na głowę radar S-400 wiec płacz dalej:) Husyci panei funklub to Czechy i historia sredniowieczna a Huti nie byli w stanie stzrelac do rafinerii co potwierdził sam iran podając dane pocisków Kuds-1 i Soumar:) Jak na razi jedyne masowo niszczone radary to rosyjskiej produkcji w Syrii:_)

vvv
wtorek, 12 listopada 2019, 22:20

a w syrii setki pociskow i bomb szbujacych? :) na dodatek patrioty regularnie sa testowane w usa w rosji sa strzelania do "wirtualnych celow" i 110% skutecznosci :)

endras1
wtorek, 12 listopada 2019, 14:45

Nie ważne co jest trochę gorsze lub lepsze. Nie wzmacnia się ewentualnego przeciwnika zakupami co chyba dla większości jest jasne,czyż nie panie fanklub daviena.

BUBA
wtorek, 12 listopada 2019, 18:28

Czemu Amerykanie mogą wzmacniać Rosję zakupami RD-180? Mogli by przecież wycofać Atlasy, ująć się honorem i nie wzmacniać Rosji...

Davien
środa, 13 listopada 2019, 16:14

BUBA wycofują AtlasaV na pzrełomie 2021-22 i zastepuja go Vulcanem o mozliwosciach większych od Atlasa o prawie 100%. Aha RD-180 powstał konkretnie dla ULA i był produkowany wg norm z USA.

xawer
wtorek, 12 listopada 2019, 22:12

Amerykanie swoimi zakupami utrzymali NPO Energomasz. Gdyby nie to technologie silników rakietowych(wraz ze specjalistami) dawno byłyby w rękach terrorystów i dyktatorów! Aktualnie zakupy silników są szczątkowe lub żadne.

GB
wtorek, 12 listopada 2019, 18:56

I tak się stanie już niedługo.

BG
wtorek, 12 listopada 2019, 22:25

No tak się stanie a tym czasem zlecili budowę dwóch dodatkowych rakiet Sojuz na lata 2020-2022 na loty swoich astronautów na ISS ... Śmutne co, a gdzie ichnia prywatna kapsuła, toż już tylko dotknąć i ma być ... no to poco płaca za te dwie dodatkowe rakiety z miejscówkami ?

Davien
środa, 13 listopada 2019, 16:18

A co ma wspólnego Sojuz z RD-180 o nawet twój prowadzacy pewnie neiwie:) Do tego nie zlecali zadnej budowy ale zwyczajnie kupili sobie miejsce na wszelki wypadek w Sojuzach które miały tam normalnie lecieć, o ile znowu cos nie nawali bo Rosjanie zastepuja niezawodnego Sojuza FG znacznie bardziej zawodnym Sojuzem 2:)

machnium?
wtorek, 12 listopada 2019, 13:57

pewnie turcy dostaną patrioty od amerykanów w zamian za ruskie s 400.

Michał
wtorek, 12 listopada 2019, 13:42

Myślę, że stawiając na szali S-400 albo sankcje, Turcja wybierze jednak S-400, a nie sankcje (zdziwienie).

mat
wtorek, 12 listopada 2019, 13:42

Zmieńcie proszę tytuł tego artykułu: "Biały Dom do Turcji: S-400 albo sankcje". Sugeruje on, że jeśli Turcy nie wybiorą S-400 to muszą się liczyć z sankcjami... A chyba nie o to chodzi?

Marek1
wtorek, 12 listopada 2019, 12:26

Brednie i kolejny blef gościa w bejsbolówce. S-400 JEST już faktycznie w Turcji i trwa intensywnie przygotowywanie 1 dywizjonu do osiągnięcia gotowości operacyjnej. Erdogan jest absolutnie pewny, że Waszyngton NIE zaryzykuje definitywnego usunięcia Turcji z NATO w efekcie sporu o S-400. System ten w Turcji pozostanie, a Turcja NIE dostanie zamówionych F-35 - taki będzie finał tej awantury. No i jeszcze 1 - obecna wiarygodność Turcji jako członka NATO jest najniższa w historii, co MUSI wpływać na postrzeganie całości sytuacji geopolitycznej na południowej flance Paktu. Tak w USA jak i Moskwie oraz

nikt ważny
wtorek, 12 listopada 2019, 11:31

Ja nie wiem czy US mają w tej chwili jakiekolwiek dobre karty w rękach. Mogą co najwyżej spróbować kolejnego runu na walutę Turcji ale efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Turcja zaś zapewne kalkuluje jak długo się da grać na dwóch fortepianach ale to że bez US by sobie poradzili to jest jasne. Ciekawe dlaczego Grekom US tak nie grozi. Przecież mają dużo więcej rosyjskiego/radzieckiego sprzętu i jakoś tak sankcjami nikt się nie odgraża a z Rosją również są w całkiem poprawnych politycznie stosunkach. Prędzej się spodziewam że w razie jakiś ruchów ze strony US, Turcy dadzą im 24 godziny na opuszczenie kraju choć wszystko zależy od powiązań biznesowych i rynków. Reszta to jakieś ideologiczne dyrdymałki. I te sankcje. Jakie to niby może sankcje wprowadzić państwo które wszystko prawie "outsourceowało" poza własny teren a własną walutę utrzymuje wyłącznie ramieniem zbrojnym.

bender
wtorek, 12 listopada 2019, 13:51

Grecy przejmując S-300 pomogli rozwiązać problem, a nie wygenerowali go jak Turcy z zakupem S-400.

nikt ważny
środa, 13 listopada 2019, 07:31

Nie chodzi tylko o S-300. Chodzi o Grecję - "jedno z pierwszych państw w NATO".

GB
wtorek, 12 listopada 2019, 13:12

Grecja kupowała rosyjski złom w innych realiach politycznych (gdy Rosja nikomu nie zagrażała) lub przejmowała rosyjską broń od Cypr - patrz przykładowo S-300. Taka Słowacja też ma rosyjską broń - S-300 bodajże za rosyjskie długi (podobnie Korea Południowa, czołg T-80).

nikt ważny
środa, 13 listopada 2019, 07:31

Ale nikt nie wspomina o realiach. Wszyscy tylko: " najstarsze państwo NATO kupuje broń od potencjalnego wroga". Realia były jednak bardzo podobne bo nie ograniczajmy się do S-300. Przykłady państw które miały broń poradziecką kiedy wchodziły do NATO są zwyczajnie nietrafione bo to faktycznie były inne realia. Geopolityka panie :-)

Davien
wtorek, 12 listopada 2019, 13:11

Panei nikt wazny, akurat USA może bez problemu nałozyc bardzo bolesne sankcje na Turcję. Wystarczy ze Trump przestanie blokować CAATSA a Turcy maja powazny problem. Juz zadarli z UE, a co do sankcji to jakos jak je wprowadzili dla Iranu to nagle sie okazało że nikt nie chce zadrzec ze Stanami pod tym wzgledem, nawet Chiny. Jedynie UE cos próbowała zrobic ale Iran nawet to im uniemozliwia swoimi działaniami. Jedyne czym Turcy moga odpowiedzieć Stanom to nakaz opuszczenia baz ale to oznacza praktyczny koniec Turcji w NATO, upadek ich programów zbrojeniowych i koniec marzeń:)

nikt ważny
środa, 13 listopada 2019, 07:28

Propaganda jest ostatnią fazą przed upadkiem. US upadnie i żeby było jasne wcale mnie to nie cieszy. Tak że proszę bez propagandy.

Fanklub Daviena
wtorek, 12 listopada 2019, 11:19

S-400 muszą być rewelacyjne skoro Turcja woli je, mimo sankcji, od Patriot!

żarty się kolegi trzymają
wtorek, 12 listopada 2019, 15:30

A najbardziej cenią sobie nowoczesne radary AESA, rozwijaną właśnie sieciocentryczność i skuteczność jaką wykazały się np. w Syrii - z pewnością kupili je bo są rewelacyjne, a nie dlatego, że nie stać ich na nic zachodniego...

bender
wtorek, 12 listopada 2019, 13:50

Myślę, że powoli już nie mają wyboru i po prostu będą musieli zostać z S-400.

GB
wtorek, 12 listopada 2019, 13:10

To tylko polityka Erdogana. Turcja na niej się przejedzie prędzej czy później.

Hanys
wtorek, 12 listopada 2019, 11:15

Przecież Turcy kupują rzekomo niegroźny "złom", zdolny do zestrzelenia co najwyżej pasażera lub bociana jak przekonuje forum D24, więc Amerykanie powinni siedzieć cicho i mieć to w zasadzie gdzieś, a nie podnosić larum za każdym razem gdzie sprzedawana jest rosyjska opl. Nawiasem mówiąc to widzimy jak wygląda amerykański "wolny rynek" - kupuj w tym sklepie co myśmy ci wyznaczyli (czyli naszym) albo będziesz bee - tyle że sankcjami USA, coraz mniej krajów sie przejmuje :)

uhkjhkjhkljlk
wtorek, 12 listopada 2019, 16:05

Kupowanie tak waznego uzbrojenia poza NATO, powinno być zabronione, to kwestia elementarnego wyczucia, co powinno się robić, a czego nie.

bender
wtorek, 12 listopada 2019, 13:47

Nie ma czegoś takiego jak wolny rynek handlu bronią. I nie jest to amerykański pomysł. Przy okazji Turcy łamią sankcję US i UE nałożone na Rosję w związku z zajęciem Krymu i wojną w Donbasie. Choćby za to należy im się plaskacz.

GB
wtorek, 12 listopada 2019, 13:09

Nie. Countering America's Adversaries Through Sanctions Act wprowadzono m.in. po to aby różne państwa nie kupowały rosyjskiej broni, po to aby rosyjskie fabryki miały jak największe problemy finansowe i upadały. Po drugie, akurat państwa NATO NIE powinny kupować broni od Rosji czyli państwa wrogiego państwom NATO.

adams
wtorek, 12 listopada 2019, 10:40

Tak byłoby i w Polsce,albo kupujecie dwie baterie Patriot albo sankcje bo jakoś Grecja posiada S-300 i nikt jej wyrzutów z tego powodu nie czyni

xawer
wtorek, 12 listopada 2019, 18:11

S-300 zakupił Cypr i po ostrych sprzeciwach Turcji, rozwiązała problem międzynarodowy Grecja, przejmując system!

D
wtorek, 12 listopada 2019, 13:47

Posiada je dzięki......... TURCJI która nie rzyczyla sobie ich dostawy dla Cypru.

bender
wtorek, 12 listopada 2019, 13:43

Krótka pamięć to wada. Odśwież sobie pamięć, zacznij od tego, że S-300 kupił Cypr, który w NATO nie jest.

analizator
wtorek, 12 listopada 2019, 10:37

Ankara do Białego Domu, właśnie zamówiliśmy dodatkowe S400 i dogadaliśmy się z Rosjanami, że niektóre komponenty tego systemu będą produkowane u nas.

rozczochrany
wtorek, 12 listopada 2019, 10:37

Dzięki zakupowi przez Turcję systemów S-400 w razie konfliktu Turcji z Izraelem, USA nie będzie mogło zablokować tureckiego systemu obrony przeciwlotniczej tak jak gdyby był on oparty o systemy Patriot. Poza tym Turcja staje się niezależnym graczem na scenie międzynarodowej na co USA nie chcą pozwolić. I o to głównie chodzi.

prawieanonim
wtorek, 12 listopada 2019, 15:21

Niezależnym tzn zależnym od Rosji?

dobrze robią
wtorek, 12 listopada 2019, 17:26

Niekoniecznie. Kupią tanio licencję i wstawią swoje rozwiązania ulepszające. Mają już przecież własne, bardzo dobre systemy rakietowe.

prawieanonim
wtorek, 12 listopada 2019, 20:22

Własne bardzo dobre tzn jakie konkretnie?

GB
wtorek, 12 listopada 2019, 19:15

Jakie to systemy plot produkuje Turcja na podstawie których może ulepszyć S-400?

antyDavien
wtorek, 12 listopada 2019, 10:27

"Biały Dom do Turcji: S-400 albo sankcje" - "Ankara do Białego Domu: ogarnijcie się sankcjami nic z nami nie wygracie, sami wiecej stracicie"

Davien
środa, 13 listopada 2019, 16:22

Biały Dom do Turcji, no to wprowadzamy CAATSA a wy tracicie F-16/T129 i T-70 ot tak na poczatek:) Do tego dajemy pełne wsparcie Cyprowi i Grecji.

najszybszy rosyjski zegarek
wtorek, 12 listopada 2019, 15:23

Turcja przeniesie swoje koncerny z USA przez co Amerykanie stracą pracę a gospodarka padnie.

Tweets Defence24