Amerykańsko-rosyjska "utarczka" wozów opancerzonych w Syrii

20 lutego 2020, 14:27
3fe023c70efd0b56fb7bac2231686
Fot. mil.ru

W północno-wschodniej Syrii doszło do incydentu z udziałem amerykańskiego opancerzonego samochodu minoodpornego M-ATV i rosyjskiego opancerzonego samochodu terenowego Tigr. Oba wozy jadące w dwóch kolumnach "obtarły" się o siebie w czasie próby nagłej próby wyprzedzania ze strony rosyjskiego pojazdu.

Sytuacja ta miała miejsce 19 lutego br., na drodze nr 23 na wschód od miejscowości Al-Kamiszli w prowincji Al-Hasaka w pobliżu granicy z syryjsko-tureckiej na terenach znajdujących się pod kontrolą kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych.

Na dostępnym materiale wideo dokumentującym całe zajście z cywilnego samochodu widać rosyjską i amerykańską kolumnę pojazdów opancerzonych poruszających się po drodze w zbieżnym kierunku. W rosyjskiej kolumnie kolejno od końca poruszały się: kołowy transporter opancerzony BTR-80, opancerzony pojazd minoodporny KamAZ-63968 Tajfun-K i opancerzony samochód patrolowy GAZ-2330/2331 Tigr. W amerykańskiej kolumnie analogicznie poruszały się po dwa opancerzone pojazdy minoodporne typu MRAP dwóch typów: International MaxxPro i M-ATV.

Do incydentu doszło w czasie dynamicznej próby wyprzedzenia amerykańskich pojazdów przez rosyjskiego Tigra. Po wyminięciu pojazdu MaxxPro, jadąc z dużą prędkością poboczem z jego prawej strony, wjechał na drogę pomiędzy oba amerykańskie wozy. W odpowiedzi znajdujący się z przodu pojazd M-ATV zaczął manewrować, po czym załoga Tigra podjęła drugą próbę wyprzedzania w takim samym sposób jak wcześniej. Załoga amerykańskiego M-ATV odpowiedziała zjazdem na pobocze i próbą zepchnięcia z drogi rosyjskiego odpowiednika, w wyniku czego doszło do zrównania i otarcia się obu pojazdów. Rosyjski wóz został zepchnięty na przylegające do drogi pole, a chwilę później do zatrzymania obu pojazdów.

Tydzień temu doszło do wymiany ognia między wojskami amerykańskimi a syryjskimi siłami prorządowymi i lokalną ludnością w tym samym regionie. Jedna osoba zginęła, a druga została ranna. W konfrontacji szybko pojawił się znajdujący się w pobliżu patrol rosyjskich sił specjalnych i żandarmerii wojskowej, którzy rozmieścili swoje wozy jako bufor pomiędzy obiema stronami. Następnie Rosjanie opuścili je, bezpośrednio osłaniając amerykańskie wozy w celu powstrzymania wymiany ognia, co zakończyło się sukcesem.

Obecnie w syryjskim Kurdystanie w północno-wschodniej Syrii w bezpośrednim ciągłym kontakcie znajdują się różne, często skonfliktowane ze sobą pododdziały wojskowe poszczególnych stron syryjskiej wojny domowej oraz ich zagraniczni sojusznicy. W rejonie tym operują m.in. kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne, reżimowa Syryjska Armia Arabska i wspierające je bojówki, protureckie bojówki rebelianckie, a także patrole amerykańskiej, rosyjskiej i tureckiej armii. Mimo oficjalnego zawieszenia broni pomiędzy wszystkimi stronami konfliktu w kurdyjskiej Rożawie sytuacja jest jednak bardzo napięta, a w trakcie spotkań różnych patroli wojskowych często dochodzi do mniejszych lub większych incydentów, włącznie z wymianą ognia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 121
Reklama
spoko
wtorek, 25 lutego 2020, 01:46

Co widac na video Rosyjski pojazd wyprzedza po prawej stronie Potem chce wyprzedzac z lewej strony Amerykanski kierowca zdaje sobie sprawe \naprzeciwko jedzie osobowy samochod \ ze jesli pusci rosyjski pojazd to bedzie czolowe zderzenie i i dlatego deb........ka przyblokowal Ot i cala sprawa

Paweł
niedziela, 23 lutego 2020, 23:53

Równie dobrze by wyglądała ta sprzeczka gdyby dotyczyła dwóch amerykańskich wozów. Współpraca Amerylanów i Ruskich ma się dobrze. Nas natomiast propaganda uczy jak to "walczą" ze sobą.

block
niedziela, 23 lutego 2020, 23:41

Z jednej strony 'kozaczenie', a z drugiej 'szeryfowanie' w efekcie mógł zginąć pieszy na poboczu, który cudem umknął spod kół Tigr'a.

MTB
niedziela, 23 lutego 2020, 09:30

Czy naprawdę tak mało osób dostrzega, że to nie była sytuacja, w której miał miejsce „konflikt”, lecz te pojazdy „współpracowały”? Amerykanie współpracują wojskowo z Rosjanami w Syrii, na polskim forum tworzy się narrację, „nieustającego konfliktu”. Trochę to infantylne.

Scenarzysta
sobota, 22 lutego 2020, 13:21

Czego się spodziewać po ruskich?? YouTube jest pełen setek filmów "takie rzeczy tylko w Rosji"!! Niby czemu w rosyjskim wojsku "zasady łamania ruchu drogowego" miałyby n i e działać??

Trzcina
sobota, 22 lutego 2020, 13:53

Wyprzedzal poboczem jednak nikomu w tym nie wyrzadzajac szkody wiec dzialanie amerykanina bylo nie potrzebne ale jak widze rusolowirus ma sie dobrze

Trzcina
sobota, 22 lutego 2020, 09:55

Panowie jakby nie było to amerykanin jednak wyraźnie przesadził i takie są fakty.

Jatta
piątek, 21 lutego 2020, 17:47

To była jawna prowokacja po przez przerwanie kolumny wojskowej w dodatku pojazdem uzbeojanym...każde oddziały cywilizowanego świata by tak zareagowały..a ruscy jak wiadomo lubią takie prowokacje nie od dziś.

awawas
piątek, 21 lutego 2020, 15:42

Amerykanin jechał za wolno i spowalniał kolumnę. Ruski wyskoczył żeby go pogonić i doszło do niewiadomo czego. Cała tajemnica incydentu.

Podsumujmy
sobota, 22 lutego 2020, 12:53

Sprawa jest całkowicie jasna!! Ruski bandyta nie zna przepisów, ruski bandyta nawet jak zna, to je łamie. Bo ruski bandyta to nawet jak ubrać go w mundur, bandytą zostaje. Cała tajemnica wyjaśniona. Agresywne przeloty z dopalaczami przy innych samolotach, agresywne "naloty" na okręty, notoryczne loty z wyłączonymi transponderami czego n i k t nie robi poza ruskimi bandytami, taranowanie okrętów ukraińskich, agresywny okręt rosyjski doprowadzający niemal do kolizji morskiej. Cała "tajemnica" wszystkich kolizji i incydentów z udziałem ruskich bandytów wyjaśniona!!

Marek
poniedziałek, 24 lutego 2020, 14:29

A trzeba ci wojska, samolotów i pojazdów wojskowych? Coby zobaczyć co na swoich drogach wyrabiają rosyjscy cywile wystarczy wejść na YouTube żeby pooglądać to i owo. Czołgi, które przejeżdżają w poprzek autostradę znajdziemy tam też.

wtorek, 25 lutego 2020, 17:42

Popatrz na naszych mnistrzów kierownicy, nie trzeba ruskich. Bo to co się dzieje na naszych drogach jest jeszcze lepsze.

Prawda
niedziela, 23 lutego 2020, 23:49

Wszystko w temacie.

WAL
piątek, 21 lutego 2020, 14:22

Następnych razem pierwszy pojedzie 20tonowy Kamaz Tajfun i nakręci się wiele scen do nowego MadMaxa

Niuniu
piątek, 21 lutego 2020, 14:05

Żołnierze sił specjalnych to młodzi naładowani adrenaliną chłopcy. Amerykańscy specjalsi pozostali w Syrii do tego są głęboko sfrustrowani. Przez kilka lat siedzieli tam w fatalnych warunkach na co dzień ryzykując życiem. Aby skutecznie wykonywać swą robotę musieli wierzyć, że to co tam robią jest ważne i ma głęboki sens. Byli poddawani indoktrynacji i tzw. "praniu mózgu". Normalka. W 2018/19 r zaczęli w końcu osiągać znaczące sukces - rozbicie Państwa Islamskiego, wyzwolenie obszarów północnej Syrii i de facto utworzenie przy ich wsparciu i ochronie "państwa" kurdyjskiego a sami Kurdowie wydawali się dużo bardziej "amerykańscy" od pozostałych mieszkańców tych obszarów. I nagle ich Prezydent z dnia nagle wydaję rozkaz pozostawienia tego całeo interesu i ewakuacji - praktycznie z dnia na dzień. W chwilę po tym oglądają w CNN jak jeszcze "ciepłe" ich bazy w północnej Syrii zajmują rosyjscy żołnierze. To strasznie frustruje i budzi instynktowną agresję. Nic dziwnego, że odreagowują tak jak mogą i sytuacja im pozwala. Ważne, że przy okazji jeszcze do siebie nie strzelają. A przy okazji - powoływanie się na przepisy ruchu drogowego w kraju w którym trwa wojna i w którym odbywa się bojowy patrol to jakiś obłęd. Jeśli o coś ożna mieć uwagę do rosyjskiego kierowcy wymijającego poboczem amerykański wóz to o to, że to pobocze mogło być zaminowane i było to bardziej ryzykowne niż jazda po utwardzonej drodze. Przepis zakazu wyprzedzania z lewej i jazdy poboczem nie jest przestrzegany nawet w Polsce a co tu mówić o pustynnej drodze w północnej Syrii.

STOP CHAM
piątek, 21 lutego 2020, 17:20

No to znowu poczyniłeś referat, a wniosek nasuwa mi się tylko jeden: po co Rosjanom drogi skoro mają tyle adrenaliny, powinni mieć zakaz używania dróg utwardzonych i cały czas ćwiczyć offroad ! To by było coś !

Marek
poniedziałek, 24 lutego 2020, 14:32

Skoro rosyjscy cywile uprawiają offroad na własnych autostradach, to po ich żołnierzach można spodziewać się tego samego na misjach zagranicznych.

piątek, 21 lutego 2020, 16:33

"Żołnierze sił specjalnych to młodzi naładowani adrenaliną chłopcy" Jakich sił specjalnych? Takich chłopców to się wysyła na pierwsza line jako mięso armatnie a nie do sił specjalnych. Siły specjalne dlatego są między innymi specjalne że adrenalna to musza umiec opanowac i nie ona ma nimi kierować tylko głowa.

Ali
piątek, 21 lutego 2020, 16:21

Głąbie kapuściany przepisy ruchu drogowego obowiązują wszędzie gdzie poruszają się pojazdy... Zapomniałeś dodać do tych frustracji amerykanów, jeszcze przemielenia setek wagnerowców, zapewne mają teraz straszne poczucie winy :) :) :)

Kapustin
piątek, 21 lutego 2020, 13:07

Ruskie na duzym gazie Hahahaha Po polu po ludziach po prawej Dawaj Zajac

fifi
piątek, 21 lutego 2020, 19:57

Ty to pewnie jeszcze sporo pamiętasz z tych bajek.

Roco
piątek, 21 lutego 2020, 13:02

eeee.. napiszą sobie oświadczenie i po sprawie

NomiS
piątek, 21 lutego 2020, 12:54

Coś mi tutaj nie gra. Jechali w jednej kolumnie ( amerykanie i rosjanie), wszystkie cywilne pojazdy trzymały się za nimi z wyjątkiem "tych dwóch"... Na filmie widać że "drugi cywil" wjechał przed Tigra który ruszył poboczem "za pierwszym cywilem" poboczem w odpowiednim momencie zmieniając pas na lewy. W tym momencie droga została mu zajechana przez M-ATV którego de fakto ochronił go przed czołowym zderzeniem. Kierowca Tigra wykonał gwałtowny skręt w prawo ; podejrzewam że ze względu na brak widoczności sytuacji sprzed M-ATV . Teoretycznie mógł przypuszczać że nastąpił atak na drodze z "pierwszego cywila". Potem nastąpiło nieporozumienie pomiędzy kierowcami M-ATV i Tigra i doszło do obcierki. Moim zdaniem Tigr - jako najszybszy w kolumnie , ruszył w pościg za wyprzedzającymi kolumnę cywilnymi pojazdami. Nie ma co tutaj szukać drugiego dna. Są regiony świata gdzie Amerykanie i Rosjanie współpracują ze sobą dla wspólnego bezpieczeństwa...I tyle !!!

Czytator
piątek, 21 lutego 2020, 18:01

w końcu ktoś sensownie to wytłumaczył spekulantom

Dominik
piątek, 21 lutego 2020, 11:52

Tak każdy tu broni Amerykanów ale to Rosjanie są tam na zaproszenie sił rządowych legalnie panującego tam rządu. To że Amerykanie nie dają się wyprzedzić i zajeżdżają drogę to zwykły idiotyzm, gadanie że nie wyprzedza się kolumny aut to głupota. Rosjanie są tam legalnie i jak chcieli jechać szybciej to mieli prawo. Droga jest dla wszystkich. Takie pokazywanie siły a jakby mieli walczyć z ruskimi wręcz to by się posrali...

Cynik
piątek, 21 lutego 2020, 14:34

Zasada jest taka, że poboczem się nie wyprzedza i to nam kończy dyskusję.

Pojednanie
piątek, 21 lutego 2020, 11:37

Rosjanie ciągle prowokują. Możliwe, że są pijani i niedożywieni.

fifi
piątek, 21 lutego 2020, 19:59

Napisz coś o kanalizacji w Rosji. Kilka zdań. Ku pokrzepieniu serc :).

biały
piątek, 21 lutego 2020, 13:24

no kurka widziałeś filmik , to amerykański samochód próbował zblokować rosyjski samochód , co prawda pomysł z mijaniem z prawej strony ? no ale ewidętnie amerykanie blokują

Tomo
sobota, 22 lutego 2020, 10:00

Sprawdz sobie co to jest 'mijanie' a co to jest 'wyprzedzanie' w jezyku polskim. A co do samego 'zajscia' gdyby zamiast ruskiego Tigra wystąpił powiedzmy pickup Toyoty to prawdopodobnie nie został by zablokowany a ostrzelany.

Andrzej
piątek, 21 lutego 2020, 11:27

Kolejny przykład jak amerykańcy pchają się do konfliktu,może wreszcie ktoś im natrze nosa.

pol
piątek, 21 lutego 2020, 16:23

To sprowadź imperium w Waderem na czele, bo ruskie to se mogą...

Rzyt
piątek, 21 lutego 2020, 11:15

Naszych to by staranowali...Honker rządzi a innych tyle co na defiladę zwycięstwa partii słusznej rządzącej

laboba
piątek, 21 lutego 2020, 14:46

My Polacy byśmy mieli hummery. A Wy to macie biedę i zacofanie.

bryxx
piątek, 21 lutego 2020, 11:07

Teraz juz widomo skad taka ilość wypadków drogowych, w tym ze skutkiem smiertelnym, powodowana przez amerykańskich bohaterów na naszych drogach. Przez bohaterstwo amerykańskiego kowboja o mało co nie zginoł kolejny cywil, widac to wyraźnie na filmie.

Prawdziwy Fan p.Davien'a(?)
piątek, 21 lutego 2020, 14:13

Jak do tej pory nie doszlo do wypadku z rannymi badz zabitymi w wyniku wypadkow drogowych.W znanej mi sytuacji , gdzie ciagnik USArmii uszkodzil (skrecajac)plot ,wlasciciel odmowil przyjecia zadosc uczynienia za szkody od MP.

poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:27

13.01.2019 "W niedzielę w rejonie miejscowości Lipki (powiat gnieźnieński) kierowca wojskowej ciężarówki na łuku drogi stracił panowanie nad kierownicą, co zakończyło się wypadnięciem z trasy. Pojazdem podróżowały dwie osoby, jedna z nich została ranna. Do zdarzenia doszło przed południem, ale akcja wyciągania ciężarówki z rowu trwała do późnych godzin wieczornych."

poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:24

Stczeń-marzec 2017 "Do wypadku doszło na zjeździe z autostrady A2 na trasę S3 w województwie lubuskim na wysokości Jordanowa. Jeden z Amerykanów, który kierował wojskową cysterną, uderzył w barierki. Jak informuje Radio ZET żaden z uczestników wypadku nie odniósł poważniejszych obrażeń. Sprawę kolizji wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa, która pojawiła się na miejscu wypadku. ŻW przejęła dochodzenie w tej sprawie od lubuskiej policji. Na razie z powodu wypadku na miejscu utworzyły się ogromne korki, a przez pewien czas zjazd z A2 na S3 na węźle Jordanowo był całkowicie zablokowany. To kolejny incydent z udziałem amerykańskich pojazdów wojskowych. Pod koniec stycznia tego roku amerykańska ciężarówka wojskowa wpadła w poślizg nieopodal Zielonej Góry - w wypadku poszkodowany został jeden żołnierz. Także w styczniu w Bolesławcu hummer najechał na tył poprzedzającej go ciężarówki. Nikomu nic się nie stało, jednak samochód został uszkodzony. 24 stycznia natomiast półciężarówka jadąca w kierunku jednostki wojskowej w Świętoszewie zderzyła się z autobusem." Z kolei 29 stycznia ciężarówka amerykańskiego wojska uderzyła w barierkę w Gorzowie Wielkopolskim, uszkadzając bak." Wpadek smiertelny opisano poniżej. Jak widac jest masz mała wiedze o tym co się w Polsce dzieje.

piątek, 21 lutego 2020, 16:30

Następny Davien od razu broni wszystkiego amerykańskiego. Owszem był wypadek śmiertelny spowodowany przez kowboja. Były także inne wypadki z poszkodowanymi i jakoś tak dziwnie to zawsze kowboje nie przestrzegają przepisów, a cierpią cywile, polacy. O zwykłych kolizjach to szkod liczyć ile ich było jak i przypadków gdzie sami wpadali do rowu czy ze soba się stukali. Naprawdę litości. Aż takiej cenzury nie dało sie u nas wprowadzić.

bender
piątek, 21 lutego 2020, 20:09

Mówisz o Polsce? To kiedy był ten wypadek śmiertelny z winy amerykańskich wojsk? Przy okazji warto sobie uświadomić, że każdego roku na drogach w Polsce jest ponad 400 tys wypadków, w których ginie prawie 3 tys osób.

sobota, 22 lutego 2020, 11:12

8.06.2016 Autostrada A18 "Ze wstępnych informacji wynika, że amerykańska cysterna włączała się do ruchu, kiedy wjechał w nią samochód osobowy. Auto było tak zniszczone, że ofiary wypadku strażacy musieli uwalniać za pomocą narzędzi hydraulicznych. Wyrazy współczucia rodzinom ofiar przekazał dowódca sił lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges. "

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 14:50

Tyle że z tego opisu wynika że to nei amerykański pojazd był winny ale kierowca osobówki.

niedziela, 23 lutego 2020, 00:53

Znasz obowiązki włączającego sie do ruchu? Do tego od razu na lewy pas kiedy powinien być na prawym?

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 02:51

A ty się zapoznaj czy to był pojedyńczy pojazd czy kolumna wojskowa bo jakos pojazdy wojskowe USA ot tak sobie w Polsce po drogach nie jeżdżą.

poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:19

Ja sie zapoznałem, kolumna i owszem miała zabezpieczony prawy pas jednak kowboj tak porumakował że go wyrzuciło na lewy pas, do zderzenia doszło na lewym pasie. Warto zobaczyć zdjęcia ze zdarzenia. Nikt nie zabrania poza terenem zabudowanym tym bardziej na autostaradzie wyprzedzać jakiegokolwiek pojazdu uprzywilejowanego czy też kolumny. To po pierwsze po drugie obojętne czy pojazd uprzywilejowany czy też kolumna ma sie poruszać korzystając ze swych uprawnień- "pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności". Szczególnie w momencie tak niebezpiecznych manewrów jak włączanie sie do ruchu. Bardzo wyraźne na zdjęciach widać amerykańsk pojazd z przyczepą zajmujący wszystkie pasy autostrady i zgniecione auto osobowe wprasowane między pojazd amerykański i bariery energochłonne.

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 23:02

A co własciwie ten Mondeo robił na lewym pasie drogi skoro widac dokładnie gdzie uderzył. I nie jest wprasowany ale wyglada tak jakby sie wbił pod ta ciezarówkę . A zdjecia obejrzałem. Prokuratura prowadziła sledztwo w tej sprawie, i jaki był wynik?

wtorek, 25 lutego 2020, 11:00

Jechał autostradą po swoim pasie. ."Amerykński pojazd nie zachował należytej ostrożności przy włączaniu sie do ruchu i wymusił pierwszeństwo na pojeździe osobowym poruszajacym sie prawidłowo swym pasem ruchu. Polski Kodeks Drogowy jasno określa zasady właczania sie do ruch. To na którym pasie powinien znajdować sie pojazd jadacy w kolumnie włączającej sie do ruch. Ustalenia prokuratury są jasne: winę ponosi wojsko. Sprawa jest w sądzie. Głównym oskarżonym jest odpowiedzialny za złe zabezpieczenie konwoju, a raczej jego brak. Jednoznacznie ustalono także że kierująca amerykańskim pojazdem z czystej nieudolności zamiast wjechać na prawy pas zatarasowała całą autostrade wjeżdżając na lewy. Poruszający sie prawidłowo, lewym pasem(zjechał na ten pas widząc samochody włączające się do ruch) kierowca auta osobowego nie miał żadnych szans aby uniknąc zderzenia z nagle wjezdżającym samochodem armii USA na pas lewy.Samochód osobowy poruszał sie z dozwolona prędkościa a nawet poniżej dozwolonej. Całkowitą winę ponosi wojsko, tak ustaliła prokuratura. O stopniu winy poszczególnych wojskowych rozstrzygnie sąd.Wyrok chyba jeszcze nie zpadł, głowy nie dam. Sprawdzę jak będę miał czas. Pytanie na temat co tam robił Ford świadczy o poziomie wiedzy pytającego.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 00:56

Po pierwsze podaj żródło tego wywodu, po drugie zniszczenia na pojeżdzie osobowym sa raczej duże wiec...

środa, 26 lutego 2020, 11:55

"Warto sobie uzmysłowić, że żołnierze armii USA za wykroczenia czy ewentualne przestępstwa nie będę odpowiadać przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Wystarczy przypomnieć tragedię, do jakiej w 1998 roku doszło we Włoszech, gdy amerykański samolot wojskowy ściął linę kolejki górskiej. Rodziny 20 ofiar śmiertelnych nie dostały nawet odszkodowań od rządu stanów Zjednoczonych – przypomina Andrzej Walentek. Nie da się też ukryć, że wszystkie wypadki z udziałem amerykańskich kierowców spowodowane były niedostosowaniem prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. – Dalsze postępowanie prowadzi Biuro Provost Marshala 3-4 ABCT w Żaganiu – przyznaje mjr. Artur Karpienko z Żandarmerii Wosjkowej."

środa, 26 lutego 2020, 11:50

Jak zwykle. Pisała o tym choćby Gazeta Wrocławska w momencie rozpoczęcia procesu. Artykuł z dnia 19 grudnia 2017 roku. Napisany na podstawie oświadczenia prokuratury i aktu oskarżenia.Ciekawym jest to że faktyczna sprawczyni smierci pasażera i ciężkich obrażeń kierowcy forda(kierująca amerykańskim pojazdem Andrea L.) nie została oskarżona bowiem w wyniku "zaniedbań" naszych rządzacych amerykańscy woskowi są wyłaczeni spod naszej jurysdykcji. Takie kraje choćby jak Litwa pierwsze co zrobiły to wymogły aby wszyscy obcy wojskowi przebywajacy na ich terenie podlegali pod jurysdykcje Litewską U nas amerykanie są poraktycznie bezkarni. Jazda w kolumnie nie zwalnia nikogo z przestrzegania przepisów. Niezabezpieczenie w pełni przejazdu kolumny to wykroczenie formalne. Wymuszenie pierwszeństwa na prawidłowo jadacym pojeździe poza wyznaczoną trasą kolumny to była przyczyna wypadku. Panie Davien nikt nigdy nie próbował obarczać winą kierowcy pojazdu cywilnego, od poczatku. Kwestią było tylko kto z wojskowych jest winnym wypadku. W końcu oskarżono tylko Polskiego plutonowego z kompanii regulacji ruchu, bowiem amerykanka kierujaca jest poza naszą jurysdykcją. Udawać idioty nie musisz z przyczyn oczywistych.

Fgu
piątek, 21 lutego 2020, 10:21

Za wyprzedzanie poboczem powinni gnoje wysadzić i obić mu twarz, zwłaszcza że widać że jakiś człowiek tam ucieka. Wniosek jest jeden i pokazuje podejście ruskich do wartości życia ludzkiego - czyli zero. I dlatego powinniśmy się ich obawiać, żadnych interesów żadnego ocieplania stosunków!!!

fifi
piątek, 21 lutego 2020, 20:02

No.To są argumenty.Żadnych.

Anty-Che
piątek, 21 lutego 2020, 09:26

Wojskowy pojazd wrogich sił zbrojnych w niebezpieczny sposób, wyprzedzając z prawej strony, zajeżdża drogę amerykanom. Dobrze że go z ckm nie potraktowali.

dawo
piątek, 21 lutego 2020, 09:09

A w rosyjskiej prasie "USA nie spodobało się, że nasz gieroj był szybszy. Nasza załoga zatrzymała amerykański pojazd i nauczyła porządku amerykańskich żołnierzy". Rosjanie, jak to Rosjanie- napici pewnie byli. Inna sprawa, że omal pasterz jakiś nie ucierpiał.

klawiatura
piątek, 21 lutego 2020, 08:48

No to już się nie dziwię, że nasi najnowsi przyjaciele na naszych drogach zmieścić się nie mogą. Biedne nasze drzewa i pobocza.

Piotr
piątek, 21 lutego 2020, 16:26

Wy nie macie asfaltu na przedmieściach... kto by tam do was chciał jechać... ! Polecam ciasny sektor na YT :)

Wadim
piątek, 21 lutego 2020, 10:13

Jak do was przyjadą to drzewa będą najmniejszym problemem, módl się żeby wam toalet na podwórkach nie poprzewracali...

Laba
piątek, 21 lutego 2020, 14:48

Hehe. Czasami już żal się śmiać z Rosjan. Mają problemy z żywnością i alkoholizmem i HIV. Kanalizacja to najmniejszy problem.

ktos
piątek, 21 lutego 2020, 08:21

Hmmm no tak patrzac z punktu widzenia kierowcy to: 1. Nie pwyprzedza sie poboczem, 2. Nie wjezdza sie pomiedzy pojazdy jadace w konwoju. Widac w Rosji inna kultura, co nie zmienia faktu ze jakby Amerykanin po prostu pozwolil sie wyprzedzic to by sie nic nie stalo.

T7g
piątek, 21 lutego 2020, 10:14

Zasady ruchu drogowego po 0,5l ...

Maroon
piątek, 21 lutego 2020, 07:50

Jeśli żołnierze usa w Syrii są z łapanki jak w Iraku i Afganistanie, to lepiej niech nie zaczynają z oddziałami specjalnymi FSB...W Rosyjskim specnazie nawet wojsko z poboru, by zdobyć czerwony beret musi przejść wycieńczająca i brutalna selekcję...której jak sądzę wojska USA nie przechodzą...

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 14:52

Mówisz o tym Specnazie co regularnie bładzi na Ukrainę i wpada w rece wojsk ukrainskich w pełnym umundurowaniu i z bronia?

xdx
piątek, 21 lutego 2020, 14:45

Miałem okazje oglądać tak zwany „ bieg po czerwony beret „ ... typowa sowiecka głupota i gnojenie ludzi - nie ma absolutnie nic z treningiem i wyszkoleniem jednostek specjalnych ( chyba ze w filmie Rambo albo czymś podobnym ). Żołnierz jednostek specjalnych nie będzie się z tobą bić - porostu ciebie zastrzeli z dystansu nawet nie będziesz wiedzieć kiedy i o to w tym chodzi. Sowieci tkwię jeszcze w realiach 2 WS , czyli uraaaaaa... i naprzód obojętnie co się wydarzy. Może coś takiego skutkuje w czasie kłótni w barze ale nie w czasie działań specjalnych które to w większości są działaniami rozpoznawczymi ( pewnie w 95% ).

SOWA
piątek, 21 lutego 2020, 08:57

Wszyscy wiemy, że rosyjski żołnierz poleci nawet bez drzwi od stodoły.

mac
piątek, 21 lutego 2020, 08:38

na pewno Amerykanie się przestaraszyli....juz górale afgańscy w sandałach uciekali ze strachu przed moskalami

Wołodia
piątek, 21 lutego 2020, 08:29

Pewnie dlatego ci żołnierze z łapanki sprawili lanie tym wycieńczonym sołdatom pod Dair ez Zaur ;)

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 21 lutego 2020, 07:12

Ciepło,cieplej ,gorąco a na końcu skwar! W Syrii zaczyna się robić skwar!

Marek
piątek, 21 lutego 2020, 01:54

Jankesy są tam aby walczyć z państwem islamskim a nie innym utrudniać ich cos w dekiel wali albo już oni ani nie wiedza czego tam są

Dobre
piątek, 21 lutego 2020, 10:20

Tak a do IRaku przybyli zniszczyc bron chemiczna... i dalej jej szukaja ;)

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 14:53

No popatrz a w takim Amarah znależli kilkaset pocisków i bomb z sarinem:)

Yugol
niedziela, 23 lutego 2020, 17:16

To co znaleźli nie odpowiada kłamliwim informacją i sfabrykowanym zdjęciami sprzed interwencji

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 02:54

Yugol ie można ... Ale ci wytłumacze kolejny raz: W Iraku broń masowego rażenia była jak najbardziej, nie było za to broni jadrowej i tu własnei CIA dała... .A to co znależli z BMR w Iraku to tony pocisków z iperytem w schowkach na pustyni i całkiem nowa amunicja z sarinem w arsenale w Amarah.

Dudley
piątek, 21 lutego 2020, 09:56

Amerykański, rosyjski i chiński żołnierz, jest zawsze po to by walczyć o wolność, demokracje, prawa człowieka i pokój na świecie. I to wszystko przy pomocy karabinów i bomb. Legenda do w.w##wolność- pieniądze## prawa człowieka- wpływy##pokój na świecie- zasoby naturalne.

X
czwartek, 20 lutego 2020, 22:59

Tam jest "strefa 30" ! - stop szaleńcom na drogach !

armia
czwartek, 20 lutego 2020, 22:06

jadącą kolumnę wojskową nie można wyprzedzać kiedyś chciałem wyprzedzić żandarmeria zjechała na środek drogi.

No
piątek, 21 lutego 2020, 10:20

Inne samochody cywilne ich wyprzedzaly.

Gras
czwartek, 20 lutego 2020, 20:28

Ciężko temat rozgrysc. Może ten Tigr zaczepił wcześniejszy pojazd amerykański i w odpowiedzi drugi M-ATV postanowił wychować Rosjan. Lecz jeśli tak nie wyglądała ta sytuacja to kierowca wozu USA musiał być nieco swirniety.

1stCav
piątek, 21 lutego 2020, 08:44

Akcja ruskiego kierowcy Tigra i ta szarża poboczem przypominają mi szaleńcze manewry pilotów Su27 przy przechwytywaniu NATOwskich samolotów gdy gieroje zbliżają się na odległość 2 metrów do wrażych imperialistycznych maszyn czy histeryczne przeloty zabytkowego Su24 nad Donaldem Cookiem;) A tutaj sprawa jest prosta. Wyprzedzanie wojskowej kolumny na wariata poboczem i pakowanie się pomiędzy pojazdy takiej kolumny to proszenie się o kłoptoty.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 14:56

A juz z USS Donald Cook to była zabawa:0 Podobno Su-24M wg rosyjskiej propagandy zakłócił mu radary systemem Chibiny:0 Tyle ze Su-24M nie moze przenosic tego zestawu a jakoś telefony komórkowe załogi działały:)) Podobnie jak kamery i reszta sprzetu na niszczycielu:)

Tedi
piątek, 21 lutego 2020, 10:18

A ciekawe jak cala sytuacja została przedstawiona w Rosyjskich mediach. Najczęściej pokazują jak to pokaz siły przez Rosjan wystraszył i postawił w koncie wojska NATO. W tym akurat przypadku było odwrotnie. Niedźwiedź musiał pieszchac.

vjy
czwartek, 20 lutego 2020, 21:39

ponieważ M-ATV ma zwiększoną odporność na miny, chciał zablokować Tigra, który nie ma tej odporności - żeby Tigr nie wybuchł na minie. Po prostu Amerykanie ochronili załogę Tigra. ;)

SOWA
piątek, 21 lutego 2020, 09:00

Też tak sądzę po drugie znając Rosjan na pewno nie mieli wykupionego OC. Pamiętajmy Amerykanie muszą się troszczyć o cały świat.

bbb
piątek, 21 lutego 2020, 08:46

Dokładnie!Widzę ogromny potencjał do pracy we współczesnych mediach;)

Pirat
czwartek, 20 lutego 2020, 18:18

A dlaczego rosyjski wóz się pchał do przodu?

SOWA
piątek, 21 lutego 2020, 09:02

Po pierwsze nie wyprzedza się z prawej strony. Film należy przesłać grupie speed.

red
czwartek, 20 lutego 2020, 21:13

A dlaczego na drodze pchasz się do przodu jak ktoś wolniej jedzie ??????

asad
piątek, 21 lutego 2020, 07:28

Jakoś reszta kolumny gieroji tak nie pędziła.

Danisz
piątek, 21 lutego 2020, 02:38

ty też wyprzedzasz poboczem po prawej?

spoko
piątek, 21 lutego 2020, 02:23

red nie wszyscy sie pchaja Ruski chcial pokaza ze jest lepszyitp

tak to już jest
czwartek, 20 lutego 2020, 23:14

Rosjanie wszystko mieli największe i najszybsze. Nawet ich analogowe zegarki chodziły najszybciej.

Gamob
czwartek, 20 lutego 2020, 23:10

Poboczne to tylko u Ruskich się wyprzedza

Janusz Paweł Długi
czwartek, 20 lutego 2020, 18:18

Ciekawe czy będzie nagranie z kamerki na szybie?

easyrider
czwartek, 20 lutego 2020, 18:12

Nie bawić się z Ruskimi. Oni nie rozumieją niczego poza siłą.

Olo
czwartek, 20 lutego 2020, 22:01

i dlatego powinni użyć BTRa

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 15:00

Biorac pod uwage żę M-ATV jest cięższy od BTR-82....

Sir
czwartek, 20 lutego 2020, 18:00

Chlopie po pierwsze nie widac ze oba samochody się zatrzymały, Po drugieamerykanski samochod nie zeochnal z drogi rosyhskiego tigra, bo on go juz poboczem chcial wyprzedzac. Po trzecie bardzo pogmatwany opis sytuacyjny w Syrii.

Vdv
czwartek, 20 lutego 2020, 18:46

Po czwarte czy tam nie dzieja sie istotniejsze rzeczy?

qwert
czwartek, 20 lutego 2020, 18:13

Chyba oglądałeś inny film bo na tym wyraźnie widać że się jednak zatrzymali i że jankes ewidentnie zajeżdżał drogę , zabrał bym mu prawo jazdy

R
czwartek, 20 lutego 2020, 17:34

"pojazd M-ATV zaczął manewrować"? chyba droge zajezdzal? tak ciezko to zobaczyc na filmie? Tak przy okazji obu stronom sie naleza mandaty.

Rhotax
czwartek, 20 lutego 2020, 17:30

To miło że są Amerykanie jacy chętnie zajadą drogę Rosjanom -- napięcie musi narastać i gotowość do starcia . Więcej zachowań agresywnych przybliża do wymiany ognia na poważnie . Global tension starts agression ending the bitter peace.

Echo
czwartek, 20 lutego 2020, 17:13

Żenujące

krzys
czwartek, 20 lutego 2020, 16:55

To nie była żadna "utarczka", to było blokowanie kolumny rosyjskiej, a później taranowanie rosyjskiego wozu już sporo poza pasem jezdni. Kilka dni wstecz, gdy amerykanie odpalili 14-letniego dzieciaka, za próbę zerwania flagi z ich wozu, Rosjanie powinni dojechać nieco później i nie stawać między stronami, Jankesi mieli szansę się "wykazać".

rED
czwartek, 20 lutego 2020, 19:10

Czym było zajęcie Krymu?

Takie Jeden z PL
czwartek, 20 lutego 2020, 18:54

A nie było to przypadkiem przerwanie kolumny Jankesów przez wyprzedzający ich poboczem pojazd wojskowy, w dodatku dość agresywnie jadący. Tak się chyba nie robi. Także małe prawdopodobieństwo, że reszta kolumny Rosyjskiej nadążyła by za nim. Co do drugiego - nic nie słyszałem, żeby strzelano do małolatów za zdjęcie flagi. Czytałem o inny przebiegu zdarzeń.

SOWA
piątek, 21 lutego 2020, 09:08

14 latki w Syrii strzelają lepiej niż 40 latki w Polsce.

krzys
piątek, 21 lutego 2020, 08:21

To czy kolumny się przerywa, czy nie, to jakby jeden temat (ta nie wiem czy celowo bardzo wolno nie jechała), sposób później blokowania ruskiego, to drugi. Takie szeryfowanie jest z definicji na drogach tępione. A jak inaczej ten przebieg wyglądał? Nie była to blokada konwoju USA, jakieś obrzucanie ich kamieniami, strzelanie na wiwat, małolat się wyrwał po flagę i dostał? Bo nie bardz wiem co chcesz kwestionować, to ze miał 14 lat, czy to że przy próbie zdjęcia im flagi został odpalony? @rED piję sobie teraz kawkę. I ta informacja ma tyle wspólnego z konfliktem w Syrii, co Twoje pytanie, więc uznaję, ze odpowiedź masz w "temacie" i wyczerpującą.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 15:01

Krzys po pierwsze o zastrzeleniu kogokolwiek trąbiła jedynie SANA czyli propagandowa tuba Asada a strzelali proasadowscy bojowkarze .

Whiro
piątek, 21 lutego 2020, 09:18

A tolerowane jest według ciebie wyprzedzanie poboczem? Mieszkasz w Rosji? Tam może są takie zwyczaje. W Syrii są warunki wojenne. Takie agresywne zagrywki , tym bardziej w takim tłoku , to jak zajmowanie miejsca przez dzieciarnię staruszce w autobusie. Chamstwa nie można tolerować. Wszyscy jechali tak samo a Rosjanin się pchał jakby był na rodeo. Amerykanin udzielił mu lekcji dobrego wychowania.

Mx
czwartek, 20 lutego 2020, 16:54

Przecież to Amerykanie zajechali celowo droge

Eeee
czwartek, 20 lutego 2020, 16:49

Dlaczego amerykanski pojazd zajechal droge tigrowi kiedy ten chcial wyprzedzac droga zanim jeszcze probowal wyprzedzic poboczem. Wczesniej jakies inne pojazdy wyprzedzaly amerykanski pojazd. Chodzi mi o to czy to napewno jest utarczka, a nie jakas procedura ktora kierowca amerykanskiego pojadzu musial wykonac ze wzgledu na to ze nie wyprzedzal go zwykly tylko jakis wojskowy pojazd z innej kolumny, albo ze wjechal miedzy kolumne?

Michał
czwartek, 20 lutego 2020, 21:21

moze ratowal ta biala toyote?

R
piątek, 21 lutego 2020, 09:16

Tak jak ratowali swiat przed iracka chemiczna w 2003.

Benek
czwartek, 20 lutego 2020, 15:58

Fajnie, że amerykańce na tak głupkowatą rosyjską prowokację zdecydowanie reagują. Ruskim trzeba pokazywać gdzie ich miejsce w szeregu .Brawo

qwert
czwartek, 20 lutego 2020, 22:29

Jeśli twoim zdaniem wyprzedzanie to głupkowata prowokacja, to powinieneś jeździć taczką a nie samochodem

Erwin
piątek, 21 lutego 2020, 09:20

W cywilizowanych krajach kolumn wojskowych się nie wyprzedza. Kiedy kaganek z tą wiedzą dotrze w końcu do jurt na stepie?

qwert
piątek, 21 lutego 2020, 17:29

Dzięki jankesom cały Półwysep Arabski przestał być cywilizowany, teraz to kupa gruzu

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 15:04

Doprawdy?? Bo to przeciez Rosja puściła z dymem Aleppo mordujac tysiace cywili, atakowała szpitale i szkoły w Doumie czy Idlib,to Rosja i Turcja umawiały sie na podział Syrii, i chyba ci się kraje biedaku skończyły:)

Olo
czwartek, 20 lutego 2020, 22:03

na drugi raz zamiast Tigra pójdzie BTR

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 15:06

Olo, BTR-82 masa 13600kg,M-ATV masa ponad 14 ton wiec jak widac kiepsko by ten BTR na tym wyszedł.

Z fabryki troli.
piątek, 21 lutego 2020, 13:02

Olo, co ty masz z tym BTR? Niby co ten złomik mógłby zrobić? Myślisz że jak siedziałeś w nim za młodu i wydawał się taki szybki/duży/niemal niezwyciężony to wart był cokolwiek?

Jo
czwartek, 20 lutego 2020, 18:13

Rosjanie rozumieją tylko i wyłącznie język siły

eeee
piątek, 21 lutego 2020, 10:23

Jakies boty wypisuja te propagadnowe slogany rodem z PRL

Tweets Defence24