Zapad 2021: Silnie uzbrojony BMP i roboty bojowe w akcji

14 września 2021, 10:00
BMP3_Epoch
BMP-3/B-19 z modułem Epocha. Fot. mil.ru.
Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin oglądał w poniedziałek na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim przebieg manewrów strategicznych Zapad-2021, w tym zastosowanie robotów bojowych Uran-9 i Nerechta oraz najnowszego wozu bojowego piechoty B-19 z modułem Epocha.

W punkcie dowodzenia Putin rozmawiał z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem, który poinformował, że na poligonie Mulino zaangażowanych jest około 20 tysięcy żołnierzy. W tej części manewrów, określanej jako ich główny etap, użyto 5,6 tys. sztuk uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Działania w powietrzu prowadziło ponad 100 samolotów i ponad 100 śmigłowców. Na poligon wyjechało około 160 czołgów.

Putinowi towarzyszył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który komentował działania na poligonie. Prócz epizodu z użyciem robotów bojowych rosyjski przywódca obejrzał zastosowanie najnowszego bojowego wozu piechoty B-19 z modułem bezzałogowym Epocha. Ten moduł bojowy wyposażony jest w system automatycznego poszukiwania, rozpoznawania obiektów przeciwnika i ich śledzenia. 

Oznaczenie B-19 jest używane wobec głęboko zmodernizowanego BMP-3, wyposażonego w nowy moduł ogniowy "Epoka". Uzbrojenie tego ostatniego stanowi armata automatyczna 57 mm, oraz wyrzutnie pocisków kierowanych aż dwóch typów: cięższe przeciwpancerne Kornet i lżejsze Bułat, dostępne w większej liczbie. Taki pojazd ma znacznie zwiększone zdolności zwalczania różnych typów celów. W ćwiczeniu uczestniczył pluton wozów B-19.

Jak podało wcześniej ministerstwo obrony Rosji, na poligonie Mulino użyto po raz pierwszy robotów bojowych Uran-9 i Nerechta w szykach bojowych wspólnie z żołnierzami. Roboty Uran-9 prowadziły działania bezpośrednio w szykach broniących się oddziałów i umownie niszczyły siłę żywą i sprzęt przeciwnika. Prowadziły ostrzały na odległość do 5 tys. metrów z wyrzutni pocisków przeciwpancernych Ataka i działek automatycznych. Oprócz tego maszyny osłaniały oddziały zmotoryzowane w trakcie zmiany pozycji.

Roboty Nerechta zaangażowano do prowadzenia zwiadu i wparcia ogniowego. Maszyny tego rodzaju uzbrojone są w karabin maszynowy Kord kalibru 12,7 mm i w 30-milimetrowy granatnik maszynowy AG-30M. Roboty Nerechta mogą też korygować ostrzał, dostarczać amunicję i wyposażenie.

Aktywna faza rosyjsko-białoruskich manewrów strategicznych Zapad-2021 trwa od 10 września; na Białorusi na pięciu poligonach, a w Rosji – na dziewięciu poligonach i w akwenie Morza Bałtyckiego. Ministerstwo obrony Rosji zapowiadało, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Levi
środa, 15 września 2021, 15:35

Ciekawe. I warte dokładnej analizy a być może i zrobienia RI. To roboty bojowe będą najważniejsze w najbliższym czasie. Nie czołgi starego typu. Chciałbym na przykład aby ktoś pomyślał nad BWP z lżejszym pancerzem, z małym przedziałem na pociski, niższy od borsuka, z potencjalnym miejscem na 2 noszy do medevac, silnik spalinowy 850koni (bo mniejsza waga), silnik elektryczny do "skoków" między pozycjami z jakimś akumulatorem na 2-3 skoki. Działko 30mm, ckm, rakiety ppanc i granatniki termobaryczne, kamery dookolne, radar pola walki, ecm, całość wpięta w sieć ale mogące działać autonomicznie. To da się zrobić w Polsce w czasie 2 lat do demonstratora. Mamy większość komponentów albo gotowych albo w zasięgu niewielkiego developmentu. Czy tylko pancerne głowy wojskowych mogły by to zaakceptować?

Sisza
wtorek, 14 września 2021, 13:11

A ludzie jeżdżą po gruntowych drogach. Też mi mocarstwo.

Palmel
środa, 15 września 2021, 19:58

Guderian dowiedział się dlaczego te drogi takie są u nich jak większe straty w czołgach w 1941 roku ponieśli od kurzu czyli braku części niż od walki

czeplin
środa, 15 września 2021, 12:20

System oligarchiczno-niewolniczy, trzymający zwykłych ludzi w strachu przed zgniłym zachodem który tylko czyha na cichych boguduchawinnych (trudne słowo dla Troli) Rosjan ... nie potrzebuje dobrych dróg. Po co? Żeby Leopardy i Abramy miały ułatwione zadanie ? Tak już pozostanie.

x95
wtorek, 14 września 2021, 14:17

Akurat z drogami bardzo się u nich poprawia. Szczególnie w europejskiej części. Syberia to już całkiem inne wyzwania, choćby ze względu na ekstremalny klimat i odległości. Tam podstawa to jednak koleje i komunikacja lotnicza

Ty figlarzu...
wtorek, 14 września 2021, 23:48

Bardzo się u nich poprawia? Bo po 50 latach skończyli 1 autostradę?

cc
czwartek, 16 września 2021, 13:28

Właśnie budują drugą. Z Moskwy do Nowosybirska.

Palmel
środa, 15 września 2021, 19:56

Niedawno oddali obwodnicę Moskwy ok 370 km to więcej niż z Warszawy do Krakowa

4444
wtorek, 14 września 2021, 14:13

Azjaci...

Tweets Defence24